Wemeldinge wil leefbaar blijven als recreatiedorp NOTULIST 495 Internationale muziekgroep 'Joiavandaag in Vlissingen Authentieke wagenschuur voor Axels streekmuseum PRISMA 50 Dag- Tochtjes 'een paar dagen last van mijn vingers na een raadsvergadering' WETHOUDER: VISSERSDORP HEBBEN WE GEHAD Advertentie BI] DE BOEKHANDEL WEMELDINGE - De noordelijke kern van de gemeente Kapelle, Wemeldinge, zal een kleine gedaantewisseling moeten ondergaan. Wethouder C. M. Dagevos van ruimtelijke ordening typeert die ontwikkeling kort maar krachtig: „Schippersdorp hebben we gehad, recreatie dorp moet het worden". De gemeente Kapelle werkt hieraan in de overtuiging dat recreatie dè mogelijkheid is om Wemeldinge leefbaar te houden. Na 1990 verdwijnt het laatste symbool vangen door nieuwe activiteiten. En Het dorp is niet bijster in trek. Toch van het eigenlijk nu al voormalige terwijl in Kapelle vele nieuwe wonin- worden er binnenkort 18 nieuwe hui- schippersdorp. de sluizen, Het schut- gen zijn gebouwd, is Wemeldinge op zen gebouwd op het Dorpsplein, complex wordt gesloopt na de opleve- dit gebied stiefmoederlijk bedeeld, om Wemeldinge nieuw leven in te IA blazen, heeft de gemeente Kapelle haar oog laten vallen op de recreatie. Een niet al te opmerkelijke keuze in Zeeland. De belangrijkste troef is de watersport op, in en rondom de Oos- terschelde. De gemeente gaf begin jaren zeventig een aanzet tot de aan leg van een jachthaven, waarvoor pontons zijn gelegd in de monding van het kanaal. Na de volledige af sluiting van de Oosterschelde zou een verdere uitbouw gerealiseerd wor den. In 1976 nam het kabinet-Den Uyl echter het besluit de zeearm niet af te dammen. De jachthavenpiannen moesten in de ijskast. Inmiddels zit Kapelle in de maag met de haven, omdat die bij een defect aan één van de Wemeldinge sluizen steevast ver plaats moet worden. „De eigenaren van de jachten weten niet waar ze aan toe zijn", stelt Dagevos, „en de haven kringt daardoor natuurlijk een slechte naam". Twee kampeerplaatsen zijn in de di recte omgeving van Wemeldinge aan gelegd. De dijk langs de Oosterschel de tussen de Kapelse kern en Katten- dijke. met een weg aan de zeezijde, trekt vele dagjesmensen. Zij komen zowel vissen als duiken. Gemeente Kapelle wil voor de vele duiksporters speciale faciliteiten aanbrengen en op de dijk meer parkeergelegenheid scheppen. Eén groot recreatieplan staat nog op stapel in Wemeldinge: de bouw van 150 zomerwoningen en vaste caravan- ring van de pijlerdam in de Ooster- schelde-monding en na verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland ten noorden van de Vlakebrug. Het enige obstakel voor de scheepvaart tussen de Wester- en Oosterschelde is dan nog de nieuwe sluis bij Hans- weert. De dienstverlenende functie die We meldinge heeft gehad sinds de aanleg van het Kanaal door Zuid-Beveland in 1866, is al tanende sinds de jaren zestig. Alleen een olieverkoper, woon arken met levensmiddelen bij de slui zen en het schippersintemaat voor lager onderwijs resten nog. De parle- vinkefs - 'drijvende marskramers' - zijn grotendeels verdwenen. Terwijl Wemeldinge in de goede jaren zes tot acht bakkers, meerdere kruideniers en zelfs een schoenenparlevinker ken de, is nu vrijwel alleen de midden stand voor de plaatselijke voorziening overgebleven. Vele winkels in de Hoofdstraat en de Wilhelmiastraat, het 'nieuwe' deel van het dorp, zijn omgebouwd tot woonhuizen. De ingebruikname van het Rijn- Scheldekanaal in 1975 was een be langrijke fase in deze ontwikkeling. De scheepvaart over het water langs Wemeldinge halveerde, omdat bin nenvaartschepen van en naar Antwer pen de nieuwe en kortere waterweg gingen nemen. Voornamelijk boten uit Gent maken nu nog gebruik van het 'oude' Zuidbevelandse kanaal. VAN DE MAAND JULI MET DE KINDEREN IN NEDERLAND EN BELGIË ALLEEN DEZE MAAND A PRISMA plaatsen in de Stormezandepolder De gemeente heeft hiervoor een over eenkomst afgesloten met de eigenaar van de grond, de Rotterdamse beleg gingsmaatschappij Amfas. De Wemel- dingse bevolking moet over dit plan nog gehoord worden. Tijdens een hoorzitting over de sloop van een aantal woningen op de Nieu- wendijk in Wemeldinge kwamen eni ge bezwaren tegen het toerisme naar voren. Met name Belgische toeristen zouden zich onder meer tegoed doen aan groenten uit Wemeldingse tuinen. Wethouder Dagevos wuift die opmer king weg: ,,Ik woon zelf dicht bij een camping in het dorp en heb nooit last van die mensen". Het provinciaal beleidsplan voor re- creactie en toerisme biedt enkele handvaten voor de uitbreiding van de toeristische sector in Wemeldinge. Het dorp zou als Oosterschelde-plaats onder bepaalde voorwaarden in aan merking komen voor meer ligplaatsen voor jachten Het voormalige schip persdorp krijgt bovendien, volgens het beleidsplan, een trailerhelling. Voorts zou de aantrekkingskracht van Wemeldinge vergroot kunnen worden door het houden van een jaarlijks terugkerend evenement. De dit jaar voor het eerst gehouden We meldingse dagen kunnen daarvoor een aanzet zijn. Veel werkgelegenheid zal de toeristi sche sector in het Zuidbevelandse dorp, volgens Dagevos en Haverhoek. niet opleveren. De resterende mid denstand zal in het seizoen wel meer klandizie krijgen. De Wemeldingse verbouwers van groenten en kwekers van fruit kunnen bovendien hun spullen aan de deur aan toeristen slijten. Of de vrees van een enkele Wemeldingenaars wordt waarheid: recreanten sluipen 's nachts de tui nen in op zoek naar levensmiddelen van hun gading. WOENSDAG 4 JULI 1984 PZC/provincie Wethouder Dagevos geeft aan dat de parlevinkerij daarvoor al afnam. De vervanging van familiebinnenvaart schepen in de jaren zestig door maat schappijschepen is hier voornamelijk debet aan. Vrouw en kinderen van de schipper gingen veelal op de wal wonen De bemanning van de nieuwe schepen slaat over het algemeen in de laad- en loshavens proviand in en heeft weinig tijd voor inkopen tijdens de vaartocht. De keuze van vaste woonplaatsen door schippersgezinnen is de gena deklap voor de twee Wemeldingse internaten. Vier jaar geleden is zo'n instelling voor voortgezet onderwijs opgeheven Ook het schlpperslnter- naat voor lager onderwijs in Wemel dinge zal de deuren moeten sluiten, ondanks een juridische procedure van Kapelle tot aan de Raad van State toe. De school gaat dicht in augustus. Het inwonertal van Wemeldinge is de laatste 50 jaar blijven steken rond 2600 mensen. Het arbeidsplaatsenver- lies door de teloorgang van de parle vinkerij heeft daar geen directe in vloed op gehad. De vroegere midden standers zijn al dan niet gepensio neerd in het dorp blijven wonen. Zij zijn erg honkvast, aldus gemeentese cretaris I. J. Haverhoek. De verloren werkgelegenheid is echter niet opge- De jachthaven van Wemeldinge met op de achtergrond het sluizencomplex. 'CHROME' UIT AUSTRALIË HOOGTEPUNT OPEN PODIUM VLISSINGEN - Dc internationale muziekgroep 'Joia' treedt vandaag, woensdag, op in het kader van het Open Podium dat wordt georgani seerd door de Vlissingse Culturele Raad in samenwerking met het Strandhotel Vlissingen en de provin cie Zeeland. Het optreden vindt plaats op het podium bij het bad- strand cn begint om 20.00 uur. 'Joia'is een groep met muzikanten uit Portugal, de Verenigde Staten van Amerika, Schotland, Nederland, de Nederlandse Antillen en Suriname. De muziek die zij spelen is gebaseerd op Samba en Baiao-muziek. In het kader van Open Podium zijn in de maand j uli verschillende optredens van muziek- en theatergroepen van naam te verwachten. Zaterdag 7 juli is het dweilorkest 'Alarm' uit Breda ac tief op de boulevard en woensdag 11 juli treedt 'Salsa Caliente' op met zuid-Amerikaanse muziek. Deze groep bestaat uit een Nederlandse vrouwelijke blazerssectie, een Neder landse pianiste en Puerto-Ricaanse mannen die zich voornamelijk bezig 1 houden met de ritme-sectie. de week op de boulevard van zich laat horen is de groep 'De Ventebinkies'. De groep, ondergebracht in de gelijk namige stichting, bestaat uit Stef Avezaath. Peer van de Berg en Jan Floor. Zij houden zich bezig met straattheater in de vorm van mime. cascade, jongleren en acrobatiek. 'De Ventebinkies' is naar Vlissingen ge haald in samenwerking met de winke liers uit de binnenstad en verzorgt wee dagen lang optredens. Op zater dag 14 juli zijn zij te zien en te horen in de binnenstad en zondag 15 juli op de boulevard. In de periode van 21 juli tot en met 5 augustus liggen de activiteiten in het kader van Open Podium stil, omdat Vlissingen dan het middelpunt is van het Straatfestival. De Open Podium activiteiten gaan op 8 augustus ver der met African Percussion en dan sensemble Fatala (20.00 uur). De ove rige optredens in die maand zijn: 10 augustus Johnny G. (20.00 uur): 12 augustus Theatergroep Dodd (15.00 uur): 15 augustus Mambos (20.00 uur): 16 augustus Leslie Woods (20.00 uur); 19 augustus theatergroep KIP (aan vang afhankelijk van de weersom standigheden!. 22 augustus La Sono- ra Ritmica (20.00 uur); 24 augustus Taptoe (op het Stadhuisplein, aan vang 21.00 uur); 25 augustus trio Alex von Schlippenbach (15.00 uur) en 27 augustus Samba Salad (20.00 uur). De Internationale Nieuwe Scène verzorgt van 30 augustus tot en met 1 septem ber verschillende optredens. Je voelt het wel aan je vingers. Ik heb er een paar dagen last van, als ik een raadsvergadering heb gedaan". Niet zonder trots laat Walter Öierick in Aardenburg de middelvinger van zijn rechterhand zien. Een inkeping en een knobbel geven aan dat de pen zijn belangrijkste wapen is. Walter (47) is de enig overgebleven notulist in Zeeland die raadsvergade ringen met de hand opneemt. Zijn collega's bij andere gemeenten hebben vrijwel allemaal de beschikking over een cassetterecorder. Hun taak bestaat enkel uit het met een bestudeerde blik verwisselen van het bandje. Voor de rest hebben ze alle tijd om wat aantekeningen te maken. In de Kikkerstad wordt de techniek echter buiten de raadszaal gehouden. Even heeft het er naar uitgezien dat Walter heuse opname apparatuur zou krijgen Twee jaar geleden be- discussie niet iets over het hoofd Waarmee niet gezegd is dat er tijdens een snel wisselende sloot het verse college tot de aan schaf van een volledige geluidsin stallatie voor de raadszaal. Aarden- kan worden gezien. Maar volgens Walter komt dat zelden of nooit /oor. En als het al gebeurt, dan burg leek het tijdperk van de tech- er altijd nog de gemeentesecretaris niek tc betreden. Na de weinig fraaie politieke troebelen, waarbij de machtsbakens werden verzet, werd het besluit teruggedraaid. Te duur, werd gezegd. De aanschaf kosten van die de eindverantwoordelijkheid voor de samenstelling van de notu len heeft. De raadsvergadering is voor de notulist een zeer inspan nende aangelegenheid. „Je moet geluidinstallatie schrijven, alle sprekers volgen, en je moet direct in de gaten hebben bedoelen. Het is echt span- worden op 10.000 gulden geschat. Het college, met Willy van Helden in plaats van de op dubieuze gron- nend werk", den gewipte Jan de Ridder, zag wel De aantekeningen worden de vol- dat de verstaanbaarheid voor de gende dag uitgewerkt tot een lees publieke tribune niet optimaal was. Er werd een aardig compromis ge baar verslag. Meestal kost dat een volledige werkdag. En het is vrijwel vonden. Door een nieuwe opstelling met doenlijk om een paar dagen van de vergadertafels kwamen de met de uitwerking te wachten. Wal- bezoekers dichter bij de volksverre- ter: ,,Ik zou het een groot voordeel genwoordigers te zitten. En daar- vinden als ik niet meteen de volgen- mee was het probleem volgens b. en de dag het verslag moest maken. Je w. opgelost. Maar ook de cassette- hebt dan de avond tevoren vaak tot recorder voor Walter behoorde niet langer tot de mogelijkheden. 10 of 11 uur zitten notuleren. En om het dan weer allemaal te moeten herkauwen Maar omdat het ge- En dus zit hij nog steeds braaf heugen een niet onbelangrijke rol iedere laatste dinsdag van de maand een hele avond te pennen. „Zijn we toch een beetje historische gemeente", merkt hij vergoelijkend op. Walter is nu 13 jaar notulist van speelt bij het opstellen van de notu len. moet er snel worden gehandeld. Een cassetterecorder zou wat dat betreft uitkomst bieden. Een bandopname zou ook het let- Aardenburg. Hij is als ambtenaar terlijk citeren van sprekers moge- werkzaam op de afdelingen algeme- lijk maken. In Aardenburg een deli- ne zaken en welzijn. Het besprokene cate kwestie. Walter kondigde reeds wordt zo letterlijk mogelijk opgete kend. Met korte uitgeschreven kemzinnetjes probeert Walter de essentie uit het betoog van de spre kers te halen. Hij gebruikt geen steno. „Ik schrijf praktisch woorde lijk op wat er wordt gezegd. Af en toe is het wel eens puzzelen, maar omdat ik de meeste raadsvoorstel len zelf opstel, weet ik vrijwel altijd waar het over gaat. Als je de inhoud van het voorstel kent is de bespre king ervan gemakkelijker bij te houden". Alleen verhitte discussies willen nog wel eens problemen ople veren. „Vooral als er veel interrup ties zijn, dan moet je erg veel schrij ven", vertelt Walter. „Maar het gaat vlot. Je hebt natuurlijk routine. En, al zeg ik het zelf, ik heb een tamelijk goed geheugen". voor het gesprek aan dat hij niet op de Aardenburgse politiek zou in gaan. „Ik probeer als ambtenaar zo neutraal mogelijk te zijn". De om streden geluidapparatuur heeft in direct alles te maken met het poli tiek bedrijf in Aardenburg. „Ze zijn bang voor een band", wordt er zelfs op het gemeentehuis gefluisterd. Walter gaat op zo'n uitspraak niet in. Hij stelt enkel vast dat het citeren van sprekers weinig proble matisch is. De notulen moeten een zakelijke weergave zijn van het be sprokene. Een letterlijke weergave is niet noodzakelijk. „Bovendien", zegt Walter, „verslagen met letter lijke citaten liggen me niet. Dat is misschien mijn ouderwetse inslag". Hoewel Walter wel degelijk de voor delen van een cassetterecorder ziet, doet hij zijn werk met veel plezier. Bij het samenstellen van notulen komt ook een zekere inventiviteit kijken „Het is vaak schipperen met bewoordingen. Als iemand zegt. zit met zo te ouwehoeren, dan probeer ik dat anders weer te geven". Er gens heeft het notulistenwerk ook een historische dimensie „De notu len van 1784 worden nu heel interes sant gevonden Ik heb het gevoel een stukje geschiedenis te schrij ven. Een beeld van het leven, zoals het nu is". De kans dat er vóór de eerstvol gende gemeenteraadsverkie zingen een cassetterecorder in de Aardenburgse raadszaal komt, is heel klein. Walter zal zijn schrijf- vinger voorlopig niet kwijtraken. De angst voor de band wordt door een raadsmeerderheid onderschre ven. Op de secretarie circuleert het gerucht dat het college een sticker voor Walter wil laten ontwerpen. Naast een gouden kroontjespen zou in zwierige krulletters komen te staan: "Een notulist doet het met de hand en niet op de band". Chrome Eén van de hoogtepunten van de Open Podium-activiteiten vormt het optreden van de Australische groep 'Chrome' op donderdag 12 juli. Deze driemansformatie - uitgedost met spiegelende zonnebrillen en witte pakken en voorzien van fluitjes en drums - houdt zich bezig met zoge naamd 'straatinfiltratie'. Dat bete kent dat zij hun mimevoorstelling laten bepalen en beïnvloeden door hetgeen om hen heen gebeurt. Het aanvangstijdstip van het optre den van 'Chrome' is afhankelijk van de weersomstandigheden, maar vol gens een woordvoerder van de Cultu rele Raad is het de bedoeling dat 'Chrome' de hele dag op verschillende plaatsen op de boulevards optredt en in de avonduren op het podium bij het Strandhotel Een ander driemanschap dat volgen- KOSTEN BOUW RUIM 45 MILLE De Australische 'straatinfiltranten' zoals zij zich donderdag 12 juli onder de naam 'Chrome' aan het Vlissingse publiek zullen presenteren. AXEL - De lang gekoesterde wens van de vereniging Den Ouwen Wae- gen en het streekmuseum Het Land van Axel op de binnenplaats achter het museum een authentieke wagen schuur te bouwen, lijkt dan eindelijk toch nog te worden gerealiseerd. Nu de provincie voor de wagenschuur een subsidie van maximaal 18.000 gulden beschikbaar heeft gesteld, zal het college van b dn w van Axel de raad voorstellen hel resterende be drag te betalen. Dat gaat dan om ruim 27.000 gulden Volgens de laatste berekeningen gaat de bouw van de wagenschuur ruim 45.000 gulden kosten In die schuur, waarover inmiddels al Jaren wordt gepraat, moeten de boerenwagens van de vereniging Den Ouwen Wae- gen een permanente plaats krijgen. De financiering van het project heeft tot nu toe de bouw van de wagen schuur steeds in de weg gestaan. Met de subsidie van de provincie Zeeland lijkt dat probleem nu grotendeels overwonnen De provincie heeft er overigens wel op aangedrongen dat de schuur wordt gebouwd via de leerling- bouwplaatsen in Zeeuwsch-Vlaande- ren Verder moet ook de Axelse mu seumcommissie nog over de bouw adviseren. Begroting De Axelse museumcommissie verga dert vanavond (woensdag) om 19.30 uur in de b en w kamer van het stadhuis. De commissie moet dan ook de begroting voor het streekmuseum voor 1985 goedkeuren. Die begroting is nagenoeg hetzelfde als die van het lopende jaar. Slechts twee nieuwe posten staan er op vermeld: 1000 gulden voor de res tauratie van de collectie en 1250 gul den voor de aankoop van oudheid kundige voorwerpen. Het geld kon worden vrijgemaakt via onder meer een versnelde afschrijving van 9000 gulden. De begroting '85 omvat een totaalbe drag van ruim 42 000 gulden, 12.000 lager dan de afrekening 1983 die ook vanavond op tafel komt. De commis sie bespreekt tenslotte een voorstel van mevrouw E. M. I Thijs de wissel tentoonstellingen volgend jaar niet meer zoals nu gebruikelijk is veertien dagen te handhaven, maar een maand. Dat in verband met organisa torische problemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 11