Gentse feesten Handel LUIT 'WIJ GENTENAARS ZIJN EEN RAAR SOORT...' 'HET WEER IS ONZE GROOTSTE CONCURRENT' PZC/Streek Gent Antwerpen Brugge VRIJDAG 13 JULI 1984 Bal stijl 1900 op de Kouter, één van Gents meest aristokratische pleinen Maandagochtend. Op het marktplein van Hulst staan de marktkramen in de wekelijkse slagorde opgesteld. Kooplieden zijn ijverig bezig hun artikelen op de ruwhouten plankhouten uit te stallen. De geur van kaas en vis doet een aanslag op de neusslijmvliezen. Op het oog een doodgewone weekmarkt, alleen ontbreken de winkelende mensen. De tijden waarin marskramers en andere niet-plaatsgebonden verkopers fortuin konden vergaren lijken voorgoed voorbij... Twee. wat gezette types, stappen het friteskraam uit met in hun handen een zakje vetwaren Met een bewonde renswaardige eetlust worden de aard appellekkernijen verslonden. De kerkklok wijst zes over tien. Het kraam van groenteman Van Ter- heyden lijkt op een stilleven van een Franse expressionist. De kleuren van de groenten en het fruit steken schril aftegen de achtergrond van de donke re vrachtwagen Een stilleven, dat wel, klanten schuifelen zo nu en dan voorbij, maar hebben niet de intentie om stil te houden en iets te kopen. „Het is niks vandaag", klaagt Van Terheyden. „In West-Brabant zetten we makkelijk een keer zoveel om als hier We zijn hier lange dagen aan het maken voor weinig geld, geloof me maar." Opmerkelijk is het om te constateren dat bij het belendende groenten en fruitkraam wél mensen staan. Zakken met radijs, sla en tomaten wisselen in gestaag tempo van eigenaar." De mensen worden prijsbewuster." Deze mededeling ontsnapt uit de mond van een lingerie verkoper uit Goes. „Ze besteden hun geld tegenwoordig an ders dan vroeger. Ik sta nu al zo'n dertig jaar op de markt en ik heb het bestedingspatroon van de mensen aen wijzigen. Dat is met het emge wat veranderd is. hoor...", zegt hij. .Weet je. vroeger waren we allemaal concurrenten van elkaar, tegenwoor dig zijn we collega's". Hij lacht scham- perties. kijkt naar de lucht en stelt met grote zekerheid: „Dat is onze grootste concurrent!" Twee dames, aan hun tongval te horen afkomstig van over de grens, hebben het over een rood pullovertje. „Zoe 'k ut doenne? vraagt de jongste. De grijzende dame van het tweetal raadt het af Zij aan zij slenteren ze verder Ondergoed en nylonkousen. Kin derkleding in pastelkleuren en nog veel en veel meer. Keurig gerang schikt en neergelegd. Prijzen in twee muntsoorten op kartonnen kaartjes. „Hebt u nog netkousen in andere kleuren", vraagt een vrouw aan John ny Jansen uit Terneuzen. „Nee me vrouw, dat zijn de enige die we nog hebben", antwoordt hij Jansen klaagt niet. „Het kan nog wel beter met de omzet maar de laatste maanden is het weer iets aan het beteren. De Belgische frank is weer stabiel en de prijzen in Belgié zijn weer op eenzelfde niveau als hier gekomen. Alleen het weer hè. dat zit ons al een heel seizoen tegen. Samen met vrouw en dochter trekt Jansen de Zeeuws-Vlaamse markten af, Vroeger nad hij nog een winkel maar de ar beidskosten waren niet meer op te brengen Hij is niet ontevreden. Straatverkopers van een landelijke boekenclub vallen de weinige koop lustigen lastig. „Hoeveel cassettes of ips koopt u jaarlijks?, vraagt, een nette jongeman met jeugdpuistjes Ongeacht het antwoord vervolgt hij kijn verkooppraatje. „Dan krijgt u van een gratis kortingpasje, maar u moet wel een maal per kwartaal iets bestellen. Mag ik uw naam?". Zo gauw een naam genoemd wordt is de loop beklonken. Weer een lid erbij Dagelijks zijn zo'n tachtig colporteurs van de organisatie actief in den lande Op markten en in koopcentra mogen h) niet komen. Ervoor of in de nabije omgeving ervan is niet verboden. Daar staan ze dan ook. Als horzels vliegen ze rond kooplustige mensen. een tijdje wachten alvorens opgesierd te worden met verse kamerplanten. Een bosje bloemen voor een jarige of iets in die zin wordt nog wél verkocht, maar daar houdt het wel mee op. Volgens A. Schellhout uit Kapelle- brug is de Hulster markt een schappe lijke. De staangelden zijn nog te beta len. Deze verschillen op de Zeeuws- Vlaamse markten nogal. Voor 10 me ter ruimte betaald een marktkoop man in Hulst 170 gulden, in Axel 300 gulden en in Sas van Gent slechts 37 gulden per kwartaal. Volgens Schelf hout moet het staangeld in Axel op de helling. „Die prijs is vastgesteld in een tijd dat de Axelse markt, veel kooplus tigen uit Belgié trok. Die tijd is echter voorgoed voorbij. Na de devaluatie van de Belgische munt zijn de mensen grote gevolgen voor middenstand en ambulante handel in plaatsjes die van oudsher door kooplustige Belgen wer den bezocht Omzetdalingen war het gevolg. Was de Hulster binnen stad in voorgaande jaren bevolkt met een massa slenterende en kopende dagtoeristen, tegenwoordig valt het wat tegen. Niettemin is de laatste maanden een heropleving te constate ren Of de Belgen, die heden ten dage Hulst aandoen, ook winkelen valt te betwijfelen. Het prijsverschil, dat voor sommige artikelen in vroeger jaren kon oplopen tot 20 procent, is gemini maliseerd daar weggebleven. De prijzen van de staangelden zijn daarentegen nog steeds hetzelfde". Ook hij ziet in het weer een slechte bondgenoot. „Al het 'blote goed' blijft liggen", zegt hij. Niet alleen de ambulante handel kampt met dit probleem. In de gewo- ne kledingwinkels wordt een deel van hjXPerWl(ïïltj€ de zomercollectie reeds in de uitver- koop aangeboden Mocht het weer opeens omslaan dan zijn de kopers voordelig uit De hoop op een goede zonrijke zomer wordt in de dagbladen teniet gedaan. Tussen diepvnesba- by's en meer kerncentrales door meldt KNMI-meteoroloog G. Haijtink dat voor de zomer van 1984 weinig goeds te verwachten is De devaluatie van de Belgische frank, nu alweer ruim een jaar geleden, had Markt-in-bedrijf: rommelen lussen de kleren. 'Al het blote goed blijft liggen' Een standwerker voert experimentjes uit met een werktuig dat zeer behulp zaam is bij het snijden van uien en andere groenten. „Gegarandeerd geen tranen", roept hij de kijkende dames toe. Een wat ouder echtpaar ziet het nut van het apparaatje in en koopt er gelijk maar twee. Naast het kraam prijst een andere bantonstem douchesproeiers aan. „Gemaakt van 100 procent PVC-ma- teriaal.. Daardoor geen last van ver stopte gaatjes wegens klakaanslag", klinkt het over het marktplein Een kalende man schudt zijn hoofd. Geen interesse Het reilen en zeilen op het marktplein wordt in Hulst in de gaten gehouden door J. Nijssen. Sinds februari dit jaar is hij marktmeester. Deze baan houdt in, dat hij belast is met het toezicht op het marktgebeuren. Hij int de markt- gelden en ziet erop toe dat de kooplie den niet voortijdig huiswaarts ver dwijnen Marktmeester J Nijssen volgt het gebeuren tijden de Hulster week markt nauwlettend. Hij vervult zijn functie sinds februari, int de markt- gelden en ziet erop toe dat de kooplie den niet voortijdig huiswaarts keren. „B en w stellen de staangelden vast", legt hij uit. „In Hulst vragen wij per dag 6.80 voor vier vierkante meter In andere plaatsen geldt een afwij kend tarief. De staangelden worden vastgesteld met het oog op een moge lijke omzet" Tegen vijven loopt het plein leeg. Vrachtwagens, bestelauto's met of zonder aanhangwagens manouevre- ren tussen de kramen door. Even later resteren alleen de geraamten van de stands. Ook dié worden opgeruimd evenals papier en ander vuilnis: spo ren van een drukke nering. Morgen is er wéér ergens marktdag. Als 't blote goed maar niet blijft liggen. Met dit weer weet je 't nooit Connie vaii Gremberghe Oase De bloemen en planten van Hollebek uit Axel vormen een oase op de kinderkopjes. Met de zomer en de vakanties voor de deur peinst geen klJ enkel mens erover om groen aan te haffen. De huiskamers moeten nog Gezicht op de weekmarkt in Hulst 'Prijsverschil geminimaliseerd' jjj de grote zaal van de Opera voor Vlaanderen, Schouwburgstraat 3 in vent wordt van dinsdag 17 tot en met VdJdag 20 juli het zevende opera- en uelcantonconcours gehouden. Dit in ternationale muziekfestival staat on- ijter auspicién van de BRT-televisie 'dienst muziek), het Gemeentekrediet en de Opera voor Vlaanderen Er «orden zangers verwacht uit Belgie. Argentinië. Bulgarije. Hongarije. Ne derland, Oostenrijk, Spanje. Polen, Portugal, Joegoslavië en Groot-Brit- tetrnie. Hun prestaties worden beoor deeld door een niet minder internatio- "d-e jury en begeleid door het filhar ffiomsch orkest van de BRT onder «ding van Femand Terby. Alle •vonden beginnen om 20 00 uur Vnjdag io, zaterdag 11 en zondag 12 dugustus wordt in Antwerpen voor de jerste keer het Antwerp Left Bank Ah Festival gehouden. Plaats van "andelmg dc Kastanjedreef, St.-An- jjastrand (Antwerpen, linker-Schel- deoever). Voor de organisatie tekenen onder meer de stad Antwerpen, het (Vlaamse) ministerie van cultuur en de dienst voor buitenlandse culturele betrekkingen. Het Antwerp Left Bank Festival wil de door Jazz Middelheim gegrondveste traditie voortzetten en uitbouwen en van de Sinjorenstad een jazzmetropool maken. Verwacht wor den - behalve formaties van Belgische bodem Ernie Wilkins, Stephane Grappelli, Chet Baker Steve Hou- ben, Bobby Michaels. Olivier Hut man, Dee Daniels Jack van Poll. Rita Reys, Pim Jacobs. Toots Thicle- mans. Art Farmer en Minion's Play house Be-hoppers with the children of bird met o a Tony Scott. Rogiers van Otterloo dirigeert, de Philharmonie van Vlaanderen ,bij het begeleiden van een aantal jazzsolisten. Het pro gramma speelt zich alle dagen af tussen 15 en 24 uur Op de binnenplaats van het Rubens huis in Antwerpen i Wapper 9-11) speelt het Reizend Volkstheater, ge regisseerd door Zdenek Kraus, in au gustus De listige weduwe van Carlo Goldoni De voorstelling loopt van zaterdag 11 augustus tot en met zater dag 1 september (met uitzondering van maan- en woensdagen). Aanvang steeds 21.00 uur Brugge staat volgende maand in het teken van het Festival van Vlaande ren, dat zich overigens ook afspeelt in steden als Brussel. Antwerpen en Gent Een greep uit het programma woensdag 1 augustus Sint-Annakerk 'Missa l'homme armé' van J Ockeg- hem in een uitvoering van het Huel- gas Ensemble onder leiding van P van Nevel Deze avond begint om 20.30 uur Donderdag 2 augustus is er eveneens in de Sint-Annakerk een programma met Italiaanse barok. Kuhnel. Telemann en Mozart door een trio bestaande uit H M Linde (blokfluit traverso). Pere Ros (gambai en Rudolf Junghans (clavecimbel, pianoforte) Aanvang: 20 30 uur. Za terdag 4 augustus tenslotte wordt in de Stadsschouwburg de finale gehou den van het Concours Musica Anti- qua De uitvoeringen zijn om 17.00 en 20.00 uur. Onder het motto 'Showburg '84' wor den er op de Burg in Brugge van woensdag 1 tot en met zondag 12 augüstus openluchtvoorstellingen ge geven Bezoekers kunnen er iedere avond om 21.00 uur terecht. Het pro gramma begint 1 augustus met 'Cir cus Plccohni' en 'Mijn bazin is een Jood' van Kurt van Eeghem en Dirk Celis Benoni Damian bespeelt pan fluit, cimbalon en viool. Donderdag 2 augustus treden de Jacamaca Joggers Flemish All Stars op Bart Peeters, Johan Verminnen, Walter Grootaers. Yvan Heylen en anderen. Maandag 6 augustus biedt Showburg '84 ballet uit de Philippijnen, Hawaii Tahiti en Thailand Dinsdag 7 augustus Ge rard Lenorman. Woensdag 8 augus tus: Liedjes van toen voor ouderen. Vrijdag 10 augustus: het BRT-jazzor- kest onder leiding van Etienne Ver- schueren met medewerking van Toots Thielemans en Nathan Davies isax) en zondag 12 augustus tenslotte 'One mo time', een Broadwaymusical met de originele acteurs uit New York Stoet Zoals gebruikelijk worden de Gent se feesten ook dit jaar ingezet met een folkloristische stoet waaraan een 70-tal groepen deelneemt. Alle Gentenaars die tijdens de feesten uitpakken met een of ander pro gramma om het volk te plezieren en te vermaken, tonen zich tijdens dc openingsstoet een eerste keer aan het brede publiek. De dienst culturele animatie van de stad vond op de bodem van de stadskas toch nog 1,9 miljoen frank, een bedrag dat voor het grootste deel wordt besteed aan binnen- en buitenlandse spektakelgroepen muziekgroepen en diverse artiesten uit even diverse genres. Buitenland se blikvangers vormen onder meer een Russische dansgroep uit Tal linn en de uitsluitend uit meisjes bestaande Aarhus Pipegarde uit Denemarken. In de openingsstoet zal ook de Terneuzense evenementencommis sie 400 jaar stad een plaatsje be machtigen De Nederlandse Inbreng is overigens niet gering De stad heeft een aantal Nederlandse drum bands en animatiegroepen aange trokken die op verschillende plaat sen optredens verzorgen Een op somming maken van het reusachti ge pakket activiteiten is zonder meer een onbegonnen zaak. Je kan stellen dat in de Kuip van Gent geen plein, straat of steegje aan het bruisende temperament van de feesten ontsnqpt Grote publiek- Walter De Buck 'links met doedelzakbezieler van de Gentse feesten trekkers zullen opnieuw het pleintje wordt 50. bij de St-Jacobskerk zijn en de Korenmarkt. De Buck Volkszanger Waller De Buck die 15 jaar geleden de Gentse feesten nieuw leven inblies op een moment dat deze op sterven na dood waren, wordt op de vooravond van de opening 50 jaar. Derhalve is het lang niet zeker dat De Buck 's anderendaags fris en monter op het podium zal staan om zijn reperto rium van Gentse volksliederen over de massa uit te strooien. Geen nood evenwel, het feest duurt 10 dagen en De Buck komt het na een zware nacht steeds weer te boven. Walter De Buck heeft de festivitei ten op het St.-Jacobspleintje opge bouwd rond het thema van 'den drogen haring' Voedsel dat m Gentse arbeidersgezinnen in tijden dat het minder goed ging nogal eens op tafel kwam. De Buck kan van 'den drogen haring' trouwens mee spreken Na de feesten van vorig jaar lieten hij en zijn organiserende vereniging een fikse schuldenlast achter Dit jaar kwam een heuse manager op de proppen om het artiestenvolk financieel en boek houdkundig enigszins te begelei den. „De Buck is er enkel nog om het klimaat te bepalen en dat is maar goed zo", aldus iemand van het eerste St.-Jacobsuur Het programma bij St.-Jacobs vangt elke avond aan omstreeks 20 uur. Hoogtepunt zou het optreden moeten worden van de Zaïrese pop zanger Franco en groep, een man van behoorlijk gewicht (130 kilo droog) en in Zaïre algemeen be schouwd als de leider van het Zaï rees muziekimperium Franco heeft de gewoonte 6 uur lang aan één stuk door te spelen. Hij heeft beloofd in Gent het te houden op 4 uur. Het ergste mag worden verwacht want een echt sluitingsuur is er bij de St - Jacobskerk nooit geweest Tus sen al het gedruis van muziek, thea ter, cabaret, variété, bals, braderij- en, markten, showbands en muziek kapellen, sport, stoeten en rondgan gen. heeft het stadsbestuur niet nagelaten aandacht te vragen voor de monumentale waarde van de eigen stede „Mëer cultuur en minder worsten- kramen", zei schepen van feestelijk heden Jozef Ackerman tijdens de voorstelling van het programma. „Wij hebben een worstensanerings plan "uitgewerkt. Het bestaat er in dat het aantal worstenverkopers in straten en op pleinen drastisch wordt verminderd." Geen gemakke lijke zaak voor het stadsbestuur. Er moet een selectie worden gemaakt uit het aantal aanvragen dat op elkaar gestapeld zo'n 30 centimeter dik is De ouwe getrouwen en de Gentse worstenbraders knjgen voorrang, zo heeft Ackerman be loofd. Ontevreden gezichten kan hij missen als de pest. Dc Gentse feesten duren van zater dag 14 juli tot en met maandag 23 juli. Die dag worden de feesten omstreeks middernacht ludiek be graven in een kaarsenstoet. Bij St.-Jacobs en in de herbergen zul len de laatste fuifnummers er pas de brui aan geven als de zon op nieuw boven dè stad rijst. Kris Naudts Een winderige, zonnige namiddag eind juni. In de schaduw van een populierenbosje ergens in een landelijke gemeente bezuiden Gent staat een zwartgebla kerde hut. Ken hut op hoge poten waarrond enkele jongelui in het gras bier uit flesjes drinken. Eén van de jongens legt met lijzige stem komt wellicht door het bier aan journalisten uit dat De Hut, een obstakelpro- duktie met drempelvrees is. Vanaf zaterdag 14 juli te bezichtigen op de Gentse Vlasmarkt. 14 juli, de aanzet van de Gentse feesten. ..Ik mag er met aan denken, me neer", zucht een herbergier. „De elfde dag zal ik weer zo moe zijn als een hond. Maar, enfin als 't weer een beetje meevalt, zullen we wel weer goed onze boterham verdienen, ze ker Laat me nu met rust Ik moet nog honderd terrasstoelen schoon maken" De man verdwijnt in een keldergat Elders in de stad wordt in kelderga ten, schuurtjes ateliers, op toneels cènes. in vergaderlokalen van amb tenaren en politie gewroet en ge zwoegd aan de voorbereiding van de Gentse feesten Want, zoals een ernstig kijkende ambtenaar het vo rige week nog zei. „De Gentse fees ten bouw je niet in één dag". Zoveel is zeker „Wij Gentenaars zijn een raar soort", zo luidt de bekentenis waar mee burgemeester Jacques Mon- saert in het officieel programma boekje zijn feestgroet aanvangt. Uit de pea van Monsaert ontsproten nog volgende paragrafen: „Tot ver bijstering van velen lijken de feest vierende Arteveldezonen wel een enorme winterslaap te houden. Een vol jaar lang drijft de stad stil en bijna onbewogen voort ijveng en nijverig, dat wel, maar zonder om zien, in haar gewone dagelijkse doen. Niets of niemand vermag die slome sluier te verstoren En ineens is daar de derde week van juli. onze Gentse feestweek die m een hand omdraai onze stad tot in haar verste uithoeken tot een stormachtige, dolle explosie van plezier, tot een ware feestrage aanport". Tot zover de burgemeester „Schrijft hij dan nu om de mensen schrik aan te jagen of zou hij dat menen", merkt de bejaarde man op die op een bank in hel kleine plantsoen samen met zijn vrouw het boekje doorbladert. „Ach, ven tje", antwoordt de vrouw, „den burgemeester zal met zijn gedach ten ook al bij de feesten zijn. Ge moet dat toch verstaan, he„. Nu. goed. de burgemeester kan er ge rust in zijn. Zo de winterslaap cr geweest mocht zijn, dan is het uur van ontwaken al lang voorbij. Dat moge duidelijk blijken aan de voorbereidende activiteiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 23