DOEL ?aep JE F P-. pp^ zes keer borssele en dodewaard op een steenworp afstand... ze hebben zich stukgebeten op dodewaard groei van kernenergie in belgië PZC/ weekendkrant trie aan opdrachten te helpen", zegt hij. De korte termijnpolitiek, meent Brus- selaers. geldt ook het afval van de centrales. Hij wijst erop dat energie producenten zich tot hun nek in een wetenschap begeven, die slechts en kele tientallen jaren oud is en waar nog weinig ervaring in is opgedaan. Brusselaers: „In de Veremgde Staten hebben ze al meer wijsheid verkregen. Als we de Amerikaanse normen zou den toepassen hier. zou er geen kern centrale meer bijkomen" En grote centrale van 1000 MW levert jaarlijks drie kubieke meter hoog- radioactief afval en 200 vaten laag- radioactief afval. Voorheen werd het laag-radioactief afval per spoor naar Zeebrugge vervoerd Daarna werd het gedumpt in een kloof in de bodem van de Atlantische Oceaan, zo n 800 kilo meter ten zuidwesten van Land's End in Groot-Brittannië Een internatio nale regeling verbood dit vorig jaar Ook de Belgen brengen sindsdien dit afval naar een opslagplaats aan land. bij Eurochémique in Mol Van hove acht het dumpen m zee nog steeds de beste methode. ..Na driehonderd jaar vind je er weinig van terug", vertelt hij. „Psychologisch vind ik het echter onverantwoord. Al is het wel de veilig ste manier". De voorlichter meent dat de pers ten onrechte vaak de nadruk legt op het afval van de centrales. ..Alsof het alleen van kerncentrales afkomstig is", merkt hij op. „Ook van de kemge- neeskunde komt veel Er gebeuren dingen waarvan je de haren ten berge rijzen" Het is de bedoeling dat Euro- chemique in Mol binnenkort hoog- radioactief afval gaat heropwerken. Het opnieuw gebruiken van pluto nium is goedkoper dan nieuwe staven kopen Daarnaast bestuderen de on derzoekers in Mol de mogelijkheid tot het opslaan van laag- en midden- radioactief afval In glaskorrels bij voorbeeld. Ook bekijken de weten schappers de reactie van het 'afval met kleilagen, in een kleiput, 230 meter onder de grond Er blijft altijd een risico", geeft Van hove ridderlijk toe „Dat is bij alles wat de mens doet". Michiels van de VAKS noemt de ontwikkelingen in Mol 'een stap voorwaarts'. „Maar de opslag in klei lagen verkeert nog in een studie-fase. Het uiteindelijk opslaan zal pas in 2050 gebeuren", is zijn overtuiging. Brusselaers is minder positief „Zoe ken naar een opbergmogelijkheid brengt geen oplossing", betoog hij Het kemenergiepark bij Doel ilucht foto bureau Hendnx. Izegemi. „Ze zouden het onschadelijk moeten kunnen maken Die kleilagen, ook in het Belgische, zijn belangrijk voor de Nederlandse drinkwatervoorziening. Nederland fungeert als rioolput voor Europa. Alles helt af naar ons. Als we niet oppassen, drinken we in Neder land straks allemaal radioactief wa ter". De situering van Doel is bewust aan de Schelde gekozen De aanwezigheid van stromend water is voor de koeling onmisbaar Daarnaast is de linker Schelde oever, waar Doel op ligt. een industrieel ontwikkelingsgebied De industrieterreinen zijn volgens A. de Jonghe. secretaris-generaal van de dienst voor ontwikkeling van de lin- rené groeneveld en conny v gremberghe ker Schelde oever (DOLSO) voor een verantwoord minimum bezet Een directe band van Doel met de andere industrieën op de oever, is er niet. Veiligheid is, onder meer met het oog op de nabijgelegen agglomeratie Ant werpen, een belangrijk punt De DOL SO heeft ervoor gezorgd dat het ter rein. waarop het kernpark is ge bouwd, één meter boven het niveau van de omliggende polders ligt. Bij een eventuele dijkdoorbraak is de kans dat het terrein onderloopt, vrij wel uitgesloten. De technische beveiliging omvat on der meer dubbele betonnen muren en noodvoorzieningen voor de koeling. Daarnaast ziin tal van andere veilig- Terwijl Nederland in een roerige discussie dreigt te belanden over de plaatsing van nieuwe kerncentrales, legt België de laatste hand aan een vierde reactor in 1956 Belgische Reactor 1 (BR li als experimentele centra le opgestart in Mol. Niet aan het elektriciteitsnet gekoppeld. 1961 BR 2, ook een experi mentele centrale, opgestart in Mol 1962 BR 3. ook in Mol De eerste Belgische reactor aan het net gekoppeld Vermogen: 10.5 Megawatt elektrisch (MWei 1967 Eerste kerncentrale in het Franse Chooz opgestart. Sa menwerkingsverband met de Fransen De Belgische elektrici teitsmaatschappijen en de Elec- tricité de France hebben elk een aandeel hierin van 50 procent 1969 Beslissing tot de bouw van de kerncentrales in Doel. 1974 Opstarten van Doel 1. Vermogen: 392,5 MWe. 1975 Opstarten Tihange 1. wederom samenwerking België en Frankrijk Vermogen: 870 MWe. Opstarten Doel 2. Vermogen: 392,5 MWe. 1982 Tihange 2 en Doel 3 in werking gesteld. Elk een vermo gen van 900 MWe 1984-1985 Voornemen om Doel 4 en Tihange 3 op te star ten. Elk een vermogen van 1000 MWe. Ter vergelijking: de Nederland se kerncentrales Dodewaard en Borssele hebben een gezamen lijk vermogen van 500 MWe. Bel gië heeft eind van dit jaar, begin volgend jaar. een totaal vermo gen van 520Ó MWe lg ZATERDAG 21 JULI 1984 Doel. Zo'n anderhalve kilo meter van de Nederlandse grens, in de directe nabijheid van Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid-Beveland en Woens- drecht. Als aan het eind van dit jaar Doel 4 in gebruik wordt gesteld, ligt de capaci teit van het 'kernpark' Doel zes keer hoger dan het totale vermogen aan kernenergie in Nederland. Een optie op een vijfde kerncentrale in Doel is al genomen. De Belgische nucleaire industrie lijkt niet te stui ten. België is op het gebied van kernener gie vooruitstrevender dan Nederland. Onze zuiderburen hebben zich een drachtig op nucleaire energie gewor pen. Een opmerkelijk verschil is dat de Belgische centrales eigendom zijn van particuliere ondernemingen, ter wijl in Nederland de overheid de koers bepaalt. Behalve dat een gigantisch kapitaal met de kernenergie gemoeid is, betekenen de centrales werkgele genheid voor duizenden Belgen. De bouw van één centrale van 900 MW (Megawatt) neemt tien jaar in beslag. De investering beloopt 2,5 miljard gulden. De experimenten met kernenergie kwamen in Belgie op gang tijdens de economische bloeiperiode van de ja ren zestig. De vraag naar goedkope elektriciteit steeg, Proefnemingen met de Belgische Reactor 3 (BR 3) in Mol hadden aangetoond dat het op wekken van elektriciteit uit pluto nium een hoger rendement opleverde dan het werken met conventionele maae centrales. Na het opstarten van de kerncentrale in Chooz (1967). viel al snel de beslissing voor Doel 1 en 2. Deze centrales werden opgeleverd in een periode van economische terug gang, in het midden van de jaren zeventig. De bouw van nieuwe centra les kwam enkele jaren stil te liggen. De laatste tijd hebben de Belgen een heropleving in de vraag naar elektrici teit geconstateerd. De jaarlijkse groei d wu wordt geschat op zo'n drie procent in iost.8 1983. Ie t«» eH helft Het nucleaire aandeel dekte in 1975 zestien procent van de behoefte in België. Tegen 1985 zal de nucleaire produktie zelfs meer dan de helft van de behoefte aankunnen. Woordvoerder Jos Van hove van het Doelpark wijst erop dat aan de bouw van elke centrale een onderzoek is voorafgegaan. Het streven is met kernenergie de basisbehoefte, de elek triciteit, die zeker wordt afgenomen door de Belgische verbruikers, op te vangen. De conventionele centrales vangen de pieken in het verbruik op. Tevens kan de opgewekte elektriciteit geleverd worden aan Nederland, Bo vendien, geeft Van hove aan. speelt de beveiliging van het Belgische elektri citeitsnet een rol. Energiegaten die- nen opgevangen te worden, aldus de woordvoerder. Enkele jaren terug viel bijvoorbeeld een van de Doel-centra- les uit, waardoor de wijde omgeving zonder stroom kwam te zitten. Thans kunnen de overige centrales een der gelijke storing opvangen. Voor de verdere beveiliging van het net is levens een 380 kilovoltleiding naar Nederland in aanleg. Hoe goedkoop is kernenergie? Vaststaat dat de bouw van een kern centrale twee keer zoveel kost als de bouw van een conventionele centrale. Daar staat tegenover dat de brandstof •Plutonium) relatief goedkoper is als stookolie of steenkool. Woordvoerder Van hove van Doel stelt dat in periode 1977-1983 door de invoering van kernenergie een bedrag bespaard Is van 86 miljard Belgische frank (4.8 miljard gulden) op het energiever bruik Dit jaar zou zelfs de honderd miljard frank ruimschoots gehaald worden In België wordt jaarlijks 300 miljard francs geïnvesteerd in energie Do anti-kemenergiebewegingen in Delgiè en Zeeuwsch-Vlaanderen ver werpen de berekeningen van de pro ducenten. „Hoe bereken je die prijs?", vraagt voorzitter A. Huysmans van de heidsmaatregelen getroffen. Er is een dubbele omheining, voorzien van sen soren, die reageren op licht en warm te Bovendien houdt een gesloten cir cuit alle hoeken en gaten van het terrein m de gebouwen ln de gaten Doel heeft een eigen bewakingsdienst en het. Belgische leger is er vieren twintig uur per dag paraat. „Het is vrijwel uitgesloten dat er ooit radioac tieve stoffen in de afrnosfeer terecht komen", denkt woordvoerder Van ho ve „En stel je voor dat er iets mis gaat. Dan kun je altijd ontsmetten en terug opstarten". Brusselaers benadrukt het verschil tussen theoretische en praktische vei ligheid. „Er is een kans van één op de duizend, ééns in honderd jaar. Maar in de praktijk gaat het dikwijls om een combinatie van menselijk en tech nisch falen. Zoals in Harnsburg" Huysmans springt bij. ..Stel je voor dat een terroristengroep weet door te dringen in Doel en de primaire koel systemen uitschakelt. Binnen één mi nuut smelt de ontmanteling weg en is de omgeving radioactief besmet". rampenjaar werkgroep kernenergie Zeeuwsch- Vlaanderen zich af. Er is volgens hem geen rekening gehouden met de kos ten van de afbouw van de centrales, de verwerking van het radio-actieve afval en de kosten, die de bewaking van de gesloten centrales met zich meebrengt. Dat zou een veel somber der beeld geven, meent Huysmans. Jan Michiels. kernfysicus en bestuurs lid van de Verenigde Aktiegroepen voor Kemstop in België (VAKS), voegt daaraan toe dat ook de kosten, gemaakt tijdens de heropwerking van het plutonium buiten beschouwing zijn gelaten. belangen De Verenigde Energiebedrijven van het Scheldeland (EBES), Intercom en Unerg beheren de kerncentrales. De belangen die inmiddels met de cen trales gemoeid zijn, blijken enorm. De nucleaire industrie verschaft werk aan duizenden mensen. Er zijn: de uitbaters, studiebureaus, afvalverwerkende industrieën, bouw kundige aannemers, toeleveringsbe drijven. veiligheidsinstellingen en tal van andere ondernemingen, die zijde lings met de kerncentrales te maken hebben. De stuwende functie van de nucleaire industrie in België is vele keren groter dan die in Nederland. Een weg terug naar andere opwek- kingsvormen lijkt onmogelijk. Woord voerder Van hove heeft daar geen moeite mee. „Ik moet zeggen, wan neer een centrale eenmaal op het net is aangesloten, dan geeft u dat weinig zorgen". Naar zijn mening dient ook Nederland zich intensiever op kern energie te richten. „We hebben soms het idee dat de Nederlanders in slaap zijn gevallen op hun gasbel", zegt hij. Luk Brusselaers van de werkgroep kernenergie Zeeuwsch-Vlaanderen grinnikt om de opmerking van de Belgische Doel-woordvoerder. „Het is beter uitgerust wakker te worden op een gasbel en met iets goeds te begin nen, dan oververmoeid wakker te blij ven te midden van kernenergie en dan te beseffen dat er geen weg meer terug is", stelt hij. „Ze hebben zich in Belgie overpakt aan kernenergie. Ze zitten er tot hun nek toe in. Al die gegevens die zij opsommen, zouden ze over vijfen twintig jaar eens moeten vergelijken. En kijken of het dan nog zoveel goedkoper is". Brusselaers en Huysmans onderstre pen dat België weinig geïnvesteerd heeft in de alternatieven. Brusselaers vindt het voorts opmerkelijk dat de geldschieter van de nucleaire indus trie, La Société Générale, in Belgié steeds kapitaal gestoken heeft in kernenergie, terwijl dezelfde Société één van de grootste zonne-energiein- stallaties ter wereld in Algerije mede financiert. „Ze hebben niet op één paard gewed, maar in Belgie zitten ze ermee". korte termijn Het kernenergie-gebeuren in Belgié verleent veel mensen werk. Noodlij dende staalbedrijven zoals Cockerill in Luik zouden in grote problemen komen zonder de opdrachten van EBES, Intercom en Unerg. Volgens de anti-kernenergiebewegingen zou er evenwel ook werkgelegenheid ge creëerd worden wanneer België zich meer zou richten op alternatieve energiebronnen. Bovendien voert Jan Michiels van de VAKS aan bedreigen de nucleai re installaties de werkgelegenheid van 20.000 werknemers in de kolen mijnen in de Belgische Kempen. De mensen van de werkgroep Kernener gie Zeeuwsch-Vlaanderen spreken van korte termijnpolitiek. „Op den duur zijn veel minder mensen nodig", verwacht Brusselaers. Zo zou volgens hem het beheer van een kerncentrale vergeleken met het beheer van een conventionele centrale aan een kleiner aantal mensen werk bieden. „En na tien jaar is ook voor de bouw niemand meer nodig", voegt hij eraan toe. Naar de mening van Michiels is doorbouwen de enige manier om de werkgelegenheid in de kernenergie sector te behouden. „Wij hebben al veel kerncentrales staan, maar in feite gaan we verder om de nucleaire indus- De aanwezigheid van een kernpark als Doel verlangt van de lokale over heden in de directe omgeving een doordacht rampenplan, dat met cala miteiten rekening houdt. De Belgi sche overheden hebben hun plannen klaarliggen. Overleg met hun Neder landse buurgemeenten is er nauwe lijks over deze zaken geweest. Toch is ook in Hulst, de aangrenzende gemeente, een rampenplan opgesteld, afgestemd op het provinciale toet singsmodel Over de degelijkheid van het plan lopen de meningen uiteen. Burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst heeft al eerder, na kritiek vanuit de werkgroep kernenergie, beklem toond dat de verantwoordelijkheid voor de alarmregelingen bij het njk ligt. De gemeente, stelt Molthoff. is alleen verantwoordelijk voor een geo liede organisatie in geval van nood. De burgemeester betoogde voorts dat er goede eva evacuatie-oefeningen op papier staan en t dat het rampenbe strijdingsplan van Doel goed werkt 'volgens het Nederlandse ministerie'. De werkgroep kernenergie heeft felle kritiek op het lijvige rampenplan van Hulst. Het stuk kan op minstens vijftien punten verbeterd worden, vindt de werkgroep. Zo is een sneller waarschuwingssysteem vanuit Belgie noodzakelijk, meent de werkgroep en zouden er met de Belgische buurge meenten duidelijke afspraken ge maakt dienen te worden over het op elkaar afstemmen van de rampen plannen. Bovendien achten de leden van de groep het wenselijk dat orga nen en instellingen, die betrokken zijn bij het bestrijden van een nucleaire ramp. vaker oefenen. De kritiek van de werkgroep richt zich verder op de bepaling in het plan. dat een besmet gebied moet worden afgesloten. „Dat is te grof', menen de leden. „Wij zijn tenslotte geen barbaren" De Nederlandse anti-kernenergiebe- wegingen hebben zich in de afgelo pen jaren met al hun energie op Dodewaard en Borssele gestort. Het idee was eerst de zwakste schakel. Dodewaard, te doorbreken. „Ze heb ben zich daar op stukgebeten", zegt Huysmans. „Daar hebben we op lan delijke vergaderingen steeds op ge wezen". Ondertussen zagen de activisten in Zeeuwsch-Vlaanderen met moede ogen het kempark in Doel gestadig uitbreiden Zonder dat hun nationale collega-actievoerders zich om de 'Bel gische' ontwikkelingen bekommer den. „Er is veel te veel aan de eigen streek gedacht", onderstreept Huys mans. Naar zijn mening zou er ook op het anti-kernenergiefront meer Euro pees gedacht moeten worden. „Het is toch idioterie. We gaan stemmen op een Europees parlement, terwjjl we anderhalve kilometer over de grens niets te vertellen hebben". Zeeland zit als provincie het dichtst bij hel nucleaire 'vuur' En het einde lijkt nog niet in zicht Doel heeft al samen met Frankrijk een optie op een vijfde kerncentrale De kans be staat dat twee of zelfs vier van de nieuwe Nederlandse centrales, die de regering wil. gebouwd worden tussen Bath en Hoedekenskerke of Borssele Woensdrecht. waar de omstreden kruisraketten wellicht komen, ligt op een steenworp afstand van de ge meente Reimerswaal. Brusselaers zegt het met een bittere glimlach. „We zitten in Zeeland voor alles op de eerste rang"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 17