A f ZEELAND" Agressie toeristen geeft politie handenvol werk Burgemeester Aardenburg benadrukt eigen inbreng in herbenoeming BETRAPTE A UTODIEF STEEKT RAAK STEEDS MEER LEERLINGEN ZOEKEN NA STUDIE BAAN Bloemenhulde voor Betje en Aagje Vlissingse inbreker lijkt onverbeterlijk PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERNIELINGEN, VECHTPARTIJEN, DIEFSTALLEN PAGINA 9 WOENSDAG 25 JULI 1984 SLUIS Een nog onbekende man heeft in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks één uur de Sluissenaar R. H. verschillende malen met een mes gestoken toen hij werd betrapt bij een inbraak in de auto van H. H. werd aan de schouder en de borst gewond. Na eerste hulp van een arts werd hij overgebracht naar het Sint-Antonius- ziekenhuis te Oostburg. De steekpartij gebeurde op eenn huidskleur, donker krullend haar, leeftijd tussen de 20 en 25 jaar, afgelegen parkeerterrein in Sluis. lengte l 65 meter. Hij droeg een gebleekt spijkerjack. De nog onbekende zat in de auto toen H.. met nog twee andere De rijkspolitie van West-Zeeuwsch-Vlaanderen vraagt getuigen mensen, eraan kwam. De inbreker stak H, onmiddellijk verschil- van de steekpartij én automobilisten die de man mogelijk een lift lende keren en nam vervolgens de benen. hebben gegeven, contact met het bureau in Oostburg op te Het signalement luidt: Noordafrikaans type. donkere nemen. Telefoonnummer: 01170-3156. Groepscommandant M. Lenselink: honderden klachten. Inwoonster Hoek zwaar gewond bij aanrijding HOEK Mevrouw M. B.-van der H. nit Hoek is maandagmiddag zwaar gewond geraakt, toen ze op de Hoek- seweg werd gegrepen door de auto, bestuurd door I. W.-H. uit Hoek. De vrouw stak de weg over en ontdek te de wagen, die naderde uit de rich ting van het dorp, te laat. Toen' ze wilde teruglopen werd ze aangereden. Het slachtoffer is, via één van de Kanaalzöneziekenhuizen, overge bracht naar het Academisch Zieken- van Gent. Zware schade aan twee auto's bij botsing in Hulst HULST Bij een botsing op de Gentsestraat in Hulst zijn maandag middag twee personenauto's zwaar beschadigd. iHet ongeluk gebeurde terwijl bestuur der H. J. de G. uit Axel probeerde te jparkeren. Hij zag de aankomende auto van C. van der B. over het hoofd jen liet hem geen ruimte om te passe- jren. Het voertuig van De G. liep jichade op aan de linkervoorzijde. De andere personenauto werd aan de rechtervoorzijde zwaar beschadigd. VLISSINGEN - Baldadige en agressieve toeristen bezorgen de politie in de Zeeuwse recreatiegebieden momenteel handenvol werk. Volgens politiewoordvoerders is dat mede het gevolg van het tegenvallende zomerweer. Bij gebrek aan ander vertier - zo is de indruk van de politie - duiken de toeristen massaal de cafe's in met alle gevolgen van dien. Vooral het alcoholgebruik onder jeugdige toeristen is groot. Alleen al bij de rijkspolitie op Schou- veland verklaarde dinsdag desge- het politiekorps in de zomermaanden wen-Duiveland zijn de afgelopen we- vraagd. dat er de laatste weken min- te versterken. Op het ogenblik verblij ken honderden klachten binnengeko- stens zo'n dertig aanhoudingen zijn ven er op Schouwen-Duiveland tus- men over geweldplegingen en vernie- verricht in verband met gewelddadig- sen de 130.000 en 150.000 toeristen lingen. Het zijn vooral jongeren tus- heden, diefstal en vernielingen aan Het veertig leden tellende politie- sen de 17 en 20 jaar die zich daaraan auto's, tuinhekken en bomen. „Ieder korps op Schouwen-Duiveland heeft schuldig maken. De problemen spit- nacht hebben we wel een of meer assistentie gekregen van vijftien colle- sen zich op Schouwen-Duiveland arrestanten binnenzitten", aldus de ga's. Maar in de praktijk blijkt dat vooral toe op Renesse en omgeving, groepscommandant. lang niet altijd voldoende. Groepscommandant M. Lenselink Al jaranlang wordt door de politie Ook de rijkspolitie op Walcheren van de rijkspolitie op Schouwen-Dui- gehamerd op de noodzaak om het om maakt zich zorgen. Opperwachtmees- Mede door het slechte zomerweer zoeken veel toeristen troost in een pilsje. ter Wierda van de rijkspolitie in Se- rooskerke: „We worden elk jaar ge confronteerd met dit soort uitspattin gen. Maar het begint ons nu toch echt zorgen te baren". Ook op het groeps- l bureau in Serooskerke zijn de afgelo pen weken honderden klachten bin nengekomen. vooral uit Domburg en Oostkapelle. Opperwachtmeester Wierda schat dat in de voorbije drie weken voor vele duizenden guldens schade is aangericht door baldadige en agessieve toeristen. Volgens de heer Wierda staat de politie daar vrijwel machteloos tegenover. „We zouden er graag beter opzitten, maar ook wij hebben te kampen met een onderbezetting". Strandhokjes Ook In West-Zeeuwsch-Vlaanderen worden eveneens nogal wat vernie lingen aangericht, maar de siuatie is daar niet onrustbarend. „We hebben nogal wat last van vernielingen aan strandhokjes, verkeersborden, lanta renpalen en dat soort dingen. En af en toe een klein vechtpartijtje. Maar we hebben er hier minder last van dan op Schouwen en Walcheren, ge woon omdat het hier minder druk is", aldus opperwachtmeester Pali- woda van de rijkspolitie groep Oost burg. Volgens woordvoerder Aaldersberg van de rijkspolitie district Middelburg kan - vergeleken met voorgaande ja ren - tot nu toe nog niet gesproken worden van een schrikbarende toena me van het aantal gewelddadigheden en vernielingen in de toeristengebie den. „We hebben wel de indruk dat het harde geweld toeneemt. Als er vroeger een vechtpartij was sloegen ze elkaar alleen maar een blauw oog. Maar tegenwoordig schoppen ze ie mand meteen het ziekenhuis in. Maar dat is een tendens die zich al een aantal jaren geleden inzette". (Advertentie) MIDDELBURG - Het aantal vorming. Immers is het onderzoek in van het MHNO (Middelbaar Huis- april gehouden. Het is niet bekend of houd- en nijverheidsonderwijs! ite Sjagrijnig Ze zijn prima verzorgd achter gelaten. Daar niet van. Een familielid dat ook de zorg over de planten heeft gekregen, ziet er tevens nauwlettend op toe dat de poezen op tijd hun natje en droogje krijgen. Nee. niks dan lof over de voeding, maar ioat ze duidelijk missen is een stuk gezelligheid. Met vier mensen in huis is er anders altijd wel een strelende hand in de buurt. Maar nu is hel akelig stil. Zelfs de hond met wie er soms zo veel lol viel te beleven is weg. Die vertoeft in. wat in adver tenties wordt aangeprezen als 'het Hilton voor honden'. Zijn baasje en diens gezinsle den behelpen zich ondertussen in een krappe tent ergens aan de oever van een meer in Zweden. En de katten zitten thuis. Met hun drietjes zielig te wezen. Klagelijk miauwend vatten ze iedere morgen, wanneer ze enige beiveging loaamemen in het huis van de buren, post voor de deur Uitkijkend naar een aanhali ge hand, de oortjes gespitst op een bemoedigend woord. Nog een paar dagen en dan stroomt het huis weer vol. Zijn er weer zoveel stellen benen om het kopje even langs te strijken. Kan er opnieuw uit bundig gesold worden met de hond. In het huis van de buren zal. tot dal moment aanbreekt, het geluid vanuit het belendend perceel nog even blijven door klinken. Het is het geluid dat de poezen al dagen maken bij het bewandelen van het toet senbord van een in het pand geplaatste piano. Met name de diepe tonen ko- tneii daarbij veelvuldig aan bod. En dat klinkt héél sjagrijnig! leerlingen in Zeeland dat na afloop van de studie wil gaan werken is dit jaar in vergelij- Tijdens de bouwvak, zijn wij voor alle alle leerlingen die toen opgaven de De cijfers bevestigen nog eens het feit onderhoudswerkzaamheden te berei- arbeidsmarkt op te gaan dat ook dat MAVO-leerlingen deze onderwijs- hebben gedaan. Zakken voor het exa- vorm in grote meerderheid niet als men of ervaringen bij het solliciteren opstap naar de arbeidsmarkt zien, king met 1983 toegenomen. De kan een onbekend aantal weer op maar als basis om verder te leren. Eén stijging geldt vooral voor het andere gedachten hebben gebracht op de acht jongens zoekt volgens de cijfers een baan. Bij de meisjes ligt de middelbaar beroepsonder- verhouding één op zes. wijs. Dit blijkt uit het dins- Diplomabezitters van MAVO en het Hap ppniihliopordp Overzicht AIhoewel de situatie op de arbeids- Lager Technisch Onderwijs kunnen aag gepuDliceeiae uverziciu markt niet rooskleurig is mag vol- hebben volgens het overzicht minder Schoolverlaters 1984 van gens het DBA niet geconcludeerd dan gemiddeld kans op langdurige DBA-Zeeland (Districtsbu- J reau voor de Arbeidsvoorzie- worden dat de kansen voor school- werkloosheid. In de verkeerde hoek verlaters op het krijgen van werk zit bij het lager beroeps onderwijs uiterst gering zijn. „Het verwerven het LHNO (Lager Huishoud- en Nij- van een baan kost zeker meer tijd en verheidsonderwijs). ken via de volgende telefoonnum mers: kantoor 01100-14520 bouwmarkt 01106-1753 (di. t/m za.) A. Moelker 01102-1470 C. Schrijver: 01100-27163 Aannemingsmij. Schrijver Goes B.V. ning). Van de 8373 eindexamenklassers lie- .f ten er 3076 weten de arbeidsmarkt op te gaan. Vorig jaar waren er op het starlP«s'lie d<- Zeeuwse dagonderwijs iets meer eind examenklassers. namelijk 8439 en Belangrijkste factor is het diplomabe- toen kozen er 2978 voor het zoeken zit. Mensen die hun opleiding niet naar een baan. afrondden en ook geen diploma heb- ben kost het de meeste moeite om aan De cijfers hebben betrekking op de Werk te komen. De werkloosheid on- maand april. Evenals voorgaande ja- der deze groep is veel hoger dan onder ren heeft het DBA toen weer een de gediplomeerden, enquête gehouden onder de leiding en Geconcludeerd wordt dat er veel decanen van alle Zeeuwse scholen, vraag is naar afgestudeerden van het Gevraagd werd naar de bezetting van HEAO. De situatie is binnen bijna het de examenklassen en de te verwachte gehele HBO (Hoger Beroeps Onder- I toestroom daaruit naar de arbeids- %vysl gUnstig. Negatieve uitzonderin- markt. Het onderzoek betreft het al- I gemeen voortgezet onderwijs, en het lager-, middelbaar en hoger beroeps- I onderwijs. De cijfers zijn bedoeld als aankno pingspunt voor een algemene beeld- Jan Metz en Stefien Koch leggen een bloemenkrans bij de fontein op het Vlissingse Bellamypark. De fontein is het gedenkteken voor de Vlissingse schrijfsters Belje Wolff en Aagje Deken. VLISSINGEN' - Ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van het gedenkteken voor de Vlissingse schrijfsters Betje Wolff en Aagje Deken hebben Jan Metz (22) uit Raalte en Stefien Koch (25) uit Waarde dinsdagmiddag een bloemenkrans gelegd bij de fontein op het Bellamy park in Vlissingen. In aanwezigheid van enkele tientallen toevallige voorbijgangers droeg Metz het 'Lofdicht op Walcheren' van Betje Wolff voor. Hij sprak verder de hoop uit, dat de fontein weer spoedig water zal spuiten, gezien het besluit van de gemeenteraad om de fontein weer te herstellen in zijn oude glorie. De heer Metz kwam in oktober 1977 De fontein is in het najaar van 1983 in de ban van beide Vlissingse opgeknapt, waarbij enkele lekka- schrijfsters, door het lezen van het ges zijn ontdekt in de bak, die het boek Sarah Burgerhaert. „Het be- water moet opvangen. Deze zijn hoort sindsdien tot één van mijn tijdens de wintermaanden ernsti- favorieten". verklaart hij. Bij zijn ger te zijn geworden, zo ontdekte bezoek aan Vlissingen. op 12 okto- gemeentewerken dit voorjaar, ber 1981, werd hij getroffen door de toen ook de pomp werd hersteld, aanblik van de fontein bij avond- Daarop is besloten de pomp stil te licht en het schrille contrast met de leggen, met als gevolg dat de ge- toen vervallen gevels van de voor- restaureerde fontein nog steeds malige bibliotheek aan het Bella- geen water spuit, mypark. Toen kwam hij al op de „Men wilde voorkomen dat de reke- gedachte te zijner tijd aandacht te ning van de Watermaatschappü besteden aan zowel de fontein als Zeeland te hoog zou worden. Ge beide schrijfsters. „Met het op- meentewerken stelt nu een onder schrift '100 jaar hulde aan Betje zoek in naar de wijze waarop de Wolff en Aagje Deken' heb ik mijn lekkages het best kunnen worden bewondering voor beide schrijf sters tot uitdrukking willen bren- verholpenaldus een woordvoer der van de gemeente Vlissingen gen, maar ook de aandacht willen De bronzen fontein is gegoten bij vestigen op het 100-jarig bestaan Becht en Dijserinck in Amsterdam van het gedenkteken. Ik ben heel Op het voetstuk staan de busten blij dat de fontein gerestaureerd van de schrijfsters naar modellen wordt, evenals de gevels van de van de Middelburgse beeldhouwer voormalige bibliotheek", zegt hij G. den Hollander Het gedenkteken Metz studeert bouwkunde aan de is op 24 juli 1884 onthuld op het Technische Hogeschool in Delft en Betje Wolffplein 124 juli is de ge hoopt komend jaar af te studeren boortedag van Elizabeth Bekker op de stadsvernieuwing in Dor- ofwel Betje Wolff) en in 1909 ver- drecht. Stefien Koch is een kennis plaatst naar het Bellamypark, ter van hem en bovendien de zus van hoogte van de Nieuwstraat. Na de Mieke Jansen (301 uit Dordrecht, oorlog kreeg de fontein in het na- een goede vriendin die de krans jaar van 1947 de huidige stand- heeft vervaardigd. plaats op het Bellamypark. AARDENBURG „Wil ik wel her- legt uit dat een verandering in de Verder wijst de burgemeester op wat werd er nu en dan als blijk van benoemd worden als burgemeester werkomstandigheden een belangrij- hij noemt de geruchtmakendheden waardering, een partij drank afgele- ke rol kan spelen. Het college en van het afgelopen jaar' Ook die verd op het gemeentehuis. Tot nu gemeentesecretaris bepalen in ster- zullen meewegen in zijn eindbeslis- toe zagen college en raadsleden daar ke mate of er met plezier kan worden sing. Een kwestie als de'bistro-zaak' geen bezwaar in. Tot D'66-raadslid gen zijn de pedagogische en medische mingsprocedure, die dit najaar gewerkt. Ook de samenstelling van in Waterlandkerkje is zakelijk afge- h van Rie vurige week de zaak gemeen voortgezet onderwijs en net opleidingen. Voor schoolverlaters van I wordt begonnen. Zelf heeft hij die de raad is van belang. „Ik kan me daan. Of en wanneer de burgemees- aanhangig maakte Burgemeester laser-, middelbaar en hoser beroeDS- tta inno iI vraag nog niet beantwoord. Zoals voorstellen, dat de vraag of je nog ter een beslissing zal nemen over het Lockefeer gelooft, dat de opwinding 1 bekend loopt de ambtstermijn van wel in 'het schema' past, mede van aanvaarden van en meuwe ambts van Aardenburg?" Die vraag staat ke rol kan spelen. Het college en burgemeester drs W Lockefeer centraal in de herbenoe- HAVO en VWO worden de kansen 'vrij redelijk' genoemd. Dat geldt ook voor het MBO (Middelbaar Beroeps Onderwijs), met uitzoiidering evenwel VLISSINGEN - De Vlissinger H. H. H. pen m verband met gepleegde dief- (26) is aangehouden na een inbraak stallen, die hij vlot bekende. „Het bij zijn buren, maandagmiddag, en- werd echt te gortig. Meestal staan wij kele uren nadat hij in vrijheid was machteloos, wanneer wij mensen wil- gesteld. De Vlissingse politie had len vasthouden, maar in dit geval hem zondag al op heterdaad betrapt vond ook justitie het te gek worden", bij een poging tot inbraak in een verklaarde inspecteur J de Putter van woning. Hij was maandagmiddag de Vlissingse politie De Vlissinger weer heengezonden, na ook enkele was met name aangehouden in ver- andere inbraken en pogingen daartoe band met de diefstal van twee tassen te hebben bekend. uit een grootwinkelbedrijf aan de Lan ge Zelke. Daarnaast werd hij gecon- De Vlissinger had enkele uren nadien fronteerd met de nieuwe aangifte van al weer een bedrag van 260 gulden inbraak van zijn buren. Hjj heeft beide gestolen uit de woning van zijn buren, vergrijpen bekend en wordt vrijdag In Vlissingen en Middelburg heeft hij voorgeleid voor de officier van justitie al verschillende processen-verbaal lo- in Middelburg. dag werd gemeld dat de raad een zware stem in de herbenoemings procedure kan krijgen. Die conclu sie trok wethouder R. van de Wijnc- kel uit een gesrpek dat hij vorige maand met minister mr. J. G. Riet kerk van binnenlandse zaken had. Burgemeester Lockefeer is van me ning dat de gevolgtrekking van de wethouder te weinig rekening houdt met zijn eigen inbreng in de proce dure. Hij benadrukt dat er niet zonder meer van moet worden uitge gaan. dat een burgemeester automa tisch wil worden herbenoemd. „Bij mij is dat in elk geval niet zo. Ik weet nog niets. Er zitten een heleboel kanten aan de zaak. En mijn per soonlijke mening speelt zeker mee. Mag ik misschien een oordeelvor- nungsproces doormaken? Ik mocht toch zelf beslissen of ik verder wil gaan?", aldus de burgemeester. Zijn uiteindelijke beslissing wordt zeker beïnvloed door externe facto ren Lockefeer: „Ik zit natuurlijk niet in een glazen huisje. Een burge meester is niet een steriel iets". Hij Drs W l. invloed is op je handelen" K mme mede veroorzaakt wordt door de termijn, staat niet vast Hij zegt: veranderde tijdgeest, vooral in Aar- „Nu is het nog achtmaanden voor denburg. Hij signaleert een toegeno- ri|É| bêbs- men behoefte 'om ergens tegenaan te trappen'. En verder: „Er bestaat voor Aardenburg en de burgemees- Zijn vrouw vult aan: „Het is precies hetzelfde als meteen een wiegen "rt 22^"^ be langstelling. Ik begrijp met welke beestjes ze op Aardenburg zien zit ten" Wat de positie van wethouder Van Irrelevant Op de jongste 'gcruchtmakendheid' de Wijnckel betreft merkt de burge- de aflevering van een 'partijtje meester alleen op. dat de verhoudm- vocht' op het gemeentehuis als ge- Sen Linnen het college goed zijn ,e_ De wethouder heeft vorige maand meente-weide - wil de burgerva- der niet meer ingaan. De positie van baar voor het gebruik I* h»r<r/»ri-a- met minister Rietkerk en de com- vvethouder Van de Wijnckel, die mlssaris van de koningin, dr C. zich uitdrukkelijk van de zaak dis- Boertien over bestuurlijke zaken in tancieerde, doet volgens hem niet Let. Aardenburgse gesproken. De terzake. „Van de Wijnckel heeft een burgemeester is daarover dinsdag andere opvatting dan het toenmali- geïnformeerd, nadat hij een week ge college, dat de afspraken heeft Lan va^anlle terug was. Hij acht het gemaakt over het ïngebruikgeven beter geen oordeel over de initiatie van de wei. Zijn mening is thans ven van d* wethouder te geven irrelevant". Hij zegt: „De wethouder is tijdens mijn vakantie op gesprek geweest. De afspraken over het om met be- Ik ben nogal gesloten in mijn gevoe- weiden door de Eedense veehande- lens, maar ik kan me niet voorstel- laar P de Smidl. werden ongeveer len dat hij het bew ust achter mijn zes jaar geleden gemaakt. Sindsdien rug om heeft gedaan".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 9