PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vervoer van passagiers naar Engeland normaal Sociale premiedruk kan in '85 met 0,6 pet omlaag kleintjes Schippers blokkeren sluis in Bodegraven Mondale handhaaft Manatt toch als partijvoorzitter SPERZIEBONEN EN VARKENSLEVER 1.38 1.98 SCHADE VOOR BEROEPSVERVOER EN EXPORT Zeven ministers na status aparte Aruba E Twee uur rust tijdens drie dagen rijden Aanhoudend fris Af en toe zon en mogelijk een bui. Matige loest tot noordwesten wind. maximum temperatuur rond de 18 graden. 227e jaargang no. 166 Dinsdag 17 juli 1984 VRIES (ANP) - In de Noorddrentse gemeente Vries blijkt op diverse plaatsen de grond zeer ernstig verontreinigd te zijn met chemische stoffen. Dat is maandagavond bekend geworden uit een onderzoek van het ingenieursbu reau DHV. Het gaat om het bedrijfsterrein van het galvaniseerbednjfVan Wijk en Boerma inTynaarlo en de directe omgeving. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten dat er risico's voor de bevolking bestaan omdat het drinkwater mogelijk in aanraking is gekomen met het chemische vuil. De bodem van het terrein, dat ongeveer een halve hectare grond beslaat, lijkt sterk tot zeer sterk vervuild met zink, cadmium, nikkel en tm. Deze stoffen zijn ook op vijftien meter diepte in het grondwater doorgedrongen Ook op enige afstand van het bedrijf zijn in sterke mate gechlooreerde koolwaterstoffen in de grond gevonden. Het bedrijf Van Wijk en Boerma ligt in een woonkern en in de directe nabijheid van een waterwingebied. Volgens ing. M.J.M. Ten Holder van de afdeling milieu van de provinciale waterstaat in Drente zal nog dit jaar worden nagegaan of en in hoeverre er risico's voor de bevolking bestaan ii offici i de en eemci: niddaj s voor Zok nog (Van onze correspondenten) DEN HAAG/LONDEN - Alle veerboten die vanuit Hoek van Holland, Vlissingen en Rotterdam naar Engeland vertrekken varen nog steeds volgens schema. Ook maandag ondervond het passagiersvervoer geen hinder van de staking in de Britse havens; alleen het vrachtvervoer wordt door de acties getroffen. De Britse premier Thatcher heeft na overleg met een aantal ministers besloten voorlopig geen noodmaatregelen te nemen. De havenstaking kost het Nederlandse beroepsgoederenverkeer 200.000 gulden per dag. Dat heeft het overlegorgaan van transportwerkgevers maandag meegedeeld. Volgens deze organisatie worden circa 150 Nederlandse bedrijven direct getroffen. Het grootste deel van het vrachtvervoer per schip ligt sinds vorige week stil. Ook de exporteurs van groente en fruit lijden schade. Op de terreinen bij Nederlandse en meeste transporten bestaan uit Engelse havens wachten op dit mo- groenten en fruit, ment enkele honderden Nederlandse Maandag werd vanaf het vliegveld vrachtwagens op afhandeling. De Zestienhoven een luchtbrug met En- werkgevers hebben de bemiddeling geland ingesteld. Ladingen groenten van minister Smit-Kroes van verkeer en fruit werden met elf extra vracht- De stilgelegde export van groenten en Ingeroepen om de in Groot-Brittannië vastzittende opleggers per boot naar Nederland te krijgen zonder tussen komst van Britse havenarbeiders of autoriteiten. Het wegtransport op Groot-Brittan nië neemt, gemeten in het gewicht van de lading, ongeveer één procent van het Nederlandse internationale wegvervoer voor zijn rekening. De vluchten richting Engeland getrans porteerd. Ook Schiphol kreeg meer vrachtvervoer naar Groot-Brittanniè te verwerken. fruit veroorzaakt volgens het Land bouwschap en het Produktschap voor Groenten en Fruit in Den Haag vooral een grote schade voor de tuinders in het Westland. waar de prijs voor to maten is gekelderd van 35 gulden per kist vorige week naar 9 gulden nu. Inmiddels wijken steeds meer sche pen. die voor Engelse havens waren bestemd, uit naar Rotterdam. Vol gens een woordvoerder van de ver- voersbond FNV was het maandag al aanmerkelijk drukker in de Rotter damse haven. In verband met de stakingen in de Engelse havens adviseert de ANWB vakantiegangers die per boot naar Engeland willen vertrekken, in ieder geval voor de zekerheid vooraf nog contact op te nemen met de betrok ken scheepvaartmaatschappij. Tot nu toe hebben weinig passagiers hun voorgenomen reis geannuleerd. Dover WILLEMSTAD (ANP) - Het bestuurscollege van Aruba stelt voor dat het eiland met het ingaan van de status aparte op 1 januari 1986 een regering krijgt met zeven ministers en een premier. Dit voorstel wordt op korte termijn voorgelegd aan de ei landsraad van Aruba. Volgens het ontwerp voor de nieuwe rege ringsstructuur krijgt Aruba verder drie staatssecretarissen en vier secretarissen-gene raal. De staatssecreta rissen komen op de mi nisteries van algemene zaken, welzijnszaken en verkeer en verbindin gen. De staatssecretaris sen krijgen politieke verantwoordelijkheid. De secretarissen-gene raal worden benoemd door de minister, met wie zij gelijk aftreden Het voorstel van het be stuurscollege is voor een groot deel gebaseerd op adviezen van het Neder landse organisatiebu reau Berenschot. De Europese Gemeenschap heeft geen geld om de giganti sche hoeveelheid boter en melkpoeder die opgeslagen ligt in pakhuizen 'op te rui men'. (PAGINA 3) Drank Een veehandelaar uit Eede heeft de partij drank op het Aardenburgse gemeentehuis laten bezorgen voor het gratis I gebruik van een gemeentewei- de. 'Een soort van gijl', meent I burgemeester drs W. L. A. Loc- kefeer. (PAGINA 7) Geel I Winnaar werd Luis Herrera. I maar Laurent Fignon was de I grote winnaar. „Met deze mo- I raai en deze benen kan ik de Tour niet meer verliezen". I sprak de Franse kampioen in I Alpe d'Huez waar hij de gele I trui om de schouders kreeg. (PAGINA 13) Radio- en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financieel: 4 Provincie: 7, 8, 9, 10 en 11 Sport: 12 en 13 BODEGRAVEN (ANP) - Boze binnen- met hun actie aandacht vragen voor schippers hebben maandagmiddag hun zaak Beurtschippers zullen wor- met drie schepen de sluis in de Oude den tegengehouden. Voor recreatie- Rijn in het centrum van Bodegraven vaart zal de vaarweg worden vrijge- gcblokkccrd. De schippers willen maakt, hiermee demonstreren tegen het naar hun mening oneigenlijk gebruik van de beurtvaartvergunning. Volgens de schïppersbond ONS in Rotterdam is het de schippers een doorn in het oog dat er op beurtvaart- vergunningen goederen worden ver voerd. die niet op de schippersbeur- zen worden aangemeld. De beurtvaart met vaste dienstregelingen is de laat ste jaren vrijwel verdwenen. Het ver voer is overgenomen door vrachtwa gens. Een aantal schippers beschikt echter nog steeds over een zogenaam de beurtvaartvergunning en kan zo buiten de schippersbeurzen om vrach ten verkrijgen. Volgens een woord voerder van de ONS gaat het voorna melijk om het vervoer van veevoe ders. De bond is van mening, dat de beurtvaartvergunning moet verdwij nen en dat alle vervoer via de beurs moet lopen, zodat alle schippers een gelijke kans op werk krijgen. Hiervoor is echter ëen wetswijziging nodig. De schippers in Bodegraven willen De staking in de Britse havens heeft zich gisteren verder uitgebreid door dat de havenwerkers in Dover hebben besloten het werk neer te leggen. Dat betekent dat geen vrachtvervoer meer via deze zeer drukke haven mogelijk is. De Britse politie reser veerde gisteren al direct zeven kilo meter van een autoweg bij Dover voor gestrande trucks. De eerste gevolgen van de havensta king. die nu alle grote havens in Engeland heeft stilgelegd zijn inmid dels al in de Britse winkels te zien. Vruchten als perziken, meloenen en bananen beginnen op te raken, en datzelfde geldt voor de merendeels uit Nederland en van de Kanaaleilanden komende tomaten. De staking is voortgevloeid uit lokale sympathieacties ter wille van de al meer dan vier maanden stakende mijnwerkers. De bond van de haven werkers heeft nu evenwel bepaald alleen de staking te willen beëindigen als de havenwerkgevers bereid zijn vérgaande garanties omtrent behoud van arbeidsplaatsen te geven. Daarover is gisteren een eerste ge sprek geweest via de nationale arbi tragecommissie ACAS. Vandaag worden deze besprekingen voortge zet. Zie ook pagina 7 James Johnson (midden), campagnevoorzitter van Walter Mondale, feliciteerd Charles Manatt, nadat bekend was geworden dat zijn ontslag ivas ingetrokken. Links op de foto een lachende Burt Lance. SAN FRANCISCO (UPI AFP) Charles Manatt. die zaterdag door Walter Mondale was ontslagen als voorzitter van de Democratische Partij, blijft in functie. Dat heeft Mondale aan de vooravond van de Democratische Conventie, die gisteravond in San Francisco is begonnen, besloten. In de partij was grote beroering ontstaan over het ontslag van de populaire partijvoorzitter. Mondale. die deze week door de Democratische Con ventie waarschijnlijk wordt gekozen als kandidaat voor het presidentschap, was bij zijn beslissing uitge gaan van het al vele jaren geldende gebruik dat een kandidaat het recht heeft een partijvoorzitter van eigen keuze aan te stellen. Maar het ontslag van Manatt aan de vooravond van de Democratische Conventie in zijn eigen staat werd door velen opgevat als een enorme vernedering. Er stak een storm van verontwaardiging op na het bekendworden van Mon- dale's besluit. Mondale had Manatt willen vervangen door Burt Lance. een bankier uit Georgia en goede vriend van ex-president Jimmy Carter. Lance was begrotingsdi recteur onder Carter en moest destijds onder verden king van bankfraude uit Washington vertrekken. Hoe wel hij wel werd vrijgesproken, bestaat er in de partij een grote weerstand tegen hem Mondale had Lance naar voren geschoven omdat deze in Georgia zijn campagne van de ondergang heeft gered. Het takenpakket van Manatt zal echter worden be perkt tot de financiële organisatie van de partij. Mike Berman. al jaren lane een naaste medewerker van Mondale, zal de politieke zaken en het bestuur van de partij op zich nemen, zo werd in kringen van de partij vernomen. Lance blijft Mandate's compagneleider PREMIESAK W, AOW EN AWW VRIJWEL GELIJK ZOETERMEER (ANP) - De premie druk voor de sociale verzekeringen kan volgend jaar met 0,6 procent omlaag. De premies voor de volks verzekeringen Algemene Kinderbij slag Wet, Algemene Ouderdoms Wet en Algemene Weduwen en Wezen Wet, zullen vrijwel gelijk blijven. Dit blijkt uit een nota over de financiële ontwikkeling van de sociale verzeke ringsfondsen in 1984 en in 1985. De nota zal donderdag door de Sociale Verzekerings Raad (SVR) worden be handeld. I ga» Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vli in de aanbieding. Sperziebonen, 500 gram Varkenslever, 500 g 3.4.5 %SS Vorige maand werd al bekend dat de premies voor de Algemene Arbeidson geschiktheids Wet. de Werkloosheids Wet en de Wet op de Arbeidsonge schiktheid volgend jaar kunnen da ten. Aan de berekeningen is nu ook toegevoegd de financiéle positie van de door de sociale verzekeringsbank (SVB) beheerde fondsen (AKW. AOW en AWW). De premie voor de AOW. nu 11.65 procent, zou kunnen dalen naar 11,59 procent. Voor de AWW wordt een premie verwacht van 1,41 procent (nu 1,45 procent). Voor de AKW is een premie becijferd van 3,92 procent (nu 3.95 procent). Hierbij is geen rekening gehouden met eventuele veranderingen vande premievrije voet of de hoogte van de uitkeringspercentages. Dalingen Binnenschippers overleggen mei elkaar oil ae sluis in Bodegraven die maandag door hen werd geblokkeerd Belangrijkere premiedalingen kun nen optreden bij de WW. WAO en AAW De premie van de WW. nu 2,56 procent, zou naar 2.07 procent kun nen, die van de AAW van 6,5 naar 6.2 procent en voor WAO van 7,28 naar 6.78 procent. Voor 1985 wordt geraamd dat de totale lasten stijgen met 1.4 procent tot ruim 64.3 miljard gulden. Kinderbijslag De kinderbijslagwet moet zo worden gewijzigd dat het niet meer kan voor komen dat schoolverlaters die direct zijn gaan werken, maar weer werkloos worden, hun recht op kinderbijslag verspeeld hebben. Dit staat in het ontwerpadvies over het recht op kin derbijslag voor werkloze schoolverla ters. dat de Sociale Verzekeringsraad donderdag zal behandelen Schoolverlaters hebben als zij geen baan vinden nog gedurende zes maan den recht op kinderbijslag. Zelfstandigen In een tweede advies wordt gepleit, voor versoepeling van de inkomenseis die bij de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet (AAW) wordt gesteld voor de parttime meewerkende echt genoot in het bedrijf. Het inkomen dat in de drie aan de arbeidsongeschikt heid voorafgaande jaren is verdiend zou daarbij bepalend moeten zijn. Dit staat in het ontwerpadvies over de toepassing van de AAW bij in het bedrijf meewerkende echtgenoten. Het is nu nog zo dat zelfstandigen die voor een AAW-uitkering in aanmer king willen komen in het aan de arbeidsongeschiktheid voorafgaande jaar minstens vierduizend gulden aan inkomen moeten hebben gehad. Nu geldt nog de eis dat m het jaar voorafgaande aan de arbeidsonge schiktheid minstens 4000 gulden moet zijn verdiend De nieuwe rege ling zou volgens het ontwerp niet moeten gelden voor part-timers die in dat jaar korter zijn gaan werken. albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG (ANP) - Bij een speciale controle op rijksweg 10 te Rijsbergen heeft de rijksverkeersinspectie liet afgelopen weekeinde een buschauffeur van de weg gehaald die bijna drie dagen aan het stuur had gezeten en al die tijd slechts twee uur had geslapen. De touringcar, die een reisgezelschap naar Benidorm bracht, kon na enig oponthoud met een „verse" chauffeur zijn reis vervolgen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat betreft het hier een van de meest Klasse staaltjes die de inspectie ooit is tegengekomen Een andere chauffeur bleek op 55 uur diensttijd slechts drie uur rust te hebben genoten In totaal werden bij de controle 14 rijverboden opgelegd, en 37 processen-verbaal opgemaakt wegens overtredingen van het rijtijdenbesluit of de vervoei wetgeving, aldus een mededeling van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Tijdens de controle, die plaatsvond op vrijdag en zondag, werden in totaal 188 autobussen aangehouden 'Op een slof en een oude voetbalschoen' MOSKOU (RTRi - Als er niet snel wat gedaan wordt aan de kwaliteit van de velden en het tekort aan schoenen, ziet het er slecht uit met de toekomst van het voetbal in de Sovjetunie Althans, dat beweert het rege ringsdagblad de Prawda maan dag in een opvallend openhartig commentaar. Volgens het artikel worden de kinderen in de Sovjet unie door de slechte velden en het tekort aan goede schoenen, steeds minder enthousiast voor voetbal en ontloopt het land een groep van potentiele topspelers. Volgens de Prawda ivas er geen kans dat de Sovjetunie terug komt in de wereldtop als er niet meer pogingen worden onderno men jonge talentvolle spelers van betere spullen te voorzien. In Moskou zijn bijna alle 400 voetbalvelden door het slechte onderhoud hard als asfalt en dus bijna onbruikbaar Kinde ren zouden alleen maar kunnen spelen iu geleende schoenen, die vaak ook nog van een verkeerde maal zijn. Het gevolg daarvan zou weer zijn dat na een training of wedstrijd de spelertjes met bebloede voeten en onder de blaren van het veld zouden stap pen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1