J PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Blokkade vermisten door familie in Beiroet ZC PvdA: rakettenkwestie in 1986 geen breekpunt Zomerweer zorgt voor verstopte wegen: 30 files kleintjes ZEELAND NET NIET TROPISCH Weense politie houdt negen terroristen aan Rakettenvoorstel van DDR-leider tMU 'aag PAS GEOPENDE GRENSOVERGANGEN GEBLOKKEERD Vliegbasis wegens vakantie gesloten Honderden arrestaties in Kashmir Aanhoudend warm Warm met zonnige perioden, later kans op een onweersbui Middagtem- peratuur 28 graden. Aan zee iets koeler Een matige zuidelijke wind 227e jaargang no. 159 Maandag 9 juli 1984 unt u telefonisch opgrvi VLISSINGEN - Met temperaturen van tegen de dertig graden beleefde Zeeland het afgelopen weekeinde eindelijk het weer waar recreanten lang naar hebben uitgezien. Vooral zondag werd het zeer warm. Het KNMI in Zierikzee noteerde een maximum temperatuur van even boven de 29 graden en de post in Vlissingen noteerde 28.5 graden. Een fors fors verschil met het eerste deel van vorige week toen het kwik niet boven de 15 graden kwam. Door de warmte afgelopen zondag ontstond een mankement aan de Schroebrug in Middelburg, waar door de brug bij het opendraaien halverwege bleef steken. Er onstond een file van twee tot drie kilometer van de Schroeweg tot op de Laan der Verenigde Naties. Voor wat betreft de temperatuur zondag kon. volgens een woordvoer der van het KNMI in Vlissingen. niet gesproken worden van een tro pische dag. Voor zover bekend bij de Vlissingse meteopost werden in de provincie geen temperatu tem peraturen boven de dertig graden gemeten. Vorig jaar werd in het zelfde weekeinde een temperatuur van rond de 26 graden gemeten. In de week daaraan voorafgaand wer den vorig jaar temperaturen geme ten van 26 en 27 graden. De gemiddelde temperatuur in de maand juli (gemeten over 24 uur) is 16.8 graden. Deze gemiddelde tem peratuur bedroeg zaterdag 18.5 gra den. Volgens de woordvoerder van het KNMI zal het, zeker het eerste deel van deze week. droog en warm blijven. In de tweede helft bestaat een kans op een kleine onweerssto ring. Zie ook pagina 5 m Traditie In Bordeaux werd een Neder landse traditie in de Tour de France in ere hersteld: zoals zoveel Nederlanders voor hem fonder meer Jo de Rooi zege vierde Jan Raas in deze Fran se havenstad. Daarna kwam de ellende voor Raas: een sla peloze nacht en vervolgens problemen in de eerste klirn- metjes. (PAGINA 9) Superieur In twee opzichten was het op treden van John McEnroe gis termiddag in de finale van Wimbledon opvallend. In de eerste plaats was hij bijzonder „ingetogen" en protesteerde niet eenmaal. En in de tweede plaats was hij volkomen supe rieur. Connors verloor kans loos: 6-16-1, 6-2. (PAGINA 14) RTV, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3. Provincie: 5 en 7. Sport: 9.10,11,12,13 en 14. Bezette gebieden BEIROET (AFP/RTR/UPI) - Woedende familieleden van duizenden vermisten hebben de vier geen sprake kan zijn van terugkeer grensovergangen tussen Oost- en West-Beiroel gcblokeerd. Het leger had juist drie nieuwe 'vaToMt-Jemzluem"1 doorgangsposten tussen moslim West- en christelijk Oost-Beiroet geopend als onderdeel van obscrver mcidl voorts dat Syrié het regeringsplan om de verdeelde Libanese hoofdstad te herenigen na vijf maanden en Israel, twee bittere vijanden,"via sektarisch geweid. derden onderhandel?*! over de veilie- held in Libanon. De krant schreef dat Maar protesterende burgers verhin- madeh. ex-minister en topadviseur hulde voor de eerste maal dal Israel de rust in Libanon van de afgelopen derden dat er verkeer kon passeren van Druzen-leider Walid Joumblatt. 120 Palestijnse guerrillastrijders, voor door barricaden van brandende auto- zei te vrezen dat het kabinet zijn het merendeel iid van het PFLP-GC. banden, vrachtwagens en ander mate- belofte niet kan waarmaken, omdat in hechtenis heelt, waaronder enkele riaal op te werpen als onderdeel van waarschijnlijk slechts een klein deel hoge militairen, hun campagne om de para-militaire van de vermisten nog in leven is. strijdgroepen te dwingen de duizen den ontvoerden van de bijna tien jaar J> jl durende burgeroorlog vrij te laten. De israehsche oud-minister van bui- Een van de doorgangsposten bij de Israel wil 120 gevangen genomen tenlandsc zaken Abba Eban heeft haven werd zondag weer vrijgemaakt. Palcstijncn ruilen tegen drie Israeli- zondag de mogelijkheid aangestipt maar de demonstranten bleven twee sche militairen die zich in de handen van teruggave van een deel van de andere blokkeren, evenals de mu- bevinden van een pro-Syrische Pale- door Israel bezette gebieden seumovergang De Libanese regering stijnse guerrillagroep. Dit heert de Abba Eban, die weer kans zou kunnen van „nationale eenheid" kondigde za- Israëlische onderhandelaar voor maken als de Arbeiderspartij de ko terdagavond aan dat het geregelde krijgsgevangenen, Shamuel Tamir, mende algemene verkiezingen van 23 leger, dat sinds vorige week zijn con- zondag op een persconferentie ge- juli wint. deed dit in een vraaggesprek trole tot heel Beiroet probeert uit te zegd. met de Britse krant .Observer', breiden, de dwarsstraten van de zoge- De Israëlische onderhandelaar ont- De socialistische politicus zei dat er heten „groene lijn" zou vrijmaken. Daarmee zouden de haven en het vliegveld van de stad vandaag kun nen worden heropend. Door de acties van schreeuwende en met stokken zwaaiende moslims is het echter on waarschijnlijk geworden dat het vre desplan voor Beiroet volgens plan zal verlopen. De elkaar bestrijdende milities heb ben in de afgelopen negen jaar vol gens het Internationale Rode Kruis bijna 4.000 mensen ontvoerd, vaak alleen op religieuze gronden (gods dienst staat vermeld in het paspoort). De privé-legertjes hebben laten weten dat zij slechts 300 van de vermisten gevangen houden. De milities hebben de vrijlating van de gijzelaars, die dit weekeinde zou plaatsvinden, uitge steld. Er zou onenigheid bestaan over de vraag wie van hen „gewone gijze laars" zijn en wie „politieke gevange nen", zo werd in regeringskringen vernomen. De belofte van de regering-Karami om de vrijlating van de gevangenen te bewerkstelligen, deed de hoop bij de familieleden groeien, maar door het uitblijven van elke concrete stap in die richting is de hoop in woede en bitterheid omgeslagen. Marwan Ha- MASSAAL NAAR BUITEN DEN' HAAG/DE BILT/DRIEBERGEN (GPD/ANP) Nederland is dit weekeinde massaal naar buiten getrokken om te genieten van het warme zonnige weer. Duizenden landgenoten en buitenlandse bezoe kers trokken naar de kust. de hei en naar de bossen, wat tot tientallen files op de snelwegen leidde. Tot zondagavond laat was het volgtens de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen uitzonder lijk druk op de wegen. De vedrkeersproblemen waren zondaavond echter gering omdat de recreanten gespreid naar huis vertrokken. Het mooie weer dat zaterdag met De stranden in Noord-Holland kre- temperaturen rond de 27 graden gen zondag de drukste dag van het een aanvang nam. zorgde die dag jaar tot nu toe te verwerken, aldus meteen al voor grote drukte, 's de politie. In Callantsoog. Bergen Ochtends ontstonden files op de en Egmond waren zoveel parkeer- weg Amstelveen-Alkmaar. Apel- problemen, dat er voor de streek- doom-Arnhem, de zuidelijke rond- bussen geen doorkomen meer aan weg Breda, de Zeelandroute en op was. Ook ambulances, die met de wegen naar de Hollandse kust. name moesten uitrukken voor Voor de boot naar Texel was er een mensen die door de hitte waren wachttijd van 4,5 uur. bevangen, konden de stranden Zondag leidde het fraaie weer tot nauwelijks bereiken enorme opstoppingen- Om tien uur waren de toegangswegen naar Niet alleen de kuststreken waren het strand van Scheveningen al er8in trek Op de meren en plassen volledig verstopt. Een uur later konden de watersportliefhebbers had de rijkspolitie in Driebergen al dankzij windkracht 3 volop de zeil- elf files met een lengte van 90 en surfsport beoefenen. Ook was kilometer geteld. Op de Zeeland- druk op campings en in de route bij het Hellegatsplein (Rot- bossen. Op de Veluwe waren de terdami stond toen al een file van meeste campings goed tot zeer meer dan 20 kilometer. Opmerke- S°ed bezet lijk was dat het verkeer naar het Zandvoortse strand nauwelijks jiJfOOVtC Terwijl de temperaturen in heel Engeland gisteren met gemak 30 graden en hoger bereikten, en daarmee jaarrecords vestigden, u n Ml meb mei ecu icncic vmi kilometer. Op de snelwegen West-Engeland en Wales werden 14 ongevallen gemeld, onder de grootste droogte smds 90 waarbij 33 voertuigen waren be- Jaar' trokken. Persoonlijke ongelukken In de afgelopen drie maanden is deden zich nauwelijks voor. Er daar minder dan de helft van de werd slechts één gewonde gemeld, normale hoeveelheid regen geval- De spoorwegen hebben zondag 27 len. De waterreservoirs hebben extra treinen ingezet, vooral op de daardoor een aanzienlijk lagere lijnen naar de stranden. Met 12.000 stand dan gebruikelijk, en dat reizigers naar de kust werd het heeft in het hele gebied geleid tot voor NS een topdag een sproeiverbod. vertraging ondervond. Files In totaal ontstonden dit weekein de zo'n 30 files met een lengte van <Van onze correspondent) j WENEN - Aan de vooravond van de i jaarlijkse vergadering van de dertien OPEC-ministers 'n Wenen zijn in de Oostenrijkse hoofdstad negen tot de tanden bewapende terroristen gear- resteerd. AUe negen waren in het bezit van vervalste Britse paspoorten, maar de Oostenrijkse politie neemt aan dat de gearresteerden allen met Pakistan te maken hebben. Omdat maar één van de negen een beetje Engels spreekt en de anderen allemaal minder bekende i) didlecten uit Pakistan en Afghanistan j heeft de Oostenrijkse politie tot nu Bodemsanering aanpakken 0 Gedeputeerde Staten van de provin- j £le Utrecht willen volgend jaar ruim y honderd miljoen gulden uitgeven aan onderzoek en schoonmaak van ver- f vuilde terreinen. Lopende reinigingen 1 Ij los van Uit bedrag. 1 GS willen meer dan 34 miljoen gulden Uittrekken voor de De financiering van de saneringsprojecten komt de gemeenten per project op vijf gulden per inwoner met een maximum van 100.000 gulden te staan. toe geen werkelijk inzicht in de plan nen van de terroristen. De negen zijn opgepakt in verschillen de hotels in de Weense binnenstad na een tip van iemand die in een hotelka mer wapens had zien liggen, De oogst van de politie was indrukwekkend: handgranaten, machinegeweren, pi stolen, explosieven en 400 stuks muni tie. De politie wil in verband met het onderzoek geen verdere informatie geven. De politie-inspecteur. die het onderzoek leidt, wilde tijdens een persconferentie niet ingaan op de mo gelijkheid van een aanslag op een OPEC-delegatie, of een overval op de Pakistaanse ambassade. Na de ontvoering van enige olieminis ters in 1976 is Wenen nog altijd in hoogste staat van paraatheid als er olieministers op bezoek komen. Na de arrestaties zijn de veiligheidsmaatre gelen voor de vandaag te houden vergadering van de OPEC-marktcom- misie, voorafgaande aan de dinsdag beginnende vergadering van de der tien olieministers zelf, extra versterkt. Een aantal olieministers is zondag al in Wenen aangekomen. BIDDIN.GHUIZEN - Op de Flevohof is zaterdag de finale van de Nationale Uitvinderswedstrijd gehouden. De eerste pnjs werd gewonnen door de 12-jarige Eduard Backer ill en zijn 10-jarige vriend Freerk-Jan Jonkers, die hun skelter ombouwden tot grasmaaimachme. DEN UYLZAAK IN KABINET REGELEN DEN HAAG (GPDl - Pvd.A-Ieidcr Den Nu is hy veel voorzichtiger geworden dooien voor een eenzijdig bezuini- l'yl vindt dat de kruisrakettenkwes- en spreekt slechts over heronderhan- gingsbeleid „voor een president van tie in dc kabinetsformatie van 1986 delen. Den Uyl laat zich in het inter- De Nederlandsche Bank niet zo merk- geen breekpunt hoeft te zijn voor view niet uit over de kans dat het tot waardig. Voor een socialist wel", deelname van de PvdA aan een dergelijke onderhandelingen komt en Den Uyl wordt in augustus 65 jaar. nieuw kabinet. Den Uyl vindt het wat er moet gebeuren wanneer die Hij zei zaterdag te vinden dat wat aanvaardbaar eerst in een kabinet te onderhandelingen mets opleveren. zijn opvolging betreft een snelle op gaan zitten om pas daarna deze kwes- Den Uyl zegt in hetzelfde interview er lossing geboden is. tic weer aan de orde te stellen. van uit te gaan dat het kabinet- In een interview in Het Vrije Volk van Lubbers de rit tot 1986 zal volmaken, zaterdag zegt de oppositieleider dat „Het CDA heeft er belang bij dat de kruisrakettenkwestie in een even- Lubbers de kar verder trekt i en de tueel regeerakkoord een ..open eind" WD wil vanuit de huidige verliesposi- kan krijgen. „Bij de formatie kun je tie geen verkiezingen riskeren", die zaak niet voor de eeuwigheid De PvdA-voorman uit ook kritiek op regelen. Dat doen we wel als wr de president van De Nederlandsche eenmaal in het kabinet zitten". Bank, dr. Wim Duisenberg, ook een Dat „regelen" betekent dat de PvdA PvdAer. Den Uyl noemt diens plei- over een eventueel al vastgesteld plaatsingsverdrag met de Verenigde Staten in dat geval wil gaan „heron derhandelen". Dat zal volgens Den Uyl maanden, zo met jaren gaan du ren. De plaatsing is pas voorzien voor 1988, zodat er volgens de PvdA-leider nog alle tijd is. Den Uyl wijkt met dit standpunt af van eerder door hemzelf en andere PvdA-leiders mgenomen standpun ten. In een interview van enkele maanden geleden zei de PvdA-leider nog dat een door het kabinet-Lubbers genomen plaatsingsbesluit door een kabinet waaraan de PvdA deelneemt teruggedraaid zal worden. Affaire Rienk K. De Europese Commissie voor de Rechten van de Mens in Straatsburg heeft eind vorige week negatief beslist op een door Rienk K. (41) ingediende klacht tegen Belgie. Voor de advocaten van de Nederlandse beleggingsadviseur is dit een van de redenen "af te zien van een kort geding tegen de Belgische staat, dat morgen dinsdag in Brussel zou dienen, zo hebben zij dit weekeinde meegedeeld. K. had er zich in Straatsburg onder meer over beklaagd dat hij op last van de Amerikaanse justitie op onwettige wijze is ontfutseld aan de Nederlandse autoriteiten. In de Verenigde Staten wordt de Nederlander verdacht van een gigan tische zwendel met stukken grond. LU LEA A AFP) Omdat het personeel met vakantie moest kunnen gaan, is de belangrijkste basis van de Zweedse lucht macht in het noorden van het land in Lüleaa vanaf vnjdag dne weken gesloten Naar ver luid kon de commandant van het noordelijk gebied, generaal Bengt Gustaffson, de geste niet waarderen. „Zoiets mag nooit meer voorkomen". In Luleaa zijn drie divisies gesta tioneerd die onder meer zijn uit gerust met de moderne Viggen- toestellen Gedurende de vakan tieperiode zullen de taken van de basis worden overgenomen vanuit de bases in Soederhamm en Oestersund, die 450 kilometer ten zuiden en zuidwesten van Luleaa liggen. Den Uyl ROME (AP) De Oostduitse leider Erich Honecker zal bij de Sowjet-Unie aandringen op verwijdering van Russische middellange-afstandsraketten uit de DDR. Wanneer de NAVO geen nieuwe raketten voor de middenafstand meer plaatst in West-Europa. Dat heeft de Oostduitse president en partijleider gezegd in een zaterdag verschenen vraaggesprek met het Romeinse dagblad II Messaggero „Samen met onze bondgenoten zullen wij, nu meer dan ooit. alles ondernemen om een nucleaire ramp te vermijden", zei Honecker, die dit najaar een ontmoeting zal hebben met de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl. Vanwege hun bijzondere situatie hebben beide Duitslanden volgens Honecker „een grote verantwoordelijkheid om actief bij te dragen aan vrede, ontspan ning en ontwapening van Europa". Hoge Nicaraguaanse militairen gedood MANAGUA (AFPi - Verscheidene ho ge Nicaraguaanse militairen zijn za terdag gedood in een hinderlaag van de guerrillabeweging. De aanslag vond plaats tijdens een rondreis van de minister van defensie door het noordoosten van het land. Dit heeft minister Humberto Ortega zondag meegedeeld. SRINAGAR iRTR) - De veiligheids maatregelen op alle luchthavens in India zijn verscherpt en meer dan 250 mensen zijn in hechtenis genomen in de noordwestelijke deelstaat Jammu en Kashmir na de kaping van een Indiaas lijnvliegtuig naar Pakistan. Dit hebben Indiase functionarissen zondag bekendgemaakt. De rust is zondag weergekeerd nadat het uitgaansverbod opnieuw was af gekondigd In de aangrenzende deel staat Puiyab en in twee noordoostelij ke staten werden drie mensen gedood en een plaatselijke politicus liep ern stige verwondingen op, zo meldde het persbureau Press Trust of India (PTT).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1