PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Aantal rokers met 1 procent gedaald Roep om nationaal kabinet wordt sterker in Israël Onderhandelingen tussen Zuid-Afrika en SWAPO Drukke Franse wegen in weekeinde ill Opschudding door actie Stop Borssele VEEL VOORSTANDERS ROOKVERBOD Reagan valt aan Polen vluchten in vliegtuig Koningin in Italië ook bij de paus Koel en somber Veel bewolking maar geen neerslag van betekenis. Matige noordwestelij ke wind, maximum temperatuur on geveer 17 graden. 227e jaargang no. 174 Donderdag 26 juli 1984 Vandaag. op pagina 18 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. VLISSINGEN De actiegroep 'Stop Borssele' heeft gistermorgen voor de nodige opschudding gezorgd door bulletins bij strandovergangen op te hangen met daarop de waarschuwing niet te zwemmen in de zee vanwege mogelijke radio-actieve besmetting. De nep-waarschuwingen. die ook in de Duitse taal waren opgesteld, hadden echter weinig effect, omdat de bulletins vroegtijdig werden ontdekt en konden worden weggehaald. In een reactie spreken de PZEM, de provinciale VVV en het provinciebe stuur van een 'ongepaste grap' Stop Borssele liet weten dat de actie verband houdt met de storing, die zich momenteel voerdoet in de kerncentrale. De groep meent dat de storingen in de centrale vaak als te ongevaarlijk worden afgeschilderd. (Zie pagina 9i DEN HAAG/DRIEBERGEN (ANP) - Op de Franse wegen wordt het komende weekein de, vooral zaterdag, een grote verkeersdrukte verwacht. Ongeveer drie miljoen Fran sen vertrekken in die periode voor een vakantie en nog eens drie miljoen keren weer huis waarts. In Nederland wordt een rustig verkeersbeeld ver wacht, zo luidt de prognose van de politieverkeerscentra- le en de ANWB. Automobilisten die door Frankrijk rijden, moeten op de Autoroute du Soleil (A6/A7 Parijs-Lyon-Orange>, de RN7 Parijs-Nevers-Lyon), de RN 10 (Parijs-Tours-Poitiers-Bordeaux) en op de RN20 iParijs-Orleans-Limoges- Touloni rekening houden met filevor ming en vertraging in beide richtin gen. Ook op de wegen rond Parijs en andere grote steden kunnen proble men ontstaan. Hoewel in Nederland het komend weekeinde veel mensen van en naar hun vakantiebestemming rijden, voorzien de verkeerscentraie en de toeristenbond op het Nederlandse we gennet niet al te veel moeilijkheden. De meeste drukte wordt zaterdag- verwacht tussen 10.00 en 15.00 uur op de A2 en A67 rond Eindhoven, op de A12 op 'meerdere plaatsen tussen Gouda en de Duitse grens, op de N50 (Arnhem-Apeldoorn) in beide richtin gen, op de N59 (de Zeelandroute) tussen Hellegatsplein en Zierikzee en zondag eventueel op diverse plaatsen op de Al iApeldoorn-Amsterdam). Het vliegverkeer op Griekenland kan morgen en maandag te maken krijgen met werkonderbrekingen op de vlieg velden. De vakcentrale voor de bur gerluchtvaart wil het werk vrijdag en maandag van 03 00 tot 07.00 uur stil leggen De vakcentrale, die rond 10 000 leden telt. eist. afsluiting van een cao met onder meer een loonsver hoging DEN HAAG (GPD) - Het aantal rokers in ons land is in vergelijking met vorig jaar met 1 procent gedaald. Vooral de ?roep 15 tot 19 jarigen en vrouwen jonger dan 50 jaar zijn minder gaan roken. Het aantal rokers onder mannen en vrouwen van 50 jaar en ouder is echter toegenomen. Het aantal rokers is nu 4,4 miljoen. Uit een onderzoek van de Stichting Volksgezondheid en Roken blijkt voorts dat het. aantal kinderen tot 14 jaar dat opgeeft ..wel eens" te roken steeds minder wordt Het aantal is Tachtig procent van de rokers en 77 procent van de niet-rokers zijn het eens met de stelling dat met-rokers doorgaans hinder ondervinden van het roken van anderen. De meeste niet-rokers en ook rokers vinden dat er een rookverbod moet komen in openbare gebouwen. Wanneer men wil roken op kantoor moet daarvoor aan de andere aanwezigen eerst toe stemming gevraagd worden, vindt een meerderheid van rokers en niet- rokers. van 28 procent tot 21 procent gedaald. Hier staat tegenover dat de groep jeugdigen die met enige regelmaat rookt gelijk is gebleven Dit jaar krijgt Nederland voor het eerst een subsidie uit liet Europees Sociaal Fonds die in overeenstemming is met de mate van iverkloosheid. De toegekende 132 miljoen gulden is bestemd voor scholings- en werkgelegenheidsprojecten. (PAGINA 4) Streekvervoer De vervoersbond. CNV ver wacht flink banenverlies in het streekvervoer. Boosdoener is het tarievenplan van minister Smit-Kroes, dat de streekbus jaarlijks tien procent duurder maakt. (PAGINA 5) Valk contra meeuw De Yersekse mosselhandel zet slechtvalken in om meeuwen van de mosselpercelen te ver jagen. De handelaren hopen hiermee het overbregen van bacteriën door de meeuwen te verhinderen. (PAGINA Reus ontwaakt China wil voor eens en altijd afrekenen met de titel 'zieke man van Azië' De Olympische Spelen in Los Angeles zijn een prima aangelegenheid om te laten zien dat de 'slapende reus' ontwaakt. (PAGINA 16) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Kunst en cultuur: 6 en 7 Provincie: 9, 11 en 13 Sport: 16 en 17 President Reagan zwaait vanuit zijn helikopter vlak voor hij woensdag aan zijn campagne voor herverkiezing als president begint. AUSTIN (Reuter) President Reagan heeft de verkiezingscampagne ingezet en de Democratische Partij bestempeld als een partij van pessimisme en hogere belastingen, wier leiders het contact met Amerika hebben verloren. „Het nationale Democratische lei- realisme" slechts een verhulling is derschap gaat zover naar links, dat voor oude ideeën, namelijk meer het het contact met Amerika heeft overheidsuitgaven en hogere belas- verloren", aldus Reagan tijdens tingen. een bijeenkomst aan het begin van Walter Mondale had vorige week een tweedaagse reis naar Texas, verklaard dat wie de verkiezingen Georgia en New Jersey. De trip was ook wint. de belastingen omhoog inderhaast georganiseerd in ver- moeten om het budgettekort te band met dc plotselinge opkomst verkleinen Hu beschuldigde Rea- van Democratische presidentskan- gan ervan het Amerikaanse volk te didaat. Walter Mondale. in de opi- misleiden door andere dingen te niepeilingen. verklaren. Reagan heeft, inmiddels benadrukt dat hij de belastingen Reagan zei dat Mondale's „nieuwe niet zal verhogen. DELFT (ANP) Op dc markt in Delft zijn woensdag middag relletjes ontstaan tijdens de radio-uitzending 'Veronica komt naar je toe', die vanaf woensdagmor gen zeven uur tot woensdagmiddag vijf uur live werd uitgezonden. Daarbij zijn twee kinderen en een Engel se toerist licht gewond geraakt. Zïj zijn 'daarvoor in een ziekenhuis behandeld. De politie heeft elf arresta ties verricht. Een politiewoordvoerder noemt als voornaamste oorzaak overmatig drankgebruik. De moeilijkheden begonnen rond drie uur toen jonge lui vanuit het publiek met eieren begQnnen te gooien tegen gevels Toen een half uur later ook optredende artiesten en NOS-apparatuur met, eieren werden beko geld, vroegen de programmamakers van Veronica om politieassistente. De uitzending werd kort onderbroken wegens een stroomstoring door eierstruif in de apparatuur. Gedu rende een half uur tot drie kwartier vonden er geen live-optredens plaats en werd vanuit de NOS-bus uitgezonden. Tegen het eind van de uitzending raakten enkele tientallen jongelui slaags, eerst onderling, latei- met de politie. De gewonden vielen onder de toeschouwers. Een van hen. een elfjarig meisje werd gebeten door een politie hond De hele dag was er een constante menigte van 10 000 tot 15.000 mensen op de markt. De schade aan de apparatuur van de NOS wordt geschat op 7.000 tot 10.000 gulden. TEL AVIV (UPI RTR) Het idee van een kabinet van nationale eenheid in Israël als resultaat van de onbevredigende verkiezingsuitslag leek woensdag meer veld te winnen, al zetten de Likoed en de socialistische oppositie hun aftastende besprekingen met dc kleine partijtjes voort. Drie hiervan echter vragen om een kabinet van nationale eenheid. Dit deed woensdag ook oud-premier worden over de toekomst van de Menachem Begin, die de Likoed en de bezette Westoever en Gaza. De Arbei- socialisten aanried de moeilijke on- derspartij wil een deel ervan terug'ge- derhandelingen met kleinere eventue- ven in ruil van vrede met de Arabie- le coalitiepartners op te geven en een ren, maar de Likoed wijst elk grondge- coalitie op brede basis" na te stre- biedcompromis van de hand ven. Premier Yitzhak Shamir zegt dat hij °P "«-• van militairen na ziin alle het denkbeeld van een kabinet van in Israel intussen geteld en nationale eenheid steunt. De leider daa™ bebben de socialisten 45 en van de Arbeiderspartij. Shimon Peres. Iakoed 41 procent gekregen wees het tijdens de verkiezingsstrijd definitieve uitslag wordt met voor van de hand. maar hij heeft niet de dinsdag verwacht grote overwinning behaald die was Palestijnse leiders op de bezette Wes. voorspeld en een woordvoerder van g zijn partij zei woensdag dat zij mis schien de vorming van een partner schap met de Likoed in overweging zou nemen. De drie kleine partijen wonnen samen acht zeer belangrijke Knessetzetels. Zou men in beginsel overeenstem ming over een kabinet van nationale eenheid bereiken, dan zullen zowel Shamir als Peres het premierschap opeisen. Vorig jaar hebben Shamir en Peres het over nationale eenheid gehad, maar ze konden het toen niet eens toever en in Gaza hebben zich over het verloop van de verkiezingen ont goocheld en pessimistisch uitgelaten. Israel heeft in de nacht van dinsdag op woensdag het verbindingskantoor hij Beiroet gesloten en ontruimd. Dat gebeurde nadat de Libanese regering de vorige week de verbindingseen heid tussen de Israëli's en de centrale regering had ontbonden en vervol gens dinsdag de bewaking van het gebouw door het Libanese leger op hief. Het kantoor gaf onder meer doorlaatpassen uit voor Libanezen die Zuid-Libanon wilen bezoeken. Het besluit - dat als een politieke nederlaag gezien wordt - is door de regering-Shamir geheim gehouden tot na de verkiezingen. STOCKHOLM (AFP/DPA) - Zeven Po len zijn woensdagavond in een vlieg tuig over dc Oostzee naar Zweden gevlucht. Het toestel van het Russi sche type Antonov 7 landde kort 11a 19.00 uur op het vliegveld van Kris- 'ianstad in het zuiden van Zweden. De zeven Polen, vier volwassenen en drie kinderen worden door de politie ondervraagd. Zij hebben asiel ge daagd. De politie heeft hun identi kit niet onthuld. Het type Antonov Wordt gewoonlijk in de landbouw 'ngezet en is al vaker door Poolse vluchtelingen gebruikt. OP KAAPVERDISCHE EILANDEN JERUZALEM lANPi De Israëlische premier Yitshak Shamir (l) sprak woensdag met Yitzhak Perelz van de Shas-partij. Shamir heeft onder meer de steun nodig van de religieuze Shas-partij om op een. meerderheid te kunnen rekenen in het Israëlische parlement. Onverantwoord vals alarm - iQitop Borssele de mili- O tante actiegroep die zich met allerlei middelen keert tegen het gebruik van kernenergie in Nederland en in het bijzonder de aanwezigheid van een kerncentrale in dit gewest, heeft gisteren de plank lelijk misgeslagen Het gezelschap plakte op de duinover gangen langs de zuidkust van Walche ren waarschuwingen' aan die erop neer kwamen dat het zeewater moge lijk radio-actief besmet zou zijn en dat daarom zwemmen dringend werd ont raden. En bij die valse mededeling bediende men zich van een officieel lijkend briefhoofd van het Zeeuwse provinciebestuur Gelukkig werden de herkomst en de aard van de bulle tins bij de toegangen naar de Zeeuwse stranden op een van de weinige zonni ge dagen van deze zomer snel achter haald, zodat veel ongerustheid onder de badgasten nog op tijd kon worden voorkomen De verontwaardiging bij allerlei rechtstreeks betrokken in stanties over deze hoogst onsmakelij ke en vergaand onverantwoordelijke vorm van actie was uiteraard groot. Valse, duidelijk op paniekzaaien ge richte informatie over een maatschap pelijk beladen en politiek omstreden onderwerp als de gevaren van kern energie kan een uitwerking hebben die totaal niet valt te overzien. In het bijzonder wanneer die valse informa tie wordt verstrekt op momenten en plaatsen waar duizenden mensen te gelijk aanwezig zijn is sprake van een uiterst laakbare handeling. De afgelopen jaren zijn in de Ver enigde Staten, in Engeland en in enkele andere Europese landen voor beelden te registreren geweest van het effect dat bijvoorbeeld radiouit zendingen en televisiefilms met een suggestieve benadering van kernram pen op het publiek hebben gehad. Ook al werd er steeds bij vermeld dat het om denkbeeldige situaties ging. toch kwamen er by die gelegenheden van duizenden kanten ongeruste tele foontjes en werd soms vrij paniekerig gereageerd. Ook bij valse bomalar men en dergelijke is er sprake van zo'n sfeer. Maar dan betreft het door gaans een actie van een anonieme dwaas, die kennelijk de draagwijdte van zijn optreden met kan of wil overzien. Het valse alarm dat gisteren op Walcherse strandovergangen werd geslagen was afkomstig van een actie groep. die het niet houdt bij spandoe ken en het scanderen van leuzen. 'Stop Borssele' gaat meestal enkele stappen verder. Zeeland is daaraan langzamerhand gewend. Met de mis plaatste grap van de waarschuwing tegen zwemmen in zogenaamd 'radio actief besmet zeewater' heeft de club een grens overschreden die bepaald niet meer onder de categorie 'ludiek' valt te vatten In een verklaring achteraf stelt 'Stop Borssele' (zie elders in deze krant) dat de actie was bedoeld om in het algemeen te waarschuwen voor de rampzalige gevolgen van kernener gie" Een beetje dieper nadenken had de organisatoren van deze nepbood- schap aan volkomen onvoorbereide vakantiegangers tot de conclusie moeten brengen dat ze hun eigen doel met middglen als deze danig voorbij schieten. Met het bewerkstelligen van paniek is geen enkel doel gediend, zeker niet dat wat 'Stop Borssele' zegt 11a te streven Terecht wordt er van de kant van de PZEM op gewezen dat valse waarschuwingen een duidelijk averechts effect kunnen hebben. Als er steeds alarm wordt geslagen op momenten dat er niets aan de hand is, wordt bij een serieus alarm gedacht 'het zal zo'n vaart niet lopen'. Nee. als de actiegroep 'Stop Borssele' in de toekomst serieus genomen wil blijven worden zal ze zich van dit soort kwajongensstreken met een gevoelig onderwerp als kernenergie moeten onthouden. En natuurlijk hadden ze zelf op die gedachte moeten komen. vdM DEN HAAG (ANP) - Koningin Bea trix en prins Claus brengen begin volgend jaar een ofTiciëe! staatsbe zoek aan Italië. Dit heeft de Rijks voorlichtingsdienst RVD woensdag bekend gemaakt. Volgens de RVD is het daarbij gebrui- kehjk dat ook een bezoek aan het Vatlcaan wordt gebracht. Koningin en prins zijn dat in dit geval ook van plan. Een eerder staatsbezoek van het. ko ninklijk paar aan Italië werd indertijd uitgesteld wegens ziekte van de prins. JOIIANNESBURG (AP) - Zuid-Afri- ka heeft woensdag voor het eerst bevestigd dat Pretoria besprekingen voert met de Namibischc bevrij dingsbeweging SWAPO. Volgens de verklaring, die werd uitge geven door het ministerie van buiten landse zaken, voert de administra teur-generaal voor Zuid-West-Afrika, Willie van Niekerk. de onderhandelin gen met de SWAPO, die al 17 jaar een guerrillastrijd voert voor de onafhan kelijkheid van de voormalige Duitse kolonie, die door Zuid-Afrika weder rechtelijk wordt bestuurd. Volgens de verklaring worden de be sprekingen gevoerd op de Kaapverdi- sche Eilanden. „De besprekingen zijn bedoeld 0111 de mogelijkheden te on derzoeken voor stopzetting van het geweld en de gewapende acties", al dus de Zuidafrikaanse verklaring Volgens diplomaten die de besprekin gen volgen hoopt, de SWAPO de kwes tie van de onafhankelijkheid te kun nen aanroeren zodra een staakt-het- vuren is bereikt Zuid-Afrika en de SWAPO gingen medio mei in de Zam- biaanse hoofdstad Lusaka om de tafel zitten Die besprekingen werden vrij snel afgebroken, maar de hoop bleef bestaan dat de partijen de contacten zouden voortzetten. MOSKOU (Reuter AFPi - Dc Russische kosmonaule Svetlana Savitskaya is woensdag de eerste vrouw geworden die een ruimteu andeling heeft gemaakt. Naar het. Russische persbureau Tass meldde verliet zij met de kosmonaut Vladimir Djanibekov het ruimtesta tion Saljoet-7. De ruimtewandeling stond op het vluchtprogramma Savitskaya en Djanibekov bevin den zich samen met Igor Volk sinds een week in een baan om de aarde Met een Sajoez-satelliet koppelden zij met de Saljoet om zich te voegen bij dne andere kosmonauten. De 35-jarige Savitskaya is de tweede Russische vrouwelijke kosmonaut. Als onderzoekster bezocht zij de Saljoet-7 al eerder in augustus 1982 Tass meldde dat de ruimtewandeling drie uur en 35 minuten duurde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1