2 1 Bevolking Yerseke zit niet te wachten op toeristen 'Jason of the splendid dogs neemt zijn sport serieus BLOEI EN ONDERGANG ONDERZOEK STUDENTEN TOONT AAN: PZC/ provincie de geschiedenis van Zierikzee WHIPPET UIT CLINGE NEDERLANDS KAMPIOEN U.* Enk de Boer en André Bloemen, tweedejaars studenten bedrijfskunde aan de hogeschool Nijemode. kwa men zes weken geleden naar het Zuid- Bevelandse mosseldorp op uitnodi ging van de winkeliersvereniging 'Handelsbelang Yerseke'. In hun sta geperiode moesten ze de mogelijkhe den van Yerseke onderzoeken waar het gaat om toerisme en een regionale winkelfunctie voor de kern. Het bleek een hele kluif om in de wereld van de Yersekse ondernemer binnen te dringen. Een enquête onder consumenten en winkeliers leverde minimale resultaten. ..Eigenlijk had den we niet voldoende ingevulde for mulieren om alleen op die gegevens een plan te baseren". De twee studen ten hebben overigens genoeg ervaring om te constateren waar het in Yerse ke aan schort. Allereerst zijn er in hét verleden beleidsmatige fouten ge maakt. Het bungalowpark en de cam ping, die Yerseke rijk is. zijn omgeven door industrie, waardoor uitbreiding onmogelijk is en ook de aantrekkelijk heid voor sommige doelgroepen ge- nng is. Niettegenstaande dat zijn bei de terreinen ieder jaar afgeladen met steeds dezelfde mensen: overwegend Belgische sportvissers, die hun hengel rustig kunnen uitgooien in het schone Oosterscheldewater Een ander knelpunt dat op het conto Advertentie ir schoei halen prijs betalen Vlissinger bekent serie inbraken VLISSINGEN - De Vlissingse politie heeft met de aanhouding van H. H. H. 126) uit Vlissingen enkele inbraken opgelost, die in de loop van juli zijn gepleegd. Daarnaast kon ook zijn broer W. S. H. (27) uit Vlissingen worden aangehouden, die hem op een van zijn inbraken vergezelde. De 26-jarige Vlissinger was zondag middag om ongeveer 14.10 uur op heterdaad betrapt bij een poging tot inbraak in een woning aan de Vondel laan. De buurtbewoners hadden ken nelijk onraad geroken en de politie gewaarschuwd. Deze troffen H. aan. terwijl hij met een grasschaar een deur probeerde open te breken. Er werd nog niets vermist. De man bekende een uur eerder een poging tot inbraak te hebben onder nomen in een woning aan de Badhuis straat, waarbij ook zijn broer aanwe zig was. Daar werden zij door buren gestoord. Hij heeft volgens de politie ook be kend sieraden te hebben gestolen uit een woning in de Falckstraat, op 1 juli. Uit een woning boven een kan toor aan de Badhuisstraat werd 14 juli een bedrag van 500 gulden ont vreemd. Op 21 juli werd een verrekij ker en een scanner gestolen uit een woning aan de Burgemeester Van Woelderenlaan. De verrekijker is te ruggevonden. De jongste van de twee broers heeft tot maandagmiddag in verzekering gezeten. Hij is maandag middag weer op vrije voeten gesteld, evenals zijn broer, die maandag is aangehouden. paar schoenen halen FEENSTRA'S SCHOENENHUIS Koopcentrum Groenendijk VLISSINGEN Koopcentrum Bergen ANTWERPSESTRAATWEG 100 BERGEN OP ZOOM van de gemeente Reimerswaal kan worden geschreven is de hoge prijs die moet worden neergeteld voor een plaatsje in de jachthaven. „De ac commodaties zijn schitterend maar de prijs schrikt passanten af". Yerseke heeft het. volgens beide on derzoekers in zich om een trekpleister te worden, waarbij de grootste rol door de mossel- en oestercultuur ge speeld wordt Verder zijn er de kreeftenparken en een redelijk aantal horeca-bedrijven van een - uitstekende kwaliteit. De Nederlandse hervormde kerk is het bezichtigen ruimschoots waard en in opzet is het centrum geschikt om toeristen een gezellige opvang te bie den. „Maar dap moet de wil daartoe wel aanwezig zijn", vinden André en Erik. ..De horeca zou moeten worden uitge breid met op z'n minst één disco theek. Voor jongeren gebeurt hier niets, ook met op winkelgebied. De winkeliers spelen in hun assortiment 'op safe' wat betekent dat alleen het eigen, relatief oudere, publiek gediend kan worden" De studenten vinden ook het centrum niet geconcentreerd genoeg. De winkels liggen over diver se straten verspreid en het verkeer rijdt daar gewoon doorheen. „Met wat promenadegebied en terrassen zou al een aardig centrum-effect bereikt worden, wat zeker voor de Yersekse winkeliers geld in het laatje zou bren gen". Maar daar ligt juist het probleem. De De Camping Yerseke, omringd, door industriegebied. DINSDAG 24 JULI 1984 Het stadhuismuseum in Zierikzee. CLINGE Wanneer de Whippet van familie Verbcek-Mariman uit Clinge zijn kampioensdek omkrijgt, begint lijn hele lijf te trillen. Het dier voelt dan de spanning van de voorberei ding op een mogelijke wedstrijd. Het mag gezegd worden. Jason of the splendid dogs, zo luidt zijn naam, neemt zijn sport verschrikkelijk bard lopen serieus. Niet verwon derlijk is. dit in aanmerking geno men, dat de drie jaar oude renner het al ver geschopt heeft. Onlangs werd het dier zelfs Nederlands kampioen in Son op de voor zijn soort gebruike lijke afstand van 350 meter. De snelheid, waarmee Jason over de renbaan jaagt, is ongeveer 65 kilome ter per uur. Zijn tijden in Son waren 24.3. 24.2 en 24.4 seconden. Het ziet ernaar uit dat het Clingse dier nog een mooie toekomst voor zich heeft. Zo neemt Jason 8 en 9 september deel <an de Europese kampioenschappen W Gelsenkirchen. „Vroeger was niets veilig voor hem", vertelt het echtpaar. Dan haalde die de hele wasmachine leeg. Maar ja. ze mogen ook alles bij ons. En hij heeft het uit zichzelf weer •afgeleerd". familie Verbeek was vroeger de trot- bezitter van een Afghaan. Toen ze In 1978 in het bezit konden komen van ren Whippet, besloten zij deze kleine re windhond te nemen. Het dier liep eveneens bijzonder snel. maar bleek "let echt de klasse te hebben van Jason. Thans loopt hun eerste Whip- Pet voor het laatst mee in de (laagste) Melasse. Het dier is nu acht jaar en wanneer de honden ouder worden, krijgen ze geen startvergunning meer Het houden van wedstrijd-Whippets •a volgens de familie Verbeek meer 4an alleen een hobby, al begint het wel zo. Langzamerhand is het meer ren topsport geworden. Van de eige naren vereist het houden van een zelf ook in beweging", concludeert de De Whippets zijn voorts prettige kampioen veel. Zo dienen de dieren heer Verbeek ..En bovendien, de com- huisdieren. Niet agressief en erg aan- dagelijks enkele uren te lopen en petitie, de spanning daarvan. Je wilt hankelijk. „Je moet een Whippet niet wekelijks wordt er op de renbaan in toch telkens weer bekijken of je tot de nemen als waakhond, want dat loopt Sint-Gillis getraind. „Ach. zo blijf je top behoort' helemaal fout...", vertelt Verbeek. Verder is het raadzaam zo stelt hij de dieren goed in de gaten te houden. De Whippets zijn niet een kennig en stappen zonder moeite bij vreemden in de auto. In het verleden zijn aardig wat van deze gewilde jachthonden 'plotseling' verdwenen. Over het speciale dieet dat de kam pioen tot zich neemt, wil de familie liever niet te veel vertellen. Het is wel volledig uitgebalanceerd, is het enige dat de heer Verbeek kwijt wil. Verder is training en een juist gewicht be langrijk. Overigens hebben de Clinge- naren sinds kort een nieuwe jonge Whippet erbij van anderhalfjaar, een jongere broer van Jason. Ook dit dier zal binnenkort wedstrijden lopen. Voorlopig is hij evenwel nog te speels. De verhalen die de ronde doen over grote bedragen, die met windhonden te winnen zijn. verwijzen de Clingena- ren naar het rijk der fabelen. Er moet, stelt het echtpaar, eerder geld bij. zelfs bij kampioenen als Jason. Ook geruchten over gokken bij de rennen, blijken onwaar te zijn. Dat mag met. Al wordt, vertelt mevrouw Verbeek, achter de schermen wel eens op kleine schaal geld ingezet. Het zuivere pro fessionele rennen, dat in Engeland populair Zs, trekt de familie niet aan. „Ik zou het niet willen", maakt de heer Verbeek duidelijk „Je krijgt je hond nooit te zien en hebt geen kans er een relatie mee op te bouwenWant al zijn de Whippets kampioenen van internationaal ni veau, het blijven in de eerste plaats huisdieren. De heer en mevrouw Verbeek met hun kampioen-ivhippel Jason Een stad krijgt de musea die ze verdient. Deze uitspraak is zonder meer van toepassing op de twee 'slechtweervoorzieningen', het maritiem museum en het stadhuismuseum, die Zierikzee rijk is. De gemeente die beide attracties beheert, kon bij de opzet hiervan natuurlijk niet om de historie van de vergane handelsstad heen. Het aan de Mol in de voormalige gevangenis Gravensteen gevestigde maritieme museum is hier helemaal op geënt. De benedenverdieping van het sta tige gebouw uit 1524 staat helemaal in het teken van de op- en onder gang van de havenstad Zierikzee. Naarmate de tentoonstelling in de tijd vordert verschieten de panelen van kleur, van donker- tot licht blauw. Getuige de teksten en de afbeeldingen moeten de Zierikzeeé- naren ook regelmatig van kleur verschoten zijn. Nog voor de gouden eeuw. de zeventiende eeuw. waarin Nederland profijt ging trekken van Oost-Indiè, was de Sc'houwse stad al op haar retour. Het water dat Schouwen eens van Duiveland scheidde, de Gouwe, was van 1300 tot 1500 de goudmijn van Zierikzee. Een grote maquette in het midden van de tentoonstellings ruimte geeft aan. waar de welvaart vandaan kwam. Schepen die handel dreven tussen Vlaanderen en Enge land. Holland en Brabant en van Holland naar Vlaanderen, voeren door de Gouwe. De beschutting die het water bood tegen de westen wind. bracht hen langs Zierikzee. En de stad pikte er een graantje van mee door produkten als zout, laken, -meekrap en haring op de markt te gooien. Neptunus. de zeegod, kijkt nog steeds over Zierikzee uit. Het is echter niet meer de oude. die staat in het maritiem museum. Na 423 jaren trouwe dienst, van 1554 tot 1976, is hij vervangen. De zeegod kon, zo blijkt uit de lichterblauw wordende panelen, Zierikzee echter niet redden van de langzame, maar zekere ondergang. Dé samenstellers van de expositie, onder anderen zes •stagiaires van de Reinwardt-acade- mie voor museummedewerkers in Leiden, geven kortweg aan wat hier van de oorzaken zijn De koopvaardijschepen gingen ver der varen en hadden stapelmarkten als Zierikzee niet meer nodig. De Gouwe verzandde, terwijl de Wes- terschelde juist beter bevaarbaar werd. Antwerpen werd hierdoor be ter bereikbaar, maar dat duurde niet lang. Na de verovering door de Spanjaarden van deze Scheldestad aan het einde van de zestiende eeuw werd de Westerschelde door de Noordnederlanders afgesloten. Veel hinder kan Zierikzee hier dus niet van hebben ondervonden. De sa menstellers vermelden dat niet. Visserij en landbouw houden de Schouwse stad op de been na 1500. De handel bloeit nog wat na in dc achttiende eeuw. De 'Slaven- kas' de echte staat in het mari tiem museum herinnert daar nog aan. Matrozen op koopvaardijsche pen konden daar lid van worden. Het geld dat ze aan de kas gaven, werd besteed aan het loskopen van blanken uit de handen van N'oord- afrikaanse kapers. Na 1800 ging de in 1735 opgerichte 'verzekering' pensioenen uitkeren en momenteel houdt het illustere gezelschap zich bezig met de uitgave van boekjes over de geschiedenis van Zierikzee. De Nieuwe Waterweg deed de han delsstad die sinds 1600 met de Oos- terschelde was verbonden door het nog steeds bestaande kanaal, defi nitief in het niets verdwijnen. Een portret van de ontwerper van dé weg naar Rotterdam hangt in het Gravensteen met een enigszins ver bitterde tekst ernaast. Ir Pieter Ga land was die waterstaatkundige en hij was geboren en getogen in. .Zie rikzee. Modellen van allerlei schepen die Zierikzee eens rijk was. illustreren de 'leesexpositie'. Het maritiem mu seum is hierin niet uniek, maar de tweede verdieping is dat zeker wel. De oude gevangenis Gravensteen waar een keur van gedetineerden hebben verbleven, is daar in al zijn glorie te bezichtigen Veel hadden zij daar blijkbaar niet om handen, want jaartallen van hun gevangen schap. Pruisische soldaten en ka perschepen zijn in de eikenhouten wanden gekerfd als ware het ouder wetse graffiti Beheerder G V. Ville- rius is zeer tevreden over deze at tractie. „De Gevangenpoort in Den Haag kan er bijna met. aan tippen zegt hij met een lichte aarzeling in zijn stem. Een kamer naast het gevangenisge deelte geeft een beeld van de activi teiten die vissersvrouwen ontplooi en. De mossel- en oesterteelt door Zierikzeese kwekers komt verder ruimschoots aan bod. Het visserij museum in Bruinisse is er als het ware gecopieerd Misschien wat te veel in één regio. Het stadhuismuseum op de boven ste verdieping van het gemeente huis van Zierikzee aan de Meel- straat is een aanvulling op dat in het Gravensteen. Het vertoont nog de kenmerken van zijn oorsprong. een Oudheidskamer. Zaaltje in. zaaltje uit. trapje op. trapje af. De meest uiteenlopende onderwerpen komen aan bod. Vitnnes met antiek' glaswerk. Chinees porcelein en zil veren gebruiksvoorwerpen geven het idee dat de bezoeker zich be vindt in een antiekwinkel, De arti kelen van edel metaal blinken alsof ze nooit door andere handen zijn gegaan dan van de oppoetser Een zilveren bremaaldenkoker van Zie rikzeese makelei uit 1810 is van een bijna onmenselijke schoonheid. Zo ook een pepermuntdoos uit de ne gentiende eeuw Een traditionele Oudheidskamer kan natuurlijk niet zonder een ex positie van klederdrachten. Het stadhuismuseum heeft die overge nomen. maar een regionaal tintje draagt hij totaal nog niet Alleen een Schouwse muts voor dagelijks gebruik is te wen in een vitrine. In dezelfde ruimte hangt een negen tiende eeuws kinderjurkje van een kind dat zich bezighield met de ook tentoongestelde spelen uit dezelfde De achterzaal van het museum ruikt helemaal naar een goedje dat niet gebruikelijk kan zijn in een 'antiekwinkel'. Met de neus uit de wind is de boosdoener snel gevonden het is meekrap, een plant waaraan Zierikzee als han delsstad goede herinneringen heeft. De wortelstokken van de meekrap bevatten kleurstof, die vrij kwam na droging van de wor tels in de meestoven. Alle attribu ten die maar even iets met de meekrap te maken hebben en in een vitrine van één meter diep, twee meter hoog en twee meter lang konden, zijn uitgestald. Een met meekrap gekleurd ei. geschon ken door de Zierikzeeénaar C. O. J. Hendrikse, dat blijkbaar met Pa sen niet ié gevonden door lustig zoekende kinderen, geeft de veelzij digheid van het stofje aan. In dezelfde ruimte staan maquettes van de bruggen die Zienkzee heeft gekend en nog steeds kent. mam- moetkiezen die door de vereniging 'Kor en Bot' uit de Oosterschelde zijn opgevist en een model van de in 1832 afgebrande Sint-Lievens Mon- sterkerk in Zierikzee Vreemd ge noeg wacht de argeloze museum- geïnteresseerde naast deze uiterst vreedzame dingen in de achterzaal ook het beulszwaard. De scher prechter van Zierikzee hanteerde dit apparaat in de zestiende eeuw. Zjjn tarieven hangen ernaast Beide Zierikzeese musea zijn tot 1 oktober geopend van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Het maritiem museum zal dit jaar voor het eerst bij wijze van experiment de deuren ontsluiten tijdens dc schoolvakanties. Harmen van der Werf. winkeliers hoeven niet zo nodig om dat er voldoende verdiend wordt. Uitbreiden is planologisch niet een voudig, bovendien kan het riskant zijn. Ook de mosselkwekers en han delaars zijn er niet op gebrand om hun bron van inkomsten: de Ooster schelde. te laten verstoren door sur fers, speedboten en andere watermin- nende loeristen, die de mosselperce len zouden kunnen bedreigen. De schoenmakers in Yerseke blijven, een enkeling daargelaten, liever bij hun leest. De financiële noodzaak om aan de weg te timmeren is er niet. Toch hebben André en Erik goede hoop. dat Yerseke met het rapport dat binnen enkele maanden uitkomt, uit de voeten kan. Een degelijke in ventarisatie is inmiddels gemaakt, maar wat als een paal boven water staat is dat, wanneer Yerseke een graantje van het toerisme wil meepik ken, het accent moet liggen op de dagrecreatie. Er loopt al een stroom van de rijksweg A-58 naar het dorp. liefhebbers van hele verse mosselen, maar die stroom loopt ook net zo hard weer terug. „Yerseke zou die mensen een poosje moeten kunnen vasthou den al was het maar een middag. De mogelijkheden daartoe liggen er en wachten erop om ontwikkeld te wor den". Diefstal uit auto Domburg DOMBURG - In de nacht van zater dag op zondag werden enkele goede ren ontvreemd uit de auto van de Domburger W. K. Het voertuig stond voor diens woning in de Zuidstraat geparkeerd. Het portierslot werd ge forceerd en er werden een radiocasset terecorder en een gereedschapstas met inhoud gestolen. De waarde van de goederen en de aangerichte schade worden samen geschat op vijfhonderd gulden. Sfr* YERSEKE „De grootste belemmering om Yerseke tot een aantrekkelijk toeristisch oord te maken, is dat de noodzaak daartoe voor de individuele Yersekenaar ontbreekt. Doordat iedereen in het dorp een eigen persoonlijk doel nastreeft, dat niet altijd direct gebaat is bij een grote stroom toeristen, komt een werkelijke promotie van Yerseke moeilijk van de grond. Een heel ander probleem dan wij verwacht hadden aan te treffen. Moeilijker te overwinnen ook omdat voor de oplossing een mentaliteitsverandering nodig is. Niettemin moet er toch een deugdelijk plan te maken zijn voor een dorp dat zoveel bijzonders van zichzelf heeft en zoveel mogelijkheden in zich bergt. Gelukkig is er ook een kleine kern van mensen die er alles aan wil doen om Yerseke op te stoten in de vaart der volkeren".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 17