Brokx trekt plan huurbelasting in m <aoM»©©i© VS: herbevestiging aanbod Sowjet-Unie goed nieuws Spanning Londen en Lagos na poging ontvoering ex-minister GROOT DIEPVRIESBABY IS NUMMER TWEE ra INRUIL MINDER KORTEN HUURSUBSIDIE Herstel van betrekkingen Caïro-Moskou \NEEKEND ANJELIERSTRAAT 5-7 Telefoon 0110Q 16810 DEN HAAG (GPD) - De jeugdlonen kunnen de komende jaren niet ont zien worden. In het kader van de bestrijding van de jeugdwerkloos heid zal het „onmogelijk" zijn de inkomens van de jongeren geheel buiten beschouwing te laten. Dat stelt het kabinet in een advies aanvrage aan de Raad voor het Jeugdbeleid over de toekomstige ont wikkeling van de inkomens van jonge ren. Om zo'n advies is al twee jaar geleden door de Tweede Kamer ge vraagd. Volgens het kabinet zal de inkomens positie van jongeren beïnvloed wor den door de uitkomsten van het over leg tussen regering en sociale part ners. Het kabinet neemt in de aanvra ge overigens verder geen standpunten in. Volgens minister-president Lubbers is de adviesaanvrage niet strijdig met het eerder door het kabinet ingeno men standpunt dat de jeugdlonen niet meer extra moeten inleveren. „Het gaat hier slechts om een advies aanvrage, en niet om beleid", aldus Lubbers. De ministerraad vraagt de Raad om advies over mogelijke maatregelen ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid zoals arbeidstijdverkorting, het werken met behoud van uitkering op praktijkleerplaatsen en een algemene verlaging van de loonkosten. Ook wordt de Raad voor het Jeugdbe leid gevraagd een mening te geven over eisen die aan inkomensregelin gen voor jongeren moeten worden gesteld, „bezien vanuit het perspec tief van een geleidelijke groei naar volwassenheid". Voorts stelt het kabinet een aantal leeftijdsgrenzen die in tal van wetten bestaan ter discussie en vraagt het advies over de relatie tussen verschil lende groepen jongere inkomenstrek kers, zoals werkenden, werklozen, stu denten en diensplichtigen. DEN HAAG (GPD) - Het plan een doorstromingsheffing ofwel huurbelasting in te voeren gaat niet door. Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) trekt zijn voornemens op dit punt in. Dat laat hij de ministerraad deze week in een brief weten. Het kabinet moet dan volgende week of later nog formeel besluiten over het al dan niet invoeren van de huurbelasting. Staatssecrtaris Brokx wilde de op- ders met hoge inkomens en lage huur verkapte belasting die huurders een brengst van de eventuele huurbelas- een extra heffing op te leggen. consumptiedwang oplegt. Het CDA ting (geschat op niet meer dan 500 De WD beschouwt het middel als een beschouwt het als een middel om miljoen per jaar) gebruiken om het systeem van indviduele huursubsidie in stand te houden. In Den Haag wordt aangenomen dat Brokx niet verder hoeft te bezuinigen op de huur subsidies in ruil voor intrekking van z(jn plan. Er was van meet af aan grote tegen stand (van vooral VVD-zijde) binnen de ministerraad en de Tweede Kamer tegen het plan van Brokx om huur- MOSKOU (TASS) - De Sovjetunie en Egypte zijn overeen gekomen hun diplomatieke betrekkingen te her stellen en ambassadeurs uit te wisse len. Het Sovjet-persbureau TASS, dat dit vrijdagavond meedeelde, zei dat Ale xander Belonogov ambassadeur in Cairo wordt. Belonogov heeft diverse functies op het ministerie van buiten landse zaken bekleed. Hij was van 1965 tot 1967 eerste-secretaris van de Sovjet-ambassade in Londen. Herstel In het eerste kwartaal van 1984 heeft het herstel van de produktie in ons land zich krachtig voortgezet. De pro duktie in de verwerkende in dustrie steeg met drie procent. (PAGINA 3) Carillon B. en ia. van Middelburg zijn van plan een krediet van hon derdduizend gulden aan de gemeenteraad te vragen voor het herstel van het carillon van de Lange Jan dat in zeer slechte staat verkeert. (PAGINA 5) Slechte zaak Nog altijd is er geen Neder landse ritovenoinning in de Tour. Peter Post z'n sombere voorspelling dreigt uit te ko men, hij vond de versnippe ring van Nederlands talent namelijk een slechte zaak voor de nationale wielersport (PAGINA 12) Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Financieel: 4 Provincie: 5, 6, 7, 8, 9,10 en 11 Sport: 12 en 13 Radio en televisie: 24 en 25 Week-endkrant: 15, 16, 17. 19, 21 en 23 ROTTERDAM (ANP) - De Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft tijdens een boring in de Rotterdamse wijk Charlois olie aangetroffen. De olie werd gevonden aan de Schulpweg op een diepte van onge veer 1.600 meter. De NAM heeft dit vrijdag meegedeeld. Er wordt nog verder geboord. De geprogram meerde einddiepte is 3 000 meter. De aardollemaatschappij wil de ge gevens van de boring eerst diep gaand analyseren voordat nadere mededelingen kunnen worden ge daan. De boortoren in de Rotterdamse wijk Charlois mensen met hogere inkomens uit goedkope gesubsidieerde woningen te doen verhuizen, zodat meer goedkope woningen vrijkomen voor lager be taalden. De PvdA steunde Brokx ook al niet omdat deze partij wel een huurbelasting wil, maar dan tegelijk ook een heffing voor woningeigena- All-in huren Brokx van schrijft tevens in zijn brief aan de kamer dat hij de zogeheten all-in huren, waarbij geen uitsplitsing wordt gemaakt tussen huurprijs en servicekosten, wil tegengaan. Hij wil in de wet vastleggen dat bij een all-in huur de minimaal redelijke huurprijs ais kale huurprijs zal gelden. De huur der kan dan zelf aan de hand van het zogeheten puntenstelsel de kale huur- prfis bepalen Vooral kamerbewoners moeten all-in huren betalen. De staatssecretaris staat echter niet achter een voorstel van de werkgroep servicekosten. Die werkgroep wilde de kale huurprijs vaststellen op 20 gulden per maand, als de verhuurder zou weigeren een uitsplitsing te ma ken van de all-in huur Overigens stelt de staatssecretaris ook een legcsheffing voor bij conflic ten die worden voorgelegd aan de huurcommissie. Huurder en verhuur der moeten ieder 25 gulden betalen als het conflict wordt voorgelegd, maar degene die in het gelijk wordt gesteld krijgt zijn geld terug. sk De Rotterdamse baby ROTTERDAM (ANP) - De zoge naamde diepvriesbaby, die don derdagavond in het Academisch Ziekenhuis in Rotterdam is gebo ren is de tweede in de wereld. Eerder werd in Australië een kind geboren, waarbij de zwangerschap bij de moeder tot stand werd ge bracht volgens de invriesmethode. Volgens prof.dr. G.H. Zeilmaker, die is verbonden aan het Fysiolo gisch Laboratorium van de Eras mus Universiteit, was de zwanger schap een toevalstreffer. Bij de vrouw, die donderdag is bevallen, werden via een operatieve ingreep twee eicellen verkregen. Deze wer den in het laboratorium bevrucht en na celdeling ingevroren tot 196 graden onder nul Een maand later, bij de volgende cyclus van de vrouw, werden beide embryos ont dooid. Dgarbij ging één embryo verloren. Het andere werd in de baarmoeder van de vrouw gepland en er ontstond inderdaad een zwan gerschap. De kans op een zwangerschap via deze methode ligt volgens het med- sche team tussen de toen en twin tig procent. De moeder van de Nederlandse diepvriesbaby was al 12 jaar onder behandeling om een baby te krijgen. Het Academisch ziekenhuis in Rotterdam transpla- teert alleen embryo's van de eigen ouders. Het invriezen en bewaren van de embryo's gebeurt alleen op uitdrukkelijk verzoek van de ou ders. In Rotterdam heeft men nu embryo's van zeven ouderparen in voorraad. De invriesmethode wordt niet ver goed door de ziekenfondsen. Het bestuur van het academisch zie kenhuis in Rotterdam heeft vrij dag besloten patiënten die om deze methode vragen, in ieder geval te behandelen. De patiënten moeten de kosten, ongeveer vijfduizend gulden, dan wel zelf kunnen beta len. AMERIKA STELT GEEN VOORWAARDEN VOORAF WASHINTON (DPA) - De regering van de Verenigde Staten is verheugd over een verklaring van het officiële Sowjetpersbureau TASS, waarin dc Sowjetunie bekendmaakt dat haar aanbod voor besprekingen over ruimtewapens nog van kracht is. Dit heeft een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken vrijdag in Washington ver klaard. Woordvoerder Allan Romberg noem de de verklaring „goed nieuws uit Moskou. Hij verklaarde verder dat het Amerikaanse standpunt inzake on derhandelingen over ruimtewapens onveranderd is en dat details over eventuele gesprekken via diplomatie- SLACHTOFFER ZAT IN DIPLOMATIEKE BAGAGE LONDEN (GPD/AP/RTR) - De rege ring van Nigeria heeft vrijdag een Brits verkeersvliegtuig naar het vliegveld van Lagos laten terugkeren en aan de grond gehouden, nadat de Britse politie een poging had verij deld om een Nigeriaanse oud-minis ter te ontvoeren die in zijn land is beschuldigd van corruptie. De cx- minister van transport Umaru Dikko werd donderdagmiddag voor zijn woning in Londen ontvoerd en enke le uren later op het vliegveld Stan- sted verdoofd teruggevonden in een kist, die diplomatieke bagage zou bevatten en geadresseerd was aan het Nigeriaanse ministerie van bui tenlandse zaken. Er werden ook drie Nigerianen, die volgens de politie tot de ontvoerders behoorden, in kisten aangetroffen. De 222 passagiers en 22 bemannings leden van het toestel van British Caledonian moesten meer dan 12 uur nadat hun vliegtuig was teruggekeerd op de luchthaven van Lagos blijven. Intussen is een aantal van hen met vliegtuigen van andere maatschappij en vertrokken, maar de Boeing 747 stond gisteravond laat nog steeds in Lagos aan de grond, aldus een woord voerder van British Caledonian. In Londen heeft de politie inmiddels 17 personen aangehouden, die ervan verdacht worden bij de ontvoerings poging betrokken te zijn geweest Ontkenning De Nigeriaanse ambassade ontkent met de zaak te maken te hebben, maar op het vliegveld Stansted zijn auto's en personeelsleden van de Ni geriaanse ambassade aangetroffen. Onder de arrestanten zijn negen Ni gerianen (onder wie de bemanning van het Nigeriaanse vrachtvlieg tuig), drie Britten, een Cyprioot, een Jamaicaan, een Tunesiër, een Gha- nees en een Israëliër, aldus de politie. De Britse politie onderzoekt of de drie mannen, die met Dikko in de kratten op het vliegveld zijn aange troffen, internationale huurlingen zijn. Dikko, een multi-miljonair die in Lon den in ballingschap woont, wordt door de huidige militaire machtheb bers van Nigeria gezocht wegens cor ruptie. Hij zou onder het burgerregi me van president Shehu Shagari die op 31 december vorig jaar bij een staatsgreep werd afgezet, vele miljoe nen aan steekpenningen hebben op gestreken. Bovendien zou hij aan het hoofd staan van een groep uitgewe ken rijke Nigerianen. die een staats greep tegen de militairen beramen. Het regime onder leiding van generaal Buhari wil Dikko terechtstellen, maar deze wist twee dagen na de coup uit Lagos te ontsnappen en via Benin en Togo naar Londen te vluchten. Umaru Dikko De ex-minister werd donderdagmid dag door twee gewapende Afrikaanse mannen voor zijn huis in West-Lon- den met een bestelbus ontvoerd en naar het vliegveld Stansted. vertrek punt van veel vluchten naar Nigeria, gebracht. Daar werd Dikko ingespo ten met verdovende middelen. Er werd vervolgens een buisje in zijn luchtpijp aangebracht, om te voorko men dat hij zou stikken. Samen met een 44-jarige man. die een medische opleiding zou hebben gehad, werd hij vervolgens in een kist gestopt. Twee andere ontvoerders stapten daarop in een tweede kist. De politie had na de ontvoering alle havens en vliegvelden gealarmeerd Vier uur later werd Dik ko gevonden toen een achterdochtige douanebeambte op het vliegveld Stansted twee verdacht uitziende kis ten in aanwezigheid van een Nige- riaans diplomaat liet openmaken. Dat kon, zo zei minister Brittan van Justi tie. omdat de documenten die de kisten onschendbaarheid moesten ge ven, ontbraken De 47-jarige Dikko werd na zijn bevrij ding naar een ziekenhuis overge bracht waar hij in de loop van vrijdag nacht uit zijn verdoving bijkwam. Zijn toestand werd vrijdag 'zeer bevredi gend' genoemd. ke kanalen moeten worden uitge werkt. De Amerikaanse regering stelt geen voorwaarden vooral, zo herhaalde Romberg. Het Russische persbureau had eerder op de dag het Russische aanbod van vonge week herbevestigd in septem ber in Wenen te gaan praten, maar herhaalde dat besprekingen zich moe ten beperken tot ruimtewapens al leen. Washington had het aanbod aanvaard, maai- eraan toegevoegd dat het de agenda wilde uitbreiden met gesprekken over de wijze waarop de afgebroken onderhandelingen inzake kemraketten kunnen worden hervat. Amerikaanse regeringsfunctionaris sen hebben onthuld dat beide landen inmiddels hebben gesproken over da ta. waarop de besprekingen zouden kunnen beginnen De Russische am bassadeur in Washington. Anatoly Dobrynin, keerde deze week naar Moskou terug met een boodschap van president Reagan. De woordvoerder van het Russische ministerie van buitenlandse zaken, Vladimir Lomeiko, verklaarde in Moskou overigens dat de besprekin gen niet kunnen beginnen, tenzij de VS akkoord gaan met een morato rium voor proeven met ruimtewa pens. HINDERPALEN BIJ OVERLEG BEGROTING Begrotingoverleg - Het kabinet heeft deze week de eerste besprekin gen gevoerd over de begrotingen voor 1985. Premier Lubbers wilde zich vrijdag na afloop van de vergadering van de ministerraad niet uitlaten over in houd en verloop van de besprekingen, maar zei wel goede hoop te hebben dat de zaak in de loop van volgende week kan worden afgerond „De zaak is zeker met eenvoudig en er valt nog veel te doen", aldus de minister-president. Hij erkende dat er nog een aantal hinderpalen zijn maar wilde met loslaten op welk terrein die liggen weg naar beter vra negen jaar oorlogvoe- 1 J.N ren is in Libanon het proces op gang gekomen, dat een eind moet maken aan de vijandelijkheden tus sen de elkaar bestrijdende groeperin gen en het begin is van een nationale verzoening. Het is geen gemakkelijke weg. die de Libanezen moeten afleg gen. Zij zijn de afgelopen jaren zo vertrouwd geraakt met geweld en verwoesting, dat het aanpassing vraagt weer een normaal leven te leiden. De alles overheersende vraag is of de betrekkelijk rust van nu stand houdt. De rivaliserende Libanese fac ties hebben in het verleden al tiental len 'vredesakkoorden' gesloten, die stuk voor stuk binnen uren of hooguit enkele dagen weer werden verbroken. Vrede is een onbekend begrip in Liba non; het zal dan ook een wonder heten als de sinds enkele weken met elkaar samenwerkende groeperingen de wa pens laten rusten. Maar hoop doet leven. Iets van die hoop en dat nieuwe leven kondigde zich deze week aan, toen het zogeheten veiligheidsplan van de nieuwe regering van nationale eenheid door de milities werd aan vaard. Dat leidde zelfs tot inlevering van zware wapens en het vrij baan maken voor het Libanese leger op plaatsen die tot voor kort werden beheerst door christelijke of moham medaanse milities. In de hoofdstad keert langzaam het normale leven terug, maar het mag memand verba zen als het geweld weer plotseling losbarst. In het verscheurde Libanon ligt de conflictstof zo hoog opgesta peld, dat het nauwelijks denkbaar is dat onder die omstandigheden vrede mogelijk is. Het land snakt er naar. maar de krijgsheren, die tien jaarlang hun eigen wetten hebben gemaakt, kunnen er wel eens anders over den ken. Voor het verdeelde Libanese volk, dat een hoge tol aan mensenle vens heeft moeten betalen in de afge lopen negen jaar. is het te hopen, dat de politieke leiders elkaar blijvend weten te vinden. Noch de christenen, noch de moslims kunnen het alleen recht voor hun land opeisen. Beide groeperingen zijn gedwongen naast en met elkaar te leven, ongeacht hoe groot de haat en 'eeuwige vijand schap' ook is. Het veiligheidsplan van de nieuwe regering is nog slechts het begin van een voorzichtige poging een politiek akkoord tot stand te brengen. Als één ding duidelijk is geworden in de jaren van verbitterde strijd is het dat belangryke politieke en economi sche hervormingen moeten worden doorgevoerd. De tijd dat de christe nen de enige machtsfactor van bete kenis waren in Libanon is voorgoed voorbij. Niemand beseft dat beter dan de christelijke president Gemayel. maar zyn middelen en mogelijkheden zijn beperkt. Politieke samenwerking van de vroegere vijanden moet de basis vormen van een nieuw Libanon Een land, waar de moslims - intussen numeriek in de meerderheid - geen tweederangs burgers meer zijn. maar dezelfde rechten hebben als de chris tenen. Als echter in ogenschouw wordt genomen hoeveel moeite èn strijd het heeft gekost om het veilig heidsplan' tot stand te brengen, dan is het zeer de vraag of de Libanezen er ooit in zullen slagen een politiek ak koord te bereiken. De optimisten in Libanon geloven dat een dergelijke overeenkomst mogelijk moet zijn. om dat elk van de groeperingen weet dat het uitblijven van een politiek ak koord zelfmoord op termijn is voor de natie. De vele pessimisten is dat ge loof in de toekomst van Libanon ontnomen. Zij wijzen er voortdurend op. dat het verleden niet kan worden uitgewist. De wonden van de burger oorlog zijn nog te vers. Sinds de Libanese krijgsheren in Lausanne met elkaar hebben ge praat over de toekomst van hun land is er toch wat veranderd in Libanon Het beperkte akkoord van eind maart van dit jaar heeft in elk geval geleid tot de vorming van een regering van nationale eenheid en tot de scheiding van de elkaar vijandig gezinde mili ties. Met de machtsdehng is een begin gemaakt, zodat de mohammedaanse meerderheid op dit stuk van zaken aan haar gerechtvaardigde verlan gens wordt tegemoet gekomen. Het proces dat nu in gang is gezet, moet stap voor stap de barrières slechten, die de verschillende groeperingen po litiek. maatschappelijk en sociaal van eikaar scheidt Dat is niet iets wat van de de ene dag op de andere tot stand komt Er moet vanuit worden gegaan dat sprake is van een proces dat vele jaren duurt en dat zich niet zonder hernieuwd geweld zal voltrekken. Het is een trieste constatering, maar de huidige situatie en de negen jaren van niet aflatende strijd laten geen andere conclusie toe. Libanon is op weg naar verzoening, maar de weg is lang en bochtig en het aantal obstakels haar het einddoel is niet. te tellen. Het zou onjuist z(jn de hoop op een beter Libanon op te geven, maar twijfels over een goede afloop zijn er wel. Dim Aanslagen Spanje In heel Span je zijn vrijdag acht tijdbommen ont ploft die vooral in Barcelona nogal wat materiële schade veroorzaakten. Er is één lichtgewonde. Volgens de overheid was er sprake van een afge stemde campagne van de anarchisti sche beweging GRAPO om angst aan te jagen De explosies hadden plaats in Madrid (meer dan één), Barcelona. Córdoba. Gijon. Mélaga en Sevilla. 1=

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1