PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onverwachts gesprek over ruimtewapens i Tegenstrijdige verklaringen kennis bij defensie over situatie RSV kleintjes Hoofdofficier wil gesprek over eventuele strafbare feiten in RSV-affaire ISRAEL SPREEKT BERICHT AANVAL OP LIBANON TEGEN WERKONTBIJT MET RUSSISCHE AMBASSADEUR Franse generaal Salan overleden ie PZC vandaag Na het ontbijt Minder wind Wolkenvelden maar ook opklaringen, matige wind uit noordwestelijke rich ting Middag temperatuur omstreeks 18 graden Aan zee 15 graden. 227e jaargang no. 155 Woensdag 4 juli 1984 PARAMARIBO (ANP) - Volgens de Surinaamse leider Dcsi Bouterse zijn tussen Nederland en Suriname de laatste tijd „enkele topgesprekken" gevoerd. Die zijn buiten de publici teit gehouden omdat dat de onder handelingen zou kunnen frusteren. Bouterse voegde eraan toe dat „op korte termijn op ambtenarenniveau duidelijke afspraken tussen beide landen zullen worden gemaakt". Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaarde niets te weten van een overleg op hoog niveau, maar zei benieuwd te zijn van Surinaamse zij de te vernemen wat Bouterse met zijn uitlatingen bedoelt. Bouterse deed zijn uitlatingen tijdens een persconferentie, dinsdag, in Para maribo. „Hoewel het revolutionaire proces in Suriname gebombardeerd wordt door berichten van radio-Ne derland. vinden op de achtergrond gesprekken plaats". Met radio-Neder land doelde hij waarschijnlijk op Ra dio Nederland Wereldomroep. De Surinaamse legerleider trad niet in details over die „topgesprekken". en ging evenmin in op de aard van de afspraken die met Nederland zouden worden gemaakt. Maar zijn opmerkin gen slaan mogelijk op de Nederlandse ontwikkelingshulp aan Suriname die de regering in Den Haag in verband met de decembermoorden heeft opge schort. Bouterse zei dat die ontwikke lingshulp „rechtmatig" aan Suriname toekomt. Wim van Hanegem tracht via een sliding Gert Muller de bal afhandig te WASHINGTON (RTR-AFP-UPI-DPA) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, heeft dinsdag met de Russische ambassadeur in de Verenigde Staten, Anatoli Dobrynin, gesproken over het jongste aanbod van het Kremlin voor het beginnen van onderhandelingen over anti-satellietwapens (ASAT). Het onaangekondigde gesprek vond plaats kort voor het vertrek van Dobrynin naar Moskou waar hij zijn regering zal consulteren. Tijdens een werkontbijt, dat ander- dat hij, na overleg met president waarden vooraf willen onderhandelen half uur duurde, is punt voor punt Reagan, de Sovjetleiding heeft verze- over een controle op ruimtewapens, gesproken over diverse kwesties, zo kerd dat de Amerikanen zonder voor- De Sowjet-Unie vindt het echter moei- zei Dobrynin. „We hebben over de huidige stand van zaken in de Ameri kaans-Russische betrekkingen ge sproken. En natuurlijk over het voor stel over de demilitarisering van de ruimte". De Sovjetambassadeur sprak van een nuttig onderhoud, het vierde gesprek in twee weken dat hij met Shultz had. Dobrynin is naar Moskou vertrokken met bij zich een boodschap van de Amerikaanse president Reagan voor het Kremlin Het Kremlin stelde vrijdag Washing ton voor in september in Wenen on derhandelingen te beginnen over het voorkomen van de militarisering van de ruimte Het Witte Huis reageerde onmiddellijk positief maar zei dat er ook over de gestaakte bewapenings besprekingen zou moeten worden ge praat. Moskou vatte deze toevoeging op als een afwijzing van zijn aanbod. Howe De Britse minister van buitenlandse zaken, Geoffrey Howe, heeft tijdens een persconferentie in Moskou gezegd PARIJS (AFP) - Generaal Raoul Sa lan, een van de vier militaire leiders die deelnamen aan de coup van Al giers in 1961, daarna stichter van de Organisatie van het geheime Leger, OAS, is dinsdagochtend op 85-jarige leeftijd in het militaire ziekenhuis van Val-de-Grace in Parijs overleden. De generaal, de meest gedecoreerde officier van het Franse leger, pleegde in april 1961 met drie andere gene raals een coup tege de Franse rege ring teneinde zich te verzetten tegen het verlenen van onafhankelijkheid aan Algerije. Frankrijk voerde daar over indertijd onderhandelingen met het Nationaal Bevrijdingsfront FLN. Na de mislukte coup dook Salan onder. Hij werd leider van de OAS waarin oud-militairen zaten en die steunde op de Europese minderheid in Alge rije. De organisatie voerde ruim een jaar in Algerije en Frankrijk bloedige terroristische acties uit. De terroristische activiteit van de OAS leverden Salan een doodvnis bij verstek op. Dit werd echter na zijn arrestatie in 1962 gewijzigd in levens lange gevangenisstraf. In 1968 kreeg h ij gratie en werd hij in vrijheid gesteld. In 1982 werd Salan weer officieel in het reservekader van het leger opge nomen. President Francois Mitter rand verklaarde bij die gelegenheid dat het na 20 jaar aan de natie was vergeving te schenken. Ruilhartpatiënt weer op de fiets ROTTERDAM (ANP) - De Goudse ruilhartpatiënt G. de Keijzer heeft voor het eerst sinds hij ruim een week gele den een nieuw hart ingeplant heeft gekregen, op de fiets ge zeten. Volgens een woordvoer ster van het Academisch Zie kenhuis Rotterdam i AZR) be trof het een oefening op de hometrainer. De Keijzer ligt sinds maandag niet meer alleen in een kamer, maar heeft gezelschap gekre gen van een andere transplan tatie-patiënt. De algemene ge zondheidstoestand van De Keijzer is volgens het zieken huis nog steeds stabiel. lijk ,ja als antwoord te accepteren" op haar eigen voorstel van afgelopen vrijdag over anti-satelietwapens, ai- dus Howe aan het einde van zijn tweedaagse bezoek aan de Sowjet- Unie. De Britse minister, die dindag een onderhoud had met staats- en partij leider Konstantin Tsjemenko, toonde zich na afloop zeer teleurgesteld over de „negatieve toon" van de ontmoe tingen. De Britse bewindsman ver klaarde verder niet de indruk te heb ben gekregen dat de Sowjet-Unie nog dit jaar terug zal keren naar de onder handelingen over middellange-af- standsraketten in Europa. De Britse minister was van mening dat Tsjemenko en Gromyko, met wie hij dinsdag een tweede gesprek had. zeer sceptisch stonden tegenover het Amerikaanse antwoord op de Russi sche voorstellen aangaande het ope nen van overleg over ruimtewapens Maar wanneer het initiatief mislukt, zo voegde hij eraan toe. moeten de Sovjets de hand in eigen boezem steken omdat zij te weinig hebben gedaan om hun voorstellen te verdui delijken Howe heeft Gromyko uitge nodigd voor een bezoek aan Londen Revanche Nederland heeft zijn revanche. De nostalgie vierde hoogtij, maar de voetbalwedstrijd Nederland-Duits- land '74 bood niet meer dan een gezapig spel met een minimum aan beweging vooral van Nederlandse zijde. Nederland won met 1-0. (PAGINA 14) Ontsnapping De Tour is echt begonnen, met een neo-prof Paülo Fereira als ritwin naar en Vincent Barteau als nieu we gele truidrager en een ontsnap ping die uitliep naar een winst van ongeveer achttien minuten is er een eind gekomen aan het verwar rende secondenspel om de gele trui. (PAGINA 15) Euthanasie De rooms-katholieke bisschoppen van Nederland vinden dat actieve euthanasie en hulpverlening bij zogenaamde zelfdoding strafbare feiten zijn. Zij zijn tegen elke vorm van euthanasie in de zin van 'doel bewust doden' (PAGINA 5) Breuk Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel: 6 Varia: 7 Provincie: 9, 10, 11, 12 en 13 Sport: 14 en 15 Tussen de twee socialistische wet houders van Middelburg is de breuk niet meer te helen. Wethou der Gillisssen liet dinsdag weten dat de gemeenteraad zal moeten kiezen tussen hem en zijn collega Schoenmakers. (PAGINA 9) WASHINGTON Sowjet-ambassadeur Dabrynin bij het verlaten vanhet State Department na zijn ontbijt-gesprek met minister Shultz van buitenlandse zaken van de VS. Twee doden bij aanval op tanker Perzische Golf ATHENE (RTR) - Twee Filipijnse zeelieden zijn omgekomen en vier zijn gewond bij de aanval van zondag op het Grieks vrachtschip Alexandra Dyo bij de ingang van de Golf. Dit heeft het Griekse ministerie van koopvaardij dinsdag meegedeeld. Irak had zondag gemeld dat het vijf schepen in genoemd gebied had ver nietigd. Voorts waren er twee op een mijn gevaren. De Iraanse regering heeft Irak er van beschuldigd door te gaan met het gebruik van chemische wapens bij aanvallen tegen Iraanse strijdkrach ten. Iran uit deze beschuldiging in een brief aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar. IN LOOP VAN DEZE WEEK DEN HAAG (ANP) - De hoofdofficier van justitie in het arrondissement Den Haag. mr R.J.C. graaf van Rand- wijck, zal in de loop van deze week een gesprek Hebben met de voorzitter van de parlementaire enquêtecom missie in de RSV-zaak, Van Dijk. In het „oriënterende" gesprek hoopt Van Randwijck te vernemen of de commissie vermoedt dat er strafbare feiten zijn gepleegd in de RSV-affaire, aldus een woordvoerder van het open baar ministerie in Den Haag dinsdag. Volgens deze woordvoerder over weegt justitie in dit stadium nog geen vervolging van getuigen of andere betrokkenen in de RSV-zaak. ,,We willen alleen weten hoe de gang van JERUZALEM/BEIROET (DPA) - Is raël heeft ontkend dat de Israëlische luchtmacht dinsdagmiddag guerril labases in de Oostlibanese Bekaa- vallei heeft gebombardeerd. Een Is raëlische militaire woordvoerder sprak berichten over deze aanval van het christelijke Libanese radiosta tion „Stem van Libanon" tegen. De „Stem van Libanon" meldde eer der op de dag dat tien Israëlische gevechtstoestellen aanvallen hadden uitgevoerd in de buurt van het dorp Jennta. dat dicht bij de Syrische grens ligt. Rivaliserende Christelijke en Moslim milities in Beiroet zijn dinsdag door gegaan met het inleveren van zware wapens. Dit is een van de belangrijk ste voorwaarden voor het welslagen van een wapenstilstand, die vandaag om 05.00 uur (onze tijd) van kracht wordt. De wapenstilstand werd dinsdag nog bedreigd toen in de ochtenduren ge vechten uitbraken. zaken is en wie er formeel aangifte zou moeten doen van strafbare feiten," Aan het gesprek, dat op initiatief van Van Randwyck tot stand is gekomen, is overleg met minister Korthals Altes van justitie voorafgegaan Gezien de politieke belangen ligt dat voor de hand, aldus de woordvoerder Voor zijn informatie moest de hoofd- offcier tot nu toe voornamelijk afgaan op kranten en televisie. Op het Haag se parket kwam slechts één aangifte binnen. De Haagse advocaat mr B. Schwanebeck denkt dat oud-minister Nelissen van economische zaken mei need heeft gepleegd toen hij verklaar de niet te weten dat Rijn-Schelde er voor de fusie met Verolme slechter voorstond dan toen algemeen werd aangenomen. In een later stadium bleek dat Nelissen hiervan wel dege lijk op de hoogte is geweest. Mogelijk zullen in het gesprek ook andere dingen aan de orde komen. Daarbij kan gedacht worden aan de kwestie rond het aftoppen van de vakantie-uitkeringen, aldus de woord voerder desgevraagd. De leden van de raad van bestuur van RSV deden zichzelf in 1981 en 1982 35 000 gulden toekomen, net zoveel als zij moesten inleveren in verband met de algemene aftopping van het vakantiegeld. Van Dijk bevestigde dinsdagavond dat de Haagse hoofdofficier d steno grammen heeft opgevraagd van de verhoren van oud-minister Nelissen. Deze schriftelijke verslagen zijn hem toegezonden. Van Dijk zei te ver wachten dat de commissie nog wel enkele weken nodig zal hebben om alle gegevens op een rijtje te krijgen. Of er daarna nog aanleiding is voor aangifte valt nog te bezien, zo zei hij. DEN HAAG (ANP) - Over de bekend heid bij Defensie in 1980 en 1981 van de zorgelijke situatie bij RSV doen tegenstrijdige verklaringen de ronde. Luitenant-generaal Hensen, tot zijn pensionering directeur-generaal ma- terieelvoorziening, zegt nooit op de hoogte te zijn gebracht van de ernst van de situatie bij RSV. Hensen heeft dit meegedeeld in een telefoonge sprek dat staatssecretaris Van Hou- welingen van defensie met hem heeft gevoerd na afloop van zijn verhoor voor de parlementaire enquêtecom missie dinsdagmiddag. Hensen bleek na wat moeite te vinden op een vakantie-adres in het buitenland. Van Houwelingen kwam tot dit tele foongesprek omdat hem duidelijk was geworden dat hij in zijn verhoor zijn 'voorganger' Leliveld, directeur-gene raal industrie, had tegengesproken. In het staartje van zijn verhoor merkte Van Houwelingen op dat hem na onderzoek niet was gebleken dat de fensie was gewaarschuwd over de zor gelijke situatie bij RSV. Deze waar schuwingen zouden afkomstig zijn ge weest zowel van topambtenaren van financiën als van economische zaken. De enige die Van Houwelingen bij zijn rondvragen op defensie over de waar schuwingen niet had kunnnen bena deren was generaal Hensen. Net deze naam was eerder dinsdag gevallen by de getuigenis van Leliveld. Leliveld had Hensen genoemd als de man die hij op defensie gewaarschuwd had Generaal Hensen zei tegen Van Hou welingen dat hij niets aan diens getui genis heeft toe te voegen Volgens Hensen was alleen bekend dat RSV problemen had om orders te krijgen en dat er daarom aandrang op defen sie werd uitgeoefend om opdrachten bij RSV te plaatsen. Van Houwelin gen heeft commissievoorzitter Van Dijk dinsdagavond nog op de hoogte gebracht van zijn telefoongesprek met Hensen. Leliveld zei dinsdagavond desge vraagd dat Hensen wel degelijk is ingelict over de financiële problemen met RSV. In een gesprek op 28 januari 1981 in het bijzijn van een ambtenaar van EZ is uitvoerig over RSV gepraat. Het verslag van deze bijeenkomst is in het bezit van de commissie, aldus Leliveld. die verder vertelde dat hij op 20 maart van dat jaar onder vier ogen nogmaals een gesprek had met Hen sen Volgens Leliveld is Hensen ge waarschuwd zowel door EZ als door financiën. Deze tegenstrijdige verklaringen volgden op een verhoordag waarbij (Slot zie pag. 3 kol. 2 De illusie in het snelverkeer /-wp een pikant moment - 'VD0| v./juist bij het losbreken van de zomervakanties - -■H komt de algemene verkeers- -dienst van de Rijkspolitie naar buiten met de conclusie dat de maximumsnelheid van 100 kilometer per uur op autosnelwegen maar beter kan worden opgetrokken. Wat iedere automobilist al wist bevestigde de politiekorpsleiding nog eens nadruk kelijk: de snelheidsbeperking wordt massaal overtreden idrie kwart van de weggebruikers rijdt doorgaans aanzienlijk harder), bovendien wordt dat harder rijden van 100 km p u niet als overtreding ervaren. In de praktijk betekent dit dat het voor de rijkspoli tie onbegonnen werk is om nog tegen een dergelijke 'verkeerszonde' op te treden. Gebeurt het steekproefsgewijs nog wel dan heeft vervolging van een overtreding nauwelijks enig preven tief resultaat. Vandaar het pleidooi uit de hoek van de Rijkspolitie om de wettelijke snelheidsbeperking van 100 km p/u maar op te trekken tot bij voorkeur 120 km. Controle en vervol ging van overtredingen kan dan vol gens de Rijkspolitie een stuk doelma tiger zijn en heeft voor beide partijen (weggebruiker en toezichthoudende instantie op de naleving van de ver- keerswetgevmg) een veel motiveren- der uitwerking. Of de oproep van de Rijkspolitie om werkelijkheid en wetgeving op de autosnelwegen in Nederland in ieder geval dichter bij elkaar te bren gen op korte termijn veel zal opleve ren is zeer de vraag De bevindingen van de Rijkspolitie zijn deze week weer snel van tafel geveegd. Staatsse cretaris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) heeft in reactie meteen laten weten dat hij niet voor een hogere maximumsnelheid voelt. Twee jaar geleden, kort na het aantreden van het kabinet-Lubbers. heeft deze bewindsman in de Tweede Kamer duchtig zijn vingers gebrand aan de zelfde kwestie Hij wilde toen een onderzoek naar mogelijkheden om een 'genuanceerde maximumsnel heid' in te voeren: hoger op wegvak- ken waar dat om allerlei redenen best kan. lager op plaatsen waar de situa tie dat zonder meer vergt. Maar het parlement wilde er absoluut niet aan De staatssecretaris legde zich bij hel oordeel van de Kamer neer en hij vindt nu dat van zijn kant geen initiatieven om wat voor maatregel dan ook te nemen, moeten worden verwacht Daarmee is de zaak terug by 'af Nederland heeft op autosnel wegen een officiële snelheidsbeper king van 100 km p/u, één op de vier automobilisten houdt zich eraan, de rijkspolitie ziet geen kans om een zinnige controle uit te oefenen en het parlement vindt dat de zaak moet blijven zoals ze is. Typisch voorbeeld van een dode letter van de wet dus. Of de ver keersveiligheid met een dergelijk groot gat tussen bedoeling en werkelijkheid is gediend, mag ernstig worden betwijfeld. Onduidefijkheid en verwarring worden er om beurten mee in de hand gewerkt Bovendien draagt een dergelijke publieke verkla ring van de Rijkspolitie er alleen maar toe bij dat nóg minder automobilisten zich gedrongen zullen voelen om de snelheidsgrens van 100 km p u op autosnelwegen aan te houden Een steekproef in de komende maanden zal dat ongetwyfeld uitwijzen. Euro pees gezien is Nederland trouwens met de huidige wetgeving ook een buitenbeentje. Met uitzondering van Denemarken ligt de bovengrens van de toegestane snelheid op autosnel wegen overal hoger. En juist in maan den met druk vakantieverkeer, zoals nu weer aanbreken, beïnvloedt dat het verkeersgedrag van automobilis ten op de snelwegen hier. Nederlan ders op weg naar het zonnige Zuiden raken gewend aan de limieten in de ons omringende landen Buitenlan ders in Nederland hebben dat nog veel sterker over zich. Alleen ls er dit verschil dat aan de maximumsnelhe den elders in Europa vrij stevig de hand wordt gehouden Op overtre ding betrapte automobilisten weten dat er hoge boetes moeten worden betaald of nog verdergaande straffen worden uitgedeeld Er is daarom alle reden om in Nederland de kwestie van de ma ximumsnelheid op autosnelwegen (en ook die op andere wegen i uit de sfeer van de loze maatregel(en) te halen. Zoals de zaken er nu voorstaan weet eigeniyk memand waaraan men toe is. Het parlement houdt vast aan een stuk wetgeving dat in de praktyk met voeten wordt getreden Naleving er van valt 'volgens de Rijkspolitie) met langer af te dwingen Het gevolg van deze gang van zaken is dat honderd duizenden automobilisten op de Ne derlandse autosnelwegen met de voet op het gaspedaal hun eigen wetgeving op het gebied van de maximumsnel heid formuleren En dat kan toch niet de bedoeling zyn. Geen enkele maat regel in het verkeer op de weg werkt perfect Maar het is een misvatting te denken dat verkeersveiligheid met illusies wordt bevorderd vdM Chemische wapens - De NAVO- bevelhebber in Europa, generaal Ber nard Rogers, vindt dat de NAVO nieuwe chemische wapens moet aan schaffen als tegenwicht tegen de drei ging van de chemische aanval door de Sowjet-Ume. Dit zegt hy in een woens dag gepubliceerd interview met het blad Jane's Defence Weekly'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1