Meeste gemeenten willen bonusaandelen van PZEM Nieuwe regionale instelling geestelijke gezondheidszorg DE MEESTOOF Grote verbouwing van stadhuis Middelburg gezellig en vol van verrassingen Bibliotheken trekken meer lezers INDIRECT VOORDEEL KLEINVERBRUIKERS Schoolverlaterskrant Zeeuwse FNV-jongeren "VALT ER WAT TE ZIEN IN HET ZWARTE WOUD?" "MAG MN KATOOKMEE NAARDE CANARISCHE EILANDEN?'' "GEK HE, WE HOUDEN EEN STOK OVER!' g I DINSDAG 17 JULI 1984 PZC/provincie MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten zijn er in overgrote meerderheid vóór dat de PZEM hen bonusaandelen verstrekt waardoor ze meer winst ontvangen. Dat bleek maandag in Middelburg tijdens de aandeelhoudersvergadering van de energiemaatschappij. Burgemeester G. C. G. van den Heuvel van Borsele deed daar een dringend beroep op provinciale staten om tot de uitgifte van de aandelen over te gaan. Alleen de gemeenten Reimerswaal en Wissenkerke hadden laten weten er anders over te denken. Die vinden het beter dat winsten van energiemaatschappijen direct aan de verbruikers ten goede komen. Uit het betoog van burgemeester Van kerncentrale bij Borssele zouden moe- is. Immers zalde statenmeerderheid den Heuvel viel op te maken dat hij ten stemmen wanneer de staten zich haar standpunt altijd zien zegevieren het laatste ook wil, zy het langs daar met pakweg 23 tegen 22 stem- omdat ze tweederde van de aandelen andere weg. De opbrengsten van bo- men voor hadden uitgesproken. Dat bezit en de vertegenwoordigers een- nusaandelen zouden voor tweederde begrip wordt het bindend mandaat sluidend moeten stemmen, naar de provincie en voor éénderde genoemd Dat houdt in de praktijk in Ook de kwestie van de tariefsverlagin- naar de gemeenten toevloeien. De dat de invloed van de gemeenten nihil gen kwam nog even aan de orde burgemeester van Borsele benadruk te dat de kleinverbruikers er dan ook beter van worden. Immers gemeenten hoeven minder snel tot belastingver hogingen over te gaan wanneer ze extra inkomsten krijgen. tijdens de vergadering. Voorzitter Don deelde mee dat binnen de PZEM opdracht is gegeven om na te gaan of de positie van de structurele inkom sten dermate is dat er wat aan de tarieven gedaan kan worden. Dat wil zeggen dat er bekeken wordt of er genoeg Jaarlijks terugkerende ele menten in de rekening zitten. De heer Don hield het er voorlopig op dat de vermogenspositie van de PZEM juist gunstig is door incidentele meeval lers. die dus niet jaarlijks terugkeren. Dat in in antwoord op opmerkingen van het CDA-statenlid mr J. A de Boe. die de vermogenspositie juist rooskleurig voorstelde. Brief Tijdens de algemene vergadering heerste er ontstemming over de brief van minister van economische zaken drs G. van Aardenne waarin deze zich tegen het idee verklaarde. „Deze brief is volkomen onterecht. Als be stuur zijn we er hoogst verbaasd over dat de bewindsman dit durft" zei voorzitter W. Don. Van Aardenne had in het schrijven onder meer gewag gemaakt van nieuwe tariefsverho gingen die dreigden wanneer het voorstel van de bonusaandelen aan vaard wordt. Dat schoot Don in het verkeerde keelgat, vooral ook omdat de PZEM de tarieven de laatste vier jaar niet heeft behoeven te verhogen. Verder wees hij naar grote steden als Rotter dam en Amsterdam. Wat die krijgen is vele malen meer dan wat de Zeeuwse gemeentebesturen in het vooruitzicht wordt gesteld in de voorstellen over de bonusaandelen. Oospronkelijk stond het voorstel op de agenda van de staten van afgelo pen juni. Toen bleek dat het niet duidelijk was of het wel aanvaard zou worden, werd op voorstel van WD'er J. G. van Zwieten besloten dat eerst de gemeentebesturen zich erover uit zouden spreken. Dat gebeurde dan gisteren. Tegen de achtergrond van wat bijvoorbeeld in Rotterdam en Amsterdam gebeurt, sprak burge meester Van den Heuvel zich onom wonden voor de voorstellen uit. In vergelijking met de rest van het land zouden de Zeeuwse gemeenten zelfs best nog wat meer mogen krijgen, zo vond de burgemeester. Hij kondigde verder aan dat de ge meenten voortaan over PZEM-zaken zullen vergaderen voor de staten bij eenkomen. Op die manier hopen ze meer invloed te krijgen. De situatie is zo dat de staten tweederde van de aandelen hebben terwijl de gemeen ten het restant bezitten. De statenleden die in het PZEM- bestuur en de aandeelhoudersverga dering zitting hebben zijn verplicht zo te stemmen als de meerderheid van de staten beslist. Dat wil zeggen dat ze allen bijvoorbeeld vóór een tweede MIDDELBURG - De Jongerenbeweging verbonden met de FNV heeft een schoolverlaterskrant uitgegeven voor Zeeuwse jongeren. In de krant is informatie gebundeld over werkloosheid, werk, loon, solliciteren en uitkeringen. Verder vermeldt de krant de adressen van de instantiesdie zich met deze zaken bezighouden. De krant is volgens de samenstellers ook goed te gebruiken in de laatsteklassen van hel voortgezet onderwijs. De Jongerenbewegingheeft verder informatieboekjes voorhanden over ontslagen' vakantiewerk. De Jongerenbeweging is gevestigd in Middelburg. Advertentiei ENKELE TONNEN BENODIGD MIDDELBURG - Tij dens de raadsvergade ring van komende maand zullen burge meester en wethouders van Middelburg de ge meenteraad toestem ming vragen om het stadhuis van de Zeeuw se hoofdstad groot scheeps te verbouwen. Met die verbouwing is naar schatting een be drag van enkele tonnen gemoeid. Aanleiding tot de verbouwing is het ruimtegebrek waarmee een aantal afdelingen te kampen heeft. Eén van de meest opval lende onderdelen van de verbouwing is het omto veren van de voormalige bodewoning van het stadhuis tot kantoor ruimte. De bodewoning, gelegen op de hoek van de Stadhuisstraat en de Lange Noordstraat, bood tot voor kort woonruimte aan een van de bodes van het stad huis. In dit pand zal on der meer de afdeling so- ciaaleconomische zaken en statistiek worden ge huisvest. Na de verbouwing zul len de meeste afdelin gen van de gemeentese cretarie op andere plaatsen in het stadhuis bereikbaar zijn dan nu nog het geval is. De ver bouwing begint zo spoe dig mogelijk na het be schikbaar stellen van het krediet. Waar u ook naar toe gaat, met onze boeken, kaarten en gidsen geniet u er meer van: ANWB reisgidsen vanaf 112.95. Wegwijsboekjes door (Nederland) f 9.95 per stuk. ANWB UIT EN THUIS MET DE ANWB Jacht enige tijd vast in monding van Oosterschelde NOORDLAND - Het Nederlandse zeiljacht Daphnia heeft maandag morgen enige tijd vast gezeten bij boei Oude Roompot 9 in de monding van de Oosterschelde. De reddings boot Koningin Beatrix vertrok uit Noordland na een melding van de vuurtorenwachter van de Wester Lichttoren bij Burghsluis. De Koningin Beat2Zx trok het zeven meter lange jacht vlot en bracht het naar de werkhaven van Neeltje Jans. De schade bleef beperkt tot een kapot roer. Aan boord van het jacht waren eigenaar A. K. uit Heenvliet en zijn echtgenote en twee zoons. Het jacht was op weg van Zierikzee naar Vlissin- gen. De oorzaak van het vastlopen moet worden gezocht in het gebruik van niet goed bijgewerkte zeekaarten. Advertentie De schoolajdeling in het streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland. Wie door het streekmuseum 'De Meestoof in Sint-Annaland loopt kan zich niet aan de indruk onttrekken dat het gebouw veel te klein is. Er staan nogal wat voorwerpen uitgestald die onmiskenbaar de veronderstelling oproepen dat ze daar maar tijdelijk staan, in afwach ting van een definitieve plaats. Dat is geen verwijt. Het pleit zelfs voor 'De Meestoof, want met die bonte verzameling is het Thoolse streekmu seum een plaats geworden waar bezoekers urenlang rond kunnen scharrelen. Ze worden dan geconfronteerd met ouderwetse voorwerpen, die zonder meer in een museum thuishoren, maar ook met stukken die nu nog gewoon bij oma in de kast staan en in sommige gevallen zelfs nog in gebruik zijn. Dat alles maakt 'De Meestoof tot een echt gezellig museum vol met verrassingen. Öm eens een greep te doen uit de ningstijden willen bezoeken. Ze is verzameling die er kan worden aan- één van de vrijwilligers, die de getroffen: een verwijzing naar de bezoekers van 'De Meestoof ont- visserij op Tholen. een boerenka- vangen en desgevraagd van een mer. een verwijzing naar de ver- deskundige uitleg voorzien. Zelf meende Thoolse afkomst van de steekt ze trouwens ook nog wel Amerikaanse presidentsfamilie eens wat op. Mevrouw Van Gorsel: Roosevelt, een wisselexpositie over „Het gebeurt dat bezoekers me iets de stad Tholen en omgeving, een vertellen over de dingen die hier in kastje met 'huisartsengereedschap', het museum staan. Zo leer ik er ook een soepkist uit het Duitse leger steeds wat bij", van 1944. een compleet ouderwets in een hoekje bij de schoolklas en winkeltje en een zeer fraaie school- een hoerenkamer i volgehangen met afdeling die op zich weer al de ouderwetse boerenkleding) staat nodige verrassingen oplevert Die een expositie over visserstruien. Die schoolafdeling staat bijvoorbeeld erg lovend beschreven in het Neder lands museumboek en dat heeft nogal wat Nederlanders naar het streekmuseum in Sint-Annaland gebracht. Op de bovenverdieping van het museumgebouw, het oe gemeentehuis van Sint-Annaland, staat een klein schoolklasje. Com pleet met de oude prenten, tel- raampjes, een ouderwets school bord en houten ballen, waarmee jonge Tholenaren breuken werden geleerd tijdens de rekenles. Maar ook in zo'n schoolafdeling zijn dan weer verrassingen te vinden, zoals geleend worden van een mil de prenten aan de muur uit het Ouddorp „Dat ging hee land Israel' of het leesplankje met m°°' mevrotrw Van Gorsel Hebreeuwse tekens. Veel lof dus uit. „Wi, konden die tnnen expose- voor het schoolklasje. maar dat geldt evenzeer voor de kruideniers- ren. onder de voorwaarde dat we er een Thoolse visserstrui met een pop winkel uit een tijd die nog met eens D>e moeten mee zover achter ons ligt, maar volstrekt als tentoonstelling weer te mets meer te maken heeft met de niggeven aan Ouddorp Op die ma- hedendaagse supermarkten. evrouw J. W. nier hebben wij goedkoop een tijde lijke uitbreiding van de verzameling kan Ouddorp de collectie uitbrei- LTholen is de contactvrouw den. Uit de expositie over de visser van het museum, met haar worden struien blijkt dat ieder dorp zijn afspraken gemaakt als mensen het eigen motief had. Daardoor gebeur- museum buiten de normale ope- de het wel dat verdronken vissers M Een wat apart onderdeel van 'De Meestoof is de landbouw- schuur, vol 'met agrarische gereed schappen en gebruiksvoorwerpen. Die schuur was eigenlijk al te klein op het moment dat hij klaar was. aldus mevrouw Van Gorsel. Ze beaamt dat het museum aan uit breiding toe is. Daarom is het mu seumbestuur momenteel in onder handeling met de gemeente over het gebruik van de voormalige kleuterschool waar nu de crèche inzit. Het museum zou in dat ge bouw graag twee klasjes gebruiken en daar alle voorwerpen die met de schoolcolleclie te maken hebben een plaatsje geven. Maar daarover zijn nog besprekingen gaande. Ondanks het feit dat Sint-Annaland nu niet bepaald aan een van Neder lands meest doorgaande routes ligt weten toch heel wat Nederlanders het Thoolse dorpje te vinden. En ook aan buitenlands bezoek geen gebrek in het museum. Zo laat mevrouw Van Gorsel nog een naam uit het gastenboek van die dag zien, van een inwoner van Madrid Ver der wordt het museum met zeer grote regelmaat bezocht door vrou wenverenigingen die met bussen tegelijk uit de randstad komen. Of bejaarden die in sneltreinvaart door 'De Meestoof worden gejaagd in het kader van het jaarlijkse uitstapje van het tehuis, op weg naar weer een andere bezienswaardigheid. Bij voorbeeld die mevrouw uit Deven ter. Op de vraag wat haar naar Sint-Annaland brengt antwoordt ze dat ze geïnteresseerd is in de Mee krapcultuur: de manier waarop vroeger rode verfstof vervaardigd werd De interesse komt voort uit het feit dat ze zelf ook textiel met plantaardige stoffen verft. En ook al staat er niet zo veel over de mee krapteelt als ze gehoopt had, ze heeft in ieder geval een welbestede middag. ..Het is altijd weer leuk om allerlei dingen van vroeger te zien". 'De Meestoof is van dinsdag tot en met zaterdag tussen 15.00 en 17.00 uur open, tot 8 september. JAARVERSLAG OVER 1983 De bodewoning van het stadhuis, op de hoek Stadhuisstraat-Lange Noordstraat. MIDDELBURG - Het aantal lezers dat staat ingeschreven bij de Zeeuw se bibliotheken is in 1983 gestegen met 2,6 procent in vergelijking met het jaar daarvoor. Van de diensten van de bibliotheken en van de biblio bussen maakten in totaal 90.400 men sen gebruik en zij leenden 4.148.526 boeken en tijdschriften. Dit betekent dat een kwart van de Zeeuwse bevol- IN THOLEN SINT PHILIPSLAND EN WEST-BRABANT Elk land heeft z'n icgcls ovcr't meenemen van huisdieren U vindt ze m de gratis uitgave 'Met hond en poes op vakantie'. Loop dan meteen eens door ons assortiment kaarten (ANWB, Michelin.etc.) vanaf f2.35, ANWB Uiï EN THUIS MET DE ANWB BERGEN OP ZOOM Vandaag (dinsdag) wordt in Bergen op Zoom de verenigingsacte getekend van de nieuwe vereniging Regionale Instel ling Geestelijke Gezondheidszorg (RIGG). Deze vereniging, die ook op Tholen en Sint-Philipsland werk zaam zal zijn, streeft er naar in haar werkgebied te komen tot een inte graal, samenhangend en doelmatig aanbod van geestelijke gezondheids zorg. De oprichting moet gezien worden in het streven om per regio in Nederland de samenwerking tussen de instcllin gen die op het terrein van de geestelij ke gezondheidszorg werken te verbe teren en te intensiveren. Daartoe moeten op den duur ongeveer veertig RIGG's in Nederland worden opge richt. De achttien gemeenten, die ver enigd zijn in het streekgewest weste lijk Noord-Brabant vormen samen met Tholen en Sint-Philipsland het werkgebied van de RIGG. Het is de bedoeling dat de nieuwe vereniging zich met verschillende ac tiviteiten bezig gaat houden. Zo wordt gedacht aan het opzetten van een sociaal (psycho) geriatrische dienst, waarin alle betrokken hulpinstellin gen deelnemen Daarmee zouden de onderlinge contacten tussen de instel lingen die zich bezighouden met hulp aan psychogeriatrische patiënten ver beterd kunnen worden. Een andere activiteit is het coördine ren en op elkaar afstemmen van be staande en nog te realiseren voorzie ningen voor beschermd wonen. In beschermende woonvormen worden bewoners gehuisvest die vanwege psychische problemen nog niet of niet meer zelfstandig kunnen wonen. Verder blijkt er behoefte te bestaan aan een dienst voor de eerste opvang van crisisgevallen met een meer socia le achtergrond. Deze dienst zou moe ten functioneren naast de door de regionale instelling ambulante geestelijke gezondheidszorg opgezet te 24-uurs dienst voor acute psychia trische crises. Het opzetten van zo'n dienst die vooral builen de kanturen moet functioneren zou een taak kun nen zijn voor de RIGG in West-Nooiü- Brabant Verder vormt het maken van plannen en de onderlinge afstemming van de verschillende voorzieningen een van de belangrijkste aandachtspunten van de vereniging. Het streven is erop gericht in de regio West-Noord- Brabant-Tholen-Sint-Philipsland een stelsel van voorzieningen te vor men, waarbij cliënten met psychi sche problemen zo snel mogelijk bij die instelling terechtkomen waar hen dc juiste behandeling gegeven kan worden. Ook worden provinciale plannen, onder meer in samenhang met de nieuwe gezondheidszorg-wet geving, nauwkeurig gevolgd en waar nodig van een regio-commentaar voorzien. Daarbij rekent de vereni ging de Zeeuwse gemeenten Tholen en Sint-Philipsland nadrukkelijk tot haar werkgebied. Bij haar oprichting telt de vereniging zeventien leden, te weten de instellin gen voor maatschappelijk werk uit Roosendaal, Bergen op Zoom. Sprun- del en Etten-Leur: de plaatselijke huisartsenvereniging Bergen op Zoom Roosendaal; de stichting jeugd- en jongerenservice te Roosendaal: het medisch consultatiebureau voor alco hol en drugs; de regionale instelling voor ambulante geestelijke gezond heidszorg, de sosjale joenlt te Bergen op Zoom; de stichting De Roskam, de verpleeghuizen Charitas en het Alge meen Burger Gasthuis; de ziekenhui zen Lievensberg en Sint-Franciscus; het psychiatrisch ziekenhuis Vrede rust; het psychotherapeutisch cen trum De Viersprong en de zelfstandig gevestigde psychiaters in de regio. Daarnaast zijn er nog verschillende adviseurs aan de vereniging verbon den. De voorzitter van de nieuwe vereni ging is de burgemeester van Oud- en Nieuw-Gastel, J. Berkhout, secretaris de geneesheer-directeur van Vrede rust, J van Rossum en penningmees ter het lid van het interim-manage mentteam RIAGG. J. Hendriks king als gebruiker van een biblio theek of bibliobus staat geregi streerd. Dit blijkt uit het onlangs uitgebrachte jaarverslag over 1)83 van de Zeeuwse Bibliotheek (de gemeenschappelijke regeling van integratie van het bibio- theekwerk). In het jaarverslag ontbre ken de gegevens van de Openbare Bibliotheek in Temeuzen. omdat deze instelling al sinds jaar en dag een eigen jaarverslag uitgeeft Ruim de helft van de ingeschreven lezers is jonger dan achttien jaar. landelijk gezien bedraagt dit percen tage zestig procent. Maar doordat in Zeeland relatief veel meer volwasse nen gebruik maken van de bibliothe ken, blijft dat gebruik in deze provin cie toenemen. Aantrekkingskracht Volgens de samenstellers van het jaarverslag is de aantrekkingskracht van bibliotheken op volwassenen in Zeeland blijkbaar groter dan die van de gemiddelde bibliotheek elders in den lande. „Dit kan grotendeels wor den toegeschreven aan het goed ge spreide netwerk van bibliotheken over de gehele provincie, dat door intensieve samenwerking goed werk k. .n afleveren", aldus het verslag. Maar er hangen ook donkere wolken aan de Zeeuwse bibliotheekhemel. De vergaande bezuinigingen die door de minister van WVC zijn aangekondigd, kunnen de positieve ontwikkeling van het Zeeuwse bibliotheekwerk wel eens negatief beïnvloeden. „Daar naast is de verandering van wetge ving voor het bibliotheekwerk van grote invloed Tot nu toe was de Rijksoverheid merendeels verant woordelijk voor de financiering (en dus de regelgeving) van de bibliothe ken. maar binnen enkele jaren moe ten de provincies en de gemeenten die verantwoordelijkheid zelf gaan dra gen. Het ideaal hierachter is het stre ven naar spreiding van van die ver antwoordelijkheid, zodat de meest be trokkenen zelf over hun welzijnsvoor zieningen kunnen beslissen. De chte drijfveer achter deze ontwikkeling lijkt echter een eenvoudig bezuini gingsmotief', zo menen de schrijvers van het jaarverslag. t Advertentie Kamperen iseen kwestie van goed voorbereiden. Dc ANWB helpt daarbij: Kamperen met tent en vouw wagen I 26,35/Kampeeigids Nord- und Mittel Europa (Adat) f28,30/ Siid Europa ANWB UIT EN THUIS MET DE ANWB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 9