PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rietkerk en De Koning oneens over verdeling bezuinigingen Minister op matje na contacten Suriname i Leger baas in Beiroet Luchtvaartmaatschappij huldigt kaper NEELTJE JANS ONTVING MILJOENSTE BEZOEKER VanderReijdenwil van bejaarden verzekering af NA ONTKENNING TOCH BEVESTIGING GESPREKKEN Meer kans op zon Wolkenvelden, maar ook wat zon. Matige wind uit noordwestelijke rich ting. Maximum temperatuur om streeks 17 graden, aan zee 15 graden 227e jaargang no. 156 Donderdag 5 juli 1984 Vandaag.... op pagina 6 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. Militairen van het geregelde Libanese leger in de straten van Beiroet. BEIROET (AFP/REUTER/UPI) - Zonder een schot te lossen hebben 9000 militairen van het geregelde Libanese leger woensdag de con trole over Beiroet van de elkaar bestrijdende milities overgeno men. De soldaten van de officiële strijd macht bemanden stellingen van christelijke en islamitische strijd groepen langs de groene lijn tussen Oost- en West-Beiroet, in de zuidelijke buitenwijken, bij de ha ven en bij het vliegveld. Terwijl het in de hoofdstad rustig bleef werd echter in de Noordlibanese haven stad Tripoli hevig gevochten tus sen rivaliserende moslim-milities. Nadat de milities in Beiroet eerder deze week al begonnen waren met het inleveren van hun zware wa pens. trokken strijders zich woens dag zonder problemen terug bij aankomst van de militairen. PLO Enkele belangrijke groeperingen binnen de Palestijnse Bevrijdings Organisatie PLO zijn het vorige week in Aden eens geworden over de vorming van een collectief lei derschap. Pro-Syrische dissidenten vinden echter dat PLO-leider Yas ser Arafat moet opstappen, zo is woensdag uit Palestijnse bronnen vernomen. Oostenrijk heeft woensdag gemeld dat er vooruitgang is geboekt bij bemiddelingspogingen ten gunste van een gevangenenruil tussen Is rael en het radicale Palestijnse Volksbevrijdingsfront uit Libanon. Oostenrijk treedt op als tussenper soon tussen de twee partijen. Luchtdoelmket Zowel kringen van het leger als het verzet in El Salvador hebben meegedeeld dat de linkse guerrillastrijders lucht doelraketten van Russische makelij hebben verkregen, (PAGINA 3) Recordprijzen Bij het Londense veilinghuis Christie's heeft, een verzame ling tekeningen van oude meesters in totaal meer dan 21 miljoen pond (ruim 85 miljoen gulden) opgebracht. (PAGINA 5) Hotelschool Woensdagavond kwam het op timistische geluid uit de mond van de heer L. Everaars, voor zitter van het bestuur van het Delta College, dat de kans groot is dat er in Middelburg een Middelbare Hotelschool zal worden gevestigd. (PAGINA 11) Volwaardig De Tsjechische tennisser Ivan Lendl beklaagde zich er giste ren over dat hij op Wimbledon wordt achtergesteld bij twee van zijn collega's. Hij wil sinds hij in Parijs zijn eerste Grand- Slamtitel heeft veroverd ook als volwaardig toptennisser worden behandeld. (PAGINA 19) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financieel: 4 Kunst en cultuur: 7 Varia: 9 Provincie: 11, 12, 13, 14 en 15 Sport: 17 en 19 Levensgevaarlijk Levensgevaarlijke capriolen van de Ier Sean Kelly in de sprint in Alencon waar Frank Hoste zijn tweede etappe-zege behaalde in deze Tour en ivaar dezelfde Kelly werd teruggezet naar de laatste plaats wegens duwen in de spnnt. (PAGINA 17) NEELTJE JANS In het voorlichtingscentrum op het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde is woensdagmiddag de miljoenste be zoeker ontvangen. Wie die persoon is zal niemand ooit te weten komen. Voor het gemak had de afdeling voorlichting van rijkswaterstaat een hele bus er uitgepikt, waarvan men wist dat daarin de miljoenste bezoeker moest zitten. Deze ongeveer vijftig bezoekers werden ontvangen in het voorlichtingscentrum waar voorlichter G Baijens de inzittenden van de bus welkom heette en ze vertelde dat ze in verband met het feit dat de miljoenste bezoeker onder hen was een speciaal programma aangeboden kregen Dat programma bestond uit het bekijken van een film. een uitgebreide rondrit over het werkeiland en tot slot een rondvaart door de stroomgeulen Hammen en Schaar Daarnaast ontvingen de bezoekers een boek over de Oosterschelde. (Zie ook pagina 11) De cirkel rond de kernenergie DEN HAAG (GPD) - De ministers nister Rietkerk van binnenlandse za- kabinet ook mag uitpakken, AbvaKa- Volgens minister Rietkerk is die 2.7 vier ambtenarencentrales, dat hij Bewapening Egypte - De Verenig- Rietkerk en De Koning zijn het nog ken meent dat van dit bedrag de bo-voorzitter Van de Scheur kondigde miljard nog geen heilig getal, maar geen directe kortingen op de salaris- de Staten zullen Egypte nog dit jaar niet met elkaar eens hoe de voor 1985 ambtenaren 1.6 miljard en de trend- bij voorbaat voor het komende najaar het kabinet gaat er volgens hem van- sen wil zoals vorig jaar is gebeurd, een aantal uiterst moderne wapensys- door ambtenaren en trendvolgers ge- volgers 1,1 miljard zullen moeten ambtenarenacties aan Hij zei dat de uit dat ..dit taakstellend beleid" temen leveren Dit heeft de bevelhëb- plande bezuinigingen van 2.7 miljard opbrengen. voorbereidingen hiervoor inmiddels wordt gehaald. De minister zei woens- 07 ber van de Egyptische luchtmacht, gulden moeten worden verdeeld. Mi- Hoe dit bezuinigingsoverleg in het zijn begonnen. dag na afloop van het gesprek met de (Slot Zie pagina 5 kol. 1) luitenant-generaal Sayed Hamdi, WOenSdag bekendgemaakt. discussie over de wj I \-Jvraag wat Nederland aan moet met het gebruik van kernenergie voor de op- wekking van elektriciteit draait in een gesloten cirkel rond. De afgelopen weken zijn de symptomen van dat verschijnsel nog weer eens scherp zichtbaar geworden. Het kabi net beraadt zich op het ogenblik over een standpunt over de toekomstige energievoorziening in Nederland en daarbij is duidelijk ook het probleem aan de orde of er al dan niet kerncen trales moeten bijkomen In de aan loop tot deze beslissing is nogal wat lawaai ontstaan rondom een ambtelij ke notitie, waarin werd gesteld dat er beter vier nieuwe kerncentrales kun nen worden gebouwd dan conventio nele (in hoofdzaak kolengestookte) centrales met hun vooralsnog óók grote milieubezwaren Tegenstanders van kernenergie vinden dat het kabi net met dergelijke notities onder druk wordt gezet en zij hebben ervoor gewaarschuwd dat er (vanuit het de partement van economische zaken een gerichte lobby voor meer kerncen trales aan de gang zou zijn Minister Van Aardenne heeft dat laatste vorige week in de Tweede Kamer pertinent ontkend. Om geen misverstanden te laten voortbestaan heeft een kamer meerderheid op de laatste dag vóór de zomervakantie uitgesproken dat het kabinet zich bij de voorbereiding van zijn beleid in de energievoorziening ook rustig mag oriënteren op de voor delen en nadelen van méér kerncen trales in Nederland. Enige helderheid was hier echt wel geboden, want er zou van een halfslachtige besluitvor ming sprake zijn wanneer het kabinet zou worden verboden één terrein voor nader eigen onderzoek te betreden. Intussen gaat buiten het Catshuis de uitwisseling van standpunten rond om het gebruik van kernenergie ook onverminderd door. Deze week ver schenen op één en dezelfde dag twee elkaar volstrekt tegensprekende rap porten over de toekomstige prijsstel ling van het gebruik van kernenergie Zo kwam de Vereniging van Exploi tanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland (VEEN) met de publikatie van een in Europees verband opge stelde kostenvergelijking Daaruit bleek dat de produktiekosten van stroom in kerncentrales in de toe komst beduidend lager zullen liggen dan de kosten van elektriciteit uit kolen gestookte centrales. Een rap port van de Bezinningsgroep Energie beleid kwam tot de volledig omge keerde slotsom Deze club met leden afkomstig uit de industrie, overheid, milieu-organisaties, vakbeweging en wetenschappelijk onderzoek, had uit gerekend dat kernenergie juist aan zienlijk duurder zal blijken te zijn. Het zullen de laatste studies over dit even ingewikkelde als omstreden probleem wel niet zijn. Wetenschapsmensen en betrokkenen bestoken elkaar vanuit hun egelstellingen met feitenmate riaal en opvattingen, waarvan de bui tenstaander doorgaans alleen maar verward kennis neemt en niet veel meer dan de herkomst duidt. Er is eigenlijk niets veranderd sinds in 1973/74 het kabinet-Den Uyl tot de zeer voorlopige principebeslissing kwam dat er - afhankelijk van nader onderzoek - drie nieuwe kerncentrales in Nederland zouden moeten bij ko men. Ook toen stonden voorstanders en tegenstanders van kernenergie lijnrecht tegenover elkaar en was de discussie min of meer dolgedraaid. Een standpunt van enig kabinet na dien is steeds uitgebleven. Maat schappelijk heeft het vraagstuk van de kernenergie in Nederland inmid dels wél een zware lading gekregen. Zo zelfs dat de politiek besloot om een bijzondere vorm van inspraak te orga niseren, de Brede Maatschappelijke Discussie (BMD) Dat proces is inmid dels afgesloten. De resultaten ervan liggen op tafel. Volgens die BMD wenst de Nederlandse bevolking op dit moment geen verdere uitbreiding van kernenergie en moet worden vol staan met openhouden van de beide bestaande kerncentrales in Borssele en Dodewaard. Even leek het erop dat de uitkomst van het inspraak-monstrum BMD enige rust had gebracht in het vastge lopen gevecht rondom het vraagstuk van de kernenergie in Nederland. Maar daar is verandering in gekomen sedert er aanwijzingen zijn dat binnen het kabinet uitbreiding van het aan tal kerncentrales niet op voorhand wordt uitgesloten- De cirkelgang van de uitwisseling van argumenten pro en contra is opnieuw begonnen. Publi katie van twee rapporten op één dag is daarvan het sprekendste voorbeeld En dat zal wel zo blijven totdat kabi net en parlement eindelijk in deze kwestie een echte beslissing hebben genomen. De gang van zaken van de afgelopen weken toont aan dat uitstel om een knoop door te hakken, tien jaar geleden, weinig vordering in de politieke afweging tot nu toe heeft opgeleverd Of het moet zijn dat er nu over vier in plaats van drie nieuwe kerncentrales wordt gesproken in po litiek Den Haag Eén ding staat vast: nog langer wachten om tot besluitvor ming te komen levert geen enkel winst punt meer op. De cirkel is echt gesloten. vdM HARRISBURG (AP) Functionarissen van American Airlines zullen de eerste passagiers voor de nieuwe lijndienst uit de hoofdstad van Pennsylva nia waarschijnlijk niet licht vergeten. De man bleek een veroordeelde vliegtuigkaper. Ron Rearick uit Seattle ontving maandag een plaquette, toen American Airlines met drankjes en toespraken Harrisburg aan zijn lijnennet toevoegde. Nadat Rearick de felicitaties in ontvangst had genomen, onthulde hij dat hij drie jaar in de gevangenis had gezeten omdat hij in 1972 een concurrent, United Airlines, 1 miljoen dollar had afgeperst door te dreigen een vliegtuig op te blazen. Rearick, die zichzelf een herboren Christen noemt, bezoekt tegenwoordig scholen en gevangenissen om waarschuwende lezingen te geven over de gevaren van zijn vroegere leven, waarin verdovende middelen en misdaad een belangrijke rol vervulden. UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) wil de toelating tot de bejaardenver zekering van het ziekenfonds (één miljoen verzekerden) op 1 januari 1985 bevriezen, waardoor deze verze kering op de lange duur vanzelf ver dwijnt. Uit de vrijwillige verzeke ring wil hij 800.000 van de anderhalf Van der Reijden miljoen verzekerden overhevelen naar particuliere maatschappijen. Deze voorstellen worden momenteel besproken in het kabinet, maar het overleg is nog niet afgerond. Het wordt volgende week voortgezet. Dit heeft Van der Reijden woensdag avond desgevraagd meegedeeld. De plannen wijken aanzienlijk af van de adviezen die de Nationale Raad voor de Volksgezondheid en de Zie kenfondsraad vorige maand hebben uitgebracht. Zij vinden eensgezind, dat de bejaardenverzekering per 1 januari 1985 moet worden opgeheven. De dan verzekerden zouden moeten worden ondergebracht bij de verplich te ziekenfondsverzekering (nu alleen voor werknemers), terwijl mensen die 65 worden vanaf dat moment moeten blijven waar ze zijn: bij het fonds of bij een particuliere maatschappij. De adviesorganen willen bovendien ook ongeveer een half miljoen vrijwil lig verzekerden (bejaarden met pre miereductie en uitkeringsgerechtig den) overbrengen naar het verplichte ziekenfonds. Zij spraken zich nadruk kelijk uit voor handhaving van de overblijvende vrijwillige verzekering. Volgens staatssecretaris Van der Reij den is het echter de bedoeling de vrijwillige verzekering op te heffen en 800.000 vrijwillig verzekerde ambtena- (Slot zie pagina 5 kol. 1) ABVA/KABO KONDIGT ACTIES AAN DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamercommissie voor ontwikkelingssamenwerking is van plan om minister Van den Broek (buitenlandse zaken) op het matje te roepen in verband met de vertrouwelijke gesprekken die hij heeft gevoerd met de Surinaamse premier tevens minister van buitenlandse zaken, Wim Udenhout. Het ministerie van buitenlandse zaken bevestigde gistermiddag na een aanvankelijke pertinente ontkenning de contacten met ministers van het bewind Bouterse. Sinds de moord op de vijftien critici van Bouterse werd de ontwikkelingshulp opgeschort en hebben Nederlandse ministers niet meer met hun Surinaamse collega's gesproken. Het CDA-kamerlid Aarts, voorzitter hulp wanneer de democratie in dat meent de fractie, maar daar moet het van de Kamercommissie, toonde zich land niet is teruggekeerd", aldus dan ook bij blijven. Ook De Koning De contacten met de Surinaamse re gering hebben zich niet beperkt tot de ontmoeting tussen van den Broek en Udenhout. Gebleken is dat minister De Koning (sociale zaken) alsook staatssecretaris Van Eekelen (buiten landse zaken i gesproken hebben met Surinaamse ministers Van den Broek ontmoette premier Udenhout eind mei in Washington tijdens de voorjaarsraad van de Navo. Udenhout was daar voor besprekin gen met het Internationaal Monetaire Fonds De Koning ontmoette z(jn Surinaamse collega Gilds begin juni in de marge van de conferentie van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) in Genève. Staatssecretaris Van Eekelen ont moette nog vorige week de Surinaam se minister van transport, handel en industrie. Fong Poen in Luxemburg, tijdens een conferentie van ministers van de EG-landen en die van de A.C.F. (de Afrikaanse, Caribische en landen in de Stille Oceaan). uiterst verrast over deze contacten Frans Weisglas. die dinsdag door de Surinaamse leger- Een eenmalig contact op hoog poli leider Bouterse in een persconrerentie tiek niveau kan nog door de beuel, zo werden bekendgemaakt. „Wij willen precies weten wat er be sproken is", aldus Aarts. „Ook willen wij van de minister weten wat er waar is van de mededeling van Bouterse '"r-' dat er binnenkort op ambtenarenni- s veau duidelijke afspraken zullen wor- -2 V v den gemaakt over de hervatting van Cry rB de ontwikkelingssamenwerking", al- dus het CDA-Kamerlid. A k* Ook het VVD-Kamerlid Weisglas V- UM toonde zich terughoudend over de j~j"i w heimelijke contacten. „Er kan geen k sprake zijn van hervatting van de I M met Udenhout. „Deze gesprekken zijn van Nederlandse kant gebruikt om het standpunt toe te lichten dat de Nederlandse regering goede betrek kingen met Suriname wil nastreven, maar dat deze pas dan tot volledige normalisatie kunnen komen als van Surinaamse zijde concrete stappen zijn gezet op het vlak van rechtszeker heid en democratische verhoudingen. Daarbij is nogmaals duidelijk ge maakt dat met name de ontwikke lingssamenwerking niet kan worden hervat zolang deze stappen niet zijn gezet", aldus de de woordvoerder van Buitenlandse Zaken. Het CDA-Tweede Kamerlid Aarts is van plan om minister Van den Broek na het reces op het matje te roepen Intussen zal hij alvast in schriftelijke vragen opheldering eisen van de be windsman Bouterse heeft dinsdag in zijn ander half uur durende persconferentie ge zegd dat de terugkeer naar democrati sche structuren in zijn land dit jaar niet is te verwachten. Pas volgend jaar. wanneer er een nieuw kabinet aantreedt, kan een aanzet worden gedaan naar de uitvoering van demo cratische structuren", aldus Bouterse Vertrouwelijk Volgens het ministerie van buiten landse zaken heeft minister Van den Broek strikt vertrouwelijk gesproken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1