Problemen regering Thatcher door staking havenwerkers Londen stuurt twee Nigerianen naar huis Botsing tussen Bonn en Moskou PZCfi STERKE ARM Doden bij opleving strijd Noord-Libanon REBELLIE IN EIGEN CONSER VA TIEVE PARTIJ Rebellie het weer Amsterdam stapt af van getal 300 bij proef heroïneverstrekking 't&osi&tse %apijten REACTIE OP ONTVOERING DIKKO CHRISTELIJKE DORPEN VERWOEST ILLEGALEN VRIJDAG 13 JULI 1984 PZC/binnen-buitenland LONDEN (AFP-REUTER-UPD- De Britse havenarbeiders zijn er in twee dagen tijd in geslaagd de regering-Thatcher behoorlijk in het nauw te drijven, iets wat de mijnwerkers met hun nu al vier maanden durende staking tevergeefs geprobeerd hebben, zo menen politieke waarnemers in Londen. Het afhandelen van vracht is in vrijwel alle belangrijke havens gestaakt en de vakbondsleiding probeert de staking nog verder uit te breiden. Het luxe passagiersschip Queen Eli zabeth II, dat met 1500 passagiers uit New York onderweg is naar Sou thampton, zal moeten uitwijken naar het Franse Cherbourg. De passagiers zullen per vliegtuig naar Engeland worden gebracht. De bonden zijn overigens niet van plan de staking uit te breiden tot de veerboten met Ierland en met het Europese vasteland, die juist in deze tijd grote aantallen toeristen vervoe ren. Volgens een woordvoerder van de transportboncj is het echter wel denk baar dat het personenvervoer toch te lijden zal krijgen onder de gevolgen van de staking, bijvoorbeeld door plaatselijke acties. Ook willen de bon den met ingang van donderdagnacht het vrachtvervoer van de rederij "Sea- link" blokkeren, uit protest tegen het regeringsvoornemen deze staatson derneming in particuliere handen te laten overgaan. Volgens de Londense Times ligt drie kwart van de Britse in- en uitvoer stil. Ongeveer 80 procent van de invoer loopt via de havens. Een langdurige staking kan ernstige gevolgen hebben voor de toelevering van grondstoffen voor de industrie, voor de aanvoer van levensmiddelen en voor de Britse ex port-positie. In het financiële centrum van Londen, de 'city' maakt men zich hierover al zorgen. De risico's van een langdurige haven staking hebben al geleid tot een forse koersdaling van het pond sterling en Premier Thatcher, die dinsdag nog het Lagerhuis verzekerde dat de eco nomie er gezond voor staat, ziet zich nu geconfronteerd met een rebellie in de eigen gelederen. Vanuit de Conser vatieve Partij wordt Thatcher ver weten dat ze het contact met de achterban heeft verloren en de laat- Inval in villa weduwe Rost van Tonningen VELP (GPD) - De Rhedense gemeen tepolitie heeft gistermiddag in op dracht van justitie huiszoeking ge daan in de villa van de Velpse F. S. Rost van Tonningen-Heubel. Zij is de weduwe van de NSB-voorman, die kort na de oorlog zelfmoord pleegde. Tientallen verdachte tijdschriften, brochures, vlugschriften en admini stratief materiaal zijn in beslag geno- In opdracht van de Arnhemse rechter commissaris mr. A. M. L. Schimmel- penninck-Mulder is alle mogelijke be lastende lectuur meegenomen. De in val stond onder leiding van officier van justitie mr. J. M. J. Denie. Beiden waren gisteren bij de actie aanwezig. Justitie achtte huiszoeking gegrond, omdat Rost van Tonningen haar wo ning zou gebruiken als verzendhuis van verboden nazistische lectuur en muziekbanden. Naar aanleiding van een tip van de STIBA (Stichting Be strijding Antisemitisme) is een ge rechtelijk vooronderzoek begonnen. De woordvoerder van Rost van Ton ningen. J. Zwart, noemt de actie van justitie beschamend. „Wij overwegen stappen te ondernemen. Eventueel juridische". De raadsman zal vandaag justitie om opheldering vragen. ste tijd een groeiend aantal politieke vergissingen heeft gemaakt. Francis Pym. de voormalige minister van buitenlandse zaken die vorig jaar door Thatcher werd ontslagen, is door medestanders van de premier al be schuldigd van het smeden van com plotten om haar als partijleider te laten vervangen. Pym wees de be schuldigingen in een communique verontwaardigd van de hand. Het conservatieve weekblad The Eco nomist schreef deze week al dat de regering-Thatcher op weg is de meest onbekwame regering sinds de Tweede Wereldoorlog te worden: "ze begint alarmerend te lijken op Harold Wilson in de nadagen van zijn regering in 1966" Het blad noemt een indrukwek kende reeks "bananenschillen" waar over Thatcher de laatste tijd uitgegle den zou zijn. De politiek ten aanzien van de Europese Gemeenschap, met name in de zuivelsector, het laten doorzieken van de mijnwerkerssta- king, de slechte relaties met het lo kaal bestuur, met het Hogerhuis en zelfs de laatste weken, met haar trouwste aanhangers: het bedrijfsle- Mijnramp Reddingsploegen heb ben de lijken van 99 mijnwerkers die sinds dinsdag opgesloten zaten in een mijn in het noorden van Taiwan ge borgen. Er zijn 22 kompels gered van wie sommigen kolendampvergiftiging hadden opgelopen, zo deelde de poli tie donderdag mee. Met ingang van donderdag zijn alle 125 mijnen op Taiwan op last van de regering gesloten voor een veilig heidsonderzoek. Advertentiei PARIJS - Een afdeling vrouwelijke Franse agenten, bijgenaamd 'Gendarmettes' oefent voor de parade, die zaterdag ter gelegenheid van de 14e juli in Parijs wordt gehouden Frankrijk herdenkt op deze feestdag de bestorming van de Bastille. Het weer in Zeeland staat onder in vloed van een lagedrukgebied ten noorden van Schotland. Een gebied met buienbehorende bij het lagedruk gebied, lag gisteren boven Engeland. Deze heeft inmiddels onze omgeving bereikt en brengt in de ochtend enkele buien. Achter de buienzone stroomt vanmiddag met een westelijke wind koele lucht van de Oceaan binnen. In deze luchtsoort komt wisselende be wolking voor met ook in de middag kans op een bui. De ivind is eerst krachtig en neemt in de avond gelei delijk af naar matig. Het is tamelijk fris met een middagtemperatuur van 18 graden. De komende nacht daalt hel kwik tot dertien graden. AMSTERDAM (ANP) - B en W van Amsterdam houden niet langer vast aan het getal van 300 verslaafden die in aan merking komen voor een proef met heroïne verstrekking. Een woordvoerder van de gemeente Amsterdam zei dat uit gesprekken met onder anderen art sen van de GG en GD naar voren is gekomen dat het „niet gaat om getallen, maar om ge vallen". De GG en GD-artsen vinden volgens de woordvoerder de bena dering waarin uitgegaan wordt van een bepaald aantal gegadigden voor de proef onbegrijpelijk. B en W van Amsterdam hebben dit standpunt overgenomen. Zij wilden oorspronkelijk verslaaf den aan de proef met de heroïneverstrekking deel laten nemen die re gelmatig met politie en of justitie in aanmerking komen, maar zijn ge zwicht voor de stelling- name van de artsen dat dat dient te gebeuren op grond van medische en sociale criteria. De GG en GD heeft hiernaar een onderzoek verricht, en het college wacht nu concrete voorstellen af. Het onderzoek van de GG en GD heeft zich toegespitst op cie ach tergronden en omstan digheden waaronder veertig verslaafden in Amsterdam zijn gestor ven. Onderzocht is oi dat te voorkomen was geweest door verstrek king van heroïne. De artsen zijn tot de conclu sie gekomen dat onge veer de helft van de veertig slachtoffers door verstrekking in leven ge houden had kunnen worden. B en W van Amsterdam zullen half augustus met een nieuwe voor dracht aan de raad ko men waarin alle voor stellen zijn uitgewerkt. OPRUIMING Vier generaties -125 jaar een begrip Een Oosicrs lapijl is ook elders ie koop. maar een Ooslers lapijl van VAN AALST is een begrip Wij bicden u een beier. exclusiever en vergelijkbaar goedkoper tapijt ^osIeAse Tóapijiert. tuin .'AaLt Lu. 125 JAAR EEN BEGRIP Hoek Molstraat 2 DAM Tel. 011S0-26186. Middelburg tVan onze correspondent) LONDEN - Engeland heeft twee Nigeriaanse diplomaten de opdracht gegeven het land te verlaten. Dit is de officiële Britse reactie op de poging tot ontvoering van de in Londen in ballingschap levende Nigeriaanse politicus Dikko. Hautisch bericht V/tnd: west tot zuidwest 5 tot 6, in de avond afnemend naar meest 4 Beau- kestn fort; zicht: goed; temperatuur kust- ■muffi water: 17 graden; afwijking water- standen: geen afwijking van beteke- ek va nis, maximale golfhoogte monding voort Scheldes: omstreeks een meter zee- a gang. 182 CCE ;et SS s uit? Vooruitzichten Voor het weekeinde: Zaterdag krijgen we te maken met een passage van een nieuwe storing behorende bij de depressie ten noor den van Schotland. De bewolking neemt toe en wordt gevolgd door regen. Achter het regengebied klaart het zondag op maar een enkele bui is I op deze dag niet uit te sluiten. Weinig verandering in temperatuur. Een ma- hge lot vrij krachtige wind uit zuid west, later uit west. Voor maandag en dinsdag: ■Vei toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur rond de U graden. ZON EN MAAN op 05.37 onder 21.54 op 23.18 onder 06.28 De Hoge Commissaris lambassadeun van Nigeria verblijft momenteel in zijn eigen land voor beraadslagingen, RUIM 22.000 DEELNEMERS VIERDAAGSE NIJMEGEN (ANPl - Meer dan 22.000 wandelaars uil 36 verschillende lan den doen van 17 tot en met 20 juli mee aan de 68ste Vierdaagse van Nijme gen. Het aantal lopers dat volgende week dinsdag aan dc start verschijnt, is ongeveer gelijk aan dal van vorig jaar. Toen haalden ruim 21.000 wan delaars de feestelijk versierde eind streep. Van het totaal aantal vierdaagselo- pers is tweederde deel burger en een derde deel militair. Dit heeft vierdaag- se-marsleider A. van Dongen donder dag meegedeeld tijdens een perscon ferentie in Nijmegen. Het aantal mili tairen is stabiel, maar er komen steeds meer burgers meelopen. Van de vijftig Poolse studenten aan een sportacademie in Krakau die naar Nijmegen komen, zullen vijf de reis Polen-Nederland te voet afleggen. Ze willen zo de Poolse soldaten her denken die werden gedood in de slag om Arnhem. Verder worden voor het eerst Vietnamveteranen verwacht. en volgens minister Howe (buiten landse zaken) is zijn terugkeer „onge past". Howe zei dit donderdag in het Lager huis. Engeland wil liever niet dat Hoge Commissaris Haldu Hananiva weer naar zijn post in Londen terug keert, omdat de precieze betrokken heid van het Hoge Commissariaat bij de bizarre ontvoeringspoging nog niet is vastgesteld. De Nigerianen hebben tot dusver de Britse politie toestemming geweigerd hun diplomaten te verhoren. De Britse maatregelen worden door waarnemers „aan de slappe kant" genoemd, gezien de mate waarin Ni geriaanse diplomaten overduidelijk misbruik hebben gemaakt van hun diplomatieke vrijheden. Het is duide lijk dat de Britten hun uitgebreide handelsbetrekkingen met Nigeria niet hebben willen schaden.. Volgens de Israëlische pers hebben drie Israëlische zakenlieden, die commerciële belangen in Nigeria hebben, zouden achter de ontvoering hebben gestaan van de Nigeriaanse miljonair en oud-minister Umaro Dikko. Volgens berichten die donderdag in kranten verschenen zou het daarbij gaan om Elisha Cohen. Moshe Levy en Mordechai Elison. Elison is direc teur van het in New York en Londen gevestigde bedrijf „Johnson Drake an Peiper" dat projecten in Nigena uit voert. De drie mannen werkten eerder voor de Israëlische maatschappij „So- lel Boneh", die eveneens belangen in Nigeria heeft en het eigendom is van de Israëlische vakcentrale Hista- drout. Elison ontkende de beschuldi gingen. IRAN BRENGT SCHIP UIT KOEWEIT OP KUWEIT IRTRl - Iraanse schepen hebben zaterdag in de Perzi sche Golf een Kuweits vrachtschip onderschept en het gedwongen koers te zetten naar een Iraanse haven. Dit is donderdag in diplomatieke krin gen vernomen. De 16.000 ton metende „Ibn Rochd" werd bij de ingang van de Golf onder schept en naar Bandar Abbas ge stuurd. Na een verhoor werd de be manning en ook het schip nog dezelf de dag vrijgegeven Kuweit heeft bij Iran geprotesteerd tegen de actie. Iran heeft een deel van zijn belangrijk ste olieterminai. het eiland Kharg. gesloten omdat het was beschadigd bij een Iraakse luchtaanval. OCHTEN (ANP) - De rijkspolitie in het Betuwse Ochlen heeft donderdag bij een illegale handelaar ruim dertig jonge honden in beslag genomen. De dieren, die zes tot acht weken oud zijn, bleken niet te zijn ingeent en ook niet te zijn behandeld voor bij jonge honden veelvuldig voorkomende darmstoomissen. Tegen de handelaar, de 30-jarige R. van D., is proces-verbaal opgemaakt. De dieren zijn ondergebracht in een asiel. De politie greep in naar aanleiding van klachten van mensen, die bij de handelaren een hond hadden gekocht en korte tijd later ontdekten dat hun dier ernstig ziek werd. De handelaar werd begin dit jaar door de kantonrech ter in Tiel wegens illegale verkoop van honden al tot een geldboete veroordeeld. BEIROET (DPA/UPI) - Bij felle gevechten tus sen de christelijke mili tie van dc Libanese oud president Suleiman Franjieh en twee pro- Syrische guerrillagroe pen zijn donderdag in Noord-Libanon zeker tien mensen omgeko men en ruim 30 gewond. Bij de gevechten werden verscheidene christelij ke dorpen in het district Kora verwoest. Beide zijden beschuldigden el kaar ervan de vijande lijkheden te zijn begon nen. In Noord-Libanon is woensdagavond een staakt-het-vuren van kracht geworden tussen de strijdende partijen. zo hebben verslaggevers gemeld. Aan het begin van de avond deelden oud-pre sident Franjieh en verte genwoordigers van de pro-Syrische milities aan het „hoge coördine- ringscomite van Tripo li" hun medewerking mee aan beëindiging van de vijandelijkheden. Kort ervoor werd tussen de milities nog fel ge vochten met zware artil lerie. De Libanese president. Amin Gemayel, ontving donderdag in zijn paleis in Baabda de Libische ministei van buiten landse zaken. Abdel Sa- lam Tureiki, die hem een persoonlijke bood schap van de Libische leider kolonel Gaddafi overhandigde. Daarin verzekert Gaddafi vol gens Tureiki dat zijn land Libanon zal steu nen bij het herwinnen van zijn identiteit, Het beraad met Gemayel be trof volgens de Libische minister de algemene toestand in de Arabi sche wereld en de ach tergronden van de aan slag op de Libische am bassade in Beiroet. Het Internationale Ro de Kruis heeft voor het eerst sinds de Israëli sche invasie in de zomer van 1982 noodhulp-ope raties in Libanon kun nen opschorten. MOSKOU/BONN (REUTER AFP/UPI DPA) - Het recente besluit van de Westeuropese Unie (WEU) om alle beperkingen op de Westduitse wa- penproduktie op te heffen, heeft don derdag geleid tot een diplomatieke aanvaring tussen de Sovjetunie en West-Duitsland. Moskou maakte bekend dat het de Bondsrepubliek in een memorandum heeft gewaarschuwd geen voordeel te halen uit dit besluit. Een boze West duitse regering beschuldigde Moskou daarop van inmenging in de binnen landse aangelegenheden. De woordvoerder van het Sovjet-mi nisterie van buitenlandse zaken, Vla dimir Lomeiko, deelde journalisten in Moskou mee dat afgelopen dinsdag een memorandum is overhandigd aan de Westduitse regering. De WEU besloot eind vorige maand dc laatste beperkingen op te heffen die na de Tweede Wereldoorlog aan de Westduitse wapenproduktie waren opgelegd. Die laatste beperkingen be troffen de produktie van bommenwer pers en conventionele geleideraket- ten. „West-Duitsland verzekert zich van een mogelijkheid zijn eigen offensieve wapens voor de lange afstand die niet alleen een bedreiging kunnen vormen voor de nabuurlanden maar ook voor verder weg gelegen staten, te ontwik kelen en te plaatsen", aldus het me morandum. Als Bonn een begin maakt met de produktie van zulke wapens zal het „zorgvuldig alle nega tieve gevolgen moeten overwegen die dan zullen ontstaan zo wordt eraan toegevoegd De Westduitse regering reageerde meteen fel op de berichten uit Mos kou. Zij verklaarde de verwijten van de Sovjetunie te beschouwen als een „onaanvaardbare inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de Bondsrepubliek Duitsland en de aangelegenheden van de Europese bondgenoten in de Westeuropese Unie". Gevraagd naar de verzekering van Bonn dat het niet voornemens is strategische bommenwerpers of ra ketten voor de lange afstand te produ ceren. zei Lomeiko dat dergelijke uit spraken „niets af doen aan de kern van het probleem" Zulke beloften zijn, net als soortgelijke beloften in het verleden, van weinig waarde, zo verklaarde de woordvoerder. voor te zorgen dat deze akkoorden niet worden geschonden. Eventuele stappen van de Sovjetunie zullen „af hangen van hoe de situatie zich ont wikkelt", zei hij, zonder nadere De Verenigde staten verwierpen donder dag de beschuldiging dat overeen komsten die de geallieerden na de Tweede Wereldoorlog sloten, ge schonden zijn. Lomeiko verklaarde dat de opheffing De waarschuwing van Moskou aan van de WEU-beperkingen m tegen- Bonn komt op een moment dat de spraak is met de overeenkomsten die campagne tegen West-Duitsland in de bondgenoten uit de Tweede We- de Sovjet-media nog steeds in vijan- reldoorlog na 1945 sloten. De Sovjetu- digheid toeneemt. Westerse diploma- nie zal „of samen met de anderen of, ten zijn verbaasd over de felheid van zonodig, eenzijdig" optreden om er- dc perscampagne. Directie K. Scherphuis, W F de Pagter en F van de Vel^e. Hoofdredactie: M P Dieleman en C. van der Maas KANTOREN Vlissingen: Walstraai 56-60, 4381 EG Vlissipgen, iel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. lel (011801 27651 Goes Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel (01100) 16140 Terneuzen' Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel 101150) 94457 Hulst Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet' van zondag t m vrij dag vanaf 19 00 uur: (011841 15144 Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08.00 tot 17 00 uur. 's Zaterdags in Goes. Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie: 101194) 511 Advertentie-afdeling- (01186) 1584 Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20.30 tot Abonnementsprijzen per kwartaal 62.80; franco per post 74,-, per maand 21.65: jaarabonn 245.-. losse nummers 1 - ialle bedragen inclusief 5 pet btw.l. Postrek nr.. 3754316, t.n v PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 124 cent per mm. minimumprijs per advertentie 18.60. ingezonden mededelingen 2V(?x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,50 meer x Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3