Markt, kaaien en woonwijk in Middelburg op de schop CABARET Concertreeks op Duyschotorgel Zeeuwsch-Vlaanderen wordt geen Euregio Portugese dansgroep te gast in Vogelwaarde Jongetje door auto geschept in Zierikzee Gemeenten betalen geen omrijkosten aan de ZWN PZC/ provincie 13 OMLEIDINGEN VOOR VERKEER ONVERMIJDELIJK N-r sas - i- MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft gisteren het groene licht gekregen voor de uitvoering van de drie 'miljoencnprojecten' in de Zeeuwse hoofdstad. Het ministerie van VROM stelde donderdag ruim één miljoen gulden beschikbaar voor de herinrichting van straten in de wijk Nieuw-Middelburg. Gelijktijdig kwam de toezegging van bijna 200.000 gulden voor de aanpassing van de Kaaienroute. Staatssecretaris mr G. Ph. Brokx van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieuhygiëne (VROM) had al eerder vier ton beloofd voor de herinrichting van de Markt in Middelburg. Dat gebeurde, zoals gemeld, bij zijn bezoek aan de Geere-kelder op 15 juni. De totale kosten van de projecten bedragen ongeveer 3 miljoen gulden. De aanpassing van de Kaaienroute en hand wordt, gelegd aan de vemieu- ter-zone'. De kruispunten in de woon de herinrichting van de straten in wing van een deel van de riolering, wijk worden verkleind of verhoogd en Nieuw-Middelburg beginnen spoedig wordt aangewezen als een '30 kilome- op verschillende plaatsen worden ïn- na de bouwvakvakantie. De bouw- vakkers hebben vandaag (vrijdag) hun laatste werkdag en worden in augustus weer op hun werk verwacht. Op 20 augustus gaan Nieuw-Middel burg en de Kaaienroute op de schop. Of op die bewuste 20-ste augustus ook kan worden begonnen met de herin- nchting van de Markt hangt nog af van het overleg dat de Dienst Ge meentewerken in Middelburg zal voe ren met de Middelburgse Marktcom- missie. De directeur van de Dienst Gemeentewerken, ir C. J. M. van Unen, zei zich er namelijk van bewust te zijn, dat de herinrichting van de Markt 'ongetwijfeld overlast' zal ople veren voor verschillende winkeliers en marktkooplieden. De herinrichting van de Markt be staal, zoals gemeld, in grote lijnen uit het terugdringen van het aantal par keerplaatsen tot 89, het instellen van een voetgangersgebied aan de westzij de van de Markt, het aanleggen van een fietsstrook over het plein, het regulieren van het autoverkeer door het stadscentrum in drie 'lussen' en het aankleden van Plein 1940. Het is het tweede herinrichtingsplan voor de Markt. Het eerste, waarbij slechts 20 parkeerplaatsen zouden overblijven, kon m de ogen van velen niet door de beugel. Met het tweede plan ging de gemeenteraad van Middelburg in mei in grote meerderheid wél akkoord. De aanpassing van de Kaaienroute behelst het asfalteren van de Rouaan- sekaai, de Bierkaai en de Londense- kaai. Aanleiding voor het plan is de geluids- en trillingsoverlast, die de bewoners van de Kaaien ondervinden van met name het zware verkeer langs hun huizen Nieuw-Middelburg, waar de afgelopen jaren vele honderden woningen zijn gerenoveerd en momenteel de laatste VOGELWAARDE De Portugese volksdansgroep 'Lavradeiras de San ta Maria' zal in de week van 13 tot 22 juli tal van wervelende dansen uit voeren op Zeeuws-Vlaamsc bodem. Tijdens het verblijf in Nederland is de groep te gast in het dorp Vogel waarde. De zuidelijke dansers en musici zijn uitgenodigd voor de Sas- se Folkloreweek in Sas van Gent, die volgende week wordt gehouden. De Vogelwaardse volksdansgroep 'Hava Naguila' uit Vogelwaarde heeft daar naast ook een eigen programma voor de Portugezen samengesteld. Hava Naguila heeft zelf gekozen voor het onderbrengen van de Portugese groep. Omdat er in Sas van Gent niet voldoende gelegenheid was de tien gezelschappen te herbergen, moesten enkele dansgroepen uitwijken naar elders. „We kenden de groep nog niet, maar hadden toch het liefst de Portu gese", vertelt mevrouw C. Taelman- De Bakker, penningmeester van Hava Naguila. „We hadden nog nooit iets van die aard gehad. Wel een Belgi sche, Duitse en Poolse groep" De volksdansers krijgen voor een deel onderdak bij gastgezinnen. Daar naast zullen verscheidene van hen worden ondergebracht in het vakan tiegebouw van Hoeve La Salette in Vogelwaarde. In totaal telt Lavradei ras de Santa Maria 54 dansers en muzikanten. Het Portugese gezelschap zal de han den en voeten vol krijgen aan activi teiten. Het is de bedoeling dat de groep vandaag (vrijdag) per bus uit het zuiden aankomt. Morgen, zater dag. staan al optredens op het pro gramma in Sas van Gent. Ook zondag zal de groep daar optreden, samen met de andere gezelschappen in één grote optocht. Maandagavond wor den de Portugezen officieel in Honte- nisse ontvangen. Na een kort vreugde dansje op het Hof ter Zandeplein, omstreeks 18.45 uur, ontvangt het gemeentebestuur van Hontenisse de groep. Dat gebeurt om 19.00 uur in de raadszaal van het gemeentehuis in Kloosterzande. Daarna volgt, vanaf 20.00 uur, een gala-avond in hotel Van Leuven in Kloosterzande. Alle belang stellenden kunnen dan de volksdans groep aan het werk zien. springingen of wegasverschuivingen aangebracht. De Sportlaan en de Na- ssaulaan worden geasfalteerd. De in spraakprocedure die de gemeente Middelburg in Nieuw-Middelburg op gang heeft gebracht, heeft een groot aantal overwegend positieve reacties opgeleverd. Omleidingen De drie projecten worden zo goed als gelijktijdig uitgevoerd. Aanleiding hiertoe is de bepaling van het minis terie, dat de werken waarvoor rijks subsidie wordt verleend, in elk geval vóór 1 januari 1985 in uitvoering moeten zijn genomen. De gelijktijdi ge uitvoering zal grote gevolgen heb ben voor het verkeer in Middelburg. Er moeten dan ook ingrijpende om leidingsroutes worden ingesteld. Over de vraag hoe deze omleidingen eruit zullen zien, is nog volop overleg gaande tussen alle betrokken partij en. Zodra ze definitief zijn, zal er 'de grootst mogelijke bekendheid aan worden gegeven', zo deelde de heer Van Unen mee. De drie projecten zijn gisteren gegund aan de laagste inschrijvers. De herin richting van Nieuw-Middelburg wordt uitgevoerd door Van den Dries uit Driewegen. Voor de Kaaienroute te kent J. Janse uit Middelburg. Het Markt-project tenslotte kent twee aannemers: De Jonge uit Middelburg en Geldof uit Serooskerke (W). ZIERIKZEE Een negenjarig jon getje is donderdag gewond geraakt, toen hij bij het oversteken van de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee door een auto werd geschept. Het jongetje, D. de O. uit Bruinisse, liep langs de kant van de weg. toen hij plotseling de weg overstak. Op dat moment kwam de automobilist R. v D. uit Westmaas aanrijden. Hij kon het jongetje niet meer ontwijken. De 0. werd per ambulance overgebracht naar het Rode Kruis-ziekenhuis in Zierikzee. Over de aard van de ver wondingen was bij de politie niets bekend 'Grote beurt' voor steenstorter bij Scheldepoortwerf VLISS1NGEN De steenstorter Roc ky Giant van de Aannemings Combi natie Zinkwerken B.V. (ACZ) uit Go- rinchcm ligt momenteel bij de werf 'Scheldepoort' in de Sloehaven voor Het uitvoeren van onderhouds- en repartiewerken aan het gehele schip terwijl daarnaast een complete in stallatie voor het uitvoeren van on- denvateronderzoekingswerkzaamhe- den aan boord zal worden gemon teerd. De Rocky Giant heeft zojuist een een enkele kilometers lange geul nabij Bilbao in Spanje gegraven voor het verlengen van een bestaande riole- bngsafvoerpijp. In de tijd dat de Roc ky Giant op de werf ligt zal een Pijpenlegger de bestaande leiding gaan verlengen waarna de Rocky Giant de nieuwe leiding met stenen ;&al afschermen waarvoor de ingewik kelde technische apparatuur nodig is. De Rocky Giant is geen onbekende in het Vlissingse havenbeeld. In 1981 heeft Scheldepoort de steenstorter verlengd met een sectie van ruim acht meter en uitgerust met duikersklok en decompressiekamer voor het uit voeren van een opdracht nabij Cana da en later ook Australië. Advertentie SEIZOENMARKTEN: VlWn: ïïïïto ,,d 14-7: Jaarmarkt te Goes 16-7- Jaarmarkt te Breskens 17-7: Standwerkersconcours Sas van Gent wo. 18-7: Fokveedag te Oostburg Willem van Twillert uit Amsterdam opent vanavond de nj in de reeks concerten op het orgel van de Lutherse Kerk in Middelburg. LUTHERSE KERK MIDDELBURG MIDDELBURG - Op het Duyschotorgel van de Lutherse Kerk in Middelburg worden vanaf vandaag, vrijdag op zes achtereenvolgende vrijdagen concerten gegeven. De aanvang is 20.00 uur. Vanavond speelt Willem van Twillert uit Amsterdam onder meer werken van de Hollandse orgelschool in de 17e eeuw. stukken van Spaanse, Italiaanse en Duitse componisten uit de 17e en 18e eeuw en nummers in de Weensc klassieke stijl. De Antwerpenaar Jos van Immer- seel komt 20 augustus. Deze Vla ming bekwaamde zich voor spel op piano, orgel en klavecimbel en wordt verder als deskundige be schouwd op de gebieden kamermu ziek. theorie, orkest, koordirectie, compositie en zang. De Italiaanse orgamste Grazia Sal- vatori doet de Lutherse Kerk 27 augustus aan. Zij is een kenner van de Italiaanse muziek uit de 18e eeuw en maakt zich verder verdien stelijk bij orgelrestauraties in haar geboorteland. Daarbuiten geniet de organiste bekendheid na concer ten in Belgie, Frankrijk. Spanje. West-Duitsland en Tsjechoslowa- kije. Leen de Broekert bespeelt 3 augustus het instrument. Hij is organist van de Koorkerk in Mid delburg en docent piano en orgel aan de Zeeuwse Muziekschool. De Broekert studeerde orgel bij Adriaan Engels en Wim van Beek en piano bij Gerard Hengeveld aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Als klavecinist volgde hij lessen bij de al genoemde Jos van Immerseel. Jos Verpoorten concerteert 10 au gustus 'thuis', want hij is vaste organist van de Lutherse Kerk. Hij studeerde orgel bij Arie J. Keijzer en klavecimbel aan het Rotterdam se Toonkunst Conservatorium, Evenals De Broekert is Verpoorten docent aan de Zeeuwse Muziek school. De serie wordt 17 augustus beslo ten met een concert door Kees van Houten. Hij studeerde piano en orgel aan het Brabants Conserva torium in Tilburg waaraan hij nu als docent verbonden is. Hij volgde verder een Bach-cursus en kreeg improvisatielessen bij de Haarlem se organist Cor Kee. Sinds 1957 (toen was hij 17 jaar) is hij vaste bespeler van het orgel in de Sint- Lambertuskerk in Helmond. Orgel De Italiaanse organiste Grazia Salvatori geeft 27 augustus een concert in de Lutherse Kerk. Het Duyschotorgel is intussen van belang omdat het als weinig ande re soortgenoten, nog zoveel lijkt op het oorspronkelijke instru ment. Dat werd in 1706 gebouwd door Johannes Duyschot en diens zoon Andrics. Oorspronkelijk stond het in de voormalige Luther se kerk aan de Suikerpoort. Na de bouw van de huidige kerk aan de Zuidsingel in 1742 werd het instru ment daarheen verplaatst. Bij die gelegenheid werd een rugpositief toegevoegd. Het hoofdwerk is ech ter op het ogenblik, op één register na. nog precies zo ingericht als Duyschot het in 1706 heeft ge bouwd. Portefeuille in Terneuzen gestolen TERNEUZEN Uit de kleding van J. J. M uit Terneuzen, die aan het sporten was in de Temeuzense Janno- hal, is donderdagavond een porte feuille met 70,-, een rijbewijs en een creditcard gestolen. TERNEUZEN De NV Streekver voer Zuid-West Nederland hoeft niet bij de acht Zeeuws-Vlaamse gemeen ten aan te komen met rekeningen voor omrijkosten. De ZWN kondigde in mei aan dat de extra kosten, die de busonderneming moet maken wan neer de bussen in verband met evene menten een alternatieve route moe ten rijden, door de gemeenten moe ten worden vergoed. Met de b en w's van de Zeeuws-Vlaamsc gemeenten valt daarover echter niet te praten. Zij verwijzen, in een brief aan de ZWN. op de jurisprudentie, die duidelijk maakt dat zaken als deze tot het normale maatschappelijke risico be hoort. Overigens zijn de gemeentebe sturen van mening dat de evenemen ten ook positieve gevolgen kunnen hebben voor het openbaar vervoer omdat het vervoersaanbod er door stijgt. De gemeenten zijn het erover eens dat er zorgvuldig moet worden gehandeld. Voorafgaande aan feeste lijkheden moet er dan ook eerst wor den gepraat met de ZWN. Advertentie VRIJDAG 13 JULI 1984 AXELSE VANGT BOT TERNEUZEN Het b en w- gen uit het regionaal fonds van de overleg Zeeuwsch-Vlaande- EEp Dat geld wordt onder meer besteed ren ziet niets in een voorstel aan het verbeteren van wegen en van mevrouw H. A. Hendriks- Havens, busverbindingen en milieu- t, - j onderzoek. Ook zou er ln het kader Tak uit Axel om het gebied van een Em-egk) iets kunnen worden met een gedeelte van België gedaan aan de problemen van grens- - aan te melden als Euregio arbeiders en zo in aanmerking te komen De Axelse stuurde afschriften van haar brief aan de ministers van bin- voor financiële en andere vor- nenlandse zaken van Nederland en men van steun van de Europe- België, de kamercommissie voor bin- nenlandse zaken, gedeputeerde sta- se uemeenscnap. ten van Zeeland, de Kamer van Koop- „De ontwikkelingen met betrekking handel in Zeeuwsch-Vlaanderen en tot de grensoverschrijdende samen- hel Economisch-Technologtsch Insti- werkmgsregelingen worden door de tuut (ETI) in Middelburg gemeentebesturen nauwlettend ge volgd". schrijven de colleges, die de Tplpiirppvtplrl brief van de inwoonster van Axel dan J tct ook voor kennisgeving hebben aange- Ze is achteraf teleurgesteld over nomen. de negatieve reactie van de Zeeuws- Mevrouw Hendriks, die onder meer Vlaamse b en w's. „Ze beseffen niet bekendheid kreeg door een actie om wat ze laten liggen. Kennelijk missen de spoorlijn tussen Zeeuwsch-Vlaan- de colleges goede documentatie over deren en België te heropenen, wendde de Euregio's", meent mevrouw Hen- zich in april tot de dagelijkse besturen driks. Ze betreurt de gang van zaken van de acht Zeeuws-Vlaamse gemeen- des te meer, „omdat het b en w- ten. Ze wees er toen op. dat Zeeuwsch- overleg de zaak van de Euregio's in Vlaanderen als Euregio zou kunnen Den Haag had moeten aankaarten", profiteren van tal van steunregelin- Dat was mijn hoop gcp.„„. Maar -kennelijk is hel gewoon te moeilijk Mevrouw H. A. Hendriks-Tak voor hen". De gelegenheidsformatie De Badgasten. Van links naar rechts: Ellen AltenburgAlix Royer. Jeroen Jagers en Romke Oortwijn. Op het podium staan twee vissersvrouwen. Het felgekleurde disco- leum als badplaats- geeft het gezel- licht aan weerskanten van de coulissen deert hen niet. Evenmin schap tenslotte een treffende type- laten ze zich van de wijs brengen door een verdwaalde hond. De ring van het huidige Domburg: viervoeter lijkt zich af te vragen of zijn baasje zich misschien óók Men doet nog wat preuts over ophoudt in de grote zaal van het Domburgse Badpaviljoen. Maar de naaktrecreatie, maar verder is ruimte wordt slechts bevolkt door een tiental toneelspelers en muzikan- Domburg toch redelijk bij De Ka- ten. Geconcentreerd werken de acteurs en actrices aan de generale ma. de tennisbanen en de disco repetitie van het cabaretstuk 'Hée! Jij ook hier?:', dat vanavond theek. zijn de trekkertjes van deze (vrijdag) in première gaat. Het 'vuilnisbakje' neemt teleurgesteld de streek' benen. 'De Badgasten' is een gelegenheids- Twee krukjes vormen een duintop, haar overbefaamde televisiebos- formatie. De acteurs en actnceds vanwaar de vrouwen peinzend naar tess: Het Zeeuws Meisje" staat in hebben nooit eerder met elkaar de horizon turen. 'Vissersleed' heet de inleidende tekst van het lied. samengewerkt. 'Héé! Jij ook hier?'0 het leid dat ze instuderen. Het is één Caralien Somerwil laat daarin de wordt uitgevoerd door de acteurs van de weinige onderdelen van het milde humoristische toon die hel zangers Jeroen Jagers en Romke stuk, die niet direct betrekking heb- programma kenmerkt varen, gelui- Oortwijn en de actrices zangeressen ben op Domburg De tragiek van ge de tekst: Alix Royer en Ellen Altenburg. De een vissersboot die op zee gebleven „U kent me wel. 't meisje van tevee muzikale begeleiding komt van de is. zal zeker wél door de inwoners Ik kom met boter aan de deur Ik tik Middelburgse Andrea Vermeulen van vele andere Walcherse dorpen vrolijk op het raam en u krijgt last 'Ruif en sax). Bert Wiskie ibasgi- worden herkend. van uw humeur Ik draag een ty- taan Ocker Repelaer (drumsi en 'Hée' Jij ook hier?!?' wordt opge- Carolien Somerwil ipianoi Martine voerd door 'De Badgasten Achter Uleman treedt op als productie deze naam gaat een groepje klein- n,^ assistente en Ron Konings uit kunstenaars schuil, die elkaar in Vrouwenpolder is verantwoordelijk hun studententijd in Utrecht heb- WA\vV^F\ft,WÖTV_. Jr - ^°°r geluidskwaliteit ben leren kennen De meesten van ^EttÉtm _JE_ v 'Hée! Jij ook hier?10' wordt van hen waren actief in het Utrechtse IVW/w"-i avond (vrijdag) voor 't eerst opge- Studententoneel en -cabaret. Deze v voerd Daarna is het programma amateurs staan onder leiding van I c nog vijf keer te zien m het Badpavil Carolien Somerwil (29). Deze J°en in Domburg. De overige vijf Utrechtse is professioneel bezig in Pisch kapje; een mandje aan m'n voorstellingen worden gegeven op de wereld van cabaret en toneel. Ze arm- u rmkt °P meters afstand wat zaterdag 14. vrijdag 20, zaterdag 21, heeft inmiddels vijf musicals op ik verkoop. Dat is logisch want. ook vrijdag 27 en zaterdag 28 juli. Alle haar naam staan. Carolien Somer- u weet onderhand, hoelang ik met optredens beginnen 's avonds om wil treedt niet alleen op als regis- deze rommel loop..." negen uur seuse en als pianiste, maar heeft Heel anders van stijl en strekking is 'Héé! Jij ook hier0!? ook geschre- 'Onze Dokter In dit lied wordt Koen van Dijen ven Op uitnodiging van de ex- hulde gebracht aan Dokter Mezger. Utrechtse Francisca van Houtum, de kuurarts die Domburg in de nu één van de stuwende krachten vorige eeuw Europese faam bezorg- binnen de Stichting 150 Jaar Bad- de Het standbeeld van deze man. plaats Domburg, kwam ze afgelo- aan wie Domburg gouden tijden te pen voorjaar een weekeinde naar danken heeft gehad, is in het hoog- Domburg. Daar nam ze kennis van seizoen nagenoeg bedolven onder allerlei wetenswaardigheden over leSe friteszakken de Domburgers en hun dorp. Ook ^Je voelt je zo gelukkig als je terug werd ze uitvoerig geïnformeerd over 'n Domburg bent' is een lied waarbij de toeristen en hun eigenaardighe- de Domburgse autochtonen op het den Om zich in de Domburgse Puntje van hun stoel moeten gaan geschiedenis te kunnen verdiepen zitten. In snel tempo passeren de kreeg ze het door Jan Warners ge- aloude Domburgse families zowel schreven jubileumboek over Dom- Bimmel Brand. Geldof. Maas en burg mee Op die manier was Caro- Provoost daarin namelijk de revue, lien Somerwil in staat om een aan tal liedjes en sketches te schrijven, Zeeland, prooi van het water, die de gang van zaken in het Noord- vJNu zo'n 30 later later, lachten walcherse dorp op zowel humoristi- pijlers in hun vuistje: 'Tracht hier sche als ingetogen wijze weergeven maar voorhij te komen" is een Slechts enkele passages in het ca- tekst uit hel lied 'Februari 1953'. De baretachtige stuk hebben betrek- overige liedjes uit 'Héé! Jij ook king op een groter deel van Zeeland hier?!?' zijn getiteld: 'De Camping'. 'Uit', 'Potpourri'. 'Strandidylle' en JXTou dae mensen' is een voor- _hoe kan het ook anders- 'De Golf- f. Zeeland eigenlijk alleen maar door gelegenheid van Domburgs jubi- Héét Jij ook hier?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 13