Zeeuwse lekkernijen op culinair festival Goes Er is niemand meer, die nog zegt dat ik gek ben 3 LERAREN OP STAGE Centrale Premiekeuring van Warmbloed Paardenstamboek PZC/ provincie 1 VAN 26 JULI TOT EN MET 28 JULI Examenresultaat minder dan verleden jaar bij Agrarische School Goes DE 5 PROCENT VAN DIRK MEIJER n UITGESLETEN TANDWIEL WEER PASSEND MAKEN >d JÖ&u.W» VRIJDAG 6 JULI 1984 13 GOES De liefhebbers van Zeeuwse lekkernijen loopt het water nog in de mond als ze terugdenken aan het eerste Goese Horeca Culinair. Een twintigtal ondernemers zette zijn beste beentje vorig jaar voor, met het aan de man brengen van allerlei Zeeuwse produkten. Dat waren onder meer bolussen, Zeeuws fruit, mosselen, kreeften en ander zeebanket, babbelaars, salades en als hapje bij een koel glas bier een bakje alikruiken die in Zeeland beter bekend zijn als krukels. Ook dit jaar komt er weer een Horeca vereniging Horeca Goes is een werk- belangstellenden, dus dat was een Culinair in Goes. Aangemoedigd door groep gevormd waarin onder anderen enorm succes. Maar toen hadden we het succes van vorig jaar hebben de Bert Ooijen zitting heeft. Deze werk- dan ook prachtig weer, want daar leden van de vereniging Horeca Goes, groep houdt zich bezig met de voorbe- staat of valt alles mee. We hebben in samenwerking met enkele andere reidingen van het culinaire festival, tegen elkaar gezegd dat het niet per se ondernemers uit de Ganzestad de geld moet opleveren, het mag ook koppen bij elkaar gestoken voor een PfOttlOtie (jO€S beSt Wat kosten- Het gaat nameliJk in tweede festival waarbij eten, drinken en gezelligheid voorop staan. Uit de de eerste plaats om de promotie „Vorig jaar trokken we zo n 55.000 de stad Goes", vertelt Ooijen. Na het succes van vorig jaar de verschillende deelnemers dan ook erg enthousiast om weer allerlei activitei ten in het kader van het festival aan te pakken. Ooijen heeft dat enthousias me wat moeten temperen omdat het weer wel eens roet m het eten zou kunnen gooien. De opzet van het gebeuren is nagenoeg dezelfde als vorig jaar. Het Goese culinaire festival wordt donderdag 26 juli geopend om 11.00 uur en duurt tot zaterdagnacht 28 juli om 24.00 uur. Iedere avond is er m een muziektent levende muziek met op donderdagavond de Fenders, vrijdag avond een Beiersq Kapel en zaterdag avond de band Guiness, afgewisseld met optredens van de Latijns-Ameri kaanse groep Rossa Nova. Deze optre- dens beginnen steeds om 20.00 uur. De deelnemers staan in carré-vorm opgesteld en bestrijken op die manier de helft van de Grote Markt in Goes, voor het stadhuis. In dat vierkant staan 350 terrasstoelen en bijbehoren de tafels opgesteld, dat zijn er vijfti meer dan vorig jaar. Palingrokerij In totaal doen dit jaar negentien ondernemers mee. Zij beschikken over acht plaatsen waar bier getapt wordt, terwijl de overige deelnemers voor de hapjes zorgen. Nieuw dit jaar is een palingrokerij, die de bezoekers van het culinaire festival in de gele genheid stelt vers gerookte paling te proberen. Verder verzorgt een Goese slagerij een barbecue, er zijn Belgische bieren en er is een ijsstand. Naast de muzikale activiteiten 's avonds is er overdag achtergrondmuziek te horen en zater dagmiddag is er een biertapwedstrijd om 14.00 uur waar iedereen aan mee kan doen. Evenals vorig jaar is het de bedoeling dat de bezoekers munten kopen bij een van de drie kassa's en met die munsten kan in iedere kraam worden betaald. Verder wordt er ook een prijs uitgeloofd voor de fraaiste kraam, want - zo stelt Ooijen - het had vorig jaar wat aankleding betreft wat gezel liger gekund en daar proberen we dit jaar wat aan te doen. Hij voegt er aan toe dat ook geprobeerd is de omroep organisatie Veronica naar Goes te lokken, maar daarvoor was men te laat Met die ervaring in het achter hoofd worden nu al stekken gestoken om voor volgend jaar de opname van het televisieprogramma Nederland Muziekland naar Goes te halen. Als dat zou lukken is, aldus Ooijen. een van de doelstellingen van het culinai re festival al geslaagd, namelijk Goes promoten Een beeld van het Goese Culinaire Festival van vong jaar waarbij de bezoekers zich tegoed konden doen aan Zeeuws zeebanket. LAM GESTOLEN IN SLUISKIL SLUISKIL - In de nacht van woens dag op donderdag is uit een weiland in de Koegorspolder bij Sluiskil een lam gestolen. Het was eigendom van de Sluiskillenaar W. D I Iet lekkerste lekker dut er bestaat is een warme krentenbol die je niet helemaal ipensnijdt, vliegensvlug een klontje echte boter ertussen en lang zaam, zelfs behoedzaam oppeuzelen. Lekkerder kan niet. Méér dan lekker GOES Met hel streven van de docenten aan de rijks middelbare agrarische school in Goes om de leerlingen datgene hij te brengen op grond waarvan ze later zelfstandig weloverwogen beslissingen kunnen nemen, blijken nogal wal studenten moeite te hebben. I>at vertelde direc teur ir W. M. Markusse donderdag middag tijdens de uitreiking van de diploma's aan de geslaagde leerlin gen. „We boren wel eens iemand zeggen: je moet hier constant naden ken, vertel liever maar hoe het moet", zei bij. Markusse begon zijn toespraak met de vaststelling dat het eindexamenre sultaat dew; keer wat minder was dan in andere jaren: van de 92 kandidaten zakten er 9 Hij vroeg zich af wat daarvan de oorzaak kan zijn „Zijn het de onzekerheden in de maatschappij die frustrerend werken?", opperde hij. „Onzekerheden over het overschot aan landbouwprodukten, de superhef fing op melk. de prijsverlaging van granen en suiker, de ontwikkeling van de schaalvergroting en het probleem om een baan te vinden" Voor iemand die vroeger naar de landbouwschool ging was het vanzelf sprekend dat hij boer zou worden en dat hij het vrijwel net zo zou doen als zijn vader en zijn grootvader. Compu tertechnieken en constante bijscho ling speelden toen nog geen rol. Mar kusse: „De meesten hadden genoeg aan wat Bram uut de Slik'oek m het ZLM-blad schreef" Hij zei zich ervan bewust te zijn dat het voor sommige mensen verlammend kan werken dat ze steeds opnieuw een keuze moeten maken. Volgens de directeur van de middelbare agrarische school houdt menige leerling vast aan de zekerhe den en de schijnzekerheden van het heden of zelfs aan die van de toe komst Hi| vertelde „Een leerling heeft wel eens tegen me gezegd: laten we maar een biertje gaan drinken en niet praten over de toekomst, want daar word ik zo onrustig van" Struisvogel Bij het onderwijs aan de school, zo verzekerde Markusse, wordt heel na drukkelijk geprobeerd de struisvo- gelmentalitcit bij een deel van de leerlingen te doorbreken. Markusse had bij de eindexamenkan didaten nagevraagd wat ze van plan zijn na het behalen van het diploma te gaan doen. Uit de tweejarige oplei ding wil 54 procent boer worden. 40 procent zoekt of heeft een baan en de overigen gaan verder studeren. Van de driejarige opleiding zoekt 58 pro cent het in een toekomst als boer, 33 procent gaat op een andere manier aan de slag en de rest wil aansluitende studies gaan volgen. V'LISSINGEN „In het begin waren er collega's, die zeiden: Meijer eigen lijk zou je een schop voor de donder moeten hebben. Maar ze zijn nu volle dig omgedraaid. Op dit moment is er "iemand meer, die zegt dat ik gek ben". Het klinkt misschien een beetje wrang, maar de feiten die de RSV- enquétecommissie tot dusver boven tafel heeft gekregen, komen het on- dememingsraadslid D. Meijer van de Koninklijke Maatschappij De Schel de in Vlissingen aardig van pas. Steeds meer van zijn collega's steu nen hem in zijn pogingen om de directie van De Schelde via juridische weg te dwingen de KMS-werknemers alsnog een bonus (vijf procent van het jaarsalaris) uit te betalen. Zeker nu gebleken is. dat de leden van de raad van bestuur van RSV zichzelf comfor tabel in de watten hebben gelegd, terwijl de werknemers vanwege de financiële moeilijkheden bij het con cern een deel van hun salaris moesten inleveren. „Sommigen beschouwen me mis schien nog steeds als een soort Don Quichotte. Maar ik jaag geen molen tjes na Ik geloof in recht" Dirk Meijer 155). de dwarsligger in de ondernemingsraad van de Koninklij ke Maatschappij De Schelde. Om de haverklap heeft Meijer (hij zit sinds een jaar of vier namens de 'Vrije Lijst' In de or) het aan de stok met de directie en de vakbonden. Geen gele genheid laat hfj onbenut om een be schuldigende vinger uit tc steken in de richting van de KMS-top, de vak bonden en z'n mede-ondernemings raadsleden: zij spelen allemaal onder één hoedje, zijn allemaal schuldig aan de problemen waarin De Schelde te recht is gekomen. Noch de bonden noch de directie hebben Meijer tot dusver erg serieus genomen. Maar dat weerhoudt hem er niet van om, waar hij kan, zijn kritiek te blijven spuien. „Ik ben gewend om iedereen de waar heid te zeggen. Ik ben geen gore kankerkop, ik ben een kritikaster Bonus Eind vorig jaar baalde Meijer zich opnieuw de gram van de directie, de bonden en de ondernemingsraad op de nek door naar de rechter te stap pen in een poging de KMS te dwingen de Schelde-werknemers alsnog hun jaarlijkse bonus uit te betalen. De eerste slag heeft Meijer verloren. De kantonrechter stelde hem in het on gelijk. Maar Meijer is niet van plan het nu al op te geven. Hij heeft bij de rechtbank in Middelburg hoger be roep aangetekend. Een geheugenopfrissertje: sinds het begin van de jaren '70 kregen de Schelde-werknemers aan het eind van het jaar een bonus van vijf procent over hun jaarsalaris. Minister Van Aardenne van economische zaken maakte daar een eind aan. Een van de voorwaarden die de minister destijds aan de steunverlening aan de KMS verbond, was, dat de bonus zou wor den afgeschaft. Daarover werd vong jaar november na veel touwtrekken overeenstemming bereikt door de bonden, de ondernemingsraad en de directie. Meijer woedend: ze hadden de Schelde-werknemers laten vallen als een baksteen. Want. redeneert hij. die bonus vormde een essentieel on derdeel van het salaris. En de winst- delingsregeling die er voor in de plaats is gekomen, zegt Meijer, stelt m de praktijk niks voor. Immers, willen de Schelde-werknemers aanspraak maken op een winstdelingsregeling dan zal de KMS eerst winst moeten maken. „En je denkt toch zeker niet dat De Schelde de eerstkomende ja ren erg winstgevend zal zijn? Dus daar hebben we weinig van te ver wachten. Het hele verhaal komt er gewoon op neer. dat ons vijf procent van het salaris is afgepikt. En als je dan leest wat ze aan de top allemaal hebben uitgehaald, nou, dan wordt mijn rechtsgevoel de nek omgedraaid. Het is voor mij een principekwestie geworden". Gevolgen Dirk Meijer. ..Ik ben een kntikaster.. Maar dan wei een principekwestie, die verstrekkende gevolgen kan heb ben. Want Als Meijer in hoger beroep in het gelijk zou worden gesteld, betekent dat wel dat de KMS jaar lijks zo'n 7 tot 8 miljoen gulden extra aan het personeel moet uitbetalen. „Ik heb mezelf ook wel eens de vraag gesteld: kan ik dat het bedrijf aan doen. Ik weet, ik laad een zware verant woordelijkheid op me. Ik zou wel gek zijn, als ik er aan zou meewerken om een bedrijf, waar ik zelf al achtentwintig jaar werk, failliet te laten gaan. Alleen, die vijf procent is van ons. Daar moeten ze afblijven En als ze het niet kunnen betalen, dan moeten ze ons maar een bonusaan deel of een certificaat geven. Het gaat me er om dat er recht wordt gedaan. De manier waarop het allemaal ge beurd is. doet me pijn". De eenmans-oorlog die Meijer voert, kan ook behoorlijke financiële conse quenties voor hem zelf hebben. „Als ik het verlies komen de proceskosten voor mijn rekening En ik schat dat ik er dan zo'n tweeduizend gulden bij inschiet. Maar daarover maak ik me nog maar met al te sappel. D'r zijn genoeg collega's bereid om te lappen als de nood aan de man komt". mn# 4 Mg Leraar J. van Eekelen temidden "doet haar werk niet goed. De economie loopt niet meer op rolletjes, zoals het leek voor 1973, de oliecrisis. De tanden van het maatschappelij ke raderwerk zijn uitgesleten. Het tandwiel 'onderwijs' pakt niet meer zo gemakkelijk dat van het 'bedrijfsleven'. Commissie Wagner heeft erop gewezen. Het ministerie van sociale zaken heeft in den lande twaalf contactcentra onderwijs-arbeid (COA) opgericht. Een ervan bevindt zich in Goes. Een van de manieren om de tandwielen weer wat passender te maken, is, volgens deze instelling, stage-lopen door leraren in bedrijven. Nadat de leerlingen hun examens hebben afgelegd, verdwijnen de aangemelde docenten drie weken Met name de Middelburger Antheunisse zit met de slechte kwa liteit van het materiaal op de scho- achtereen één dag per week van len in zijn maag. „Machines die school. Decanen en maatschappij leer-leraren brengen bezoeken meerdere bedrijven. Zij maken glo- allang afgekeurd hadden moeten worden vertelt hij. „draaien bij nog steeds". Hij voegt hieraan baal kennis met het reilen en zeilen toe dat de nieuwe machines die wel van de ondernemingen. Decanen kunnen de ingewonnen informatie gebruiken voor beroeps voorlichting aan de leerlingen Vakdocenten volgen een andere soort stage. Zij bekijken enkel en alleen firma's die direct iets te ma ken hebben met het onderwijs dat zij geven. Iemand die bijvoorbeeld huishoudkunde geeft, brengt een bezoek aan een kantine Leraren die op een instelling voor lager beroeps onderwijs werken, doen bedrijven aan in de bouw- of metaalsector Het COA In Goes is vorig jaar voor het eerst begonnen met liet houden van stages voor onderwijskrachten Het centrum kon dat gaan doen dankzij een subsidie van de Europe se Gemeenschap Twee beleidsme dewerksters zijn hiervoor speciaal aangenomen op 1 januari 1983 Zij nemen contact op met de scholen en de ondernemingen. In hun eerste werkjaar, 1983. is een relatief klein begin gemaakt Alleen docenten bij het lager beroepsonderwijs zijn toen op stage gegaan. Twintig bedrijven boden plaats aan bijna 90 leraren Het tweede jaar, 1984, is het aantal ondernemingen uitgegroeid tot 70 Ongeveer 220 docenten, afkomstig van 48 scholen, zijn hierover ver deeld Zij werken niet alleen op LBO-scholen, maar ook in het alge meen voortgezet onderwijs en het voorbereidend wetenscliappelilk onderwijs. Alvorens op stage te gaan, komen de deelnemers in mei verstrekt worden, veelal lichter zijn dan de oude. Met andere woorden, daarmee belandt de docent van de regen in de drup. Mo. m foerman luistert geduldig, .maar probeert het gesprek, wat feller wordt, te sturen. Over eén ding zijn de verza melde LBO-docenten het echter eens: de huidige leerlingen zijn niet slechter dan die van tien. twintig of dertig jaar terug. Van Eekelen uit Goes, zelf ooit werkzaam in de bouw, weet zich te herinneren dat hij als jongste arbeider ook niet al te veel kon. „Ik moest zoiets sim pels als een wc-kozijntje maken", verhaalt de huidige leraar timme ren, 'en dat verknalde ik'. Later moest hij een kast in elkaar zetten. Een week ging voorbij. Passen en meten, en weer eens wat verande ren. Tot zijn baas kwam kijken: „Hé, Van Eekelen, zit je nog in die kast". Vakbekwaamheid wordt door de bueen op zogenaamde programma- de tegen„.oordlE afg,,ie. bijeenkomsten Dit Jaar is er éen in ver8 ieerlingen8 niet geheel ont- Temeuzen Behouden en twee in d mtenrate kritisch znn eb wel tenaanzien van de mentaliteit van Docenten gaan niet met tegenzin op de jeugd'. Antheunisse verklaart stage. Zij zijn nieuwsgieriger en ook jggajj|gj| jtijflj if" eigenwijzer dan hun beste leerlin gen. Vijf LBO-leraren die drie dagen over de vloer zijn bij het bouwbe drijf De Delta in Middelburg, geven hier duidelijk blijk van. Ook al kunnen zij het met laten in eerste instantie voornamelijk te spreken flink sceptisch tégenover 'zijn' jon gens te staan „Ze geven vaak blijk van weinig interesse", stelt hij Van Eekelen hij lijkt speciaal naast Antheunisse te hebben plaatsgeno men om hem enigszins af tc rem men ziet het helemaal niet zo somber in, evenals zijn collega over de problemen die zij bij het Quist. „Je mot de leerlingen gewoon iets concreets bieden, zo worden bij ons bloembakken gemaakt, waar voor een bekisting wordt getim merd. Vervolgens gieten de scholie ren er beton in", geeft Quist aan. De bakken vinden bovendien goed af trek. geven van onderwijs ondervinden. Voortdurend hebben de vijf leraren. W. Terpstra en C. Kieboom van de LBO-scholengemeenschap in Zie- rikzee, J. van Eekelen van de Goese evenknie 'Groot Stelle', W. J. An theunisse van de Wellinge in Mid delburg en P. Quist uit Tholen. het over de gevolgen van de bezumigin- Begeleider Moerman geeft de sta gen op het onderwijs. „De vorige keer dat we hier waren", zegt Terpstra, „hebben we te horen giaires, daarvoor zijn ze tenslotte gekomen, aanwijzingen, die gegre pen zijn uit de praktijk. „Timmerlie- gekregen dat we wel wat afgekeurde den moeten voornamelijk bekistin- materialen zouden kunnen krijgen Tenslotte zijn die voor ons nog wel bruikbaar' C. Moerman, hoofd uti liteitsbouw van De Delta, belooft het te zullen onthouden. Hij treedt op als reisleider van het gezelschap Moerman laat de pas gearriveerde docenten hun grieven breed uitme- gen stellen voor het betonwerk", vertelt de De Delta-man „Daarvoor is het beslist noodzakelijk dat de mensen op de bouwplaats die daar mee bezig zijn, goed tekeningen kunnen lezen". Maar Moerman laat het daar met bij. Hij verwacht ook dat. werknemers die zelfstandig kunnen werken, bijvoorbeeld door tekeninglezen, maar betrokken ra ken bij het bedrijf. Van Eekelen kan 'de zon nog even laten schijnen in de duisternis'. Hij vertelt dat het ministerie van on derwijs en wetenschappen in Neder land zeven experimenteerscholen voor 'stellen' heeft aangewezen 'Groot Stelle' is één van die onder wijsinstellingen. De stage wordt na de kennisma king met Moerman voortgezet in het nieuwe kantoor van de PZEM aan de Poelendaelesingel in Middelburg en de pas afgeleverde parkeergarage in het Middelburgse Geeregebied. Alles keurend lopen de vijf docenten door het van bui ten klassiek aandoende PZEM- complex. Een trap direct bij de toegangsdeur trekt met name de aandacht. Vaklui hebben uren werk gehad om de bekisting voor de betonnen wenteltrap te maken. Moerman vertelt dat zij per vier kante meter bekisting negen uur werk hadden, terwijl dat gewoon lijk, bijvoorbeeld bij de fundering, minder dan een uur is. Het gebruikte materiaal tameliik duur en duurzaam ontlokt aan één van de stagiaires de opmerking 'of het niet wat goedkoper zou kun nen'. Moerman reageert direct „We zijn hier gekomen om over de tech nische kanten van de zaak te spre ken en niet over politiek". Een plank met de spijkers er nog recht op in, wordt door Antheumsse 'be handeld' Hij trapt de voetenprik kers' krom op het beton en bewijst leraar te zijn „Ze leren het ook nooit". Het personeelsbestand van het bouwbedrijf De Delta vergrijst, se cretaris F J Meijer van de onderne mingsraad schrijft dit in het laatste personeelsblad. Moerman signa leert nog een ander probleem. „Vijf tien jaar geleden was er een schreeuwend gebrek aan personeel in de bouw", aldus het hoofd utili teitsbouw. „Kwaliteitseisen kon je als aannemer nauwelijks stellen. Nu wreekt zich dat, omdat zij de, overi gens weimg, nieuwe werknemers met kunnen opleiden". De vijf LBO-leraren ervaren de sta- ge-dagen als een zinnige bezigheid. Wat de leerlingen er concreet aan hebben, kunnen ze echter met di rect aangeven. Enkele nieuwe tech nieken nemen ze in hun hoofd wel mee naar hun werkplek, maar daar wachten hen slechte en verouderde machines. Het bouwbedrijf De Del ta waardeert de contacten ook, maar is. samen met ongeveer 30 andere Zeeuwse aannemers, geko men tot de oprichting van een prak tisch gerichte vervolgopleiding. Het zogenaamde samenwerkings verband biedt de tweejarige prak tijkonderwijs aan in totaal 100 jon geren verdeeld over twee jaren en over een werkplaats in Vlissingen en één in Terneuzen. Bedrijven die hieraan deelnemen, kunnen de werkplaatsleerlingen aantrekken als tijdelijke werknemers. De prak tijkopleiding werkt op die manier als een soort arbeidsreservoir. Het bedrijfsleven slijpt de afgesleten tandwielen zelf wat bij, onder meer om een verjonging van het perso neelsbestand te bewerkstelligen en goede vaklui te krijgen. Harmen van der WerJ IN SEROOSKERKE (W) SEROOSKERKE (W) - De afdeling Zeeland van het Warmbloed Paar denstamboek Nederland houdt zater dag 7 juli voor de zevende maal de Centrale Premiekeuring op de terrei nen van manege 'De Eendracht' in het Walcherse Serooskerke. De jury leden zullen dit keer ruim honderd- veertig paarden moeten beoordelen. Dit jaar doen ook voor de eerste keer veulens mee, die apart worden ge keurd. Het zijn er in totaal 26 negen hengstveulens en 17 merrie veulens De keuringen worden verricht in één ring. dit. in tegenstelling met voor gaande jaren Maar volgens de organi satoren is dit beter, omdat dan de zaken overzichtelijker zijn Verder worden er dit keer geen de monstraties gehouden Dat was in andere jaren een van de publiekstrek kers Maar de organisatie gaat ervan uit dat de meeste bezoekers van de keuringsdag komen voor de kwalteit van de paarden en dat men minder is geïnteresseerd in het gebeuren erom heen In de middaguren zal er tussen de diverse keuringen door gestreden worden om de titels 'bestgaand rij paard' en 'bestgaand trekpaard 'Best- gaand tuigpaard' Verder zal er uit vyf paarden gekozen moeten worden wie van hen de beste is in het trekken van een zogenaamde concourswagen, dit is een wagentje op twee wielen waarin maximaal twee personen plaats kun nen nemen volgt uit 10 tot 10.20 uur. vier- tot en met zevenjarige stamboek memen met veulen 10 20 tol 10 40 uur. hengstveulens. 10 40 tot 11 uur vier- tot en met zevenjange rien met veulen 11 tot 1115 uur lens. 1115 tot 11 35 uur de vier jaar en oudere stennerrién met veulen 11.35 uur- acht jaar en oudere stermerrièn met veulen, acht jaar en oudere stamboekmerrlên met en zonder veulen, keurmerriên met veulen 13 tot 13 40 uur vier- tot en met ze ven) artge stamboekmerrlên zonder veulen. 13 40 tot 13.50 uur kampioenskeuring oudere rien, 13.50 tot 14 40 uur eenjarige merrièn 14.40 tot 15.10 uur: zadelrubriek open klas se. 15 10 tot 15.40 uur- tweejarige merrièn: 15.40 lot 16 uur tuigpaarden aan de hand. 16 tot 16.10 uur njpaardfokmerrlén onder het zadel. 16 10 tot 16 20 uur tuigpaarden aangespannen. 16 20 tot 17 uur driejarige merrien 17 uur kampioenskeuring jonge merrièn. Daama volgt de prijsuitreiking

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 25