Kabinet wil Andriessen aan hoofd Europese Commissie Nederland verdubbelt hulp aan Mozambique Informatiemodel ziekenhuizen gereed Kleine criminaliteit treft derde Nederlandse bevolking Goedkope verkeersovertredingen voorbij kandidaat voorzitterschap GIF WIJK AFGESLOTEN College Bijstandswet wil andere regeling langdurig werklozen Oud en nieuw oud knelpunt bedrijfsvoering Fietsen is veiliger geworden VRIJDAG 13 JULI 1984 PZC/ binnen-buitenland DEN HAAG (ANP) - Sinds afgelopen dinsdag mag de kantonrechter voor verkeersovertredingen weer boetes opleggen lot een maximum van 5000 gulden. Door een tijdelijke leemte in de wet kon hij sinds 1 mei 1984 niet hoger gaan dan 300 gulden. Die leemte is nu opgeheven, aldus een mededeling van liet minsterie van Justitie donderdag. Op 1 mei j 1. trad de Wet Indeling Geldboetecategorieên in werking, die het in beginsel mogelijk maakt elk delict te bestraffen met een boete, variërend van 500 gulden voor kleine overtredingen tot eén miljoen gulden voor ernstige misdrijven Voorheen konden boetes hoger dan 20 000 gulden in Nederland niet worden opgelegd. Het onderdeel van de Wet Boetecategorieen dat betrekking heeft op de verkeerswetgeving kon op 1 mei echter nog niet in werking treden, omdat hiervoor eerst wijzigingen moesten worden aangebracht in het Wegenver keersreglement. het reglement Verkeersregels en Verkeerstekens en het reglement kentekenregistratie. Maar doordat intussen wel het oude boetema ximum van 20.000 gulden was komen te vervallen, waren de kantonrechters sinds de invoering van de wet gebonden aan het boetemaximum van 300. dat in de Wegenverkeerswet staal. Nu ook het verkeersonderdeel van de wet boetecategoneèn op 10 Juli j.l. m werking is getreden, is aan die toestand een eind gekomen. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse regering heeft Frans Andriessen, het Nederlandse lid van de Europese Commissie, kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van de nieuwe Commissie, die per 1 januari moet aantreden. Premier Lubbers heeft dit gedaan in een brief aan zijn Ierse collega, Garret Fitzgerald, die tot eind van dit jaar voorzitter is van de Europese Raad (de Europese topconferentie), aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. Nederland heeft nog niet eerder een voorzitter van de Europese Comissie geleverd. land, zijn niet bereid afstand te doen van hun recht om twee leden te benoemen - tegen e e n lid voor de 'kleinere" lidstaten Spanje zal waar schijnlijk ook aanspraak maken op twee leden, zodat een uitbreiding tot zeventien leden is te verwachten als ook Sparye en Portugal volwaardig lid van de Gemeenschap zijn gewor den. ik hoor daar nu kennelijk bij". Dat as donderdagavond vrijwel het eni ge dat Andriessen, in een commen- Andriessen was van 1967 tot 1977 lid Brussel wordt gehouden. Het is de deelnemen aan de verdere samenstel- )^Jala ^en aa"ïa a™®\°?,,tafel van de Tweede Kamer, vanaf 1971 als bedoeling dat de nieuwe Commissie- ling van de Commissie en kan spreken *'1«-•-» fractieleider van de toenmalige KVP- voorzitter wordt benoemd v o o r de de portefeuilleverdeling. fractie. Van 1977 tot 1980. in het eerste constituerende vergadering van het Het staat vrijwel vast dat de omvang kabinet-Van Agt, was hij minister van nieuw gekozen Europees Parlement, van de Commissie, thans veertien r wlJt W1,de- financiën, in 1981 werd hij lid van de van 24 tot 27 juli in Straatsburg, en in leden, met zal worden teruggebracht. Europese Commissie. In het „dage- elk geval voor het begin van de De vier „grotere" EG-landen, Frank- lijks bestuur" van de Gemeenschap is zomervakantie, zodat hij actief kan rijk, Engeland, Italië en West-Duits hij speciaal belast met concurrentie- ocleid. België stapt in Airbus-project Is"); '•if. ZV- 9t DORDRECHT 'ANPi Donderdag is opnieuw een met chemicaliën vervuild deel van de Dordtse gifioijk in de Menoedepolder afgezet met hekken. Kinderen hingen direct een spandoek aan het hek, waarop zij duidelijk kenbaar maakten 'blij' te zijn met. het CIR-gif dat in dit gebied is aangetroffen DORDRECHT ANPi - In opdracht van de provincie tijdens een korte bezettingsactie van het Provinciaal Zuid-Holland is donderdagmiddag een deel van de Projectkantoor in de wijk het plaatsen van het hek af. Dordtse Merwedepolder met hekken afgesloten Het De bewoners zijn bang dat juist m de vakantieperiode gaat hier om een door groen omgeven geluidswal, spelende kinderen in aanraking met het gif komen, ivaar nu zelfs aan de oppervlakte het giftige afval van Diezelfde kinderen rolden donderdagmiddag overi- de Chemische Industrie Rijnmond aangetroffen wordt, gens zonder vrees voor het „oog" van een Westduitse De beivoners van de gifwijk dwongen woensdagavond televisiecamera van de giftige geluidswal. Christopher De Deense minister van financiën, Henning Christophersen, was tot nu lot de enige officiële kandidaat voor de opvolging van de Luxemburg Gas ton Thorn. In de wandelgangen van de laatste IEuropese topconferentie, eind vorige maand in Fontainebleau, is de naam van Andriessen wel genoemd, evenals die van de huidige Franse minister van buitenlandse zaken Claude nvv HAinavPi u„, SïBon, van het Bel„iSche lid van Collége Algemene* Bi^- dtCommissle, burggraaf Elienne Da- staI,dswetlABW) meent dgnon en van de bemiddelaar in het dat de ov„heia zlch .tetdiutsestaalconihct Kurt Bieden- m0Qt bczinnen ovcr de -5?? vraag welke andere Hel Cormnisslevoorzitterschap komt v00„ie„ineen da„ de rarschijnlijk aan de orde in de EG- Bijslands^et getroffen nnd bestaande uit de tien numsters moelc„ worden tuil buitenlandse zaken, die 23 juli in voor lanEdurig wl.rklo. ,,r. zen- kabinet komt Moordenaar in V S terechtgesteld de herziening van de -In Jackson in de Amerikaanse staat SOciale zekerheid wclis- heidsregeling, maar handhaaft na afloop daarvan de bijstand. Ill Georgia is donderdag de 28-jarige It Ivon Ray Stanley wegens moord te il rechtgesteld door middel van de elek- II tnsche stoel. Stanley was ervan be- I schuldigd dat hij een verzekerings- agent had begraven toen hij nog leef de, na hem beroofd, mishandeld en Jdoor schoten verwond te hebben. Japan biedt steun ASEAN-vredesplan voor Kampuchea aan JAKARTA (RTR) - Japan heeft geld en mankracht aangeboden ter onder steuning van het vredesplan voor Kampuchea van de ASEAN, het Ver bond van Zuidoostaziatische landen. De Japanners kunnen worden ge- bij het toezicht op mogelijke [vrije verkiezingen in Kampuchea, zo Ki de Japanse minister van buiten landse zaken. Shintaro Abe, donder dag In Jakarta. Abe woont in Jakarta een bijeen komst bij van collega's uit de ASEAN- landen (de Filipijnen, Indonesië, Thai land, Maleisie. Singapore en Brunei) tn de Verenigde Staten, Nieuw-Zee- land, Australië en een vertegenwoor diger van de Europese Gemeenschap. [Hij zei dat Japan al het mogelijk wil doen ter ondersteuning van het ASEAN-plan voor een politieke oplos sing van de kwestie-Kampuchea. Als Vietnam gehoor geeft aan de ASEAN-voorstel tot gedeeltelijke te ugtrekking van zijn troepen uit Kam- wchea, aldus Abe. is Japan bereid mee te betalen aan de stationering van een vredesmacht in de ontruimde jebieden. in het kader van een inter- ïationale regeling. Verdachte van aanrandingen moet voorschot vergoeding betalen AMSTERDAM (ANP) - De 28-jarige Amsterdammer J. E. R., die ervan wordt verdacht zes vrouwen te heb- umi aangerand, mag zich de komende 'wee jaar niet in de directe omgeving van een van zijn slachtoffers bege ven. Verder moet hij een voorschot van 1500 gulden betalen op een geëi- ate totale schadevergoeding van vijf Ion. M heeft de president van de recht en Amsterdam. mr. B.J Asscher, pnderdag gezegd in het kort geding at door het slachtoffer tegen de man aangespannen. ft vrouw eiste dat de verdachte zich met meer by haar in de buurt ophield ™ook dat hij niet meer in het Ooster- Jark in de hoofdstad ging wandelen net zijn hond omdat zij daar ook ®°Pt met haar viervoeter De rechter «bood de man ook zich tussen 09.00 100 uur en tussen 16.00 en 18.00 in park te begeven, op straffe van dwangsom van vijfhonderd gul- k de man die begin dit jaar werd riJgelaten uit voorlopige hechtenis ok- ?"at er niet genoeg celruimte was. had toen inmiddels al wel zes pandingen bekend, t strafzaak tegen R. wordt in okto- sr voortgezet wanneer het psychiay- r^h onderzoek in augustus in het Baancentrum is afgelopen. vaar met e •oegde Het feit dat thans rond driehonderdduizend ming met het karakter van de ABW. aldus het college donderdag in BRUSSEL (ANP) - Drie Belgische 1)11 AR 25 MILJOEN MEER industrieën zijn donderdag door de Belgische regering gemachtigd om te gaan deelnemen aan de bouw van het nieuwe Europese vliegtuig, de Air bus A-320. Die drie industrieën, Sonaca in Wallo nië plus Asvo en Watteeuw in Vlaan deren, zullen ongeveer 2 procent van de produktie van het nieuwe vliegtuig voor hun rekening gaan nemen, Het Belgische sociaal-economisch een advies aan staatsse- kernkabinet heeft donderdag beslo- cretans De Graaf van ten om ..Belairbus (de beheersmaat- MAPUTO Nederland verdubbelt De verdubbeling van de hulp is met De extra voedselhulp voor 1984 be- Sociale Zaken en Werk- schappij voor de Belgische deelname dit jaar.de totale hulp aan Mocambi- als permanent aangekondigd, maar staat uit maïs, bloem, babyvoedsel, in,.^t.^'Ü.bus"programmaL^en yoor' ?ue' dal ernst'K lijdt onder een jaren- de situatie in Mozambique is zo ern- olie en melkpoeder en uit een aantai stig dat dat ons land naar verwach- DAF-trucks voor de distributie ervan ting ook volgend jaar meer hulp zal Minister Schoo ondertekende don- voor gelegenheid. Het College waarschuwt schot te geven van ruim 60 miljoen fange droogte en in een uiterst benar- voorts voor een toene- gulden Daaruit moeten de kosten de economische positie verkeert, werklozen voor hun le- ming van het aantal bij- van onderzoek en ontwikkeling voor geven dan de afgelopen jaren gebrul- derdag ook met de Mocambiquaanse vensonderhoud een be- standclienten in een de Belgische deelname betaald wor- Tijdens haar officiële bezoek aan het keiijk was In 1933 was dat 45 regering een overeenkomst roep doen op de Algeme- nieuw stelsel wat deden land heeft minister Schoo voor Ont- en de twee jaren daarvoor ongeveer 66 technische samenwerking, ne Bijstandswet (de kwaliteit van de bij- Een ander Belgisch bedrijf, FN in wikkelingssamenwerking donderdag miljoen gulden, groepsregeling RWW) is standsverlening kan Herstal, heeft van de Belgische staat in de hoofdstad Maputo bekendge- sinds de onafhankelijkheid van Mo- niet in overeenstem- aantasten. De gemeen- een voorschot gekregen van ruim 38 maakt dat Mozambique, naast de gambique in 1975 heeft Nederland (de ten moeten dan ook vol- miljoen gulden. Dat zal het in staat reeds algesproken hulp van rond 50 steun In 1984 inbegrepeni voor rond doende geld krijgen om stellen om voor rond 5 procent deel te miljoen gulden, dit jaar voor 25 mil- een half miljard eulden hulp aan het die druk op te vangen, nemen in het CFM-56-programma joen gulden extra voedselhulp en voor socialistische land gegeven. Met Zwe- Daarbij gaat het om samenwerking eenzelfde bedrag betalingsbalans- den en Italië is ons land hiermee de tussen het Franse bedrijf Snecma en steun zal krijgen. belangrijkste donor van Moqambique. General Electric in de Verenigde Sta- ten. Die bedrijven ontwikkelen een nieuwe generatie straalmotoren met een vermogen van tien ton. TORONTO (AP) De Ciudad De Inca. een van de deelnemers aan de Tall Ships Race van Toronto Canada i naar Rochester 'VSi vaart de haven van de startplaats uit tegen de achtergrond van moderne wolkenkrab bers. Aan de race doen grote zeiljachten mee, zoals zeilende opleidings schepen. Advertentiei Maastricht krijgt hartchirurgisch centrum DEN HAAG (ANP) - Tijdens het over leg in Den Haag tussen het kabinet en de provincie Limburg is besloten dat Maastricht een hartchirurgisch cen trum krijgt. Over het aantal hartope raties dat dit centrum zal mogen uitvoeren werd donderdag na afloop van het overleg geen nadere medede ling gedaan. De voorgenomen oprichting van het hartchirurgisch centrum is een onder deel van de Perspectievenota Zuid- Limburg i PNL), het plan om de econo mie in Limburg te stimuleren en de werkloosheid terug te dringen. Don derdag is over de nota tussen het kabinet en de provincie definitief overeenstemming bereikt. Verwacht wordt dat het Maastrichtse hartchirurgisch centrum jaarlijks tus sen de 500 en 650 hartoperaties mag uitvoeren. Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) zal eind augustus hierover de Tweede Kamer nader berichten. vrijwielen in eigen land vrifnielenmé in eigen land Een stukje, wat dagen of een weekje op de fiets. Daarover gaat „Vrijwielen in eigen land". Een informatief fietsersboekje voor vrije tijd en va kantie. Gratis bij de fietsenvakman, de ANWB, de VW-i's, de reis- en inlichtingenbureaus van de NS en stichting: fiets! (tel. 020-42 55 50). Bewegwijzering op snelwegen wordt uitgebreid DEN HAAG (ANP) - Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaati wil de service aan weggebruikers verbete ren door op autosnelwegen meer be wegwijzering en informatie toe te staan. De automobilisten kunnen meer informatie verwerken dan hen tot nu toe wordt verstrekt, aldus de minister in antwoord op Kamervra gen van de WD. Zo zullen op parkeerplaatsen langs snelwegen meer informatiepanelen worden aangebracht met wetens waardigheden over de regio. Bij afrit ten zullen -waar daartoe aanleiding is- drie plaatsnamen worden genoemd in plaats van maximaal twee. zoals nu het geval is In de bebouwde kom krijgen de weggebruikers al zoveel informatie aangeboden, dat ze op de buitenwegen niet in veAvarring raken met een paar aanwijzingen extra, al dus Smit-Kroes Op autosnelwegen zullen zo snel mo gelijk borden worden geplaatst die verwijzen naar belangrijke toeristi sche attracties. In overleg met onder meer provincies en het bedrijfsleven wordt momentcel gewerkt aan richt lijnen voor het aanduiden van wegres taurants op met-autosnelwegen. Die richtlijnen zullen naar verwachting nog dit jaar bekend worden gemaakt. DEN HAAG (ANP) - Vier miljoen personen ofwel 35 procent van de bevolking in Nederland van 15 jaar of ouder werd in 1983 slachtoffer van de zogenaamde kleine criminaliteit. Dit blykt uit de donderdag gepubliceerde voorlopige resultaten van een onderzoek door het Centraal Bureau voor de Statistiek onder circa 11.000 personen over hun ervaringen met. een zestiental misdrijven, uiteenlopend van fietsendiefstal tot exhibitionisme. Dit onderzoek wordt jaarlijks gehouden in samenwerking met het Weten schappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum van het ministerie van justitie Het niveau van de kleine criminaliteit in 1983 wijkt nauwelijks af van dat in 1982. Er zijn wel verschuivingen geconstateerd. Zo steeg het percentage slachtoffers bij vrouwen van 32 naar 34 procent. Daarentegen daalde het percentage bij mannen van 39 naar 36 procent, zodat het verschil risico met criminaliteit in aanraking te komen tussen mannen en vrouwen is verkleind. Jongeren hadden een veel grotere kans dan ouderen om het slachtoffers te worden van een misdrijf Het grootste risico liepen personen tussen 20 en 24 jaar oud Van deze groep kreeg in 1983 de helft één maal of vaker te maken met kleine criminaliteit Het risisco van deze jongeren was daarmee ruim drie maal zo hoog als dat voor personen van 65 jaar en ouder Uit de voorlopige resultaten over 1983 blijkt verder, dat hel aantal gestolen fietsen in 1983 tot circa 900.000 steeg. Het aantal diefstallen uit personenauto's vertoonde eveneens een duidelijke toename. Het aantal inbraken in woonhuizen steeg tot circa 190.000. Dalingen traden op bij portcmonneediefstallen van 2,4 naar 2,1 procent en voor overige diefstal van 6,4 naar 6 procent. DEN HAAG (GPL)) - Bij het Natio naal Ziekenhuis Instituut is het zoge heten Ziekenhuisinformatiemodcl gereedgekomen. Dit is een algemeen toepasbaar beeld van de informatiebehoeften en de informatievoorziening binnen het (algemene) ziekenhuis. Aan dit pro ject is enkele jaren gewerkt. Donder dag is de rapportage aan staatssecre taris Van der Reijden (volksgezond heid) overhandigd. Het Ziekenhuisinformatiemodel kan worden gebruikt bij het uitvoeren van de voor de bedrijfsvoering noodzake lijke informatievoorziening. Daarmee moet de leiding in staat gesteld worden op het juiste moment over de gegevens te beschikken die nodig zijn om verantwoorde beslissin gen te kunnen nemen in verband met. de beheersing van de uitvoerende en bestuurlijke activiteiten. Dat is nu nog een van de knelpunten bij de bedrijfsvoering. Tot dusver ontbrak het in de zieken huissector aan diepgaande aandacht voor een doelmatige, gebundelde in formatievoorziening al dan niet geau tomatiseerd Met behulp van dit model kan elk ziekenhuis zijn eigen informatievoor ziening in kaart brengen en de gewen ste ontwikkelingen uitstippelen Om tal van redenen wordt het ver standig gevonden dal ziekenhuizen zich systematisch op informatievoor ziening bezinnen. Zo is de budgettering (vastgesteld maximum uitgaven per jaar) inge voerd. wat de leiding beter in staat stelt op de hoogte te zijn van aard en omvang der activiteiten Ook bestaat de wens de uitwisselbaarheid tussen gegevens te vergroten en doublures te voorkomen. Verder is een informa tiemodel maatgevend bij het auto matiseren. LF.IDSCHENDAM (ANP) - Fiet sen is veiliger geworden. Per afgelegde afstand is de kans op een verkeersongeluk voor wiel rijders in de periode tussen 1978 en 1982 met 20 procent afgeno men. Nominaal is weliswaar het aantal ongevallen gestegen (van 12.000 in 1978 tot 13.000 in 1982), maar dat komt doordat er meer wordt gefietst dan vroeger Met name in de groep 25- tot 45- jarigen is het fietsgebruik in de periode 1978 tot 1982 met 60 procent toegenomen. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) verricht heeft in op dracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De stich ting schrijft de de verbeterde veiligheid toe aan diverse over heidsmaatregelen, zoals de aan leg van fietspaden en de verdub beling van het wegennet sinds 1970 Ook de invoering van een verplichte achterreflector en re flecterende pedalen hebben vol gens de SWOV een rol gespeeld. De ernst, van de ongevallen met fietsen in de verslagperiode met 20 procent verminderd. In 1978 kwamen nog 558 fietsers om in het verkeer, in 1982 waren het er nog maar 372. De SWOV ver wacht echter met dat deze da ling in het dodental zich nog verder voort zal zetten, gezien het toegenomen gebruik van de fiets.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 5