...en dan leg ik wat zout onder de deurmat en doe een bepaalde spreuk... K Corns, een heel en- U^kele keer, komen er wel eens mensen bij me voor Zwarte Magie. Dan vragen ze: mevrouw Divina, zou je dit of dat voor me willen doen? Ik zou het kunnen, ik weet er erg veel van, eerlijk, zo waar ik hier zit. Maar ik zal het nooit doen, abso luut niet". De eerste kennismaking. De verslaggever heeft zijn jas nog niet uigetrokken, of de helderziende kijkt hem met een alles doorborende blik aan. „Jij leidt", zegt ze op een toon die zelfs geen kiertje voor enige tegenspraak open laat, „een zeer ongeregeld le ven". Zo, die zit. Maar ze is nog niet klaar. „Nee, nee, wacht even - ik zie je in een café, een cafeetje in een klein dorp ergens in Brabant, je zit er aan een tafel en je bladert wat kranten door, je bent met iets heel belangrijks bezig". Iers Het is het begin van een merkwaardig verhaal. Over f visioenen. De onafwendbaar heid van Het Lot. Een zak vol zieltjes. En over een paar kor rels zout onder de deurmat. De advertentie Op pagina 9 in zevende kolom onder hel kopje 'di.v,. sen' 'Mevr. Divina, nog steeds, al jaren begaafd helderziende Voor al nuw probl. schrift, of pers. consult. Tijdig afspr.'. De vijfde verdieping van een haveloos flatgebouw Legen de rand van Vlissin- gen aangeplakt. De inrichting van de huiskamer zou in de Wehkamp-gids niet misstaan. Onder een reproduktie van Michelangelo's 'Laatste Oordeel' en naast de pick-up een brandende kaars „Die kaars. ja. die kaars brandt bijna altijd. Het is een symbool van - ik weet eigenlijk niet hoe ik dat precies moet uitdrukken, het geeft me een veilig gevoel, ik brand hem voor alle mensen die bij mij op consult zijn geweest". Ze is even in de veertig, oogt goed verzorgd, blond haar, rookt filtersiga retten, praat zo nu en dan vrij ge- jaagd. Een type huisvrouw, dat ge zand vraagd zou kunnen worden voor een ierv Ster-spotje over wasmiddelen. Dat is e geenszins akelig bedoeld, we proberen er alleen maar mee te zeggen: ze lijkt werkelijk in niets op Hille Gille Tover aren» Ult de ollie B Bommelboeken. Een begrijpend glimlachje: „helder- ziendheld, de meeste mensen vinden het nog steeds iets mystieks, denken Ij™, altijd aan een zigeunervrouw, kaarten en een bolleke op tafel, de gordijnen dicht. Dat merk ik ook als ze hier n de# binnenkomen, ze verwachten gewoon I zoiets. Als ze weggaan zeggen ze al- goh. mevrouw Divina, u bent zo gewoon Maar ik ben ook maar een gewoon mens, ik hou niet van allerlei allures of toestanden". ..Je begrijpt, ik werk natuurlijk onder een pseudoniem. Want ik wil ook een j beetje privacy. Iemand heeft me die naam ooit eens gegeven. Divina, het betekent erg veel voor me, het bete- ,1 ^ent zoiets als goddelijkheid, helder- N»'-® ziend". 'uU|l Het hoge woord moet er maar meteen u't: de verslaggever bekent - enigszins ^•beschroomd - dat hij nimmer in de rij JPk zal gaan staan om een helderziende te raadplegen Het zij hem vergeven. U® Maar dat eeuwige wantrouwen, het stemt haar soms wat droef. „Ik krijg fffT We' eens telefoontjes van mensen die MB bij me op consult willen komen, maar zekerheid willen of ik inderdaad aWi dver helderziende gaven beschik. En dan vragen ze of ik via de telefoon eerst even kan vertellen in welke hoek liun bankstel staat, of zoiets. Maar dat doe ik niet. dat irriteert me mateloos. Als ze zekerheid willen hebben, dan moeten ze maar op consult komen" Ze snapt het wel, de verslaggever wil ook overtuigd worden, daar zit-ie ten slotte voor. Dus haar geheugen door gebladerd op zoek naar een paar verbluffende voorbeelden van haar kunnen. En ze vertelt. Over een hoog bejaarde heer uit de Betere Kringen, die hopeloos verliefd was geworden op een jong meisje - of mevrouw Divina hem misschien kon zeggen hoe dat zou aflopen. Nou. dat zag de helder ziende haarscherp - het zou niks wor den. En als de verslaggever iets mom pelt van: dat-kon-je-natuurlijk-op-je- vingers-natellen. gaat ze onverdroten verder. Vertelt dat haar hulp Is inge roepen bij de oplossing van een dief stal ('nee, die zaak is nog niet afge rond"). over een Belg die z'n gouden ring was kwijtgeraakt ('ik heb nog geen resultaat gehoord'i, en een Gou den Tip die mede geleid zou hebben tot de opsporing van een vermist minderjarig meisje. Haar sterkste troef bewaart ze voor het laatst. „Soms ben ik bang om het te vertel len Het was in Den Haag. een moord zaak. Op een gegeven moment kwa men ze naar me toe. Ik wist dat die jongen verdronken was. ik zag dat-ie tegen de palen hing in de Scheve- ningse haven. En dat was ook zo. Die jongen was vermoord. Maar ik heb nooit bij de dader kunnen komen". En vriend Cobes: „Gewoon een praktijk- voorbeeldje. Ze zei in oktober tegen mij: je zult zien, met Kerstmis zijn we alleen. En dat bleek te kloppen. Want met Kerst lag ik in het ziekenhuis in Bergen op Zoom" Alsof dat allemaal al niet genoeg is: „ik droom wel eens dingen die exact uitkomen. Soms na een half jaar of een jaar". En wat ze ook heeft: „ik krijg dezelfde pijnen als iemand an ders Dat gebeurt heel dikwijls. Van de week nog een frappant voorbeeld D'r kwam een mevrouw met trombose in haar been. Ik had een dag nodig om die pijn kwijt te raken". visioen De vraag klemt: hoe komt mevrouw Divina aan haar helderziende gaven? Het antwoord is even simpel als verrassend: zij is gezonden door de Allerhoogste. En de bandrecorder re gistreert het verhaal hoe zij als zes jarig meisje („ik was toen heel erg ziek - een longaandoening") een Vi- soen kreeg. „Ik zag een heel mooi dal met veel mensen, die allemaal zon gen. En ik zag met mijn eigen ogen dat God tussen hen in stond. Hij riep me en zei: ik zal je een boodschap meegeven: als je groot bent. zul je een helper van waarde zijn". „Op die leeftijd - ik had het wel vaker. Dan zei ik tegen een vriendinnetje- ik ga naar huis om beelden te bekijken. Daar begreep ze dan mets van. Maar als ik mijn ogen sloot, zag ik allemaal kleuren. En ik hoorde muziek. Toen wist ik nog niet wat er precies met me aan de hand was. Dat begrijp je later pas". „Ik was 28 en lag weer naar die beelden te kijken. Toen hoorde ik een vertrouwde Stem die tegen me zei: tot nu toe heb je alleen maar beelden en kleuren gezien. Maar nu is de tijd gekomen, dat je andere dingen gaat doen". Trouwens, het schijnt zo'n beetje in de familie te zitten. Want: „mijn over grootvader was magnetiseur - hand oplegging, dat kon mijn overgrootva der. Mijn opa had dat ook. Ik kan me nog goed herinneren - ik had een knobbel op m'n pols, daar had ik erg veel last van. Als ik pijn had. dat was willem j. van dam mijn eerste loop uit school naar opa. En dan zei-ie: kom maar hier, ik zal je even helpen, zijn hand erop en het was weg, absoluut" „Ik ben geboren in Katwijk aan Zee. Maar ik heb overal gezworven. Ik ben zeventien keer verhuisd. Ik word steeds geroepen - dat is heel gek - naar plaatsen, waarvan ik voel dat de mensen mij nodig hebben. Het is een gevoel dat ik zelf niet thuis kan brengen Het is alsof ik gedwongen word Voor ik in Vlissingen kwam wonen, heb ik een tijdje in Brabant gewerkt, ik heb in Overijssel gezeten, in Groningen" Heel even dreigt het gesprek een onaangename wending te nemen als de verslaggever maar blijft doorzeu ren over de tarieven die de helderzien de in rekening brengt. Dat blijkt een heikel punt, waarover ze blijft zwij gen. Omdat ja, de fiscus en zo. begrijp je wat ze bedoelt? „Ik krijg hier mensen binnen van allerlei niveau's. Van modaal tot aan de Rotary. Vooral veel Belgen, die toch meer in dit soort dingen geloven dan de nuchtere Hollander. Maar of het nu om een fabrieksarbeider gaat of om iemand die veel geld heeft, ze krijgen van mij een zelfde benadering. Want geld stelt totaal niks voor. De prijs die ik voor een consult vraag, varieert. Commercieel heb ik nooit willen werken. Maar ik kan het me niet permiteren om mets te vragen - de advertentiekosten. snap je wel? Maar ik wil er niet echt aan verdienen. Aan heel veel mensen vraag ik hele maal niets. Ik wil hen juist iets ge- levensgevaarlijk „Ik zie het al als ze binnenkomen, als ,ik de deur opendoe, dan voel ik de problemen al. Negentig procent van de consulten heeft te maken scheidin gen en narigheid. Als je de gesprek ken mee zou maken, de brieven zou lezen - het is een kruis, zo groot is de ellende, wat mensen elkaar aan kun nen doen. De problemen waar ze mee zitten zijn vaak zo intiem, dat hun eigen partner er meestal niets vanaf weet. Als ik je vertel, alle tranen die al op deze bank gestort zijn...". „De meesten die om een consult vra gen, zoeken een oplossing voor hun problemen. Nee, die oplossing kan ik niet geven, dat bestaat niet. Want Het Lot is onafwendbaar Maar ik kan ze wel een waarschuwing geven. Wantje moet Het Lot niet tarten. Dat is levensgevaarlijk, pertinent. Als jij morgen een vliegreis bestelt en ik zeg tegen jou: jongen, ik voel aan dat je met moet gaan. en je gaat toch. dan tart jij Het Lot". Even doet ze als of ze het met hele maal begrijpt - de vraag was: of ze zich kan indenken dat sommige boze ton gen beweren dat mensen zoals zij, een slaatje proberen te slaan uit de ellen de en wanhoop van goedgelovige lie den. Maar dan: oh ja. zeer zeker, want ook haar ambacht kent beunhazen en oplichters, die er alleen maar op uit zijn om er zelf financieel beter van te worden. Maar met de hand op haar hart; aan dat soort praktijken zal zij zich nimmer bezondigen. Want het Kwaad straft zichzelf. „Vroeg of laat leidt dat tot Zwarte Armoede". Zeker wel handig, veronderstelt de verslaggever, om helderziend te zijn, wantje kunt je eigen levensloop voor spellen. Mis „Van mezelf zie ik niets, totaal niets. Was dat maar waar. dan had ik mijn leven kunnen voorzien en dan had ik het heel anders gedaan Sterker nog: de helderziende blijkt een slopend bestaan te leiden. „Je bent nooit ontspannen, je bent altijd met dingen bezig. Het is een enorme geestelijke inspanning, het vergt ont zettend veel energie Als ik vijf of zes consulten op een dag heb. ik lees de brieven en ik zie de foto's - je mag best weten: mijn sterkste punt is fotobe werking en verder voorwerpen, die zijn vaak ook heel veelzeggend - dan ben ik geestelijk totaal uitgeput Dan zeg ik tegen hem (knikt in de richting van vriend Cobes): neem me even mee naar het strand. En als ik daar dan ben - dat klinkt voor iedereen die dat niet begrijpt heel gek - geef ik het aan de zee Ik heb altijd het gevoel dat ik een zak met zieltjes moet meesjou wen. Ik leef eigenlijk niet alleen, soms leven er veel meer mensen in me. Het gebeurt wel, dat ik iemand in een winkel zie en dat ik er naar toe wil lopen. Om een waarschuwing of iets dergelijks te geven, of een bemoedi gend woord' „Als ik de toekomst voorspel, ga ik nooit verder dan vijf jaar. Ik zou het wel kunnen, maar vijf jaar is in een mensenbrein zo ver weg, dat vind ik genoeg. Ze vragen me vaak word ik oud? Maar ik zal nooit en te nimmer - daar heb ik een gelofte op afgelegd - dood of een ongeluk voorspellen, ab soluut niet, daar kom ik niet aan. Want weet je wat het Is- wanneer de mensen bij mij zijn - ik heb het nooit over cliënten, het zijn mensen - kun nen ze dat misschien nog wel verwer ken. Maar als ze buiten staan, staan ze alleen Ik kreeg hier vanmiddag nog een jonge jongen - ziek. Ik voelde dat-ie zou sterven. Maar dat kon ik 'm niet vertellen. Ik heb alleen maar tegen 'm gezegd: asjeblieft, ga naar buiten, geniet van het leven". zout onder de mat „Soms, een heel enkele keer, komen er wel eens mensen bij me voor Zwarte Magie. Dan vragen ze: me vrouw Divina, zou je dit of dat voor me willen doen? Ik zou het kunnen, ik weet er erg veel van, eerlijk, zo waar ik hier zit. Maar ik zal het nooit doen, absoluut niet. In het verleden heb ik er wel eens iets mee gepro beerd, ik zal het nooit meer doen. Nee, wat dat was. dat vertel ik niet, dat hou ik liever voor me". „Toch, soms hè. zie ik wel eens zulke vervelende dingen om me heen. dat ik denk van: zou dat of dat maar eens gebeuren. Maar wat heb ik er aan om iemand ziek te maken, ik vind dat ik daar heel voorzichtig mee moet zijn. Ik heb toevallig pas nog een mevrouw bij me gehad die het ook aan me vroeg, maar nee. ik doe het niet" „Ik noem maar een simpel voorbeeld: zout onder de mat. Stel: jij wilt me kwaad doen en bij mij binnenkomen. Als ik dan wat zout onder de mat leg en ik doe een bepaalde spreuk, dan durf jij de drempel niet over. Die spreuken, ja. die moetje leren Ik heb ze geleerd van een Oosterse dame. een oude dame. maar ze heeft me altijd gewaarschuwd om het nooit te gebrui ken". „Het wordt hier in Nederland gedaan, absoluut. Ik lees wel eens dingen in de krant, waarvan ik denk: hé wat 1 vreemd, da's onverklaarbaar, daar zou best Zwarte Magie aan te pas gekomen kunnen zijn. Maar Je moet er heel bekwaam voor zijn. D'r zijn spreuken voor, en wierook, het zijn bepaalde geestoproepingen, het ge beurt meestal in de nachtelijke uren, het heeft te maken met veile maan Maar nu praat ik over dingen waar ik eigenlijk liever niet over praat" Het moet er toch maar eens van komen: of de helderziende misschien een blik in des vers'aggevers toe komst zou willen werpen. Pech gehad, dat zal niet gaan. Want zulks vergt een intense concentratie en boven dien. ze heeft nog een afspraak Maar als de verslaggever nog eens terug wil komen en z'n perskaart achterlaat, dan kan ze zich op z'n fotootje concen treren. Afgesproken. Enkele weken later De helderziende is inmiddels voor de achttiende keer verhuisd De verslaggever wacht een i bittere teleurstelling. Z'n perskaart is tijdens de verhuizing In het ongerede geraakt en een dag geleden pas weer boven water gekomen. Maar ze wil hem toch niet helemaal met lege handen naar huis sturen „Ik weet", zegt ze. „dat je niet bij de PZC zult blijven, dat je naar een groot gebouw verhuist, ergens boven in Nederland". Voor we onze koffers pakken en ons ontslag indienen maar even snel dit verhaal uitgewerkt. Want je weet het tenslotte maar nooit PZC/ weekendkrant .1 U ZATERDAG 7 JULI 1984 aravd Ik-, U 977. KÏSf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 19