BRUINISSE DREISCHOR B en w willen oprichting 'Vlissingen Promotion' Kapiteinsvereniging beducht voor chaos op Westerschelde Van meekrapteelt tot Winterhulp Van spek wor je gek van vleis wor je wijs' PZC/ provincie Aquarellen over Walcherse inundatie ORGANISATIE: BELOODSING ONVOLDOENDE STICHTING MOET RECREANT NAAR VLISSINGEN TREKKEN ZATERDAG 7 JULI 1984 ZAT ROTTERDAM (ANP) De Neder landse Vereniging van Kapiteins op de Grote Vaart vindt dat er op korte termijn maatregelen moeten worden getroffen om aan de chaos rond de beloodsing op de Westerschelde een eind te maken. De organisatie van de beloodsing bij dat belangrijke ver keersknelpunt is op dit moment ten ene male onvoldoende. De kapiteinsvereniging schrijft dit in haar blad „Mededelingen voor de ge zagvoerder". Zij vindt dat commercië le belangen de veiligheid van de scheepvaart en de omwonenden in gevaar brengen, doordat om die rede nen voor een zo kort mogelijk loodsge- bruik wordt gekozen. De plaats van loodswisseling moet echter bepaald worden op grond van overwegingen van veiligheid en niet van commercie. Uit drie recente zaken die door de raad voor de scheepvaart zijn behan deld, betreffende ongevallen op de Westerschelde. hebben de kapiteins geconcludeerd dat de loodsen veel te kort aan boord waren toen zij de gevaarlij kse splitsing in het Wester- schelde-vaargebied bij Vlissmgen (in Wielingen en Oostgat) passeerden. Daar vonden ook de ongevallen plaats. Voor het uitgaande verkeer op de Westerschelde zou voor een ooste lijke beloodsing moeten worden geko zen. De kapiteinsvereniging pleit op nieuw voor het verplichtstellen van Engels als voertaal voor loodsen en radarwaarnemers. Uit ongevallen is gebleken dat communicatie met de kapiteins door het ontbreken daar van slecht was. Een deel van de buitenlandse kapiteins (het betrofbij deze ongevallen overigens alle bui tenlandse schepen) spreekt ook geen Engels, zodat dit internationaal strenger zou moeten worden aange pakt, aldus de Nederlandse kapi teins. Tenslotte concludeert de kapiteins vereniging dat tussen loodsen onder ling, loodsen en kapiteins en loodsen en radio Vlissingen alle mogelijke vormen van communicatiestoornis sen zijn opgetreden „Te veel en te pijnlijk om op te noemen". De kapi teinsvereniging vindt in ieder geval dat aan een loodsoverdracht mini- mum-eisen gesteld moeten worden Op dit moment ontbreken daarvoor de voorschriften en vindt de over dracht dus ongecontroleerd en „naar goed zcemansgebruik" plaats. De voorzitter van het Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen, de heer J Potteboom, opent de ten toonstelling vrijdagmiddag 13 juli om 15.30 uur. Het Genootschap kocht de serie in 1983 aan en stelde het tijdsdocument daarmee voor de toekomst veilig in de historisch- topografische Atlas Zelandia Illu- strata. De aanleiding tot het orga niseren van de tentoonstelling wa ren, naast de wens van de auteur, het bijzondere karakter van deze aanwinst en de herdenking van de gebeurtenissen van 1944 De uit werking kwam tot stand in samen werking tussen het Zeeuws Ge- Een van de aquarellen van Waallco Dingemans. Bruinisse heeft een rijk visserij-verleden. De laatste jaren is de recreatie sterk in opkomst in Bru, maar ook tegenwoordig is het vissersdorp vooral bekend om de 'mosselnering'. Minder algemeen bekend is dat vroeger de mcekrapteelt een grote plaats innam in de landbouw van Bruinisse. En wellicht ook het feit dat het dorp grotendeels werd verwoest door oorlogsgeweld, met name ten gevolge van het bombardement op 7 januari 1945. Zowel de historie van de visserij, de visserij. Onlangs is de collectie van oorlog en de meekrapteelt Bru oude voorwerpen, gereedschappen, had ooit drie meestoven hebben foto's en documentatie nog uitge- sinds enige jaren gestalte gekregen, breid met een zee-aquarium. Ook In twee musea en een Oudheidka- zijn er modellen van visserssche- mer. Voorzitter J. van den Bos van pen. een schelpen- en bottenverza- de Zeeuwse visserijbelangen vereni- meling en een scheepsmotor uit ging Zevibel opende 5 juni 1981 het 1929 in de Bruse 'visserijzaal' te Visserijmuseum. Het is ingericht in zien. Verder wordt informatie over het gebouw van de Culturele Stich- de mosselcultuur gegeven, ting Bruinisse, de voormalige kleu- Volgens secretaris B. de Groot van terschool aan de Molenstraat, waar de Culturele Stichting bestaat hier in aparte zalen ook het oorlogsmu- voor veel belangstelling. In feite seum en de bibliotheek gehuisvest fungeert het visserijmuseum als vis- zijn Het visserijmuseum is tot serijvoorlichtingscentrum, aldus De stand gekomen met medewerking Groot. Teneinde het informatieve van de mosselkwekers en verwante gebeuren over de visserij beter tot bedrijven in Bruinisse. z'n recht te laten komen heeft de Culturele Stichting een beroep ge- Het oorlogsmuseum, eveneens on- daan op het pr0duktechap voor vis derdeel van de Culturele Stichting en visprodukten, voor een bijdrage. Bruinisse. omvat de privé collectie De bedoeling is een monitor en van de Bruenaar H. Kok. Voor videorecorder aan te schaffen voor bezoekers is een uitgebreide hand- het vertonen van dia's en films over leiding beschikbaar. In het museum is een grote hoeveelheid materiaal bijeengebracht, in vitrines, over on der meer de mobilisatie en de mei dagen '40 in Nederland, de Duitse propaganda, munten, 'ausweisen' en vrijstellingen, de NSB, de zoge heten stichting Winterhulp, Ar beidsdienst en Jeugdstorm, de SS, de distributie, het verzet en de illegaliteit, hongerwinter en joden vervolging. Het Visserijmuseum geeft een in druk van het vissersleven en de onder andere schelp- en schaaldie- Het visserij- en oorlogsmuseum is van juni tot september, behalve op zondagen, alle dagen open van 9.00 tot 12.15 uur en van 13.15 tot 16.00 uur. Op zaterdagen zijn de ope ningstijden tussen 10.30 tot 12,00 uur en 13.30 tot 16.00 uur. Tot september ontvangen bezoekers, te gen inlevering van een welkomst groet van de Culturele Stichting, gratis een potje mosselen in het zuur. Van de musea aan de Molen straat ligt op 'loopafstand' de Bruse Oudheidskamer aan de Ou destraat. Belangstellenden doen er overigens goed aan er rekening mee te houden dat de Oudheidska mer in juni, juli en augustus alleen geopend is op woensdag- en zater dagmiddag, van 15.00 tot 17.00 uur. In feite is de Oudheidskamer een in vooroorlogse stijl ingerichte wo ning, compleet met 'mooie kamer', plattebuiskachel en bedsteden. Opmerkelijk is met name de inrich ting van het 'zijkamertje', met een vrijwel volledige verzameling mee krapwerktuigen. Volgens de sectie Oudheidkamer van de Culturele Stichting valt nergens anders zo veel te zien op dat gebied. De tuin achter de oude woning, op een steenworp afstand van de haven kant van Bru, moet nog worden opgeknapt. Stand en Land Rotter dam heeft voor dat doel een gift van ƒ7.000,- toegezegd. Een verstild achterplaastje, waar bezoekers op een bank plaats kunnen nemen, zou hier goed op z'n plaats zijn, over weegt secretaris De Groot van de Culturele Stichting. Jan Jongschaap Behalve met haar fraaie dorpsring, één van de zoals dat heet 'best bewaarde' in Zeeland, geniet Dreischor bekendheid met het daar gevestigde landbouwmuseum Schouwen-Duiveland. Aanleiding tot de stichting van het museum is geweest een tentoonstelling van landbouw werktuigen, in 1974 te Zierikzee. De sindsdien te Dreischor' in het museum bijeengebrachte collectie heeft vooral betrekking op de land- bouwgeschiedenis van Schouwen-Duiveland. De als museum ingerichte voorma- ander voorbeeld uit de moeilijke lige school aan de mr Pieter Mogge- jaren van de landarbeider haalt hij straat is langzamerhand te klein om aan met de woorden: 'Van spek wor de verzameling van honderden ou de voorwerpen en gereedschappen te herbergen. En het bestuur van het landbouwmuseum hoopt dat ook, dat het gemeentebestuur van je gek, van vleis wor je wijs'. en 'wanne', een wijde korfmand ooit in gebruik bij het voederen an de paarden en het vee, maakt Brouwershaven niet zal aarzelen de betekenis van het Schouwse om oók de voormalige gymzaal be schikbaar te stellen. „Want die heb ben we hard nodig voor een betere gezegde 'z'ei 'n kont as 'n wanne' volstrekt duidelijk. Ook komt de rouw van de landarbeider en overzichtelijker opstelling van weleer in beeld bij de afdeling de verzameüng. Nu hebben we vier kleding in het landbouwmuseum, lokalen in gebruik. Deze staan ech ter veel te vol, en dat maakt een Daar ligt onder meer een soort ouderwetse indruk' ter J. L. Braber. Een flink deel van de collectie in het aldus voorzit- open onderbroek te kijk. In het Schouws heet het opmerkelijke gc- al een 'opene welie'. Op Flakkee landbouwmuseum Schouwen-Dui- spreken ze veland is afkomstig uit de vroegere legt de heer Braber uit. vlasverwerking en de meekrapteelt. Niet zo verwonderlijk, want met name Dreischor was vroeger bij uitstek het 'vlassersdorp' van Schouwen-Duiveland. En velen hebben afgelopen jaren hun vroeger zo vertrouwde gereedschap aan het museum geschonken. „Ook al om dat het op die manier in het eigen dorp behouden blijft. Overigens proberen we onze vlasserijverzame- ling nog uit te breiden. Want we zijn nog met geheel compleet", vertelt de heer Braber. De opschriften bij de voorwerpen in het landbouwmuseum Schouwen- Duiveland zijn allemaal in dialect geschreven. De voorzitter van het museumbestuur hecht sterk aan toepassing van de streektaal in deze geëigende omgeving. Want hij is tenslotte ook bestuurslid en oud voorzitter van de Zeeuwse Vereni ging voor Dialectenonderzoek. Bij een in goede staat bewaarde mee krapspa wijst de heer Braber op de relatie met het gezegde: 'Hij eet als 'n delver'. „Want dan moet je die spa maar eens tillen, waar de mee- krapdelver mee werkte" Nog een Oud-landarbeider W. van der Werf (70), geboren en getogen in Drei schor, geeft dagelijks, behalve op zondagen, tussen 13.30 en 16.30 uur rondleidingen. Het landbouwmu seum Schouwen-Duiveland is open van 1 juni tot 31 augustus. Maar op afspraak kan het hele jaar door een bezoek worden gebracht. De laatste tijd neemt vooral het groepsbezoek toe. Gemiddeld worden elk seizoen zo'n 1800 bezoekers geteld. Los daarvan zijn er dit jaar al 500 men sen in groepsverband in het land bouwmuseum ontvangen. „Actueel gezien is een bezoek óók erg leerzaam. Veel jongeren vooral weten nauwelijks iets van de gewas sen op het veld. En hier is van alles te zien op dat gebied, zoals tarwe, rogge, gerst, papaver, karwij en erw ten. In gedroogde vorm weliswaar, maar niettemin leerzaam", aldus de heer Braber. In Dreischor loopt het nooit storm met vrijetijdvierders. Maar degenen die er komen zouden het dorp en zichzelf tekort doen door niet even bij de heer Van de Werf binnen te lopen. Hij ontvangt graag bezoe kers, en kan interessant vertellen. e rondleidingen in het landbouwmu- MIDDELBURG - In de voorzaal van de Statenzaal aan de Abdij in Middelburg is vanaf maandag 16 juli een tentoonstelling te zien van aquarellen over de inundatie van Walcheren. Deze zijn in 1944 en '45 vervaardigd door de thans in Burgh gevestigde kunstenaar Waalko J. Dingemans, De serie van .dertig aquarellen geeft een leven dig beeld van de ontreddering van de inundatie en de wederopbouw. nootschap en het Rijksarchief in Zeeland De tentoonstelling loopt van maan dag 16 juli tot en met vrijdag 3 augustus. De zaal is geopend van maandag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 16.00 uur. VLISSINGEN - Het college van b en w van Vlissingen komt ui augustus met een concreet voorstel tot oprichting van een stichting 'Vlissingen Promotion'. Deze moet de recreant interesseren voor een bezoek aan Vlissingen, door meer bekendheid te geven aan de verschillende evenementen die worden georganiseerd. Het algemeen bestuur van de stichting wordt gevormd door vertegenwoordigers van de gemeente, middenstand en organisaties zoals Vlissingen Aktiviteiten Fonds (VAF) Culturele Raad Vlissingen en VVV. De middenstandsorganisaties hebben ioo 000 gulden. Zoveel hoeven de mid- hgheid in de binnenstad volgens hem ook worden bevorderd door enkele rustpunten. ..De bloembakken en banken die zijn verminderd door de bezuinigingen moeten weer worden teruggebracht, wellicht met een aan deel van de ondernemer. Het begin en inmiddels in principe positief gerea- denstanders niet op tafel te leggen", geerd op de plannen, maar moeten zegt de heer Jacobs nog bekijken hoeveel geld zij kunnen bijdragen. Zij noemen het promoten flpJsjjjp van Vlissingen overigens erg belang- W CtMitg rijk voor het aantrekken van recrean- Gemeentebestuur en middenstan ten en de ontwikkeling van de binnen- ders zien niet alleen het belang van einde van de Walstraat kunnen stad. een goede promotie in voor de bin- aantrekkelijker worden gemaakt. We „Vlissingen Maritiem moet de kreet nenstad van Vlissingen, maar menen m0eten nog met de gemeente bekij- van de toekomst worden Deze slogan ook dat de winkels nog aantrekkelij- wat we kunnen doen aan de moet bij elke activiteit opnieuw wor- ker kunnen worden gemaakt. „Wan- Scheldemuur. bijvoorbeeld door den gebruikt en elke Nederlander tot neer wij de klanten binnen Vlissin- groen of een bankje en tafel, waaraan vervelens toe onder ogen komen", gen halen, moeten de middenstan- de recreant zijn ansichtkaart kan zegt voorzitter J. Lust van de Vlis- ders er voor zorgen dat ze ook in hun schrijven. Vanaf de boulevard en singse Ondernemers Centrale (VOC) straatje of winkel terecht komen", Nieuwendijk moet zichtbaar zijn dat Het gemeentebestuur van Vlissingen verklaart de functionaris van de de Walstraat een winkelstraat is. heeft dit jaar 25.000 gulden ter be- Jeugd en Recreatieraad en ook de Daarvoor wordt een luifel en sierbe- schikklng gesteld voor de promotie VOC beaamt dit. strating aangebracht Er is al veel van evenementen die worden gehou- „De winkelier moet ook de artikelen gebeurd, want de samenwerking tus- den in het kader van Vlissingen Mari- laten zien, waarin hij niet zo sterk is. sen de verschillende organisaties tiem, ter gelegenheid van de officiële De etalages stralen nu nog te vaak heeft al vruchten afgeworpen, maar er opening van de vernieuwde boule- eenzelfde beeld uit, terwijl men veel is nog werk volop", meent hij. vards „Dat moet echter een reeks van meer te bieden heeftzegt de heer J. Bovendien moeten de evenementen jaren gebeuren, gecombineerd met van Gent van de werkgroep Promotie over een langere termijn moeten wor- een evenementenbudget", zegt wet- van de VOC Daarnaast, kan de gezel- den verspreid, zodat er ook activitei- houder D. J. P. Bruinooge ipvda) van welzijn en werkgelegenheid. Hij spreekt over een' gemeentelijke ver antwoordelijkheid, in verband met de economische versterking van de bin nenstad en de invloed daarvan op de werkgelegenheid. „Er is echter een groep onder de bevolking die hiervan met name profiteert en dat is de middenstand. Het is dan ook billijk, dat de midden standers niet alleen medezeggen schap krijgen in de stichting, maar ook financieel meedoen zegt hij. Gezien de eerste reacties van de ver schillende winkeliersverenigingen is de Vlissingse wethouder hierover op timistisch gestemd. „De politieke wil om hiervoor geld uit te trekken is aanwezig. De middenstanders moeten de uitgestoken hand nu aanvaarden, want de liefde kan niet van een kant komen", meent de heer Bruinooge. Hij denkt aan een bijdrage van de ondernemers, die gelijk is aan die van de gemeente ten plaatsvinden in mei en september en zelfs in crocus- of herfstvakantie Daarvoor zouden ook meer voorzie ningen nodig zijn voor de recreant. De heer Van Gent denkt daarbij aan het openstellen van de kazematten onder de boulevard en het ramschip Schor pioen. dat in 1987 gereed moet zijn. Wethouder Bruinooge noemt in dat verband ook het arsenaal bij de Vis sershaven. „In de zomer moet er van alles te doen zijn maar ook in de winter. Daarvoor is een accommoda tie nodig, want dan kun je weinig doen op de boulevard. Dat is het belang van het arsenaal, dat dan ook zeker geen cultuurtempel zal wor den, maar met name moet worden gebruikt voor evenementen die men sen naar Vlissingen trekken", aldus de Vlissingse wethouder. Vlissinger wegens handel in verdovende middelen aangehouden VLISSINGEN - De Vlissingse ge meentepolitie maandag de 37-jarige Vlissinger H. L. aangehouden op ver denking van handel in verdovende middelen. Dit werd vrijdag meege deeld door een woordvoerder van de politie. Bij een onderzoek in de wo ning van L. werd een, zoals de woord voerder het uitdrukte, 'minimale hoeveelheid' amfetamine (een stimu lerend middel) aangetroffen. Behalve de amfetamine werden in de woning van.L. goederen aangetroffen die van diefstal afkomstig bleken. De politie sluit niet uit dat L. de goederen door heling in bezit heeft gekregen. Verder vond de politie in de woning een vuurwapen en een aantal valse Franse bankbiljetten van 200 francs. L. is vrijdag voorgeleid aan de officier van justitie en vervolgens in verzeker de bewaring gesteld. De Vlissingse politie zet het onderzoek nog voort. B en w Middelburg: geen schuld uitstel beoordeling BKR-werk Experimentele dienst in kerk Middelburg MIDDELBURG - In de Hofpleinkerk in Middelburg wordt zondag 8 juli om half vijf de maandelijkse experimen tele dienst gehouden. Voorganger is ds W. M. de Bakker. Hij zal ingaan op het thema 'vreemdeling'. Volwasse nen en kinderen vieren de maaltijd van de Heer. Na afloop is er gelegen heid tot napraten en koffiedrinken. Geslaagd SINT-LAURENS - Aan de Universi teit van Amsterdam slaagde Wibo Koole, voorheen woonachtig te Sint- Laurens, cum laude voor het docto raal examen politicologie. De heer Lust stelt, dat van het be drijfsleven geen enorme bedragen kunnen worden verwacht, maar dat Is volgens wethouder Bruinooge ook niet de bedoeling De gemeente be steedt volgens hem en functionaris J Jacobs van de commissie Jeugd en Recreatie verder nog aanzienlijke be dragen aan de zogenaamde 'over headkosten', die de gemeente voor haar rekening neemt. „Iedere cent die wordt Ingebracht, wordt ook besteed aan promotie. Er wordt geen typiste, maar zelfs geen paperclip van be taald", stelt de heer Jacobs. In ieder geval komt volgens hem de 25.000 gulden uit de pot van de gemeentelij ke acquisitlegroep in de promotiepot. „De gemeentelijke inbreng komt met de overheadkosten ver boven de blik in de Vlissingse Walstraat. MIDDELBURG - B cn w van Middel burg menen geen schuld te hebben aan het feit dat werken van kunste naars in de BKR-regeling in de maand juli niet beoordeeld kunnen worden en dat de eerstvolgende gele genheid zich pas in september voor doet. Dat blijkt uit een brief aan de Kunstenbond FNV en de Bond van Beeldende Kunstenaars. Deze organisaties wezen het gemeen tebestuur er verleden week op dat kunstenaars in de financiële proble men kunnen raken nu hun werk zo lang niet beoordeeld kan worden. Ver der waren ze boos dat ze niet van tevoren van het uitstel van de bijeen komst van de BKR-bijeenkomst van juli op de hoogte waren gebracht. De bonden waren het met eens met het argument van het gemeentebestuur dat de vergadering echt niet door kon gaan. omdat teveel leden wegens vakantie afwezig zijn, evenals de meeste plaatsvervangers. Het college laat hen nu weten dat de kunstenaars nog kort geleden, 19 juni, in de geledenheid waren om werken in te leveren. Verder wordt gezegd dat het wel degelijk zo is dat heel veel leden van de BKR-commissie afwezig zijn op 19 juli. Vooral geldt dat voor de vertegenwoordigers in de artistieke sectie. Daardoor is er een te smalle basis aanwezig om de werken verant woord te bekijken, zo vinden b en w. Ze zeggen tenslotte dat kunstenaars met geldzorgen bij hun gemeentebe stuur om een voorschot kunnen vra gen op hun toekomstige uitkering. Een kijkje in het visserijmuseum in Bruinisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 8