I'S* I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Invullen begroting maand uitgesteld Eind vrijwillige ziekenfondsverzekering kleintjes W. Sociale partners eens over werk voor jongeren UBINET WIL 'DOORREKENEN' Huwelijk verijdeld ZIEKENFONDS MIDDEN-ZEELAND MIDDELBURG 01180-34520 Regen Laat in de middag opklaringen, maar ook morgen onbetrouwbaar en buiig weer Koel en winderig. 227e jaargang no. 164 Zaterdag 14 juli 1984 kunt u telefonisch opgeven. Bel Middelburg UI 180-27651 I Temeuzen 01150-94457 Vhsslngen 01184 15144 Hulst 01140-14058 Goes 01100-16140 I Zlerikzee 01110- 5380 DRIEBERGEN (ANP) - De vakantiedrukle heeft vrijdag niet geleid tot grote files op de snelwegen. Hoewel vrijdagmiddag op sommige momenten dertig tot veertig procent meer verkeer op de weg was dan op deze tijdstippen op andere vrijdagen, waren de files minder lang dan anders. Rond half vier bereikten vijf files een totale lengte van 35 kilometer, maar even na zessen kon worden meegedeeld, dat alle files waren opgelost. Een woordvoerder ven de verkeerscentrale van de rijkspolitie te Driebergen sprak aan de vooravond van de zomervakanties in ons land over een „behoorlijk goede spreiding". Het vakantieverkeer begon rond twee uur op gang te komen Op de A 27 bij Raamsdonk, waar aan de weg werd gewerkt, was direct sprake van filevorming. Op de beruch te knelpunten begon de filevorming rond half vier De weg Arnhem - Apeldoorn raakte al snel verstopt met langzaam rijdend en stilstaand verkeer en bij Eindhoven ontstond een file van vijf kilometer. Elders ontstonden kleinere files, tot een lengte van twee kilometer, onder meer als gevolg van ongevallen. Tussen twee en vijf uur werden bij de verkeerscentrale zeven ongevallen gemeld, waarbij vijftien voertuigen waren betrokken en een persoon licht gewond raakte. Op de Zeeuwse wegen was het volgens een woordvoerder van de rijkspolitie zeer rustig. „Tegen het stille aan". DEN HAAG (GPD) - Het kabinet-Lubbers heeft de afgelopen nacht na urenlang vergaderen nog geen definitief besluit kunnen nemen over de rijksbegroting voor 1985. Een aantal belangrijke kwesties is nog niet opgelost en zal eind augustus opnieuw ter discussie komen, alvorens de begroting defini tief kan worden vastgesteld. Premier Lubbers zei op een nachtelij- ministeries. Onder lastenverlichtilng kepersconferentie dat op drie belang- voor het bedrijfsleven valt ook de rijke punten nog een voorbehoud rust. steun aan de boeren Dat betreft de voorgenomen lasten- Lubbers wilde niet precies zeggen om verlichting voor het bedrijfsleven, de hoeveel geld het daarbij gaat. Hij maatregelen van het kabinet voor de sprak slechts van ..enkele miljarden", bestnjding van de jeugdwerkloosheid. De komende weken zullen ambtena- waarvoor voorlopig een half miljard is ren de gevolgen van de door het uitgetrokken, en een aantal extra kabinet voorlopig genomen besluiten uitgaven voor nieuw beleid van de doorrekenen. De uitkomst daarvan wordt bepalend voor de omvang van deze maatregelen. Deze onduidelijkheid was een van de oorzaken waarom het kabinetsberaad over de begroting zo lang duurde. Met name minister van financien Ruding wilde graag nu al harde garanties hebben over de invulling van de om buigingen en de hoeveelheid geld die voor de hierboven beschreven punten nodig is Aan het al in april afgesproken bezui- nigingsbedrag is uiteindelijk niet ge tornd. Het gaat om 9.6 miljard gulden, die als volgt worden verdeeld: op de salarissen van ambtenaren en trend volgers, alsmede op de sociale uitke ringen elk 2.7 miljard gulden. 2.9 miljard op de ministeries en 1,3 mil jard op de volksgezondheid. Begin dit jaar hebben twee leden van de Raad voor de Bevrijding van Suriname en kele malen gesprekken ge voerd met een Amerikaanse huurlingenleider over plan nen voor een invasie in Suri name. (PAGINA 2) Bezwaren Van de dienstplichtigen blij ken bijna dertig procent 'over wegende of onoverkomelijke' bezwaren te hebben tegen de bewaking van kernwapens. (PAGINA 3) Maar premier Lubbers zei vrijdag nacht dat met name op het punt van de bezuinigingen op uitkeringen en ambtenarensalarissen deze bedragen „het doel zijn waarnaar wij streven Over de precieze invulling van deze bezuinigingen zal het kabinet later dit jaar met de bonden overleg gaan plegen. Daarom wilde hij nu ook nog niet zeggen waar zijn „ondergrens" ligt. Lubbers, die erg vaag was in zijn toelichting, vertelde wel dat volgend jaar geen algemene kortingen op uit keringen of ambtenarensalarissen op het programma staan. Het gaat nu om specifieke maatregelen, maar welke dat zijn wilde hij niet zeggen. Naar verluidt zouden de belangrijkste maatregelen zijn: een verlaging van de ww-, de wwv- en de wao-uitkerm- gen van 70 procent, een onderdeel van de stelselherziening van de sociale zekerheid: hevriezing van de kinder bijslagen de sociale uitkeringen: ver laging van het ziekengeld naar 75 procent gekoppeld aan premieheffing over het ziekengeld Dit laatste voor stel moet 700 miljoen gulden opleve ren. Daartegenover staat een pakket aan lastenverlichtingen voor de individue le burgers, vooral in de vorm van verlaging van de sociale premies Ook die voorstellen zijn nog niet definitief. Zij zouden betekenen dat vrijwel uit- Slot zie pag. 3 kol. 4) In het SER-gebouw in Den Haag kwam vrijdagmiddag de Stichting van de Arbeid bijeen voor overleg over de jeugdwerkloosheid Foto VNO-voorzitter Van Veen, FNV-voorzitter Wim Kok en Herman Bode vice-voorzitter FNV) Oogst Van de meeste produkten kan een behoorlijke oogst ver wacht worden Ondanks de extreem slechte weersomstan digheden, staan de gewassen op de Zeeuwse akkers er rede lijkbij. (PAGINA 8) Climax Het tweegevecht in de Tour de France tussen Laurent Fignon en Bernard Hinault reikt lang zaam naar een climax. „Ze maken elkaar kapot", zegt Pe- ter V/innen (PAGINA 13) Nimes i Nice •$)M kt' Jan Poortvliet wilde liever nog vandaag dan morgen vertrek ken bij PSV. daarom kwam de tweejarige verbintenis met het Franse Nimes als een uit komst (PAGINA 15) Binnen- en buitenland: 2 en 3 Financieel: 4 Provincie: 5, 7,8,9.10 en 11 Sport: 13, 14 en 15 Weekend krant: 17, 18, 19, 21 en 23 Radio en televisie: 24 en 25 MÜNCHEN (DPA) - Grote delen van het zuiden van de Bondsrepubliek Duitsland zijn donderdagnacht door een ongekend hevig noodweer getroffen. Ten minste 200 mensen raakten gewond en volgens de Rode Kruis van Beieren zijn drie mensen direct of indirect door het noodweer omgekomen. De schade loopt in de miljoenen. Enkele vliegtuigen op het vliegveld van Munchen raakten door hagelstenen, volgens getuigen af en toe zo DEN HAAG (GPD) - De Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van werkgevers- en werknemersorganisaties, heeft vrijdag na langdurige bespre kingen unanieme aanbevelingen opgesteld voor de bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd. Naast een brief aan de CAO-onderhandelaars is ook een brief verzonden naar minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid met het verzoek om nader overleg tussen de Stichting van de Arbeid en het kabinet over een aantal zaken die onder meer de rechtspositie en de sociale zekerheid van de jongeren betreffen. Het overleg beoogde een massale Opvallend in de unanieme aanbeve- aanpak van de jeugdwerkloosheid, hngen is, dat de leer- en arbeldsover- waardoor de naar schatting 70 000 eenkomsten blijven gehandhaafd. In schoolverlaters die geen baan zullen het stuk, waarover tijdens vele schor vinden en nog eens 20.000 langdurig singen nader overleg plaatsvond tus- werkloze jongeren aan een arbeids- of Sen FNV-voorzitter Wim Kok en werk- leerlingplaats geholpen worden De geversvoorzitter mr Chris van Veen. overheid is gevraagd een evenredig staat dat praktijk- en leermogelijkhe- deel van deze in totaal 90.000 plaatsen den moeten worden geschapen, met voor rekening te nemen. name voor jongeren die niet of nog niet kunnen instromen in het leerlin genwezen. Naaf de mate waarin naar het oordeel van cao-partners sprake is van produktieve arbeid ..behoren de gebruikelijke arbeidsvoorwaarden van toepassing te zijn". Hiermee is een stuk onrust by de vakbeweging weggenomen. Sinds in november '82 een akkoord bereikt werd in de Stichting van de Arbeid zijn in verschillende bedrijfs takken en ondernemingen plannen opgesteld die nu al worden uitge voerd. daarover in overleg te treden met' de Stichting van de Arbeid Zowel Kok als Van Veen i beiden zijn voorzitter van de Stichting van de Arbeid) zeiden dat met de overheid nog overleg gepleegd moet worden over de rechtspositie van de jongeren, over de sociale zekerheid die hen kan worden geboden, over de hoogte van de uitkeringen en over het al of niet verlenen van ontheffingen van de be taling van het wettelijk minimum loon Beide voorzitters vonden dat het rap- (Slot zie pag. 3 kol. 4)) groot als tennisballen, zodanig beschadigd dat zij niet konden opstijgen. Een aantal binnenlandse vluchten is uitgevallen. Het verkeer in München raakte als gevolg van ongelukken, overstromingen en kapotte verkeers lichten volledig ontwricht In Munchen is een telefooncentrale ingericht om het herstel van de schade te coördineren. Enkele honder den scholieren kregen via de radio het op zich verheu gende bericht dat een aantal scholen wegens schade is gesloten. 1 r-Sr~V •»- Een woonhuis in Munchen vrijdag na een zware hagelbui. Leerlingen wezen In de aanbevelingen aan de cao partijen slaat dat het leerlingenwe zen zodanig moet worden verbreed en versterkt, zodanig dat ten opzich te van 1982 een verdubbeling onstaat. Hierbij is een optimale afstemming op het kort middelbaar beroepson derwijs nodig. Voorts wordt opgeroe pen groeibanen te scheppen; vooral hierbij zal gekeken moeten worden naar de mogelijkheden van de bedrij ven en bedrijfstakken. De Stichting van de Arbeid zegt er het volste vertrouwen in te hebben dat aan deze aanbevelingen gehoor zal worden gegeven. De overheid wordt opgeroepen om met name ten aanzien van de werkloze jongeren met duide lijke beleidsvoornemens te komen en EINDHOVEN (ANP) - De vreemdelingendienst van de Eindhovense gemeentepolitie heeft vrijdag een huwelijk verijdeld tussen een 16-jarige meisje uit Eindhoven en een 25-jarige man uit India. De man. die is aangehouden, ver bleef illegaal in Nederland. Het meisje kende hem nauwe lijks en wist niet waar hij woonde, aldus een woord voerder van de politie. De vreemdelingendienst was de man op het spoor gekomen tijdens een controle van de huwelijksaangiften Omdat de bruid niet wist waar haar aan staande man woonde, zat er niets anders op dan de man op het gemeentehuis op te wach ten. Hij is ter plaatse aange houden Maandag wordt hij uitgezet naar Belgie De man was namelijk in het bezit van een formulier van de Antwerp se politie, waarop hij werd uitgenodigd voor een gesprek daar. per 16 juli 1984 nieuw telefoonno. noteert u dit even? HAAG (ANP) - Het kabinet heeft Tnjdag op voorstel van staatssecre- Jttis Van der Reijden (WVC) besloten voor nieuwe verzekerden. De beslui- januari niets veranderen voor wat den die er nu in zitten en die premiere- hun uitkering zal rekening worden kader van hun arbeidsvoorwaarden ten moeten nog verder worden uitge- betreft de premieheffing en het recht ductie krijgen moeten volgens het gehouden met de premie die ze moe- gelden werkt. Er zal ook nog een advies op verstrekkingen Wie na die datum voorstel (met dezelfde rechten en pre- ten gaan betalen Voor de particuliere verzekeraars een aantal wijzigingen in het worden gevraagd aan de Ziekenfonds- 65 wordt blijft waar hij is in de miel worden overgeheveld naar de wordt een systeem van onderlinge raad. terwijl binnen afzienbare tijd verplichte ziekenfondsverzekering of -dan gesloten- bejaardenverzekering De andere vrijwillig verzekerden (klei- „pooling" ingevoerd om de kosten een advies van de SER wordt ver- bij een particuliere maatschappij. en verzekerden met een AAW-, AWW ne zelfstandigen, ambtenaren) moe- van de vergrijzing -oudere verzeker- wacht over de bejaardenverzekering. De vrijwillige verzekering ivoor men- of bijstandsuitkering naar de ver- ten zich particulier verzekeren Voor den kosten meer dan jonge-beter te v4jwillige verzekering van het Voor de mensen die nu in de bejaar- sen met een inkomen tot 47 850 gul- plichte verzekering, waar nu alleen zelfstandigen met een laag inkomen spreiden over alle particulier verze- orde aekenfonds 11.5 miljoen verzekerden) denverzekering (bestemd voor 65- den die niet in aanmerking komen werknemers met een inkomen tot zullen compenserende maatregelen kerden. Verschillen in leeftijdsop- *ordt opgeheven en de bejaardenver- plussers met een inkomen tot onge- voor de verplichte of bejaardenverze- 47 850 gulden onder vallen Zij behou- worden getroffen. Voor ambtenaren bering ii miljoen) wordt gesloten veer 23 600 gulden) zitten zal na 1 kering) wordt opgeheven. De bejaar- den eveneens hun huidige rechten In blijven de bestaande regelingen in het (Slot zie pag. 3 kol. 5) tot leisel van ziektekostenverzekerin- ïon, die zo mogelijk al per 1 januari J»5 worden doorgevoerd. Rusland, de VS en de ruimte Verenigde Staten en de /-S4KI Sowjet-Unie lijken na een H periode van uiterst kille be- trekkingen hun verhouding ten opzichte van elkaar te willen verbeteren Sinds het stuklopen van de ontwapeningsconferentie In Gene ve eind vorig jaar. hebben beide lan den niets nagelaten om hun vijandig heid verbaal inhoud te geven. De scheldkanonnades over en weer rie pen de jaren van de koude oorlog volop in herinnering. Alle kanalen voor Oost-West-overleg bleken plotse ling verstopt: Moskou en Washington konden op geen enkele wijze meer zaken met elkaar doen. Het begin van een toenadering tekent zich nu lang zaam af Weliswaar is geen sprake van enige hartelijke sfeer tussen beide landen, maar de verstopte communi catiekanalen vertonen weer openin gen De leiders van beide landen zijn niet onwillig om het maar zo voor zichtig mogelijk uit te drukken met elkaar van gedachten te wisselen over de ruimtewapens. De science fiction- achtige verhalen van de laatste tijd over geavanceerde ruimtewapens zijn niet allemaal bedenksels van mensen, die nieuwe bedreigingen zien De mili tarisering van de ruimte is wel dege lijk een reéel gevaar voor de wereld. De leiders In Moskou en Washington beseffen dat beter dan wie ook. Als zij nu met elkaar willen praten dan wordt die gedachte mede ingegeven door hun bezorgdheid de greep op de ontwikkelingen te verliezen Mogelijk al in september komt er een gesprek tussen de Grote Twee. Het begin van een nieuwe periode van dool tussen de VS en Rusland9 Gezegd moet worden dat de Ameri kanen zich de laatste tijd hebben beijverd weer in gesprek te komen met de Russen. Reagan heeft in per soonlijke boodschappen aan Tsjer- nenko herhaaldelijk aangedrongen besprekingen te openen onverschillig het onderwerp De Amerikaanse pre sident heeft daarvoor zijn redenen. In de huidige gespannen situatie tussen de supermachten is het van het groot ste gewicht, dat contacten blijven bestaan, teneinde de wereld voor een onverwachte ramp te behoeden. Dat klinkt theatraal, maar als zich plotse ling eejj crisissituatie voordoet terwijl de commuBjcatiekanalen dicht zijn geslibd, zit een ongeluk in een klein hoekje. De Amerikaanse president draagt als leider van de vrije westerse wereld een grote verantwoordelijk heid Vanuit die verantwoordelijkheid is hij gehouden te blijven communice ren met zijn tegenstrevers in Moskou. Reagan kan overigens enig politiek succes in zijn buitenlands beleid goed gebruiken. Met de presidentsverkie zingen in de herfst van dit jaar in het vooruitzicht, is hem er alles aan gele gen de Amerikanen de overtuiging te geven, dat hij. Ronald Reagan, de enige man is m wiens handen de leiding van Amerika veilig is gesteld. Tot voor kort hielden de Sowjets steeds de boot af. Zij wilden niet onderhandelen met Reagan, want daarmee zouden zij tegen het Sowjet- belang in de positie van de huidige Amerikaanse president versterken In het Kremlin bestaat nu eenmaal wei nig waardering voor de politieke kun stenaar Reagan, die in de ogen van de Russen een gevaarlijke avonturier is. Het feit echter dat de Sowjet-Unie de bereidheid toont met de Amerikanen te willen praten over ruimtewapens, is een voorzichtige aanwijzing van een andere, positieve houding ten opzich te van Amerika's president Het kan ook zo zijn. dat de Russen er inmid dels van overtuigd zijn dat hun huidi ge benadering Reagan goed noch slecht doet Kennelijk kijken de Rus sen al over de Amerikaanse verkiezin gen heen Pragmatische politiek be drijven ligt de machthebbers m het Kremlin wel. De vraag kan ook worden gesteld waarom de Russen handelen, zo als zij de afgelopen jaren hebben gedaan De verloedering van de Oost- West-relaties kan niet alleen worden geweten aan Afghanistan. Polen, de Russische dissidenten of de plaatsing van kruisraketten in West-Europa. De politieke ontwikkelingen op het we reldtoneel baren de Sowjet-Unie zor gen Met lede ogen zien zij de toenade ring tussen China enerzijds en de VS en Japan anderzijds. Ir. het Verre Oosten ontstaat een 'as die de Sow jets als bedreigend ervaren Tegelij kertijd moeten de kameraden in het Kremlin constateren, dat Oost-Euro pa niet meer zo gedwee in de pas loopt als een aantal jaren geleden. In het immens grote Rusland zelf blijkt in tussen sprake te zyn van spanningen tussen de oudere generatie en de Jongeren, zonder dat overigens sprake is van opstand. Het Sowjet-regime is zo strak georganiseerd, dat de nauwe lijks in de communistische ideologie geïnteresseerde Sowjet-jeugd niet ver der komt dan wat lauwe protesten en een op materialistische zaken inge stelde levenshouding De Russische leiders, die hun land in de loop van enkele tientallen jaren tot een wereld macht van formaat hebben uitge bouwd. zijn beroofd van een aantal zekerheden Het bepaalt mede hun houding ten opzichte van het buiten land Het Westen doet er goed aan met deze factoren rekening te houden. De deur op zijn minst op een kier houden, is een eerste voorwaarde. De wereldvrede is niet gediend met ver baal geweld tussen twee staatshoof den Geduldig afwachten en naar ope ningen blijven zoeken, biedt de mees te kans op succes. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1