ZEELAND" B en w Oostburg willen chool Groede behouden m Vakantie zorgt voor propvolle dierenasiels Strandhotel derde slachtoffer Deltawerken in Cadzand-Bad Kolibrivlinders in de val almanak )50° -H'. - m rliify inMBWM Brf PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT g i fllG GROEIENDE BELANGSTELLING VOOR WALCHERSE DRACHT STELT BEROEP TEGEN GS-BESLUIT VOOR PAGINA 9 OOSTBURG B en w van Oostburg zijn het niet eens met het besluit van gedeputeerde staten in die gemeente slechts acht openbare basisscholen toe te staan. Het college houdt vast aan het spreidingsplan voor het openbaar onderwijs, zoals de raad dat in maart vaststelde. Dat plan gaat uit van de vorming van negen basisscholen. B en w willen tegen het besluit van gs bij de Kroon in beroep gaan. Os schrapten de openbare basis- Voordeel daarvan zou zijn dat de B en w van Oostburg schrijven in een school in Groede uit het spreidings- positie van het personeel voor enkele voorstel aan de raad dat een kroonbe- p an. Het provinciebestuur vindt dat jaren zeker zou worden gesteld. Ech- roep zeker niet kansloos is Zij worden hilrie vormine van znwpl ppr> srhnnl in uy bij de vorming van zowel een school Nieuwvliet als in Groede beide zijn voor een samenvoeging, gedoemd tot een noodlijdend be staan. ter: de twee scholen voelden niets daarin gesteund door de schoolraad voor het openbaar kleuter- en lager Het Oostburgse college wilde zich eUCI aanvankelijk bij dat besluit neerleg gen en overwoog zelfs een fusie van de basisscholen in Groede en Nieuwvliet. ZEEUWSE Modem De ringlijder die zich op de folkloristische donderdag in Middelburg op het Molenwater by het buffet vervoegde van het schouwburgcafé, trof een oprecht verbaasde ober tegen over zich, toen hij twee koffie bestelde. „Koffie?", reageerde de hore- caman verwonderd en hij keek de verklede kerel daarbij onderzoekend aan. „Nou, ja", corrigeerde de ring lijder zichzelf snel, enigszins geschrokken van zijn eigen onbesuisdheid, „geef ook ei genlijk maar twee bier". Dat was nog eens andere koek, zo viel er op het gezicht van de ober te lezen. Zo kende hij zijn pappenheimers ten minste weer. En zo voltrok het ringrijders- festijn zich als vanouds: een sportief treffen, met de inzet van paarden en sjezen, be sprenkeld met enig geestrijk vocht. Want een mens mag toch wel wat hebben. Zeker op zo'n plotseling nog zeer zomer se julidag. Achter de dranghekken, wij likten hier bijna drankhek ken, hielden zich ook deze keer weer tal van foto-ama teurs op, de camera in de aanslag. Allemaal toeristen. Walcherenaren fotograferen dat ringrijden niet meer. Eén keer een plaatje gemaakt en je hebt het beeld wel voor eens en altijd vastgelegd, wordt er mo gelijk gedacht. Een foute rede nering, want de scherpe op merker ziet wel degelijk veran deringen. Het principe van het Dngrijdcn is nog immer het zelfde, niet onderhevig aan vernieuwingen waar de maat schappij tegenwoordig zo bol van staat. Het jonassen van de overwin naars gebeurt nog traditiege trouw met de hand en niet volgens een hydraulisch sys teem. Maar je ziet de moderne tijd toch stiekem terrein win nen. In de sjezen beginnen meerij dende neefjes en nichtjes in hun spijkerpakje al aardig op te vallen tussen de folkloristi sche kledij van de volwasse nen. En zijn ze dan toch in nostalgi sche dracht, dan vallen ze wel door de mand door hun taal gebruik. Zo is het gewoonte dal - wan neer er naast de ring wordt gestoken de kreet 'mis' op klinkt. Jongetjes-van-nu roepen zoiets niet. Wel klonk, toen zo'n jonge folklorist van enke le turven hoog de pronte boe rin naast hem in de sjees de ring zag missen, dit zeer eigen tijdse commentaar: „Shit!" Het dierenasiel in Vlissingen. Elke keer aan het begin van de vakantie worden weer tientallen dieren afgegeven. VLISSINGEN Ze zijn er nog steeds, zoals ieder jaar. de honden en katten, die niet mee op vakantie kunnen en dan worden ingeleverd bij de dierenasiels of simpelweg ergens aan een boom gebonden. Om dan nog maar niet te spreken van de konijnen en cavia's die in het bos hun vakantieverblijf vinden. Het is een beetje mode om eens per jaar in de zomermaanden de beschuldigende vinger naar het publiek op te heffen. Affiches met: „Voor Ceasar hebben we een vakantieverblijf op de Veluwe gevonden", spreken boekdelen. In de Zeeuwse dierenasiels en opvangcentra wordt daar genuan ceerd over gedacht. Asielbeheerster mevrouw E. Nederlof-Kaptijn in Middel burg vindt die verhalen verschrikkelijk overdreven en zelfs schadelijk. Maar in de asiels in Vlissingen en Terneuzen en in het kattenopvangcentrum van de Sophiavereniging tot Bescherming van Dieren in Nieuwerkerk is het overvol, zoals altijd in de zomermaanden. onderwijs in Oostburg en de werk groep openbaar onderwijs. Want het college is het niet eens met de stelling van gs dat de scholen tot een noodlijdend bestaan worden ver oordeeld. Volgens prognoses zal de school in Groede op 1 augustus 1988 veertig leerlingen hebben, die in Nieuwvliet 34. En daarmee overschrij den de scholen ruimschoots de onder grens van 23 leerlingen, zoals vastge steld door het ministerie van onder wijs. B en w stellen bovendien vast dat de grondwet over het openbaar onderwijs voorschrijft dat de gemeen ten zijn verplicht om te voorzien in een voldoende aantal scholen. ..Deze verplichting maakt het noodzakelijk, dat zowel in Groede als in Nieuwvliet ppn openbare basisschool wordt ge vormd. Gs hebben dat in hun besluit niet weerlegd". Overigens moet het het Kroonberoep wel haast worden gemaakt in verband met het verstrijken van de beroepster mijn. Als de raad donderdag 19 juli het voorstel goedkeurt, zal het be roepschrift direct via de telex worden verzonden. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. De gemeente Oostburg behoeft de scholen voor bijzonder lager onder wijs geen geld meer uit te betalen voor tuinonderhoud. Met die uit spraak heeft de Kroon de gemeente in het gelijk gesteld in het beroep dat was ingesteld tegen het besluit van gedeputeerde staten. De Oostburgse raad besloot jaren geleden al het bedrag per leerling voor het bijzonder lager onderwijs te verla gen in verband met dat tuinonder houd. De scholen gingen in beroep en kregen van gedeputeerde staten ge lijk. Hoewel het besluit op zich niet werd betwist, vonden gs dat de ge meente voor een soepele overgangsre geling hadden moeten zorgen. Burge meester mr Th. Spijkerboer van Oost burg noemde de uitspraak van de Kroon gisteren 'een aardig succesje" Granaat gevonden WESTERSCHOUWEN Op het strand van Westerschouwen nabij de reddingspost is woensdagavond een antitankgranaat gevonden. Het ex plosief werd door de Explosieven Op ruimingsdienst onschadelijk ge maakt. Niet alleen de rijders en de sjezen waren 'op hun zondags', ook de paarden waren extra versierd. MIDDELBURG - Er bestaat een groeiende belangstelling voor de Walcherse klederdrachten. Dat bleek donderdag overduidelijk op het Molenwater in Middelburg, waar de eerste folkloristische dag van dit zomerseizoen werd gehouden. Zoals gebruikelijk werd die gevuld met ringrijderijen te paard en op de sjees. Veel deelnemers hadden zich zo perfect uitgedost dat de juryleden de grootste moeite hadden om de prijswinnaars aan te wijzen. Op de eerste folkloristische dag is men verplicht om in Walchers costuum te verschijnen. Er worden dan prijzen uitgeloofd voor het mooist geklede paar en voor de mooiste combinatie ruiter en paard. Volgens Piet-Jan Reijnierse en Ko- Jan Provoost, respectievelijk voor zitter en secretaris van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging (ZRVi geven kleine details de doorslag. Het kan een mannelijke deelnemer een plaats in het klassement kosten Wanneer hij een modern digitaal horloge draagt. Een even goed ge klede mededeelnemer met een zil veren klokje aan een dito ketting zal dan profiteren. Bij de vrouwen kan het verschil maken of er onder de lange rokken moderne of ouder wets schoeisel wordt gedragen. Door het groeiende aantal wedstrij den en demonstraties gaan veel jongeren er toe over om zelfs cos- tuums aan te schaffen omdat het bezwaarlijk wordt om stppds van familieleden te moeten lenen. Ande re oorzaak is volgens de bestuursle den de hang naar folklore. De ringrijderijen mochten zich in tussen in een aanmerkelijk grotere belangstelling verheugen dan de afgelopen driejaar. De organiseren de folkloristische commissie (sa menwerkingsverband vna VW en ZRV i was daar opgetogen over. Vi- ce-voorzittcr J. J. L. Jebbink noem de het weerbeeld als belangrijkste oorzaak. Worden de dagen de laat ste jaren vrijwel steeds gekenmerkt door hoogzomerse temperaturen, waardoor het pubüek massaal strandwaarts trok. gisteren was het wisselvallig. Vandaar dat velen het zekere voor het onzekere namen en stadwaarts trokken. Verleden week kondigde de organisatie nog aan dat er een recordaantal van 47 sjezen zou rijden. Helaas bleken er donderdag zes afmeldingen binnen gekomen te zijn. Niettemin was de organisatie blij met het resultaat, verleden jaar reden er minder dan dertig. Wedstrijd verloop De ringrijderij te paard leverde overigens geen topprestaties op. Waren er de laatste jaren steeds enkele deelnemers die alle 30 rin gen staken, gisteren slaagde daar niemand in. Henk Houterman uit Koudekerke was de beste met 29 uit 30. Veel beter brachten de rijders per sjees het eraf,. Aan het eind van de middag bleek dat de paren Ad Verhage/Ina Gideonse en Kees Schout/Ellen Besuven beiden slechts 2 van de 68 ringen gemist hadden. Een dergelijke hoge score is slechts één keer eerder voorgeko men tijdens de 27 jaar oude ge schiedenis van de folkoristische dagen. Een kamp tussen de twee paren moest hier de winnaar aan wijzen. Het koppel Verhage'Gi- deonse was hierbij de gelukkigste. Voor het andere paar afviel moest wel teruggegaan worden naar een ringdikte van 26 millimeter, even eens een zeldzame gebeurtenis bij sjeesjesrijden. Uitslagen sjezen: 1 A. Verhage iGapingei 66; 2 C Schout (Koudekerkei (66). 3 J. J de Kroo (Kou dekerke) 65, 4 G. van den Driest (Gapin- ge) 64, 5 J de Visser (Souburg) 62. 6 P Hollebrandse (Koudekerke) 62. 7 L de Visser (Ritthemi 61. 8 P Besuyen (Kou dekerke) 61. S P Besuyen (Koudekerke. 61. 10 A. Maljaars (Oostkapellei 61. 11 A Francke (Gapinge) 60. 12 S Moens (Aag- tekerkei 59; 13 K. Minderhoud (Westka- pelle) 59; 14 S van de Broeke (Gapingei 57; 15 A. B, Wondergem (Oostkapellei 57; (Slot zie pagina 15 kol. 3) Vakantie, geldgebrek, het lichtvaar- dig aanschaffen van huisdieren zijn de hoofdoorzaken van de drukte. „Toch h is het maar het topje van de ijsberg". II meent mevrouw M. C. Speckens-Vier- I hout, bestuurslid van de Nederlandse fl Vereniging tot Bescherming van Die ren, afdeling Midden- en Noord-Zee- land. „Er is natuurlijk ook veel ver- y borgen leed. Medewerking van pu- p bliek is daarbij onontbeerlijk, zoals D van attente buren, die op een nuchte- J re manier in de gaten houden wat er met de huisdieren van de vakantie- gangers gebeurt. En natuurlijk, heb- ben we het over de uitzonderingen. Het merendeel van de huisdieren krijgt wel een goede verzorging." verschijnsel, dat daar een groot aan tal honden van een maand of tien bij zijn. Het lijkt wel of de mensen na de vakantie een hond hebben genomen om hem dan voor de volgende vakan tie weer weg te doen. De plaatsings kansen voor die dieren zijn slecht, maar we hopen ze toch snel een nieuw thuis te kunnen geven". Ommetje 'Ding' „Wij hebben hier wel eens de indruk dat de mensen een 'ding' kopen, in- plaats van een levend wezen", zegt Cobie van den Bout van het dierena- I siel 'Zeeuws-Vlaanderen' in Terneu zen. I „We zitten hier nu heiemaal vol. Het aantal zwerfkatten liep in een paar weken op tot dertig. Ze werden vaak met jongen gevonden in dozen op parkeerplaatsen of in greppels. We hebben ook veel honden, 27, terwijl we maar 21 hokken hebben. We pakken ze maar op elkaar onder het motto 'Waar een wil is is een weg'. Het zijn vaak aan bomen gebonden honden, I maar ook veel afstandsdieren. We zien dit jaar voor het eerst het vreemde Mevrouw Nedcrlof van het dierena siel in Middelburg gelooft niet zo in die overvolle asiels. „Hier valt het tenminste reuze mee. Vaak wordt een hond gebracht, die alleen maar een ommetje aan het maken was. In zo'n geval is een tatouage de oplossing. Je hoort ieder jaar die verhalen weer over overvolle asiels. Het gevolg is dat de mensen de dieren niet meer brengen, maar ze bij de dichtstbij zijnde boerderij afzetten". „Die verhalen in kranten en op tv doen ons geen goed. Ik bekijk het liever van een positievere kant Wij zijn een dienstverlenend bedrijf en een asiel is er toch voor de opvang van dieren. We moeten blij zijn dat de mensen hun dieren brengen. Echt, meestal zijn mensen niet zo'rottig' voor hun huisdieren. Het probleem is. denk ik. dat er geen goede betaalbare vakantie-accommodaties zijn. want alles draait om geld tegenwoordig." In het dierenasiel 'Zeeland Zuid' in (Slot zie pagina 15 kol. 7) CADZAND-BAD De dagen van restaurant moet, evenals enkele ja- werken. Volgens plan moet het Wielingen, meter of twintig Cadzand-Bad zijn geteld. Het hotel- De Wielingen, wijken v r de Delta- dinwaarts het Strandhotel op de duinen in ren geleden dé hotels Noordzee en Strandhotel opnieuw verrijzen lan- oostelijk van het café De Branding. de Boulevard De Zover is het nog niet. hoewel er met de procedure wèl haast is geboden. Volgens dijkgraaf Th. Cambier van het waterschap Het Vrije van Sluis moet zeker begin 1985 met de nieuw bouw van het Strandhotel zijn be gonnen. De ophoging van de duinry staat voor 1987 op het programma. Dan moet het nieuwe hotel in ge bruik zijn. Het waterschap onder handelt op dit moment nog over de aankoop van het hotel, terwijl de eigenaar daarvan ook nog de grond voor de nieuwbouw moet aanwer ven. De nieuwbouw van het Strandhotel staat ook op de agenda voor de vergadering van de Oostburgse raad donderdag 19 juli. Voor die bouw is een wijziging van het bestemmings plan nodig B en w van Oostburg zijn inmiddels zeer verheugd dat er met betrekking tot die nieuwbouw geen bezwaarschriften zijn ingediend, zo als destijds wel het geval was bij de hotels Noordzee en De Wielingen. Het nieuwe Strandhotel krijgt drie bouwlagen, hoewel er aande nok- en daghoogte beperkingen zijn ge steld. Juist op dat punt lagen de bezwaren tegen de bouw van Noordzee en De Wielingen. Het Strandhotel in Cadzand-Bad SLUIS De heer en mevrouw J. J. W. Martin hebben donderdagmiddag in hun tuin aan de Sint-Pietersstraat in Sluis twee kolibrivlinders gevangen. Volgens vlinderkenner J. C. Wedts de Swart uit Middelburg is dit zeer bijzonder, omdat deze deze dieren zich razendsnel verplaatsen. De heer Martin ving de vlinder in een Middellandse Zee. Het komt zo nu én glazen pot op het moment dat het dan voor dat de vlinders met warme beestje achteruit vliegend een luchtstromingen noorderlijker stre- bloem verliet. Even later zagen de ken bereiken. En de afgelopen weken Martin's nog een kolobrivlinder en is er een vrij sterke zuidelijke lucht- ook deze 'liep in de val'. De gevangen stroming geweest. „De vlinders zijn vlinders hebben een bruin-grijze kleur als het ware in een 'warmtebel' naar ên een geel-zwarte waaiervormige het noordn gekomen", zegt de heer staart. Ze zijn ongeveer 2,5 centimeter Wedts de Swart. Vorig jaar in de lang, aldus de heer Martin. Donder- zomer was dit ook het geval en en dagavond zijn de diertjes weer vrijge- daarvoor waren de vlinders in 1976 laten. voor het laatst in Zeeland gesigna leerd. De kolibrivlinder is een trekvlinder, Inmiddels zijn al op verschillende die voorkomt in de landen rond de plaatsen kolibrivlinders gezien. De kolibrivlinders, die donderdag werden gevangen in de tuin van de heer Martin in Sluis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 9