HET KNMI VERWACHT EMILIO CASTRO Vakantie: een paar zomerse mijmeringen vaak fout en dat blijft zo PZC/°Pinie en achtergrond 4 vr \MÊ AMs?. %v Inbreken op Hilversum hartstochtelijk en capabel pastoor E." VRIJDAG 13 JULI 1984 )wË& tDoor Harry Kuiper) En morgen in het zuiden kans op een onweersbui", zegt NOS-nieuwslezer Joop van Zijl. f f Het is maandag 9 juli; het einde nadert van alweer zo'n warme zomerdag - bereids de derde. Maar terwijl Van Zijl nog bezig is zijn boodschap uit te spreken, rollen knallende donderslagen door de Westlandse duinen, schieten bliksems haastig door het zwerk en vindt een onverhoedse plensbui stralend zijn weg door wijd open staande balkondeuren en autodaken. Tjeempie, wat is dat voor een weersverwachting? „Meneer, dat moet u ons niet verwij- dagen bleek dat patroon zich op zeke- hoeverre zij van invloed zullen zijn ten", roept gebelgd een professionele re manier te hebben ontwikkeld Die op de weersverwachting die je onder weersverwachter in De Bilt, „wij heb- patronen werden stuk voor stuk op handen hebt. Een klein verschil tus- ben de waarschuwing die blijkbaar kaarten ingetekend sen twee weerbeelden niet ver van zojuist is voorgelezen na half twee Vervolgens pakten de weersverwach- elkaar betekent niet dat de verschil- vanmiddag niet meer verspreid. Van ters overeenkomstige patronen uit len overal even klein zijn", toen af hebben wij gewaarschuwd het verleden - want het heeft in Neder- „Het gevolg is dat vanaf het eerste voor onweer - ook vandaag". Maar land al eens eerder vanuit het zuid- moment vaak grote fouten worden Joop van Zijl houdt voet bij stuk. „Ik westen gestormd - en zochten het meegenomen, zodat je weersverwach- heb hier de weersverwachting van patroon dat de meeste overeenkomst ting is gedoemd te mislukken. In de aid voor het jour- vertoonde met het weerbeeld dat zich tweede plaats, ook al zouden twee staat erboven", vanaf dag X ontwikkelde. De ver- gevallen veel overeenkomst vertonen. tien over vijf. Bestemd v „Morgen in het wachting werd bijgesteld als het de verschillen tussen die twee groeien gen. spectaculair noodweer - hemels breed tien km van het KNMI zelf. Utrecht, Maarssen wordt blikseminslag gemeld. Weldra blijkt het ook elders ln het land helemaal mis te zijn geweest. Auto's raken van de weg of gaan over de kop De volgende ochtend erkent A. Zonnevlekken naai En hy herhaalt: w zuiden kans op een onweersbui" werkelijke beeld afweek van de patro- ten minste zo snel als de fouten in een In het journaal van acht uur rappor- nen op de oude kaarten. computermodel" teert collega Siezen een gewiekste Tennekes, tevens buitengewoon „Ten derde, het, is gebleken dat in het aanpassing: „Onweersbuien, het eerst hoogleraar meteorologie aan de VU in bestand van weerkaarten - zo'n 11.000 in het zuidwesten van het land". Maar Amsterdam en voorzitter van de stuks want zij omvatten 30 jaar - drie kwartier later is het bij Maarsber- stichting Ruimteonderzoek Neder- haast geen gevallen te vinden zijn die land (SRON) stelt dat op deze manier precies, of zelfs maar bijna precies de atmosfeer werd gebruikt als com- overeenkomen met het weerbeeld van Bomen waaien om en versperren au- puter van zichzelf. Hij vindt deze vandaag Anders dan bijvoorbeeld tosnelweg A-12. De spoorwegboven- methode om drie redenen onjuist, schrikkeldag, die zoals bekend niet leiding verliest zijn spanning, het waarmee hij aantoont dat de methode vaak, maar wel onveranderlijk weer- tremverkeer komt tot staan. Uit niet alleen onwetenschappelijk keert, heeft de atmosfeer niets perio- andere plaatsen klinkt, maar ook is. dieks. De atmosfeer herhaalt zichzelf niet, haar gedrag is grillig en chao- Grillig ,isch' Tennekes: „Je kunt niet een of twee weerssituaties als uitgangspunt nc- Wie in deze dagen een blik naar Bakker, hoofd van de weerdienst 'oij men voer je verwachting, want er huiten werpt kan dat moeiteloos bea- het KNMI. dat hoewel onweersbuien zijn verspreid over de aardbol op men. Voorjaar en zomer van 1984 zijn al enkele dagen waren voorspeld, de datzelfde moment nog meer weerty- tot dusver knudde geweest en een weersverwachting voor maandag- pen. Je weet niet of en wanneer en in week geleden ventileerde meteoro- avond een „ernstige onderschatting" van de werkelijke weersontwikkeling is geweest. Het heftige onweer begon niet „morgen", ook niet „het eerst in het zuidwesten", maar een dag eerder dan aangekondigd en toch in het zuiden van het land. zegt Bakker Hachelijk De vraag rijst hoe het komt dal de weersverwachting zo dikwijls af wijkt van het echte weer. Weliswaar niet altijd, en ook is hel zo dat het KNMI wel eens minder gunstig weer voorspelt dan wij werkelijk onder vinden, maar met zoveel professiona liteit daar in De Bilt zou je toch meer dan eens beter verwachten. Directeur H. Tennekes van de hoofd afdeling wetenschappelijk onderzoek van het KNMI is het daar ten dele mee eens. ..Voorspellen van het weer blijft een hachelijke onderneming", zegt hij, „De weersverwachting is vaak fout. en dat blijft zo, ondanks het feit dat sinds de afgelopen vijf jaar computers worden gebruikt om de weersverwachting op te stellen. „Er zijn zoveel oorzaken waardoor het weer kan omslaan, dat je echt niet. zoals in de jaren zeventig overal ter wereld praktijk was. de weersontwik keling kunt voorspellen aan de hand van vroegere patronen". Meteorolo gen kregen op dag X een bepaald weerspatroon voor zich. De volgende loog G. Haijtink de veronderstelling dat het dit jaar niet veel zomer meer kan worden. Op 16 april registreerde een weersatelliet enorme zonnevlek ken. Zonnevlekken, zo is wel gesteld, heten het weer ln de war te sturen. Ligt daar de oorzaak van deze slechte zomer? Tennekes betwijfelt dat, „Er zijn zo veel bronnen van atmosferische sto ring, dat de invloed van zonnevlekken daarop echt niet zo groot kan zijn. Bij zo'n uitbarsting op de zon schieten gloeiend hete deeltjes met een snel heid van 10 km per seconde de ruimte in. Dat betekent dat ze acht dagen later, op 24 april dus, onze bovenste luchtlaag hadden bereikt, de meer dan 10 km hoge stratosfeer. „Welnu, in de stratosfeer zit maar vijf procent van de lucht. Daarentegen zijn er zoveel aardse warmtebronnen die het weer beïnvloeden en deson danks is ook hun effect nauwelijks meetbaar. Nee, ik geloof dat niet van die zonnevlekken. „Want neem nu dit: er is nogal wat verschil tussen temperatuur overdag en 's nachts. Je zou zeggen dat die verschillen doorwerken in het weer beeld. Toch. pas onlangs zijn die verschillen in de computers opgeno men. En wat nog meer is, tot dusver blijken ook die schommelingen hoe genaamd geen verschil te maken op het weer". Een of twee weersverwachtingen per jaar is misschien toereikend voor de Sahara, voor ons ligt het anders. Een ietwat betrouwbare weersverwach ting komt ons goed van pas. Voor de landbouw, de constructiebouw, de energievoorziening, scheepvaart- en luchtverkeer, onze vrije dagen, voor zoveel meer. We hebben best wat Hel KNMI heejl een regeling getroffen met de radio- nieuwsdienst van het ANP om „in te breken" op de vier Hilver- snmse zenders om - overeenkom stig meldingen van spookrijders - te ivaarsehuwen voor plotse ling omslaand weer. Directe aanleiding hiervoor is de plotseling opgestoken storm op hemelvaartsdag vorig jaar. Er ivas amper voor gewaarschuivd, waardoor vooral op het IJssel- meer tallozen in grote proble men zijn gekomen. Een aantal mensen verdronk. Hoewel het KNMI erkent dat de weersverwachting voor afgelo pen maandagavond een ernsti ge onderschatting" was van het werkelijke weer. heeft het KNMI van zijn nieuwe, maar tot dusver niet in praktijk gebrachte be voegdheid geen gebruik ge maakt. aldus de ANP-radio- nieuwsdienst. belastinggeld over voor een beetje betrouwbare weersvoorspelling. Tennekes: „Er is flinke verbetering gekomen met het gebruik van compu ters. De tegenwoordige verwachtin gen van het KNMI, voor vijf dagen, zijn gebaseerd op de modelberekenin gen van het Europees centrum voor weersvoorspellingen m Reading, bij Londen. „Die computer maakt meer dan 100 miljoen berekeningen per seconde. Dat is veel, hoewe.'woor ons werk eigenlijk nog met genoeg. Elke avond om elf uur Nederlandse zomertijd ver strekt Reading een analyse van het weer voor de tien volgende dagen, aan de hand van de weerssituatie die eerder op die dag. om 12 uur GMT (14 uur Nederlandse zomertijd) op talrij ke punten over de hele wereld werd aangetroffen. „De volgende ochtend, circa 15 uur na de wereldomvattende waarnemingen in Reading en na zoveel meer compu terberekeningen. kan het KNMI (en zijn collega-instituten) beginnen met de verspreiding van meerdaagse ver wachtingen die zijn toegespitst op het Nederlandse weerbeeld. Niet voor tien dagen maar voor vijf, omdat daama de kans op afwijkingen en daarmee een onbetrouwbare voorspelling ons toch te groot wordt." „Want", zegt Tennekes. „er is een feitelijk gegeven. Meteorlogie is de eerste natuurwetenschap die aan toont dat de uitkomsten van onder zoek met onder alle omstandigheden beter worden naarmate je er meer geld in stopt. Je maakt met compu ters weliswaar een betere, maar met een aanzienlijk betrouwbaarder weersverwachting als je er nog grotere of meer verfijnde computers en com puterprogramma's tegenaan gooit. Veertien dagen „Atmosferische verschijnselen", ver volgt Tennekes, „kunnen dus met langer worden voorspeld dan hun eigen levensduur. Welnu, een depres sie duurt met langer dan een week Wat daaruit voortvloeit is op voor hand niet te zeggen. En daarmee worden tevens de grenzen aangege ven van het vermogen van de geleer den om een redelijk betrouwbare weersverwachting op te stellen. „Op het ogenblik ligt de grens van ons vermogen bij vijf tot zes dagen. Wat we ook weten is. dat we nooit in staat zullen zijn weersverwachtingen op te stellen voor meer dan 14 dagen ver der. Bij 14 dagen ligt de absolute grens, hoe groot de computer ook is. Ik weet wel. in de VS worden weers verwachtingen van een maand gege ven Maar dat zijn geen echte. Zoals gezegd, reeds na zeven dagen komen er afwijkingen, kijk naar de levens duur van een depressie". Afwijkingen van allerlei soort en niet allerlei gevolg. Tennekes citeert de wiskundige E. N. Lorenz. Twintig jaar geleden constateerde Lorenz dat. afhankelijk van vele omstandighe den maar zelfs midden op de Atlanti sche oceaan, „de wiekslag van een meeuw het weer kan doen omslaan". Voorspellen van het weer blijft een hachelijke onderneming. Door Hans WiUemsi Emilio Castro, de 57-jarige methodistische predikant uit Uruguay dit donderdag, morgen, tot secretaris-generaal van de Wereldraad va Kerken werd benoemd, heeft al bijna twaalf jaar ervaring als staflid die organisatie. Hij volgde in 1972 de nu aftredende sccretaris-gencr, Philip Potter op als directeur van de Commissie voor Zending Evangelisatie. Op beg 500 Die functie vervulde hij tot 1 januari van dit jaar. waarna hij zich, blijk baar m afwachting van het resultaat van zijn sollicitatie, in Lausanne aan verdere theologische studie wijdde. Castro is een goedlachse man die uitstekend met mensen om kan gaan en zich in heel wat talen kan redden. Hij studeerde theologie in Argentinië en bij Karl Barth in Basel. Afkomstig uit een welgesteld milieu werd hij voor het eerst met de realiteit van armoe en structureel geweld geconfronteerd in Bolivia, waar hij predikant onder Indiaanse mijnwerkers was Een belangrijke factor in zijn eigen ontwikkeling was de teleurstelling over het afglijden van Uruguay, ooit het Zwitserland van Latijns-Amerika, in de richting van een ordinaire politiestaat. Castro schreef een paar jaar geleden dat hij in zijn pastorale werk in de Latijnsamerikaanse situatie geleerd heeft dat evangelisatie het in ogen schouw nemen is van de werkelijk heid om ons heen vanuit de kennis van het verhaal van Jezus Christus. Deze verbintenis tussen spirituali teit en sociaal maatschappelijke in zet, m hoge mate karakteristiek voor de koers van de Wereldraad, heeft Castro in verscheidene func ties telkens opnieuw bepleit. Hij gaf les aan theologische opleidingen, speelde een rol bij de beginnende protestantse oecumene in Latijns- Amen ka en was vanaf 1961 zeer direct bij het werk van de Wereld raad betrokken. Pastoor Castro, die de vierde secretaris generaal van de Wereldraad wordt, wordt door vrienden en bekend» geprezen als een pastoor in harte nieren, een hartstochtelijk verlo) ker van het evangelie en een zee capabel theoloog. Van zijn organisatorische kwalile ten wordt minder hoog opgegeves In Geneve hoopt men dan ook dï. Arie Brouwer, de kandidaat die te tegen Castro moest afleggen, vw de Wereldraad behouden Brouwer heeft met zijn leiding^ vende kwaliteiten binnen een naam gemaakt in de oecumenisch beweging. Hij is adjunct-secretaris generaal. Een hoogtepunt in de oecumenisca 5na loopbaan van Castro was de gic'z zendingsconferentie van Melbouns in 1980. Vlak daarvoor zei hij; „Hets een verschrikkelijk misverstand nemen dat iemand, omdat hij inzet voor gerechtigheid, geen boo: schap zou hebben aan wat gewocr. lijk de geestelijke dimensie van te leven wordt genoemd. Juist ome:: je gelooft in de heiligheid van te mensenleven, door God geschaps en in Jezus Christus geroepen tct verlossing, tot bevrijding, en metd; belofte van een nieuwe dag - juu omdat je dat gelooft, zet je je in vcv een beetje waardigheid in het leve van je naaste". Emilio Castro is binnen dc Wcreli raad steeds gezien als de man dit nog het best in staat is een brug It bouwen naar conservatievere stro mingen binnen het protestantism1. Hij heeft veel contacten met dï deel van dc Evangelicals, dal li Wereldraad nog niet volledig heef afgeschreven. Hij zal heter dan dï Potter in staat zijn om deze stre ming aan zich tc binden. Net In c raad Emilio Castro, nieuwe voorzitter van de Wereldraad van Kerken. Met één voet al in de vakantie is het misschien goed een paar zaken de revue te laten passeren. Gewoon een paar denkertjes voor onderweg, of voor het thuisblijven. Als de zon schijnt krijg je weer dat gevoel van: 'dit jaar hebben we ook weer gehad'. Veel meer nog dan op 31 december. Het resultaat van veel gezwoeg is nu ook weer zichtbaar gewor den. In de kranten van de laatste weken is er steeds dat kopje examens. Jonge mensen die weer een stap dichter bij Ja, dichter bij waf Een stap in de toekomst. Ongewis, met veel werkloosheid en steeds minder dromen, Het ergste wat je als samenleving kan overkomen is een jeugd zonder toekomst. Jaren lang zijn ze bezig geweest te reproduceren wat anderen hen als waar hebben verkocht. Met veel te weinig plezier, met veel te weinig persoonlijke ont wikkeling en met veel te weinig mogelijkheden tot eigen standpuntbepaling. Kneden en 'vormen' naar ons beeld en onze gelijkenis. Dat beeld hebben we herkend bij het eindexamen en dus zijn ze geslaagd. Competitie hebben we ze geleerd. Vechten voor jezelf, kennis is macht En nu zijn ze klaar voor de machteloosheid. Wordt het geen tijd dat we ons af gaan vragen 'Waartoe willen we onze kinderen opleiden?'. Dat is een vraag aan onderwijskrachten, maar veel meer nog een vraag aan ouders, aan onze samenleving De school voert uit wat de samenleving verwacht Het is oneerlijk de scholen de schuld te geven van deze kennisslag Wij verwachten iets van de school In het onderwijs is ons beeld van de samenleving geprojecteerd. Misschien als u op vakantie bent dat u zich een beetje kunt voorberei den op het meuwe schooljaar. Hoe kunnen we onze kinderen helpen 'mens' te worden. Er te zijn voor anderen, hun evenwicht te vinden Maar ook hoe kunnen we de school helpen te ontkomen aan de druk van de regeltjes, Het gevecht voor het christelijk onderwijs is een persoonlijke keuze van mensen, maar hoe die keuze ook uitvalt, de geest van het evangelie Is er een van ruimte bieden, van creativiteit en verantwoordelijk heid. Die taak zullen we als ouders op ons moeten nemen en in het onderwijs gestalte laten krijgen. Laten we hopen dat alle examenspanning niet voor niets is geweest. Ja. daar kun je over denken als je zo voor je tent zit... Vredeskamp Heeft u het gelezen: Niet iedereen mag voor zijn tent zitten. Een vredeskamp mag cr niet zijn. Dat is tegen de orde en regel. Daar zit iets in. Het is toch te gek dat iedereen maar doet waar hij zin in heeft. Nee, orde en regel moeten er zijn. Ik heb dat vroeger al eens gehoord In de naam van orde en regel zijn er boeken verbrand, mensen opgepakt. In naam van orde en regel worden er in de Oostbloklanden mensen in psychiatrische instellin gen gestopt. Orde en regel Het is maar hoe je het bekijkt. Zo'n twee weken geleden hoorde ik via de autoradio een korte toespraak van ds. Goumare uit Amersfoort. Over orde en regel. Of eigenlijk ging het over burgerlijke ongehoorzaamheid Ds Goumare was er fel tegen. Ik kan hem niet woordelijk citeren, maar het kwam er op neer. dat de orde bewaakt wordt door de overheid, dat de overheid van God is gegeven, dus dat ingaan tegen die orde ingaan tegen God is. Als het allemaal zo eenvoudig was. Het is overigens een historie die zich herhaalt. Veel mensen hebben in de loop der eeuwen zich met deze vraag beziggehouden. Ook in de laatste oorlog <40-45. de laatste oorlog voor ons) was deze vraag meer dan actueel. Ouderen onder ons herinneren zich dat vast nog Ook toen was het. antwoord verre van eenvou dig Veel persoonlijk inzicht, persoonlijk gebed en een persoonlijke keuze komen daar bij kijken. Burgerlijke ongehoorzaamheid, een woord dat in zich al aversie oproept. Je doet iets wat niet mag. Maar er is in deze wereld meer dan wat niet mag. Daar is je eigen verantwoordelijkheid. Daar is de vrijheid door God ons gegeven, daar is de kiezende mens in de door Christus herstelde relatie met God. De mens met de opdracht van het rentmeesterschap. Dan kan die persoonlijke keuze wel eens anders uitvallen dan de keuze van de overheid, of die van de politiek. Gehoorzaamheid zonder eigen creativiteit is willekeur. Misschien is een vredeskamp wel even belangrijk als een parlementaire discussie. Democra tie is niet iets dat je hebt. maar iets dat je moet stemmen uit de kerken houden Vechten tegen de verwatering van de demo cratie is niet alleen ieders recht, maar ook ieders taak. Ik hoop als u voor uw tent zit. dat u in gedachten ook bent bij die andere mensen voor hun tent, op het vredeskamp Misschien zit u daar ook. Namens mij in elk geval: Doorgaan, voor vrede en gerechtigheid. Enquête Democratie. Een groot woord. De laatste weken hebben we daar een goed voorbeeld van gezien in de parlementaire enquêtecommissie. Hier in Zeeland is de discussie over RSV heel dichtbij ons eigen leven. Gelukkig hebben destijds veel kerken stel ling genomen. Misschien hebben de kerken die dat destijds niet deden nu wel spijt. Nu alles boven komt. nu alles duidelijk wordt en iedereen roept: „Hoe is het mogelijk". Het is ook uiterst comfortabel om vanuitje gemak kelijke stoel je kijkgeld terugverdienend, je hoofd te schudden en de namen van de schuldigen te noemen. Wie kun je nog vertrouwen? Ach. laten we toch eerlijk zijn: bent u te vertrouwen, of ik? Nee. de zin van deze onderzoeken ligt niet in het vinden van de schuldigen, maar in het voorkomen van deze zaken m de toekomst Maar ook, het is een duidelijk beeld van onze democratie. En is het te voorkomen in de toekomst? Hoe voorzichtig gaan wij met anderen om'? Hoe voorzichtig zijn we met de belangen van anderen? Hoe zit onze macht ons in de weg? Geslaagde mensen willen we zijn. Mensen met succes in zaken, of op welk terrein dan ook Verkeerde beslissingen nemen is fout. maar geen beslissingen nemen is ook fout. De uitzendingen op de tv mogen nooit leiden tot ongenuanceerd met de vinger wijzen We doen zelf moeite genoeg om aanzien te verwerven. Hoe gaan we om met de eenvoud? In onze eigen kring, met onze buren, familie en collega's. Beoordelen we elkaar niet vaak op het uiterlijk, en veel te weinig op het echte, eenvoudige in de ander. Misschien dat we straks als we weer aan het werk gaan. dat ook eens bij ons zelf onderzoeken, niet via een parlementaire enquête commissie, maar in de binnenkamer. Heer, geef mij een eenvoudig hart, open ogen voor de ander en een geneesmiddel tegen de 'statusziekte'. Voorrecht Het is een bijzonder voorrecht dat we vakantie hebben Daar is veel strijd voor geleverd We mogen dan weieens mijmeren over die goede oude tijd, maar veel dingen waren daar niet goed. Veel mensen hebben de uitzonderlijke privileges die wij nu heb ben zwaar bevochten. Als ik naar de documentaue kijk van het Jordaanoproer, dan ben ik me daar weer eens diep van bewust Privileges. Helaas zijn er ook nu nog(of weer) mensen die daar met in delen. De taak van een democratie is die van de gelijkwaardigheid. Daar kunnen we nog veel aan doen. In elk geval door te tonen dat we de privileges die we hebben, ook waard zijn. Straks gaan we weer met duizenden öp weg om te genieten. Dat is een goede zaak. tenminste als we anderen ook laten genieten Ik weet niet of het waar is dat we in het 'ïk'-tijdperk leven. Maar als ik vakantie vier kom ik heel veel mensen tegen die dat ten koste van anderen doen. Vei aar mo ver Natuurlijk heeft iedereen zo z'n eigen manier vakantie houden. Maar toch moeten we elkaar daarbij niet in de weg zitten. Of we nu weggaan hier blijven. Of we op de Autobahn rijden of op hel Veerse Meer aan het surfen zijn. Het is zo moeilijk om in onszelf en in anderen iets van God teiug te vinden. Toch hoort dat ook bij he: rentmeesterschap. Dat is natuurlijk veel r lief zijn voor elkaar. Nee, dat is met respect omgaan met elkaar. Dat is ook zuinig zijn met jezelf. Dat is weer een eigen keuze. Ik ben verantwoordeliik Hoe vaak zie je tegenwoordig niet dat mensen zich laten meevoeren door de horden. Daarmee hun eigen 'ik verkopen aan datgene wat 'men' kennelijk doet en wil. Juist met vakantie zijn geeft je weer de mogelijkheid jezelf terug te vinden. Als iedereen te hard rijdt, hoe. <i ik dat nog niet te doen. Als iedereen z'n radio hard Mnk aan heeft, hoef ik dat nog niet te doen. J. P. Sartre heeft eens gezegd: 'C'est la liberté qui limite 1» liberté. De andere ontsteelt mij mijn vrijheid. Ma» ik laat me die ook ontstelen, en ik ontsteel andere: hun vrijheid Er is sprake van een ware 'men' dictatuur, schreef Heidegger. Aardig hoe zo'n filosifisch onderwerp zo dicht bij de B: vakantie ligt Misschien heeft u nog geen boeken ingepakt, daarom deze tip: Pakt u ook eens in hel boek 'Rechtvaardigheid' van prof. dr. W Luijpe» Het is met eenvoudig, maar prachtig om te lezer, speciaal op vakantie Dit waren een paar zornefse mijmeringen. Kleine dingen om over na te denken voor uw tent, of w ook bent met vakantie. In augustus spreken elkaar weer. Een goede vakantie en u weet hel, c «etc at di Jfca to ooi Park Diet. nopt etljn 111 »tp E.d het buitenland is God aanwezig. if waar u Fls eken «P|e •t ookttljda 31 h; Inra Ifsti »vq Jan Cozijnse* Hsch leter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 4