Wegrenners vrezen de woestijnhitte Michael Gross is wellicht de Mark Spitz van Los Angeles w Libië neemt niet deel PZC/sP°rt Lipstick STILLEBINNENKOMST VAN OL YMPISCHE VLA G ZATERDAG 28 JULI 1984 10 JEAN-PAUL VAN POPPEL ZONDAG KANSLOOS zijn zondag Twan Pocls en Hans Daams. Die kunnen hier uit de voe ten. Maar het gewicht van de koers mogen ze niet op de schouders ne men. Het wordt zuinig aan doen met de krachten. Niet teveel drinken, niet teveel wind vangen. Anderen hel werk laten doen", aldus de coach, die zijn spijt betuigde over het feit. dat hij vorig jaar niet eigenhandig het Olympische parkoers had verkend. Die klus liet hij over aan KNWU- directeur Meuwcsc. LOS ANGELES (ANP) De Nederlandse wielrenners ver trekken zondag met angst en beven voor hun eerste onderdeel van de Olympische Zomerspelen, de individuele wegwed strijd. Zowel de dames als de heren vrezen de hitte, die de adem afsnijdt op het zware parkoers in Mission Viejo. In die plaats, een slordige 110 kilometer landinwaarts, blaast de woestijnwind deze dagen onbarmhartig. „De hitte is onze grootste tegenstander", riepen de zeven Nederlandse Olqm- pia-gangers donderdag in koor. De renners Hans Daams, Twan Poels, in Europa nog nooit zo'n mooi traject Wie bij de amateurs de last van de Nico Verhoeven en Jean-Paul van gezien. Het zwaarste deel komt al vlak wedstrijd op de nek moet nemen, nu Poppel verkeren pas vijf dagen in de na de start. De beklimming van Vista de Oostduitsers en de Russen zijn Amerikaanse zon. Mission Viejo del Lago is niet lang. maar kent een weggebleven, is bondscoach Libregts vormt qua weersomstandigheden ze- stijgingspercentage van twaalf tot een raadsel. „Misschien dat de Zwit- ker een schril contrast met Neder- dertien procent. Daar breekt het pelo- sers het doen. Maar ook de Amenka- land, dat met een koude zomer te ton en aansluiten zal veel kracht nen kunnen de koers openbreken kampen heeft De drie dames, Thea kosten. Halverwege volgt, dan een Voor eigen publiek zullen die wat van Rijnsoever. Leontien van der helling van zo'n drie kilometer, La willen laten zien" De vroegere Belgi- Liendeii en Henny Top. zijn enkele Paz. die echter beter te nemen is dan sche wielerster Eddy Merckx heeft weken eerder met het gewennmgspro- dat steile „muurtje". Vlak voor de zich in het hooggelegen Colorado be- ces begonnen De Coors Classic, een finish duikt dan nog eens een klim zig gehouden met de begeleiding van de Amerikaanse amateurs Met de Oostenrijkse klimmer Wechselberger en de Columbiaanse bergsprinters vormt de ploeg van het organiserende land meer dan een groep outsiders Bij de dames, die zondagmorgen half tien juist vóór de grote hitte etappewedstrijd in het hooggelegen van 800 meter op. met een stijgings- Colorado. vormde het trainingspro- percentage van zes procent." gramma van de Nederlandse dames. Het drietal deed het rustig aan in de Cii-t hrnikhnni' bergen. De krachten moesten worden 11 u' gespaard voor de piekdag in Mission Libregts heeft bij zijn renners meteen Viejo. waar voor het eerst in de Olym- één van de vier namen als kansheb- pische geschiedenis medailles zijn te ber doorgestreept. Jean-Paul van start gaan, vormt Leontien van der veroveren voor de vrouwelijke „beu- Poppel heet een gouden jongen bij Lienden het Nederlandse speerpunt, len" van de weg. Net als de Tour des een groepsaankomst, maar blijkt Volgens haar ploeggenoten Henny Femmes in Californiè dus ook een voor de Olympische race onbruik- Top en Thea van Rijnsoever is de Els Vader crechtsi kon gisteren in het olympisch dorp mers: de 100 en 200 meter, de 80 meter horden en de in Los Angeles nog heel wat opsteken van Fanny estafette. Blankers-Koen, die tijdens de Spelen van 1948 in De Zeeuwse sprintster had dus aan gespreksstof met Londen de meest succesvolle vrouiv was met vier Fanny Blankers geen gebrek, toen beiden elkaar gouden medailles. Fanny heerste op alle spnntnum- ontmoetten. primeur is het dameswielrennen. baar. „Hier komt nooit een compleet frele Gooise de enige van het nationa le drietal, die gemakkelijk zal kun nen volgen in de race. Van der Lien den beaamt dat slechts aarzelend. „Voor mij wordt het ook afwachten tijdens de wedstrijd. In de laatste peloton aan. Misschien dat een 7olfmnnrd vluchtgrocp van een man of tien ZjLIJ i/lUL/i U wegkomt, maar Van Poppel zal het te Coach Piet. Libregts maakt in zijn moeilijk hebben om daar bij tc zitten, taktische opzet, geen onderscheid tus- Verhoeven is een man, die de ene dag sen de ervaren dames en de nog alles kan en de volgende niets. Dus ronde wil ik, als ik de kracht nog heb. onwennige heren. ,,We vallen zondag dat wordt afwachten. Onze rijders mijn slag slaan. niet aan. Dat is onder deze omstan- digheden zelfmoord. Onze renners gaan in het wiel van de goede cou reurs. Dat is de opdracht. Ze mogen zich niet kapot rijden". Lïhregts kwam mede tot dat besluit na het verkennen van het parkoers van Mission Viejo, waar zondag een half miljoen toeschouwers worden verwacht. Californiè kent het wiel- rennen niet, maar loopt uit omdat de -n« toegang tot de 'roadrace' gratis is. De j omloop van 16 kilometer, die door de dames vijf keer en door de heren twaalf maal moet worden afgelegd, kent een paar lastige klimmen. Li bregts is lovend over de weg, waar de beste renners naar voren zullen rij den. „Het is een klassiek parkoers. Ik heb Hij ivist het niet. maar hij lipstick op zijn linkerwang foe; hij na afloop van de plechtigheid th, perskamer van hel Simon Wiesenthd Center in Los Angeles binnenkwan, Het zou hem ook niet gedeerd hebbci want ten eerste had hij er nog dt leeftijd voor. en ten tweede wist kj zich het stralende middelpunt en g noot hij daar zichtbaar van Gow. Weinberg, 12 jaar oud, een leuk knappe jongen van een al even kna;- pe moeder. Mimi Weinberg, die beida - uit Israel waren overgekomen om a eregasten de herdenkingsplechh heid bij te wonen van de elf vermom dc Israëlische sportmensen die op september 1972 eerst gegijzeld werde. door PLO-stnjders of terroristen hoe je ze omschrijven wilt, en i daarna door de PLO'ers werden ge dood nadat er bi) de Lufthansa-jet eer. vuurgevecht was uitgebroken tussen de Duitse politie en de Arabieren. Israëli's werden gedood toen een dei terroristen een handgranaat in <fe helikopter gooide, de overige zever, werden door de terroristen met eer. machinepistool doodgeschoten voor dat het vuurgevecht, ten einde was Op de binnenplaats van het enkek verdiepingen hoge Simon Wiesenthd Center ihijzelf was er niet, maar zijn portret hangt in brons in de zaten en stonden ruw geschat zeshor derd mensen samengepakt, die een een korte levensschets van 'de elf rc-, Muenchente horen kregen. Kent u c'; namen nog? David Berger, 28. gewich- theffer. Ze'ev Friedman, 28. gewied- theffer. Yosef Gotfreund. 40, scheids rechter worstelen. Eliezer Halfin, worstelaar. Joseph Romano, 32, gt- wichtheffer. Amitzur Shapira, 40. atle- tiekcoach. Kehat Shorr, 53, coach va de schutters. Mark Slavin, 18; worste laar. Andre Spitzer. 27, schermcoach Ya'acov Springer, 52, scheidsrechter geivichtheffen. En Moshe Weinberg, 32, coach van het worstelteam. Tien kilometer voor dames op volgende Olympiade PARIJS (AFP) Libië heeft besloten niet deel te nemen aan de Olympi sche Spelen. Dit heeft het officiële persbureau van dat land bekend ge maakt. Het bureau heeft geen rede nen gegeven voor de beslissing. De stap volgt op de weigering van dc Amerikaanse overheid drie Libische journalisten een visum te geven. LOS ANGELES (ANP) Het Olym pisch atletïek-programma van de zo merspelen van 1988 zal worden uitge breid met een 10.000 meter voor da mes. Aan de hand van de ervaringen in de Zuidkoreaanse hoofdstad zal het IOC beslissen of het loopnummer Jean-Paul van Poppel ilinks), toen hij in 1982 de Omloop van Zeeuwsch- ook op de Spelen erna zal worden Vlaanderen won. De rappe sprinter wordt op het olympisch parkoers zondag gehandhaafd. volstrekt kansloos geacht. Het Olympisch programma wordt in totaal uitgebreid met drie dames- nummers; de 10.000 meter, de 470- zeüklasse en de solo bij het kunst- zwemmen. Voor het dameszeilen en het solozwemmen (dat op het aller laatste moment al is toegevoegd aan het. programma van Los Angeles) geldt de beperking van 1988 niet. Wel zal de Internationale Zeilfederatie een van de bestaande heren-klassen van het Olympisch programma moeten schrappen. Voorstellen het judo uit te breiden met zeven gewichtsklassen voor da mes en de sprint bij het wielrennen in te voeren haalden het niet. De leden van het IOC vonden de internationale verbreiding van deze sporten onvol doende In het roeiprogramma mogen in het vervolg de nummers lichte dubbel twee en lichte vier zonder worden opgevoerd, als dezelfde num mers voor zware ploegen worden ge schrapt. De Libische afzegging werd een et maal voor de opening van de 23e Olympische Spelen bekend gemaakt. Het door het persbureau Jana ver spreide bericht werd in Londen en Parijs opgevangen. Volgens nog onbe- Veel medicijnen voor Duitsers LOS ANGELES (ANP) De afvaardi ging van de Bondsrepubliek Duits land is bijzonder „goed voorbereid" op dingen die kunnen gebeuren. In de bagage van de Westduitse Olympi sche ploeg bevinden zich, met mede weten van de Amerikaanse autoritei ten, liefst 14 kisten vol medicijnen. Het gehele arsenaal van tabletten, zalfjes en pillen heeft een waarde van meer dan 500.000 gulden. vestigde berichten zouden de drie geweigerde journalisten niet werk zaam zijn bij een nieuwsmedium, In het verleden zouden de drie met zoge heten terroristische kringen in verbin ding hebben gestaan. De Libische afvaardiging bestond uit vijf ruiters en twee gewichtlheffers. Naar verwachting zullen zij spoedig Los Angeles verlaten. Daarmee komt het aantal deelnemers aan de Spelen op 6701 sportlieden uit 141 landen. De verhouding tussen de Verenigde Staten en Libië is sinds enige jaren gespannen. De Amerikanen verwijten het regime in Tripoli het terrorisme in de wereld openlijk te steunen. Directrice Berlioux van het IOC ver klaarde niets voor de journalisten te kunnen doen. Accreditatie van jour nalisten is alleen mogelijk indien dat via het nationale comité van het betreffende land geschiedt. Toespraken Rabbi Abraham Cooper was mosterd ceremony, rabbi David Baron hieli een speech, de Israëlische consul- generaal en generaal-majoor b.d. het Israëlische leger hield een tot- spraak t.Als wij de terroristen m vernietigen, vernietigen de terrorists ons"i, gouverneur Leo McCarthy vat Californiè (met keppeltje opi hield ec- korte rede. maar er werden ook dm niet-joodse vertegenwoordigers re: klaringen afgelegd, te weten doorD' Andrew Strenk. lid van het Amer. kaaiise Olympische team in 1968 nu hoofd van de public relations t<r het organisatiecomité, en door Jeu: Shiley Newhouse. die in 1932 in Angeles goud won voor de Verenigd, I Staten bij het hoogspringen. pl; LOS ANGELES (ANP) De ceremonie van het overhandigen van de Olympische vlag tijdens de openingsplechtigheid van de Spelen «al vereen voudigd worden. Niet alleen ontbreken deelnemers uit de Sovjet Unie in Los Angeles, ook de burgemeester van Moskou heeft geen afgevaardigde gestuurd. De traditionele ceremonie van het overreiken van de vlag zal dus niet uitgevoerd kunnen woorden. Het protocol wil dat de vertegenwoordiger van de stad die de vorige Spelen heeft georganiseerd, het dundoek geeft aan de president van het IOC, die hem op zijn beurt weer ter hand stelt aan de burgemeester van dit jaar De vlag zelf is wel tijdig in Californiè aangekomen. De IOC-leden Smirnov en Andrianov uit de Sovjet Unie hebben hem gewoon in hun bagage meegenomen en overhandigd aan het IOC-bestuur voor de 88e algemene vergadering begon. Juan Antonio Samaranch zal dus TorivBradley. Los Angeles^ burgemeester zaterdag met vlag tegemoet kunnen treden. TRIJFEL IN LOS ANGELES Nico Scheepmaker A S lil IL' 'V' Juryleden van het Oostblok boycotten niet LOS ANGELES (ANP) Voor de juryleden van het Oostblok bestaan in Los Angeles kenne lijk geen veiligheidsproblemen. Alsof er niets aan de hand is. zijn zij voornemens bij de Zo merspelen hun werk te verrich ten. Tot ergernis van Peter Ue berroth van de organisatie, die na de afmelding van de Oosteu- ropese sportlieden ook graag de aanhang buiten de deur had gezet. De regering in Washing ton heeft evenwel benadrukt, dat scheidsrechters, juryleden en dergelijke geen visum mag worden geweigerd. Volgens een voorlopige opgave van het IOC gaat het om niet minder dan 146 personen. Te beginnen met voorzitters van internationale bonden als Valeri Sisojev van de amateur wieleror ganisatie (FIAC) en Joeri Titov van de internationale gymnas- tiekorganisatie (FIGi, die beiden uit de Sovjet-Unie komen Voorts een groot aantal tech nisch gedelegeerden, juryleden, tijdwaamemers en scheidsrech ters. Het sterkst zijn de Oosteu ropeanen en Cubanen vertegen woordigd bij het boksen, scher men, handbal, gewichtheffen en worstelen. Het minst bij het hoc key en roeien, terwijl zij bij het boogschieten en basketbal in het geheel ontbreken. (Door Gerard van Putten LOS ANGELES Uit naam van de „ganze Nation" putten de Westduitse sportscribenten zich dezer dagen uit om de overtref fende trap te beklimmen. Althans, als het gaat om het 20-jarige zwemfenomeen Michael Gross. Trouw aan de landsaard wor den alle registers van gezwollen taal opengetrokken. Als wereldrecordhouder op de 200 meter vrije slag (1.47.87» en de 200 meter vlinderslag (1 57.05) wordt de Offenbacher in de Bondsrepubliek gezien als een potentiele goudzoeker op de Olympische Spelen, dus zal de wereld dat ook weten. „Gross, Grosser. Grosst" is Gross, in chocoladeletterachtige krantekop pen hebben ook de meest zichzelf respecterende Westduitse kranten op voorhand hun abonnees alvast klaargestoomd voor een nationaal volksfeest. Flauwekul Overdrijven is natuurlijk ook een vak, maar gezegd moet worden dat Michael Gross zich heeft laten kennen als een figuur die zich nauwelijks zonder superlatieven laat beschrijven. Lof wordt hem zelfs toegezwaaid van Amerikaanse zijde, waar doorgaans nogal Crflldhfl 11 kpt krenterig wordt omgesprongen met de waardering voor presta- L/utut/uftACt ties van niet-autochtonen. Gross moet toch wel een zwemmer van bijzondere gehalte zijn, als de Amerikaanse chief-coach Don Gambril beweert dat „hij het in zich heeft de Mark Spitz van Los Angeles te worden". Zelf zal Gross zich naarbuiten toe niet als zodanig etaleren, hij heeft het land aan opgefokte kwalificaties en eretitels. „Alba tros" is hij genoemd, maar ook „superstar" of „zwemgigant" en meer van dat fraais. Mateloos heeft Gross zich daaraan gestoord in het recente verleden, hij rangschikt dergelijke proza onder de noemer „flauwekul". Natuurlijk valt er iets te zeggen voor zijn permanente weigering die bijnamen tc accepteren, feitelijk drukt zijn familienaam alles al uit ten aanzien van zijn verrichtingen in het zwembassin. Lappen tekst zijn er inmiddels aan hem gewijd. Voor menigeen schijnt Gross een open boek, maar zelf heeft hij dat nooit opengeslagen. Slechts sporadisch houdt hij audiëntie voor de pers. Als hij het zich al verwaardigt iemand een vraaggesprek toe te staan, dan stelt Gross zich uiterst formeel op De vragen worden afstandelijk gewikt en gewogen, de gesprekspartner bijna neerbuigend tegemoet getreden Wee degene die een uitspraak niet naar zijn inzicht juist citeert, die hoeft nimmer meer bu hem aan te kloppen naasten nodig om de mens achter de zwemmer te kunnen portretteren. Onveranderd vertikt Gross het om over andere onderwerpen dan zijn passie te spreken, onwrikbaar houdt hij zich vast aan het standpunt dat zijn privé-leven niemand ook maar iets aangaat. Er is weinig fantasie voor nodig, dat Gross met het uitdragen van zijn principes zich niet heeftgeschaard in de categorie „populaire jongens". In de hem vertrouwde kring van zijn zwemvereniging Erster Offenbacher Schwimm Club wordt hij aan de borst gedrukt als een loyaal verenigingslid, daarbuiten heet hij maar al te vaak arrogant te zijn en wordt hij hooguit bewonderd. Gross heeft zelf volop meegewerkt aan die kritische kijk op zijn eigen persoon. Tijdens het EK'83 in Rome diepte hij vier gouden medailles uit het water op. Van alle kanten stroomden de fotogralen toen op Gross af om hem met de collectie eremetaal op de gevoelige plaat vast te leggen. Maar helaas voor hen. Gross besliste anders. Hjj gunde een hem bevriend fotograaf de exclusieve foto en liet al die anderen koken van razernij. galabanket in Berlijn georganiseerd. Wie er ook kwam, in elk geval niet Gross, want die achtte de planning van „zijn" avond ongunstig in relatie tot de Westduitse clubkampioenschappen. „Wat koop je trouwens voor zo'n onderscheiding. Ook al ben je dan een topatleet, je moet net als ieder ander even goed betalen als je in de winkel iets koopt". Zijn absentie op het banket, alsmede die uitspraak veroorzaakte in de Bondsrepubliek nogal wat heisa. Zelf moet Gross toen ook zijn opgeschrikt van de kritiek. Een jaar later opnieuw uitgeroe pen tot 'sportman van het jaar', puntte Gross althans die botte visie enigszins bij door de op hem afgestemde viering wel met zijn komst op te luisteren. Al dient daarbij wel te worden vermeld, dat het organisatiecomité de samenkomst op een datum vastpinde, die voor Gross beter gelegen kwam. Op het droge Luttele maanden tevoren, we schrijven december 1982, had Gross zich ten opzichte van de Westduitse pers al evenmin chique gedragen. Met algemene stemmen was hij gekozen tot 'sportman van het jaar', geheel te zijner ere werd er een Privé-leven •r-oC Eigenzinnig als hij is. streeft de binnenkort in militaire dienst tredende zwemmer niet naar populariteit. Zwemmen is zijn hobby en als anderen de behoefte ertoe gevoelen zijn prestaties te bewonderen, dan is dat meegenomen, „Ik beoefen mijn sport met veel plezier, krijg ik er genoeg van, dan zet ik er een punt achter. Die beslissing is geheel aan mij" Voorlopig is Gross nog niet toe aan de finish van zijn met zovele successen gedecoreerde loopbaan. Afgezien van het weekeinde traint hij maar één keer per dag. Hij legt dan tussen de zes en negen kilometer af, daarnaast houdt Gross zich bezig met oefeningen op het droge. Hij verbeidt dan zijn tijd met het heffen van halters, een partijtje voetbal gaat-ie ook niet uit de weg, zoals Gross ook niet terugschrikt voor een duurloopjc van een kilometer of achttien. Veel trainingsarbeid verricht hij derhalve, maar in vergelijking met bijvoorbeeld de Amerikaanse zwemmers houdt Gross heel wat uren vrije tijd over „Je kunt vier uur trainen en dan minder doen dan in twee uur", is zijn opvatting „Het ligt er maar aan hoe je instelling is". Wereldrecord Ook het Amerikaanse blad 'Sports Illustrated' had tijdens de voorbereiding op het olympische nummer de hulp van Gross' Hel Westduitse zioemfenomeen Michael Gross Hem wacht op zondag een verbeten tweestrijd met de 19-jarige Amerikaan Mike Heath Op 8 juni verbeterde Gross ..bij toeval" zijn eigen wereldrecord (1.47.82. gevestigd tijdens het EK'83 in Rome) met 0.27 seconden Heath beantwoordde dat wapenfeit op de openingsdag van de Amerikaanse olympische 'trials' in Indianapolis met een tijd van 1 47.92. „Ik kan op die afstand niet meer dan m'n best doen. Is er iemand die beter blijkt te zijn dan ik, dan zal ik dat moeten aanvaarden". Zodat kan worden vastgesteld dat Gross met beide benen op de grond blijft staan, waar z'n door medaillekoorts aangestoken landgenoten te zijner ere de overtreffende trap bestormen... Maar het waren toch de twee laatsli sprekers die voor een traan en lach zorgden. Eerst Mimi Wemberf die met heel zachte stem m feite niel opzienbarends zei, maar het besef dc zij het was, en misschien ook omdat', zo zachtjes praatte, maakte dat all' althans de meeste aanwezigen de trc nen over de wangen stroomden. I'. daarna wilde Gouri, stralend middt'. punt van vertedering, twee weken ov, toen zijn vader vermoord iverd, oei nog iets zeggen, in het Engels, en h brak de spanning en zorgde voor él eerste en laatste lach door zij speechje te besluiten met te zeggn dat het Jijn zou zijn geweest als zij vader deze plechtigheid had kunna meemaken, want dan had hij hw misschien mee kunnen nemen naa' het concert van Michael Jackson' Minuut stilte Aan het einde van de plechtighd zong cantor Avshalom Katz een he- denkingsgebed en werden elf toortsa ontstoken ter nagedachtenis van 'ai c«c elf van Muenchen. Daarna mocht a m-z pers, die in groten getale aanwenjGec was en zoals gebruikelijk voor h& Blli storende element zorgde door op él 'er( plechtigste momenten te flitsen ofu presentatrice van de televisie) ®TAn haar inleidende praatje te beginnen, Ses nog even napraten' met de eregasten rie over de meest brandende kwestie da (n door enkele sprekers werd aange stipt: de onwil van het International Olympisch Comité om op enigerlei ivijze de elf vermoorde Israëlisch sportmensen te herdenken: via een plaquette of een minuut stilte. Montreal, vier jaar na het massacn, is dat al niet gelukt, in Moskou ad jaar later was er natuurlijk helemai geen sprake van. en ook nu zal hele wel weer niet van komen. „We hope er wel op, maar we verwachten hl niet", zei rabbi David Baron. dieoA nog vertelde dat hij een Zweedt d journalist gesproken had die er bevreemding over had uitgespn' dat zeven maanden na het overl\ van een bekend sportjournalist Amerika al een hal naar de gc man ivas vernoemd, en dat- simpels als een plaquette of een nuut stilte voor die elf slachtoffers terreur na twaalf jaar nog niet ivorden venvezenlijkt. Althans binnen de Olympische gemeenschaf Voor het vertrek van de Israëlisch Olympische ploeg naar Los Angel was in Israël een herdenkingspiet tigheid gehouden, zoals dat ook vo Montreal al was gebeurd. Maar verzoek aan het Amerikaanse orga satiecomitê iets wat dan ook) te om de elf Israëliërs te herdenken. nu toch ook weer afgewimpeld. I Oostbloklanden kwamen al niet. h was daarom verre van opportia daar kivam het op neen om nu nog de Arabische landen voor h hoofd te stoten. Tja. De eregasle Sft mit Nir-Toor 'zwemster, nog alt Israëlisch recordhoudster 100 en 2 meter schoolslag, in 1972 ontsnn aan de terroristen), had nog de met elegante oplossing voor deze genat onwilligheid van de Internationa Olympiërs. „Men wil deze verschn kelijke gebeurtenis liefst zo snel moi lijk vergelen," zei ze. Tja, zeg opnieuio Dat is natuurlijk wel de itj van de minste weerstand, als je iff het slachtoffer niet geweest bent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 10