'Een priester neemt nooit vakantie De witte motor PvdA-leden krijgen nog geen inspraak in 'crisis' DE MELKMAN LOOPT OP SUIKERKLONTJES Raad Westerschouwen 'lijft' werkeiland Roggenplaat in PZC/provincie WITTE PATER BURM EVEN TERUG UIT OPPER-VOLTA PAS NA BIJEENKOMST RAAD MIDDELBURG ïvoüa gelee in-, «J Vrd Be; iepa« Ouwe s Mal MIDDELBURG - De meer dan zeshonderd leden van de PvdA in Middelburg zullen vóór de gemeenteraadsvergadering van 26 augustus niet de kans krijgen hun zegje te doen over de bestuurscrisis waarin de beide socialistische wethouders de hoofdrollen vervullen. Het afdelingsbestuur is namelijk niet van plan om vóór die datum een extra ledenvergadering te beleggen, zo vertelde voorzitter Nico Oskam vrijdag desgevraagd. De eerstvolgende geplande vergade- een cultuurpaleis van maken, Gillis- van de PvdA een compromisvoorstel ring valt op maandag 17 september, sen daarentegen zou graag zien dat de voorbereid dat voor een deel tege- Die datum valt vier weken na de Stichting Welzijn Ouderen Middel- moet komt aan de bezwaren van raadsvergadering die mogelijk beslis- burg er onderdak wordt verleend. Schoenmakers Dat zal 26 augustus send is voor het al dan niet aanblijven Actueel zaak is verder een voorstel tegelijk met het door de meerderheid van de wethouders H. Gillissen en G om een vergrote commissie welzijns- van b en w gedane voorstel worden B. Schoenmakers. zaken in te stellen. Schoenmakers is behandeld. Afdelingsvoorzitter Oskam zei vrijdag het daar pertinent mee oneens. Het Afdelingsvoorzitter Nico Oskam be- dat de strategie voor de raadsverga- plan gaat ervan uit dat ook de com- klemtoonde vrijdag dat de fractie dering 'in klein comité' zal worden missie cultuur in het nieuwe orgaan tijdens die vergadering niet kan doen bepaald, dat wil zeggen door de frac- zou opgaan en dat is Schoenmakers wat ze wil. Zonder een uitspraak van tie in samenspraak met het bestuur, zwaar op de maag gevallen. de leden zijn de socialistische raadsle- Mensen die daar moeite mee hebben Volgens hem is geen verantwoord den niet gerechtigd een motie van moeten volgens hem niet vergeten dat cultuurbeleid mogelijk wanneer dat wantrouwen te steunen, zo die al zou ze bij de verkiezingen nu eenmaal hun in een grote commissie wordt bepraat, worden ingediend, vertrouwen aan de fractie hebben Hij ging in mei zo ver dat hij het Oskam erkende echter tegelijkertijd gegeven onaanvaardbaar over de voorstellen dat de fractie zonder ruggespraak van „Het is onmiskenbaar voor de leden uitsprak. Met als gevolg dat de behan- de leden toch kan meewerken aan het prettiger wanneer ze vooraf inspraak deling verschoven werd van mei tot opstappen van een wethouder. Inge- krijgen, maar in dit geval zijn daar augustus. Inmiddels heeft de fractie val deze het onaanvaardbaar over een toch nadelen aan verbonden", zo ver- klaarde Oskam Het bestuur vreest dat er tijdens een ledenvergadering op korte termijn onverstandige din gen gebeuren en wil dat voorkomen. „We moeten vermijden dat de partij nog meer schade oploopt", zo ver klaarde Oskam gisteren. Zoals bekend botert het al jaren met tussen de wethouders H Gillissen (openbare werken en welzijnsaccom- modaties) en G B. Schoenmakers (cultuur, welzijn en onderwijs). Half juni kwam het tijdens een collegever gadering opnieuw tot een aanvaring. De spanningen liepen vervolgens zo hoog op dat wethouder Gillissen sindsdien met ziekteverlof is. Zijn huisarts adviseerde hem voorlopig met deel te nemen aan het plaatselij ke politieke bedrijf. voorstel heeft uitgesproken en de raadsleden er toch mee akkoord gaan kan dat tot vertrek leiden. De socialis tische raadsleden hebben tn een der gelijke situatie geen advies van de leden nodig Het afdelingsbestuur zal hen in een volgende week verschijnende afleve ring van het blad Rood Kontakt uitleggen waarom een vergadering voor 26 augustus niet als zinvol wordt ervaren. Het bestuur en fractie van de PvdA 'hebben nu nog geen standpunten ingenomen en Os kam verwacht ook niet dat het daar binnenkort wel van komt. Probleem is namelijk de onzekerheid over het geen de andere partijen zullen doen tijdens de komende vergadering. I)e afdelingsvoorzitter hoopt op begrip van de leden voor de situatie. De fractie krijgt het nog moeilijker dan ze het nu al heeft wanneer in een extra afdelingsvergadering uitspra ken gedaan zouden worden waar de partij aan vast zit en later weer spijt van krijgt, zo legde hij verder uit. Ergernis De heer Gillissen maakte zijn erger nis over Schoenmakers publiek tij dens een vraaggesprek dat begin juli in deze krant werd gepubliceerd. Daarbij bleek dat Gillissen het voor al moeilijk had met de werkwijze van Schoenmakers. Die zou ervoor iorgen dat ambtenaren frustraties oplopen waarbij zelfs hun gezond heid wordt bedreigd. Gillissen liet weten voor dat beleid van zijn collega-partijgenoot niet lan ger verantwoording te willen nemen. Aftreden deed hij met, wat Gillissen betreft doet de gemeenteraad een uitspraak. Schoenmakers liet op zijn beurt weten geen commentaar te wil len geven op de gram die over hem werd uitgespuwd. „Die man is ziek en van zijn woorden kan ik geen brood bakken", zo zei hij bondig. Tussen beide wethouders zijn ook politieke verschillen van inzicht. Schoenmakers en Gillissen zijn het dit jaar steeds oneens geweest over het gebruik van gemeentelijke pan den. Dat komt onder andere naar voren bij de Kloveniersdoelen. Die komen leeg wanneer daaruit binnen kort de Zeeuwse Muziekbibliotheek verdwijnt. Schoenmakers wil er dan Van links naar rechts Corinne, Mark en Arno de Graaf met 'hun' burgemeester Kijkavond fietsen VLISSINGEN - De gemeentepolitie van Vlissingen houdt vrijdag 27 juli een kijkavond in het politiebureau aan de Molenstraat in Vlissingen. Daar staan tussen zeven en acht uur de fietsen en bromfietsen die in de maand juli onbeheerd werden aange troffen. opgesteld. Vragen over politieke ROGGENPLAAT Dc gemeenteraad van Westerschou wen heeft vrijdagmiddag het werkeiland Roggenplaat in 'bezit' genomen. Om te laten zien dat het eiland echt eigendom van haar gemeente is hees de burgemeester van Westerschouwen. mevrouw J. L. Niemantsverdriet- Leenlieer, vrijdagmiddag de gemeentevlag op Roggen- plaat. Tevens werd een steen onthuld met een plaatje waarop onder meer het gemeentewapen stond. Vooraf had W. van Meer ten, werkzaam by de gemeente Westerschouwen. al laten weten dat het gemeentebestuur het echt noodzakelijk vond om te laten zien dat het eiland tot Westerschouwen behoort. Op het eiland zelf kreeg de burgemeester bloemetjes, die op Roggenplaat groeien, aangeboden van de kinderen van het gezin De Graaf dat al enige tiid op het werkeiland woont. Vader De Graaf houdt daar toezicht op de gang van zaken en onderhoudt apparatuur. In een toespraak na afloop sprak mevrouw Niemantsver- driet van een historische dag. Verder wees ze er op dat het eiland Roggenplaat al vele eeuwen bestaat, maar keer op keer is overstroomd. Ze sprak de hoop uit dat de weg over de stormvloedkering snel gereed zal zijn. Namens de Deltadienst van rijkswaterstaat sprak ir drs H. Smits. Hij verwees naar de steen en vroeg zich af of het een 'steen des aanstoots' zou worden of een 'steen der wijzen' Toen mevrouw Niemanlsverdnet nog eens naar de steen keek kon ze een trots 'leuk ons wapen staat er op' niet onderdrukken. verantwoording zieke wethouder MIDDELBURG - Het Middel burgse raadslid drs W. Ovaa (D'66) wil weten of ook een wethouder met ziekteverlof ver antwoording schuldig is aan de gemeenteraad. Dat blijkt uit vragen die de democraat aan b en w stelt over de bestuurscrisis die in de Zeeuwse hoofdstad is ontstaan. Ovaa wijst erop dat leden van een college op grond van de gemeentewet verantwoording schuldig zijn aan de raad, voor het gevoerde bestuur. Daaron der valt ook het toestaan van interviews. Ovaa wil duidelijk heid over de vraag of dit ook voor zieke mensen opgaat. In de gemeentewet staat ook dat de burgemeester zich moet ont houden van gedragingen die de goede uitoefening van zijn ambt kunnen schaden. Op het mo ment van de gewraakte publica tie was de burgemeester wegens vakantie afwezig en Gillissen is loco-burgemeester. Ovaa wil we ten of dit deel van de wet ook van toepassing is op een loco burgemeester met ziekteverlof Verder vraagt hij of b en w het met hem eens zijn dat de manier waarop de ruzie tussen de twee socialistische wethouders tot uitdrukking is gekomen het aan zien van de politiek heeft ge schaad. Ovaa verzoekt het colle ge ook om duidelijk te maken hoe ze tot een snelle oplossing van de conflicten wil zien te geraken. In het vraaggesprek mengden zich enkele vooraant- saande ambtenaren. Zij kozen publiekelijk partij voor de heer Gilissen. Ovaa vraagt wat dat voor gevolgen heeft voor deze mensen. Tenslotte verlangt hij een overzicht van de werkelijke politieke verschillen hebben die er tussen de twee wethouders bestaan. ZATERDAG 21 JULI 1984 Een suikerklontje voor Duke HULST - Pater W. Burm, lid van de congregatie van de Witte Paters, heeft zojuist twee mensen in de echt verbonden. Tijdens zijn drie maan den durende verblijf in Hulst, heeft hij zich voorgenomen niet stil te zitten. Als je priester bent. neem je nooit vakantie, vindt hij. „En ik doe het graag". Niettemin blijft pater Burm in gedachte bij het land, waar hij al zo'n 22 jaar vertoeft: Opper- V'olta. 'Eigenlijk', bekent hij, 'zit ik het liefste daar'. Voor Burm is het bezoek aan Hulst een soort wederdienst. De stichting Terre des Hommes, die zich bezig houdt met hulp aan kinderen in nood, ongeacht hun gêloof, afkomst of poli tieke overtuiging, heeft de pater ge holpen twee nieuwe klaslokalen te bouwen m de streek, waar hij werk zaam is Als dankbetuiging valt de witte pater, in overleg met mevrouw Allaerts in Hulst van Terre des Hom mes, thans in de Oost-Zeeuws-Vlaam se parochies in. De witte paters zijn hoofdzakelijk actief in Afrika. Ze streken daar neer in de tijd van Livingstone en Stanley. Ze worden witte paters genoemd van wege de - mohammedaanse - kleding, die ze plachten te dragen Eigenlijk luidt de officiéle naam 'missionarissen van Afrika'. Pater Burm werd. na studies in onder mepr Boxtel en Enge land, m 1962 tot priester gewijd. In eerste instantie trok Afrika hem aan vanwege het 'avontuur', vertelt hij. Hij belandde in Ópper-Volta en keer de iedere driejaar voor drie maanden terug. Telkens besloot Burm het land weer op te zoeken ,,Ik doe het nu heel bewust", zegt hij. ..Natuurlijk zijn er ook veel priesters nodig in Nederland Maar ginder ben ik ook nodig. Opper-Volta is een land. zo'n acht keer zo groot als Nederland. Er wonen ongeveer zeven miljoen mensen De armoede is enorm. Met name door het hete klimaat, dat er heerst. Ongeveer negen maanden per jaar loopt, de temperatuur op tot veertig graden Er is een chronisch gebrek aan water, i ..Als we dat probleem op konden lossen.. In totaal zijn er in het land 195 witte paters werkzaam Voorts kent Opper-Volta 250 Afrikaanse priesters voor negen bisdommen. Het gebrek aan priesters ook in Afrika heeft ertoe geleid dat geprobeerd wordt zoveel Afrikaanse priesters op te leiden als mogelijk is Overigens zijn de witte paters ook in andere landen actief in Afrika, zoals Niger. Tsjade, Soedan. Ghana. Nigeria en Zuid-Afnka. Pater Burm onderstreept dat sommi ge paters het werk in Opper-Volta niet aankonden De ellende en armoede werd hen te veel. om nog maar niet te spreken van het klimaat. „Als ik zeil in een psychiatrische inrichting zou werken, zou ik er ook niet lang kun nen blijven", stelt Burm. ..Ieder heeft zo zijn roeping. Iemand, die geen bloed kan zien. wordt geen dokter" Zelf heeft de witte pater nooit getwij feld. legt hij uit. .Er worden wel priester gevraagd hier in Nederland, maar daar heb ik geen behoefte aan" Ontwikkelingswerk Het werk van de paters in Opper- Volta is in dc loop der jaren sterk veranderd. Van het 'zieltjes winnen' van vroeger naar ontwikkelings werk. „In de eerste vijfjaar deed ik alleen pastoraal werk", vertelt pater oude. Mevrouw Ruben: „Op een gegeven moment wilde de melkfa briek volledig op kartonnen verpak kingen overschakelen. Maar wij stonden erop flessen melk te verko pen en dat doen we nu nog Flessen zijn milieuvriendelijk en de smaak van de melk wordt er langer in bewaard Ondanks de concurren tie van supermarkten wist het echt paar Ruben het bezorgingsgebied in Temeuzen behoorlijk uit te brei den. De broer van mevrouw Ruben. Ronny Krijger doet dagelijks verschillende Terneuzense wijken aan en zoon Jos bezorgt behalve in een aantal nieuwbouwwijken, ook in Sluiskil. „Hij heeft het daar in z'n eentje opgezet en haalt er be hoorlijk wat uit", aldus mevrouw Ruben. Ronny Krijger en Jos Ruben bezor gen hun zuivelprodukten met met paard en wagen, maar met een busje. Mevrouw Ruben vertelt dan ook 'importers' die in Temeuzen neerstrijken, het erg plezierig vin den dagelijks de melkman in de straat aan te treffen. Hoewel de traditionele bezorging door de fami lie Ruben in stand wordt gehouden, zijn er ook vernieuwingen. Kortge leden werd een grote koeling geïn stalleerd voor de opslag van zuivel produkten. Mevrouw Ruben: „Voor heen haalden we de produkten op in een depot aan de Industrieweg, maar dat is door de Melkunie opge heven Nu komt vier keer per week een trailer, die hier de produkten aflevert. Wat dc winkel betreft is me vrouw Ruben met de tijd mee gegaan. Toen op een steenworp afstand van het kruidenierswinkel- tje een Aldi-vestiging kwam, scha kelde ze resoluut over op de ver koop van vleeswaren, kaas en wijn. „Het is een speciaalzaak geworden. Ik heb een cursus gevolgd en ben nu officieel kaasadviseuse", zegt ze trots. Mevrouw Ruben adviseert graag een goed stuk Hollandse kaas. „We hebben natuurlijk ook allerlei Franse kazen. Franse kaas is een poosje in de mode geweest. Die trend is nu voorbij. Nu serveert men en stukje Hollandse kaas na het eten. Vooral de brandnetel en kruidenkaas doen het nu erg goed". Maar dat zal Duke een zorg zijn... Waldemar Ysebaert Dan bestelde je moeder een halve yoghurt en een fles karnemelk en prompt tilde de melkboer je, met z'n gespierde armen op z'n kar. En zo, achter de traag zwabberende kont van het paard, reed je de straat door. van huis tot huis. Het had iets van een ererondje, dat een wielrenner maakt na het behalen van het wereldkampioenschap. Een sensatie was het. enkel de fanfare ontbrak... Jaren later "Hé. hij pakt me ge woon bij m'n jasje", roept de oude heer verschrikt. Hij kijkt melkman Ruben wat verwezen aan, het sui kerklontje. waarmee hij het paard aangenaam wilde verrassen, in z'n handpalm geklemd. De man heeft z'n flessenrekje even midden in de Juliana van Stolberglaan in Ter- neuzen neergezet „Om het paard te voerenMoet er iets in, meneer". roept Ruben „Ach ja., twee halfvol le melk, twee stuks koffieroom en tien eieren. „En een pakje echte boter, Jannusgilt z'n vrouw uit hel deurgat Hij was het helemaal vergeten... Een melkkar met een paard ervoor. En achterop de veelzeggende stic ker 'Melk de witte motor' Ruben gaat met z'n tijd mee, volgt de regels van de commercie. Maar voorlopig blijft zijn motor één pk. Ja. de kar loopt zelfs op suikerklon tjes. Duke heet de viervoeter: het. beest is vijf jaar oud. W aarom Koos Ruben niet voor zo'n fraai gemotoriseerde 'driepik kel'. waarmee zijn moderne colle ga's in geen tijd hun mclkwijk afracen? Waarom een paard? Ru ben, die 's morgens voor zevenen zijn Duke inspant en het dier 's avonds per fiets naar de wei brengt: „Hij krijgt z'n eten voor niks hè, alleen daarvoor zou je het al doen". En dan is-ie weer verdwenen in een steegje, paard en wagen onbeheerd achterlatend Twee kinderen die nen Duke intussen een handjevol suikerklontjes toe. terwijl een dame van de overkant met twee lege flessen en ook alweer een sui kerklontje komt aanlopen „Dat is een rotpaadje'. moppert de melk man. terwijl hij met een paar fles- senrekjes uit het steegje tevoor schijn komt „Ik kan er met de wagen niet komen" Tussen de be drijven door helpt hij de vrouw. „Wat mag het zijn mevrouw?" „Twee keer twee melkman1" Ach, ik heb nooit iets anders ge daan. er is niets bijzonders aan Ik vind het makkelijk en voordelig", aldus Ruben gehaast „Wat verge ten? U heeft er niet om gevraagd' zegt Ruben, terwijl hij een goudach tig pakje boter uit de wagen pakt. Ja, ik schijn een hele attractie te zijn. Als ik door de Axelse straat ga. zie je ze weer allemaal met hun fototoestel in de aanslag en in de krant heb ik trouwens ook al zo vaak gestaan", verzucht de melkman. Ruben is dik tevreden over z'n 'Duke'. Het beestje is al goed ingeburgerd in zijn melkwijk, die zich aan weerszijden van de Axelsestraqat uitstrekt. Het dier stopt net als z'n voorganger 'Bob by' blindelings voor de melkbe- hocflige klanten. 'Bobby' trok de melkkar ongeveer twintig jaar en verslond menig sui kerklontje „Bobby was totaal ver sleten. we hebben 'm vervangen door 'Duke' vertelt mevrouw Ru ben in haar kaas- en wijnspeciaal zaak aan de Axelsestraat. De klan ten van Ruben waren erg aan het dier gehecht Er gmgen zelfs stem men op om 'Bobby' naar een bejaar dentehuis voor dieren te brengen. Maar 'Bobby' was er volgens me vrouw Ruben zo slecht aan toe dat hij moest worden afgemaakt. „Hij kon op een gegeven moment niet meer overeind komen", zegt ze. De firma Ruben Co bestaat vijftig jaar. Een emailiebordje achter op de melkwagen herinnert eraan. De ou ders van Wim Ruben verkochten vroeger 'melk van het staatje'. In de voorkamer van hun huis aan de Axelsestraat richtten ze een kruide niers- en groentewinkel in. Een van de zoons. Wim Ruben nam met Flora Krijger, met wie hij trouwde, beginjaren zestig de zaak over. Ook zijn broer Herman ging met paard en wagen melk uitventen. Geen gemakkelijke tijd. want su permarkten met een uitgebreid as sortiment zuivelprodukten waren volop in opkomst. Maar de Rub- bens' hielden alles echter bij het Burm. „Het is echter noodzakelijk dat we nu alleen ontwikkelingswerk doen". Het werk van de witte paters richt zich met name op gezondheidszorg en onderwijs: het bouwen van ziekenhui zen geven van medicijnen, lesgeven, scholen bouwen Burm erkent dat hel om een druppel op een gloeiende plaat gaat. 'Maar', zegt hij. „als er maar genoeg druppels op vallen, koelt die plaat wel eens af' Als we bijvoor beeld een tuin aanleggen, kunnen daar maar vijftien families van eten. maai- dan hebben we toch weer kun nen helpen" Voor dp financien zijn de witte paters met name afhankelijk van organisa ties als Terre des Hommes, Memisa. Miva. Cebemo, Huwano. vastenaktie en mensen in nood. De Nederlandse regering schenkt het land jaarlijks ongeveer 40 miljoen gulden, hetgeen voor het grootste deel ten goede komt aan de wat omvangrijkere projecten Volgens pater Burm is het geld beter besteed aan sociale doeleinden aan zaken als bommenwerpers, raketten en onderzeeërs „We zouden putten kunnen graven, boringen, barages... het waterprobleem kunnen helpen op lossen Van de omwenteling van de regering, hebben de witte paters tot dusver weinig gemerkt, zegt Burm. Het nieu we revolutionaire - bewind heeft volgens hem wel het hele land m eén werkkamp veranderd. „Maar we we ten nog niet waar we aan toe zijn". tussen zal dc witte pater preken in verscheidene plaatsen in de gemeen te: zondag 22 juli in Heikant, zater dag 28 en zondag 29 juli in Sint- Jansteen, zondag 5 augustus in hel ziekenhuis in Hulst, zaterdag 4 au gustus in Graauw. zaterdag 11 augus tus in Nieuw-Namen en zaterdag 18 en zondag 19 augustus in Clinge. De komende weken ipater Burm blijft lot half september in Hulst) zal hij zich werpen op het maken van nieuwe projecten. En deze voorleg gen aan Terre des Hommes. Onder- Pater Burm toont op een leren kaart ivaar hij gewerkt heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 29