Stoffel Schipper: ik zag mezelf spelen, het was kachelhout BEVEREN NAUWELIJKS EEN CENT WIJZER VAN HET KAMPIOENSCHAP ZEELAND '84 TOERNOOI Zeeuws elftal al op scherp voor Zeeland-toernooi E PZC/sP°rt HART OP PUNTJE VAN DE TONG Wij trekken meer publiek dan Sparta Kassa rinkelde voor de spelers maar: Derde plaats Cees Priem VIERDAG 21 JULI 1984 nd, 13 VLISSINGEN In de aanloop naar Beveren en het Zeeuws elftal aan de Zeeuws elftal en de Westduitse Bun- het Zeeland '81 voetbaltoernooi in beurt desliga-club VFL Bochum spelen de yiissingen bracht de PZC al eerder Zoals bekend wordt het Zeeland '84 tweede wedstrijd Aanvang 20 00 deze week portretten van FC Gro- toernooi dinsdag geopend door FC uur. Woensdag wordt de strijd om de ningen en VFL Bochum. Vandaag Groningen én Beveren. De aanvang derde plaat en de finale gespeeld met zijn de Belgische landskampioen van. die wedstrijd is 18 00 uur. Het dezelfde aanvangstijden Door Koen Mijnheer) GRIJPSKERKE Stoffel Schipper is ongetwijfeld één van de meest begaafde middenvel ders in Zeeland, maar het staat buiten kijf dat hij niet in aanmerking komt voor de populariteitsprijs. De 27-jarige speler van Oostkapelle gedraagt zich in het veld tegenover zijn medespelers nogal eens als een directeur die de jongste bediende een veeg uit de pan geeft. Schipper heeft zijn hart op het puntje van zijn tong en hij gaat regelmatig over de schreef. „Ik zeg dan wel eens dingen waar ik later spijt van heb", bekent hij eerlijk. Het staat wel vast dat Stoffel Schip per intens naar het Zeeland '84- toemooi toeleeft. De laatste jaren is de Oostkapelle-middenvelder 'ge voerd' met successen, maar zijn am bities zijn nog altijd met doodge bloed. De in Gnjpskerke woonachti ge PTT-er is ook van het type dat zelfs een partijtje 'kwartetten' wil winnen en daarmee is in feite al genoeg gezegd. ,,Ik kan ontzettend slecht tegen m'n verlies. Ik hoef ook niet per se de sympathiekste speler in het veld te zijn. Dat telt voor mij helemaal niet", zegt hij. Het resultaat telt over de gehele linie. Dat vormt het zout in de pap. Schipper: „Ik moet 28 juli ringrijden in Vlissingen. Het is maar in de vierde klas hoor. dus zo veel stelt het ook niet voor, maar ik weet nu al dat ik er toch voor ga trainen. Als je voetbalt tegen een ploeg die beter is. dan kan ik er niet kwaad om worden als we verliezen, maar ik wil gewoon overal een maximaal rendement uit halen", Schipper beseft terdege dat hij zelf ook niet feilloos is. Snelheid en conditie vormen zijn zwakke pun ten en daar gaat hij niet voor uit de weg. „Ik heb mezelf twee keer op video zijn spelen. Ik ben me rot geschrokken....wat je daar over het veld ziet lopen, dat kan je eigenlijk nauwelijks lopen meer noemen. Dat was kachelhout. Als ik dat zie, dan kan ik me wel voorstellen dat ik nooit iets uit het betaald voetbal gehoord heb. Op zo iemand zitten ze niet te wachten". GRIJPSKERKE Het Zeeuws (amateur)elftal mag zonder twijfel kansloos geacht worden in het Zce- Iand'84- voetbaltoernooi. Zelfs in de aanloop naar een nieuw seizoen, op een moment dat spelers conditio neel nog niet op niveau zijn, heeft het Zeeuws team nog een achter stand op technisch en taktisch ge bied. In bijgaand verhaal laat Stoffel Schipper, één van de geselecteerde Zeeuwse spelers, zijn gedachten gaan over het komende toernooi. Schipper praat bovendien over Oost kapelle. dat het komend seizoen de hoogste spelende Zeeuwse club is. Volgens de in Gnjpskerke woonach tige Schipper doet het Zeeuws elftal overigens niet voor niets mee aan het Zeeland-toernooi. „Het Zeeuws elftal is een publiekstrekker", meent hij. „Ik denk dat er meer toeschouwers op ons afkomen dan op een ploeg als Sparta Het is ook nooit een verlangen van Stoffel Schipper geweest profvoet baller te worden. Even buiten be schouwing gelaten of hij de kwalitei ten er voor heeft. tiet was voor hem nooit een jongensdroom, „als ik zie wat die gasten er allemaal voor doen. Ik zou niet elke dag alleen met voetbal bezig kunnen zijn. Dat ligt mij totaal niet. Ik wil ook een beetje ruimte laten om andere dingen te doen. Ik heb een paar jaar geleden gezegd, dat ik met Oostkapelle de hoogst spelende Zeeuwse club wilde worden en dat is nu bereikt. Nu wil ik me met Oostkapelle handhaven in de eerste klas van het zaterdagvoet bal". Stoffel Schipper was er al bij toen Oostkapelle zijn opmars naar de eerste klas inzette. De Walcherse club speelde ooit in de tweede klas van de afdeling en Schipper heeft zich op dat niveau wel eens een half seizoen gemanifesteerd als doelman in het eerste elftal. Oostkapelle had problemen met de bezetting van die plaats en Schipper wierp zich op als invaller-doelman. „Ik heb in die periode geloof ik nog vier of vijf strafschoppen gestopt", lacht hij. Maar op het middenveld heeft hij toch meer waarde voor zijn ploeg. Bovendien vormt hij met zijn broer Gerard, die in de spits speelt, een uniek koppel waar Oostkapelle een groot deel van de successen aan te danken heeft. „Toch geloof ik dat een aantal van ons met het niveau is meegegroeid. Je leert toch vrij snel en ovendien is er tussen de verschil lende klassen niet zo gek veel ver schil. Je ziet ook vaak dat de ploeg die uit de tweede klas degradeert her jaar daarop vaak weer meedoet in de strijd om de bovenste plaatsen in de derde klas". De praktijk heeft echter al vaker uitgewezen dat de stap van de twee de naar de eerste klas te groot is. De eerste klas van het zaterdagvoetbal heeft ook in Zeeland nog een magi sche klank. „Toch ben ik met bang voor het komend seizoen. Ik kijk er echt niet tegenop. We spelen op 8 september thuis tegen Spijkemsse. Dat is allemaal mooi. Als Spijkenisse is geweest, denk ik bij mezelf Dat is nou eerste klas en daar houdt het wel mee op. Ik weet zeker dat we ons moeten kunnen handhaven en als het een beetje meezit moeten we nog een keer mee kunnen doen in de strijd om een periodetitel". Het Zeeland '84 voetbaltoernooi be tekent voor Stoffel Schipper het 'echte debuut' in het Zeeuws elftal. Weliswaar speelde hij al eerder ln de Zeeuwse selectie, maar een conflict hield hem een paar jaar lang buiten de ploeg. Toch geeft hij nu weer met genoegen gehoor aan de uitnodiging. „Ik heb altijd graag in het Zeeuws elftal willen spelen. Het is leuk om ervoor geselecteerd te worden. Ik ben al voor mezelf aan het trainen geweest. Ik wil daar goed voor de dag komen. Dat is toch een soort eerge voel dat ik heb" De Oostkapelle-middenvelder beseft dat het Zeeuws elftal tijdens het Zeeland-toernooi als een collectief moet opereren. „De meeste jongens spelen in eerste instantie toch om zelf een zo goed mogelijke prestatie Stoffel Schipper neer te zetten, maar ik denk dat we voor de ploeg moeten spelen. Ie mand die een hele wedstrijd gaten loopt te dichten kan misschien niet zo snel opvallen, maar is wel ontzet tend nuttig bezig geweest voor de ploeg". Om een redelijke prestatie te leveren zal het Zeeuws team tot op de bodem moeten gaan. Anderzijds heeft de ploeg van Jo de Waal niets te verliezen. „Maar je moet toch zo goed mogelijk presteren op zo'n toernooi. We zullen wel behoorlijk op ons donder krijgen tegen die clubs, maar het kan na tuurlijk niet dat je met 10-0 verliest en sommige sepelers liggen al na een uur over het veld te rollen met kramp", is Stoffel Schipper van me ning. „We zullen ons alle elf ten dienste van de ploeg moeten stellen. Daarom is het goed dat we in de dagen vóór het toernooi nog een keer bij elkaar komen". Krachttermen Het staat als een paal boven water dat Stoffel Schipper weer het onder ste uit de kan zal willen halen en dan zullen er wel weer de nodige kracht termen aan te pas komen. „Maar", relativeert hij, „ik weet van mezelf dat ik ook verschrikkelijk slecht kan spelen. Het gaat er mij om dat sommigen consequent tactische fou ten maken. Ik wil het gewoon zo goed mogelijk laten verlopen. De meeste mensen horen trouwens al leen mij, maar er zijn bij Oostkapelle nog wel andere spelers ook die af en toe hun mond open doen.. tDoor Joop van den Berg) BEVEREN Merkwaardig genoeg is de club SK Beveren-Waas vorig seizoen nauwelijks een cent wijzer geworden van de geslaagde race naar het voetbalkampioenschap van België. De spelers van deze „titularis" daarentegen wel. Want zelden liep het met de premies'bij een voetbalclub zo uit de hand als juist bij Beveren in dit afgelopen seizoen. „De club had gekozen voor betrekkelijk lage vaste salarissen, maar wel voor een redelijk vergoedingssysteem voor overwinningen", zo weet Kees Blomaard uit Goes, een Beveren kenner bij uitstek. Bovendien kregen de spelers ook een steeds maar oplopende premie voor iedere speeldag, waarop de club aan de leiding stond. Dat systeem ontpopte zich als een goudmijntje voor de voetballers. Want al in het derde weekend van de competitie kwam Beveren aan de leiding en de club behield die koppositie tot en met de allerlaatste wedstrijd. Bingo! Verdediger Mark Baecke bijvoor- bezondigd aan peperdure aankopen als Anderlecht en Standard het aan beeld arriveert dan ook in een riante om zich met het oog op de Europa- hun stand verplicht om ieder jaar Audi 100 op een doordeweekse mid- cup te versterken. „We leven er weer op de landstitel jacht te ma- dag in het stadion voor weer een niet op los om later de schade vast te ken. „Maar wij hoeven niet alle training. En de vraag „Waar doet ie stellen", zegt trainer Rik Pauwels. dat van?" is dan al moeiteloos beant- Kortom, Beveren is niet van plan om word. Bij Anderlecht zouden ze zich flch onbezdnhen financiële avon- «1 hoeden voor zo'n „vergoedinBS. turen te storten Het stadlon (25 000 systeem", want dat is een club v, plaatsen) zal immers toch alleen jaren kampioen te spelen", zegt Rik Pauwels eenvoudig. Kennelijk heeft hij er helemaal een behoefte aan om ook voor het komende seizoen weer de last van favoriet op de schouders van Beveren te leggen. Hij prefe reert duidelijk de rol van underdog. deze club in het afgelopen seizoen model voor het „automatisme", de blindelings uitgevoerder patronen, die naar doelpunten en haar over winningen leiden. En dat automatis me zal zeker met verdwenen zijn uit de ploeg met het vertrek van enkele spelers. De belangrijkste aderlating is ongetwijfeld het vertrek van Ron nie Martens naar AA Gent. Trainer Pauwels grijpt dat verlies aan om voor Beveren de zware rol van favoriet wijt te raken. Maar Kees Blomaard, een regelmatige be zoeker van tribune en bestuurska mer van Beveren, relativeert: „Ik zie dat niet als zo'n verzwakking. Als Martens speelde, moest de Pool Marek Kuslo meestal op de bank blijven. En voor mij is Kusto een speler met een zeker zo groot rende ment voor de ploeg als Martens", zegt de organisator van het Zeeland- toernooi. Stalmans (24) is de jeugd op het middenveld inderdaad vertegen woordigd. maar de talentvolle spel bepaler. de Westduitser Heinz Schönberger is al 33 en Paul Theu- nis, de vierde middenvelder, telt 31 jaren. De spitsen Erwin Albert (30) en Marek Kusto (31) ontbreekt het ook niet aan routine. Raadslid angen jongeren er bij te halen. We zijn een nieuwe ploeg aan het bouwen en we gaan proberen in de subtop te blij- legt hij vlak voor een training vin verwacht raag worden dat de - volstromen als er spektakulai- toppositie wel eens maandenlangre lege„5tandcrs in de Europacup- IW bezit gehouden kan worden. Zo- strljdlikomen, zoais Barcelona en AC -We hebben spelers verloren en we ais Feyenoord 01 Ajax dal in een M11Jani die destijds in Beveren moes- proberen dal op te vangen door lucky seizoen in Nederland ook wel ten ai„trede„" eens presteerden. In Belgie zou nor maal zijn geweest dat Anderlecht, jj .Ann Standard Luik, FC Brugge en Beve- U HCl€f~ClOg ten aan stuivertje wisselen rond de Dc laconieke Rik Pauwels maakt uil- leiding zouden hebben gedaan Maar dan ook n-,et de indruk dat hij Toch valt het in werkelijkheid met de realiteit was dat Beveren bijna gebukt gaat onder een zware druk. die verzwakking van Beveren enorm net hele seizoen een straatlengte Net als Fevenoord en Ajax zijn clubs mee In het Belgische voetbal stond voorstond op de concurrentie. En de kassa maar rinkelen voor de voetbal lende werknemers van de SK Beve ren-Waas. Spanning "Na afloop van het seizoen was de balans zelfs negatief", zegt Rik Pau wels, de nieuwe hoofdtrainer van Beveren er dan ook van. Vorig jaar nog was hij de veldtrainer onder hoofdtrainer Urbain Bracms, een leraar, die nu als oefenmeestcr is Sestopt om dc spanning van het slopende profvoetbal even kwijt te raken. Rik Pauwels kan ook melden: -Al na de derde wedstrijd stonden Wc aan de leiding en het seizoen was - een aaneenschakeling van succes sen, maar toch liep het gemiddeld aantal toeschouwers niet op". Ver der dan een gemiddeld toeschou wersaantal van 9200 per wedstrijd kwam Beveren ook in dat succesvol le seizoen niet. Voor een landskampioen is dat na tuurlijk aan de zeer lage kant. Maar helemaal verbazingwekkend is het uu ook weer niet. want Beveren- Waas telt om en nabij 30.000 inwo- pers en de aantrekkingskracht op het nabijgelegen Antwerpen bleek toch te klein. In de afgelopen maan den heeft de spikplinternieuwe Bel- Trainer Rik Pauwels, Heinz Schönberger, aanwinst. Patrick Gorez e feche kampioen zich dan ook met Creve ivmh willen geen favorietenrol voor SK Beveren. Reputatie Minder indrukwekkend zijn de ande re „verliezen" van Beveren. Zo ging Philip Garot als speler-trainer naar RWDM en vertrok de Westduitser Armin Gortz naar Waregem Blo maard weet ook: „Beveren heeft al tijd de reputatie gehad juist die spelers aan te trekken, die precies in het elftal passen. Patrick Gorez van Seramg is de enige nieuwe speler, die er bij gekomen is Hij staat bekend als een wilskrachtige laatste man, die Beveren juist nodig heeft". Inderdaad vond Beveren vaak moei teloos spelers om de vertrekkende grote talenten te vervangen. Voor vele miljoeien franken ging Jean- Marie Pfaff naar Bayern Munchen Op dat moment was keeper Philip de Wilde nog maar 18 jaar. Nu al heeft hij zich ontwikkeld tot een doelman, die perfect past in het team. Ook de 22-jarige aanvallende mid denvelder Peter Creve kan meepra ten van die vervangingen bij Beve ren op het juiste moment: „Met bescheiden middelen weet de club zich toch te versterken. Zo hebben ze Patrick Stalman en mij ook bij een club uit de derde nationale weggeiaald. En we zijn nu al lang vaste spelers voor het eerste elftal". Korreltje zout Aan routine ontbreekt het Beveren nog altijd niet. En als trainer Rik Pauwels zegt. „We moeten jongeren inpassen" moet dat nog met een korreltje zout genomen worden, e vier verdedigers bijvoorbeeld heb ben de jaren des onderscheids allang bereikt: Eddy Jaspers is 28. Patrick Gorez 30. voorstopper Paul Lam- brichts ook 30 en Mark Baecke 28 Met Peter Creve (22) en Patrick Toch zegt Peter Creve, die op 18- jarige leeftijd overkwam van AS Ostendc: „Ze hadden toch wel wat meer aankopen kunnen doen. Voor Marens en Gortz hebben ze toch ook miljoenen franken ontvangen. Maar aan de andere kant is het wel goed om jongeren op de bank te hebben als Eddy Maes, Hans Christians en Frank Peraer. die rond de twintig zijn. Voor mezelf weet ik, dat ik in de afgelopen twee jaar veel sterker geworden ben". Peter Creve („ik ben een fullprof'i heeft een opmerkelijk bijbaantje: hij is voor de Socialistische Partij ge meenteraadslid in het plaatsje Bre- dene bij Ostende. „Natuurlijk houdt ik me als gemeenteraadslid vooral bezig met de belangen van de sport. Zo eens in de twee a drie maanden is er een vergadering, maar soms moet ik er wel eens één overslaan, omdat ik met Beveren in het buitenland ben". Opvallend is het overladen oefenpro gramma van Beveren met soms drie wedstrijden in één week. Zo speelde de club deze week tegen Legia War- chau en twee keer tegen St Niklaas voor de beker van Vlaanderen. Ko mende week staat het Zeeland-toer nooi dus op het programma met weer twee wedstrijden en zaterdag 28 juli speelt de club dan thuis tegen Beerschot voor de beker van Vlaan deren. Van 4 tot 6 augustus neemt Beveren deel aan een toernooi in Bezieres En ook staat er nog een ontmoeting tegen Lens in Frankrijk op het programma. Trainer Rik Pau wels: „Maar Beveren is niet een elftal om het maar eens rustig aan te doen. Het Zeeland-toernooi is voor ons ook een erezaak" Onderschatting En onderlussen waarschuwt Rik Pauwels zijn spelers nu al voor onderschatting in de eerste wed strijd voor de Europacup. De tegen stander lijkt niet moeilijk: Akranes uit IJsland. Pauwels: „Maar die club speelde in Aberdeen met 1-1 gelijk en verloor op eigen veld met slechts 2-1 van de Schotten. Zo gemakkelijk zal het dus niet zijn". Beveren moet het automatisme weer te pakken krijgen en het Zeeland- toernooi lijkt daar geschikt voor. VLISSINGEN De geselecteerden voor het Zeeuws voetbal elftal staan al „op scherp" voor het Zeeland-toernooi, dat dinsdag en woensdag aanstaande in Vlissingen wordt gehou den. Vol ambitie trainde de selectiegroep gisteravond voor het eerst na de vakantie op het terrein, dat omsloten wordt door de kunststofbaan in Vlissingen. Maar de Zeeuwse spelers maakten in deze vakantieperiode zeker niet voor de eerste maal de spieren weer los. „Ze hebben hun huiswerk allemaal goed gedaan", zei trainer-coach Jo de Waal voldaan. Het Zeeuws elftal voelt er natuurlijk te laat op de traming door de drukte niets voor om af te gaan in een bij de veerdienst Breskens-Vlissingen. toernooi met sterke deelnemers als „Jullie zijn veel te laat", riep Franz SK Beveren. FC Groningen en Bo- van der Pijl gekscherend „Vedetten chum. Natuurlijk moeten de Zeeuwen komen altijd wat later", nep Rob tegen deze gelouterde profelftallen Gruben terug. Franz van der Pijl van nederlagen wel incalculeren. „Maar Hoek was trouwens wel op tijd Hij conditioneel moeten we in ieder geval had zijn auto in Breskens laten staan niet afgaan'had Jo de Waal al weken en was van het Vlissingse veerplein te geleden gewaarschuwd. Daarom had- voet naar het trainingsveld komen den de geselecteerden na de laatste lopen: „Een aardige duurtraining". zei wedstrijd van het Zeeuws elftal (tegen hij opgewekt. Heerjansdam in Lewedorp) „huis werk" meegekregen. Zo had fysiothe- Dertien geselecteerden v i gister- rapeut Tonny Shield een schema g, maakt van krachtoefeningen, com- Arnemuiden (die ihmid- pleet met tekeningen En Jo de Waal J „intaire dienst is, en de zelf had een schema geleverd voor veldsnelers Ston-eI SchiDoer van duurtrainingen. Op die marnet hiel- 0oslkpa„e. Klaas va„ van den de geselecteerden hun conditie op ArnemJidMlf Niek de„ pe van Kloetinge, Adriaan Nieuwcnhui- zen van Kruiningen, Willy de Jaeger n Rudi Snouwaart. beiden van Bres- Gerard Schipper Volledie op oorlogssterkste trainde Eugene Fagg van Ooslkapelle. de Zeeuwse groep trouwens niet. Zo Eranr van der Pijl van Hoek en Nico meldde Gerard Schipper van Oostka- ^«winanen Johnny Spaans, belden pelle zich definitief af voor het Zee- land-loernooi: „Ik heb het deze week geprobeerd, maar het gaat niet. Ik moet me nog steeds forceren als ik sprint", liet de Walcherse spits we ten. Nog altijd sukkelt hij met een liesblessure. Hij wil dan ook rust tot de eerste competitiewedstrijd van Oostkapelle, dat op 8 september in de eerste klas met een thuiswedstrijd tegen Spijkenisse begint. Vleugelverdediger Jan Hamelink van Hoek moest zich afmelden in verband met werkzaamheden en Boudewijn van Craenenbroeck is nog met vakan tie. Piet Goeree van Oostkapelle is daarom aan de selectie toegevoegd. „Hij kan zowel op het middenveld als in de aanval spelen", zei tc-lid Kees Blomaard. Ook Tonny en Jacob van den Berge van Bruse Boys verschenen gisteravond niet op het appl in Vlis singen. omdat zij door de mosselfees ten in Bruinisse geen vervoer konden krijgen. Maar dinsdag en woensdag tijdens het toernooi zijn ze er wel bij. Vedetten De Bressiaanders Rob Gruben, Rudi Adriaan Nieuwenhuizen van Kruinin- Snouwaart en Willy de Jaeger arri- gen maakt ook deel uit van de Zeeuw- veerden gisteravond ruim een half uur se selectie. De drie Bressiaanders van het Zeeuws elftal: tvlnrt Rob Gruben, Rudi Snouwaart en Willy de Jaeger. Johnny J asperse (links) en Eugène Fagg, die het nieuwe seizoen ingaat zonder baard, tijdens de training van het Zeeuws elftal voorsprong op Roovers: 64 - 52 ALKMAAR (ANP) - Op de nieuwe overdekte wielerbaan in Alkmaar heeft Fred Rompelberg vrijdag een nationale stayerswedstrijd voor pro fessionals gewonnen. De Limburger won beide manches. De tweede plaats was in beide gevallen voor Hennie Roovers. Cees Priem eindigde tweemaal als derde. Na zeven van de twaalf races heeft Rompelberg een punten. Eerste manche l Fred Rompelberg; 2 Hennie Roovers 3 Cees Pnem. 4 Martin Verschuur. 5 Heddy Nieuwdorp Tweede manche 1 Rompelberg. 2. Roovers, 3. Priem, 4 Nieuwdorp, 5. Verschuur.Stand na zeven van de twaalf wedstrijden. 1 Rompelberg 64 punten, 2. Verschuur 52, 3. Priem 44, 4 Nieuwdorp 35; 5. Verschuur 30. 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 13