PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Blad VS: Fransen in toestellen Irak Strijd in Beiroet na instemming vredesplan I Miljoenenroof Italië BLOEMKOOL EN RUNDERTARTAAR VRACHTSCHEPEN GETROFFEN IN GOLF Voorontwerp Waterschapswet Afscheid van politiechef Toorenaar Benzine goedkoper fVisseld bewolkt Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur 15 graden, vrij krachtige noordweste- 227 jaargang no. 154 Dinsdag 3 juli 1984 DEN HAAG (ANP) - De politieleiding van het korps Rijkspolitie vindt dat de wettelijke snelheidsbeperking van 100 kilometer per uur op auto snelwegen moet worden bijgesteld. Daarbij gaat de voorkeur uit naar een verhoging tot 120 kilometer per uur. Kolonel J.J. Jorritsma, hoofd inspec tie van de uitvoerende diensten van de Rijkspolitie, heeft dit maandag desgevraagd meegedeeld. In het Jaarverslag van de Rijkspolitie over 1983 wordt geconstateerd dat de snel heidsbeperking van 100 kilometer per uur massaal wordt overtreden: bijna driekwart van alle weggebruikers op autosnelwegen rijdt aanzienlijk har der dan dit maximum. Ook de meeste vracht- en toerwagens houden zich nauwelijks aan de maximumsnelheid van 80 km per uur. De motivatie van de weggebruiker om zich te houden aan de wettelijke snelheidsbeperking is niet aanwezig. Harder rijden dan 100 km wordt door de weggebruiker niet als een overtre ding ervaren. Daarbij is de kans dat hij gepakt wordt gering, zo wordt in het jaarverslag toegegeven. Als de overheid vindt dat per se moet worden vastgehouden aan de 100 km- grens, moeten de snelheidscontroles worden geïntensiveerd. Dat zal echter ten koste gaan van andere taken die verband houden met de veiligheid op de autosnelwegen, aldus Jorritsma. Intussen is het voor politieman demo tiverend te moeten constateren dat het incidenteel optreden tegen wegge bruikers die de snelheidsbeperking overtreden geen enkel resultaat heeft. Daarom wordt in het jaarverslag aan dacht gevraagd voor dit probleem, aldus Jorritsma. Hoewel de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie dus vindt dat de maximum-snelheidsgrens beter ver hoogd kan worden tot 120 km per uur, is de dienst niet van plan de regering een advies van die strekking te geven. Staatssecretaris Scherpen- huizen van verkeer liet gisteravond overigens al direct weten niets voor een hogere maximum-snelheid te voelen. „De Tweede Kamer heeft 'eind 1982 duidelijk gezegd geen ver hoging te willen en zelfs geen proef. De Tweede Kamer heeft het voor het zeggen, dus daar blijft het bij". ROTTERDAM - Sinds kort laat de kersverse olifant-moeder Irma uit diergaarde Blijdorp in Rotterdam haar kalf Bemhardine aanraken door verzorger Frans van 't Hart, Frans moet er echter steeds op bedacht zijn niet door het sterke, speelse olifantje omvergegooid te worden... Vanaf vandaag is het oli fantengebouw in Blijdorp, waar moeder en kind verblijven, openge steld voor het publiek. WASHINGTON (AFP) - Franse piloten hebben vluchten met Mirage-F-l-toestellen uitgevoerd ter begeleiding van Super- Etendard-vliegtuigen tijdens missies boven de Perzische Golf. Dit meldt het Amerikaanse weekblad Defence and Foreign Affairs in zijn jongste editie. Het blad haalt een „zeer betrouwba- vechtsvluchten boven de Perzische re" bron bij het Franse ministerie van Golf. Een woordvoerder noemde het defensie aan. Beide type toestellen bericht maandagavond „absoluut on- zijn door Frankrijk aan Irak geleverd, juist". Een medewerker van het blad. dat gespecialiseerd is in wapenvraagstuk ken, wist niet of de piloten militairen ^pVtpnpyt waren of burgers die een contract •JUftc/ZC/f hadden. Bij Iraakse luchtaanvallen van zon- Newsweek meldde in zijn Jongste edi- dag zijn twee schepen getroffen, zo is tie dat Frankrijk dit voorjaar 100 maandag bekend geworden, extra Exocet-raketten aan Irak heeft Een Zuidkoreaanse schip dat op weg geleverd die deel uitmaken van de was naar de haven Bandar-Khomeini uitrusting van de Super-Etandards. raakte ernstig beschadigd, zo heeft Het ministerie van defensie in Parijs het Zuidkoreaanse ministerie van bui- heeft ontkend dat Franse piloten voor tenlandse zaken In Seoul maandag Iraakse rekening deelnemen aan ge- bekendgemaakt. Prior voelt weinig voor 'Ierse' oplossing voor Noord-Ierland LONDEN (GPD) - De Britse minister Prior (Noord-Ierland) heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd weinig ver trouwen te hebben in een oplossing van het Noordierse conflict waarbij de Ierse Republiek het geheel of gedeeltelijk in Noord-Ierland voor het zeggen krijgt. Prior zei dit in een debat over het enkele maanden geleden uitgebrach te rapport van het New Ireland Fo rum. Aan de samenstelling van het rapport is gewerkt door alle grote politieke partijen in Ierland, en het kan worden gezien als het belangrijk ste Ierse initiatief ooit inzake Ulster ondernomen. De voornaamste conclusie van het rapport is, dat de dramatische situa tie in Noord-Ierland alleen maar kan worden opgelost, als de Ierse Repu bliek er een of andere vorm van zeggenschap krijgt, zoals een met de Britten gedeeld bestuur, een fusie van Noord-Ierland en Ierland, of een fede ratieve staat. Prior legde gisteren die conclusies naast zich neer, omdat hij niet gelooft dat het protestantse volksdeel van Noord-Ierland, de Unionisten, ook maar iets voor een dergelijke oplos sing zal voelen. Vier van de 22 opvarenden van de met 9.000 ton staalprodukten geladen Wonjin-Ho (10.205 ton) zijn bij de raketaanval gewond en van boord gehaald door Iraanse reddingsboten, aldus het ministerie. Functionarissen van de scheepvaarts maatschappij Joongang in Seoel, de eigenaar van de Wonjin, zeiden dat de bemanningsleden het schip moesten verlaten, nadat pogingen de brand in de machinekamer te blussen v^aren mislukt. Zij werden opgepikt door schepen in de buurt en naar Teheran geëvacueerd. Het ruim 13.000 ton metende Griekse vrachtschip Alexandra Dyo is zondag aangevallen en beschadigd in de Golf, terwijl het op weg was naar dezelfde Iraanse haven Dat is bevestigd door de inlichtingendienst van het Britse verzekeringsconcern Lloyd's. Volgens Lloyd's zijn er slachtoffers. Verdere bijzonderheden werden niet gegeven. Irak meldde zondag dat de Iraakse luchtmacht zeven schepen had ver nietigd en een Iraans gevechtstoestel had neergeschoten. NEGEN MENSEN GEDOOD Gele trui Adrie van der Poel was al lang en breed vertrokken toen gis teren het nieuws bekend werd dat hij de nieuwe leider in de Tour was geworden. Een chao tisch beeld van verkeerde hul digingen en driftig rekenende juryleden maakt de dans om de gele trui na twee dagen al tot een uiterst beschamende vertoning. (PAGINA 13) Sowjet-Unie De Sowjet-Unie heeft Iran als zijn voornaamste olieleverancier in het Midden-Oosten de rug toegekeerd ten gunste van Irak en Saoedi-Arabië. Dat maken westerse waarnemers op uit cijfers over de ontwikkeling van de Russische buitenlandse handel die maandag in Moskou zijn gepubli ceerd. Het Engelstalige dagblad The Gulf News heeft maandag bekendgemaakt dat de regering van de Verenigde Arabische Emiraten een olie-pijplei ding wil aanleggen van het Habshan olieveld naar Fujairan aan de Golf van Oman. Hierdoor zullen de VAE bij de export van hun ruwe olie de Straat van Hormuz kunnen vermijden. Ruimtewapens President Reagan heeft maan dag het Amerikaanse aanbod herhaald om met de Sowjet- Unie over de demilitarisatie van de ruimte te gaan praten. (PAGINA 3) Sluiting Door gebrek aan gekwalifi ceerd personeel zullen binnen kort misschien enkele afdelin gen van de Werkplaatsen Wal cheren moeten worden geslo ten, zo vreest de directie. (PAGINA 7) Radio en t.v.: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financieel: 4 Provincie: 7, 8, 9, 10 en 11 Sport: 12 en 13 BEIROET (REUTER/AFP) - Nadat de drie belangrijkste milities in Beiroet hadden beloofd de strijd te staken, zijn in de nacht van zondag op maan dag in de Libanese hoofdstad de zwaarste gevechten sinds drie weken uitgebroken. Bij de beschietingen, die maandag voortduurden, zijn voor zover bekend negen mensen om het leven gekomen en dertig gewond. Op verscheidene punten langs de groene lijn, die Beiroet in twee delen scheidt, beschoten islamitische en christelijke milities elkaar. De straten waren verlaten, winkels, kantoren en scholen werden gesloten. Druzlsche strijders en leden van de sji'itische AMAL-militie haastten zich naar de groene lijn, waar zij kwamen te staan tegenover de christelijke militie „Li banese strijdkrachten" en eenheden van het geregelde Libanese leger. Zo als gebruikelijk in Beiroet was er geen verklaring te geven voor het plotselin ge oplaaien van de strijd. De gewelddadigheden barstten los enkele uren nadat de christelijke mili tie „Libanese strijdkrachten" had la- DEN HAAG (ANP) - Minister Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft maandag een rapport ontvan gen waarin een voorontwerp van een Waterschapswet wordt gepresen teerd. In de wet zijn onder andere bepalin gen opgenomen omtrent opheffing, instelling, reglementering en voor sa menstelling, inrichting, financien en toezicht van de waterschappen. Dit heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat maandag meegedeeld. Het instituut waterschap bestaat al eeuwen en is in werkelijkheid één van de oudste functionerende bestuursli chamen in ons land. De regels voor de waterschappen bestaan dus al heel lang, maar waren nog nimmer in een wet vastgelegd. Het rapport is samen gesteld door een werkgroep waarin vertegenwoordigers zaten van rijk, provincies en de waterschappen zelf. ten weten in te stemmen met het vredesplan van de regering en de gevechten te zullen staken. De Druzl sche en sji'itische milities waren al eerder akkoord gegaan Het afgelopen weekeinde trokken de Druzen zware artillerie terug van de frontlinie. Ook de AMAL-militie trof maatregelen voor het terugtrekken van haar ge schut. Om het veiligheidsplan, dat de rege ring op 23 juni aannam, uit te voeren worden morgen, woensdag. 9000 sol daten van het officiële leger gestatio neerd in Beiroet. Dit Is vernomen in welingelichte kring. Tegelijk met de stationering van het Libanese leger moeten de zware wapens van de mili ties van straat verdwijnen en worden opgeslagen. De milities zorgen zelf voor de bewaking van hun wapens. Mogelijk zullen Franse waarnemers op die bewaking toezien. De 9000 militairen zyn verdeeld in twee brigades De een wordt geleid door de sji'itische kolonel Abdel Ha- lim Kanj en zal voor het merendeel bestaan uit sji'lten, Er zitten echter ook christenen in deze eenheid, die wordt gestioneerd in West-Beiroet en de zuidelijke buitenwijken van de hoofdstad. De andere brigade staat onder leiding van de christelijke kolo nel Roger Kanaan en zal de controle over Oost-Beiroet overnemen. Minister Prior ROME (REUTER) Dieven zijn in de nacht van zondag op maandag met valse sleutels de kluisruimte van een bank in Rome binnen gedrongen en hebben daar voor miljoenen guldens buitgemaakt. Zij openden alle 340 kluisjes, haalden de in houd eruit en deden ze vervolgens netjes dicht. De roof werd 's ochtends ontdekt door een pa trouillerende beveili gingsbeambte, die con stateerde dat de voor deur open stond. Func tionarissen van de bank zeiden dat het enige tijd zal vergen voordat men precies weet wat er uit de kluisjes verdwenen is, maar dat het vermoe delijk om zeer grote be dragen zal gaan. Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bloemkool, 1 per stuk .LaOVs Rundertartaar, Cl QQ 500 g msZ£5 LwO 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. AMSTERDAM - In het Amster damse Lido aan het Leidseplein nam de voormalige politiechef Toorenaar afscheid van zijn Am sterdams publiek. Honderden be kende en minder bekende Am sterdammers bedankten de poli tieman voor zijn diensten 'in naam der wet' aan de stad ver richt. Op de foto biedt Paul Wil- king, ook bekend als Pistolen Paultje, de scheidende commissa ris een grote fles wijn aan. Korthals Altes Strafvervolging tegen 71 vredesactivisten DEN IIAAG (ANP) Tegen 71 actie voerders die de afgelopen tijd zijn gearresteerd bij de vliegbasis Woens- drecht en bij vernielingen in het WD-kantoor in Amsterdam zal staf vervolging worden ingesteld. Dit heeft minister Korthals Altes van Justitie geantwoord op schriftelijke vragen van de WD-fractie in de Tweede Kamer. Het gaat daarbij om 33 mensen die in Woensdrecht zijn aangehouden en 38 actievoerders die werden gearresteerd bij het binnen dringen van het Stikkerhuis in Am sterdam. Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft het college van burge meester en wethouders van Woens drecht in een brief verzocht om op het genomen besluit tot ontruiming van het vredesactiekamp in die gemeente terug te komen. Het IKV wil dat de gemeente opnieuw een stuk grond beschikbaar selt om een permanent vredeskamp te bouwen. Wethouder J. Klunder Nljland zei maandagmiddag niet te willen reage ren op de brief van het IKV, voordat over de inhoud ervan is gesproken met waarnemend burgemeester Gold berg. Dat gebeurt vandaag. DEN HAAG (ANP) - Koffie wordt met ingang van morgen, woensdag, veertien cent per pak van 250 gram duurder. Oploskoffie gaat dan per pot van vijftig gram elf cent in prijs omhoog. De Vereniging van Nederlandse Koffïebranders en Theepakkers heeft heeft dit maandag meegedeeld. De prijsverhoging is een gevolg van aanhoudende stijgingen van de prijzen op de internationale grondstoffenmarkt en het hogere niveau van de dollarkoers Thee wordt niet duurder. Het Ministerie van economische zaken is van de prijswijziging op de hoogte gebracht. Een woordvoerder van Nederlands grootste koffiebrander, Douwe Eg berts. heeft desgevraagd gezegd dat in verband met de mindere kwaliteit van sommige soorten koffie de prijzen op de wereldmarkt toch weer zijn aangetrokken. Eerder was in de loop van deze zomer enige druk op de prijzen tegemoetgezien. ROTTERDAM (ANP) - Super en normale benzine worden vandaag als gevolg van de ontwikkelingen op de internationale produktenmarkt respectievelijk 1,6 en 1,8 cent goedkoper. De meest voorkomende prijzen worden daardoor 180,2 cent voor super (zelftanki per liter en 176.8 cent voor normale benzine (zelftank) De prijzen van diesel en LPG blijven onveranderd Tweetakt gaat met 2 cent omlaag en wordt meest voorkomend 199,8 cent per liter. De prijs van stookolie daalt met 9,70 gulden per 1000 kilo en wordt 610,75 gulden. De prijsdaling is ook een na-effect van voorraadvormlng in de recente tijd vanwege de schermutselingen in de Perzische Golf. Deze voorraden worden nu langzaam weggewerkt. Militaire attache's mogen oefeningen Sowjet-Unie bekijken PRAAG (AFP) - Westelijke militaire attachés in Tsjecho-Slowakije kun nen, weliswaar ongenood, vrij rond kijken in noord-Tsjechiè, waar sinds afgelopen vrijdag belangrijke ma noeuvres van Sowjetlegeronderdelen plaatsvinden. Dit is maandag in Praag uit goedingelichte bron verno men. De attachés verklaarden zeer verrast te zijn ever hun bewegingsvrijheid, vooral omdat zij in net verleden syste matisch buiten gebieden werden ge houden waar legeroefeningen plaats vonden. Zij toonden zich verder verrast over de omvang van de deelname van Tsjechoslowaakse troepen, die vol gens hun net zo omvangrijk is als die van Sowjetzijde, maar die niet van tevoren is aangekondigd. De Sowjetmilitairen houden oefenin gen in de DDR, Polen en Tsjecho- Slowakije. Protest in Moskou Een Joegosla vische zakenman in dienst van een Britse firma en zijn Russische echtge note verschenen maandag aan elkaar vastgeketend op het vliegveld van Moskou om te protesteren tegen de weigering van de Sovjetautoriteiten de vrouw een uitreisvisum te verle nen. Vrienden van het echtpaar verklaar den dat Nick Zdenkovlc en zijn vrouw Irina tot aan de balie van de douane wisten te komen voordat zij werden aangehouden en meegenomen voor ondervraging. Fonds zegt fraudeverzekering corporaties op ALMERE HAVEN (GPD) - Het onder linge verzekeringsfonds voor fraude zaken van de Nederlandse gemeenten (het FOG) wil woningbouwcorpora ties niet langer verzekeren. Met in gang van 1 januari 1985 worden alle bestaande contracten opgezegd. De belangenorganisaties van corpora ties zijn nu op zoek naar een nieuwe verzekeringsmaatschappij die de fraude (gepleegd door personeel of bestuursleden) wel wil verzekeren. Het gaat in totaal om 752 corporaties. Het fonds wil corporaties niet langer verzekeren omdat het zich wil beper ken tot gemeenten en gemeentelijke instellingen die rechtstreeks onder controle (ook administratief) van het lokale bestuur valt. „Door verzelfstan diging van de corporaties is er voor gemeenten geen mogelijkheid om de administratie te controleren en in te grijpen aldus een woordvoerder van het FOG. Ook fraudezaken, die zich de laatste tijd hebben voorgedaan, heben een rol gespeeld bij de beslis sing. In 1981 heeft het fonds 413.000 gulden als schadevergoeding moeten uitke ren aan corporaties waar (intern) fraude was gepleegd. Aan gemeenten of gemeentelijke instellingen werd in dat jaar ruim 200.000 uitgekeerd. In 1980 werd nog aan gemeenten ruim 1,2 miljoen gulden uitgekeerd en aan corporaties 76.000 gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1