SPORT EN WETENSCHAP tussen startschot en finish is alles mogelijk zwarte markt wimbledon PZC/ weekendkrant harm kuipers: de mens zal altijd de zwakste schakel zijn WE ZIJN NET ZO GOED EEN STUKJE TRADITIE 9841 ZATERDAG 7 JULI 1984 23 Carl Lewis, de fenomenale Amerikaanse atleet, acht zich in staat straks in Los Angeles negen meter door de lucht te vliegen naar Olym pisch goud. Verder dus dan de 8 meter 90 centimeter, de |„eindeloze" sprong van Bob Beamon, zestien jaar geleden in de ijle Mexicaanse lucht. Het record van Beamon kreeg, toen het tot stand was gekomen, dadelijk legendari sche waarde. Verder leek een mens cp eigen kracht onmo gelijk te kunnen springen. Maar Lewis is er al een paar keer dichtbij geweest, zodat ook dit, waarschijnlijk meest tot de verbeelding sprekende sportrecord, de langste tijd heeft bestaan. Houdt het dan nooit op? Ongetwijfeld, maar voorspellingen over de uiter ste grens van het menselijk ;Vermogen zijn altijd ondeug delijk gebleken. Koen Jaap Eden in 1895 de 1500 meter lin 2,25,4 schaatste, geloofde toch nie mand dat dezelfde afstand ooit bin nen de twee minuten zou worden afgelegd. Heden ten dage valt nog steeds niet met zekerheid te zeggen wanneer de fenomenen in de sport de toele cijfers als een onneembaar ob- itakel zullen tegenkomen. Ondanks le intensieve bemoeienissen van we- «nschappers, van wie Harm Kuipers, lens wereldkampioen op de schaats in sinds acht jaar verbonden aan het llomedisch Centrum in Maastricht. proefschrift Francesco Moser: hand in hand met wetenschap Over het prestatievermogen van de mens handelde het proefschrift van doktor Harm Kuipers, de self-made (vereldkampioen van 1975. Hij heeft |ich gespecialiseerd in de spieren, woonde onlangs een symposium bij In San Diego en verhuist eind augus tus met zijn gezin voor tien maanden nuar de Verenigde Staten. Op een Universiteit bij Indianapolis gaat Kuipers onderzoekingen verrichten tn uitnodigingen voor lezingen op Midcre universiteiten hebben hem reeds bereikt. In het sportlaboratorium van de Lim burgse universiteit is Kuipers, zoals hij het zelf uitdrukt, „nu een beetje aan het afbouwen" en prepareert hij fich op zijn verblijf in Amerika. Tot tijn voorlopig laatste werkzaamheden In Maastricht behoort onder meer een proef met enkele studenten, tevens actieve wielrenners, die aan den lijve pullen ondervinden wat het betekent }m gedrogeerd op een racefiets te otten. Ze leveren op verschillende (Ijdstippen een inspanning op de ho metrainer; de ene keer is een onschul dig middel toegediend en de andere, Seer amfetamine Wanneer is bij hen Joch Kuipers bekend. „Ik weet niet •*at ik geef, zodat ik niet kan manipu- eren en je objectief kunt aantonen fat het effect is. Het is bekend dat het i(g]) mstekend kan werken als je er een Wjuggestief verhaaltje bij vertelt. Pas T achteraf hoor ik de code. Enkele resul- jaten zijn inmiddels bekend, als je ze Tji 1aast elkaar legt is er niet veel ver- lehil". «Sigentijdser is het gebruik van spier- \f'ersterkende middelen (anabolicai en Jormoonpreparaten, die het lichaam J la een zware inspanning snel moeten Vlerstellen, waardoor een intensievere glïaimng mogelijk is. Een schemerig en feieer discutabel terrein waar toppres- V®hes worden voorbereid. Panamerikaanse Spelen in Zuid- «imerika gaven een aardige indicatie "JSian het gebruik van de ongeoorloofde I^Juddelen, want toen de controle wa terdicht bleek vluchtte de ene (Ameri kaanse) atleet na de andere „gebles- Jjiierd" naar huis Toch is het en ^Wsplaatste gedachte dat hierdoor ie- i ïreen is afgeschrikt. De gebruikers I h vooral de bedenkers en verstrek- h ars van de middelen verkeren in de w ironderstelling de speurders naar iregelmatigheden voor te zijn in een Kuipers eindeloos lijkende race. Los Angeles lijkt daarom niet alleen de Spelen van de boycot te herbergen, maar ook die van de doping. tendentieus „Doping", zegt Harm Kuipers, „is een tendentieus woord. Wij spreken liever van farmacologie. Het zit erin dat die een belangrijke rol zal vervullen". Waarmee niet is gezegd dat Kuipers volledig achter die ontwikkeling staat. Eerst legt hij uit; „Het gebruik van anabolica is begonnen bij de kracht sporten. Door hoge doseringen ont staan grote spiermasssa's en aange zien kracht tot op zekere hoogte even redig is aan spiermassa, resulteert, resulteert dat in betere prestaties. Bij duursporten waren de ervaringen heel tegenstrijdig. In feite lukte het niet de prestaties op die wijze gunstig te beïnvloeden De laatste jaren is er een andere visie gekomen, de toepassing van anabole hormonen, die we zelf ook hebben onderzocht". Ter opheldering legt Kuipers uit: „Het hele wezen van training is her stel Je schopt als het ware je lichaam in de war en bepaalde klieren schei den hormonen af die het herstel rege len. Door dat proces ontstaat een hoger prestatievermogen dan daar voor mogelijk was, daarom word je van training beter. Alleen wat blijkt nu? Als je de Inspanning behoorlijk hoog opdrijft, zeg maar over de rooie gaat, blijft de hormoonafscheiding achter. Dat zou kunnen betekenen dat je herstel het laat afweten en je training geen effect meer heeft. Je pleegt dan afbraak. De tegenwoordige filosofie is zo'n beetje; Wat het li chaam weigert te doen geef je gewoon bij, zodat je toch goed herstelt en je aan kunt wat eigenlijk niet kon". grens Een kanttekening en een gewetens vraagstuk daarbij: „De ene atleet heeft van nature een sterke hormo- nenrespons, een ander niet. En in hoeverre mag je dan de natuur een handje helpen? Wat wij geven noe men we een substitutiedosis, datgene wat het lichaam tekort komt. Dan doseer je niet over. Bijwerkingen zijn eigenlijk niet aanwezig, als je met lage doseringen werkt, maar waar ligt de grens? Ik vind het een heel moeilijk probleem. Voor mezelf ben ik er niet uit". Sportmensen die hoge doseringen hebben gekregen moeten daarmee al zijn gestopt willen ze in Los Angeles niet tegen de lamp lopen. Kuipers; „Je kunt precies uitrekenen hoe lang harry hesseling een bepaalde hoeveelheid nog aan toonbaar is. Toch blijven daarna de positieve effecten nog aanwezig, al moet ik eraan toevoegen dat de we tenschappelijke onderzoeken in die richting tegenstrijdig zijn. Het is ook een heel moeilijk onderzoek We heb ben bij een atleet die over de rooie is gegaan wel ontdekt dat de hormooninvloed uitblijft en we den ken slechts dat hierdoor op een nade lige manier het herstel wordt bein- vloed. We zijn nu bezig te onderzoe ken of dat zo is. Tot dusver is dat niet onomstotelijk bewezen". Topsporters lopen, springen, fietsen (Moser), schaatsen en zwemmen om het hardst aan de hand van de weten schap. Op het gewenste moment kun nen de records uit de laboratoria rollen, zo schijnt het. Kuipers „Ik heb niet zoveel vertrouwen in de weten schap dat die het leveren van records volledig kan regelen. Je kunt wel ongeveer zeggen wat iemand gaat lopen op grond van de tijden die hij regelmatig heeft, gemaakt en bij hei schaatsen is het ook wel zo'n beetje te voorspellen als de een al heeft gereden en je de onderlinge krachtsverhou ding kent. Maar om te zeggen, ik test hem hier en morgen gaat hij daarom dat doen. dat laat zich heel moeilijk voorspellen. We zetten wel eens men sen op de lopende band en meten een aantal dingen Je kent dan bepaalde eigenschappen en kunt stellen, als het meezit moet-ie tussen die en die tijd kunnen komen. Maar om precies te zeggen wat het wordt, daar zou ik me niet aan durven wagen". ..Er zijn wel mensen die het proberen. Met een rekenkundige benadering van een prestatiecurve, waar een ze kere lijn in zit, kun je zeggen waar het moet uitkomen. Maar dat is zuiver theoretisch. Het feit dat ze er steeds naast zaten heeft ervoor gezorgd dat het niet in de openbaarheid is geko men De mens is nog altijd geen machine. Je hebt met de vorm van de dag te maken, waar we nog steeds geen vinger achter hebben gekregen. Zolang we dat niet in de hand hebben laat zich een prestatie niet voor hon derd procent voorspellen. En ik voor spel dat het ook niet lukt Ik ben daar blij om hoor Met welke middelen je het ook doet. de mens zal zelf de zwakste schakel in het geheel blij ven". De futuristische accommodatie die topsporters in staal stelt nieuwe re cords op de lopende band te zetten. Iaat zich moeilijk voorspellen. Veren de kunststofbanen. waarover atleten zich nog sneller kunnen voortbewe gen, zijn echter geen utopie. En de schaatsers gaan over vier jaar in Calgary op een overdekte baan om olympische medailles duelleren, zo dat weersinvloeden worden uitge schakeld. Kuipers: „Dan heb je het klimaat in de hand, dus ook het ijs. Je zult alle records weer moeten herzien en splitsen' in buiten- en binnenba nen, zoals er nu officieus een verschil is tussen hoogland- en laaglandba- nen".Juist schaatsrecrods zijn zeer betrekkelijk, omdat dc hooggelegen Medeo-baan het exclusieve bezit is van de Sowjet-rijders en soms van Oostduitsers. Daarom is voor anderen de lol er af. Kuipers „Ja. je kunt het daar bovendien treffen dat je de wind twee keer in de rug hebt. Wat ben je dan aan het doen? Ik kan ook wel fantastische tijden rijden van een berg af met de wind in de rug, Dan kan ik ook boven de vijftig kilometer per uur komen. Je moet natuurlijk wel eerlijk kunnen vergelijken." De Italiaanse wielrenner Francesco Moser profiteerde bij zijn dubbele uurrecordverbetering van de gerin gere luchtweerstand in Mexico. Zijn succes werd vooral toegeschreven aan de wetenschap. Kuipers: „Hij is begeleid door een dokter. Ik weet niet precies hoe het record tot stand is gekomen, maar de ervaring die wij met wielrenners hebben is dat er een heleboel aan de training te verbete ren valt. Men doet vaak maar wat en is niet optimaal bezig. Moser heeft in die dokter iemand gevonden die hem goed begeleidt en in de hand houdt". praktijk In Nederland lukt het wetenschap pers maar moeilijk direct invloed uit te oefenen op de gedragingen van topsporters. Dat vindt althans Harm Kuipers. „De praktijk wil van ons alleen maar pasklare oplossingen. Een recept dat voor iedereen geldt hebben we niet. We hebben een aan tal algemene regels wetmatigheden, en daarbinnen heb je verschillen, omdat niet iedereen gelijk is. Wij dragen onze kennis over aan trainers, die dat moeten interpreteren, maar de vertragende factor is vrij groot. De praktijk loopt vaak vijf jaar ach ter bij wat wij weten". Zo heeft het Oostduitse damesschaat- sen, dat ver boven andere landen is verheven, niet zo bar veel geheimen voor Kuipers Dat daar de toevoeging van hormoonpreparaten mede tot het hoge niveau heeft geleid wil hij niet publiekelijk beamen („Ik heb het niet uit de eerste hand"i. maar op de gewetensvraag of hij Nederlanders harder kan laten schaatsen met de kennis en wetenschappelijke moge lijkheden waarover hij en zijn colle ga's beschikken, zegt Kuipers ronduit •ja". Kuipers: „Er is veel aandacht ge schonken aan de bloedprikken bij de DDR-sporters. Die zijn niet het be langrijkste, die leveren alleen aan vullende gegevens op. Er gebeurt daar in principe niets meer dat hier ook mogelijk is. Trainen tegen het maximum aan. dat kunnen we hier ook. Maar dan moet je die sporters wel 24 uur per dag onder jc hoede hebben. Je kunt hier wel priktoestan- den doen, maar als je ze maar drie uur per dag ziet en niet onmiddellijk kunt ingrijpen als de eerste sympto men van overbelasting zichtbaar zijn, win je er niks mee". Wie vanaf het metrostation Southfields in Londen via de Church Road de kleine wandeling maakt naar Wimbledon, wordt over een afstand van 100 meter minstens tien keer ietwat samenzweerderig aangesproken. Telkens is de onopvallend bedoelde, maar overduidelijke vraag hetzelfde: of meneer misschien „spare tickets" heeft, kaartjes die hij te koop aanbiedt dan wel op zoek is naar een toegangsbiljet, om vele uren wachten in de kilometerslange mensenrij aan de overkant van de weg te vermijden. Kortom, je bent beland tussen de zwarthandelaren, die zich qua uiter lijk weliswaar in niets onderschei den van de gewone man, maar on dertussen wel dusdanig (financieel) zaken doen, dat elke rechtgeaarde jan-met-de-pet uit de fabriek of op kantoor zich ongelovig en hoofd schuddend over zoveel onrecht zijn rijtjeshuis zal opzoeken. De wereld van de „touts" of de „spivs". zoals de illegale kaartjesver- en opkopers in de Britse volksmond worden ge noemd, kent zijn eigen regels en wetten, waarbij - hoe kan het ook anders - alles draait om geld. Dat blijkt eens te meer tijdens po gingen om de heren aan de praat te krijgen over hun handel en wandel. Twee van hen willen best een sappig verhaal afsteken, „maar dan kost het je wel honderd pond de man". De verbaasde grijns wordt beant woord met een voor-niets-gaat-de- zon-op-gebaar, waarna het duo zich weer even snel omdraait en zich richt op eventuele klanten. Het „normale" interviewtarief blijkt 20 pond te zijn, ongeveer 90 gulden. Elke zwarthandelaar, verzocht om wat meer achtergrondinformatie en helderheid, heeft dat bedrag voor in de mond liggen, als een ingestu deerd antwoord op een bekende vraag. Maar kennelijk stoort de be- jeroen te nuijl langstelling van die „Dutch repor ter" de aanvankelijk gesloten gele deren toch meer dan men wil toege ven en al gauw meldt de eerste publiciteitsgevoelige „afvallige" zich. Chris Fowley (.ja hoor. je mag mijn naam rustig noemen") wil voor tien pond best tijd vrij maken, waar na de deal schoorvoetend zijn beslag krijgt. Tot wrevel van enkele passe rende collega's, die eerst zeker wil len weten of hij wel betaald heeft gekregen en hem vervolgens bij het horen van het ontvangen bedrag mopperend beschuldigen van valse concurrentie. „Jij zou het bij wijze van spreken nog voor niets doen ook". pakken in deze veertien dagen zelfs 40 a 50.000 pond". traditie De straat-spivs komen op alle moge lijke manieren aan hun handels waar. Ze kopen niet alleen toegangs bewijzen via het publiek, maar o.a ook van de 375 officiële All-England- Clubleden. van internationale ten nis vertegenwoordigers, spelers en zelfs scheidsrechters, die allen recht hebben op een aantal kaarten Met enige diepgaande speurwerkzaam- heden moet het voor de arm der wet dus een koud kunstje zijn om het zwarte circuit goeddeels te ontman telen. „Maar ach, we maken ook deel uit van het circus, wij zijn net zo goed een stukje traditie geworden", beseft Fowley. „En helemaal uitban nen kunnen ze dit toch met". Desondanks heeft de Britse politie een speciale eenheid van 20 recher- cheurs-in-burger rond Wimbledon geposteerd om al te opzichtig en vooral opdringerig zaken doen te gen te gaan. Tijdens het gesprek draait Fowley zich ineens om en begint hij nonchalant leunend over een hekje in het oneindige te turen. „Daar heb je ze al", fluistert de Londenaar, wanneer twee heren vlak achter ons langslopen, maar verder geen enkele aansalten ma ken om enige actie te ondernemen. „Meestal knijpen ze een oogje toe", weet Fowley. Wat niet wegneemt dat over de eerste week al 60 tot 80 van 2ijn collega's gearresteerd zijn wegens „illegal touting". En dat kan flink in de papieren lopen. „Als ze je pakken moet je 52 pond boete betalen, de tweede maal 60 en dat kan zo door gaan tot maximaal 100 pond. Een vriend van mij is in Oxford zelfs zes keer op een dag meegenomen, maar hij was net zo snel weer terug. Er lopen hier nu ongeveer 60 jongens rond die hetzelfde werk doen als ik, onder wie zelfs iemand uit Amerika. Ja. natuurlijk heerst er onderling veel rivaliteit, maar vechten of zo is er nooit bij. Het blijft beperkt tot zo nu en dan wat verbaal geweld". rijke kerel schemerig Fowley, een veertiger met een sym pathiek gezicht, zit al vijftien jaar „in het vak". Het zogeheten „tou ting" is zijn dagelijks werk, want de schemerige handel in toegangsbe wijzen blijft niet beperkt tot twee weken rondstruinen voor de hek ken van het Wimbledoncomplex. „Ik vertrek zo naar Wembley, daar is een popconcert met Elton John. Maar we komen ook wel in het buitenland. Ik was in Rotterdam toen de Rolling Stones daar optra den en binnenkort kun je mij weer zien bij de Formule-I-races op Zandvoort". Wimbledon betekent financieel ge- zaen echter het jaarlijkse hoogte punt voor de Britse zwarthandela ren, wat gezien de normale ticket prijzen niet zo verwonderlijk is. Voor een centre-courtkaartje op een maandag in de eerste week staat een bedrag van zes pond. Wie het even wel niet lukt die te bemachtigen, moet op de zwarte markt maar liefst 100 pond neertellen. Voor dinsdag is hetzelfde hoge bedrag vastgesteld: woensdag, donderdag en vrijdag „doen" 150 pond en de zaterdag zelfs 175. De mannenfinale, die legaal 16 pond kost om een zitplaats rond de hoofdbaan te krijgen, is na het aan spreken van niet-officiêle bronnen minstens pas voor de lieve somma van 250 pond (zo'n 1250 gulden) per persoon toegankelijk. De goedkoop ste staanplaatsen bedragen nog al tijd 30 pond Prijzen, die de laatste vijf jaar onveranderd zijn gebleven. „Busi ness is good", roept Fowley dan ook. „Al had ik duizend tickets tot mijn beschikking, ik zou ze alle maal kwijtraken. Maar helaas, de kaartjes komen minder makkelijk los dan vroeger. Ik heb er tot dusver 24 verkocht, wat betekent dat ik er nog 47 over heb voor de tweede week. OvVrn de hele periode ver dien ik minstens 2500 pond. maar met wat geluk kan het ook 5 a 6000 pond zijn. De echt grote jongens De reacties van het publiek op het zwarthandelen loopt volgens Chris Fowley nogal uiteen. „De Engelsen zelf zfjn „shocked", die roepen dat ze ons allemaal meteen in de gevange nis moeten zetten. De buitenlanders maken er over het algemeen geen probleem van en aan hen raken we dan ook het leeuwedeel van de kaar tjes kwijt. Vooral Amerikanen. Ita lianen en Fransen zijn goede kopers Ik had net een rijke kerel die ook voor zijn twee kinderen honderd pond betaalde Aan Australiërs heb ik de meeste hekel, om welk evene ment het ook gaat Die zijn arrogant en gemeen, proberen je altijd te bedonderen" Dat het Wimbledonbestuur zich niet erg druk maakt om de dubieuze transacties voor haar statige terrein, komt ook door de enorme winst die „The championships" opleveren. Vorig jaar bleek dat ibruto-bedrag) zeifs de 2,7 miljoen pond te over schrijden, ondanks hoge posten aan de uitgavenkant als onderhoud (bij na twee miljoen) en prijzengeld (1.1 miljoen). De overblijvende netto winst van ruim 1.8 miljoen pond werd gebruikt om het Britse tennis in al zijn geledingen te ontwikkelen. En de inkomsten van Wimbledon zullen nog wel verder stijgen. Het bezoekersrecord in 1983 (360.000) wordt dit jaar waarschijnlijk over troffen, want halverwege passeer den. mede dank zij het mooie weer. al bijna 210.000 mensen de kassa's. Dit gevoegd bij de almaar toene mende belangstelling van radio en tv - vorig jaar leverde dat de orga nisatie bijna vier miljoen pond op - kan het niet anders, of Wimbledon gaat het prijzengeld straks opnieuw verhogen. Voorzitter Buzzer Ha- dingham maakt daar geen enkel probleem van. „We willen de spe lers en speelsters graag laten mee profiteren van de goede zaken die we doen. Bovendien stijgen de reis- en-verblijfskostcn enorm en heeft Wimbledon een reputatie hoog te houden. Dat mag best wat geld kosten".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 23