ibliotheek Terneuzen in nel door bezuinigingen Nader overleg uitvoering vonnis carillonkwestie Gs willen de vlasteelt in Zeeland nieuw leven inblazen ^'ged wongen ontslagen vermijden Dorpsschool Waterlandkerkje volgend jaar basisschool PZC/ provincie II Filmhuis steunt actie zeezeiler Middelburger betrapt bij inbraak in bedrijf Vlissingen GAK biedt 1,35 min voor kantoor PZEM in Terneuzen Parlementariërs laken uitlatingen van burgemeester Ockeloen JaGeslaagd Vijf maanden geëist voor reeks inbraken Juni was koudste sinds 1972 DREIGENDE SLUITING AFGEWEND fteaae„esrScehterkvean„msi vmss. RUIMERE FINANCIËLE STEUN OVERWOGEN TERDAG 7 JULI 1984 TERNEUZENMinder geld, minder leden en minder uitleningen. Het ging de Gemeen- Het aantal volwassen lezers liep vorig schappelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek in Terneuzen in 1983, zo blijkt uit het feSje^dl'edendiJ™ va?3 jaarverslag, niet voor de wind. Het bestuur omschrijft '83 als 'het jaar van de voortdurende tot 4959. Bij de fonotheek stonden onzekerheden'. Belangrijkste boosdoener: de rijksoverheid, die al jaren bezuinigt op het bibliotheekwerk. het jaar daarvoor. Het aantal uitlenin gen daalde van 615.588 tot 591.867. De^emeentelijke bijdrage bleef in '83 reserve zodat de ergste dreiging wat Waar ne hoe bezuinigingen moeten Geld of geen geld. het bestuur heeft dm iron utnrHnn nittroctniri Hnt irnmt pnh. worden doorgevoerd is nog een punt besloten tot automatisering van de van discussie. Het bestuur: ,,Maar in catalogus- en uitleenadministratie, ieder geval zal getracht worden ge- Was dat besluit met genomen dan zou dwongen ontslagen te voorkomen", de bibliotheek in Zeeland in een isole ment terecht gekomen zijn. Andere Hoewel er in het jaarverslag met geen grote bibliotheken zijn wél al geauto- woord over wordt gesproken, is de matiseerd. kans groot dat het bibliotheekbestuur -ejijic, maar dat neemt niet weg dat kan worden uitgesteld. Het komt ech- iet béstuur in het jaarverslag somber ter onafwendbaar nader", moet vaststellen. ..De mogelijkheden om het werk op een aanvaardbare wj|ze te blijven uitvoeren, lopen sterk terug Dankzij een zeer voorzichtig woerd beleid in voorgaande jaren lebben wij de beschikking over enige non 222 MIDDELBURG - Het Filmhuis Meccano in Middelburg ver toont vrijdag 13 juli de film 'Veertig graden zuiderbreedte' met in de hoofdrol Julie Chris tie. Er worden twee voorstel linggen gegeven en de op brengst is bestemd voor het actiefonds voor de berooide Middelburgse zeezeiler Henk van de Weg. Zoals bekend, zonk het schip Tjisje van deze Middelburger tij dens de deelname aan de Ostar- zeilrace. De film die vertoond wordt, wordt gratis ter beschikking ge steld en gaat over een solozeiler die echter niet bestand is tegen de zee en de eenzaamheid De spannende avonturenfilm met dramatische afloop wordt ge draaid om 20.30 en om 23 00 uur in het Filmhuis aan de Pauw- poort. VLISSINGEN - De Vlissingse ge meentepolitie heeft vrijdagmorgen de 23-jarlge Middelburger P. van H. aan gehouden in verband met een inbraak in een bedrijf aan de Gildeweg de nacht ervoor. Van Hdie langs een gat in de muur aan de achterzijde het bedrijf was binnengekomen, werd op heterdaad betrapt door een lid van het personeel. Hij wist echter te ont komen. maar kon, ondanks het feit dat hij zich bij zijn inbraak had ver momd. in de loop van vrijdagmorgen worden aangehouden. Hij is na ver hoor en bekentenis op vrije voeten gesteld. op niet al te lange termijn zal moeten besluiten een van de filialen af te stoten. Vermoedelijk gaat het daarbij om het filiaal in Terneuzen-Zuid. Zuinig Het bestuur verzekert in het jaarver slag dat al geruime tijd de grootst mogelijke zuinigheid wordt betracht bij de bedrijfsvoering. Er wordt ge spaard op verlichting, op verwar ming en verder wordt er ook op MIDDELBURG - Het Gemeenschap- ander gebied aan kostenbewaking pelijk Administratie Kantoor wil gedaan. Desondanks vreest het be- 1.35 miljoen gulden betalen voor het stuur dat straks ook beknibbeld zal oude districtskantoor van de PZEM moeten worden op de .aankoop boeken en platen. TERNEUZEN 'Onzin nig en geen grondslag voor een gemeentelijk personeelsbeleid'. Op manier kwalificeren - Mejuffrouw Célèste di uit Vlissingen slaagde aan de parlementariërs P. State University of New York in Lankhorst (PPR). W. J. [Buffalo voor haar Master Degree in Willems (PSP) en Ernsting (CPN) opmer kingen van burgemees ter C. Ockeloen van Ter neuzen in verband met het ontslag van buiten dienstambtenaar André van Himme van de ge meentelijke sociale dienst. De kamerleden vallen met name over MIDDELBURG Voor de rechtbank lln Middelburg is vrijdag vijf maan- iating van burgemeester ïogtden gevangenisstraf geëist (waarvan Ockeloen in de PZC van [drie maanden voorwaardelijk) tegen 23 juni. Daarin merkt hij een 24-jarige jongeman uit Vlissin- Hijgen, die een reeks inbraken en dief- stallen had gepleegd in Middelburg 0 en Vlissingen. Drugsverslaving was de achtergrond van wat de officier justitie, mr Stein. moest noemen waslijst van feiten, waaruit een is gemaakt voor de telastelcg- ing'. Vaarmce wilde de officier duidelijk ere!nCkfwÊ houden !n zjln els- evenals TERNEUZEN Hc, laalste clcwiet het gegeven dat de jongeman F - - - - - -- --- -- igus F- nog maar weinig op zijn strafblad jhad Uit die waslijst had de officier „een keuze gemaakt en vier inbraken !9 met diefstal telaste gelegd. Ze dateer- aan de Axelsestraat 58 in Terneuzen. Dit blijkt uit de agenda voor de algemene vergaderingn aandeelhou ders van de energiemaatschappij. Die wordt maandag 16 juli gehouden in het hoofdkantoor in Middelburg (aanvang 14.00 uur). In plaats van het onderkomen aan de Axelsestraat heeft de PZEM sinds enkele maanden de beschikking over een nieuw districtskantoor aan de mr F J. Haarmanweg. Het GAK heeft geen belangstelling voor het bij het kantoor staande woonhuis en dat zal dan ook afzonderlijk worden ver over het besluit van b. catie 'onzinnig en geen kocht en w. het tijdelijk dienst- grondslag voor gemeen- Qp de agenda voor de aandeelhou- verband met Van Him- telijk personeelsbeleid dersvergadering staan verder brieven me niet om te zetten in deelt. van verschillende gemeentebesturen een vast, op: 'Nee, me- over de rookgsontzwaveling bij de neer Van Himme heeft De kamerleden willen conventionele centrale in Borsele. An- zlch bij ons kunnen be- voorts weten of de mi- dere hebben betrekking op de verde- kwamen. We hebben nister hun mening deelt ijng van de aandelen, hem daarvoor de gele- dat de betreffende uit- Besproken wordt ook de deelname genheid gegeven en nu spraak 'in een arbeids- van 30 procent van de PZEM in Covra. komt er ruimte voor ie- rechterlijk geschil dat Dat is een nieuw bedrijf voor de mand die werkloos is. nog bij de ambtenaren- opslag van laag-, middel- en hoogra- Als hij echt links zou rechter speelde, voor de dio-actief afval, waarin de centrale in zijn, was hij daar blij betrokkene hoogst on- Dodewaard en het reactorcentrum in mee'. aangenaam is, temeer petten een evengröot belang krijgen De parlementariërs van daar het toch al zijn De overheid krijgt de resterende tien klein links hebben die politieke betrokken- procent van de aandelen, opmerking voorgelegd heid is geweest die de Tenslotte kunnen de aandeelhouders aan minister J G Riet- aanleiding vormde voor nog praten over het door provinciale kerk van binnenlandse het niet verkrijgen van staten inmiddels afgewezen plan om zaken. Ze willen weten een vaste aanstelling en •bonusaandclen' aan de Zeeuwse gr of de minister dc kwaiifi- tot zijn ontslag'. meenten te verstrekken. op")', rip aei erzc de >n snet november van het vorig jaar, r pi ucrduiuia ircutru =htf „°m het openbreken van J„5rden oHfanle„, vos5c„. kalte„. «BS m Vlissingen. een kraak in een bokk<,„ e„ ern k Daar. «ad aan het Damplein ,n Middel- naa!l zijn er „hruikelljlufclowns erg met als bult een tv-toestel en Sa]tarin,.s acrobatc„. jre R et e goederen, diefstal van Marfa A ustl ee„ wordt paarbankboekjes en cheques uit een aangekond,gd -de senSatie' van raning aan de Jozef Israelslaan i aan in Middelburg. 'lede omdat de jongeman steed3 po- Ingen doet om zich van de drugsver- van Nederland, Circus 'Holi day*. viert feest. Het circus bestaat vijf jaar en dat wordt gevierd met een groot lustrumtournec door het - - hele land. De komende weken doet RLER tRR,!0.' he, circus eek Zeeland aan. he, programma treden leeuwen, tijgers, Jkingen en diefstal van spaarbank- eeljes en 700 gulden aan geld u„ een brand- Kennedy- «oog opdrijven' en tegen het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur dat het circus keer op keer een gevraagde Ier zich tot een milde eis. De recht- ink doet vrijdag 13 juli uitspraak circus neer up Keer een gevraagde garantiesubsidie weigerde begint de tournee dinsdag in Hulst (Zoete- vaart). Daarna ziet het programma er zo uit: woensdag Axel iSzydlowski- plein), donderdag Sas van Gent (Prin senkade), vrijdag en zaterdag Terneu zen (Java), zondag 15 juli Oostburg (parkeerterrein Albert Heijn). maan dag 16 juli Cadzand-Bad (Sleedoorn straat). dinsdag 17 juli Breskens (par keerterrein Handelshaven), woensdag 18 juli Goes (Evenemententerrein), donderdag 19 juli Westkapelle (Oude Zandweg), vrijdag 20 en zaterdag 21 juli Domburg (Sportveld Roosjesweg) en zondag 22 juli Vlissingen (parkeer terrein). In iedere plaats wordt 's middags om vier uur en 's avonds om acht uur een voorstelling gegeven. Alleen de aanvangstijden in Breskens wijken af. Daar begint de middag voorstelling om drie uur en de avond voorstelling om zeven uur. VLISSINGEN De maand juni was belangrijk te koud, maar ook te droog, terwijl het aantal uren zonneschijn in Zeeland on geveer normaal was, aldus het KNMI in Vlissingen. De koudste maand sinds 1972, hoewel juni 1977 even koud was. De gemiddelde gemeten tempe ratuur in Oost-Souburg lag rond de 14,2 graden tegen 15,1 graad normaal. Pas rond 20 juni kwam het zomerweer. Op die dag werd >n Kapellebrug een tempera tuur bereikt van 28.2 graden. In vergelijking tot 10 juni, toen in dezelfde plaats het kwik zakte tot 3,9 graden in de ochtend, een zeer wisselvallige maand. Het koude weer werd veroor zaakt door de overheersende noordwestelijke winden die via de Noordzee koude lucht uit het hoge noorden naar onze omge ving voerden. De hoeveelheid neerslag is Oost-Souburg was $7 fnm. terwijl er in een normale junimaand 58 mm valt. In totaal regende het 32 uur tegen 34 uur normaal. Vergeleken bij het noordoosten van het land. was het in Zeeland nog niet zo slecht. In Eelde werd slechts 95 uur zon gemeten, te gen 215 (217 normaal) in Vlissin gen, een verschil van 4 uur zon Per dag. De hoeveelheid regen °P verschillende plaatsen: Se- rooskerke (W) 35 mm. Ritthem ?2. Vlissingen 43. Zierikzee 55. s-Heerenhoek 56 en Kapelle- hhig 45 mm. De Italiaanse dompteur Gianfranco Franchetti treedt op met leeuwen en tijgers. Onderwijzer Ted de Blieck van de 'Leenhoutsschool' in Waterlandkerkje deelt ballons uit. WATERLANDKERKJE 'Onze school blijft!'. Het spandoek wap pert trots boven het hoofd van onderwijzer Ted de Blieck in Wa terlandkerkje. Zijn 'Leenhouts school' wordt volgend jaar omge vormd in een openbare basis school. En dat terwijl met slechts veertien leerlingen de landelijke norm (23 leerlingen) bij lange na niet wordt gehaald. „Het is een echte overwinning", vertelt De Blieck. „Maar de over winningsroes heb ik nog steeds met te pakken Daarvoor gebeurt er nog te veel". Toch werd er vrijdag uit bundig feest gevierd. Met kleurige tekeningen op het schoolplein, een zee van ballonnen en een door de ouders verzorgde frites-maaltijd was het een blije drukte in en rond de school Het is maar op het nippertje ge weest. De afgelopen jaren heeft het er heel donker uitgezien voor de Leenhoutsschool Van 42 leerlingen in 1979 naar 18 dit jaar is een dramatische terugval. De laatste twee jaar waren er geen eersteklas sers De Blieck „Het is een uiterma te zwakke zaak geweest" De sombere prognoses waren voor de oudercommissie en het onderwij zend personeel geen aanlèiding om bij de pakken neer te gaan zitten. Sinds oktober 1981 werd er driftig naar wegen gezocht om de dreigen de sluiting te ontlopen. In maart 1982 werd er een vergadering belegd met vertegenwoordigers van de ge meente Oostburg, de provinciale planologische dienst, het regionaal pedagogisch centrum Zeeland en het project kleine scholen. Extra leerkracht De voortvarende aanpak is volgens de onderwijzer doorgedrongen in Middelburg en heeft dus meege- speeld bij de beslissing van GS om Naar "aanleiding" v'a'n de óp die de R"1 in w«"'and' avond uitgebrachte advieren meld- 'f de Watert andkerkje rteh met sue- Overigens had de onzekere situatie ces aan voor het zogenaamde EAJ- project (experimentele arbeids plaatsen voor jeugdige werklozen). In dat kader werd voor een periode een nadelige invloed op het aantal leerlingen. Ouders die sluiting van Waterlandkerkje als een voldongen feit zagen stuurden hun kinderen ran virr jaar «cn öxt™"ee?ta,cïl nn ïorS"tSS de school gestationeerd. Geen S^^^lïomëf..NuTun nen we tenminste zekerheid verko pen. De school blijft, eindelijk we ten we waar we aan toe zijn" De oudercommissie wil de school de op overbodige luxe: sinds maart dit jaar telt de school maar één vaste leerkracht. De EAJ-kracht was een vooraichti- Wel werd er van provinciewege uit- dat het EAJ-pro- ™et"!n noe "ader worden ""W- isn tuag t/nnr hpt Werkt. Slopende periode drukkelijk ject geen garantie was voor het voortbestaan van de school. De oprichting van een peuterspeel zaal in 1983 was een tweede initia- Voor De Blieck ër een slopende tief dat volgens De Blieck een gun- periode afgesloten. Tussen hoop en stige invloed heeft gehad De kleu- vrees- „Je werd van de ene emotie terschool was wegens gebrek aan naar de andere geslingerd. Overal kinderen al opgeheven. Aanvragen werd een hoop onzekerheid ver- om kleuters vervroegd op de lagere kocht En dan moet je toch probe- school toe te laten werden door de ren je enthousiasme te behouden", rijksoverheid niet gehonoreerd. Volgend schooljaar wordt een begin „Dan krijg je toch weer iets van het gemaakt met de voorbereidingen Kerkje. Als het ene niet lukt. dan voor de basisschool. In 1985 komt er maar op een andere manier. De in elk geval een tweede vaste leer- peuterspeelzaal draait als een volle- kracht bij voor de kleuterklassen dige kleuterschool en wordt finan- Waterlandkerkje is de dans ont- cieel gedragen door de ouders Ei- sprongen De chte vreugde wordt genlijk hadden we vorig jaar al een getemperd door de dreigende slui- soort basisschool voor kinderen van ting van de openbare school in twee tot en met twaalf jaar. Officieel Groede. Als dat gevaar nu ook nog was er alleen een lagere school", wordt afgewend, dan is het feest aldus De Blieck. compleet. PRESIDENT RECHTBANK LEEUWARDEN LEEUWARDEN In het kort geding in de haren. Het carillon was namelijk worden gehanteerd, om ieder risico dat de stichting 'Ons Nationaal Mo- op bepaalde plaatsen door roest aan- van schade als gevolg van nieuwe nument', in feite de heer Pieter de getast, maar over de wijze waarop die roestvorming te voorkomen. 'Ons Na- Boer uit Drachten, tegen Aardenburg verwijderd moest worden verschilden tionaal Monument' had aangedron- had aangespannen heeft de president zij diepgaand van mening. gen op het staalstralen var, het caril- van de Leeuwarder rechtbank, mr W. Ion Dat is duurder dan het schoon- van den Berg. een tussenvonnis ge- De president van de Leeuwarder borstelen, waarmee volgens de ge veld. Hij gelastte de beide partijen rechtbank is tot de slotsom gekomen meente Aardenburg kon worden vol maandag 27 augustus 1984 voor hem dat de door de eisende partij voorge- staan, te verschijnen voor het geven van stelde methode van ontroesting van nadere inlichtingen en het treffen de klokkenstoel en de klokken moet J7 ffm EnstPll van een minnelijke regeling over het EsM! U WUSlVIl uitvoeren van het vonnis, dat de rechtbank in Middelburg enkele maanden geleden over de klokken stoel met 49 klokken heeft gewezen. Bepaald werd toen dat het omstreden carillon binnen dertig dagen naar de heer De Boer in Drachten terugge bracht moest worden. Bovendien be hoorde de gemeente Aardenburg er voor te zorgen dat binnen 90 dagen de klokkenstoel en de klokken in de oude staat waren opgebouwd. Over de uitvoering van het vonnis vlogen de beide partijen elkaar echter opnieuw SCHOONDIJKE Het dagelijks be stuur van de provincie wil proberen de vlascultuur in Zeeland nieuw le ven in te blazen. De ontwikkelingen op het gebied van de vlasteelt en -bewerking wijzen op een mogelijke opleving van die sector. Omdat het van groot belang is dat de nieuwe ontwikkelingen snel doorzetten, overwegen gs een ruimere financiële steun aan innoverende vlasactivitei ten via het provinciale werkgelegen- heidsfonds. Dat zei gedeputeerde R. C. E. Barbé vrijdag tijdens de ingebruikneming van de vernieuwde logeerruimte van de landbouwpraktijkschool in Schoondijke. De gedeputeerde wees in zijn toespraak op de initiatieven die het bedrijfsleven ontplooit om het 'dauwroten' van het vlas te verbete ren. De Russische methode, waarbij het vlas getrokken en meteen ontzaad wordt, en de methode waarbij het vlas tijdens het keren van het zaad wordt ontdaan, geven volgens Barbé hoop volle resultaten. Op verschillende bedrijven ln Zeeuwsch-Vlaanderen worden met provinciale steun investeringen ge daan of overwogen. Op die manier zou Zeeuwsch-Vlaanderen dc vooraan staande plaats in de zaaizaadteelt kunnen behouden. De gedeputeerde schetste in het kort de enorme terug gang van de vlasteelt in Nederland in de laatste dertig jaar. In 1955 werd er ruim 32.000 hectare verbouwd, in 1983 slechts 3.400 hectare. Hij noemde het opmerkelijk dat de teruggang in Ne derland veel sterker is geweest dan in de andere EEG-landen. Om te voorko men dat de vlascultuur helemaal ver dwijnt. moeten er volgens Barbé snel stappen worden genomen. De vak kennis, die er nu nog is. kan dan behouden blijven. Jonge ondernemers gaan zich door de nieuwe ontwikkelingen weer voor de vlascultuur interesseren. Snel hande len is bovendien noodzakelijk, omdat produktiecijfers aantonen dat Neder land als zaaizaadproducent door Bel gië dreigt te worden overvleugeld. Volgens de gedeputeerde overweegt de provincie ook in de aardappel- en uienverwerkende bedrijvigheid finan ciële impulsen te geven. Hij stelde in dat verband vast dat er discrimine rende effecten uitgaan van het regio naal beleid van de rijksoverheid. „De provincie Zeeland, met grofweg alleen de basistoeslag van de WIR wet investerings regeling), onder vindt hier grote concurrentie van de gebieden met een ruimer premié- ringsregime", aldus Barbé. Drinkwater Oranjezon bacteriologisch verontreinigd VEERE - Het drinkwater dat het pompstation Oranjezon le vert aan het noordelijk deel van Walcheren is zeer licht bacterio logisch verontreinigd. Boven dien zit er een algensmaak aan het water. Dit heeft de NV Wa terleidingmaatschappij Zuid- West-Nederland (WMZ) vrijdag laten weten. Uit voorzorg wordt daarom sinds vrijdagmiddag éen milligram chloor per liter aan het water toegevoegd, om er zeker van te zijn dat het voor consumptie geschikt blijft. De inspecteur van de volksge zondheid en de gemeentebestu ren van Domburg en Veere zijn van de maatregel op de hoogte gesteld. De oorzaak van de verontreiniging wordt gezocht in één van de waterwinkanalen van het pompstation, waar momen teel een sterke algenbloei is ge constateerd. Het gevolg hiervan is. dat het gewonnen water de biologische zandfllters heeft overbelast en er een doorslag heeft plaatsgevonden. De win ning uit dit kanaal is nu tot nader order stopgezet. Verwacht wordt, dat de toestand in de loop van de volgende week weer nor maal ls en de toevoeging van chloor gestaakt kan worden. De president concludeert voorts dat de gedaagde die extra kosten dient te betalen. Aan haar was immers door de Middelburgse rechtbank opgedra gen de klokkenstoel met klokken in oude staat te herstellen. Mr van den Berg gaat er trouwens ook vanuit dat de roestvorming in Aardenburg heeft plaatsgevonden. Die visie ziet hij ondersteund door de stelling van de gedaagde, dat zich roestvorming heeft voorgedaan op de plaatsen waar het carillon niet meer door schilders kon worden onderhouden. Mr van den Berg voelt echter niets voor het aanstellen van een deskundi ge die het uitvoeren van het vonnis van de Middelburgse rechtbank zou moeten begeleiden. De Stichting 'Ons Nationaal Monument' had ondermeer de benoeming van zo n deskundige gevorderd De president is van me ning dat nog niet met zekerheid kan worden aangegeven welke problemen zich kunnen voordoen bij de uitvoe ring van het vonnis. Zodoende heeft hij ook geen inzicht in de deskundig heid die nodig is voor het oplossen van die problemen. Mr. van den Berg vermoedt bovendien dat er vooral moeilijkheden zullen ontstaan tussen de eiseres en het bedrijf dat de werk zaamheden zal moeten uitvoeren. Op de zitting is gebleken, zo voert hij in dit verband aan. dat bedrijven waar aan offerte is gevraagd niet akkoord gingen met de mate van inspraak, die de stichting op dit punt wenst. Voor de problemen die dan ontstaan is Aardenburg. aldus de president niet verantwoordelijk Onder die omstandigheden wil hij tussen beide partijen en het bewuste bedrijf overleg, zodat bindende af spraken. die het uitvoeren van de werkzaamheden veilig stellen, kun nen worden gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 29