Gewassen op de akkers staan er redelijk bij REPTIELENZOO EERSTE PAAL GEBROKEN... Luchtvervuiling door zwaveldioxyde nam af leguanen worden graag achter de oren gekrabd PZC/provincie OOGST VALT DIT JAAR LA A T Begin uitbreiding Vlissings zwembad ZATERDAG 14 JULI 1984 VLISSINGEN - Pechiney en haar dochterbedrijven hebben besloten de produktiecapacitcit in Europa met 70.00(1 ton per jaar te verminderen. Deze produktievermindering komt boven de in 1982 en 1983 in Frankrijk reeds gerealiseerde produktiestop van 80.000 ton. De nieuwe maatregel zal niet leiden lot gedwongen ontslagen. Het besluit was nodig door de vermindering van de vraag naar aluminium en de hiermee gepaard gaande sterke daling van de aluminiumprijs, zoals uit de termijnnoteringën blijkt. Voor Pechiney-Nederland betekent deze beslissing een vermindering van de produktie voor de rest van 1984 met circa 10.000 ton aluminium. Door de minder gebruikelijke tempe- ratuurgrafieken in voorjaar en zomer geldt voor de meeste landbouwpro- dukten een late oogst Alleen bij de bruine bonen kan van een rampzalige ontwikkeling gesproken worden. Dit eiwitrijke gewas, voornamelijk te vin den op akkers in Zeeuwsch-Vlaande ren, Walcheren en in mindere mate Zuid-Beveland, kwam door het natte voorjaar maar nauwelijks tot ontwik keling. De tarwe, in andere jaren rond deze tijd al zomers goudgeel gekleurd, staat nog betrekkelijk groen op het veld meer gewicht per graankorrel op te doen. Als het droog blijft, en de zon wil ook meedoen, dan zal dat nog wel lukken, denkt Markusse. Voor de gerst geldt hetzelfde: weinig ziektes, maar een late oogst. Er is dit jaar ook meer zomergerst ingezaaid dan andere jaren. Daarin zijn verschil lende Verbeterde rassen op de markt gekomen, die een goede opbrengst leveren en redelijk ziekteresistent zijn. De maaimachine kan naar ver wachting in september door de zomer gerst worden gestuurd. De Zeeuwse boeren kunnen over de 5760 hectare bieten, die in de provin cie gezaaid zijn, ook niet klagen. Hoe wel verschillende percelen moesten worden overgezaaid. dat de opbrengst aanzienlijk drukt, lijken de planten het redelijk te kunnen trekken. Vooral de percelen die niet zijn overgezaaid. zien er qua groen nogal armetierig uit Zware schade bij frontale botsing BRESKENS Bij een aanrijding op de kruising Keerdam/Kaai in Bres- kens donderdagavond omstreeks acht uur zijn twee personenauto's flink beschadigd. Bestuurder J. A uit Breskens reed in de richting Hoofdplaat en wilde links af de Kaai op rijden. A reed teveel aan de linkerkant van de weg en kwam frontaal in botsing met be stuurder A. R. uit Oostburg. die uit de tegenovergestelde richting kwam Waterschap 't Vrije besteedt herstel paalhoofden aan OOSTBURG Het waterschap Het Vrije van Sluis heeft vrijdag het eerste gedeelte aanbesteed van een tienjarenplan voor het vernieuwen van paalhoofden langs de West- Zeeuws-Vlaamse kust en het herstel van de steenglooiing. Het gaat om 2000 palen, die moeten worden 'ver boet'. Laagste inschrijver was Leenhouts Aannemingsbedrijf uit Sluis voor een bedrag van 361 000.- Hoogste: Bene den de Schelde uit Schoondïjke voor ƒ520,000,- Er schreven 7 firma's in. maar de knollen, en daar gaat het om, ontwikkelen zich prima. Omdat de meeste boeren hun vroege aardappelen relatief laat hebben ge poot. zijn de nieuwe aardappelen vooralsnog duur. Op de markt doen de Zeeuwse soorten gemakkelijk 2,50 gulden per kilo maar de hoogste prijs die dc Thoolse boeren voor hun knol len hebben gekregen bedraagt 85 cent. Dat record werd bereikt nadat de regen de aardappelen zo dicht in de klei had gemetseld dat een paar dagen lang geen rooimachine het land op kon. De 'gewone' aardappe len beloven, hoewel een intensieve GOES De gewassen op de Zeeuwse akkers staan er over het geheel genomen redelijk bij. Hoewel extreme weersomstandigheden elkaar in korte tijd afwisselden de gewassen hadden te kampen met grote droogte en overvloedige neerslag kan van de meeste produkten een redelijke oogst verwacht worden. Mits het water niet met enige regelmaat met bakken naar beneden blijft komen, want volgens J. Markusse, sociaal-economisch voorlich ter bij de ZLM, is er voorlopig geen boer meer die op regen hoopt. bestrijding van de phytophtbora- zickte noodzakelijk bleek, een rede lijke opbrengst. Bij de zaai-uien is de stand, net als bij de bieten, nogal dun, maar de ontwik keling van de bollen verloopt uitste kend Om die reden worden er het komend jaar veel grote uien ver wacht; de bollen hebben de ruimte om te groeien. De eerste plan tuien zullen, als het weer en de gesteldheid van de grond die daarmee samenhangt, het toelaten, volgende week worden ge rooid. De produkten zien er veel belo vend uit. Conserven-erwten, vooral op Tholen geconcentreerd, worden deze week al naar de fabrieken vervoerd. Als de boeren het bij de oogst droog kunnen houden, lijkt de opbrengst hoopge vend Voedererwten hebben nog maar pas de bloeiperiode bereikt en bijven dus in hun opbrengst afhankelijk van het weer. Omdat de maïs in Zeeland geen recordopbrengst belooft, is de mogelijkheid dat veehouders veel voor hun voer moeten gaan betalen niet uitgesloten. Volgens Markusse zit het voor deze bedrijfstak alleen op de weiden mee. Het gras is goed en vooral de boeren die op tijd kunst mest hebben gestrooid, kunnen van de overvloedige regen profiteren. Markusse benadrukt nog eens dat het hoog tijd wordt dat melkveehouders hun quotum voor volgend jaar krijgen toegewezen. De onzekerheid over het toegestane aantal kilo's te produce ren melk en de superheffing in het verschiet, maakt de toekomst niet direct rooskleurig. Wie momenteel de vlasakkers in Zeeuwsch-Vlaanderen aanschouwt slaat de schrik om het hart; de regen heeft het lange gewas neergeslagen. De oudere vlassers vrezen overigens nog niet voor hun produkt. Het vlas heeft de goede eigenschap zich snel te kunnen herstellen en op te richten. Maar ook hier geldt weer: het moet niet te vaak gebeuren. Al met al kan worden gezegd dat regen, wind en droogte de gewassen de das nog niet hebben aangedaan. Er is nog alle kans op een goede maar late oogst. Maar dan moet het nü wel zomer worden. METING PERIODE '82-'83 VLISSINGEN De luchtverontreiniging in Zeeland door zwavel dioxide is in het meet- jaar '82-'83 met onge veer eenderde gedaald ten opzichte van het jaar daarvoor. De verla ging van de verschillen de waarde is het gevolg van het ontbreken van perioden met hoge con centraties tijdens de wintermaanden. Een en ander blijkt uit het overzichtsrapport metingen luchtveront- reigingen van provincia le waterstaat. De advies grenswaarden voor zwa veldioxide zijn op geen enkel meetpunt over schreden, terwijl de hoogste uur- en dag waarden beneden de 'alarmniveaus' bleven. Daar staat tegenover dat verontreinigingen door andere stoffen ste gen. Zo steeg de vervui ling door standaar drook En de Ameri kaanse norm voor de ozonconcentratie is in de zomer periode 1982 op alle drie de meetpun ten overschreden. Het aantal overschrijdingen verdubbelde ten opzich te van het voorgaande jaar. Ook stegen bepaal de waarden van fluoride licht Adviesgrenswaar den werden niet over schreden- Er viel verder een daling te constateren van stik stofdioxide-concentra ties in de lucht. De ver vuiling door stikstofmo- noxide daalde fors. Dit is een direct gevolg van het ontbreken van pe rioden met ongunstige verspreidingsvoorwaar- den tijdens de winter maanden. Op alle meet punten in Zeeland werd een daling van de kool- monoxlde-concentraties geconstateerd. Voor duizend gulden horloges gestolen bij inbraak Sluis SLUIS Bij een inbraak in het Rotanhuis aan het Walplein in Sluis is voor rond dc duizend gulden aan dameshorloges gestolen. De dadcr(s) gooiden een steen door de etalageruit en namen alle dameshorloges mee. De inbraak werd gepleegd in de nacht van donderdag op vrijdag. Het was de tweede maal in drie weken dat het Rotanhuis door inbrekers werd be zocht. Toen werd op dezelfde wijze voor 1800 gulden aan dameshorloges uit de etalage gehaald. Vlissinger (21) aangehouden voor winkeldiefstal VLISSINGEN - De Vlissingse ge meentepolitie heeft vrijdagmiddag omstreeks half drie de 21-jarige Vlis- singen G. J. M. aangehouden voor winkeldiefstal. De jongeman had voor zo'n veertig gulden gestolen bij een grootwinkelbedrijf in Vlissingen. Bij zijn aanhouding had de jongeman tevens voor zo'n 25 gulden tijdschrif ten bij zich die hij had ontvreemd bij diverse zaken in de Vlissingse binnen stad Na het opmaken van proces verbaal werd de Vlissinger naar huis gestuurd. De politie kreeg tevens een aangifte van poging tot inbraak bij een hotel- bedrijf aan de boulevard Blankert. De afgelopen nacht werd daar gepoogd in te breken. Er wordt echter niets ver mist. De dader vernielde een raamko zijn. Er werd tevens aangifte gedaan van diefstal uit een strandhokje aan het Nollestrand. De familie B. uit Vlissingen ontdekte vrijdagochtend dat het hokje was opengebroken. Uit het hokje waren badspullen verdwe nen. Klok gestolen bij inbraak woning in Retranchement RETRANCHEMENT In de nacht van donderdag op vrijdag hebben onbekenden een Friese staartklok ge stolen uit de woning van J. G. aan de Zwinstraat in Retranchement. De da- der(s) kwamen de woning binnen met een valse sleutel. De inbraak werd gepleegd tussen donderdagavond tien uur en vrijdagmorgen twee uur. VLISSINGEN - Drs J. W. Meerwaldt, hoofd van de afdeling ruimtelijke voorzieningen in de sport van het ministerie van WVC, heeft vrijdag officieel een begin gemaakt met de uitbreiding en renovatie van het Vlissingse sportfondsenbad. De da tum. vrijdag de dertiende, speelde deze officiële gebeurtenis echter par ten. De 'eerste paal' die drs Meer waldt sloeg, brak tijdens die activi teit. Bovendien was het aanvankelijk de bedoeling dat staatssecretaris J. van der Reijden de handeling zou verrichten. Hij moest echter wegens kabinetsberaad verstek laten gaan. Het breken van de paal betekende overigens geen onderbreking van de officiële bijeenkomst Een deel van de genodigden werd zich pas van het feit bewust toen de heer T J van Schaik van aannemingsbedrijf Sportbouw bv er tijdens de op de handelinge volgen de bijeenkomst in het Strandhotel melding van maakte Wethouder D. J P. Bruinooge, optre dend in zijn functie van voorzitter van de raad van beheer van het zwembad, schetste in grote trekken de achter gronden van de uitbreidingsplannen. „Sinds de realisering van het bad in 1970 is eigenlijk constant gewerkt aan uitbreiding De buitenaccommodatie is weliswaar van hoge kwaliteit, maar de sport- en recreatiewereld kwamen onvoldoende aan hun trekken. Sinds 1975 zijn er plannen voor een wed- Drs Meerwaldt van het ministerie van WVC werd bij het slaan van de ojficie- le eerste paal voor het zwembad in Vlissingen een handje geholpen door een medewerker van aannemingsbe drijf Sportbouw bv. stnjdbad In 1980 kwamen die plan- beslissing om dan maar alleen een eerste contacten gelegd met het mi- nen opnieuw aan de orde. nu in com- recreatiebad te bouwen. Een teleur- msterie van WVC over subsidiering binatie met een golfslagbad. Fïnan- stellende beslissing voor de sportwe- vandebouwvanhetwedstrijdbad. De cieel gezien was dat echter niet haal- reld" aldus de heer Bruinooge. In heer Bruinooge toonde zich erkente- baar en dat leidde uiteindelijk tot de december vorig jaar werden echter de lijk voor de snelheid waarmee een positieve beslissing daarop tot stand kwam. „Binnen drie tot vier weken kregen we de toezegging dat er 1 miljoen subsidie werd verleend in het kader van de zogenaamde terugploeg- regeling. De voorwaarden die aan die regeling verbonden zijn. zijn overi gens niet altijd even eenvoudig uit te voeren". Uitbreiding van het Vlissingse zwem bad is één van de vier projecten in de sport die met toepassing van de terug- ploegregeling (waarbij geld dat ders gebruikt wordt voor uitkeringen, wordt aangewend voor projecten, on der voorwaarde dat daarbij langdurig werklozen worden aangesteld) wor den uitgevoerd, aldus de heer Meer waldt. Hij maakte bekend dat deze week overeenstemming is bereikt over toepassing van de regeüng voor accommodatieverbetering voor het betaalde voetbal. „De weg is nu vrij voor een landelijke aanpak van dat project", aldus drs Meerwaldt. Het wedstrijdhad zal in september volgend jaar klaar zijn, zo bleek uit de toespraak van de heer Van Schaik. Oplevering van het (eveneens over dekte) recreatiebad volgt dan in c cember. De heer Van Schaik haakte in op de toespraak van de heer Brui nooge, die daarin gewag maakte van het grote aantal aanpassingen dat de bouwplannen in de loop der jaren hebben'ondergaan. „We hebben nog nooit zoveel zwembaden ontworpen als voor de gemeente Vlissingen". zo zei hij. „Gelukkig bouwen we maar één". 11 i doelstelling van reptielenzoo Iguana is drieledig. We s betreft de belangrijkste - een verzorgende taak ten opzichte van de dieren. We zijn en blijven in de eerste plaats een asiel voor reptielen". Ad en Ina Bom - beheerders van het reptielenhuis in Vlissingen dat wordt geëxploiteerd door de Stichting Iguana die door het echtpaar in het leven is geroepen - praten met veel enthousiasme en vooral veel liefde over hun dieren. „De meeste mensen vinden de reptielen eng. Maar ze zijn heel lief. Er zijn erbij die op hun naam reageren en bijvoorbeeld groene leguanen vinden het heerlijk om achter hun oren gekrabd te worden", aldus Ina. De reptielenzoo werd in mei 1981 kelder heeft inmiddels al een gron- geopend en mag zich sindsdien ver- dige herinrichting ondergaan In heugen in een steeds groeiende be- april van dit jaar werd daar het langstelling. Met enige regelmaat arthropodarium in gebruik geno- verschijnen dan ook berichten in de i. Daarin zijn de geleedpotigen - r uitbreidingen die in het schorpioenen, spinnen, sprinkha- monumentale pand aan het Bella- mypark tot stand zijn gebracht. nen en dergelijke - ondergebracht. Vooral de grote vogelspin is een Maar niet alleen het aantal dieren- trekpleister voor het publiek, verblijven breidt uit, ook het aantal Een mannetjesexemplaar heeft ove- dieren neemt in hoog tempo toe. rigens ook buiten Vlissingen succes Dat maakt de noodzaak van extra gehad. Iguana leende hem uit aan ruimte natuurlijk groter, maar is cr Diergaarde Blijdorp in Rotterdam tevens de oorzaak van dat Ad en om ermee te kweken. Eén van de Ina Bom geen tijd hebben om de twee vrouwtjes vogelspinnen van de nog ongebruikte zolder te verbou- diergaarde werd al snel bevrucht, wen tot verblijfsruimte voor de die- vertelt Ina. De poging die het man- ren en filmzaal. „Die willen we al netje bij het tweede vrouwtje aan- vanaf het begin, maar het is er nog wendde, werd hem bijna fataal. „Hij niet van gekomen en voorlopig zal moest lopen voor z'n leven", aldus het wel niet lukken ook", voorspelt Ina. Hij is waarschijnlijk wat te Ina. gehaast geweest, zo blijkt uit de Toch is de zolder niet helemaal ongebruikt. Sinds vorige week hui die onze zoo de naam Iguana heeii bezorgd, want dat is de wetenschap pelijke naam - laten zich grss achter hun oren krabben. Dan a ten ze helemaal te gemeten Ens reageren sterk op kleuren. Als li een paars truitje aan heb, dan wor den sommige leguanen helemaal panisch". De eerste verdieping tenslotte herbergt de kaaimannen, grote slangen en grote hagedissen. Daar mee zijn alle hoofdsoorten waarii amfibieën en reptielen zich late: verdelen in Iguana vertegenwoor digd. Met één uitzondering echter, De repticlensoort 'rhynchocepha- lia' is er niet te zien. Dat kan moeilijk, want de enige soort diee van deze hoofdsoort nog over is-de tuatara of brughagedis - is bijna uitgestorven. In totaal zijn in dt reptielenzoo ongeveer 550 dieren gehuisvest van 95 verschillende soorten. Het ontbreken van die ene hoofdsoort valt dus niet erg op. al blijft het natuurlijk triest dat weer een diersoort van de aardboden dreigt te verdwijnen. Aan de stroom nieuwe dieren zal voorlopig nog geen einde komen Niet alleen worden in het reptielen huis met enige regelmaat dieren van tekeningen van geboren, ook van buitenaf krijgE Ina en kleurenfoto's van de Vlis- zen daar ongeveer 35 schildpadden J^se kunstenaar Wilfned van den Rnnrn rhp Tcniann np np-znplfpr*; lp van uiteenlopende grootte en soort. Ze blijven de komende tijd verbor- Boom - die Iguana de bezoekers te koop aanbiedt. „Voordat de paring Ina en Ad heel wat beesten aange boden. „De mensen willen ze dai kwijt-, maar willen ook weer niet ai: ze worden verhandeld. We willes gen voor de ogen van de bezoekers Plaatsvindt houden vogelspinnen alles opnemen. we moeten ook wel eerst een urendurend voorspelritu- Dit is voornamelijk om het jachtinstinct van het vrouwtje uit te schakelen. Vindt dit ritueel niet grote „Voorlopig blijven ze nog in quaran taine. Dat duurt een maand of dne. Tegen die tijd hopen we zover te zijn dat een aantal in het terrarium in de tuin kan. Voor de rest zoeken we Plaats- dan bestaat er dan een andere oplossing", aldus Ad. De schildpadden zijn afkomstig uit een prlvécollectie van een Rot terdammer. Die was echter niet langer in staat voor de beesten te zorgen en deed, zeer tot zijn spijt, afstand van het grootste deel van de schildpadden. Van de 35 stuks die nu zijn gearri veerd behoren er elf tot de Europese soort, de rest- is afkomstig uit tropi sche streken. Vier exemplaren uit want de mensen zetten de diere: soms gewoon bij ons op de stoep Maar ja, we hebben nu eenmai gesteld dat wc een asiel voor reptie len willen zijn. Dat heeft consequen ties. Het kan wel betekenen datw over enige tijd uit moeten zien nas; een ander onderkomen omdat ai', dan te klem wordt. Maar dat is vat later zorg' De eerstkomende jaren kan h;' publiek - op topdagen komen vijf- tot zeshonderd bezoekers - in iecs |anj geval terecht aan het Bellamypark Iguana is van juni tot oktober op zondag, maandag en donderda? 14.00 tot 17.30 uur geopende de laatste categorie behoren tot de kans dat het mannetje opgegeten op dinsdag, woensdag, vrijdag a - -- - - wordt als hij naderbij komt", aldus zaterdag van 10.00 tot 12.30 uur er 'zware jongens (m/v)'. Het zijn Azia tische landschildpadden, van 14.00 tot 17.30 uur. Van 1 oklc- aange- de tekst van de gids. duid met de namen 'Geocholone Behalve deze dieren - die bij menig- ber tot 1 juni is Iguana alleen Emys'en'GeocholoneNutaPundy', een toch gevoelens van afgrijzen middags geopend, soorten waarvan de vrouwtjes afme- oproepen - huizen in de kelder wan- Als de laatste bezoeker om half zei tingen kunnen bereiken van meer delende takken, kikkers, padden, Iguana verlaat, begint voor Ad en dan 65 centimeter. Het grootste salamanders en insekten. De bega- lus de grote schoonmaak. Dat exemplaar dat nu op de zolder van ne grond is het domein van de houdt ze tot laat in de avond bezia Iguana rondscharrelt is de halve kleine en grote hagedissen en slan- Voor Ad is het de volgende dag wee meter al gepasseerd Dat rond- gen. „De mensen weten gewoon niet vroeg dag. want naast het werk voce scharrelen gebeurt overigens met wat voor leuke dieren reptielen zijn. Iguana heeft hij een vaste baan. Dsi een verbazingwekkende en bewon- Ze denken bijvoorbeeld dat slangen is ook de reden dat reikhalzend derenswaardige vastberadenheid. jj'""*" Connie Urgert, als vrijwilligster be hulpzaam in de reptielenzoo, heeft zo Dat de onmiddellijk aanvallen als je bij ze wordt uitgezien naar vrijwilligers in de buurt komt. maar dat is niet Iguana is inmiddels een goedee- dat denken komt keurd vrijwilligersproject. en eer de grootste moeite twee schildpad- volgens mij ook door avonturen- paar extra handen zou hel echtpaï den in bedwang te houden als die films en zo. Daarin zie je slangen de Bom wel kunnen gebruiken. „Mas moeten poseren voor de fotograaf, meest vréselijke dingen doen, maar we stellen wel strenge eisen aan# De beesten willen maar één ding' in werkelijkheid zijn ze niet zo ge- vrijwilligers. Je gaat tenslotte ffifc vooruit. Niet snel, maar wel krach- vaarlijk. Als je je maar aan de regels dieren om. Ze hoeven er geen ver houdt". aldus Ad en Ina vult aan: stand van te hebben, wij leren p „De reptielen accepteren je in hun alles wel. Als ze maar hart voord: biotoop. En er zijn erbij die erg beesten hebben" erige 'zolderschildpaddcn' gevoelig zijn. De groene leguanen tig. Connie wordt moeiteloos mee getrokken. Hans Verbid 'zijn van uiteenlopende afme tingen en vertonen een voor de leek verrassende verscheidenheid in vorm en kleur. Hoewel de zolder dus voorlopig dicht blijft voor het publiek, zijn er genoeg andere schildpadden elders in het reptie lenhuis. In totaal herbergt Iguana nu ongeveer negentig exemplaren. Een deel daarvan gaat deze zomer in het terrarium in de tuin. Dat is vrijwel voltooid (evenals' de overi ge verbouwingswerken in eigen be heer uitgevoerd). Maar ook dit deel van Iguana is voorlopig niet toe gankelijk voor het publiek. „Dc dieren kunnen er wel in, maar de bezoekers zullen wat dat betreft tot volgend jaar moeten wachten. We willen dat alles er piekfijn uitziet voor de tuin wordt opengesteld. De beplanting is dit jaar de gron inge gaan en dat moet nu eerst een beetje groeien", aldus Ad. „Maar de mensen kunnen wel van binnenuit de tuin inkijken". Toen Iguana in 1982 begon, waren alleen de kelder en de begane grond van het uit de zestiende eeuw stam mende pand (gebruikt als gerechts gebouw en gevangenis, hetgeen on der meer betekent dat de keldermu ren plaatselijk ongeveer twee meter dik zijn» benut voor de terraria. De Connie Urgert heeft de grootste moeite de twee grote schildpadden tijdens hel poseren in bedwang te houder,.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 8