Drie CLO's kiezen voor gefaseerde verkaveling DREISCHOR BRUINISSE Kapiteinsvereniging beducht voor chaos op Westerschelde 'Van spek wor je gek van vleis wor je wijs3 Van meekrapteelt tot Winterhulp Wissel Zeeuws- Vhandetm GEBIED ROND AARDENBURG AANGEMELD ORGANISATIE: BELOODSING ONVOLDOENDE 11 TOPBILJART... PZC/provincie ZATERDAG 7 JULI 1984 ROTTERDAM (ANP) - De Neder landse Vereniging van Kapiteins op de Grote Vaart vindt dat er op korte termijn maatregelen moeten worden getroffen om aan de chaos rond de beloodsing op de Westerschelde een eind te maken. De organisatie van de beloodsing bij dat belangrijke ver keersknelpunt is op dit moment ten ene male onvoldoende. De kapiteinsvereniging schrijft dit in haar blad „Mededelingen voor de ge zagvoerder", Zij vindt dat commercië le belangen de veiligheid van de scheepvaart en de omwonenden in gevaar brengen, doordat om die rede nen voor een zo kort mogelijk loodsge- bruik wordt gekozen. De plaats van loodswisseling moet echter bepaald worden op grond van overwegingen van veiligheid en niet van commercie. Uit drie recente zaken die door de raad voor de scheepvaart zijn behan deld, betreffende ongevallen op de Westerschelde, hebben de kapiteins geconcludeerd dat de loodsen veel te kort aan boord waren toen zij de gevaarlijkse splitsing in het Wester- schelde-vaargebied bij Vlissingen (in Wielingen en Oostgat) passeerden. Daar vonden ook de ongevallen plaats. Voor het uitgaande verkeer op de Westerschelde zou voor een ooste lijke beloodsing moeten worden geko zen. De kapiteinsvereniging pleit op nieuw voor het verplichtstellen van Engels als voertaal voor loodsen en radarwaarnemers. Uit ongevallen is gebleken dat communicatie met de kapiteins door het ontbreken daar van slecht was. Een deel van de buitenlandse kapiteins (het betrof bij deze ongevallen overigens alle bui tenlandse schepen) spreekt ook geen Engels, zodat dit internationaal strenger zou moeten worden aange pakt, aldus de Nederlandse kapi teins. Tenslotte concludeert de kapiteins vereniging dat tussen loodsen onder ling, loodsen en kapiteins en loodsen en radio Vlissingen alle mogelijke vormen van communicatiestoornis sen zijn opgetreden. ,,Te veel en te pijnlijk om op te noemen". De kapi teinsvereniging vindt in ieder geval dat aan een loodsoverdracht mini mum-eisen gesteld moeten worden. Op dit moment ontbreken daarvoor de voorschriften en vindt de over dracht dus ongecontroleerd en „naar goed zeemansgebruik" plaats. Bruinisse heeft een rijk visserij-verleden. De laatste jaren is de recreatie sterk in opkomst in Bru, maar ook tegenwoordig is het vissersdorp vooral bekend om de 'mosselnering'. Minder algemeen bekend is dat vroeger de meekrapteelt een grote plaats innam in de landbouw van Bruinisse. En wellicht ook het feit dat het dorp grotendeels werd verwoest door oorlogsgeweld, met name ten gevolge van het bombardement op 7 januari 1945. Zowel de historie van de visserij, de visserij. Onlangs is de collectie van oorlog en de meekrapteelt Bru oude voorwerpen, gereedschappen, had ooit drie meestoven hebben foto's en documentatie nog uitge- sinds enige jaren gestalte gekregen. In twee musea en een Oudheidka- breid met een zee-aquarium. Ook ijn er modellen van visserssche- r. Voorzitter J. van den Bos van pen, een schelpen- en bottenverza- de Zeeuwse visserijbelangen vereni ging Zevibel opende 5 juni 1981 het Visserijmuseum. Het is ingericht in het gebouw van de Culturele Stich ting Bruinisse, de voormalige kleu- meling en een scheepsmotor uit 1929 in de Bruse 'visserijzaal' te zien. Verder wordt informatie over de mosselcultuur gegeven. Volgens secretaris B. de Groot van terschool aan de Molenstraat, waar de Culturele Stichting bestaat hier in aparte zalen ook het oorlogsmu- voor veel belangstelling. In feite seum en de bibliotheek gehuisvest fungeert het visserijmuseum als vis- zijn. Het visserijmuseum is tot serijvoorlichtingscentrum, aldus De stand gekomen met medewerking Groot. Teneinde het informatieve van de mosselkwekers en verwante gebeuren over de visserij beter tot bedrijven in Bruinisse. Het oorlogsmuseum, eveneens on derdeel van de Culturele Stichting Bruinisse, omvat de privé collectie z'n recht te laten komen heeft de Culturele Stichting een beroep ge daan op het produktschap voor vis en visprodukten, voor een bijdrage. De bedoeling is een monitor en van dc Bruenaar H. Kok. Voor videorecorder aan te schaffen voor bezoekers is een uitgebreide hand- |ie^ vertonen van dia's en films over leiding beschikbaar. In het museum onder andere schelp- en schaaldie- is een grote hoeveelheid materiaal ren bijeengebracht, in vitrines, over on der meer de mobilisatie en de mei dagen '40 in Nederland, de Duitse propaganda, munten, 'ausweisen' en vrijstellingen, de NSB, de zoge heten stichting Winterhulp. Ar beidsdienst en Jeugdstorm, de SS, de distributie, het verzet en de illegaliteit, hongerwinter en joden vervolging. Het Visserijmuseum geeft een in druk van het vissersleven en de Het visserij- en oorlogsmuseum is van juni tot september, behalve op zondagen, alle dagen open van 9.00 tot 12.15 uur en van 13.15 tot 16.00 uur. Op zaterdagen zijn de ope ningstijden tussen 10.30 tot 12.00 uur en 13.30 tot 16.00 uur. Tot september ontvangen bezoekers, te gen inlevering van een welkomst groet van de Culturele Stichting, gratis een potje mosselen in het zuur. Van de musea aan de Molen- straat ligt op 'loopafstand' de Bruse Oudheidskamer aan de Ou destraat. Belangstellenden doen er overigens goed aan er rekening mee te houden dat de Oudheidska mer in juni, juli en augustus alleen geopend is op woensdag- en zater dagmiddag, van 15.00 tot 17.00 uur. In feite is de Oudheidskamer een in vooroorlogse stijl ingerichte wo ning, compleet met 'mooie kamer', plattebuiskachel en bedsteden. Opmerkelijk is met name de inrich ting van het 'zijkamertje', met een vrijwel volledige verzameling mee krapwerktuigen. Volgens de sectie Oudheidkamer van de Culturele Stichting valt nergens anders zo veel te zien op dat gebied. De tuin achter de oude woning, op een steenworp afstand van de haven kant van Bru. moet nog worden opgeknapt. Stand en Land Rotter dam heeft voor dat doel een gift van 7.000,- toegezégd. Een verstild achterplaastje, waar bezoekers een bank plaats kunnen nemen, hier goed op z'n plaats zijn, over weegt secretaris De Groot van J' Culturele Stichting. Jan Jongschaaü Behalve met haar fraaie dorpsring, één van de zoals dat heet 'best bewaarde' in Zeeland, geniet Drcischor bekendheid met het daar gevestigde landbouwmuseum Schouwen-Duiveland. Aanleiding tot de stichting van het museum is geweest een tentoonstelling van landbouw werktuigen, in 1974 te Zierikzee. De sindsdien te Dreischor in het museum bijeengebrachte collectie heeft vooral betrekking op de land- bouwgeschiedenis van Schouwen-Duiveland. De als museum ingerichte voorma- ander voorbeeld uit de moeilijke lige school aan de mr Pieter Mogge- jaren van de landarbeider haalt hij straat is langzamerhand te klein om aan met de woorden: 'Van spek wor de verzameling van honderden ou de voorwerpen en gereedschappen te herbergen. En het bestuur van het landbouwmuseum hoopt dat' ook, dat het gemeentebestuur van Brouwershaven niet zal aarzelen je gek, van vleis wor je wijs'. Een 'wanne', een wijde korfmand ooit in gebruik bij het voederen van de paarden en het vee, maakt de betekenis van het Schouwse om óók de voormalige gymzaal be- gezegde 'z'ei 'n kont as 'n wa schikbaar te stellen, ben we hard nodig i .Wantdieheb- volstrekt duidelijk. Ook komt de betere vrouw van de landarbeider van en overzichtelijker opstelling van weleer in beeld bij de afdeling de verzameling. Nu hebben we vier kleding in het landbouwmuseum. lokalen in gebruik. Deze staan ech ter veel te vol, en dat maakt een ouderwetse indruk", aldus voorzit ter J. L. Braber. Een flink deel van de collectie in het landbouwmuseum Schouwen-Dui veland is afkomstig uit de vroegere Daar ligt onder meer een soort open onderbroek te kijk. In het Schouws heet het opmerkelijke ge val een 'opene welie'. Op Flakkee spreken ze van een 'geitegareel', legt de heer Braber uit. vlasverwerking en de meekrapteelt. Oud-landarbeider W. van der Werf Niet zo verwonderlijk, want met (70), geboren en getogen in Drei- name Dreischor was vroeger bij uitstek het 'vlassersdorp' van Schouwen-Duiveland. En velen hebben afgelopen jaren hun vroeger zo vertrouwde gereedschap aan het museum geschonken. „Ook al om dat het op die manier in het eigen dorp behouden blijft. Overigens proberen we onze vlasserijverzame- ling nog uit te breiden. Want we zijn nog niet geheel compleet", vertelt de heer Braber. De opschriften bij de voorwerpen in het landbouwmuseum Schouwen- Duiveland zijn allemaal in dialect geschreven. De voorzitter van het museumbestuur hecht sterk aan toepassing van de streektaal in deze geëigende omgeving. Want hij is tenslotte ook bestuurslid en oud voorzitter van de Zeeuwse Vereni ging voor Dlalectenonderzoek. Bij een in goede staat bewaarde mee krapspa wijst de heer Braber op de relatie met het gezegde: 'Hij eet als 'n delver'. „Want dan moet je die spa maar eens tillen, waar de mee- krapdelver mee werkte". Nog een schor, geeft dagelijks, behalve zondagen, tussen 13.30 en 16.30 uur rondleidingen. Het landbouwmu seum Schouwen-Duiveland is opc: van 1 juni tot 31 augustus. Maar op afspraak kan het hele jaar door ee: bezoek worden gebracht. De laatste tijd neemt vooral het groepsbezoek toe. Gemiddeld worden elk seizoen zo'n 1800 bezoekers geteld, daarvan zijn er dit jaar al 500 men sen in groepsverband in het land bouwmuseum ontvangen. „Actueel gezien is een bezoek óók erg leerzaam. Veel jongeren voorn! weten nauwelijks iets van de gewas sen op het veld. En hier is van alles te zien op dat gebied, zoals tarwe, rogge, gerst, papaver, karwij en era- ten. In gedroogde vorm weliswaar, maar niettemin leerzaam", aldus de heer Braber. In Dreischor loopt het nooit stom met vrijetijdvierders. Maar degens die er komen zouden het dorp ec zichzelf tekort doen door niet even bij de heer Van de Werf binnen te lopen. Hij ontvangt graag bezoe kers, en kan interessant vertellen. De heer W. van de Werf verzorgt de rondleidingen in het landbouwnat seum in Dreischor SCHOONDIJKE - De drie West-Zeeuws-Vlaamse CLO's houden niet langer vast aan een ruilverkaveling van geheel West-Zeeuwsch-Vlaanderen. In een brief aan de centrale cultuur-technische commissie (CCC) in Utrecht wordt verzocht het gebied rond Aardenburg op het voorbereidingsschema te plaatsen. Daarmee kiezen de CLO's voor een gefaseerde ruilverkaveling. Dat bleek vrijdag tijdens de ingebruikneming van het vernieuwde logeergebouw van de landbouwpraktijkschool in Schoondijke. Gedeputeerde R. C E. Barbé zei in onder meer. „Ik was van plan hier een extra verkaveld kan krijgen. Hij ver zijn openingstoespraak dat het colle- beroep te doen op de betrokken land- wacht dat Aardenburg op het voorbe- ge van gs zich positief ten aanzien van bouworganisaties om zoveel mogelijk reidingsschema van 1985 kan worden de aanvraag opstelt. Zoals bekend het aangevraagde ruilverkavelmgs- geplaatst. Ramondt zei verder: „We hebben de CLO's in 1978 een aan- blok te splitsen in meerdere kleine hebben in elk geval de illusie dat er vraag ingediend voor een rutlverkave- blokken, teneinde op die manier de op deze manier beweging in de zaak ling van heel West-Zeeuwsch-Vlaan- kans te vergroten dat in West- is tc krijgen. Door vast te houden aan deren. Ondanks afwijzende reacties Zeeuwsch-Vlaanderen op korte ter- de behandeling van West-Zeeuwsch- hielden de landbouworganisaties hun mijn één of meer landinnchtingspro- Vlaanderen als één blok wek je op aanvraag jaren lang vast. omdat ze jecten van de grond kunnen komen, den duur weerstanden op. Wel is het van mening waren dat een ruilverka- De landbouworganisaties hebben me zo dat de aanpak in één keer op puur veling van West-Zeeuwsch-Vlaande- wat dat betreft het gras voor de ren goedkoper kan worden uitge- voeten weggemaaid". voerd. De vooratter van de CLO's, J. Ra- r ïetSCI* lOODt De recente standpuntwijziging was mondt, lichtte later toe dat de organi- nog niet bekendgemaakt. Gedepu- saties eieren voor hun geld hebben nerSCHSCnUUUing teerde Barbé was pas onlangs op de gekozen. „Een ruilverkaveling van hoogte gesteld. In Schoondijke zei hij heel het gebied blijft gewenst, maar nn L|j knfoïno blijkt niet haalbaar. Vandaar dat we Dp UiJ UUlMlIg Aardenburg hebben aangemeldal- politieke hindernissen struikelt. Fi nancieel is het aantrekkelijker". De Oostburgse burgemeester C. T. Spijkerboer toonde zich tijdens de feestelijke bijeenkomst verrast door het gewijzigde standpunt van de CLO's. Door een administratieve ver gissing hebben de gemeenten geen afschrift van de brief aan de cultuur technische commissie ontvangen. De burgemeester benadrukte dat de ge meente Oostburg een complete ruil verkaveling van westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen nuttig blijft vinden. Plannen oprichting sportvereniging voor gehandicapten SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent, de Zeeuwse Sportraad en het district Zeeland van de Neder landse Invaliden Sportbond hebben plannen gereed liggen om in Sas van Gent een gehandicaptensportvereni ging voor lichamelijk gehandicapten op te richten. Dat lijkt een haalbaar initiatief, om dat in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen geen gehandicaptensportvereniging Prioriteit TERNEUZEN Bij een aanrijding tussen twee fietsers op de mr. Haar- manweg in Terneuzen is donderdag middag omstreeks half zes de fietser Het gebied rond Aardenburg stond C. A. H. uit Terneuzen licht gewond reeds op de zogenaamde kaart 9 van geraakt. de CCC, wat betekent dat er verschil- Hij wilde de voor hem rijdende fietser lende redenen aanwezig zijn om aan P C. van de V uit Terneuzen passe- dat gebied prioriteit te geven. De ren, raakte daarbij diens achterwiel CLO-voorzitter hoopt dat West- en kwam ten val. Hij moest met een Zeeuwsch-Vlaanderen via een reser- hersenschudding worden overge- vepot nog enkele duizenden hectare bracht naar het Julianaziekenhuis. Voor de 47ste maal fokveedag Oostburg OOSTBURG De jaarlijkse fokvee- van de schapen, geiten en lammeren dag in Oostburg wordt woensdag 18 zijn weg te slaan dan besef je pas wat te vinden is Althans geen vereniging ju[j voor ,je 47e keer gehouden. Ruim voor stuk ontspanning je biedt". waar lichamelijk gehandicapten kun nen deelnemen aan sporten als bij voorbeeld rolstoelbasketbal, volley bal, badminton en tafeltennis, zo me nen de initiatieftiemers. Vanaf 27 september kan men van 200 koeien, geiten en schapen zijn De fokveedag wordt georganiseerd-in voor het evenement ingeschreven, samenwerking met de gemeente Burgemeester C. T. Spijkerboer ver- Oostburg. de winkeliersvereniging, richt om 9.30 uur de officiéle ope- VVV en ambulante handel. Na de ningshandeling. officiële opening wordt gestart met de keuringen. Rond 14.00 uur vinden dan 18.00-20.00 uur terecht in de sporthal commissie, die de fokveedag elk de finale keuringen en de show van de 'de Vlaanderen' in Sas van Gent. jaar organiseert, staat onder voorzit- kampioenen plaats. Burgemeester Informatie wordt verstrekt door de terschap van de Oostburgse wethou- Spijkerboer rijkt de prijzen uit in de gemeente Sas van Gent en de Zeeuw- der J. Thomaes. Hij wijst erop dat de burgerzaal van het gemeentehuis. keuring niet alleen voor landbouwers Evenals in voorgaande jaren wordt van belang is. In een persbericht het markttafereel gecompleteerd door wordt onder meer gezegd „Heel veel een groot aantal standwerkers. Er is mensen, denk aan de duizenden dit jaar geen wedstrijd aan verbon- vakantiegangers die onze West- den. Om eventuele parkeerproblemen Zeeuwsch-Vlaamse kust bevolken, op te vangen wordt er een weide bij woeden op deze prettige manier eens het Grote Gat opengesteld. Ook aan geconfronteerd met de veehouderij, de Kaas- en Broodsedijk kan worden AARDENBURG Komende maan- Als je ziet hoe talloze kinderen niet geparkeerd dag start de Aardenburgse Sleenfa- briek aan de Olieweg in Aardenburg na een periode van een halfjaar weer met een beperkte produktie. Die be perkte produktie betekent zeventig tot tachtig procent van de normale bezetting. De directeur van de fa se Sportraad. Steenfabriek in Aardenburg hervat de produktie Ziekteverzuim bij NSM in Sluiskil daalde in 1983 SLUISKIL Het ziekteverzuim bij de NSM in SLuiskil is vorig jaar gedaald. Er waren minder langdurig zieken bij het bedrijf, zo blijkt uit het sociaal jaarverslag 1983, dat vrijdag verscheen. Het ziekteverzuim daalde van 7,43 procent tot 6,76 procent. Die daling was volledig toe te schrijven aan het verzuim van meer dan drie maanden. Het verzuim tót drie maan den bleef gelijk (5,6 procent). De NSM begon vorig jaar met een nieuw systeem voor de registratie van het ziekteverzuim. Daardoor komt sneller alle mogelijke informatie vrij. Het jaarverslag: „Dit kan aanleiding geven tot meer gericht onderzoek naar het ziekteverzuim in bepaalde afdelingen of bij bepaalde personeels categorieën of individuele medewer kers". Het aantal ongevallen bij de NSM bleef vorig jaar gelijk: 17. Het grootste aantal deed zich voor in de catego rieën verbranding door stoom en ver stuiking door misstappen. Het personeelsbestand daalde met 47 medewerkers tot 1183. Dat had met name te maken met het vertrek van enkele tientallen VUT'ers. Jongetje in Groede door auto geschept GROEDE De achtjarige M. van I uit Groede is vrijdagmiddag om streeks half vijf licht gewond geraakt bij een aanrijding aan het Taverse in Groede. Het jongetje stak met zijn fiets de voetgangersoversteekplaats over en werd geschept door een perso nenauto, bestuurd door de Belg E. T. uit Middelkerke Van de H. liep wat schaafwonden op. briek, J. Trapman, is iets optimisti scher dan vorig jaar. Toen lag de produktie vanaf eind 1982 tot half 1983 stil. „Het verloop ten opzichte van vorig Jaar is verbeterd. De afzet is verbeterd en de voorraden nemen af', aldus Trapman Er wordt nu meer verkocht dan geproduceerd. Bij een gelijkblij vend prijsniveau is er relatief gezien meer duidelijkheid Trapman is voor zichtig gematigd over de stelselmati ge verbetering. Hij hoopt dat de her vatte produktie wat langer duurt dan een maand of zes. Bij de Aardenburgse Steenfabriek zijn elf mensen in dienst. SCHOONDIJKE - Met een ferme bil- jartstoot opende gedeputeerde R. C. E. Barbé vrijdag het vernieuwde lo geergebouw van de landbouwprak tijkschool in Schoondijke. Hij werd daarbij geflankeerd door de voorzit ter van het schoolbestuur. C. J. Alme- kinders. Na de officiële opening sprak de gedeputeerde de talrijke aanwezigen in de kantine van de school toe. Hii roemde het landbouwpraktijk on derwijs en sprak de hoop uit dat de vertrouwensrelatie tussen het land bouwonderwijs en het provinciaal be stuur in stand zou blijven. De nieuw en verbouw van de landbouwpraktijk school heeft in totaal 1,4 miljoen gulden gekost Er zijn 25 nieuwe lo geerkamers met sanitaire ruimten ge bouwd Verder is er een nieuwe stu- deerruimte annex leeszaal. Ook is er een zogenaamde rumoerige recreatie zaal, waar onder meer tafeltennis en biljartspelen zijn geïnstalleerd, De be staande eetzaal is evenals het oude logiesgedeelte enkel gerenoveerd. De werkzaamheden hebben ruim een jaar geduurd. De ingebruikname van de vernieuwde school werd bijgewoond door verte genwoordigers van do West Zeeuws- Vlaamse gemeentebesturen, land bouworganisaties en het landbouwon derwijs. Na het officiële gedeelte kre gen de genodigden de gelegenheid het gebouw te bezichtigen. Werk van leerlingen LHNO in IJzendijke in streekmuseum IJZENDIJKE In het streekmuseum West-Zeeuwsch-Vlaanderen Presen teert in IJzendijke is een tentoonstel ling te bezichtigen van werkstukken van leerlingen van de LHNO uit IJzendijke. De werkstukken zijn ver vaardigd in het kader van een project over gevels van IJzendijke. Aan het gevelproject, opgezet door lerares handvaardigheid Ellen Gerrit- se, hebben in totaal zestig meisjes uit de brug- en tweede klas deelgenomen. Met het project zijn de leerlingen ln totaal een kleine twee maanden 'zoet' geweest. Ellen Gerritse stuurde de leerlingen op speurtocht door Ijzen- J dijke om inspiratie op te doen. Een Bgj selectie van de werkstukken is tot A R- eind september te bewonderen in het f*5"' jpt streekmuseum. ja**- 'vVtföïfta Door de leerlingen is gebruik gemaakt AH van verschillende materialen, zoals 'TV brooddeeg, klei, metaal, hout en pa- MÊÊm pier. De werkstukken zijn aangevuld •- f met een kleine fotoserie van de hand De voorzitter van hel schoolbestuur, C. J. Almekinders middenen gedeputeerde R C E. Barbé irechts) spelen een van LHNO-concièrge R. Haerens partijtje biljart Een kijkje in het visserijmuseum in Bruinisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 34