J PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mitterrand accepteert ontslag Frans kabinet Chauffeurs dreigen met blokkade ETA dreigt België met represailles kleintjes SHELL SCHRAPT HONDERDEN BANEN LAURENT FABIUS NIEUWE REGERINGSLEIDER MEER MOGELIJKHEDEN FISCUS TEGEN FRAUDE FNV-BOND VERKLAART UITGEWEKEN SCHEPEN BESMET Wisselvallig Wisselend bewolkt, eerst mogelijk wat lichte regen of motregen, later plaat selijk een bui Zwakke tol matige west lot noordwesten wind Maximum tem peratuur rond 18 graden. 227e jaargang no. 167 Woensdag 18 juli 1984 >ch opgeven. Bel DEN HAAG (ANP) - Bij de hoofdkantoren van de Kon. Shell Groep in Den en Londen gaan honderden arbeidsplaatsen verdwijnen. In Den Haag het om 500, in Londen om 685 banen. !Êtn en ander vloeit voort uit een in september vorig jaar begonnen jfficiency-onderzoek onder leiding van het bureau McKinsey. waarbij ook het personeel nauw betrokken is. De operatie moet eind 1985 zijn afgerond. De reiwachting is, dat het vervallen van arbeidsplaatsen zal kunnen worden bereikt door het niet aanvullen van het natuurlijke verloop, vervroegde pensionering en overplaatsingen, aldus een woordvoerder van het concern in Den Haag. De operatie moet leiden tot een bezuiniging van 14,5 pet op de totale kosten van de twee hoofdkantoren van de groep. Districtsbestuurder A. de Jong van de Industriebond FNV in Den Haag zei desgevraagd, dat Shell de bonden niet heeft betrokken bij het plan om 500 arbeidsplaatsen te laten vervallen. Wettelijk is Shell dat volgens hem ook niet verplicht, omdat de inkrimping gebeurt door natuurlijk verloop en niet door gedwongen ontslagen. Shell heeft in Nederland 20.200 werknemers. Van onze correspondent) PARIJS - Dc regering van Pierre Mauroy heeft dinsdagavond haar ontslag aan president Mitterrand aangeboden. Nadat de president het ontslag had aanvaard, wees hij de 37-jarige Laurent Fabius als de nieuwe regeringsleider aan. De nieuwe premier was minister voor de industrie in het laatste kabinet-Mauroy. Hij behoort tot de kleine kring van vertrouwens mannen rond de president. In een eerste verklaring liet de nieuwe premier weten zich vooral te zullen laten leiden door kalmte en bezonnenheid. ontslag van het gehele kabinet- Mauroy bereikte de Fransen geheel onverwacht tijdens hun avondtelevi- siemeuws. Terwijl al sinds maart 1983 gespeculeerd wordt over het aftreden tan Mauroy. wees niets op het plotse linge vertrek van de eerste minister, die qua populariteit tot een historisch dieptepunt was weggezakt De ont binding van het huidige kabinet doet meteen de vraag opkomen wat er gebeurt met de vier communisten, die tot nu toe in de 41 leden tellende regering zitting hadden. Bij de Euro pese verkiezingen leden zij zo n gevoe lig verlies, dat dit in de samenstelling van de nieuwe regering tot uitdruk king zal komen. De regering onder Mauroy trad in juni 1981 aan. Een maand tevoren had links een overwinning behaald op centrum-rechts onder aanvoing van toemalig premier Vale'ry Giscard d'Estaing, waarna Frangis Mitterand presidant van de republiek werd. Hel opstappen van het kabinet-Mau roy was eerder op de dag ingeleid met het ontslag dat de minister voor DEN HAAG (ANP) - De belastingwetgeving moet zodanig worden veranderd dat al bij de eerste aanslag een boete opgelegd kan worden als de belastingplichtige iets heeft verzwegen of verkeerd heeft opgegeven. Nu kan alleen een boete worden opgelegd in een later stadium als het om een navorderingsaanslag gaat. Dit is een van de voorstellen die prof. krijgt bij het bestrijden van fraude, mr. D. Simons aan staatssecretaris Ook lijkt het Simons wenselijk en Koning van Financiën heeft gedaan mogelijk om bij navorderingsaansla- om de navorderingsmogelijkheden gen de in de rechtspraak ontwikkelde van de fiscus te verruimen. Staatsse- eis dat er sprake moet zijn van een cretaris Koning heeft de voorstellen „nieuw feit" te laten vervallen, dinsdag aan de Tweede Kamer aange boden. Als deze worden overgenomen De staatssecretaris heeft de Tweede betekent dit dat de belastingdienst Kamer gemeld dat hij positief staat Iment Fabius. dc nieuwe Franse belangrijke nieuwe wapens in handen tegenover de voorstellen van Simons. premier, beantwoordt vragen van journalisten dinsdagavond tijdens een persconferentie. onderwijs, Savary, aan de president had aangeboden. Minister Savary meende het vertrou wen van Frangois Mitterrand verloren te hebben nadat deze op 12 juli in een televisietoespraak had aangekondigd de omstreden wet op de hervorming van het privé-onderwijs, die de naam en de signatuur van de minister tiroeg, te zullen intrekken. De onderwijswet van minister Savary was steeds meer de toetssteen gewor den voor de geloofwaardigheid van het kabinet. In jarenlange onderhan delingen had minister Savary voor standers van openbare en privé-scho- len tot elkaar proberen te brengen. Toen premier Mauroy op het laatste moment en tijdens de debatten in het parlement zijn eigen leken-aanhang nog enige concessies deed. die niet tot het pakket-Savary hadden behoord, bood de minister al zijn ontslag aan Om de eenheid van het kabinet niet te verstoren, werd hij toen verzocht aan te blijven. Dinsdagavond bleek dat de tegenstellingen te groot waren om de eenheid te bewaren De nieuwe eerste minister Laurent Fabius krijgt tot taak de door presi dent. Mitterrand in het vooruitzicht gestelde nieuwe ronde in de strijd tussen de openbare en bijzondere scholen te leiden. Premier Fabius zal echter als oud-minister voor de indus trie de verantwoordelijkheid behou den voor de drastische hervormingen van de staalindustrie, de automobiel industrie, de mijnen en de scheeps werven. Tevens zal hij de strijd aan binden tegen de werkloosheid, die zijn voorganger Mauroy niet heeft weten in te dammen. 'Hotline De al bijna 21 jaar bestaande permanente telexverbinding, de 'hotline', tussen de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie wordt gemoderniseerd, zo zijn de beide landen in het geheim eens geworden (PAGINA 3) Discriminatie Er kan niet meer gesproken worden van incidenten bij de discriminatie van lesbische vrouwen en homoseksuele mannen De ernst van veel gevallen, de spreiding en de omvang van de discriminatie bewijzen dat deze een structu reel karakter dragen. (PAGINA 5) Radio en televisie: 2 Binnen- en buiten!.: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: G Varia: 7 Provincie: 9, 11 en 12 Sport: 14 en 15 CHANTILLY AP) - Een konvooi van 120 oude Citroèns 'traction avant' zijn gisteren vanuit Chantilly. een voorstad van Parijs, van start gegaan voor de herhaling van de historische monsterrit Parijs-Moskou-Parijs Dc 50 jaar oude auto's doen op de heenreis onder meer Brussel en Amsterdam aan De terugreis gaat via Minsk. Warschau. Karl-Marx-Stadt en Verdun. De rit is een Nederlands initiatief. De Citroen traction avant was de eerste auto die voonvieluandnjving had. De constructie werd tot 1965 toegepast in verschillende modellen NIJMEGEN (ANP) - Dinsdagmorgen zijn in Nijmegen 22.026 wande laars gestart voor de 68e Internationale Vierdaagse Afstandmarsen van de KNBVLO. Het parkoers van de eerste dag voerde door de Betuwe en liep van Nijmegen via Lent, Bemmel. Eist, Valburg en Oosterhout terug naar de Keizer Karelstad. De eerste marsdag kende weinig uitvallers. Slechts 255 lopers zagen zich genoodzaakt in de bezemwa gen te stappen. Het tempo lag erg hoog en dat had mede te maken met het feit dat het ideaal wandelweer was. Af en-toe viel er wat regen, maar die had nauwelijks invloed op het ritme van het legioen Ongeveer zestig anti-militaristen zijn dinsdagmorgen in Woens- drecht begonnen aan de Alterna tieve Vierdaagse. De tocht, die van Woensdrecht naar Nijmegen voert en evenals de echte Vierdaagse 160 kilometer lang is. is georganiseerd door 'Is het hier oorlog' De route loopt langs allerlei militaire com plexen, zoals bases, schietterrei- nen, opleidingscentra en dergelij ke De alternatieve tocht is be doeld als actie tegen het militaris tisch vertoon tijdens de Nijmeegse Vierdaagse en het militarisme in het algemeen NA UITWIJZING TWEE LEDEN (Van onze correspondenti MADRID - De politiek-militaire vleugel van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA heeft België gedreigd met gewelddadige represailles voor de uitwijzing van twee leden van deze terreurorganisatie, afgelopen weekeinde aan Spanje. De twee ETA-Ieden. Arteche en Örmaza. hadden acht respectie velijk negen maanden gevangenisstraf in België uitgezeten wegens wapen smokkel. Sinds de moord op kapitein Martin Barrios in oktober vorig jaar heeft deze sector van de ETA niet meer van zich doen spreken. Volgens welinge lichte bronnen valt die opmerkelijk lange inactiviteit toe te schrijven aan de klappen die deze organisatie in de afgelopen maanden zijn toegediend. De Spaanse politie neemt de dreige menten tegen België niettemin se rieus. al zijn nog geen concrete veilig heidsmaatregelen tegen Belgische on derdanen en belangen in Spanje geno- Man omgekomen bij schietpartij met politie UTRECHT (ANP) - De 36-jarige Utrechter H.H. is dinsdagavond om tiet leven gekomen bij een schietpar tij met de politie in de Utrechtse wijk Lunetten. De man was kori daarvoor aangehouden door twee surveilleren de agenten omdat cén van de rem lichten van zijn auto het niet deed. men. Men acht het met uitgesloten dat de zwakke ETA-broeders zullen worden gesteund door de veel agres sievere ETA-Militar Onder meer in het Baskische vissers plaatsje Bermeo werd gisteren gede monstreerd tegen de uitwijzing, waarbij anti-Belgische leuzen wer den gescandeerd. Speelruimte van de IJzeren Lady TTTekenlang is het een \rj I VV 'vertrouwd' beeld op het televisiejournaal ge- weest politiemannen in ge- "1 vecht met stakende Engelse mijnwerkers bij de wegblokkades naar de staalfabrieken. Maar inmid dels is de sociale onrust bij de Britten een stuk grimmiger geworden Een grootscheepse havenstaking heeft het uitgaande en inkomende goederen verkeer naar en van het continent lamgelegd en het is nog steeds niet zeker of op een kwaad moment niet óók het personenvervoer - juist in deze vakantiemaanden op topcapaci teit - over Noordzee en Het Kanaal door acties zal worden getroffen. Op nieuw staat Engeland dus aan de rand van een grote economische chaos, met de verbetenheid die de vakbon den in dit land zo kenmerkt recht streeks gericht tegen de onbuigzame politiek van premier Margaret That cher en haar conservatieve regering Twaalf jaar geleden stond de toenma lige premier Edward Heath oog in oog met eenzelfde soort conflict. Ook hij probeerde met het risico van een economische ramp voor de Britse samenleving als geheel zijn gelijk te halen in een bikkelharde confrontatie met de vakbonden. Het resultaat was dat Heath vernietigd bakzeil haalde toen hij uiteindelijk op alle punten aan de stakers moest toegeven. Hoe ver de vorig jaar vastberaden aange treden regering-Thatcher II het zal laten komen voordat er werkelijk gro te ongelukken gebeuren, staat nog geheel te bezien. Het bedekte dreige ment. afgelopen weekend, dat de noodtoestand zou worden uitgeroe pen imet de mogelijkheid om het leger in de havens in te zetten i heeft de sfeer nog verder bedorven. Hèt laatste restje kans op toenadering lijkt daar mee verspeeld Met de van de mijnen naar de havens overgeslagen acties be gint het aanvankelijk binnenlandse conflict tussen de Britse regering en de militante vakbeweging vergaande internationale afmetingen te krijgen. En voor de zoveelste keer is vooral het internationale transport eerst en vooral de dupe. In een belangrijke Engelse haven als Dover vormt zich een vele kilometers lange file van vrachtwagens, die via lange dagen van wachten voor chauffeurs en la ding een toch nogal gevoelige bedrijfs tak stevige klappen zal toebrengen En het is niet. de eerste keer dit jaar dat de Europese transportwereld ern stig in de problemen komt. Afgelopen winter hielden langdurige stakingen van douanepersoneel aan de grenzen van Italië met Oostenrijk, Zwitser land en Frankrijk de sector van het grensoverschrijdend goederenvervoer in een ijzige greep op de besneeuwde Alpenpassen Met naderhand voor talloze kleine ondernemingen fatale gevolgen. In het verlengde van een direct getroffen bedrijfstak als deze komen al vrij snel handel en toeleve ring klem te zitten. Nauwelijks een maand geleden was dat op veel plaat sen in Europa voelbaar toen de Duitse auto-industrie plat lag Nu zijn het de op de Britse markt georiënteerde of van de Britse todlevenng afhankelijke sectoren in het Europese bedrijfsle ven. De toeristenindustrie (met alles daaromheen) is eveneens uiterst kwetsbaar als het gaat om invloeden van. soms zeer beperkte, arbeidscon flicten i op luchthavens, in de vliegver- keersleiding. aan grensovergangen, in het openbaar) Tn een land als Italië begint de voortdurend terugkerende schade daarvan zo groot te worden dat partijen tot sluitende afspraken pogen te komen om voortaan 'inter nationaal erkende vakantieperiodes' van stakingsacties te vrijwaren. Sojoez gelanceerd MOSKOU (TASS) - De Sow- jet-Unie heeft dinsdag het be mande ruimteschip Sojoez T- 12 gelanceerd. Er zijn drie kosmonauten aan boord, on der wie een vrouw. De vrouwlijke kosmonaute is Swetlana Savitskaja. Voor haar is het de tweede vlucht De lancering vond om 21.41 Moskou-tijd plaats. Doel van de vlucht is een koppeling met de in een baan om de Aarde draaiende bemande combina tie Saljoet-7-Sojoez T-ll Gif aangespoeld op Vlieland VLIELAND (ANP) - Op Vlieland is dinsdag een hoeveelheid van het ui- terst giftige aluminium fosfide aan- pspoeld, zo heeft de rijkspolitie be- «•ndgemaakt. stof is zeer brandbaar, en als ze 'ordt blootgesteld aan lucht, water damp of water, vormt zich een giftig 61 ücht ontbrandbaar gas. dat zeer schadelijk is voor huid. ogen en adem halingsorganen. De rijkspolitie sluit niet uit dat ook elders langs de Nederlandse kust alu minium fosfide zal aanspoelen pe aluminium fosfide is verpakt in pten van witte kunststof met een 'engte van-ongeveer 3 meter. iVan onze correspondent) LONDEN - Boze vrachtwagenchauf feurs aan beide zijden van het Kanaal die zijn gestrand als gevolg van de Britse havenstaking, hebben ge dreigd de havens te blokkeren. De chaulTeurs, vooral de Britten die in Franse havens zijn vastgeraakt, ra ken in toenemende mate gefrustreerd over de staking die hen de overtocht onmogelijk maakt. Alleen al in Ca lais staan 1000 trucks te wachten, aan de overzijde van het Kanaal staan er nog eens ten minste 300. De Britse politie heeft een gedeelte van een autoweg in de buurt van Dover voor de gestrande vrachtwa gens gereserveerd Er zijn daar nood- toiletten ingericht, en mobiele snack bars doen er goede zaken. Onder de wachtenden bevinden zich ook Neder landse wagens. De enige veerdienst die nog vracht verkeer meeneemt, is de Maatschap pij Zeeland van Hoek van Holland naar Harwich Het plan van de trans portwerkgevers om een deel van hun opleggers in Engeland op te halen, is dinsdagmiddag afgeketst op het standpunt dat de politieke situatie in Engeland te zeer gespannen is De spreekbuis van de ondernemers in het wegvervoer, dc COG, heeft dit meege deeld De Britse veehouders zijn zeer veront rust geraakt over de havenstaking omdat daardoor de invoer van vee voer is komen stil te staan. Met name in het noordwesten van Engelard dreigen al binnen enkele weken tekor ten te ontstaan die rantsoenering zal betekenen. De Britse kranten komen vanaf het einde van de week met minder pagi na's uit om de dreigende papier schaarste het hoofd te bieden. Resprekingen bij de nationale arbitra gecommissie ACAS hebben inmiddels niets opgeleverd. De gesprekken wor den vandaag voortgezet Dan wordt ook onderhandeld tussen de vakbond van de mijnwerkers en de directie van de staatsmijnen, de NCB. Er zijn weinig positieve verwachtingen om trent dit gesprek. Besmet De Vervoersbond FNV gaat de leden in de Nederlandse havens vandaag oproepen geen lading te behandelen van schepen die als gevolg van de staking in de Engelse havens naar Nederlandse havens uitwijken. De bond doet deze oproep op verzoek van de Engelse bond die de staking orga niseert, de TGWU. Dn heeft een woordvoerder van de Vervoersbond FNV dinsdag meegedeeld De Vervoersbond wil met de werkge vers afspreken dat bij gemengd Ne derlands-Engelse lading dat deel van de lading dat voor Nederland be stemd is geen vertraging zal kunnen oplopen. De voorbye vier tot vijl maanden van bet conflict met de mijnwer kers heeft de regering-Thatcher zich vrij sterk gevoeld Maar nu de stakin gen de afgelopen weken een snelle olievlekwerking hebben gekregen be gint het tij zich danig in haar nadeel te keren. Onze Londense correspon dent analyseert elders in deze krant (pagina 4i de in brede kring, ook in haar eigen omgeving, groeiende kri tiek op de starre politiek van deze Britse regering. Margaret Thatchers vastberadenheid staat ernstig op de tocht. Sinds enkele dagen heeft ze inationaal en internationaal) een veel ruimer front tegenover zich dan alleen dal van rebellerende kompels en ha venwerkers Zonder beduidende scha de komt Engeland deze crisis met meer door. De vraag die klemt Is hoeveel speelruimte de IJzeren Lady zich ditmaal toeeigent om vast te stellen wie het voor het zeggen heeft in Engeland En zowel de Britten als Europa weten inmiddels maar al te goed dat zij bij het bepalen van die speelruimte bepaald niet kinderach tig te werk gaat. vdM Polen bereidt amnestiewet voor WARSCHAU (DPA/UPI) - De Poolse regering is bezig amnestie voor te bereiden voor politieke gevangenen ter gelegenheid van dc 40ste verjaar dag van de Volksrepubliek Polen (22 juli). Dit heeft de woordvoerder van de Poolse regering, Jerzy Urban dins dag in Warschau tegenover de pers verklaard. Het Poolse parlement komt zaterdag voor een speciale zitting bijeen en dan zal de wet hoogstwaarschijnlijk wor den aangenomen. >-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1