PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rusland en VS willen gesprek ruimtewapens Arbeiderspartij en Likoed in evenwicht Dollarkoers boven 3,25 kleintjes ANDIJVIE EN RUNDERGEHAKT ■"10.98 GEZAMENLIJKE VERKLARING OP KOMST BESTE PAPIEREN VOOR SHAMIR Bliksem doodt 13 m eisjes GROEI ECONOMIE VS 7,5 PROCENT Zonnige perioden I Naast enkele wolkenvelden, ook flin- I ke perioden met zon. Middagtempera tuur 22 graden, zwakke veranderlijke 227e jaargang no. 172 [Dinsdag 24 juli 1984 ~l kunt u telefonisch opg NEW YORK tUPIi - Vanessa Williams heeft maandag haar kroon als Miss America opgege ven en zij is daarmee gezwicht voor de aandrang van de organisatoren van de verkiezing. Zij wilden dat zij troonsafstand zou doen omdat zij zich met een andere vrouw op weinig aan de verbeelding overlatende foto's in het tijdschrift Penthouse had laten afdrukken. Vanessa Williams was de eerste zwarte Miss America. Zij zei op een persconferentie dat ze er persoonlijk erg onder had geleden toen haar was meegedeeld dat de foto's die in de zomer van '82 van haar waren gemaakt tden ze werkte als receptioniste voor een modelbureau, zouden worden gepubliceerd Als de hele affaire is begonnen om hel betrokken Penthousenummer aan de man te brengen. is men geslaagd -- in New York vocht men erom. Foto: Vanessa Williams krijgt een kus van haar moeder nadat zij heeft bekendgemaakt afstand te doen van de titel 'Miss A. WASHINGTON (Reuter/DPA/AFP) De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zullen een onderhandelingenzo onderstreepte gezamenlijke verklaring opstellen over hun bereidheid te onderhandelen over een verbod op Hu^hes het Amerikaanse standpunt, ruimtewapens. Dat heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, maandag D.e Amerikaanse verklaring komt na verklaard. De reactie van het Witte Huis kwam spoedig na de mededeling in Moskou eerder ceausescu? dat de ^usTen'weer'aan op de dag dat aan de VS was voorgesteld een gezamenlijke verklaring op te stellen. de onderhandelingstafel zouden wii- len verschijnen, indien het westen Speakes zei dat de verklaring onder- jets nu hebben geantwoord op onze Speakes zei dat Washington het Rus- het aantaj Euroraketten bevriest, werp zal zijn van vertrouwelijke con- suggestie een gezamenlijke verklaring sische voorstel heeft aanvaard bespre- Moskou sprak dit later overigens beten. Hij gaf geen bijzonderheden op te stellen. We zullen direct via kingen in Wenen te beginnen zonder legen. In een verklaring uit de Russi- onderstreepte dat vooruitgang in diplomatieke kanalen antwoorden", voorwaarden vooraf. ..We zien uit naar 5che hoofdstad wordt herhaald dat angrijke zaken wordt bereikt door aldus Speakes. deze besprekingen in september in de euroraketten moeten worden weg- lomatie en niet door persverklarin- veronderstelling dat de Sowjet-Unie gehaald. gen. Hij betreurde overigens dat de ook geen voorwaarden vooraf stelt" Sowjet-Unie er voor heeft gekozen de rCntiLSOIl 1106011 Hij weigerde in te gaan op het Russi- kweslie te behandelen „via de pers sche idee een moratorium af te kondi- eerder dan via diplomatieke kana- HpfpnSIGStUQIG gen op de stationering en beproeving Speakes kritiseerde impliciet van ruimtewapens, dat het Russische ministerie van bui- 'vPmilHprH' I?nL-/?ff/yii ienlandse zaken heeft onthuld dat een 'tiuuuciu lYUUtUtrl pzamenlijke verklaring in studie is. De Vereniefle Stalen zijn „iet van gaf ook te kennen dat het de gon heeft maandag een studie van het miHdpUan>rp-af- Amerikanen zijn geweest die een ge zamenlijke verklaring hebben voorge steld. „We zijn tevreden dat de Sow- De Israëlische oppositieleider Shimon Peres, aanvoerder van de Arbeiders partij. brengt zijn stem uit in de verkiezingen voor een nieuw parlement Consrcs als „verouderd" verworpen. PlaI> h« nuddellanee-af- volgcns welke de Amerikaanse standsraketten te bevriezen om de strijdkrachten niet in staat ronden Sowjet-Unie ertoe te bewegen de on rijn een langdurige oorlog te voeren derhandelingen hierover m Geneve tegen de Sowjet-Unie, ondanks op voering van het militaire budget. Een woordvoerder van het Pentagon zei maandag dat de studie „niet maandag verklaard, nieuw" is. Woordvoerder Burch wees „Stopzetting van de stationering van op een rapport van het Pentagon van Pershings en kruisraketten, bij afwe- mei 1984. dat concludeert dat de zigheid van concrete onderhande- gevechtsparaatheid in de afgelopen lingsresultaten. zou er simpelweg op drie jaar is verbeterd en nog verder zal neerkomen dat de Sowjet-Unie wordt verbeteren. beloond voor het verlaten van de teneve te hervatten. I)at heeft de woordvoer der van het Amerikaanse ministerie an buitenlandse zaken John Hughes JERUZALEM (AFP) - De Li- den beide 43 zetels behaald. Meir van de nationaal-religieuze par- koed en de Arbeiderspartij Dit heeft de Israëlische televi- ^„r'otmiddcrnjrri™^ hebben in de verkiezingen die sie om 00.30 uur (Ned. tijd) ming van een regering van nationale maandag in Israel zijn gehou- gemeld op grond van een Pornografie De meerderheid van de tweede kamer wil het verbod op de verspreiding van pornografie opheffen. Van de grote partij en is alleen het CDA tegen. (PAGINA 3) Honger Afnka faalt hopeloos bij het oplossen van het voedselpro bleem. De voedsel- en land bouworganisatie van de Ver enigde Naties slaat alarm. (PAGINA 5) Aardenburg De gemeenteraad van Aarden burg zal een belangrijke rol spelen in de herbenoeming van burgemeester Lockfeer. Minister Rietkerk zal het advis van de raad zwaar laten we gen. Dit leidt wethouder R. van de Wijnckel af uit overleg met de minister. (PAGINA 7) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Provincie: 7, 9, 11 Kankeronderzoek in zaak Britse opwerkingsfabriek LONDEN (RTRl - De Britse regering heeft maandag bekendgemaakt dat lij een onderzoek zal instellen naar gevallen van kanker in bet gebied rondom de opwekingsfabriek Sella- field in het noorden van Engeland die volgens milieubeschermers blocd- kanker onder plaatselijke kinderen veroorzaakt. In een officieel rapport stelt de voor aanstaande Britse medicus Sir Douglas Black vast dat er geen bewij zen zijn voor het vermoeden van een risico voor de algemene gezondheid in de omgeving van de fabriek bij het dorp Seascale, maar dat een gedetail leerder studie over kanker ter plaatse gewettigd is. De regering heeft de aanbeveling overgenomen. De regering had om het rapport ge vraagd nadat in een televisieprogram ma was meegedeeld dat in Seascale tien keer zoveel gevallen van leuke mie bij kinderen voorkwamen als in het algemeen in Groot-Brittanniè. NEW YORK (AFP i - In New York is maandag een honderdtal mensen gewond door een spectaculaire botsing tussen twee treinen. Volgens een woordvoerder van de spoorweg maat schappij Amtrakdeed het ongeluk zich in het stadsdeel Queens voor tussen twee treinstellen van de maatschappij. Het ene treinstel kwam uit Washington en het andere uit Boston. De treinen, die elk ongeveer 160 reizigers vervoerden, ontspoorden door de kracht van de botsing. Van de gewonden zijn er zes ernstig aan toe. Het is het derde treinongeluk van Amtrak sinds begin juli. Op de foto halen leden van een reddingploeg een gewonde uit een zwaar beschadigd treinstel eenheid waarin zowel de Likoed als de Arbeiderspartij deelnemen, nieuwe prognose. Volgens de- welke van de grote partijen een rege- ze voorspelling boeken ook de rmg formeert, zij zal maar over een kleine meerderheid beschikken in de partijen die Likoed traditio neel steunen winst. Dit bete kent dat de Likoed van pre mier Shamir de beste papie ren zou hebben om een nieu we regering te vormen. nieuwe Knesset. In kringen van het Likoed-blok heerste maandagavond optimisme „Het is een grote persoon lijke overwinning voor Shamir", zei een afgevaardigde. ..We zullen nog vanavond de meningen peilen over de vorming van een coalitieverklaarde 'ice-premier David Levy van Likoed Volgens eerdere voorspellingen iag de Arbeiderspartij drie tot vijf zetels voor fms teieuigesteici over ae \oorspei op Likoed De verschuiving ten gun- „nnr^eïituf rif1SiS Tf ri^e ste van Likoed die later maandag- wordt veracht avond bleek, kan verklaard worden later üeze weeK womt verwacni' uit het feit dat mensen die later op de Een oplossing zou een regering van dag hebben gestemd de voorkeur aan nationale eenheid zijn. Premier Sha- Likoed gaven, aldus deskundigen van mir heeft zich daartoe bereid ge- de Israëlische televisie. toond, maar Peres heeft het idee De voorspelde uitslag bevestigt opi- afgewezen. mepeilingen dat kiezers zich van de grote partijen afwenden. Extremen als de ultra-nationalistische Kach- partij van rabbijn Meir Kahane en de Israëlisch Arabische progressieve lijst voor de vrede haalden één zetel. De nationale liberale partij van oud-mi nister van defensie Ezer Weizman deed het minder goed dan verwacht en behaalde 2 zetels Onder de partijen die meer kiezers trokken zijn de centristische Shinui- partij, die haar zeteltal verdubbelde tot 4. De linkse Ratz-partij komt met 3 zetels in de Knesset. Sleutelrol Ook de religieuze partijen deden het volgens de voorspelling goed. Ze be haalden in totaal 14 zetels tegen 12 in het aftredende parlement. De reli gieuze partijen lijken opnieuw een sleutelrol te gaan spelen bij de vor ming van een kabinet. Yehuda Ben- JOHANNESBURG (RTR) - In Zuid-Afrika zijn dertien zwarte meisjes gedood en zevenentwin tig gewond toen de bliksem in sloeg in de hut waarin zij wer den onderricht over hun inwij ding tot vrouw. De hut stortte na de bliksemin slag brandend in elkaar. Achten vijftig meisjes brachten het er levend af. De amnestie in Warschau Tn het Westen is uiterst ■wj 1 J. terughoudend en voor- zichtig gereageerd op de dit voorbije weekend in Polen afgekondigde amnestie voor ruim 600 politieke gevangenen. Polen vierde enkele dagen terug de 40ste verjaardag van de Volksrepubliek. Een uitgezochte gelegenheid, zo rede neerde het bewind in Warschau, om naar buiten een gebaar te maken in het belang van de verbetering van de veelal bevroren betrekkingen sinds de Poolse militairen in december 1981 alle macht in het land aan zich trok ken. Een handige manoeuvre ook om in één klap verlost te raken van het probleem van al die lastige gevange nen en tegelijk een beduidende stap vooruit te zetten op de weg van „de verzoening met het volk". Maar pre mier Jaruzelski - de ongenaakbare generaal met de donkere bril - heeft de afkondiging van het generaal pardon voor de opgesloten critici van het harde regiem vergezeld doen gaan van een scherpe toespraak in het Poolse parlement „De anarchie kan en zal niet terugkeren", verklaarde hij tegenover de bijna vierhonderd af gevaardigden. En- „er zal nog steeds hard worden opgetreden tegen dege nen die tweedracht willen zaaien of de wetten van de socialistische staat willen overtreden Gezien de sfeer die deze amnestie afkondiging omgaf en de onze kerheid over de vraag hoe de vrijla ting van de gevangenen in de praktijk zal uitwerken is er geen enkele reden voor groot optimisme over de ontwik kelingen in Polen-vandaag. Vandaar ook dat in Washington is volstaan met een verklaring waarin de hoop wordt uitgesproken dat „de amnestie zal leiden tot verdergaande maatrege len tot liberaliseringAanleiding om de economische sancties tegen het bewind in Warschau op te heffen zagen de Verenigde Staten in deze op zichzelf 'positieve maatregel' nog niet. De Nederlandse regering reageerde met een verklaring waarin de hoop doorklonk „dat deze Poolse beslissing ook een weerspiegeling vormt van het verlangen tegemoet te komen aan de gerechtvaardigde aspiraties van het gehele Poolse volk." Van elders in het Westen komen officié-le reacties van dezelfde afwachtende toon. De krampachtige pogingen van de machthebbers in Warschau om tegen over de buitenwereld de indruk te wekken dat de ijzeren greep van het communisme na de opheffing van de noodtoestand is versoepeld worden overal in het vrije Westen met de nodige argwaan gevolgd Is het Jaru zelski ernst met zijn amnestie? Of wordt de ex-politieke gevangenen (on der wie mogelijk alle elf vroegere plaatselijke leiders van de verboden vakbond Solidariteit en de dissidente adviseurs van het Comité tot Verdedi ging van de Arbeiders. KOR) een schijnvrijheid geboden? De komende weken, wanneer de gevangenisdeuren opengaan, zullen in dit opzicht veel moeten leren. Er is het Poolse bewind, nu ruim tweeënhalf jaar nadat de staat van beleg werd afgekondigd om de invloed van Solidariteit definitief te breken, veel aan gelegen de economi sche banden met het Westen te her stellen. Veertig jaar communisme was het afgelopen weekend een jubileum dat Polen in feite aan de rand van de afgrond kon registreren. De 35 miljoen inwoners van het land dat op 10 november 1980 begon aan het avon tuur van een onafhankelijke vakbond, zijn weer helemaal terug bij het begin, verstoken van de meest elementaire vrijheden. Economisch is het in Polen nog steeds een chaos. En daar zal weinig verbetering in komen als het Westen Warschau op termijn niet de hand toesteekt met kredieten om or de op zaken te stellen. Intussen heb ben de communistische leiders wel begrepen dat zij pas enige vrijheid van handelen hebben wanneer tegen over Moskou kan worden aangetoond dat de zaken - zeker nu de teugels wat worden gevierd - echt onder controle zijn. De ondergrondse beweging in Warschau heeft in het proces op weg naar de amnestie-afkondiging erg zorgvuldig gemanoeuvreerd en geen oproepen tot openlijk verzet gedaan. Voormalig leider van Solidariteit Lech Walesa sprak van een 'grote stap in de richting van verzoening' Of daarvan werkelijk sprake zal zijn hangt ervan af hoe het Poolse bewind straks omgaat met de mensen die nu op vrije voeten worden gesteld. Het voorbeeld van Walesa zelf geeft in dat opzicht niet zo bar veel hoop. vdM Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, "7f kilo s Mager rundergehakt 500 gram &98 5.98 ki]< 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse wisselmarkt is de waarde van de Amerikaan se dollar maandag opgelopen tot 3,2525. Deze versterkte opmars had te maken met de publicatie van de cijfers over de groei van de Amerikaanse economie. In het tweede kwartaal groeide de Ameri kaanse economie (ofwel het Bruto Nationaal Produkt) volgens de nieuwe ramingen met 7,5 procent. Algemeen was een groeipercentage van rond de 7 verwacht. De valuta- handel ln Amsterdam reageerde op de cijfers maandagmiddag Nederlandse tijd met een verdere stijging „Door de economische groei blijft de vraag naar krediet groot, zodat de rentetarieven in Amerika hoog zullen blijven of misschien nog iets stijgen zo viel in de markt te horen. „Daarom blijft het voordelig om in dollars te beleggen" De koers ging maandagmiddag om hoog na een voorzichtige stijging in de ochtenduren Rond het middaguur noteerde de dollar f 3.24 tegen een opening van f 3.2350 De handel werd met druk genoemd. Voorafgaand aan de publicatie van de groeicijfers viel de handel zelfs bijna stil. omdat ieder een een afwachtende houding aan nam. aldus handelaren. Opmars De huidige koers van de dollar is de hoogste sinds elf en een half jaar. In feite is de Amerikaanse munt weer bezig met een gestadige opmars, na dat gedurende de jaren zeventig flink van de waarde van de dollar was afgeknabbeld. Nadat de dollar jarenlang op een onaantastbare f 3.60 had gestaan viel de koers terug tot een dieptepunt van f 1,86 op 31 oktober 1978 Daarna vond met tussenpozen een gestadige op mars plaats die recent versnelde en waarby de f3,25 het (voorlopige) hoog tepunt vormt. Niet alleen in Nederland (waar de banken vandaag 3.30 voor een dollar vragen en er 3.18 voor geven) maar ook elders in West-Europa en in Ja pan is de kans dat de rente in de VS verder zal omhoog zal gaan oorzaak van een grote vraag naar dollars en eer. voortdurende koersstijging van de Amerikaanse valuta.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1