Ir PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT bosten studie bepalen ïoogte eigen bijdrage BOM GEVONDEN BIJ INTOCHT VIERDAAGSE Rapport: verband kernafval Britse fabriek enkanker Russische vrachtauto zit weer vast GEMAKKELIJKER E)G1 ABINET: PROFIJTBEGINSEL IN ONDERWIJS AL de PZC vandaag Weinig verandering f v/olkenvelden en af en toe zon. Op de meeste plaatsen droog. Middagtempe- ratuur IS graden. Zwakke tot matige wind uit noordwestelijke richting. 27e jaargang no. 170 [aterdag 21 juli 1984 Telefoon 01100 16810 diverse VOLVO- en MAZDA- OCCASIONS voorradig. mSKOU APi - In het Russische ruimtestation Saljoet 7 is een vlieg geintereseerd bekijken hoe hun onverwachte mascotte zich in zijn nieuwe Sponden. Dat heeft radio Moskou vrijdag gemeld De vlieg lijkt als omgeving aanpast \stekeling te zijn meegekomen met de Sojoez T-12. die dinsdag werd Het officiële onderzoekprogramma van de Saljoet is intussen in volle gang Er wpnceerd. wordt een Frans-Russisch onderzoek uitgevoerd naar de effecten van gewichtloosheid op de groei van planten. Drie astronauten zijn al bijna zes I officiële persbureau Tass zei dat de zes astronauten in het ruimtestation maanden aan boord van de Saljoet. JN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat de eigen bijdrage aan het onderwijs (school-,cursus collegegeld) voor leerlingen en studenten vanaf 16 jaar wordt gebaseerd op de kosten van ;te volgen opleidingen. De eigen bijdrage is vastgesteld op 15 procent van de gemiddelde nploitatielasten per leerling of student in de verschillende onderwijssectoren. Voor een opleiding die dc overheid meer geld kost wordt de eigen bijdrage dus hoger. Dit blijkt uit de beleidsnotitie „Naar een nieuw onderwijs-retributiebe- leid", die minister Deetman (Onder- l wijs en Wetenschappen) en minister 'Braks (Landbouw en Visserij) vrijdag i aan de Tweede Kamer hebben aange- noden. Als de Kamer ermee akkoord gaat moeten studenten in het wetenschap pelijk onderwijs straks meer voor hun opleiding gaan betalen. Het inschrij- ■1ngs- en collegegeld gaat dan om oog van 1.048 gulden naar 1.604 gul- 'n. In het hoger beroepsonderwijs €t collegegeld van 778 tot 1.292 De bedoeling is de nieuwe tegelijk met het nieuwe stel- studiefmanciering van kracht Men worden, naar verwachting in Voor cursussen in het voortgezet ,.ioger beroepsonderwijs worden de tarieven eveneens verhoogd. Het schoolgeld voor leerlingen boven Se zestien jaar in het voortgezet on derwijs blijft nagenoeg gelijk onderwijsvoorzieningen in verhou ding tot het profijt dat zij van de voorzieningen hebben (toepassing van het profijtbeginsel). Maar het heffen van een eigen bijdra ge mag de toegankelijkheid van het onderwijs voor minder-draagkrachti- gen niet in de weg staan. De regeling tegemoetkoming in de studiekosten en het nieuwe stelsel van studiefinan ciering spelen in dat verband een belangrijke rol. In de notitie wordt voorgesteld geen schoolgeld te heffen voor leerlingen van 12 tot 16 jaar. Als reden wordt gegeven, dat het profijtbeginsel niet kan worden toegepast op leerplichti ge leerlingen. Overigens merken de ministers op dat, als er desondanks zou worden besloten een eigen bijdra ge voor deze leerlingen te vragen, dit verdeeld zou moeten worden over iedereen en uitsluitend zou worden gedaan om de financiële positie van de overheid te verstevigen. De PvdA zegt in een reactie dat de plannen van minister Deetman zijn vooral gebaseerd op de budgettaire problematiek met betrekking tol de begroting voor volgend jaar. „De totale opbrengst van de voorstellen van ongeveer 160 miljoen gulden komt aardig in de huurt van de 140 miljoen waarvoor minister Ruding Onderwijs en Wetenschappen voor 1985 heeft aangeslagen". Hoewel de PvdA een inkomens afhan kelijk schoolgeld acceptabel vint stelt zij daarbij vast dat als gevolg van die plannen de inkomensgroepen van even boven het minimum tot modaal naar verhouding te zwaar worden getroffen. De PvdA geeft de voorkeur aan een wettelijke beperking van het aantal studenten. Inkomen Thatcher wil geen nieuwe raketten VS in Engeland Nieuw is dat de hoogte van het schoolgeld afhankelijk wordt gesteld ran het belastbaar inkomen van de ouders en niet meer van het betaalde bedrag aan loon- en inkomstenbelas ting. Dit heeft tot gevolg dat wijzi gingen in de loon- en inkomstenbe lasting geen invloed meer hebben op de hoogte van het schoolgeld. De ministers vinden het in beginsel gerechtvaardigd aan ouders of verzor gers een bijdrage te vragen in de iosten van het onderwijs dat hun anderen volgen. De hoogte hiervan is gebaseerd op de gedachte dat de burgers bijdragen in de kosten van de LONDEN (AP) De Britse Margaret Thatcher heeft een suggestie van de Amerikaanse regering van de hand gewezen om raketten van het type Minutemen II met conventionele koppen op Brits grondgebied te plaatsen ten einde de defensiecapaci teit van de NAVO tegen vliegvelden van het Warchaupact op te voeren. Premier Thatcher, die in het parle ment door Labour-afgevaardigden over berichten betreffende de Ameri kaanse suggestie werd benaderd, ver klaarde in een schriftelijke reactie dat Amerikaanse functionarissen de kwestie 'informeel' te berde hadden gebracht Onderzoek lot vijf vakbondsleden in Zuid-Afrika DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft de Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afrika opdracht gegeven na te gaan wat er gebeurd is met een lantal zwarte vakbondsmensen. Op basis van zijn bevindingen zal Neder land zich beraden over eventueel te nemen stappen. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit vrijdag avond bevestigd. Tot het geven van de opdracht is besloten na een verzoek van de Dien stenbond FNV. Volgens gegevens van te Dienstenbond gaat het om vijf harte vakbondsmensen, die enkele ïeken geleden zijn gearresteerd op grond van zogenoemde veiligheids- 'etgeving zonder opgave van reden. KLM naar Beiroet - De KLM her vat op 26 juli haar lijndiensten van en raar Beiroet Dit heeft de maatschap- (Wl vrgjdag bekendgemaakt Opiniepeilingen: Likoed achter op Arbeiderspartij TEL AVIV (AP) Uit opiniepeilin gen die vrijdag, twee dagen voor dc Israëlische verkiezingen gepubli ceerd zijn, blijkt dat het Likoedblok van premier Shamir ver achterblijft bij de oppositionele arbeiderspartij van Peres. De onderzoeksbureaus Dahaf en Gal lup voorspelden vrijdag respectieve- uik 49 en 50 zetels voor de arbeiders- Partij en 37 en 34 zetels voor Likoed. LUZERN (AP) Dit meisje peddelt op haar gemak op een fiets met langwerpig frame door Luzem. De fiets, die ontworpen is in Nederland, is een nieuwtje in deze Zwitserse stad De ontwerpers zeggen dat er minder kracht nodig is om de fiets voort te bewegen dan op een normale fiets omdat de berijders achterovergeleund zit. Deze positie geeft minder luchtweerstand dan op een gewone fiets. De heer Smit die al drie keer meeliep met de Vierdaagsewerd door zijn kleinkinderen met bloemen en een bord 'hiep hiep hoera opa' binnengehaald. Smit is 64 jaar oud Rechter stelt onderbetaalde vrouw in gelijk ZAANSTAD (ANP) - De kantonrech ter in Zaanstad heeft bepaald dat de Stichting Centrum voor Onderwijs begeleiding Zaanstreek zich schuldig heeft gemaakt aan indirecte discri minatie door haar werkneemster, de 49-jarige mevrouw R. Pot uit Amster dam, lager in te schalen dan haar mannelijke collega's met gelijke pa pieren en ervaring. Kantonrechter mevrouw mr. M.A.J. Tabingh Suer- mondt-Oostvogels beroept zich hier bij op de Wet Gelijke Behandeling. Dc advocate van mevrouw Pot, mr. G. van Driem, heeft dit vrijdag mee gedeeld. De kantonrechter zal in het definitie ve vonnis de schade vaststellen die mevrouw Pot door de onrechtmatige daad heeft geleden. Het is volgens advocate mr Van Driem voor de eerste keer dat een kantonrechter op basis van de Wet Gelijke Behandeling indirecte discri minatie constateert NIJMEGEN (ANP) - De Explosieven Opruimings Dienst uit Culemborg heeft vrijdag in Nijmegen een bom onschadelijk gemaakt die was geplaatst onder een tribune langs de route van de Vierdaagse-intocht. Volgens een woordvoerder van de Nijmeegse politie zou de bom, bij explosie, aanzienlijke schade hebben aangericht en brand hebben veroorzaakt. Het explosief, een doos met tot nu toe niet geïdentificeerde chemicaliën en een ontstekingsmechanisme, werd bij een routinecontro le gevonden. Niemand heeft de verantwoordelijk heid voor het plaatsen van de bom opgeëist. Terwijl de intocht in Nijmegen plaatsvond, ontruimde de politie met een bliksemactie een kraak pand langs de route Er werden vijftig mensen aangehouden Aan leiding was volgens de politie een spandoek dat vanuit het kraakpand naar buiten werd gehangen met de tekst: „Het leger is niet vies van fascisme", Tijdens de ontruiming deden zich vechtpartijen voor. De politie nam een molotov-cocktail. een spuitbus met traangas en enke le spullen die mogelijk van diefstal afkomstig zijn, in beslag. Rond dezelfde tijd vrijdagmiddag zat het karwei er voor de deelne mers aan de 68ste Vierdaagse ook op. Vrijdagmorgen waren 20 443 lopers gerechtigd van start te gaan Van hen waren er slechts 132 conditio neel zo slecht aan toe dat zij toch nog de bezemwagen moesten opzoe ken Het totaal aantal uitvallers aan de Vierdaagse kwam daarmee op 1715. zo'n 8 procent. In totaal hebben 20.311 lopers de monsterra ce volbracht Onder hen bevond zich onder meer de Amerikaanse ambassadeur in Nederland Paul Bremer Bremer liep het parcours van de dertigers, hetgeen hem geen medaille opleverde, maar slechts een oorkonde. Voor een medaille moet men 50 km per dag afleggen. De Arnhemmer Erwin Meijer deed om een geheel andere rede mee aan de mars. Hij meldde zich maandag vlak voor sluitingstijd voor vier marsen van 50 kilometer. Meijer had een weddenschap afgesloten met als inzet een bedrag van vijf tienhonderd gulden. Hoewel het hem zeker niet altijd voor de wind ging tijdens de Vierdaagse, slaagde hij er toch in de finish in Nijmegen te halen. Diskwalificatie Overigens is voor het eerst in de geschiedenis van de Vierdaagse een groep deelnemers gediskwalifi ceerd. De wandelaars van de actie groep 'Is het hier oorlog' (IHHO). een groepering die tegen het mili taristische karakter van dit wan- delgebeuren protesteert, kregen geen medaille. Reden voor deze beslissing was vol gens plaatsvervangend marsleider W Roosenberg van de KNBLO de afwijkende route die de groep bij Cuyck had gevolgd. Zij gebruikten voor het oversteken van de Maas een veerpont en niet de speciaal door het leger aangelegde bailey brug: Bij de binnenkomst in Nijmegen op het parcoursgedeelte langs de ere tribune droegen leden van de groep een spandoek met daarop de naam van de beweging. De marsleiding had de groep al bij voorbaat ge waarschuwd dat dit gevolgen zou hebben voor deelname volgend jaar. De groep deed voor de vijfde maal mee aan de Vierdaagse. STERFTECIJFER KINDEREN 'TE HOOG' LONDEN (UPI) - Er zijn aanwijzingen dat er verband bestaat tussen radioactieve uitstoot van een fabriek voor de opwer king van kernafval in het noordwesten van Engeland en sterfgevallen van kinderen die in de omgeving van de fabriek woonden. Een officiële commissie van onderzoek zegt dit een rapport dat zij in opdracht van de regering heeft opgesteld. Het rapport, waarvan bijzonderheden zijn uitgelekt, wordt volgende week gepubliceerd. Het onderzoek begon eind vorig jaar verklaarde vrijdag dat er geen bewijs nadat een televisiedocumentaire de is dat er verband bestaat tussen de aandacht had gevestigd op het abnor- kankergevallen en de radioactieve lo maal hoge sterftecijfer van kinderen in de omgeving van de Sellafield- fabriek die op slechts enkele kilome ters van het aan de Ierse Zee gelegen dorp Seascale staat De commissie bevestigt in haar rap port dat de makers van de documen taire niet hebben overdreven. In Seas cale overleden in de afgelopen 25 jaar 11 kinderen beneden de 18 jaar aan bloed- of beenmergkanker Dat is bij na 10 maal zo hoog als het landelijk gemiddelde De commissie, onder voorzitterschap van sir Douglas Black, president van het Brits Medisch Genootschap, be veelt aan een diepgaand onderzoek in te stellen naar het gevaar van radioac tieve besmetting door de fabriek zingen van de fabriek in de Ierse Zee Vorig jaar waarschuwde de overheid het publiek het strand in de wijde omgeving van Seascale te mijden om dat door een fout bij schoonmaak- werkzaamheden aan de installatie van Sellafield een hoeveelheid radioactief slib in zee terecht was gekomen. Dc commissie-Black doet de aanbe veling iedereen die sinds 1950 in Seascale is geborert op kanker te laten onderzoeken. Een woordvoerder het bedrijf Advertentiej veilinghuis vlissingen antiek- en inboedelveilingen heden veiling aanvang: 13.00 uur precies strandhotel boul. evertsen 4 vlissingen (Van onze correspondent) BONN - De bondsregering wenst opheldering over de inhoud van een Russische vrachtauto die, na een avontuurlijke tocht door West-Duitsland, Zwitserland en wederom West-Duitsland, nu bij de grensovergang naar de DDR in Helmstedt staat. Volgens de Sowjet-Unie gaat het om „diplomatieke bagage". Bonn vermoedt echter, evenals de Zwitserse autoriteiten, dat het wellicht om een verboden transport van technologie gaat In leder geval wordt het weinig waarschijnlijk geacht dat de in totaal 13 grote kisten, 9 ton, uitsluitend normale diplomatieke spullen zouden bevatten Inmiddels heeft de Sowjet-Unie officieel geprotesteerd tegen het feit dat de vrachtwagen met verder mag rijden De vrachtauto kwam al op 11 juli de Bonsrepubliek binnen om door te reizen naar Zwitserland Daar wilde de douane de lading inspecteren, wat door de Russen werd geweigerd vanwege de diplomatieke status' De vrachtwagen werd daarna verzegeld achter de ambassade in Bern geparkeerd en later ongeopend teruggestuurd De wagen kwam wederom in de Bondsrepubliek - zonder moeilijkheden - en zou om wat voor redenen dan ook eerst naar Bonn zijn gegaan, waar de chauffeurs in de Sowjet-ambassade zouden hebben overnacht. Hartbruggen De Gezondheidsraad wil af van de zogenaamde hartluchtbruggen De raad bepleit een uitbreiding van de hartchirurgie tot ruim 12.000 operaties in 1990 (PAGINA 2) Nm Mysterie De ziekte van de runderen van veehouder Verschueren uit Wal soorden blijft een mysterie. Er is geen duidelijk verband tussen de ziekte en de in de naast de betonfa- briek Bletjko gelegen weide aange troffen aromatische koolwaterstof fen (PAGINA 5) Binnen- en buitenland: 2 en 3 Financien, economie: 4 Provincie: 5. 7 en 9 Sport: 10, 11 en 13 Weekendkrant: 15, 16, 17, 19. 21, 22 en 23 Hoste rap Na meer dan driehonderd kilome ter fietsen in een verzengende hitte bleek de Belg Frank Hoste gisteren de snelste man in de eindsprint van de eenentwintigste rit in de Ronde van Frankrijk. (PAGINA 11)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1