PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Formatie Israëlisch kabinet moeizaam 7.9% In '86 milieuheffing op gebruik brandstoffen ^00ESG«-lljfcp'«! Pflimlin volgt Dankert op als voorzitter van Europarlement kleintjes Ouwe-jongens- verjaardag tRBEIDERSPARTIJ TOCH GROOTSTE ie PZC vandaag Onbekend insekt BOUWFONDS HYPOTHEEK. RENTE NU Nicaragua en Suriname wisselen ambassadeurs uit HORECA CULINAIRE TWEEDE ERANSMAN OP HOGE EG-POST Overwegend zonnig Aanvankelijk flinke zonnige perio den, later m de middag toenemende bewolking, middagtemperatunr 21 graden. Zwakke en vanmiddag mati ge noordelijke wind. 27e jaargang no. 173 'oensdag 25 juli 1984 kunt u telefonisch opgeven. Bel leuzen 01150-94457 LERMO iUPIi- Een kruidenier uit Alabama in Amerika die besloot zijn 100e De familie moest Michele her en der voorstellen, aangezien "junior" 77 jaar na jaardag te vieren in de stad waar hij geboren werd, bleek bij aankomst zijn vertrek naar de Verenigde Staten, niemand meer kende isdag in Palermo niet.de oudste op het feest. ihele Varagona, in 1884 in de Siciliaanse hoofdstad geboren, werd op het Varagona werkte jarenlang als mijnwerker voordat hij genoeg geld had •.gveld verwelkomd door een gezelschap familieleden - onder wie zijn broer gespaard om een kruidenierswinkel te openen in Birmingham in Alabama, iseppe, die een halfjaar geleden 104 jaar werd. waar hij nog woont met zijn op Sicilië geboren vrouw Teresa. <Van onze correspondenti IERUZALEM - Na een bijna apathische verkiezingscampagne is Israël wakker geschud: wie 1 de volgende regering vormen? „Ik", roept Shimon Peres, de leider van de Arbeiderspartij, die met 45 zetels als grootste partij uit de verkiezingsstrijd te voorschijn is gekomen. „Ik", roept premier Shamir, die het verlies binnen de perken heeft gehouden met 41 zetels, en met een reeks van rechtse en religieuze partijen hoopt de macht vast te houden die hij de vorige week - gezien de opiniepeilingen - al had opgegeven. Fabius alleen De nieuwe Franse premier Laurent Fabius zal moeten re geren met alleen de steun van zijn eigen socialistische aan hang. De communisten steu nen hem niet. (PAGINA 3) Veiligheid De politie van Los Angeles lijkt Wereldoorlog III te willen voorkomen. De veiligheids maatregelen bij de Olympi sche Spelen zijn ongekend zwaar. (PAGINA 14) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Financien, economie: 7 Provincie: 9, 11 en 13 Sport: 14 en 15 „Een nationaal kabinet", roept de een. „alles beter dan een nationaal I kabinet", roept de ander. „Meer dan ooit is eenheid nodig om de proble men van het land op te lossen, de economische in de eerste plaats", zeg- gen de bepleiters van zo'n nationaal kabinet. „Het heeft geen zin de funda mentele tegenstellingen in de Israèli- sche samenleving op die manier onder het tapijt te vegen", wordt daartegen ingebracht. Het is van Shamir ongetwijfeld een handige zet geweest, dat idee van een nationaal kabinet te lanceren. De Likoed heeft daar alleen maar bij te winnen, aangezien de huidige rege ring geen belangstelling heeft voor nieuwe politieke initiatieven, en dus de handhaving van de status quo nastreeft. Bij de Arbeiderspartij ligt dat anders. Met name de linkervleugel wil een follow-up van de vrede met Egypte: het omverwerpen van de Likoed heeft topprioriteit. Shamir weet heel goed dat een discussie bij de Arbeiderspar tij tot grote verdeeldheid zal leiden - hetgeen natuurlijk in het voordeel van de Likoed werkt. Dat zo'n nationaal kabinet geen kans heeft, weet Shamir ook wel. „Het zou voor Peres en de Arbeiderspartij zelf moord zijn. op deze wijze het uiteen vallen van de partij in de hand te werken. Onder geen voorwaarde een nationaal kabinet", zegt de ene, „als zo'n regering onder leiding van de Arbeiderspartij staat, valt er over te praten", zegt een andere zegsman van de Arbeiderspartij. Oproep En dat sluit aan bij de oproep die vier vooraanstaande schrijvers hebben gedaan - allen leden van de Arbei derspartij - voor een nationaal kabi net onder de leiding van Peres. Hel gaat onder anderen om de schrijvers Amos Oz en A. B. Jehoshoea, beiden activisten in het vredeskamp. en ac tief bij Vrede Nu. Het begin van de interne ruzie, waar Shamir op aan stuurt? Het voorlopige antwoord van de Ar beiderspartij op de impasse is: voor komen dat de Likoed een regering kan vormen. Alle potentiële partners van de Arbeiderspartij worden gere- cruteerd om zich bij voorbaat tegen een Likoed-regering uit te spreken. Maar om de nodige 60 stemmen te halen is de steun van de dnemansfrac- tie van Weizman nodig. Weizman spreekt zich uit voor een regering van nationale eenheid onder leiding van de grootste partij, de Arbeiderspartij dus. Maar tegelijkertijd gaan cr sterke geruchten dat hij na zijn zeer beperk te succes in de verkiezingen weer aansluiting zoekt bij de Likoed. die hij een aantal jaren geleden verliet De Arbeiderspartij probeert de Li koed de pas af te snijden, de Likoed probeert bij voorbaat initiatieven van de Arbeiderspartij de kop in te druk ken. Het touwtrekken ging in dat verband om een nieuwe religieuze partij. Shas genaamd, die met 4 zetels opvallend hoog heeft gescoord. Het is een orthodoxe partij van oriëntaalse joden, waar oud-president Navon - eveneens van oriëntaalse herkomst - goede contacten mee onderhoudt. Na mens de Arbeiderspartij kwam hij daarom over een mogelijke coalitie praten. De Likoed probeert daarente gen een religieus blok te vormen dat als een eenheid over een coalitie gaat (Slot zie pag. 3 kol. 5) PAGINA 4: SHAMIR EN PERES. ZIJDEN VAN DEZELFDE MUNT. LONDEN <AP> Mike Hartley, inspecteur van de Britse dierenbescher ming, keek nog maar eens extra goed. Op zijn vingers wandelde maandag een insekt rond dat de experts al geruime tijd voor vraagte kens plaatst. Het insekt werd 'ontdekt' in de Londense buitenwijk Surbiton, maar niemand kan het dier in een bepaalde klasse plaatsen Het insekt heeft spinne-poten met zuignappen aan het uiteinde, twee kraaloogjes en een groen-bruine kleur Het is de bedoeling dat het 'onbekende insekt' in het natuur-historisch museum van Londen wordt overgebracht. Israels stembus zonder oplossing TT JL-'gi Inlichtingen: Bouwfonds-infocentrum Middelburg, Korte Delft 2, (01180)2 71 58. «Bouwfonds Nederlandse Gemeenten TEL AVIV (ANP) Likoedleider Yitzhak Shamir krijgt een kus van Hiam Druckman, leider van een kleine partij in Israël, nadat bekend werd dat het verlies van de Likoed-partij kleiner was gebleven dan in de opiniepeilingen verwacht toerd. Het verlies van Likoed bleef beperkt tot 6 zetels. DEN HAAG (ANP) - Minister Winse- mius (milieubeheer) wil met ingang van 1 januari 1986 een heffing op het gebruik van brandstoffen invoeren. De opbrengst daarvan wil de minis ter aanwenden voor directe uitgaven in het milieubeleid, zoals sanering en subsidies voor de ontwikkeling van „schone" technologie. De heffing moet in 1986 ongeveer 253 miljoen gulden opleveren, oplopend tot 275 miljoen gulden in 1988, zo schrijft Winsemius in een notitie aan de Tweede Kamer. Onder de heffing vallen benzine, gas- en stookoliën. LPG. kolen, gas en vloeibare en gasvormige brandstoffen die worden gebruikt in de olie- en chemische industrie. In een wetsont werp dat begin volgend jaar naar de Kamer gaat zal worden aangegeven welke tarieven op de verschillende soorten brandstoffen zullen worden toegepast. Winsemius schrijft in zijn notitie dat het stelsel voor heffingen op brand stoffen het enig werkbare alternatief is voor de bestaande afzonderlijke milieuheffingen. Het beginsel „de vervuiler betaalt" blijft uitgangspunt voor de financie ring van het milieubeleid. Bovendien brengt het nieuwe stelsel relatief weinig kosten met zich mee, omdat het grootste deel van de heffingen geind kan worden in aansluiting op de bestaande accijnzen. De heffingen op luchtvaartlawaai en de gemeentelijke afvalstoffenheffin gen (zoals beheersing van de water kwaliteit) zullen buiten het nieuwe systeem blijven. Uit de heffing op brandstoffen zullen tot 1989 de kosten worden vergoed die lagere overheden maken voor milieu beheer. Daarna krijgen zij dat geld uit het provincie- en gemeentefonds. De stichting Natuur en Milieu heeft in een eerste reactie laten weten verheugd te zijn over de invoering van een milieuheffing op brandstof fen. Wel vindt Natuur en Milieu de maatregel onvoldoende. Volgens de milieuorganisatie zouden er ook hef fingen moeten komen op de basis grondstoffen voor de chemische in dustrie, zoals chloor, nafta, amoniak en zwavelzuur. Bovendien zou de brandstof uraan, die gebruikt wordt voor de opwekking van kernenergie, ook onder de brandstofheffing moe ten vallen, aldus Natuur en Milieu. PARAMARIBO DEN HAAG (ANP) - Suriname en Nicaragua zullen niet- residerende ambassadeurs gaan uit wisselen teneinde hun banden te ver sterken. Dat staat in een dinsdag in Paramari bo gepubliceerd gezamenlijk Suri- naams-Nicaraguaans communique. Suriname en Nicaragua onderhiel den nog geen diplomatieke betrek kingen. De verklaring is uitgegeven naar aanleiding van het bezoek dat de Surinaamse legerleider, Desi Bou- terse, vorige week aan Nicaragua bracht In het communique staat verder dat de sandinistische juntaleider, Daniel Ortega, een uitnodiging van Bouterse voor een bezoek aan Paramaribo heeft aanvaard. Een datum voor dit bezoek wordt nog niet genoemd. In het gezamenlijk communique ver oordelen beide landen de invasie in Grenada door de VS als een „schen ding van de meest fundamentele nor men van internationale wetgeving". Advertentie 26, 27 en 28 juli: Plaats: orote Markt, zuidzijde. parlementsverkfezln- 'gen in Israel hebben het land een 'onmogelijke uit slag' opgeleverd. Geen par tij met een absolute meer derheid, geen winnaar (de Arbeiders partij werd wel de grootste maar verloor toch, Likoed verloor nog meer) en een nóg verdere versplintering on der de voornamelijk kleine, religieuze partijen. Verbazing, verwarring, ont goocheling en moedeloosheid in het vooruitzicht van opnieuw een wankel kabinet tekenden gisteren in Jeruza lem de stemming, waarmee brede lagen van de Israëlische bevolking probeerden dit resultaat van de stem bus te verwerken „Het volk blijft verdeeld in een rechts, een links en een religieus kamp. - een werkelijk heid die weinig aanleiding tot vreugde biedt", zo typeerde het onafhankelij ke dagblad Haaretz de nieuwe samen stelling van het 120 leden tellende Israëlische parlement, de Knesset. Het land zit met een fikse kater na deze jongste verkiezingen De politie ke zwakte die de laatste jaren steeds 'achtergrond is geweest van in aantal en omvang groeiende problemen op tal van vitale terremen in de Israëli sche samenleving is door deze verkie zingsuitslag eigenlijk alleen nog maar verergerd. De regeerbaarheid is er geen haar beter door geworden. Tus sen Arbeiderspartij en Likoedblok ne men de zegge en schrijve 13 splinter groeperingen met hun hier en daar zeer extreme politieke opvattingen meer dan ooit een sleutelpositie in. Als Israël in de gang naar de stem bus voor een nieuw parlement ergens behoefte aan had, dan was dat politieke duidelijkheid. Twee kwes ties stonden in de - overigens opval lend rustig verlopen - verkiezingscam pagne centraal: de economie van het land en het veiligheidsvraagstuk. Met een gierende inflatie en een bijna ondraaglijke schuldenlast is Israël de laatste jaren in een diepe economi sche crisis terechtgekomen. Uiteraard was het veiligheids- en buitenlands beleid zoals Likoed onder aanvoering van vooral premier Menachim Begin dat sinds 1977 heeft gevoerd daaraan voor een belangrijk deel debet. Het militaire apparaat vergt langzamer hand zulke hoge financiële offers dat Israël er bankroet aan dreigt te gaan. Toen Likoed na bijna 30 jaar in de oppositiebanken te hebben doorge bracht in Jeruzalem aan het bewind kwam beliep de inflatie 28 procent, Nu. zeven jaar later, is de geldont waarding ongeveer het vijftienvoudi- ge daarvan geworden. De nederzettin genpolitiek en de militaire bezetting van Zuid-Libanon hebben de staats uitgaven opgevoerd met een snelheid die alleen de bankbiljettenpersen nog maar konden bijhouden. Het Likoed- tijdperk heeft een economische malai se in Israel gebracht, die daar eerder niet voor mogelijk werd gehouden En de schijnwelvaart die daar tegenover stond begon het land meer en meer op te breken. Bovendien begon het bui tenlands beleid (in de breedste zin) van eerst Begin en na hem Shamir veel Israëliërs en het buitenland dat het goed met dit volk meent zoveel zorgen te baren dat de roep om een alternatief steeds luider werd. Toch heeft'de Arbeiderspartij (on danks alle optimistische progno ses) dat andere, vernieuwende beleid niet overtuigend genoeg kunnen aan reiken. Shimon Peres, de oppositielei der die op de beide hoofdpunten van de Israëlische politiek een veel gema tigder en minder religieus getoonzet beleid voorstaat dan de Likoedrege- ring tot dusver in praktijk heeft ge bracht. is kennelijk niet helder en gedurfd genoeg geweest. Het gebrek aan vertrouwen dat de kiezer op zijn conto heeft geschreven zou Israel in de komende tijd wel eens erg duur te staan kunnen komen. Likoed en Ar beiderspartij zijn nog voordat presi dent Chaim Herzog een van beide met een verzoek tot de vorming van een regering heeft benaderd, ieder in de slag gegaan met de kleine partijen om een meerderheidscoalitie te smeden. Maar hoe die ook zou kunnen uitval len, in beide constructies zal het ex plosiegevaar volop en doorlopend aanwezig zijn. Iedere regeringssamen werking die op een meerderheid in het parlement wil kunnen rekenen zal uit acht of negen partijen moeten gaan bestaan. En dat is en blijft een ver van bemoedigend perspectief Een kabi- net-van-nationale-eenheid, steunend op Likoed en Arbeiderspartij samen, lijkt voorlopig een illusie. Nee, de stembus in Israël deze week heeft de problemen geen stap dichter bij een oplossing gebracht. Geen vertrouwen wekkende balans voor een land dat in één van de grootste brandhaarden van de wereld, het Midden-Oosten, zo'n centrale positie inneemt. vdM Van onze correspondent) STRAATSBURG - Een centrum rechtse meerderheid in het Europese Parlement heeft dinsdagmiddag in Straatsburg de 77-jarige christen-de mocraat Pierre Pflimlin tot parle mentsvoorzitter gekozen. Pflimlin versloeg zijn belangrijkste tegenstre ver, de Nederlandse socialist en scheidende parlementsvoorzitter Piet Dankert, met ruime meerder heid. In de tweede en beslissende stemming behaalde Pflimlin 221 stemmen, tegen 133 voor Dankert en 49 voor de onafhankelijke commu nist Spinelli. Sinds 1977 is Pflimlin vice-voorzitter van het Europees Parlement geweest. Ook was hij tot vorig jaar burgemees ter van Straatsburg, een ambt dat hij in verband met zijn leeftijd moest opgeven De Franse christen-demo craat was in het verleden onder meer ook voorzitter van de Assemblee van de Raad van Europa, een samenwer kingsverband van 21 democratische Europese landen Met de benoeming van Pflimlin zitten er nu twee Fransen op de belangrijk ste posten in de Europese Gemeen schap. Vorige week werd bekend dat de voormalige Franse minister van financien Delors voorzitter zal worden van de Europese Commissie in Brus sel. Dankert zei na zijn verlies wel in het parlement te zullen blijven zitten, maar hij weet nog niet voor hoelang. Hij is van plan zich nu meer met de discussie in Nederland over vrede en veiligheid te gaan bemoeien Ik sluit een terugkeer naar de Nederlandse politiek niet uit", aldus Dankert. Christen-democraten, liberalen. Brit se conservatieven, Franse gaullisten en ook de zestien neo-fascisten onder leiding van de Franse extreem rechtse Le Pen steunden de kandida tuur van Pflimlin. Met de steun van de neo-fascisten waren de christen democraten niet erg gelukkig, maar ze wezen deze steun voor de stemmin gen niet af. Groot was echter de opluchting toen het stemmenverschil met de twee linkse kandidaten zo groot bleek, dat ook zonder Le Pen de meerderheid behaald zou zijn, „Ik denk dat ik de steun van Le Pen niet aanvaard zou hebben, maar ik heb makkelijk praten omdat ik niet voor die keus stond", zei de verliezer. Piet Dankert. Overigens kreeg Dan kert bij zijn verkiezing tot voorzitter in 1982 omstreden steun van de Fran se communisten. Dankert vreest dat de verhoudingen m het parlement door de centrum rechtse keus voor Pflimlin scherper zullen worden Dat bleek ook al tij dens de stemmingen, toen de linkse fracties met gebons op de banken de extree-rechtse Le Pen de mond pro beerden te snoeren. Le Pen op zijn beurt had eerder meegedeeld nooit voor een ..marxistische kandidaat als Dankert te zullen stemmen. Een aantal Europarlementariërs had zich tijdens de zitting met een witte roos getooid als teken dat zij tegen het fascisme zijn. De witte roos was tijdens de oorlog '40-'45 het symbool van het Duitse verzet tegen het Hit- Ier-beu ind. Pierre Pflimlin Vrouw vermoord met kruisbeeld MUNCHEN (DPAi - Een vrouw van 77 jaar die maandag verbrand werd gevonden in haar woning in Neuót- ting in Beieren, is vermoord met een kruisbeeld. Dit wees de sectie op het stoffelijk overschot dinsdag uit. De politie heeft een 28-jarige kran tenbezorger aangehouden die de moord heeft bekend. Hij had van de vrouw geld geëist. Er kwam ruzie en in de loop daarvan greep de man een kruisbeeld en sloeg zijn slachtoffer daarmee net zolang tot zij dood was. Vervolgens stichtte hij brand om de sporen uit te w issen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1