ra* I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Athene dreigt VS met herzien betrekkingen Noodweer richt grote schade aan kleintjes rsi TUINBONEN EN GEHAKT 11 II II fan Minder economische groei '85 voorspeld t Steenkoolvondst in Gelderland BLOKKEREN VLIEGTUIG VERKOOP Staking in Britse havens Britten willen snel verhoor Nigerianen Brand verwoest deel kathedraal van York 98 Aanhoudend warm Zonnige perioden, maar ook kans op een onweersbui. Maximum tempera tuur rond 24 graden. Matige overwe gend zuid tot zuidwesten wind. 227e jaargang no. 160 Dinsdag 10 juli 1984 kunt u telefonisch opgeven. Bel Middelburg 01180-27651 I Terneuzen 01150-0445: Vlissingen 01184-15144 Hulst 01140-14051 Goes 01100-16140 I Zierikzee 01110-5380 RUURLO ANP) - Proefboringen van de Rijksgeologische Dienst hebben in de Dit heeft woordvoerder H. Keulen van de Rijksgeologisclie Dienst maandag buurt van het Oostgelderse Ruurlo de aanivezigheid aangetoond van een forse desgevraagd meegedeeld. Volgens hem is er sprake van een mijnbouwkundig laag steenkool op nog geen 1200 meter diepte. Uit boringen elders in de zeer interessante steenkoollaagwaarmee met de huidige mijnbouwtechme- Achterhoek zal moeten blijken, hoever de laag zich voortzet en hoeveel ken veel is te doen. De laag in Ruurlo bevindt zich op 1157 meter diepte en is steenkool eventuele ontginning zal opleveren. De kwaliteit van de in Ruurlo daar ruim 1.30 meter dik. Keulen sloot niet uil dal er in de Achterhoek nog aangeboorde kolen ivordt inmiddels in laboratoria onderzocht. meer kolenlagen worden aangeboord. ATHENE (AFP) - Griekenland zal "onvermijdelijk" overgaan tot herziening van de Grieks-Amerikaanse betrekkingen als de Verenigde Staten het machtsevenwicht in de Egeïsche zee verstoren en als zij zich blijven mengen in de Griekse binnenlandse aangelegenheden. Dit heeft de officiële Griekse woordvoerder Dimitris Maroudas maandag -\ f gezegd. 'HM Hij maakte geen enkele toespeling op roudas sprak tegen dat Athene F-14 ging van het materieel van de lucht- R berichten in de Amerikaanse pers gevechtsvliegtuigen had besteld maar macht. M\\! maandag dat de regering in Washing- bevestigde dat Amerikaanse firma's De New York Times schreef maandag j ton geen toestemming zal verlenen op het ogenblik in contact staan met dat de Amerikaanse regering op het voor de verkoop door Noorwegen van de Griekse regering over de vervan- punt staat staat goedkeuring te wei- er I f-5 gevechtsvliegtuigen aan Grieken land. Deze zouden volgens twee kran- I ten wel aan Turkije mogen worden I verkocht. |j „Er is geen sprake van dat de Griekse regering toegeeft aan directe of indi- I recte druk of deze aanvaardt van een land dat Turkije overbewapent, daar- I mee de bedreiging van Griekenland en Cyprus vergrotend" aldus Marou- De woordvoerder had zondag berich ten in de Londense Sunday Times ontkend dat de Verenigde Staten de verkoop van militair materieel aan iGriekenland hadden "bevroren". Ma- iVan onze correspondent) LONDEN De vakbond van de Brit se havenwerkers heeft opgeroepen tot een nationale havenstaking uit solidariteit met de mijnwerkers. De stakingsoproep van de vakbond van de havenwerkers, de TGWU, kwam gisteren als een complete ver rassing. Directe aanleiding tot de sta king. die vandaag ingaat, is een beslis sing van de Britse staalindustrie, Bri tish Steel, om zelf ijzererts van havens naar staalfabrieken te vervoeren. Havenwerkers hebben de afgelopen dagen geweigerd ijzererts bestemd voor British Steel te behandelen, om dat de staalfabrieken een doelwit zijn van de stakende mijnwerkers. De mijnwerkersvakbond NUM wil die staalfabrieken lamleggen om maxi male druk op de regering uit te oefe- LONDEN (AFP) - De Britse regering wil de leden van de Hoge Com missie (ambassade) van Nigeria in Londen on dervragen in verband met de ontvoering van de gewezen Nigeriaanse minister L'maru Dikko. Dat zei de Britse minis ter van buitenlandse za ken, Geoffrey Howe, maandag in het Lager huis. Sir Geoffrey zei dat de Nigeriaanse regering ge vraagd is toestemming te verlenen aan de Brit se politie om deze verho ren uit te voeren. Na de ontdekking van de poging tot ontvoe ring van Dikko heeft de Britse regering laten doorschemeren dat zij Nigeria zou verzoeken de diplomatieke on schendbaarheid van eni ge leden van de missie in Londen op te heffen, als het vermoeden zou rij zen dat zij betrokken waren bij het incident. Nigeria heeft tot dusver re steeds ontkend iets met de ontvoering te maken te hebben. Foto: Dikko mocht maandag het ziekenhuis weer verlaten. Bij zijn vertrek waren strenge veiligheidsmaatregelen getroffen geren voor de verkoop van 16 Noorse F-5 gevechtsvliegtuigen. Noorwegen kreeg de vliegtuigen tien jaar gele den van de VS en bij verkoop is Amerikaansee toestemming nodig, aldus de New York Times. De Was hington Post meldde diezelfde dag dat de verkoop is geannuleerd. Volgens de twee kranten die bronnen binnen de ministeries van buitenland se zaken en defensie in Washington aanhalen, zouden de toestellen wel aan Turkije worden geleverd, dat ook als koper heeft aangemeld De Ameri kaanse regering zou zich volgens de bronnen verzetten tegen de verkoop aan Griekenland wegens de "anti- Amerikaanse" houding van Athene en de behandeling van incidenten waarbij terroristen waren betrokken. Het besluit zou de betrekkingen tus sen Washington en Athene geen goed doen maar de Amerikaanse regering is bereid dat risico te nemen, aldus de Times. Zij is zeer ontstemd door de vrijlating door Griekenland van een vermoedelijke terrorist en meer in het algemeen door wat zij beschouwt als de slappe houding van Athene ten aanzien van het terrorisme en haar anti-Amerikaanse en pro-Sowjet hou ding bij verschillende zaken. FRANS-DUITSE GRENS 'OPEN' BONN (RTR) - Vanaf maandag a.s. zullen Franse en Westduitse burgers zich aan de grens tussen de twee landen niet meer behoeven te onder werpen aan douanecontrole. Dit heeft de Westduitse regeringswoord voerder Boenisch maandag in Bonn meegedeeld. Behalve steekproeven bij verdachte voertuigen zullen de reizigers zonder wachten worden „doorgezwaaid". zei hij. De bondsrepubliek en Frankrijk zijn van plan hun beleid van de ..open grens" vanaf 1 augustus uit te breiden tot inwoners van alle tien lidstaten van de Europese Gemeenschap. Auto's dienen daarvoor wel te zijn voorzien van een speciale groene stic ker. stapt af Jon Raas is niet over de Pyre- neeen gekomen. In de elfde etappe hield de Zeeuw het topnieuw) voor gezien. De nt naar Guzet-Neige werd ge wonnen door de Schot Robert Millar. (PAGINA 12) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financien, economie: 4 Provincie: 7, 9 en 11 Sport: 12 en 13 Golfoorlog eiste al 700.000 doden MANAMA iDPA) - De sinds septem- med Hassan Say ad maandag bekend- ber 1980 woedende oorlog tussen Iran gemaakt tijdens „de internationale en Irak heeft tot dusver 680.000 doden conferentie over de gevolgen van de en 910.000 gewonden gekost. Deze Iraaks/Iraanse oorlog voor de we- balans van de verschrikking heeft de reldvrede en de internationale veilig- Egyptische afgevaardigde Moham- heid" -P j Hl "Ti «te*. Het zwaarbeschadigde dwarsschip van de kathedraal van York steekt duidelijk af tegen de met door brand geschonden delen. (Van onze correspondent) LONDEN Een eerste onderzoek naar de omvang van de schade die bij een brand in de beroemde kathedraal van York werd aangericht, heeft uitgewezen dat die naar omstandigheden nog meevalt. In de York Minster, een van de mooiste gothische kerken in Europa, is voor ten minste vijf miljoen gulden schade aangericht. Het dak is ingestort, maar de muren met de prachtige gebrandschilderde ramen zijn grotendeels behouden gebleven, al denken de experts dat wel op grote schaal lood zal moeten worden vervangen. De brand begon in de nacht van lopen. De kathedraal, die tussen zondag op maandag om half drie na 1230 en 1472 is gebouwd, is een van een blikseminslag in het uit de 13e de belangrijkste Britse toeristenat- eeuw daterende dwarsschip. De tracties. Tien jaar geleden werd brandweer was snel met groot ma- voor 20 miljoen gulden aan restau- teneel aanwezig, net als tientallen ratiewerkzaamheden uitgevoerd, vrijwilligers, die de kunstschatten Sommige Anglicaanse geestelijken in dat stuk van de kathedraal in hebben de brand een „straf van veiligheid wisten te brengen. God" genoemd. In de kathedraal is Nog niet duidelijk is, hoeveel wa- vorige week de bijzonder con- terschade de onderaardse ruimten troversiele bisschop van Durham van de kathedraal, waarin een mu- ingewijd, die met gelooft in de seum met onder meer uit de Ro- onbevlekte ontvangenis, en al meinse tijd daterende kunstschat- evenmin in de wederopstanding ten is ondergebracht, hebben opge- van Christus. Herdenking van een sterfdag V V h( EG-COMMISSIE BRUSSEL BRL:SSEL (ANP) Nederland kan dit jaar rekenen op een economische groei van 2,1 procent, maar volgend jaar zal die groei weer zakken tot 1,7 procent. Dat blijkt uit hel tweede kwartaalonderzoek dat de EG-commissie in Brussel gedaan heeft naar de economische situatie in de gemeenschap. Met die groei blijft ons land dit jaar schap) maandag aan de lidstaten iets beneden de gemiddelde groei van heeft voorgelegd. De normale ïnkom- alle EG-landen (2.2 procent). sten voor dit jaar blijken onvoldoende Volgens ramingen van de EG-com- om de uitgaven van de Gemeenschap missie komt ons land dit jaar uit op 3 te dekken procent inflatie (de EG gemiddeld op De Commissie wil nu aanvullende 5,1 procent) en volgend jaar op 2 betalingen voor een totaal van 5.1 procent (EG-gemiddelde zal dan 4.5 miljard gulden als voorschot op de procent zijn). extra inkomsten die de EG voor 1986 Volgens de cijfers zal de werkloos- verwacht Van die 5.1 miljard zou heid in ons land dil jaar oplopen tot Nederland dit jaar ruim 300 miljoen 16,5 procent van de civiele beroeps- extra moeten afstaan „Dat is voor bevolking (EG-gemiddelde 11,1 pro- Nederland niet acceptabel zei dr P cent) en volgend jaar tot 17.2 procent Korteweg. thesaurier-generaal van (in de EG 11,4 procent). "et ministerie van financien, maan- De schuld van alle overheden in ons ^ag 111 Brussel, waar hij minister land blijkens de commissiecijfers op- Huding verving gelopen van 41.4 procent van het Het ministerie van financiën heeft Nederlandse Bruto Nationaal Pro- voor Brussel dit jaar slechts 150 dukt (BNP) in 1975 tot 63,3 in 1983. miljoen extra geboekt. De regering Volgens de raming zal het dit jaar vindt dat het gat op de EG-begroting nog oplopen tot 68,8 procent. voor minstens de helft gedekt moet Het netto-financieringstekort zal dit worden door nieuwe bezuinigingen, jaar 5.8 procent van bet bruto natio- met name in de landbouwsfeer. Ilin V°riS ia" hrt Politiek asiel - De Russische rum p regisseur Andrei Tarkovski. die het Nederland is niet bereid de extra afgelopen jaar veel publiciteit kreeg rekening over 1984 te betalen die de met zijn laatste film „Nostalghia'^ Europese Commissie (het dagelijks heeft politiek asiel in de Verenigde bestuur van de Europese Gemeen- Staten gevraagd. 'andaag. 10 juli 1984, is het precies 400 jaar gele- I den dat kogels uit de pisto- H len van Balthasar Gerards i in het Prinsenhof te Delft een einde maakten aan het leven van Willem van Oranje, de Vader des Vaderlands. De moordenaar werd ge pakt en na afschuwelijke foltering ter dood gebracht op een schavot voor de Nieuwe Kerk in Delft. In diezelfde kerk is het lichaam van Willem de Zwijger begraven. Later zou in het koor van de kerk een marmeren praal graf worden gebouwd. Rondom dat praalgraf wordt vandaag een nationa le herdenkingsbijeenkomst gehouden ter gelegenheid van de 400ste sterfdag van de prins. De koninklijke familie en aanverwante nazaten uit de Belgi sche en Luxemburgse vorstenhuizen zullen de herdenking bijwonen. Pre mier Lubbers en de Leidse historicus prof dr I. Schöffer zullen er toespraken houden. Kortom, deze nationale plechtigheid wordt geacht het hoogte punt te zijn van een herdenkingsjaar, dat de figuur van Willem van Nassau, prins van Oranje langs allerlei ver schillende invalshoeken in de belang stelling heeft geschoven. Aanloop was begin dit jaar al de grootscheepse televisieserie van AVRO. Veronica en BRT over het leven van Willem de Zwijger, de architect van het Neder landse vrijheidsstreven. En dan zijn (of waren) er op tal van plaatsen in het land tentoonstellingen, historische zittingen en andere manifestaties. Verder is rondom het gegeven van de moord op Willem I op 10 juli 1584 een keur van boeken en andere publica ties verschenen. Heeft een herdenking als deze nu wezenlijke zin en feitelijke bete kenis9 Het zijn vragen die steeds gesteld worden bij pogingen van dit kaliber om markante momenten uit de geschiedenis, bepalend voor be langrijke ontwikkelingen nadien, voor de generatie van nu dichterbij te halen. Hoe nationaal zijn herdenkin gen als deze te beschouwen9 Is er een brede belangstelling voor? Of gaat het om een tamelijk geïsoleerde gebeurte nis met een statig karakter, omlijst door enig cultureel getint en/of toeris tisch interessant gemaakt randwerk? Antwoorden erop zijn vaak heel moei lijk te geven Er zijn indrukken, geba seerd op globaal onderzoek De ene herdenking heeft duidelijk een breder bereik dan de andere. Een rol van betekenis is nogal eens of de organisa toren van de herdenking erin slagen het onderwerp een actuele strekking mee te geven In het geval van de terugblik op de figuur van Willem de Zwijger in het jaar dat de kalender zijn 400ste sterfdag passeert is dat een niet eenvoudige opgaaf geweest. Posi tief is in ieder geval dat bij gelegenhe den als deze tegenwoordig de durf aanwezig is om eeuwenlang bestaan de mythes uit de historische ver slaglegging te doorbreken. Helden uit de geschiedenisboeken krijgen dan tenminste de kans om ook gewone mensen te worden. Het is soms een proces van ontnuchtering dat forse kritiek oproept. Maar het werkt door gaans bijzonder verhelderend. Belangrijke doelgroep bij elke her denking is de jeugd In het onder wijs is de afgelopen kwart eeuw nogal eens geconstateerd dit de belangstel ling bij de jeugd voor hoogtepunten uit de geschiedenis (ook de jongste geschiedenis, die van de 20ste eeuw» bepaald niet aan waarde won. Toch lijkt in die tendens een kentering te komen. Alles wat met de Tweede Wereldoorlog heeft te maken is daar van een voorbeeld De jeugd is op zoek naar nieuwe dimensies uit die periodes van de geschiedenis, die her kenbaar hun stempel hebben gedrukt op de constructies van de samenle ving van vandaag. Dat betekent een stuk afstand van het geijkte verhaal, de behoefte om duidelijke üjnen te trekken, vanuit de historie naar het heden, van vandaag naar de aard van de ontwikkelingen destijds en naar de vraag in welk kader die ontwikkelin gen voor een beter begrip moeten worden geplaatst. Nog maar een maand geleden - op 6 juni - herdacht de westerse wereld D-day 1944 Na veertig jaar bleek er grote belangstel ling om de wending die de Tweede Wereldoorlog die dag kreeg op het strand van Normandie een stuk toege voegde actualiteitswaarde mee te ge ven. Volgend jaar 5 mei is het veertig jaar geleden dat Nederland van de Duitse bezetter werd bevrijd Het is opmerkelijk dat de viering van de 5e mei de laatste jaren opnieuw aan interesse begint te winnen Herden kingen als die van de sterfdag van Willem de Zwijger op 10 juli 1584 hoeven dus bepaald niet inhoudsloos te zijn of voorbij te gaan als een min of meer plichtmatige gebeurtenis. Of ze werkelijk nationaal van karakter zijn hangt af van de vraag waar bij derge lijke momenten de geschiedenis ein digt en de verbinding met vandaag begint vdM Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. miM lOI Tuinbonen, kilo Gehakt half om half. 500 gë354.48 "7QQ kilo ^..SWS/.Ï/O 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DE BILT (GPD) Onverwacht nood weer onweer, slagregens en hagel buien is maandagavond op een aantal plaatsen in het land oorzaak geweest van grote schade en over last. Rond negen uur sloeg bij Maarsber- gen de bliksem in de bovenleiding van de spoorweg Utrecht-Arnhem, waar door het treinverkeer tot stilstand kwam. NS moest bussen inzetten. De parellel liggende autosnelweg A-12 werd eveneens gestremd door omge vallen bomen Met behulp van aan- wezge vrachtrijders slaagde politie er later op de avond m de weg weer vnj te maken. Ook in Maarsbergen zelf raakten straten versperd door omge waaide bomen In Utrecht sloeg de bliksem in de radioantenne van de brandweerkazer ne, waardoor de brandweer te midden van talrijke verzoeken om assistentie verstoken raakte van communicatie met de uitgezonden bemanningen In Maarssen werd de antenne van het politiebureau door de bliksem getrof fen. In Gorinchem sloeg een auto over de kop, in Werkhoven sloeg de bliksem in een boerderij en in Goirle. bij Tilburg zorgden hagelbuien voor waterover last. Op het noordwestelijk deel van de Veluwe en het zuidelijk deel van de Flevopolders teisterde is op zeker acht plaatsen brand uitgebroken als gevolg van blikseminslag. Ook ont stonden door het slechte weer op verschillende plaatsen verkeersonge vallen, waarbij een nog onbekend aantal gewonden viel Het zwaarst werd het gebied getroffen lussen Hattemerbroek en Scherpen- zeel Daar lagen bomen over de weg en reed een auto in de sloot In Putten brandde een supermarkt geheel uit, nadat de bliksem was ingeslagen. Brandweer en ambulancediensten werden ernstig belemmerd in hun werkzaamheden doordat het mobilo foonverkeer door blikseminslag zwaar werd gestoord en tenslotte geheel uitviel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1