Itakingen in Britse avens beëindigd n triest gesteld met hel weer in Zeeland. Oot voor vandaag kan het KNMI [een beter weer beloven. Het voor ons ingustige liggende hogedrukgebied !en westen van Schotland is de boos- 'KneT van olies. Deze verandert nau- tdijks van plaats en zorgt voor een jaarg wrdwestelijke stroming waarmee d geb Kortdurend wolkenvelden worden iongevoerd De zon breekt af en toe ctacn! porde bewolking heen. Het is vrijivel s- ook terai droog. Faber wekt nieuwe onrust met uitspraken over 'bezet Europa' Noodtoestand Nicaragua blijft ondanks beloftes Verdreven door het water Mondale in aanval tegen Reagan met 'nieuw realisme' k5 miljard rente-inkomsten verzwegen iSA HER VA TTEN WERK IN DO VER: ARRESTATIE IN ZWEDEN NA MOORD ECHTPAAR EUROPEES FORUM OVER KERNBEWAPENING TERRORISTISCHE POLITIEK VAN VS' Overheid geeft deskundigen automatisering loontoeslag Bezetting fabriek beëindigd IATERDAG 21 JULI 1984 PZC/binnen-buitenland j£.Y HAAG (ANP) - Het is aannemelijk dat in 19S1 eveer 6.5 miljard gulden aan rente-inkomsten van is verzwegen voor de inkomstenbelasting C is 45 a 50 procent van de totale rente-ontvangsten in kt jaar. Dit percentage is in de jaren 1977, 1979 en 1981 vrijwel onveranderd. Aangezien de totale rente-ontvangsten van gezinnen in 1981 tweemaal zo hoog waren als m 1977 betekent dit dal het bedrag van de verzwegen rente is verdubbeld. Dit blijkt uit een onderzoek van hel CBS (Van onze correspondent i 'Londen - In alle Britse ha- ens zal vanaf maandag' vrij- iel zeker weer gewoon wor- \\ddenzomer en nog steeds is het geenI Hoor gebrek aan zonneschijn blijft hel irtojw Ij koud voor de tijd van het jaar. De M&aglemperatuur komt niet hoger pi een graad of 18. De wind is zwak ■/matig uit noordwestelijke richting. Kautisch bericht He wind: noordwest 2 tot 3 Bft; zicht: Kenoegend goed, temperatuur kust water: 16 graden Celcius; afwijking kerstanden: geen afwijking van be- maximale golfhoogte mon- eheldes: omstreeks een halve Mogelijke meer zon. De bovenslro- W wordt westelijk, zodat geleide- drogere lucht via Engeland Zee- tJi™* binnenstroomt. Naast nog enkele dlkenvelden, komen vooral 's mid- ten ss ook zonnige perioden voor. De fódagtemperatuur komt iets hoger liggen, ongeveer 19 graden. De westelijke wind is zwak tot ma den gewerkt. De bond van de havenwerkers zal vandaag en morgen de leden in een reeks vergaderingen voorstellen, de stakingen te beëindigen maar honderden havenwerkers hebben dat niet afgewacht en zijn gisteren al weer aan de slag gegaan. De bond bereikte gisterochtend in alle vroegte overeenstemming met de werkgevers over een beëindiging van de acties na besprekingen die meer Argentinië brengt Falkland-kwestie in VN aan de orde BUENOS AIRES (Reuter) - Nu de rechtstreekse besprekingen met Groot-Britannié over het geschil om de Falkland-eilanden zijn mislukt zal Argentinië deze kwestie in de Ver enigde Naties aan de orde stellen. De Argentijnse minister van buiten landse zaken, Danta Caputo, gaat vandaag naar New York om de kwes tie met de secretaris-generaal der Ver enigde Naties te bespreken. dan 16 uur duurden. Het ging over de vakbondseis dat de garanties omtrent behoud van arbeidsplaatsen onver kort blijven gehandhaafd. De staking was niet erg populair onder de havenwerkers, die vaak niet wisten waarom ze eigenlijk moesten staken en die in vele gevallen niet eens over acties hadden kunnen stem men, en werd definitief de nek gebro ken toen de havenwerkers van Dover donderdagavond eenzijdig besloten weer aan de slag te gaan. Daartoe besloten zij mede. omdat ze zwaar onder druk waren gezet door gestrande vrachtwagenchauffeurs die met blokkades, lijfelijk geweld en zelfs brandstichting dreigden. Gisteren konden alle veerboten tus sen Engeland en het continent ge woon volgens dienstregeling uitvaren Ook havenwerkers in Ipswich, Felix stowe, (de grootste containerhaveni, Portsmouth en Poole gingen gisteren al weer aan de slag Ook zeelieden die bij de veerboot maatschappij Sealink werken, heb ben besloten vrachtwagens weer toe te laten op hun boten, nadat ze dat een week lang hadden geweigerd De zeelieden waren tot hun actie overgegaan uit woede over het be sluit van de regering-Thatcher, om het staatsbedrijf Sealink te verko pen, wat inmiddels is gebeurd. CALCUTTA (AP) Dit jongetje vertrekt als laatste van zijn familie op een vlotje naar hoger gelegen gebieden. Zijn dorp. Harishchandrapur nabij Malda in India, werd overstroomd nadat moesson-regens het gebied de ladlste weken onophoudelijk teisterden. Meer dan 150.000 mensen werden dakloos en door het water van hun grondgebied verdreven. Grote voedselvoorraden en gewassen die nog op het veld stonden zijn vernietigd door het water KNMG bepleit terughoudendheid heroïneverstrekking UTRECHT (ANP) - Hel hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst (KNNG) heeft de artsen opgeroepen, zich zeer terughoudend op te stellen ten aanzien van het deelnemen aan heroineverstrek- kingsprojecten. Over het plan van de gemeente Am sterdam zegt het bestuur, dat het ernstige bezwaren heeft tegen de rol die het gemeentebestuur aan artsen toedenkt Het verwijst naar de „ge dragsregels voor artsen" waarin staat, dat elke arts voor elke patiënt moet streven naar „de meest adequate be handeling. zoals onder beroepsgeno ten gebruikelijk is". Heroïneverstrek king is niet gebruikelijk onder be roepsgenoten. Bovendien, aldus het bestuur, menen velen dat er geen sprake is van behandeling met een geneesmiddel maar van het toedienen van een genotmiddel. Dit geldt niet voor methadon Het inschakelen van artsen lijkt met- ingegeven door medische noodzaak, maar omdat de Opiumwet dat eist. „Het doel lijkt hier de middelen te heiligen", aldus het bestuur (Advertentie) tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a la carte 1 vlees- en visspecialiteit GALLIVARE - De poli tie in Zweedse dorpje Gallivare heeft in ver band met de moord op het Almelose echtpaar Stegerhuis een 33-jarige man uit Wuppertal aan gehouden. De man was door toeristen gesigna leerd in het gebied, waar later de vermoor de man en vrouw wer den aangetroffen. De toeristen die de ver minkte lichamen van het echtpaar hebben ge vonden, zagen de man even daarvoor op een fiets. De Westduitser, die volgens de politie in Zweden een bekende van justitie in zijn land is. toerde rond zonder geld, papieren of een tent. „We vinden hem verdacht, maar hebben tot nu toe geen aanwij zingen dat hij iets met de moord te maken heeft", aldus politie woordvoerder Hars Ol- weblo. Donderdag vast komen te staan dat het echt paar vrijdagmiddag heeft getankt bij een tankstation in Skaulo. 130 kilometer van de plaats waar zij zijn ge vonden Dat onder graaft de eerdere theorie dat het echtpaar don derdag al vermoord moet zijn. DEN HAAG (GPD) - Mient Jan Faber. secretaris van het Interkerkelijk Vre- des Beraad (IKV), heeft opnieuw on rust gewekt met een uitspraak over de koerswijziging van de vredesbe weging. Volgens Faber dient de vre desbeweging „de bezetting van Euro pa door Amerikanen en Russen" meer in ogenschouw te nemen. Faber deed deze opmerkelijke uit spraak in het Italiaanse Perugia, waar het derde Europese forum over kern bewapening wordt gehouden. Daar discussiëren politieke partijen, maat schappelijke groeperingen en vredes bewegingen uit Oost- en West-Europa over de wapenwedloop Volgens Faber is de plaatsing van kernwapens een gevolg van de koude oorlog tussen Oost en West. waardoor Europa min of meer wordt bezet door Amerikanen en Russen Aan die op merking heeft onder meer Pax Christi zich geergerd. Woordvoerder Jan ter Laak vindt dat Faber het woord „be zetting" in dit verband niet kan ge bruiken. Volgens Sime Strikwerda. voorzitster van het Komitee Kruisra- Carisch hulpplan Leiders van vijftien Caribische landen willen meer Amerikaanse economische hulp Dit is volgens hen een middel om de vrede in de regio te bewaren en het commu nisme tegen te houden. Donderdag eindigde in het Amerikaanse Colum bia een tweedaagse conferentie van Caribische leiders. Mient Jan Faber Ken irt derdi oor maandag tot en met woensdag Irikele zonnige perioden en droog, liddagtemperatuur ongeveer 20 gra- ZON EN MAAN op 05.47 onder 21.45 op 01.04 onder 15.52 juli, n laan op 05.48 onder 21.44 op 01.22 onder 17.07 Koog water (Van onze correspondent) MEXICO-STAD- Ondanks alle beloftes hebben de sandinistische leiders van Nicaragua besloten de noodtoestand niet af te schaffen ter gelegen heid van de op 4 november te houden verkiezingen. Tijdens de viering van de vijfde verjaardag van de overwinning op dictator Anastasio Somoza, maakte juntaleider Daniel Ortega voor een feestende menigte van 250.000 mensen bekend dat de noodtoestand is verlengd tot 20 oktober. Wel is de perscensuur verlicht en worden bepaald politieke activiteiten toegestaan. De belangrijkste oppositiepartijen hadden tot nu toe voor hun even tuele deelname aan de stembusslag van november onder meer de eis gesteld dat de noodtoestand zou moeten worden afgeschaft. Daniel Ortega, die ook de sandinistische presidentskandidaat is, beweerde donderdag dat een dergelijke maat regel onmogelijk is vanwege de, wat hij noemde, „terroristische poli tiek" van de Amerikaanse regering. Om toch enigzins tegemoet te ko men aan de oppositie, kondigde Ortega aan dat de censuur op het oppositiedagblad La Prensa zal worden opgeheven, zij het met uit ging" Tpvens beloofde Ortega dat de regering tijdens de verkiezings campagne. die op 1 augustus be gint, de oppositie het recht op poli tieke meetings en demonstraties zal garanderen. Maar Luis Rivas Leiva. voorzitter van de „democratische Nicara guaanse coördinatie" waarin drie politieke partijen, twee vakbonden en een groep zakenlieden zijn ver enigd. wees de concessies als onvol doende van de hand. Edén Pastora, de militaire chef van ARDE, Revolutionaire Democrati sche Alliantie, heeft laten weten dat hij terug is in het zuiden van Nicara- zondering van zaken die direct te gua, waar hij zijn strijd tegen het maken hebben met „de verdedi- Sandinistische bewind in Managua dat hij hielp vestigen, zal hervatten. Dit is donderdag vernomen in de hoofdstad van Costa Rica, San Jo sé. Pastora. werd op 30 mei gewond bij een aanslag tijdens een persconfe rentie. Ongeveer 3.000 Salvadoraanse re geringssoldaten, gesteund door bombardementen en artillerie vuur. hebben donderdag ccn zoek- operatie ingezet naar kampen van guerrillastrijders in vier centrale provincies. Dit is van de militairen vernomen. De president van el Salvador, José Duarte. heeft de Europese Gemeen schap gevraagd te helpen de vrede in Midden-Amerika te bevorderen door de economische hulpverlening te vergroten. Duarte bezoekt een aantal Europe se hoofdsteden en sprak donderdag in Brussel met de voorzitter van de EG-commissie. Gaston Thorn, de Belgische premier Martens en mi nister van buitenlandse zaken Tin- demans MANAGUA (AP) - Veel Nicaraguanen zwaaiden met gebalde vuisten donderdag tijdens de rede van de Nicaraguaanse leider Daniel Ortega. Ortega sprak in Managua ter ere van de vijfde verjaardag van de sandinistische revolutie. DEN HAAG (GPD) - De overheid gaat voor een jieriode van vijf jaar aan automatiseringsdeskundigen een sa laristoeslag betalen van 10 procent. Dit om te voorkomen dat deze des kundigen worden weggekocht door het bedrijfsleven. De maatregel zal worden opgeheven als er weer voldoende software-des- kundigen beschikbaar zijn. Het kabi net overweegt ook voor andere soor ten deskundigen werkzaam by de overheid een dergelijke maatregel te treffen Al geruime tijd wordt bij de overheid geklaagd dat deskundigen op velerlei terrein hun overheidsdienst vaarwel zeggen om een goed betaalde baan in het bedrijfsleven te accepteren. Vori ge week nog werd bekend dat enkele honderden belastinginspecteurs wa ren overgestapt naar het bedrijfsle ven. Na de vakantie zal het kabinet officieel het fiat geven aan het toesla genplan. Het ministerie van binnenlandse za ken zegt dat het beslist niet de bedoe ling is om de salarissen van alle topambtenaren te verhogen Minister Ruding van financien heeft minister Rietkerk van binnenlandse zaken wel laten weten, dat de maatregel geen extra overheidsuitgaven met zich mag meebrengen. Dit zou volgens het ministerie kunnen door een verlaging van salarissen van andere academici die bij de overheid meer verdienen dan in het bedrijfsleven kelten Nee (KKN), kan zich wel in de filosofie van Faber vinden, maar vindt de woordkeuze wat ongelukkig. De voormalige bewoners van het vre- desactiekamp bij de basis in Woens- drecht krijgen van de gemeente tot volgende week dinsdag de tijd spullen die bij de ontruiming van het kamp eind juni in bewaring zijn genomen op te halen in Breda. De goederen die niet worden opgehaald, zullen of wor den verkocht of worden vernietigd. Intussen is na nader beraad tussen gemeente en politie bepaald dat de demonstranten op dc stoep van het stadhuis mogen staan en liggen, als een uitgebreid bivak itenten, plastic zeilen e d maar achterwege blijft. Minister Rietkerk van binnenlandse zaken heeft in antwoord op kmervra- gen gezegd dat het registreren van aangehouden demonstranten die zich weigeren te identificeren, door mid del van foto's, vingerafdrukken dan wel bij voorbeeld meten van de schoenmaat door de beugel kan wan neer opsporing en eventuele vervol ging vanwege het strafbare feit dat noodzaakt. VOORSCHOTEN (GPD) - Aan de be zetting van de Koninklijke Van Kem pen en Begeer in Voorschoten is vrijdagmiddag een einde gekomen. De raad van bestuur en de bonden FNV en CNV hebben een 'reële basis' gevonden om verder te onderhande len over vervangende werkgelegen heid voor de werknemers van Zilfa en DCW. Voor deze twee werkmaatschappijen van de zilverfabriek woensdag uitstel van betaling aangevraagd SAN FRANCISCO (RTR) - Walter Mondale, presidentskandidaat van de Democratische Partij, heeft donderdagavond het startschot gegeven voor de race naar het Witte Huis met een harde aanval op president Reagan en de belofte dat hij de zittende president zal verslaan met „nieuw realisme". Mondale, die woensdagavond door de dale, die zijn indruk bij het publiek Democratische Conventie werd geko- van een met overheidsgeld smijtende zen als kandidaat voor het president- politicus kwijt wil. dat hij aan het eind schap, accepteerde zijn kandidatuur van zijn eerste regeringsperiode het met een toespraak aan het slot van de overheidstekort met tweederde terug- ierdaagse partijbijeenkomst in San gebracht wil hebben. Hiermee ging hij Francisco. De 56-jarige voormalige vice-presi dent onder Jimmy Carter begon zijn rede met: „Ik aanvaard de kandida tuur en ik verwelkom de strijd die daar bij hoort Ik benijd de slaapver wekkende harmonie van de Republi keinse Partij met Zij drukken discus- aigmgen dat Reagan de kemwapen- sies de kop in, wij verwelkomen het wedloop op zijn beloop heeft gelaten debat. Zij ontkennen tegenstellingen, en heeft gefaald serieus te onderhan- wij overbruggen ze. Zij zijn uniform, delen met de Sowjet-Unie. wij zijn verenigd. Zij zijn een portret Hij herhaalde voorts zijn belofte de verder dan in de voorverkiezingen Toen sprak hij nog over het verminde ren tot de helft. Het was het enige nieuwe beleidsvoornemen in zqn rede. Hij sprak zich verder uit voor het verhogen van de belastingen Over het buitenlandse beleid van de rege- ring-Reagan herhaalde hij de beschul- van de voorrechten, wij zijn de spiegel van Amerika Zie ons hier maar zwart en blank. Aziaten en Latijnsamerika- nen, autochtonen en immigranten, jong en oud. plattelanders en stedelin gen. mannen en vrouwen" Over zijn „nieuwe realisme" zei Mon- Amcrikaanse troepen uit Centraal- Amerika terug te trekken, zich in te zullen zetten voor het naleven van de mensenrechten in die regio en een eind te maken aan de geheime Ameri kaanse operaties tegen het linkse sandinistische bewind in Nicaragua. Directie K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie M P Dieleman en C van der Maas. KANTOREN Vlissingen Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel (01184) 15144 Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel (011801 27651 Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140 Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. iel 101150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur 's Zaterdags in Goes. Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10 30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01194) 511 Advertentie-afdeling. (01186) "584. Redactie (01184i-14796 Overlijdens advertenties maandaa- t m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur, Abonnementsprijzen per kwartaal ƒ.62.80: franco per post 74 - per maand 21.65. iaarabonn 245.-, losse nummers f 1.- (alle bedragen inclusief 5 pet btw Postrek nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek, MicWelburg. Advertentietarieven 124 cent per mmminimumprijs per advertentie 18.60, ingezonden mededelingen 2% x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw Giro: 35 93 00 Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3