1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Top Slavenburg voor de rechter NCW fluit secretaris terug na pleidooi voor looneisen 099 Britse minister Noord-Ierland legt functie neer Kou zorgt voor hoge gasafzet kleintjes Lastig houvast Toeristen op Franse wegen overvallen SCHIKKING VOOR 5 DIRECTEUREN VAN HOVE: UITSPRAAK UIT CONTEXT GETROKKEN Wisselvallig Wisselend bewolkt en mogelijk een bui. Aanhoudend fris mei maximum temperatuur rond 18 graden. Meest matige noordwesten wind. 227e jaargang no. 175 Vrijdag 27 juli 1984 kunt u telefonisch opgeven. Bel Middelburg 01180-27651 I Temeuzen 011: Vlisstngen 01184-15144 Hulst 011- Goes 01100-16140 I Zienkzee 011 NÏMES (DPA-AFP) - De afgelopen dagen zijn verscheide ne buitenlandse toeristen in het zuiden van Frankrijk door gewapende groepjes mannen overvallen en berooid. Tot donderdag hebben die zeker vijf buitenlandse auto's lot stoppen gedwongen en de inzittenden beroofd. Zij volgen hetzelfde scenario als in 1983: op de autosnel weg een „doel" snijden, het vervolgens klemzetten en de passagiers met getrokken pistool geld afpersen. Drie Westduitse vakantiegangers konden donderdagmor gen vroeg op de snelweg tussen Avignon en Nimes na een wilde tocht aan hun belagers ontsnappen. Eerder had een Belgisch echtpaar in Aigues-Mortes nn het departement Gard) geprobeerd op dezelfde wijze te ontkomen, maar de „gangsters" schoten hun banden, lampen en ruiten kapot. Van een Britse advocaat stalen ze later bij de uitvalsweg van Avignon (departement Vauclusei de koffer, omdat hij geen geld op zak had. Verder meldde de politie dat onverlaten in Bagnols-sur- Crèze (departement Gard) een langs de weg slapend Westduits paar met getrokken pistool dwongen uit de auto te stappen en hun 570 mark afhandig maakten ROTTERDAM (ANP) Drie leden van de raad van bestuur van Slavenburgs Bank (nu Credit Lyonnais) zullen worden vervolgd voor de bij de bank gepleegde zwartgeld-praktij- ken. Het zijn de 68-jarige ex-voorzitter van de raad van bestuur, mr Piet S., de 61-jarige Ruud S., ex-lid van de raad en de 55-jarige drs. H. S. G., die binnen de raad van bestuur was belast met de buitenlandse vestigingen van de bank. EN Bombardement De veerboot Texel-Vlieland is gisteren nog juist ontsnapt aan een bombardement door een marinevliegtuig. (PAGINA 3) Slepersoorlog De rivaliteit tussen de sleep diensten in Zeeland wordt uit gespeeld op het Schelde- Rijnkanaal. Schade, bedrei gingen en scheldpartijen. (PAGINA 9) Hoogtepunt Twee Zeeuwen bereiden zich in Los Angeles voor op een hoogtepunt in hun sportloop- baan; de Olympische Spelen. Maarten Ducrot, tegenwoor dig wonend in Utrecht, droomt van goud met het wielerkwar- tet en Els Vader, tegenwoordig wonend in Roosendaal, pro beert haar sprint nog aan te scherpen. (PAGINA 15) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11 en 13 Sport: 15 en 17 H. S. G. is nog lid van de raad van bestuur van Credit Lyonnais Bank Nederland. Ook de 63-jarige M. C. V., voormalig directeur en hoofd van de afdeling binnenlandse kredieten wacht een strafvervolging. Volgens de Rotterdamse officier van justitie mr. J. Schoonaard, die dit donderdag heeft meegedeeld zal aan de vier topfunctionarissen een kennis geving van verdere vervolging worden uitgereikt. Zij worden ervan verdacht feitelijk leiding te hebben gegeven aan valsheid in geschrifte, gepleegd door employees van de bank. De strafzaken tegen twee andere le den van de Raad van bestuur, de 63-jarige G. H. H. en J. W. C. zullen worden geseponeerd. De beslissingen zijn volgens mr Schoonaard genomen op grond van hetgeen uit het gerech telijk vooronderzoek is gebleken en gelet op ieders primaire verantwoor delijkheid en de interne taakverdeling bij de bank. Afkoopsom Vijf directeuren van Slavenburgs bank, die werkzaam wared op kanto ren in Rotterdam, Den Haag en Dor drecht krijgen van justitie een schik king aangeboden. Door het betalen van een afkoopsom kunnen zij een strafvervolging voorkomen. Op 18 februari vorig jaar nam justitie bij een inval in het hoofdkantoor van Slavenburgé bank in Rotterdam de hele administratie in beslag. Justitie had sterke aanwijzingen, dat de bank zwart geld in onderpand nam en cliën ten in staat stelde bankrekeningen te openen waarop zij zwart geld konden storten. Tijdens het onderzoek bleek ook dat zwart geld via de Zwitserse dochteronderneming van Slavenburg. Slavo Schweitz. werd „wit" gemaakt. De top van de bank was van deze constructies op de hoogte. In de loop van het onderzoek werden twintig medewerkers van de bank aangehouden. Begin dit jaar sepo neerde de officier van justitie de zaak tegen negen lagere employees die op kantoren in Rotterdam en Den Haag werkten. Het bestuur van Crédit Lyonnais Bank Nederland ziet in de mededelin gen van het Openbaar Ministerie geen reden om thans bijzondere maatrege len- te nemen. Dit heeft een woord voerder van de bank donderdagavond laten weten Uit de mededeling van de bankdirec- tie is op te maken, dat drs. H. S. G. niet zal worden geschorst als lid van de raad van bestuur van Crédit Lyon nais, Het is nog niet bekend of mr. G. H., wiens zaak nu is geseponeerd, een eis tot schadevergoeding tegen de Staat zal indienen. II., thans adviseur van de Raad van Bestuur bij Credit Lyon nais, was donderdag niet voor com mentaar bereikbaar. Hij werd op 3 oktober vorig jaar gearresteerd en drie dagen vastgehouden. H. werd op 5 oktober op last van de Rotterdamse rechtbankpresident vrijgelaten, na dat hij een kort geding tegen het openbaar ministerie had gewonnen. r r.<* \J%.( ST -PETERSBURG, Florida <APt Na een onhandige manoeuvre met een steiger bungelden twee werklieden onvenvacht tien verdiepingen hoog aan de wanden van een flatgebouw in St.-Petersburg in Florida. De twee mannen konden door de plaatselijke brandweer na korte tijd uit hun benarde positie worden bevrijd. Op de foto is een brandweerman in het raam links van de steiger te zien. Een derde man die zich niet tijdig vast had kunnen grijpen en een val van vele meters maakte werd wonder boven wonder niet ernstig gewond. PRIOR TERUG IN LAGERHUIS (Van onze correspondent) LONDEN - De Britse minister voor Noord-Ierland. Prior, heeft gisteren in het Lagerhuis tot verrassing van velen laten weten, dat hij zijn functie binnenkort zal neerleggen, vermoedelijk in september. De minister liet in mei al doorscheme ren niet erg gelukkig op zijn post te zijn, toen hij tijdens een radio-inter- view zei dat „het misschien tijd is dat een ander mijn post gaat bezetten" Maar zijn uitspraken van gisteren kwamen niettemin als een donderslag bij heldere hemel. Prior maakte gisteren zijn beslissing bijna terlooops bekend, toen hij in antwoord op een uiting van waarde ring voor zijn werk van een van de Conservatieve parlementariërs zei; Korpschef na ontucht met sollicitanten geschorst „Ik ben nogal verlegen met deze lof. te meer omdat ik weet dat ik binnenkort zal opstappen" Met Prior verliest premier mevrouw Thatcher de belangrijkste tegenstan ders van haar harde economische beleid binnen de regering. Hij zal echter vrijwel zeker zijn zetel in het parlement blijven behouden. Dat is slecht nieuws voor mevrouw Thatcher. Prior is op de ..backben ches" veel vrijer om te zeggen wat hij vindt, en hij zou zich daar wel eens kunnen ontwikkelen tot een nieuw brandpunt van het groeiende verzet in de Conservatieve gelederen tegen het bewind van de premier, naast oud-minister Francis Pym Prior werd in 1981 tot minister van Noord-Ierland benoemd, en dat zeer tegen zijn zin. Tot die tijd was hij minister van werkgelegenheid, maar omdat hij zich veelvuldig tegen de economische politiek van mevrouw Thatcher had uitgesproken, werd hij overgeplaatst naar het ministerie van Noord-Ierland. DORDRECHT (ANP) - De korpschef van de gemeentepolitie in Zwijn- drecht, hoofdinspecteur B.C.M.M. (Malipaard) zal strafrechterlijk ver volgd worden voor het plegen van ontuchtelijke handelingen bij vrou welijke sollicitanten. Officier van justitie mr A.C.M. Welschen heeft dit, donderdag in Dordrecht bekendge maakt. De 41-jarige korpschef is begin februa ri van dit jaar door de burgemeester van Zwijndrecht geschorst in afwach ting van de resultaten van het juri disch vooronderzoek. M. had zich toen al enige tijd ziek gemeld De kwestie kwam aan het licht toen enkele solli citanten geklaagd hadden bij de bur gemeester. Volgens Welschen gaat het in ieder geval „om meer dan twee sollicitanten, zowel minderjarige als meerderjarige", Een datum voor de rechtzaak is nog niet vastgesteld. r f James Prior Smartegeld Een aantal verzeke ringsbedrijven in Nederland hanteert sinds enige tijd een door het Verbond van Verzekeraars opgestelde richtlijn bij het uitkeren van smartegeld. Het betreft een proef. De bedoeling is dat alle in Nederland werkende verzeke ringsmaatschappijen op korte termijn met deze richtlijn gaan werken. De richtlijn voorziet in vaste bedra gen en formules, die worden gehan teerd bij het vaststellen van smarte geld voor slachtoffers van ongevallen die zijn veroorzaakt door anderen. DEN HAAG (GPD) - Het bestuur van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW) heeft zijn secre- derij Zuidafrikaanse troepen niet uit Namibië WINDHOEK (REUTER)- Nu er geen staakt-het-vuren is overeengekomen met de Namibische onafhankelijk heidsbeweging SWAPO zal Zuid- Afrika troepen handhaven in het zuiden van Angola, zo heeft de Zuid afrikaanse bewindvoerder over Na mibië, Willie van Niekerk, donderdag verklaard. Van Niekerk heeft woens dag zonder resultaat met de SWAPO- leiding op Kaapverde overlegd over ten bestand in Namibië. In februari sloten Zuid-Afrika en An gola een akkoord waarbij Zuid-Afrika zich verplichtte tot terugtrekking van zijn troepen uit Angola, terwijl Angola beloofde dat de ontruimde gebieden alleen bezet zouden worden door het Angolese regeringsleger en niet door SWAPO of Cubaanse troepen. Maai de Zuidafrikaanse terugtrekking uit Angola is nog steeds niet voltooid. Op een persconferentie zei Van Nie kerk donderdag dat de mislukking van de besprekingen met SWAPO problemen opwerpt voor de uitvoe ring van dit akkoord. De chef-staf van het FNLA, een guer rillabeweging in het noorden van An gola, is overgelopen naar de Angolese regering, zo is uit FNLA-kringen ver nomen. Volgens deze zegslieden heeft de desertie van kolonel Afonso de Castro Tonta geleid tot onderlinge strijd tussen FNLA-groepen zowel in Angola als in het buurland Zaire laris teruggefloten, nadat deze don derdagavond voor de NCRV-radio een pleidooi hield voor looneisen van werknemers. Het NCW-bestuur heeft zich onmiddellijk na dc uitzending gedistantieerd van de inhoud van het interview. In de actualiteitenrubriek „Hier en Nu" zei NCW-secretaris Van Hove dat de brutolonen in 1985 met 1 tot 1.5 procent moeten stijgen „Het is niet realistisch om na twee jaar van bevro ren lonen deze ook in 1985 op nul te laten staan", aldus Van Hove in het vraaggesprek. Bovendien is loonstij- Ljoebimov De Sowjet-autoritei- ten hebben de vooraanstaande Russi sche toneelregisseur Joen Ljoebimov. die op het moment in Italië woont, het staatsburgerschap ontnomen wegens „staatvijandige activiteit". Dit heeft en functionaris van het Sovjet-parle ment donderdag meegedeeld. ging door de inflatie naar zijn mening gerechtvaardigd ..En daardoor wordt bij loonstijging het kabinetsbeleid van loonmatiging niet doorkruist" 'Onjuist' Het NCW-bestuur liet na de uitzen ding weten, dat het pleidooi voor loonstijging „onjuist is en niet is gebaseerd op enig NCW-bestuurs- standpunt terzake". Volgens een woordvoerder van het bestuur is het niet aan de werkgevers om loonstij gingen te bepleiten: „Daar zijn de werknemersorganisaties voor". Het was het bestuur gisteravond nog volkomen onduidelijk hoe de secreta ris tot een dergelijk standpunt had kunnen komen. „We beweren niet bij voorbaat dat de NCRV de schuldige is. Mogelijk is Van Hove door de vraagsteller verkeerd begrepen". Van Hove verklaarde na de uitzen ding dat hij zich ten dele verkeerd heeft uitgedrukt „Maar ook zijn uit spraken uit hun verband gehaald Het interview was s middags op band opgenomen Ik vind de wijze waarop de NCRV met die band is omgegaan, uiterst laakbaar. De uitspraken zijn volledig uit hun context getrokken". Jan Zindel, eindredacteur van Hier en Nu noemt het verweer van Van Hove een logische reactie van ie mand. die zich heeft vergaloppeerd. „Er is absoluut niet met de band gerommeld. Het interview was kant en klaar. Van Hove heeft zijn pleidooi voor looneisen wel degelijk gehou den". GERSAU (ANP) Door de zware regenval waren de straten van het Zwitserse dorpje Gersau donderdag bedolven met stenen en modder. Enkele personenauto's en bussen kwamen vast te zitten BERN (DPA/UPI) - In de Zwitserse kantons Sankt Gallen. Appcnzell-Ausserrhoden, Schwyz en Nidwal- den, het Berner Oberland en in het gebied van Bazel heeft zwaar onweer woensdag en donderdag voor miljoenen schade aangericht. Na wekenlange droogte bij temperaturen van dikwijls rond de 30 graden, kwamen in veel gemeenten de kelders in het water te staan. In het oosten van Zwitserland, in Wallis en in Ticino vielen hagelstenen ter groote van kippeëieren. Op maïsvelden en in boomgaarden en tuinen werden grote verwoestingen aangericht. In Sankt Gallen en omge ving werd schade aan gebouwen toegebracht en wer den glazen daken en ruiten verbrijzeld. In auto's ontstonden deuken. In het binnenland van Zwitser land traden beken bulten hun oevers en raakten straten versperd door neerstortend gesteente. Donder dag was een aantal wegen nog niet berijdbaar Ook in het zuiden en westen van Wesl-Duitsland hagelde hel in de nacht ran woensdag op donderdag stenen als golfballen Auto s. ruiten, daken en gewas sen moesten het ontgelden. Het onweer, dat gepaard ging met zware windstoten en wolkbreuken, was woensdagavond laat begonnen en duurde tot, donderdagochtend vroeg. Oostenrijk is ook niet aan hel zware weer ontsnapt, Vooral het zuiden en westen werden getroffen. GRONINGEN (ANP) - In de eerste zes maanden van 1984 werd vijf pro cent meer aardgas ver bruikt dan in dezelfde periode van 1983. Dat hogere verbruik is voor sen deel toe te schrijven aan de gemiddeld lage re temperaturen in de eerste helft van 1984. Dat heeft de NV Neder landse Gasunie donder dag bekend gemaakt. Uit de cijfers van de Gasunie blijkt dal hel in de eerste helft van 1984 kouder was dan in de eerste zes maanden van de vier jaren er- In de maanden januari tot en met juni werd in totaal 44,2 miljard ku bieke meter aardgas af gezet. 2.1 miljard kubie ke meter meer dan in dezelfde periode in 1983 De binnenlandse afzet steeg van 21 miljard tot 22,7 miljard kubieke me ter. De gasdistributiebe- drijven zagen hun afzet Stijgen van 12 tot 12.8 miljard kubieke meter Vooral de sombere maanden mei en juni waren daar debet aan De afzet aan de indus trieën in het binnenland nam toe met 0,6 miljard kubieke meter aardgas Dit vooral als gevolg van het aantrekken van de industriële produktie met name bij de chemi sche industrie, aldus de Gasunie Ook aan elek triciteitscentrales werd in de eerste periode van 1984 meeer aardgas (0.3 miljard kubieke meteri geleverd. Vervanging van olie door gas was daarvan de voornaam ste oorzaak De export van aardgas steeg met twee procent; van 21 tot 21.5 miljard kubieke meter. Neil Kinnock naar Moskou LONDEN i Reuter i - De leider van de Britse Labouropposi- tie. Neil Kinnock, zal van 19 tot 23 november een bezoek, brengen aan Moskou en naar verwachting een ontmoeting hebben met president Tsjer- nenko Dat heefl het bureau van Kinnock donderdag be kendgemaakt Het zal Kin- nock's eerste bezoek aan Mos kou zijn. sinds hij vorig jaar leider werd van de Labourpar- W

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1