zeeland: Afvoer chemicaliën Cruson Breskens blijft probleem Vlissingse burgemeester slaat 'maritieme' herdenkingspenning 'ACCENT OP ARBEID VERSTIKT DE KUNST' Ploeg: oorzaak van veeziekte nog onbekend METAALHANDEL KAN AFSPRAKEN SLECHT NAKOMEN FIETSER (80) GEDOOD BIJ AANRIJDING BRESKENS Tien mille gestolen bij inbraak Hulst Expositie Gentse collectie almanak J. W. Weug statutair directeur De Schelde ZATERDAG 21 JULI 1984 PAGINA 5 nngc DEN HAAG De oorzaak van de mysterieuze veeziekte op het bedrijf van de Walsoordense veehouder J. Verschueren kan nog niet worden aangetoond. Er kunnen geen relaties worden gelegd tussen de in de weide aangetroffen aromatische koolwaterstoffen (PAK's) en de ziekteverschijnselen. Dat ant woordt staatssecretaris A. Ploeg op vragen van het D'(i(i tweede kamerlid D. Tommei. kamerlid vindt de antwoorden niet volledig, en wil met nieuwe vragen op de kwestie terugkomen. Hij wil duidelijkheid over de mogelijke effecten van oplosmiddelen, die worden gebruikt bij de naast Verschueren gelegen betonfabriek Bleijko. Tevens wil hij meer weten over de verontreiniging van watergangen rond de weiden. Zoals bekend kampt Verschueren met ziekte onder zijn koeien. Diverse onderzoeken hebben aangetoond dat in graskuilvoer en slootwater zeer hoge concentraties PAK's te vinden zijn. Ook wezen enkele onderzoekers m de richting van de betonfabriek Bleijko. Tijdens het coaten van betonnen buizen zouden er schadelijke stoffen op de weilanden terechtkomen Definitieve conclusies zijn er nooit getrokken. Daar wijst staatssecretaris Ploeg nogmaals op in zijn antwoord: „Relaties tussen de ziektesymptomen en de verhoogde gehaltes PAK's zijn niet vastgesteld Over effecten van PAK's in lage concentraties over een langere periode op dieren is nog maar weinig bekend". Hinderwet Gevraagd naar maatregelen om de veeziekte te voorkomen, verwijst Ploeg naar de hinderwetvergunning, die aan Bleijko is verleend. In het kader van die vergunning wordt de betonfabriek verplicht voortaan in een dichte loods te coaten. „Om de kans op verontreiniging tot een minimum te beperken", aldus Ploeg. Wat het verder speuren naar de oorzaak van de ziekte betreft, wijst de staatssecretaris op het onderzoek van één van de onlangs gestorven koeien. Het weefsel- en organenonderzoek is nog steeds niet afgerond. BRESKENS De chemicaliën van het failliete Cruson-bedrijf in Breskens zijn nog steeds niet afgevoerd. Verschillende pallets met schadelijke stoffen staan opgeslagen in een loods op liet terrein. De firma It. Hoek uit Oost-Souburg, die op zich genomen heeft de stoffen af te voeren, is er nog niet in geslaagd een adres te vinden waar de chemicaliën kunnen worden vernietigd. Het gaat onder meer om het giftige cyanide, een overblijfsel uit de zoutzuurbaden het terrein. Zoals bekend heeft de metaalhandel Hoek met de curator van het failliete bedrijf, mr H, den Hollander, afge sproken dat zorg wordt gedragen voor de afvoer van de chemische stoffen. Ook de kosten zijn voor het Oostsou- burgse bedrijf. Toch lijkt er geen absolute zekerheid over de betaling te bestaan. A. van Haneghem uit Bres kens, die met de firma Hoek samen werkt, zegt dat nog niet bekend is wie gaat betalen. Zowel de curator als de gemeente Oostburg zijn echter van De afvoer van het chemische afval mening dat er duidelijke afspraken kan erg problematisch worden. Uit liggen. betrouwbare bron wordt gemeld, dat er al verschillende tevergeefse pogin gen zijn ondernomen om de stoffen in België te slijten. De gemeente Oost burg heeft zelf ervaring met dat pro bleem opgedaan. Een eerdere zending chroom- en mkkelvloeistof, die onder verantwoording van de gemeente werd afgevoerd, moest ruim een jaar in Delft worden opgeslagen. Pas toen konden de stoffen naar Oost-Duits- land worden getransporteerd. Voorlo pig blij ven de nog aanwezige chemica liën in de loods achter slot en grendel. Vrouw ernstig gewond bij ongeval in Mariekerke MARIEKERKE - De 20-jarige auto mobiliste B. C. H. L.-P. uit Middel- burg raakte vrijdagochtend vroeg omstreeks half vijf ernstig gewond toen zij met haar auto in een sloot langs de Hogelandsewcg terecht kwam. De vrouw kwam gedeeltelijk bekneld onder het voertuig. Het slachtoffer werd per ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen overgebracht. De brandweer uit Btg- gekerke moest er aan te pas komen de vrouw uit haar benarde positie te bevrijden. Door nog onbekende oorzaak raakte de vrouw, vlak voor de brug bij de Rorikshilweg, met haar auto in de berm. Het voertuig raakte een slip en kwam op zijn kant in de sloot terecht. BRESKENS - De 80-jarige fietser I. J. van den Berge uit Breskens is vrijdagmiddag om het leven gekomen bij een aanrijding met een personen auto op de kruising Langeweg-Nicuwe Sluisweg in zijn woonplaats. Daarbij kwam de fietser zo ongelukkig ten val dat hij ter plaatse aan zijn verwondingen overleed. De schade aan de beide voertuigen was zeer gering. De bejaarde fietser, rijdende over het fietspad langs de Nieuwe Sluisweg, verleende op de kruising geen voorrang aan de personenauto, bestuurd door J. W. uit Breskens, rijdende over de Langeweg. Toezicht Volgens wethouder A. de Feyter houdt de gemeente daar toezicht op. Geruchten als zouden er deze week nog her en der lekkende vaten op het terrein hebben gelegen, worden ten stelligste ontkend. Een gemeente ambtenaar had eerder al een inventa risatie gemaakt van de aanwezige chemicaliën. Zowel de gemeente als de curator hopen dat het bedrijfsterrein snel kan worden ontruimd. De bank, die de gebouwen bezit, wil volgens de cura tor daarna snel tot een openbare verkoping overgaan. HULST Bij een inbraak in de nacht donderdag op vrijdag in een woning boven café de Meerpaal in Hulst is tienduizend gulden buitge maakt. Andere goederen, die in de- wlfde nacht waren gestolen, zijn la ter weer teruggevonden. Hoe de da ders het pand zijn binnengekomen. Het terrein van het voormalige bedrijf van Cruson in Breskens. rijdag volgens de politie nog onduidelijk. In elk geval zijn naast de tienduizend gulden (volgens de eigenaar de op brengst van drie zaken) ook een cas sette-deck, twee versterkers, een tu ner, een equalizer, een kassa (met 412 gulden erin) en een geldbedrag van 6.056 Belgische Francs meegenomen. Deze goederen, zonder het geld, zijn vrijdagmorgen door twee postbodes teruggevonden bij de Dubbele Poort. Een en ander was in vuilniszakken verstopt. Eigenaar E. L. is tegen diefstal verze kerd. In dezelfde nacht is ingebroken in bistro Pierrot in Hulst. De dader kwam door de achterdeur naar bin nen. Onduidelijk is of deze op slot was of niet. Er werden een fooienpot en enkele sleutels ontvreemd. Eigenaar M. J W. de C hoorde de inbreker. Hij *erd wakker van het lawaai, dat deze maakte. Toen De C naar beneden kwam, sloeg de dader op de vlucht. Directeur H. Koch van de Zeeuwse Culturele Raad geeft de Belgische minister van cultuur dr K. Poma uitleg. Naast deze wethouder van cultuur - en loco-burgemeester G. B. Schoenmakers. MIDDELBURG - Door de manier waarop onze bestaande maatschappij is ingericht hebben hedendaagse kunstenaars de wind tegen. Alles, ook de onderwijssystemen, is erop gericht dat arbeidsprestaties worden gele verd. In zo'n sfeer valt het niet mee om kunstenaar te zijn en bij een groot publiek onder de aandacht te komen. Dat zei de Middelburgse cultuur- Gentse collectie waarvan tot begin wethouder G. B. Schoenmakers september een deel in Middelburg vrijjdagmiddag bij de openmg van te aanschouwen valt Daarbij ging de grote zomertentoonstelhng. hij ook m op het karakter van de waarvan de onderdelen verspreid verzameling, zijn over de Vleeshal en het Abdij- „Het is een wondere verzameling, complex, Getoond wordt een deel vol tekenen van waarachtigheid die van de collectie van het Museum in enkele jaren tijd is uitgegroeid van Hedendaagse kunst in Gent. tot een van de meest spraakmaken- Schoenmakers was er verheugd de data in de hedendaagse kunst, over dat Middelburg opnieuw een We moeten gewagen van weerbar- dergelijk artistiek evenement bin- stigheia. want de collectie biedt nen haar wallen heeft gehaald, geen vrijblijvend overzicht van eni- Vooral ook tegen de achtergrond gerlei stand van zaken. Deze verza- van de problemen die de huidige meling staat vöor een stellingname maatschappijstructuur met zich en gaat dwars in tegen de verwor- meebrengt. Daarin staat het ar- venheden van wat men het modern beidsethos voorop, zo vond de historisch besef is gaan noemen. Ze stadsbestuurder. is een frontale aanval tegen de dode „Het accent is daardoor geheel ver schoven naar de mens als rusteloos arbeidend dier, met bijverschijnse len als vervuiling en uitputting van de natuur. Als norm wordt alleen het nut van de dingen gehanteerd. Meditaties en beschouwingen wor den gezien als afwijkingen Maar dat zijn nou juist de dingen waar van de kunst impulsen moet krij gen". zo betoogde de cultuurpoliti- „Vanaf de geboorte, via gezin, school, nascholing etcetera wordt elk individu genormaliseerd en ge disciplineerd tot loonarbeider op straffe van maatschappelijke uit schakeling. danwel verklaring tot onmondigheid. Vrouw, werklozen, gepensioneerden en arbeidsonge schikten worden geweerd uit het openbare leven. Aangezien de kun stenaars niet in loondienst werken worden zij moeiteloos geschaard onder de groepen die uit het open- baie leven dienen tc verdwijnen omdat ze op geen enkele andere manier in ons maatschappelijk be stel passenaldus Schoenmakers. Niet vrijblijvend Kunstkenner André Oosthoek sprak zijn blijde verwondering uit over het totstandkomen van de en dodende abstracties omdat ze. zo concreet mogelijk, midden in het leven staat. Tegelijkertijd wil ze alleen met de kern van dat leven te maken hebben en laat ze de soms verblindende schillen van de bui tenkant voor wat ze zijn, namelijk afval en franje, lamme lijven zonder geest", zo typeerde Oosthoek. Hij sprak waarderende woorden in de richting van conservator Jan Hoet en zijn Gentse steunpilaren „De tonnen verwervingsgelden die in Nederlandse musea jaarlijks be steedbaar zijn, gaan aan hun neu zen voorbij. Men is in het museum aangewezen op ad hoc-besluiten en de goede diensten van een uitge breide vriendenkringaldus Oost hoek. Volgens hem is er nu een solide basis gelegd waarop verder gebouwd kan worden. Maar. zo be klemtoonde hij, dat is eerder ge beurd vanuit de volheid des geestes dan vanuit een overschot aan gelde lijke middelen. Het ongeveer honderdkoppige kunstminnende gezelschap wandel de na deze toespraken langs het tentoongestelde in de Vleeshal De tocht werd voortgezet in het Abdij complex. Op het plein werd het project 'At Home' bekeken van de Amsterdamse kunstenares Pink en hetzelfde gebeurde op het kleine plein met de enorme 'pers' van Raphael Opstaele (van Mass and Individual Moving i. Ook werd een rondgang gemaakt langs de werken in de kloostergangen en de wandel- kerk. Taak overheid In de Statenzaal sprak gedeputeer de van cultuur mr P J Boersma een welkomstwoord Hij benadrukte de taak van de overheid om de kunst te beschermen in een tijd waarin anderen dat niet of niet voldoende doen. Dat er een collectie uit Gent is vond hij een schone zaak gezien de bestaande culturele uitwisseling tussen Zeeland en de Belgische pro vincies Oost- en West-Vlaanderen. Dr K. Poma. minister van cultuur voor de Vlaamse gemeenschap in België, was blij dat met de expositie in Middelburg een nieuwe promo- tiemogelijkeheid wordt geboden voor de grensverleggende kunst uit zijn gebied. Hij somde daarbij een groot aantal buitenlandse steden op waar eveneens Vlaamse kunst getoond is en nog zal worden. De totstandkoming van de Gentse col lectie noemde hij een wonderbaar lijke geschiedenis van doorzettings vermogen. die met vakkennis werd gecombineerd Tot en met vrijdag 7 september is de expositie van dinsdag tot en met zaterdag tussen 11 en 17 uur en op zondagen van 14 tot 17 uur te zien. De toegangsprijs bedraagt een gul den en met een kaartje kan ook de rest van de collectie in Gent worden bekeken. Andersom mag ook. ZEEUWSE I Staak Vast wel eens gezien. Die achttien meter hoge zuil, die sinds begin vorige maand op de Vlissingse boulevard staal. Het is een kunstwerk. Met een royaal gebaar geschonken door de Koninklijke Maat schappij De Schelde De iverknemers van de KMS. die als gevolg van de proble men bij RSV vijf procent van hun salaris (de jaarlijkse bo nus) moesten inleveren, kun nen de vrijgevigheid van hun baas maar matig ivaarderen. Dn ze hebben inmiddels een passende naam voor het kunstwerk bedacht: bonus- staak VLISSINGEN - De raad van Com missarissen van de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' in Vlis singen heeft het voornemen de heer J. VV. Weug (62) met ingang van 1 augustus te benoemen tot statutair directeur. De heer Weug is nu nog bedrijfsdirecteur mari- nebouw. In zijn plaats wordt be noemd ir I). M. de Muynck (39). die wordt belast met de dagelijkse leiding van de industriegroepen scheepsnieuwbouw en Sclielde- bouw. De formele benoeming van de heer Weug is nog afhankelijk van het advies van de ondernemingsraad. De vrijdag aanwezige leden van de or hebben echter unaniem positief geadviseerd „Gezien zijn verrich tingen het afgelopen jaar en zijn positieve opstelling voor de KMS tijdens de problemen van RSV". verklaarde secretaris J. Swart van de or. „Hij heeft er alles voor ge daan om de eenheid van de KMS te bewaren" Met deze benoeming bestaat de directie uit twee personen, name-, lijk de heer Weug en drs. C Hartog. Gezocht wordt nog naar een groepsdirecteur, sinds het aange kondigde vertrek van ir B C G Pröpper. Over zijn vertrek is overi gens nog geen definitief besluit genomen, evenmin als over tech- nisch-directeur ir J. van Loosen. Bovendien moet nog worden ge zocht naar een opvolger voui ir J. J Broodman. bedrijfsdirecteur ketel- en apparatenbouw, die zijn ontslag heeft ingediend. De heer Weug, geboren op 18 juni 1922, begon in 1936 als leerling- plaatwerker op de leerschool van De Schelde. Tijdens de oorlog dook hij onder van 1942 tot 1944, om tewerkstelling in Duitsland te voor komen. In 1945 trad hij opnieuw in dienst van de KMS en werd hij verbonden aan het bedrijfskantoor scheepsbouw. Daarop behaalde hij verschillende diploma's, zoals scheepsbouwkun- de en werktuigbouwkundige con structie. Hij werd in 1953 aange steld als bedrijfsleider van de afde ling cascobouw-cascomontage. Tien jaar later volgde zijn benoe ming tot chef van de cascobouwaf- delingen van De Schelde en ln 1970 werd hij plaatsvervangend hoofdin genieur van de scheepsnieuwbouw. In 1973 volgde zijn benoeming tot hoofdingenieur van de scheeps- nieuwbouwafdelingen en werd hij belast met de leiding van de bouw van schepen voor de koninklijke marine en de coördinatie van deze bouw. Hij werd in 1975 benoemd tot officier in de Orde van Oranje Na ssau. De heer De Muynck trad op 1 november 1971 als ingenieur ïn dienst van de KMS en was inmid dels opgeklommen tot hoofdinge nieur. VEEL BELANGSTELLING EERSTE DAG EXPOSITIE vrijdag de Maritieme Expo geopend, die voor de derde maal wordt gehou den in de lokalen van het maritiem instituut De Ruyter aan de Boule vard Banckert in Vlissingen. Daartoe draaide hij aan het rad van een muntpers. waarmee de eerste herden kingspenning werd geslagen, die ter gelegenheid van deze tentoonstelling wordt uitgegeven. De belangstelling voor de expositie bleek groot. Dc eerste dag werden ruim 800 bezoe kers ontvangen. Burgemeester Westerhout verrichtte de opening als president-commissaris van de NV Haven van Vlissingen. die dit jaar vijftig jaar bestaat en ook op de expositie is vertegenwoordigd. Voorzitter G. van Geelkerken van het Vlissings Aktiviteiten Fonds (VAF). die de Maritieme Expo organiseert, bood de Vlissingse burgemeester de eerste gedenkpenning aan. Alle be zoekers kunnen tegen een vergoeding van 3.50 gulden hun eigen penning slaan met de pers van de firma Ko ninklijke Begeer bv in Voorschoten. Op een kant van de penning staat het opschrift Maritieme Expo '84 en een afbeelding van de vuürtoren op het Keizers Bolwerk en op de andere kant staat de slogan Vlissingen Maritiem vermeld Burgemeester drs Th. J Westerhout van Vlissingen draait aan het rad van de muntpers. waarmee de eerste her denkingspenning wordt geslagen, die wordt uitgegeven ter gelegenheid van de Maritieme Expo '84 m Vlissingen. Hij wordt daarbij geassisteerd doo, medewerker E J. Droste van het Vlissings Aktiviteiten Fonds. Voorzitter Van Geelkerken sprak de verwachting uit, dat de tentoonstel ling meer bezoekers zal trekken dan voorgaande jaren Er zijn ook meer deelnemers vertegenwoordigd dan voorheen. Hij wees verder op de pro blemen voor de organisatie, die het dit jaar moest stellen zonder subsidie van de gemeente. Voor de vorige tentoonstelling, twee jaar geleden, was nog een subsidie ontvangen van ruim 15 000 gulden. Toen werden in veertien dagen 12 000 bezoekers ont vangen De maritieme Expo kon vol gens de heer Van Geelkerken echter ook dit Jaar weer doorgaan, dankzij de financiële medewerking van enkele bedrijven De Maritieme Expo duurt tot en met 5 augustus. Bedrijven Er zijn tal van bedrijven vertegen woordigd. zoals De Schelde, het ber gingsbedrijf Van den Akker, Vroon bv. F. van Dokkum en de Olau Line, maar ook overheidsorganen zoals de Koninklijke Marine, de Luchtmacht, rijkspolitie te water, brandweer, NV Haven van Vlissingen en Haven schap Vlissingen en verenigingen als de zee-aquarium vereniging 'Chaeto- don'. de modelbouw vereniging Zuid- Zuid-West en de vereniging van be langstellenden voor de sleepvaart 'Lekko'. De Maritieme Expo duurt tot en met 5 augustus. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 5