Beheer Houtenkwartier in Hulst in opspraak 2 1 BIOLOGISCH MUSEUM zeenaald: de enige vader, die kinderen baart De Loopplank blijft open OPTREDEN DRS P. GING BIJNA NIET DOOR Kunstmanifest Terneuzen is sober dit jaar Mfcfièf Zeeum-Vhtanderm HULST Het bestuur van het activiteitencentrum 't Houtenkwartier in Hulst vindt dat er nieuwe afspraken moeten komen over gebruik en beheer van het gebouw. Volgens voorzitter G. A. van de Voorde van de beherende stichting worden in augustus alle problemen, die de afgelopen weken gerezen zijn, besproken en zullen er nieuwe regels vastgesteld worden. De laatste tijd bestaat er tussen huurders van het centrum en de beheerder J. Steenbergen onenigheid. Dit afgelopen weekeinde dreigde een optreden van drs P. niet door te gaan. Het organiserende jongerencentrum 'Kontrast' beschikte veel te laat over de sleutel en kon zodoende de zaal, waarin het optreden plaats zou vinden niet inrichten. Volgens de beheerder kwamen de met enige tolerantie gehandeld te voerders van het OJC zijn niet geluk- jongeren veel te laat om de sleutel worden. Dat hebben we ook gedaan", kig met hetgeen er het afgelopen vragen. Erwin Traas, één van de orga- y weekeinde is gebeurd. „Het lijkt erop nisatoren van het optreden, weerlegt U! rllUlinguri of het bestUur van het Houtenkwar- dit. „Vanaf dinsdag heb ik de heer Erwin Traas en Eric Peeters, woord- tier ons telkens hebben moet. Enige Steenbergen meermalen opgebeld. Hij was voortdurend atwezigjrijdag Ruiten vernield van gereformeerde kerk ben ik nog bij hem thuis langs ge weest, maar ook toen was hij er niet", aldus Erwin Traas. Volgens de jonge ren wilde de heer Steenbergen zater dag de sleutel niet afgeven. De heer ïr* Vli^iflPPII Van de Voorde werd erbij gehaald om 111 T ««oiiigvu de zaak op te lossen. De voorzitter van VLISSINGEN - Van de gereformeerde o 't Houtenkwartier zorgde ervoor dat kerk in het wijkcentrum Open Hof der waren aangericht", aldus de jon de sleutel werd afgegeven. Het po- aan de Alexander Gogelweg in Vlis- geren. Het bestuur van het Houten- vpljiar hphflfllt diumgebeu ren ging door en zo'n 120 singen zijn tussen zaterdag en zondag kwartier heeft volgens de OJC-ers mensen beleefden een plezierige vijf ruiten vernield. De schade wordt alleen oor voor hetgeen de beheerder maanden geleden, toen een roek- avond wat uit de hand was gelopen, ontvingen we een schrijven van het bestuur waarin stond dat er vernielin gen aan het gebouw waren aange richt, waar wij verantwoording voor moesten afleggen. Ten dele was dat ook zo, maar er werden van allerlei beschadigingen aangevoerd die eer- Voorzitter G. A. van de Voorde hoopt dat na augustus met een schone lei begonnen kan worden met een niei seizoen. Hij verwacht dat het OJC zich beter aan de afspraken zal hou den dan tot nu toe het geval is geweest. Voorts dienen de jongeren een lijst van activiteiten te maken, zodat de beheerder weet wanneer welke ruimte gebruikt wordt. Erwin Traas hierover: „We hebben aan het begin van dit seizoen een lijst met activiteiten gemaakt In een v gadering met het bestuur van het Houtenkwartier hebben we (OJC) af gesproken dat wij die lijst in het kamertje van de beheerder zouden ophangen. We hebben dit gedaan, maar de heer Steenbergen vond dit geen goede regeling". Beheerder Steenbergen zei maandag geen behoefte te hebben om op kritiek op zijn persoon te reageren. Hij stelde niet op de hoogte te zijn van proble men. avond. „Beide partijen hebben op bepaalde punten gelijk", vertelde de heer Van de Voorde maandagmiddag. „Maar als er een optreden op het programma staat van een bekende artiest en daar komen veel mensen op af, dan dient er Schade aan twee auto's bij botsing in Colijnsplaat COLIJNSPLAAT Bij een botsing op de kruising Ringweg-Zuidkerk straat in Colijnsplaat zijn zondag twee auto's beschadigd. De aanrijding ontstond, toen bestuurder R. K. uit Neusse (West-Duitsland) geen voor rang verleende aan de automobilist J. S. uit Colijnsplaat. Snelheidscontrole Wissenkerke: 42 bekeuringen WISSENKERKE De verkeersgroep Middelburg hield In samenwerking - met de groep Kortgene van de rijks politie een snelheidscontrole op het kruispunt Hoveijn bij Wissenkerke Er werden 300 auto's gecontroleerd. De politie maakte tegen 42 automobilis ten proces-verbaal op wegens het overschrijden van de maximum snel heid (70 km per uur). De hoogstgeme- ten snelheid bedroeg 134 kilometer per uur. Schade vrachtwagens botsing IJzendijke IJZENDIJKE - Bij een botsing tussen twee vrachtauto's op rijksweg 61 in IJzendijke maandagmorgen om streeks half elf liepen beide voertui gen schade op. Bestuurder J. B. de R. uit Axel, komend uit de richting Ter- neuzen, stopte bij de afslag van een pompstation. Bestuurder P P. G. J. de K. uit Hoëk zag dit te laat en reed tegen de achterzijde van de vrachtwa gen van De R. Gasfles in brand op vrachtwagen in Biggekerke BIGGEKERKE - Het korps Biggeker ke van de brandweer van Valkenisse is maandagmorgen uitgerukt voor het blussen van een brand in een lasinstallatie. De installatie, be staande uit een gasfles gevuld met acetyleen en een fles gevuld met zuurstof, was gemonteerd op een vrachtwagen en werd gebruikt voor werkzaamheden op een perceel aan de Valkenisseweg. Deze weg is onge veer een half uur gesloten geweest voor het verkeer in verband met paar schoenen halen geschat op ongeveer 600 gulden. ADVERTENTIE schoi halen prijs betalen FEENSTRA'S SCHOENENHUIS Koopcentrum Groenendijk VLISSINGEN Koopcentrum Bergen ANTWERPSESTRAATWEG 100 BERGEN OP ZOOM aanvoert. Ook het bestuur van het vormings werk jong volwassenen (VJV) heeft begin juni schriftelijk haar beklag gedaan over het beheer van het ge bouw. Op dit schrijven aan het be stuur (dat volgens Van de Voorde al door het bestuur is doorgenomen) van het Houtenkwartier is nog geen reac tie gekomen. De kritiek van het VJV gold met name de beheerder J. Steen bergen. Volgens het VJV-bestuur zou hij onder meer onvoldoende aanwezig zijn in het gebouw. Inbraak camping VLISSINGEN - Van ongeveer tien tenten of voortenten van caravans op camping De Nolle in Vlissingen zijn in de nacht van zondag op maandag de kunststof ruitjes vernield. De Vlis- singse politie ziet deze vernielingen als pogingen tot inbraak, waarbij echter niet veel wordt vermist. Uit de voortent van een inwoner uit Driebergen is een bedrag van 25 gul den gestolen In vier gevallen betrof het gasten uit Duitsland. Bij een van hen zijn vier cassettebandjes ont vreemd. Uit een tent van een inwoner uit Lelystad werden aanvankelijk de autosleutels en een aansteker ver mist, maar die zijn later elders terug gevonden GEEN SUBSIDIE PRO VINCIE TERNEUZEN Het Kunstmanifest in Ter- neuzen herrijst uit zijn as. Groeide het evene ment in zes jaar tijd uit tot een 'kunsthappe ning', die zelfs interna tionaal belangstelling trok, vorig jaar ging het mis toen de subsidie verleners 'Middel burg' voorop zich te rughoudend opstelden. De provincie vond het gebeuren in Terneuzen onvoldoende 'grensver leggend' en hield de bui del gesloten. Nu op 14 juli probe ren de organisatoren het opnieuw. Jeanine de Zeeuw: „Het wordt een sober manifest dit jaar. Ja, eigenlijk moeten we weer helemaal van vo ren af aan beginnen... Het Kunstmanifest ver huist van de Zandstraat en omgeving naar de Lange Kerkstraat, een zijstraat van de belang rijkste winkelstraat van Terneuzen, de Noord- straat. Jeanine de Zeeuw en de andere or ganisator, Thomas van den Berg, zijn niet erg gelukkig met die loka- tie. „Je zit toch wat in een uithoek eigenlijk...". Maar de Lange Kerk straat is aangewezen door het bestuur van de stichting Noordstraat- promenade. Die stich ting heeft de organisato ren een garantiesubsidie toegezegd. Jeanine de Zeeuw: „Daarmee zijn we na tuurlijk erg gelukkig. Maar als we in de toe komst doorgaan, vinden wij wel dat een aantrek kelijker lokatie moet worden gezocht. We denken zelf aan de Markt. Ja, eigenlijk zou je het Kunstmanifest daar dit jaar al moeten houden, maar goed...". Ikonen De organisatoren heb ben inmiddels contac ten gelegd met ongeveer vijfentwintig beeldende kunstenaars Ze komen uit heel Nederland naar Terneuzen. Een van de kunstenaars toont Iko nen' Thomas van den Berg is daar trots op. „Op zich is het uniek dat die schildervorm, bij de liefhebbers wel bekend maar bij het publiek veel minder, nu door ons op straat wordt ge bracht". Voor de jeugd wordt iets extra's gedaan. In twee kramen kunnen ze zich uitleven met penselen, verf en papier. Het Kunstmanifest begint 's morgens om tien uur en duurt de hele dag. graad in Leuven AXEL Drs. Mark Steel uit Axel i: 'Maitre en sciences économiques' ge worden aan de katholieke universi teit van Leuven in België. Steel behaalde deze graad 'met de grootste onderscheiding'. De titel van zijn thesis was: 'A bayesian analysis of exogeneity': an application to a con sumption function equation'. Vrij ver taald: 'Een analyse volgens Bayes van exogene invloeden: toepassing op een vergelijking met een consumptieve functie' Directeur was professor J. F. Richard, rapporteur professor L, Phi lips. Steel, die 25 jaar is, behaalde twee jaar geleden zijn doctoraal economi sche wetenschappen aan de universi teit van Leuven. Hij heeft zich gespe cialiseerd in econometrie: het ontwer pen van economische modellen op wiskundige basis. De Axelaar werkt momenteel bij het CORE, Central Operations for Research Econome trics, een instelling die actief is in een aantal Europese landen. Hij gaat binnenkort een jaar studeren aan de London School of Economics en bereidt een proefschrift voor, dat hij over enkele jaren wil verdedigen. Schuurtje uitgebrand in Middelburg MIDDELBURG - Ken houten schuur tje aan de Augustijnenstraat in Mid delburg is maandagmiddag geheel uitgebrand. De schade was echter gering, daar zich in het schuurtje niets van waarde bevond. Wel stond er een gasfles, die door de politie tijdig naar buiten werd gesleept. De Middelburgse brandweer rukte met één wagen uit, nadat omstreeks kwart voor vier maandagmiddag de melding binnen was gekomen. Binnen enkele minuten was men de brand meester. Over de oorzaak van de brand in het schuurtje, eigendoitf van J. A. B.. tast men in het duister. Gewonde en zware schade bij foute inhaalmanoeuvre SEROOSKERKE (W) - Bij aan onge luk op de Oostkapelseweg in Seroos- kerke (W) is mevrouw A. uit Oostka- pelle zaterdagmiddag gewond ge raakt. Ze reed mee in een auto, die werd bestuurd door haar man. Deze moest uitwijken doordat een tegenligger, P. C. B. uit Oostkapelle, inhaalde op het moment dat de familie A. naderde. De heer A. trachtte B. te ontwijken, maar botste daarbij tegen een lichtmast. De auto van de heer en mevrouw A die op weg waren naar hun vakantie adres. raakte onherstelbaar bescha digd. De heer A. en de automobilist B. kwamen met de schrik vrij. DINSDAG 3 JULI 1984 PZC/provincie Een drachtige grote zeenaald in het aquarium van het Zeeuws Biologisch Museum explosiegevaar. De brand ontstond omstreeks tien minuten over half negen. Werknemers van een machinefrabriek uit Krab- bendijke waren aan de Valkenisseweg bezig met een snijbrander. Daarbij raakte de acetyleenfles in brand en ging werken als een vlammenwerper. De fles met zuurstof dreigde daardoor oververhit te raken, zodat explosiege vaar ontstond. De brandweer van Biggekerke was binnen enkele minu ten ter plaatse en wist het ventiel van de acetyleenfles dicht te draaien en het vuur met behulp van een poeder blusser te doven. De brandweer kon vervolgens volstaan met het afkoelen van beide flessen. De schade die ont stond is volgens de rijkspolitie gering. Dc arbeidsinspectie stelt in samen werking met de rijkspolitie een on derzoek in naar de toedracht. Jongeman (21) aan gevolgen ongeval overleden BRUGGE - De 21-jarige P. van Haec- ke uit Maldegem (België) is maandag ochtend in het academisch zieken huis in Brugge overleden aan de verwondingen die hij opliep bij een ongeval in Aardenburg zaterdag avond. Bij dit ongeval raakten nog twee inwoners van Maldegem zwaar gewond. Een van hen ligt nog in kritieke toestand in het ziekenhuis in Brugge. Het ongeval gebeurde zaterdagavond op de rijksweg tussen Eede en Aar denburg. De auto waarin Van Haecke zat raakte door te hoge snelheid uit de bocht, botste tegen drie bomen en kwam in een sloot tot stilstand De bestuurder raakte licht gewond. TERNEUZEN Schippersschool 'De Loopplank' in Terneuzen lijkt gered. Het ministerie van onderwijs heeft besloten een aantal maatregelen, waartegen alle mogelijke onderwijs- en binnenvaartorganisaties protes teerden terug te draaien. Volgens het aanvankelijk genomen 'Hoofdlijnenbesluit' had 'De Loop plank' geen bestaansrecht meer. In dat besluit werd namelijk uitgegaan van minimaal vijftig leerlingen. De Terneuzense schippersschool haalde dat aantal niet en dreigde met ingang van 1 augustus 1985 te verdwijnen. Schoolhoofd J. Timmer maandag ech ter: „Zover komt het nu dus niet. In het plan dat nu op tafel ligt wordt gesproken van minimaal dertig leer lingen. terwijl de leerlingenschool van vierentwintig kinderen per klas wordt teruggebracht tot achttien per klas. 'De Loopplank' kan dus gewoon blij ven bestaan" Op dit moment telt de school vijfen veertig leerlingen. Timmer: „Door alle perikelen rond het voortbestaan, overwoog een aantal ouders al hun kind of kinderen naar een gewone basisschool te doen. Hopelijk komt men daar nu op terug. Wat ons betreft lijken de problemen uit de wereld". 'De Loopplank' gaat straks gewoon door met dne onderwijskrachten en speciale taken voor het schoolhoofd. Zijn leeftijd wordt geschat op een jaar of vier en hij ligt op het ogenblik nog een beetje op apegapen. Geen wonder eigenlijk, want hij heeft zeer onlangs liet leven geschonken aan zo'n honderdvijftig nakomelingen van beiderlei kunne. Hij bevindt zich in het twee meter lange aquarium in het Zeeuws Biologisch Museum te Oostkapelle en volgens conservator en beheerder van het museum Wim Phaff 'heeft de geboorte het dier emotioneel nogal aangegrepen'. Het gaat hier om een grote zee- „Ze komen allemaal uit de open naald, familie van het zeepaardje en Zeeuwse stromen en de meeste zijn de enige zoogdierensoort waarvan afkomstig uit de Oosterschelde. het mannetje de kinderen ter we- Wij zijn juist niet gespcialiseerd in reld brengt. De gezondheid van 'va- de exclusieve soorten. Wij willen der zeenaald' is uitstekend. Zijn de bezoekers juist die dieren laten lengte bedraagt ruim dertig centi- zien, die ze zelf ook kunnen tegen- meter, zijn huidskleur is groenach- komen. En dat is bijzonder leuk, tig bruin en hij is afkomstig uit de dat merken we vooral tijdens rond- Oosterschelde. leidingen. De mensen herkennen De mannetjes-zeenaald is dan wel sommige dieren en bij ons krijgen een zoogdier, maar zogen, ho maar. ze dan de achtergrondinformatie. „Nee", zegt Phaff, „dat presteert ie We hebben gemerkt dat dat de niet. „De zeenaaldjes leven van bezoekers erg aanspreekt", spinachtige larfjes die ééntiende Hetzelfde geldt voor de ongeveer millimeter lang zijn. Die komen van driehonderd soorten vogels die in plankton-organismen en daarvan het museum te bekijken zijn. Ach- zitten er ontzettend veel in de 'twee- tennegentig procent is afkomstig meter-bak' uit Zeeland. Hoe komt Phaff nu aan Het is voor de eerste keer in het die vogels? Hy vertelt: „Het meren- museum dat de bevalling van ccn deel is verkeersslachtoffer. Wat dat zeenaald goed verlopen is. Phaff: betreft is rijksweg 58 een ware 'kil- „We hebben de zwangerschap nu vanaf het begin goed begelieid. Vo- rig jaar hadden we ook een zeenaald t [|j|J S in verwachting, maar die bevond W" \SET "Xjé' V zich toen in een bak waar ook Wfk I flPjj nkKl! roofvissen in zaten De geboorte tty 1 slaagde wel, maar de zeenaaldjes r,—oCr waren binnen een mum van tijd I Jj/ JT verorberd door de andere vissen \y Toen bleek, en dat was zes weken geleden, dat er weer een zeenaald zwanger was, hebben we hem in een andere bak, buiten het bereik van zeenaaldeters, gestopt De geboorte brengt voor Phaff een hoop extra werk met zich mee. „Door het rondpompen van het water lil het aquanum komen die beestjes, ze zijn niet groter dan twee a drie centimeter, regelmatig in een filter terecht. Daarom moet ik af en toe wat reddingswerkzaamheden uitvoeren, want een verblijf in het filter overleven ze niet". Het is nog niet te zien om hoeveel jongens en meisjes het gaat. Ze zijn wel ver schillend van kleur, er zijn er bij met een zandkleur en de overigen zijn zwart met een paar witte streepjes 'Het' gaat overigens zo bij zeenaal den: het vrouwtje legt de eitjes, maar ze doet dat na een 'close encounter' zoals Phaff het noemt, in de zogenaamde broedbuidel van het mannetje. Die bevrucht de eitjes vervolgens zelf en broedt ze ook uit. De bevalling verloopt bij zonder snel. De broedbuidel. die zich over de gehele lengte van het mannetje bevindt, opent zich, de beestjes zwemmen eruit en de bui del gaat weer dicht. Dat zeenaalden een zeer druk sexleven hebben, bleek uit het feit dat het mannetje een dag na de bevalling al weer 'bezig' was met een paringsdans met de enige vrouwelijke zeenaald in de bak. Ier'. Verder krijgen we in de winter maanden erg veel stookolie-slacht offers binnen en komen ook regel matig mensen die een dode vogel in het bos of aan de kust vinden en die dan hier afleveren. Verder hebben we nog de vogels die het leven laten nadat ze door of tegen een ruit zijn gevlogen. Dat gebeurt ook vrij vaak, zeker met al die doorzonwo ningen". De ongeveer twee procent niet- Zeeuwse vogels krijgt Pahff van collega's in den lande „We ruilen ze ook vaak, je kunt het vergelijken met postzegels: de dubbele gaan de deur uit. Zo ongeveer tenminste, men moet dat niet letterlijk opvat ten, want eigenlijk is niet n vogel hetzelfde". Sinds kort staat er ook een nieuwe vitrine in het museum, de hexagon In deze zeshoekinge vitrine staan nu zes weidevogels tureluur, grut to, kievit, kemphaan, watersnip en scholekster. Wim Phaff is op het ogenblik druk bezig de geluiden die deze vogels produceren op een bandje te zetten Het is ingewikkeld om uit te leggen, maar simpel ge zegd komt het erop neer dat de bezoeker op een knop drukt, vervol gens gaat er een lampje bij een van de vogels branden en het bijbeho rende geluid is dan te horen. In het museum bevindt zich be halve de genoemde aquaria en vitrines met vogels, ook een ruimte waarin in de zomermaanden expo sities worden gehouden. In de maand juli is dat een tentoonstel ling met werken van Kees de Kra ker. Hij is vogelwachter op de Hompelvoet (in de Grevelingen) en hij schildert wat hij daar zoal ziet. Verder worden er in het museum rondleidingen gehouden op aan vraag en er is een filmzaal waar natuurfilms worden vertoond met de nadruk op de vogels. Dan is er nog de zogenaamde 'wisselruimte', daarin worden steeds weer andere exposities gehouden. Nu is dat, tot en met september. 'De bloemdijken in Zeeland' Een tentoonstelling die de flora van de Zeeuse dijken be handelt. ook in relatie tot de fauna. Behalve deze min of meer vast staande attracties is het museum sinds kort in het bezit van nog een nieuwigheid: een tweekleurige vleermuis, de derde in Nederland, De eerste in Zeeland. Phaff:,, Dat is ook héél bijzonder. Kijk", en hij tilt het stijve beestje op. „op z'n rug zijn die twee tinten bruin duidelijk te zien. Het diertje is waarschijn lijk afkomstig uit Rusland en aan boord van een schip deze kant opgekomen. We hebben hem gekre gen van iemand uit Veere. In diens huis liet de vleermuis het leven in een Keulse pot. Hij is daarin ver hongerd, omdat hij er niet uit kon komen". Al met al is er genoeg te zien in het Biologisch Museum en bij vele van de bezienswaardigheden kan Wim Phaff wel een anecdotisch verhaal vertellen. Het museum is iedere dag geopend van tien tot vijf uur. Maar afgezien van deze bijzon dere geboorte is er natuurlijk heel wat meer te beleven in het Zeeuws Biologisch Museum. In de diverse aquaria zijn in totaal ruim zestig zecdiersoorten die levend gepresenteerd worden. Wim Phaff: Een tweekleurige vleermuis, de eerste in Zeeland, is een nieuwe attractie in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 19