GETEKENDE IRONIE Oï KINDERPOSTZEGELS '84 PUZZELEN PZC/ radio-tv en kunst televisie Ontwerp van Haarlemmer Joost Swarte ZATERDAG 21 JULI 1984 - ZATi 2 - ZATERDAG Louis de Funes (rechtsi speelt de hoofdrol in de film 'Onkruid vergaat niet'. (Ned. 1, 20.28 uur). NOS 09.30 Nieuws voor doven en slechthorenden 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden RVU 15.30 RVU-Lokaal. Verkeersonveiligheid in Zaamslag KRO 16,00 Vluchtelingeneiland, jeugdserie. Afl. 14: Het Spaanse schip. Tom en Nippel gaan op Zoek naar Jamie en krijgen daarbij hulp van hun oude vriend Joe Dunn 16.25 Holiday Eiland, Australische tv-serie. Afl. 3. Jason is aangesteld als persoonlijk assistent van Mrs. Muldoon. Om het eiland meer bekendheid te geven haalt hij een beroemde sportman en schrijver naar het eiland NOS 18.15 Nieuws voor doven en slechthorenden TROS 18.55 Goochel mee met Hans Kazan 19.02 Knight Rider, avonturenserie. Afl. 5: Vergeet mij niet. Iemand probeert de President van een klein Zuid-Amerikaans land te vermoorden. Een on schuldige vrouw is de enige die iets weet over dit komplot. maar helaas lijdt zij aan geheugenverlies NOS 20.00 Journaal TROS 20.28 Onkruid vergaat niet, Franse speelfilm met Louis de Funes, Annie Girardot, e.a. De burgemeester van een klein Frans stadje installeert een fabriek in zijn huiskamer en slaapkamer. Zijn vrouw vlucht naar een hotel en meldt zich aan als tegenkandi daat voor het burgemeesterschap 22.05 TROS Aktua-TV, inclusief TROS Tour Journaal 22.40 No Soap, Radio, Amerikaanse tv-serie. Afl.: Miss Melkweg. Roger is in zijn nopjes wanneer hij verneemt dat de Miss Melkweg verkiezing zal plaats hebben in zijn hotel, want dat zal veel geld in het laatje brengen NOS 23.10 Journaal 23.15 Te gek om los te lopen, Nederlandse speelfilm van Guido Pieters. Met o.a. Peter Faber, Marlous Fluitsma en Frederik de Groot. Het verhaal van een aantal mensen die langdurig in een psychia trische inrichting verblijft zonder hoop op gene zing. In het kader van een experiment wordt besloten de groep onder te brengen in een huis buiten de inrichting waar ze een eigen leefge meenschap trachten op te bouwen NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 Studio Sport: Rechtstreekse reportage van de 22e etappe van de Tour de France. Tijdrit 'Villie Morgan - Villefranche en Beaujolais NOS 18.30 Sesamstraat 18.45 Toeristische tips 19.00 Journaal VARA 19.12 De Smurfen, tekenfilmserie. Afl Eens met blau we maan 19.37 Vriendjes, Amerikaanse tv-film van Randa Haines. Danny (Byron Thames) en Jo (Heather McAdam) zijn samen opgegroeid. Wanneer Jo van een vakantie in Europa terugkeert, is alles tussen hen veranderd 20.30 Zij rijden 's nachts. (They drive by night), Ameri kaanse speelfilm uit 1940 van Raoul Walsh met Humphrey Bogart, George Raft en Ann Sheridan. De broers Joe en Paul Fabrini leiden een trans portbedrijf. De moeilijkheden beginnen wanneer Paul bij een ongeluk zijn arm kwijtraakt en zij een chauffeur in dienst moeten nemen 21.57 Niks aan de hand, comedyserie. Afl De Playback- show Beast organiseert een talentenjacht. Terri wil graag meedoen, hoewel ze absoluut niet kan zingen NOS 22.30 Journaal 22.45 Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 Militair Défilé. Rechtstreekse reportage van het militair defile te Brussel t.g.v. van de Nationale Feestdag 16.30 Happening Koninklijke Paleis "Jeugd en Muziek". Muzikale happening georganiseerd door de Na tionale Federaties van Jeugd en Muziek. M.m.v. Koperkwartet Eupen, Percussion 82, Charles Loos, Gerda Lombaerts e.a. 17.55 Journaal 18.00 Doctor Snuggles, kleuterserie. Afl. 8: De vreemde vliegreis van de marmeladeboom (3) 18.05 (ZW) Tijl Uilenspiegel, Vlaamse jeugdserie met Sanne Rjouffaer. Anton Peters, Elvire Deprez e.a. Regie: Bart Struys. Afl. 8: De bedrieger bedrogen (herh.) 18.35 De verborgen vallei (Secret Valley), Australische jeugdserie met Michael McGlinche, T.C. Brown, Akai Slater, e.a. Afl. 23: De bankoverval 19.00 Juke-box 19.05 Boeketje Vlaanderen, wekelijks magazine met tips voor toerisme in eigen land. Met o.m.: Monogra fie; winkelen in brussel; Ons landje is nog altijd leuk; Agenda van de toeristische activiteiten in Vlaanderen de volgende week 19.35 Lotto-trekking, Belgische paardenkoersen. Mede delingen en programma-overzicht 19.45 Journaal 20.10 Kunst-zaken 20.15 De levende planeet (The living planet), Engelse documentaire-serie van David Attenborough over de aanpassing van het leven op aarde aan de verschillende leefmilieus die op aarde voorko men. Afl. 7: Het rijk der hemelen 21.15 Jon Hendriks Special. Optreden van het Jon Hendriks Kwartet in het Casino Kursaal te Oosten de 22.05 Weekendfilm: Svengali, Amerikaanse tv-film uit 1982 van Anthony Harvey, met: Peter O'Toole, Jodie Foster, Elisabeth Ashley e.a. Het verhaal van de jonge rockzangeres Zoe Alexander en Anton Bosnyak. Anton begeleidt Zoe bij het uitbouwen van haar zangopleiding en carrière. Gaandeweg krijgt hij ook haar privé-leven in een beklemmen de greep 23.40 Paardenkoersen, Journaal en Coda: Concerto grosso opus 6, van Haendel door het Collegium Instrumentale Brugensa o.l.v. Patrick Peirre BELGIE-NED-2 15.30 Wielrennen: Tour de France BELGIE-FRA-1 09.00 Teletekst; 14.20 La Pensee et les hommes, gespreksprogram ma; 14.50 Optocht t.g.v. de 21e juli; 16 30 Grace a la musique, elf portretten van beroemde componisten Vandaag: Mozart; 18.20 Emilia et la tortue, tekenfilm; 18.25 Rockline, pop en roek-festival. 19.00 Teletourisme; 19 20 Lottotrekking; 19.30 Journaal; 20.00 Le naturalisate en Campagne, programma over de natuur en natuurbe scherming Vandaag: De paarden van de Camarque; 20.30 El Perdido (The last Sunset), Amerikaanse western uit 1961 van Robert Aldrich. Mel o.a. Kirk Douglas, Rock Hudson en Dorothy Malone 22.25 Sourire d'extre, serie tv-portretten. Vandaag. Cocagne en Delaunay; 23.10 Journaal. 15.30 Wielrennen. Tour de France 16.45 Mes meilleurs recettes de Wallonië, culinaire serie met Waalse gerechten. Vandaag: Soep van 's; 17.15 Zie Net I 10.00 Heute; 10.03 Die Sportschau; 10.30 und abends ins Tropicana; 11.30 Locker vom Hoeker; 12.05 Plusminus; 12.55 Persoverzicht; 13.00 Heute, 13 15 Programma-weekoverzicht; 13.45 Schauplatz der Geschichte Fes, filmdocumentaire over de heilige stad van de Islam in Marokko (herh.); 14.30 Sesamstraat; 15 00 Ein Nachmittag im Telezirkus: Vandaag vanuit Aken Met o.a Scialpi, Rudi Carell, Le Clou, Chris Howland e.a 16.30 Georg Lohmeier erzaehlt... Koning Ludwig I en zijn faun; 16.45 Colorado Saga iCentenmal). Amerikaanse serie naar de bestseller van James Michener. Met Robert Conrad, Richard Chamberlain, Raymond Burr e.a. Afl Goudkoorts. 18.00 Tagesschau; 18 05 Die Sportschau 19.00 Berichte vom Tage; 19.15 Love Stories. Afl. Mirabelle en David; 19.58 Programma-overzicht. 20.00 Tagesschau (ondertiteld voor doven en slechthorenden), 20.15 Verstehen Sie Spass? Kurt Felix en Paola presenteren grappen met de verborgen camera; 21.50 Trekking van de lottogetallen Aansl Tagesschau en Das Wort zum Sonntag; 22.10 Frenzy, Engelse speelfilm uit 1972 Met John Finch, Barry Foster, Barbara Leigh-Hunt e.a. Regie: Alfred Hitchcock 00.05 (zw) Du lebst noch 105 Minuten (Sorry Wrong Number), Amerikaan se speelfilm uit 1948. Met: Barbara Stanwyck. Burt Lancaster, Ann Richards e.a. Regie: Anatole Litvak Een vrouw hoort over de Een fragment uit de Nederlandse speelfilm 'Te gek om telefoon een plan tot moord en ontdekt dat zij het slachtoffer is; los te lopen' (Ned. 1, 23.15 uur). 0i 30 Tagesschau HILVERSUM-2 MG 402m. 746 kHz. FM (i i 17.1 i: 99.8 MHz. kanaal 43 ZATERDAG HILVERSUM-1 12.03 Het Zout in de Pap Terug naar Rottumerplaat. 12.30 Uit eigen huis. NOS: 14.03 Radio Tour de France. VARA: 17.02 Knokke Cup '84. NOS 17,55 Meded. S.O.S -en politieberich ten Ieder heel uur nieuws. VARA: 18.06 Dingen van de dag en grammo- foonmuziek. 18 30 De Vereniging 20.30 Das Lied vom kleinen Mann. 21.02 Faschingskonsert door het O.R.F. Sinfonietta o.l.v. Peter Guth. O.R.F. Supercussion, Antonio Carlos Jobim. 22.02 De Muziekschool, hoor spelserie (8). 22.35 Het Promenade Orkest olv Jan Stulen. NOS 23.07 Met het oog op morgen KRO: 0.02 Flevo- festival '83 2.02 Nachtexpress. 5.02 Ochtendlicht. 6.45 Ik heb vanmorgen vroeg de vogels horen zingen NOS: 12.26 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws TROS: 12,36 Aktua - achtergrond. 12.55 Aktua in bedrijf. 113.00 en 13.30 Nws). 14 00 Voorzichtig breekbaar. 14.30 Nws. 14.33 Bij Kenneth thuis (2. RVU 15.09 Nanzi - anansi, spinverhalen uit het Carabisch gebied. AVRO 15.30 Nws. 15.33 AVROdite - Speciaal. (16.30 Nwsi. 17.00 Toppers van toen. 17.30 Nws. 17.36 AVRO's Radiojour naal. 17.50 Per Saldo 18.00 Nws. 18.10 AVRO's Radiojoum 18.20 Richting. OVERH.VOORL.: 18.30 Franco thuis. AVRO: 18.40 North Sea Jazz Festival. 19.45 Miniatuurtje. EO: 20.00 Nws. 20.03 Zaterdagavondmagazine. 20.30 Metterdaad zending 20.45 Laat ons de rustdag wijden. TELEAC 21 30 Spy in the sky, herh les 8 22.00 Latijn, taal en cultuur van de Romeinen, les 11 EO. 22 30 Nws. 22.40 Reflector. 23.00 Orgelbespeling. 23.25 Klass. Concert. 23.55 Nws HILVERSUM-4 FM 99.8 MHz. kanaal 43 HILVERSUM-5 1007 KHz HILVERSUM-3 12.03 Los Vast Zomerspektakel. 14.03 Hilversum 5 (via AM-Zender Hilver sum 1» NOS. 19 02 Nws. voor buitenlanders. 19.02 Bulletin in het Marokkaans- Arabisch 19 10 Bulletin in het Ber bers 19.20 Bulletin in het Turks. 19 30 Bulletin in het Spaans (Door Frans Keijsperi Vier cartoons zullen het zijn die de kinderpostzegels straks zullen sieren; een kwartet ironische grappen op de emissie van deze serie dit najaar. Gags die rap het land doorgaan, die ook in het buitenland begrepen zullen worden. Alle dragen het stempel van de Haarlemse tekenaar Joos Swarte (geb. 1947), die zo'n tien jaar geleden nog een tamelijk ruwe tekenstijl bezigde, maar zich nu manifesteert in een Kuifjes-achtige, klare lijnentaal. Een grap op de mat achter je voordeur - deurwaarders zouden waarlijk weer postzegels moeten gaan plakken, 'n Oplettende begrafenisondernemer zou misschien wellicht kunnen aarzelen. De entree tot de woning van Joost Swarte is wat moeilijk, want een huisbel ontbreekt. Een grapje? Het werkvertrek is slechts verlicht door de knikkende leeslamp op zijn tekenta fel, langs de wanden van dit optrekje in de op menselijke maat gesneden Haarlemse nieuwbouw stalen rekken met dicht opeen in het gelid gezette boeken: veel strips en als bekroning op de kast een slagorde van gesloten archiefdozen. Documentatie over vele dingen uit het leven: architectuur, auto's, motoren - het kapitaal van de kunstenaar. Tot in het najaar zit Joost Swarte tot over zijn oren in het werk, gesprekken met kranten wimpelt hij bij voorbaat af, zodat we hebben afgesproken dat onze ontmoeting géén interview zal worden. Ik houd het dus maar op een cartoon. Suske en Wiske „Ik ben met strips opgegroeid", zegt Joost Swarte. De helft van mijn fami lie is Belgisch; daardoor kwam ik er als kind al veel mee in contact. De eerste waren Suske en Wiske. Op Willy Vandersteen is wel veel kritiek, hij wordt beschuldigd van plagiaat - dat is ook wel waar maar de eerste Suske en Wiskes zijn toch subliem. Later leerde ik Kuifje kennen en Robbedoes. Dat waren trouwens ook tijdschriften en die waren destijds erg goed". In 1962 werkte Joos Swarte in het atelier van de Haarlem schilder Roe lof Klein, in 1966 volgde hij de richting van industriële vormgeving in Eind hoven, in 1968-'69 besloot hy te gaan tekenen, zich toe te spitsen op strips. Stripfiguurhelden wijst hij op zich niet af, maar hij heeft er een heel eigen opvatting over. „Het is niet zo ver van mijn bed, maar het is 'toch meer het idee vertalen in een strip. Daarvoor is soms een personage nodig: sommige ideeen vragen om een personage dat je niet kent. Je moet namelijk niet proberen een bepaalde figuur overal in te drukken". VANDAAG R VU-lokaal Verkeersonveiligheid is het thema van de vierdè aflevering van het programma RVU - Lokaal, dat van middag zal worden uitgezonden. In deze uitzending is te zien hoe een rozenkweker uit Nootdorp actievoert tegen een alleen met een knipperlicht beveiligde spoorwegovergang, waar kort geleden drie mensen dodelijk verongelukten; waarom de bewoners van het Zeeuwsvlaamse Zaamslag willen worden verlost van een zeer drukke weg, die dwars door hun dorp loopt en waar eveneens al tientallen doden en gewonden zijn gevallen, en hoe in Enschede ouderen samen met een andere groep inwoners zich inzet ten voor een met stoplichten beveilig de oversteekplaats. (Ned. 1,15.30 uuri. Joost Swarte heeft dan ook de onaf- Frankrijk kent men ook een tiental hankelijkheid die een kunstenaar tijdschriften dat zich richt op volwas- siert Hij wil zich niet in een bepaald senen, en met nieuw werk. In Neder- keurslijf laten persen, qua onderwerp land kennen we drie noodlijdende of de omvang daarvan .Als ik een bladen welke dan ook nog teren op idee heb van zestig pagina's dan doe werk dat in het buitenland is ge- ik dat zo, dan druk ik het niet in maakt De Franse traditie is veel veertig". Hij kent het marktmechanische goed. weet precies welke formule hij zou moeten hanteren om er in te passen en wellicht groot commercieel succes te behalen Het is geen wonder dat hij veel aanbiedingen van uitgevers heeft gehad, maar greep hebben ze niet op hem. Joost Swarte kiest zijn eigen uitgeverij en drukkerij waarvan hij denkt dat zij zijn ideeën het best kunnen realiseren. Zo'n uitgeverij is de Parijse editeur Futuropolis, waar van de directeur zelf ontwerper is en die weet wat een kunstenaar van hem wil vergen. „Ze hebben een enorme kennis in huis over papier en druk technieken. Ze laten mij er vrij", aldus Swarte. die bij deze vijftien man tel lende uitgeverij net zijn jongste boek 'Swarte, Hors Serie' van de pers heeft zien rollen. Zachte spot Het grafisch prachtig en in een be perkte oplage uitgevoerde boek, geeft een uitstekende impressie van Swar- tes opvattingen, zijn eigen fantasiewe reld die de echte als basis heeft. Het is geen optimistisch beeld dat Swarte ons voorschotelt, maar ook geen gru welijke, soms horrorachtige wereld, zoals je die veel eerder aantreft bij bijvoorbeeld Harry Lammertink <Yr- rah). Cynisch zou te sterk zijn. ironie, zachte spot benadert zijn bedoelingen nog het best. Het boek licht ook een tipje van de sluier op van Swartes interesses, sim pelweg verbeeld in een aantal fotocol lages van boeken, een collectie siga rettendoosjes en verpakkingen van vloeitjes, grammoioonplaten en niet te vergeten ouderwetse, blikken speelgoedautootjes. Vooral naar alou de Amerikaanse sleeën gaat zijn be langstelling uit - die'robuuste wagens met hun ronde vormen en kwistig chroom vindt hij net beeldhouwwer ken. Er moet echter niet overdreven worden: „Nee, zo'n auto zou ik niet willen hebben, dat is te veel onder houd. Trouwens, de techniek van Eu ropese wagens is verfijnder". Subcultuur Dat hij zich met zijn strips goed thuis voelt in Frankrijk is niet zo verwon derlijk. „Strips vormen in Frankrijk een levende cultuur", zegt Swarte. „In ons land zijn ze een subcultuur, In Zelfportret van Joost Swarte: cartoon tekenen is jongleren met lineaal, pen en inkt. groter; kijk maar naar bladen als Le Rire en l'Assiette au Beurre. Als oor zaak van dat verschil met ons zou je misschien kunnen zegen dat het calvi nisme in Nederland groter is". Mar kant voor het Belgisch stripverhaal noemt hij het Tijl Uilenspiegel-achti- ge karakter ervan, „wat je ook in de vroegste strips van Suske en Wiske aantreft". Swartes boeken verschijnen ia bin nen- en buitenland in relatief beperk te oplagen. Hij maakt ontwerpen voor onder meer ex libris en affiches, levert geregeld bijdragen aan bladen als Vrij Nederland en het Belgische Humo en heeft platenlabels op zijn naam staan. De busreiziger kent hem van de omslag van de „time table" 1983 van de NZH. Niet zomaar een kaft, maar eentje met een duidelijke bedoeling. De uitgebeelde passagiers zijn onder andere een kat, zittend tegenover een uit de kluiten gewas sen tcef die op haar schoot een kaas- verpakkingsdoos van 40-plus vast houdt waaruit het koppetje van een muis. Een vos met bontkraag heeft op zijn hoofd een ingedeukte hoed vtt op een kloeke kip. Het openbi vervoer transporteert immers uil sten. En Swarte bezit het vermoj zulks in een beperkt kader treffend vatten. Een schets die je ook vindt bij j oude verhaal van de Vos Reinaenfc bij La Fontaine. In zekere zin is Ju Swarte een fabeltjesverteller. Bei eens een andere plaat van hem. w zal er van die muziekrecensie tered» i komen, zo vraag je je af. wanneerje dik bebrilde kritikus ziet zwoegent zijn schrijfmachien, terwijl buit twee straatmuzikanten storend t melodie om zeep helpen en hen ondi tussen van boven een uit tweeho geworpen bloempot als aaln» wacht? De cartoons van deze Ha lemse tekenaar zijn een mengel; van vondsten en vertrouwde mot ven als het uitglijden over een bati nenschil en de vermaledijde emn water over een nieuwe outfit. En i weet beeldend in te spelen op angst alsmede de politieke satire te beé ven en volksvermaken te relative^ Zo ironiseert hij de populaire duin sport in België door een op tempe tuur geraakte doffer bij een roodn licht raamt met erin een vederlldi vogel te laten wegsleuren - de spa wordt duur betaald. De Belgische ontwikkelingshulp zijn voormalige kolonie Kongo (Zz vertolkt Swarte door geweren tela: transporteren in een kist ZOUT-Sel staat. De gespletenheid van, de tweespalt ook die de Vlaa Waalse tegenstelling in zich dn pakt hij zo en passant mee, Zijn cartoon of strip begint meti maken van een schets om „verW ding" te zoeken van een idee, tekenend en denkend ook het idee vinden; die beide activiteiten strnu ren elkaar. Daarna gaat het welk formaat de tekening moet b gen, de eenvoudige schets moetvs groot worden. De details wordenp stuk behandeld. De op transparc gezette tekeningen worden op papier overgebracht waarna hetbs kan worden geinkt met een simps kroontjespen. „Voor het kleuren bruik ik ecoline; die is doorschijns en bezit bovendien een sterk p ment". En om een indruk te gevent de tijd die deze arbeid vergt: strippagina (plus-minus 12 afbeeld! gen) zit hij, inclusief scenario inkleuren, vier dagen. Monnikenwerk Het zal duidelijk zijn dat Joost Sm te, die straks het ontwerp gaat a ken voor de Haarlemse Toncelscha en wie een tentoonstelling ii in Scvilla wacht, een perfectionisti een man die niet zomaar uit de losq 1 hand wat op papier zet. Op E tekenbord ligt een recent ontw^jj 1 een cartoon waarin vele lijntjes vi het perspectief zijn getrokken. I waarlijk monnikenwerk. Joost Sm te: „Ik vind dat eigenlijk wel e leuk." Te gek De Tros besluit haar uitzending zater dagavond met de vertoning van de Nederlandse speelfilm „Te gek om los te lopen". De hoofdrollen in deze door Guido Peters geregisseerde film wor den vertolkt door Peter Faber. Jaap Stobbe. Marlous Fluitsma. Leen Jon- gewaard en anderen Als experiment worden acht psychiatrische patiënten in een eigen huis buiten de inrichting geplaatst, waar ze moeten proberen een zelfstandig bestaan op te bouwen. Ze worden daarbij door de inrichtin gen, waar ze vandaan komen, bege leid. maar het blijkt dat de meesten niet buiten de geborgenheid van de inrichting kunnen. De groep mensen bestaat uit zes mannen en twee'vrou wen uit twee verschillende inrichtin gen, die elkaar pas in de nieuwe behuizing leren kennen (Ned. 1. 23.15 uur). Tussenuur. 15.U3 Disco-express, 16.03 NCRV-Zaterdag-Sport Ieder heel uur nieuws. NOS 18.04 De Avondspits. NCRV- 19.02 Koploper, (ca 19.30 De Kopkrant.) 20.03 Elpee-pop. 22.02 Country Style. 23.02 Late date 12.30 Rauwkost. NOS: 13.00 Nws. 13.05 Diskotabel. 1500 Akkoord. Vand Het Noord-Hollands Jongens koor. KRO. 15.30 Zin in muziek. <A. Rubriek voor muziekhobbyisten B. Amerikaanse orkestwerken.) .20.00 Vier vorsten en 'n componist. Muz. v. Thomas Tallis I ten tijde v. King Henry Vin (herh.) 20.50 Gambisten v. Hesperion. 21.15 Complement <39> 22.00 Laudate. 22.50 Ter overweging Horizontaal: 1 telwoord; 3 telwoord. 5 32 opstootje; 34 boze geest; 37 avo telwoord; 8 telwoord, 11 oude lengte- maaltijd, 38 bosmeertje; 39 rit CR\ maat; 12 water in Utrecht; 14 vruch- Schotland; 40 familielid; 41 water tennat; 16 dieregeluid; 17 jong dier; 18 Utrecht; 46 kloosterlinge; 48 water pR(- mondijzer; 19 nog eens!; 21 jong dier; ring; 49 vissersgerei; 52 onbeduidt yn 23 water in Friesland; 24 muzieknoot; gepraat; 54 wankelbaar; 56 uitn 0S; 25 afslagplaats bij golf; 27 landbouw- van afkeer; 58 deugdzaam; 60 ten? ts0< werktuig; 28 bep verlichting: 29 ik. 31 ratuur onder o gr. C.: 61 Jap" s n leraar; 33 op dit moment; 34 titel. 35 bordspel. 63 muzieknoot; 66 bru» elpebeen, 36 uitgave; 38 stuk akker- geloof; 71 dat is; 73 vogelproduB land; 40 brandstof; 42 vertragingstoe- pers. vnw 76 aartsbisschop: 7701 stel; 43 alleen, zonder gezelschap: 44 dergeluid, nieuw (in samenst.i; 45 9e toon v. oplossing vorige puzzel: grondtoon af; 47 levenslucht. 50 num mer; 51 sprong; 53 slede; 55 Russ. rivier; 57 naschrift; 59 soort; 69 voor middag; 61 bevel, 62 baadinriehting; 64 het Romeinse Rijk. 65 onder-offi- cier; 66 soort slee: 67 bid; 60 kreet; 70 tocht; 72 water in Friesland; 74 toilet gerei; 76 Noorse god, 77 lidwoord. 78 |pl. 1 a iklic ITl AlC lange smalle ondiepte in zee. 79 Moh. |P|L |AlN|b TjAjf hoofddeksel; 80 hoofddeksel; 81 bitter vocht. Verticaal: 1 Jong dier: 2 regenworm; 3 stempel; 4 titel. 6 briefaanhef. 7 myth, verhaal; 9 getijde. 10 zeegod. 12 vogel- produkt; 13 wilde hond, 15 onmeet baar getal. 17 soort zeilboot; 20 heili ge; 22 Duitse N.V.; 26 voegwoord; 28 hoeveelheid, 29 Equator; 30 bep. arts;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 22