PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamer bewust niet ingelicht over RSV Soldaten ingezet na hevig noodweer Staking dreigt bij Britse veerdiensten ZEER DRUK WEEKEINDE VERWACHT VONDELING autn adria MINISTER BANG VOOR GROTER VERLIES Wissel va IIin Wisselend bewolkt en af en toe een bui. Middag temperatuur 19 graden, matige tot vrij krachtige zuidwestelij- 227e jaargang no. 162 Donderdag 12 juli 1984 ford-centrum Westhavendijk150.Goes. "Tël.OTIOO-20440 I DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse wegen staat het komende weekeinde vermoedelijk één van de drukste weekeinden van het zomerseizoen te wachten. Ook op de autowegen in West-Duitsland, België en Frankrijk i moeten vakantiegangers tijdens het komende weekeinde met filevorming rekening houden. I Depolitieverkeerscentrale en de ANWB verwachten dat door het begin van de I schoolvakanties in de provincies Noord- en Zuid-Holland op de Nederlandse wegen een zeer druk verkeersbeeld met uitschieters op vrijdag tussen 17.00 uur en 21.00 uur en zaterdag tussen 9.00 en 14.00 uur. De verkeerscentrale en de toeristenbond voorzien dat de weggebruikers met vertraging rekening moeten houden op de Al, Amsterdam-Apeldoorn, tussen Baarn en Hoevelaken; Al2. Den Haag-Arnhem-Duitse grens, tussen Woerden en Maarsbergen. voor het knooppunt Velperbroek en voor de grensovergang Bergh; A67 Turnhout-Venlo. voor de grensovergang Venlo: A76 Geleen- Heerlen, voor de grensovergang bij Heerlen: N50 Amhem-Apeldoorn, in beide richtingen tussen Woeste Hoeve en de A12; N59, de Zeelandroute, tussen Hellegatsplein en Zierikzee en op de autosnelwegen rond Breda en Eindhoven. Verder moeten automobilisten met bestemming Texel in Den Helder voor de veerboot met lange wachttijden rekening houden. (Zie ook pagina 111 DEN HAAG (ANP) - Minister drs G.M.V. van Aardenne van economische zaken heeft de Tweede Kamer in 1980 bewust niet ingelicht over een regeling die hij met RSV had getroffen over een vrijwel volledige dekking door het Rijk van de afbouw-verliezen van de niet-opgerichte Rotterdamse Scheepsnieuwbouw en Offshore-combinatie (ROS). Die verlie zen zouden daardoor naar zijn mening flink kunnen toenemen. Met name opdrachtgevers voor het onderhanden werk zouden dan hogere eisen hebben kunnen stellen, omdat het Rijk toch wel zou betalen. „Je roept het kwaad over jezelf af', zo verdedigde Van Aardenne zich tegen over de Enquêtecommissie op de laat ste dag van de verhoren over de derde RSV-periode (1977-1983). Bovendien zouden de verliezen naar de toenmali ge inzichten slechts in theorie meer dan het maximaal afgesproken be drag (330 miljoen gulden) kunnen be dragen, zo meende de minister. De 'uiteindelijke verliezen bedroegen 680 miljoen gulden, zo is inmiddels be kend. De Enquêtecommissie vindt dat de Tweede Kamer in deze ernstig is misleid. Van Aardenne deelde de Ka mer mee dat indien de verliezen bo ven het afgesproken bedrag zouden komen er opnieuw met RSV gepraat zou worden, maar liet achterwege dat al een kant-en-klare regeling was a gegaan. lijk 81 miljoen gulden meer hebben bedragen dan was aangenomen (RSV Van Aardenne heeft in zijn verhoor zou dan 49 miljoen bijdragen) en dat niet aannemelijk kunnen maken dat zou het misleiden van de Kamer wel het kabinet zou hebben besloten tot waard geweest zijn, zo suggereerde deze door RSV in juni 1979 afgedwon gen regeling, die bekend staat als de 'blanco cheque'. In de officiële beslui tenlijst wordt er geen melding van gemaakt. Kameel Van Aardenne voerde aan dat zijn toenmalige inschatting van de ROS- verliezen uiteindelijk niet zo slecht is geweest, afgezien van de onvoorspel bare annulering door Volker Stevin van 'Het Kameel'. Het verlies zou voor het Rijk uiteinde- verlies van 210 miljoen gulden op, zodat de ROS-verliezen gigantisch werden. Van Aardenne ontkende dat hij bij een eerdere steunoperatie (1978) de Tweede Kamer onjuist heeft voorge licht over de toekomstkansen van RSV in de scheepsnieuwbouw en -re paratie. Van Aardenne liet de Kamer weten dat met een steun van 430 miljoen gulden RSV in 4 jaar de verliezen vrijwel tot nul zou hebben kunnen afbouwen. Hij stelde dat hij de Kamer uitdrukke lijk heeft voorgehouden dat het hier ging om de situatie van maart 1978, het tijdstip dat de steun is toegezegd, en dat naderhand tegenvallers met name in de reparatiesector optraden. Van Aardenne bleek met op de hoogte van een notitie van ambtenaar Bosma (economische zaken) dat RSV in des integratie verkeerde en dat de minis ter politiek op de tocht zou komen te staan als hij de operatie zo zou door zetten, omdat de RSV-leidmg de greep op het concern volledig kwijt aan het raken was. Uit het verhoor van oud-staatssecre taris Van Eekelen (Defensie) bleek dat hij bewust niet op extra zekerhe den bij RSV heeft aangedrongen voor aanbetalingen van Defensie op mari- Slot zie pagina 5 kolom 1 Landbouwbeleid De Nederlandse boeren en tuinders krijgen geen compen satie voor de steun die hun Westduitse collega's ontvan gen. Het kabinet kondigt icel maatregelen aan. maar wil niets weten van een 'her-natio nalisering' van het landbouw beleid. (PAGINA 3) Trendvolgers Het conflict tussen de vakbon den en minister De Koning over de trendvolgerswet is ver der verscherpt. Als de minister de wet indient gaan de bonden 'in beroep' bij de internationa le arbeidersorganisatie ILO. (PAGINA 5) Jacques Hanegraaf was giste ren de enige Nederlander die nog van zich deed spreken in de Ronde van Frankrijk. Hij verdedigde met succes zijn ro de trui. HILVARENBEEK Ook in Brabant hebben harde windstoten veel schade aangericht. Op de foto een grote tent in het recratiepark De Beekse Bergen die het tegen het natuurgeweld moest afleggen. HELMOND (ANP i - In de hal van een flatwoning aan de Kasteeltraverse in Helmond is dinsdagavond laat een te vondeling gelegd meisje gevonden. Dat heeft een woordvoerder van de politie woensdagmiddag desgevraagd meegedeeld. Het meisje droeg een luier en was gewikkeld in een lichtkleurig herencolbert. Het was volgens de politie pas enkele uren oud. Het kind is opgenomen in het Lambertus-ziekenhuis in Helmond. Het meisje is in verband met enige onderkoeling in een couveuse geplaatst. Verder verkeert het kind in blakende gezondheid, aldus de politiewoordvoerder. Een onderzoek naar de identiteit van de ouders heeft geen enkel resultaat opgeleverd. SOLIDAIR MET HA VENS (Van onze verslaggeveri VLISSINGEN - De staking in de Britse havens grijpt om zich heen. De vakbond van de havenwerkers heeft gisteren besloten de stakingsactie, die vanaf dinsdag al de grote havens heeft platgelegd, uit te breiden naar de kleine havens. Bovendien hebben de zeelieden op de veerboten van Sealink acties aangekondigd. De zeelieden willen tot actie overgaan scharterd voor het verwachte extra uit protest tegen de regeringsplannen vrachtvervoer - geen werk is om Sealink, dat nu nog eigendom van Naast passagiers vervoert de Olaulijn de staat is. te verkopen. Sealink on- veei zogenaamde 'rollende goederen, derhoudt veerdiensten tussen Enge- normale vrachtauto's, maar ook trai- land en België, Nederland. Frankrijk iers ^ie met truckmasters aan en van en Ierland. boord gebracht moeten worden. Hun bond, de National Union of Sea- voor de categorie 'rollende goederen' men (NUS). heeft gisteren laten we- is de Olaulijn afhankelijk van haven ten, vanaf morgen geen vrachtwagens arbeiders. meer op de veerboten van Sealmk toe of het passagiersvervoer uiteindelijk te laten. Dat zal onder meer gevolgen door de havenacties in de knel zal krijgen voor de dienst tussen Hoek komen, kon de heer Hartman niet van Holland en Harwich, die voor de voorzien. helft met Britse schepen onderhou- Als gevolg van de havenstaking zijn den wordt. woensdag in Liverpool zeker 300 reizi- De vakbond heeft gezegd het vakan- gers van een veerboot gestrand. tieverkeer zoveel mogelijk ongemoeidI te laten, maar laat het aan de indivi- duele leden over of zij reizen naar vakantiebestemmingen al dan niet Tartan rraafe nlio willen lamleggen. J gddl ÜUC De staking van de havenwerkers nrn^nooron vloeit voort uil eerder gehouden sym- prOUUCt.rcil pathie-acties met de mijnwerkers De Olaulijn, die een veerdienst on- l^—I derhoudt tussen Vlissingen en het TOKIO (RTR) - Japan, dat voor zijn Engelse Sheerness, ondervindt .nogal olievoorziening bijna geheel afhan- wat hinder, van de slaingsacties van kelijk is van de import, zal een de havenarbeiders, aldus directeur J. project beginnen om olie te produce- Hartman. ren uit kolen. Dit heeft de Japanse De Olaulijn vervoert dinsdagmorgen regering woensdag bekendgemaakt, geen vracht meer. uitsluitend nog Het ministerie voor internationale passagiers. Hoewel de directeur van handel en industrie (MITIi, heeft mee- de Olaulijn geen bedragen wilde noe- gedeeld dat twintig grote Japanse men is er toch sprake van aanzienlijke bedrijven zullen deelnemen in het schade, temeer omdat voor het schip project. De uitvoering van het plan de Wesertal - door de Olaulijn ge- gaat 417 miljoen dollar kosten. (PAGINA 17) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Kunst en cultuur: 7 Varia: 9 Provincie: 11, 13 en 15 Sport: 16 en 17 DE BILT (GPD) - Opnieuw is ons land gisteren door noodweer getrof fen. Voor de derde achtereenvolgen de keer trokken hevige onweers- en regenbuien over Nederland die ge paard gingen met harde windstoten. Tussen half vier en vier uur was er zelfs sprake van een windhoos, die over het centrum van het land trok. Vooral het weg- en treinverkeer on dervond veel last van het weer. In Noord-Brabant werd gisteravond het leger ingeschakeld om de autowegen vrij te maken van ontwortelde bo men en losgewaaide takken. De scha de veroorzaakt door de zware slagre gens en rukwinden wordt geschat op miljoenen guldens. Het onverwachte noodweer barstte rond drie uur in het zuidwesten los en liet in noordoostelijke richting een spoor van omgewaaide bomen en tak ken achter zich. Op enkele plaatsen vielen tropische regenbuien, gepaard met een zeer krachtige oostenwind, die in Blaricum gedurende een kwar tier uitschieters gaf van kracht 9 tot 10. In Hilversum werd later zelfs wind kracht 11 gemeten. De provincie Noord-Brabant werd zwaar getroffen door het noodweer; alleen al in Oisterwijk zijn volgens schattingen meer duizend bomen om ver gewaaid Onder andere in Tilburg. Udenhout. Oosterhout en Vlijmen werden gebouwen vernield door om gewaaide bomen Drie mensen raak ten licht gewond. Veel schade werd ook toegebracht aan de bosrijke ge bieden in Gelderland. In de stad Utrecht werden zeker dertig bomen door windstoten ontworteld. Eén boom belandde op een plezierjacht; de opvarenden kwamen met de schrik vrij. In Uddel en op de Veluwe werden campings door het noodweer getrof fen; veel tenten werden door de storm verwoest. In Schalkwijk stortte door de rukwin den een feesttent, waarin kinderen spelletjes speelden, in Een plotselin ge windhoos scheurde een feesttent in het recreatiepark Beekse Bergen aan flarden. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. De schade loopt in de tonnen.Hel Textielmuseum in Enschede is woensdag gesloten nadat het in d nacht van dinsdag op woens dag tijdens een onweersbui was over- stoomd door water en modder. Over de omvang van de schade is nog niets bekend. Wegen Ook op de snelwegen ondervond het verkeer veel hinder van omgewaaide bomen, overvloedige regenval en windstoten, waardoor meer files dan normaal ontstonden, die pas laat waren opgelost. Op sommige plaat sen zoals Dordrecht, rond Breda, Rot terdam. in het midden van het land en de weg Zwolle-Wezcp kwam het wegverkeer op de snelwegen geheel stil te staan. Ook de NS had last van het noodweer. Tussen Utrecht en Houten en tussen Geldermalsem en Culemborg moest het treinverkeer een halfuur worden stilgelegd, omdat er takken op de bovenleidingen waren beland. Op de lijn Harderwnk-'t Harde kwam een boom op de rails terecht en tussen Driebergen en Veenendaal ontstond een wisselstoring. Reizigers werden met bussen vervoerd In Elberg, Elspeet en Nunspeet viel de stroom enige tijd uit Watersport De onweersstoring heeft gistermid dag voor paniek gezorgd onder de watersporters. Op het Gooimeer sloe gen diverse boten om, voor zover bekend zijn er geen slachtoffers of vermisten. Veel watersporters waren kwaad over het uitblijven van een stormwaar- schuwing Scheveningen Radio, die met name de recreatiewatersport via nood- en uitluisterkanaal 16 voor storm waarschuwt, was door het KNMI niet geïnformeerd Volgens een woordvoerder van het KNMI bestond daarvoor geen enkele aanleiding omdat in alle weerberich ten van gisteren „werd gewaarschuwd voor zware windstoten en buien". Zowel woordvoerders van de rijks politie te water in Lelystad als in Amsterdam delen deze visie van het KNMI in het geheel niet. „Ik heb op eigen houtje maar een stormwaar- schuwing over de marifoon verspreid toen ik hoorde wat er op til was. (zie ook pagina 11) Het RSV-drama en de tribune In de dagen dat RSV-be- drijven overal in het land op springen stonden en dui zenden werknemers van het vermolmde scheepsbouw- op straat kwamen te staan is wat meesmuilend gedaan over het plan van de Tweede Kamer om een parlementaire enquête in te stellen naar dit industriële rampgebeuren. 'Een doekje voor het bloeden'. 'Een stuk theater van politici, die het el kaar met lastig zullen maken omdat ze allemaal bij het RSV-debacle be trokken zijn geweest'. Op de puinho pen van een mammoetfusie in onder nemersland en een jarenlange misluk te industriepolitiek kreeg de roep van uit het parlement om een groot scheeps en diepgaand onderzoek in te stellen naar de gang van zaken bij en rondom RSV niet zo erg veel bijval. Vooral niet toen er meteen al een fikse ruzie uitbrak tussen de belangrijkste politieke partijen over de vraag wie voorzitter van de onderzoekscommis sie zou moeten worden. Het initiatief maakte een valse start en dat wekte bepaald weinig vertrouwen. Gisteren heeft de RSV-enquetecommissie haar derde en voorlopig laatste ronde van openbare getuigenverhoren afgeslo ten met de huidige minister van eco nomische zaken Van Aardenne als hekkesluiter in het ondervragings bankje. En als één ding op dit mo ment in ieder geval kan worden vastr gesteld, dan is het dat de twijfelaars "fean de zin en het effect van een dergelijke parlementair onderzoek ('het zwaarste middel waarover de Tweede Kamer beschikt'i volstrekt ongelijk hebben gehad. Nederland is getuige geweest van een feuilleton aan onthullingen, dat afwisselend met verbijstering, afschuw en groeiende woede is gevolgd Wat zich met name in de top van RSV afspeelde blijkt onder de dramatische omstandighe den waarin het concern verkeerde nog veel cynischer en pijnlijker dan de zuurste criticaster voor mogelijk had gehouden Van onschatbare waarde bij het onderzoek onder leiding van het vasthoudende trio Van Dijk-Van Dam-Joekes is het openbare karakter van de getuigenverhoren. In zover is de uit 1850 daterende Enquêtewet vooruitstrevender dan menige rege ling voor openbaarheid bij de over heid waaraan de laatste tijd is gedok terd. Er blijkt een overweldigende belangstelling bij het grote publiek voor de getuigenissen van de eerst verantwoordelijken in dit drama. Vooral de dagelijkse samenvatting van de televisierubriek 'Den Haag Vandaag' heeft in de voorbije weken een kijkdichtheid gekend die kon con curreren met de verslagen over de verrichtingen van de wielrenners in de Tour de France. Eindelijk is via deze publieke getuigenverhoren een be langrijk stuk informatie voor zowel betrokkenen als buitenstaanders op tafel gekomen. Informatie van wezen lijke betekenis waaraan het - zo leert het onderzoek gaandeweg - op kritie ke momenten over en weer heeft ontbroken, zodat dingen konden ge beuren waarvoor men in veel gevallen achteraf elkaar alleen maar de schuld geeft. Het verwijt van de voorzitter van het Nederlands Christelijk Werk geversverbond. S J. van Eijkelen- burg. aan het adres van de parlemen taire enquêtecommissie dat door haar optreden het imago van het Neder landse bedrijfsleven duidelijk wordt geschaad, deed dan ook wat huilerig aan. En RSV-topman Stikker toonde met zijn kritiek op de verslaggeving van de getuigenverhoren in de media opnieuw aan dat hij van openbaar heid (zoals bij RSV regel onder zijn bewind) nog steeds helemaal niets heeft begrepen, De afsluiting van deze (voorlopig laatste i ronde van getuigenverho ren betekent dat de Enquetecommis- sie-RSV zich terugtrekt van de kijkers op de goed bezette tribune. Ze heeft er in ieder geval voor gezorgd dat de Nederlandse belastingbetaler zich be ter dan voorheen een beeld kan vor men hoe er in deze ziekmakende RSV-affaire met overheidsgeld is om gesprongen. En de gebleven en ontsla gen werknemers van de RSV-bedrij- ven hebben kunnen vaststellen dat zij in veel gevallen opzettelijk onkundig zijn gehouden van wat er werkelijk binnen het concern speelde en hoe cynisch er met hun directe belangen in de top werd gepingpongd. De RSV- getuigenverhoren hebben in de Ne derlandse samenleving een schokef fect van jewelste veroorzaakt. In de komende maanden zal de commissie haar werkzaamheden voltooien en haar eindrapport uitbrengen Daarop volgt dan in ieder geval een kamerde bat. Onduidelijk is in hoever dit on derzoek van de volksvertegenwoordi ging nog een juridisch vervolg zal krijgen. Volstrekt onduidelijk ook welke andere consequenties regering en parlement eruit kunnen trekken dan 'een goede leer voor de volgende keer'. De commissie-Van Dijk heeft zich bekwaam van haar taak gekwe ten. Zoiets legt beduidende verplich tingen op. vdM Extra cellen Amsterdam - Am sterdam krijgt.er naast de al toegezeg de uitbreiding van de celcapaciteit nog eens 72 cellen in de Bijlmerbajes extra bij voor het vasthouden van mensen in voorlopige hechtenis. Van die cellen zullen er 48 op korte termijn ter beschikking komen, en de overige 24 zullen in de eerste helft van 1985 in gebruik genomen kunnen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1