I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Thatcher dreigt met uitroepen noodtoestand m n y Nederlands echtpaar in Zweden vermoord Ruding hamert op bezuinigingen kleintjes HA VEN- EN MIJNSTAKING Opstopping bij vakantie-uittocht Brandende olievlek op Wolga DOODGESTOKEN IN TENT Akkoord milities Libanon Veebewolking Veel bewolking en aanhoudend bung. Een stevige en frisse bries uit het noordwesten en maximum tempera tuur zeventien graden. 227e jaargang no. 165 Maandag 16 juli 1984 69, BERN tUPI RTRi - Russische en Zwitserse autoriteiten zijn in onderhandeling over een Russische vrachtauto met negen ton aan goederen die de Zwitsers 'migeren te accepteren als "diplomatieke bagage". Dit heeft een woordvoer der van Buitenlandse zaken in Bern zondag meegedeeld 'Een Russische diplomaat stond de douane niet toe de "diplomatieke ladingte controleren. De Zwitserse douane verzegelde de achterdeuren van hel voertuig en begeleidde het door Zwitserland naar het gebouw van de Russische diploma tieke vestiging in Genêve, waar het op de binnenplaats is geparkeerd Zwitserland is van mening dat negen ton vracht niet kunnen worden aangemerkt als diplomatieke bagage die van inspectie vrij is. aldus Martin „Zij blijft verzegeld tot de zaak is opgelost". Over de aard van de lading van de vrachtwagen is niets bekend. iiVan onze correspondent) LONDEN - De Britse premier Thatcher heeft het afgelopen weekeinde laten doorschemeren dat zij desnoods bereid is de noodtoestand af te kondigen als de stakingen in de havens en de mijnen Engeland voor al te grote problemen gaan stellen. Vandaag vergadert een kleine groep ministers onder leiding van mevrouw Thatcher, het zogenaamde oorlogskabinet, over de gevolgen van de steeds grimmiger wordende stakingen in de kolenmijnen en de havens. iÜ Veelbetekenend is, dat daarbij ook minister Heseltine (defensie) aanwezig zal zijn. „De regering zal alles doen dat nodig Is om het land aan het werk te houdenzo zei premier Thatcher let- L Een dergelijke uitspraak door veel politieke waarnemers Kn Londen gezien als aanloop tot het inzetten van troepen, met name in de havens waar vanaf vorige week niet i meer wordt gewerkt. Ervaringen in het verleden hebben geleerd, dat stakingen in de havens lier snel tot ernstige economische blemen kunnen leiden. Engeland svoor vier-vijfde deel van zijn impor- afhankelijk van de havens, en 'gisteren werden al de eerste noodkre ten door groente- en fruithandelaren geuit. In een harde rede zei mevrouw That cher dat zij weigert zich „te laten chanteren door een kleine minderheid van ten hoogste 200.000 mensen die hun wil proberen op te leggen aan de andere 55 miljoen". Minister van transport, Nicolas Rid ley, zei zondag dal premier Thatcher de noodwetgeving van kracht zal verklaren om troepen in te zetten teneinde de vitale diensten te garan deren, indien er geen oplossing komt voor de stakingen van havenarbei ders cn mijnwerkers. Het dreigement van mevrouw That cher is op een moment gekomen, dat met name de stakende mijnwerkers het gevoel hebben, aan de winnende hand te zijn. Dat zij vanaf vorige week worden geholpen door de havenwer kers. is de meest krachtige steun in de rug die zij zich maar konden wensen. De radicale mijnwerkersleider Arthur Scargill sprak het afgelopen weekein de van de naderende „historische overwinning". Hij onderstreepte het politieke karakter van de staking door op te merken dat deze de weg plaveit voor een overwinning van La bour bij de volgende algemene verkie zingen In de Britse havens heeft de staking van de havenwerkers zich inmiddels verder uitgebreid. De nieuwe en grote containerhaven Felixstowe ligt vanaf zaterdag plat. "De vakbond van de havenwerkers heeft verder gedreigd de haven van Dover stil te leggen. Dat zal zeker gevolgen krijgen voor het in de komende dagen sterk groeiende vakantieverkeer In een aparte actie zijn zeelieden die werken bij het staatsbedrijf Sealink vrijdag begonnen vrachtwagens te weren van de veerboten tussen Enge land en het vasteland van Europa. Daartoe zijn ze overgegaan uit pro test tegen de regeringsplannen om Sealink te verkopen. BELGRADO (DPA) - Bij een treinongeluk in Joegosla vië zijn zaterdag 31 mensen om het leven gekomen. Vierentwintig mensen moesten met zware verwon dingen naar ziekenhuizen in de omgeving worden vervoerd. Naar het officiële Joegoslavische persbu reau Tanjug meldde, bevonden zich onder de slachtof fers geen buitenlanders. Het ongeluk vond 's ochtends plaats op het station van Divaca op het schiereiland Istrié. Daar boorde zich een goederentrein met een snelheid van 60 kilometer in een overwegend met vakantiegangers gevulde trein, die op weg was van Belgrado naar Pula De 36-jarige machi nist van de goederentrein is gearresteerd. Hij zou bij het naderen van het station de stoptekens hebben genegeerd. Bij de botsing werden de laatste drie van de 14 wagons van de passagierstrein geheel vernietigd. De reddingswerkzaamheden gingen door tot in de avond Weliswaar bevonden zich onder de ongeveer 1500 passagiers verscheidene buitenlanders, maar van hen liep niemand verw'dingen op. aldus Tanjug op grond van informatie van de stationschef van Divaca HU Een recordaantal bezoekers, een breed.scala jazz en een bekroning door de levende le gende Miles Davis: het succes van het North Sea Jazzfesti- (PAGINA 4) Streekvervoer De streekvervoermaatschap- pij Zuid-West-Nederland heeft voor het eerst sinds 1978 weer winst gemaakt. De groei van het reizigersvervoer neemt af. (PAGINA 5) Overmacht Met de overmacht van een groot kampioen zegevierde Laurent Fignon gistermiddag in de klimtijdrit van de Tour de France. Hinault. die aan vankelijk zijn koffers wilde pakken, lijkt met een achter stand van circa drie minuten op Fignon al vrijwel kansloos Met uitzondering van Zoete melk werd de tijdrit voor de Nederlanders een afgang. ZOLJTELANDE - De regen heeft aan de Zeeuwse kust de verwachte massale drukte bepaald niet bevorderd. Mensen verregenden op de campings en de rekken met bikini's en andere zomenoaar moesten plaatsmaken voor hoogst actuele aanbiedingen laarzen en regencapes IZie pagina 5) MOSKOU (RTR) Blusboten hebben in de nacht van zaterdag op zondag hun handen vol gehad aan een bran dende olievlek op de Russische rivier de Wolga. Na een lek in een oliepijp leiding was een grote olievlek ont staan, die in brand gestoken werd om een dreigende milieuramp te voorko men, aldus het dagblad Troed dat geen melding maakte van de plaats waar de brand ontstaan was. De olievlek van 6 kilometer lengte en een breedte van 500 meter had zich gevormd bij de stad Kazan. 600 kilo meter ten zuidoosten van Moskou. Nadat de blusboten de olievlek in brand hadden gestoken liep het vuur uit de hand door een krachtige wind die de vlammen aanwakkerde en naai de oever dreef. De milieuramp die hierdoor had kunnen ontstaan kon echter met de hulp van toegesnelde brandweerkorpsen worden voorko- ALMELO (GPD) - In hun tent in het onbewoonde noorden van Zweden is een Nederlands echtpaar door tientallen messte ken om het leven gebracht. Marinus en Janny Stegehuis- Schelfhorst (39 en 33 jaar) uit Almelo werden vrijdagavond gevonden. De Zweedse politie heeft het moord wapen in de tent aangetroffen. Een rechercheteam van het plaatsje Galli- vare. bijgestaan dooi een speciale moordbrigade, heeft de zaak in onder zoek Van de dader (si ontbreekt nog ieder spoor. De paspoorten en de reischeques van de beide vakantie gangers zijn ontvreemd, zo liet de Almelose politie zondag weten na vanuit Zweden te zijn ingelicht. Het motief voor de dubbele moord is volgens een de Zweedse politie nog onduidelijk, roofmoord wordt niet uit gesloten Het politie-onderzoek wordt bemoeilijkt doordat de hevige regen van de laatste dagen veel eventuele sporen heeft uitgewist. De lichamen van het echtpaar werden vrijdagavond omstreeks half negen ontdekt door drie Zweede toeristen die een kijkje kwamen nemen bij de ingestorte tent van de Nederlanders Omdat het tentdoek vele scheuren vertoonde, houdt de politie er reke- ning mee dat door de tent heen op de slachtoffers is ingestoken. De Zweedse politie gaat er van uit dat de dubbele moord vrijdag of mogelijk donderdag al moet zijn gepleegd De vermoorde Almeloërs. die geen kinde ren hadden, vertrokken vorige week met de auto vanuit hun woonplaats voor een vakantie naar Zweden. Zij verbleven sinds enkele dagen in het noorden van het land. Donderdag heeft een garagehouder ir. Kiryna het echtpaar nog gesproken toen hun auto defect was geraakt Daarna is niets meer van de twee Nederlanders vernomen. Dc paspoorten van de slachtoffers zijn weliswaar ontvreemd en ook zijn er travelercheques verdwenen, maar dat is volgens de woordvoerder van de Zweedse politie, zeker geen defini tieve aanwijzing dat het om roof moord zou gaan. De cheques kunnen mogelijk al eerder zijn uitgegeven door het echtpaar zelf. DRIEBERGEN (ANP) - De vakantie heeft zaterdag gezorgd voor een behoorlijke drukte op de Nederlandse wegen. Volgens een woordvoerder van de verkeersdienst in Driebergen begon het verkeer omstreeks half 10 op gang te komen, met name in het zuiden. Tussen 1 en 2 uur s middags bereikte de drukte een hoogtepunt, toen er veertien files werden gemeld met een gezamenlijke lengte van ongeveer 90 kilometer. Knelpunten waren in het. zuiden de rondweg Breda richting Roosendaal, en de A-2 ter hoogte van Eindhoven en Weert. Na elven, toen de grote trek uit het westen richting Duitsland op gang kwam, raakte het verkeer vast op de weg Arnhem-Apeldoorn, en op de A-12 richting Duitse grens, waar zich als gevolg van het slechte weer enkele ongevallen hadden voorgedaan Daardoor ont stond op het gedeelte tussen Waddinxveen en Driebergen een file langzaam rijdend verkeer, die een lengte had van 40 kilometer Het verkeer tussen Arnhem en Apeldoorn werd omgeleid over het knooppunt Velperbroek. waar prompt een file ontstond van rond 11 kilometer. Rond twee uur begonnen de files op te lossen en om vier uur stondn alleen bij het knooppunt Velperbroek nog kleine rijen wachtenden. Tijdens een wolkbreuk op de Autobahn Neurenberg- Munclien in Beieren hebben zich zondag ter hoogte van Allershaüsen 15 auto-ongelukken voorgedaan. Daarbij zijn 21 mensen gewond en 45 auto's beschadigd. De materiele schade wordt geschat op 360.000 mark. Twee reddingshelikopters, twee artsen en de bemannin gen van elf auto's van het Rode Kruis bekommerden zich om de gewonden, die in een aantal ziekenhuizen werden ondergebracht. De Autobahn was twee uur versperd. Laurent Fignon (PAGINA 9) Vleugels gele trui gaf Heieen Hage de Franse tijdrit vleugels. De uit Sint-Maar tensdijk afkomstige wielren ner zegevierde in de tijdrit en verstevigde haar positie aan de top van het klassement (PAGINA 10) Radio, tv en kunst: 2 B'inten- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9, 10, 11, 12, 13 en 14 DEN HAAG (GPD) - De 1,5 miljard gulden aan lastenverlichting voor het bedrijfsleven in 1985 komt in gevaar als de ministers van het kabi- net-Lubbers niet bereid zijn de afge- 1 sproken bezuinigingen op hun depar tementen uit te voeren. Dat dreige- j ment heeft minister van financien Ruding zondag laten horen. Het kabinet werd het vrijdagnacht in grote lijnen eens over de begroting voor 1985 en de bezuinigingen op de rijksuitgaven, maar Ruding is niet I gerust op de uitvoering daarvan om- dat diverse ministeries kampen met uitgaven-overschrijdingen. In totaal gaat het om 9,6 miljard gulden aan bezuinigingen. Een aantal zaken bleef echter oninge vuld: de lastenverlichting voor het bedrijfsleven, de extra-uitgaven voor I nieuwe beleidsmaatregelen en het I geld dat de regering wil steken In maatregelen ter bestrijding van voor al de jeugdwerkloosheid Het Cen traal Planburau zal de komende we ken - het kabinet is nu vier weken op vakantie - deze punten doorrekenen, zodat eind augustus de definitieve beslissingen over de begroting geno men kunnen worden. Ruding zei zondag dat door de wen sen van zijn collega-ministers voor 2,5 miljard gulden aan uitgaven-over schrijdingen dreigen. Een aantal er van noemde hij onvermijdelijk zoals de extra afdrachten aan de Europese Gemeenschap en de hogere kosten voor het Oosterschelde-projekt Daarnaast blijken ook diverse minis ters extra wensen op tafel te hebben gelegd in het begrotingsoverleg van vrijdag, terwijl voorts nog een aantal verlangens van de Tweede Kamer op uitvoering wachten. „Die wensen moeten worden teruggeschroefd", zei Ruding gisteren voor de Avro-radio Dc minister stelde zich zeer hard op. „Als dat niet gebeurt zijn nieuwe bezuinigingen nodig, anders zullen we aan de lastenverlichting voor het bedrijfsleven moeten komen". Daar voor is in de voorlopige begroting een bedrag van 1,5 miljard gulden uitgetrokken. „Voorwaarde voor het doorgaan van die lastenverlichting is dat de finan ciële ruimte er is' aldus Ruding „Maar als de collega's in het kabinet en de Tweede Kamer die ruimte niet mogelijk maken zal er toch iets moe ten gebeuren. Ik kan niet toestaan dat we wéér de verkeerde weg op gaan". Ruding noemde het zeer onverstandig om het probleem van de dreigende extra-uitgaven op te lossen via een verhoging van de belastingen Premier Lubbers wilde echter vrijdag nacht na het kabinetsberaad de mo gelijkheid van een belastingplan' niet helemaal uitsluiten. VVD-leider Nijpels „ontraadde" het kabinet za terdag overigens belastingverhogin gen Hij wilde dat de echte minima in 1985 buiten schol moeten blijven Vooral de VVD hecht zeer aan de lastenverlichting voor het bedrijfsle ven. die voor de helft de vorm zal kri.jgen van een belastingmaatregel, voor de andere helft de vorm van verlaging van sociale premies voor de werkgevers. Nijpels zei in een reactie dat vermindering van de lastenver lichting voor de VVD onacceptabel is. Ruding heeft er ook grote moeite mee dat het bezuinigingsbedrag van 9.6 miljard waarschijnlijk niet gehaald wordt. Vrijdagnacht werd al duidelijk dat op de sociale zekerheid en de ambtenarensalarissen niet 2.7 miljard gulden elk zal worden bezuinigd. maai- enkele honderden miljoenen per categorie minder. Minister De Koning isociale zaken) bleek in het overleg niet in staat voorstellen voor het volle bezuini gingsbedrag op tafel te leggen. Het kabinet sprak daarna af dat een ver mindering tot ongeveer 2.5 miljard aanvaardbaar is Omdat was afge sproken dat ambtenaren en uitke ringstrekkers ongeveer evenveel zou den bezuinigen, geldt hetzelfde voor minister Rietkerk (binnenlandse za ken i Vice-premier Van Aardenne (VVD. economische zaken) zei zondag dat het bedrag van de bezuinigingen op de ambtenarensalarissen bovendien nog niet vaststaat omdat met de ambtenarenbonden over hun ar beidsvoorwaarden nog overleg ge voerd moet worden. „Hel zal dus wel wat minder dan 9,6 miljard worden", aldus Van Aardenne. DAMASCUS (AFP) - De elkaar in Noord-Libanon bestrijdende milities hebben zondagochtend een akkoord bereikt over een veiligheidsplan, dat binnen 24 uur van kracht moet worden. Robert Franjieh. zoon van de Libanese oud-president Sulei man Franjieh en hoofd van de „Maratia" reuzen»- militie en Inaam Raad, de leider van de Syrische nationalistische sociale partij (PNSS) waren in Damas cus bijeengekomen voor onder handelingen over de situatie in de provincie Koura, 60 km ten noorden van Beiroet Volgens het Rode Kruis vielen er bij hevige gevechten in de bergen van Koura de afgelopen dagen tien doden en 69 gewonden De politie sprak van 30 doden en 150 gewonden Franjieh en Raad ontmoetten elkaar in aanwezigheid van de Syrische vice-president. Abdel Halim Khaddam, en generaal Mohamad el Kholi. hoofd van de inlichtingendienst van de Syri sche luchtmacht en tevens Syri sche afgezant in Noord-Libanon Zaterdag was een staakt-het-vu- ren bereikt nadat Syriè met ge wapend ingrijpen had gedreigd Dc partijen kwamen overeen de strijd te staken, alle gewapende mannen uit Koura terug te trek ken en versterkte posities te verwijderen, aldus Franjieh na afloop van de besprekingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1