Staatssecretaris slaat eerste paal uitbreiding van zwembad Lam voor burgemeester bij opening braderie Expositie scheepvaart in Bruinisse geopend MEER WONINGWETWONINGEN IN VIER GROTE BORSELSE KERNEN Plannen voor bouw 70 woningen sociale sector in Borsele WISSEL BEVELANDEH WISSEL SCHOUWEN PZC/provincie WETHOUDER OP RECEPTIE STA VERMANBRIGADE: Zomerexpositie Burgerweeshuis in Zierikz.ee Administrateur De Zuidhoek in Zierikzee nam afscheid Woningstichting in reactie: ZATERDAG 30 JUNI 1984 11 van zoals n El- wor- een 3ten- ;an<± 'anal risti- onds een op- VLISSINGEN - Staatssecretaris drs J. P. van der Reijden van WVC slaat vrijdag 13 juli de eerste paal voor de uitbreiding van het zwembad in Vlissingen. Het wedstrijdbad zal naar verwachting in september 1985 klaar zijn. Dit deelde wethouder D. J. P. Bruinooge van onder meer sportzaken vrijdag mee tijdens de receptie ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Vlissingse Dr A. Staverinanbrigade. De receptie, die werd gehouden in het clubgebouw van VSV Marathon, werd behalve door tientallen belangstellenden, bijgewoond door de echtgenote en kinderen van de oprichter van de reddingsbrigade dr A. Staverman. Wethouder Bruinooge overhandigde Mevrouw A. Staverman-Slicher, echt- oprichting in herinnering, waarvan hij de jubilerende vereniging in zijn hoe- genote van ^e oprichter, stelde de als kleine jongen getuige was geweest, .danigheid van voorzitter van de ïaad brigade een geldbedrag ter beschik- r-, i -ï _i -van beheer van het sporttondsenbad "fne dat zal worden besteed aan De brlKa<le wwd d°°r "dm eveneens een besluit met als Inhoud de toezeg- speelmateriaal voor de kinderen. Me- verbl«d metenvelop met inhoud. - pnS dat de reddingsbrigade een week vrouw staverman kreeg op haar beurt De Koninklijke Nederlandse Bond tot --lang gratis kan trainen De rest van een boom van de brigade ten geschen- het Redden van Drenkelingen ..de raad van beheer moet daarvan nog ke met baarbij een schildje met de (KNBDR) was vertegenwoordigd in hoogte worden gesteld zo vermelding dat dit geschenk haar was de personen van directeur C. J- Basos- aangeboden ter gelegenheid van het ki en secretaris J. G. Bisenberger. Zij jubileum. Ook de zoon van de oprich waren niet alleen ter gelegenheid van ter, de heer P. Staverman. voerde het het jubileum van de Stavermanbnga- woord. Hij riep de aanwezigen de de in Zeeland. -zei hij. Vrijdagmiddag voerden zij overleg met onder anderen mr A. C. de Ru, chef van het kabinet van de commis saris van de koningin. Daarbij is onder meer het onderhoud van de reddingsvlelten ter sprake gekomen, zo zei de heer Bisenberger desge vraagd. Dat onderhoud blijkt met name in die gemeenten waar de vlet ten niet in beheer zijn bij een red dingsbrigade of de brandweer, te wensen over te laten. Volgens de heren Bisenberger en Basoski beeft de heer De Ru toegezegd dit punt onder de aandacht van de betreffen de gemeenten te brengen. Voor de jubilerende brigade hadden de KN'BDR-vertegenwoordigers zeven instructieboeken ten geschenke mee gebracht. raar fisse ver- het; een hetj tel van enj Informatiemiddag voor startende ondernemers trok 30 belangstellenden GOES Ongeveer dertig belangstel lenden hebben vrijdagmiddag een bijeenkomst voor startende onderne mers in Goes bezocht. Vertegenwoor digers van de Kamer van Koophan del en het Regionaal Dienstverle ningscentrum Kleinbedrijf gaven hen voorlichting over allerlei zaken die met het starten van een onderne ming te maken hebben. Eén van die aspecten is de huisves ting. Drs J. Dijkgraaf, de Goese wet houder van economische zaken, ver klaarde aan het begin van de informa tiemiddag, dat bij voldoende belang stelling de gemeente Goes wel in is voor de bouw van een bedrijfsverza melgebouw. De gemeente hoopt de komende weken voldoende positieve reacties te ontvangen, zodat zij een dergelijk gebouw kan realiseren. Het project Mensen zonder Baan voor Noord- en Zuid-Beveland houdt vanaf eind augustus-begin september een starterscursus voor uitkeringsgerech tigde aspirant ondernemers. De cur sus bestaat uit twaalf bijeenkomsten, tijdens welke onder meer onderwer pen als kostprijsberekening, produk- tiecijfers, ondernemingsplan en subsi dies aan de orde komen. Uitkeringsgerechtigden die interesse hebben voor de cursus, kunnen zich aanmelden bij het project Mensen zonder Baan in Heinkenszand of het Euro Vrij Werk in Goes. Politieke affiches Iris de Leeuw in café De Westpoort GOES - In café 'De Westpoort' te Goes stelt Iris de Leeuw uit 's Heer Abtskerke voor de tweede maal een deel van haar werk tentoon. Als vervolg op de expositie 'Portretten' kunnen de bezoekers van maandag 2 tot en met maandag 23 juli kennisma- - ken met de politieke affiches van de kunstenares. Zij heeft de posters ge maakt in de periode tussen 1968 en 1974 en is vooral geïnspireerd door de gebeurtenissen in Vietnam en de ont wikkelingen rond de NAVO. de jeugdlonen, kernenergie en onderne mingsraadverkiezingen. Maandag 2 juli om 20.00 uur wordt de tentoon stelling geopend. De affiches zijn vervaardigd in zeef druk en - zoals de maakster zegt - 'roepen nostalgie op. maar ze zijn vaak nog even actueel'. Met de ope ning van deze tentoonstelling sluit Iris de Leeuw haar expositie 'Portret ten' af. De serie zeefdrukken onder het thema '3 maal 3' eindigt met haar werk 'Kunst als relatiegeschenk', dat van maandag 23 juli tot en met don derdag 16 augustus te bekijken is, eveneens in café 'De Westpoort'. De openingstijden van de tentoonstelling 'Politieke affiches uit de jaren '68 tot en met '74' zijn: iedere dag vanaf 8.30 uur en zondags vanaf 16.00 uur. 's Maandags is het café gesloten. Auto in Goes tegen boom: twee gewonden GOES Twee personen zijn vrijdag gewond geraakt bij een ongeluk op de hoek Beukenstraat-Populieren straat in Goes-zuid. G. J. van H. uit Goes reed met zijn auto over de Beukenstraat, maar ver zuimde voorrang te verlenen aan de van rechts komende auto, bestuurd door B. F S., eveneens uit Goes. Een botsing tussen de twee auto's bleef uit, maar Van H botste door een uitwijkmanoeuvre tegen een boom. Van H. en zijn echtgenote werden beide met hoofdwonden overgebracht naar het ziekenhuis HEINKENSZAND De woning stichting Borsele is van plan van 1985 tot en met 1989 jaarlijks onge veer 70 woningen in de sociale sector te bouwen. De meeste woningen wor den in 1985 gebouwd in Heinkens zand en 's-Gravenpolder ieder 15. Borssele volgt met acht, Hoedekcns- kerke, Oudelande en Baarland ieder zes, Lewedorp vijf en Ovezande vier. Indien minder woningen worden toe gewezen mag het aantal te bouwen huizen per bouwplaats niet onder de vier dalen. Lewedorp vervalt bij een kleiner contingent als eerste. Naast de woningen in de sociale sec tor gaat de woningstichting, indien zij daarvoor toestemming krijgt, jaar lijks tien koopwoningen bouwen. Zij zullen verrijzen in dorpen waar geen sociale woningbouw gebeurt. Deze kernen zijn Driewegen. 's-Heeren- hoek. Kwadendamme. Nieuwdorp en Nisse, waar tot en met 1989 ieder jaar twee koopwoningen zullen worden ge bouwd. Voor renovatie komen in de gemeente Borsele de komende vijf jaar 205 wo ningen in aanmerking, volgens de planning van de woningstichting. In 1985 worden in Lewedorp 32 woningen aangepakt. 's-Gravenpolder is in 1986 aan de beurt met 45 huizen. In totaal 49 woningen verdeeld over de kernen Driewegen, Ellewoutsdijk, 's-Heer Abtskerke. Nisse en Oudelande staan voor 1987 op de renovatielijst. Op de planning voor 1988 staan 43 woningen in 's-Heerenhoek en voor 1989 36 huizen in Borssele. Z1ER1KZEE - Vrijdag 6 juli begint in het Burgerweeshuis te Zierikzee de jaarlijkse zomertentoonstelling van de bewoners, het kunstenaarsecht paar Ad en Tessa Braat. Notaris mr. W. H. Klaassen, voorzitter van het college van regenten en regentessen, verricht de opening om 17.15 uur. In de tuin van het Burgerweeshuis staat deze zomer een honderdtal bronzen en stenen beelden van twin tig hedendaagse beeldhouwers opge steld. De zalen van het weeshuis zijn ingericht met kleïnplastiek. schilde rijen, prenten, cunosa. sieraden en Afrikaanse beelden De zomerten toonstelling van Ad en Tessa Braat is geopend van 7 juli tot en met 11 augustus, (maandag tot en met zater dag. van 10.00 tot 17.00 uur). Gestaagd CLINGE De Clingenaar Erwin de Wilde is in Rotterdam aan de Chris- tiaan Huijgensschool geslaagd voor de vervolgopleiding Computertech niek en Technische Informatica. Directeur J. Pomper van i rechts'De Zuidhoek' overhandigt de heer De Vlieger een geschenk. De echtgenote van de heer De Vlieger kijkt toe. S. DE VLIEGER MET PENSIOEN ZIERIKZEE Het werkvoorzie ningsschap 'De Zuidhoek' in Zie rikzee heeft vrijdag afscheid geno men van administrateur S. de Vlieger. De administrateur, die van de VUT-regeling gebruik maakt, nam vrijdagmorgen afscheid van het personeel van het schap en vrijdagmiddag van bestuursleden, vertegenwoordigers van gemeente besturen, collega's en andere geno digden. Dat gebeurde tijdens een receptie die werd gehouden in de kantine van 'De Zuidhoek'. De voorzitter van het bestuur van het werkvoorzieningsschap. C. Bij- devaate. stond in zijn toespraak uitvoerig stil bij de loopbaan van de heer De Vlieger. Hij memoreerde dat deze als volontair bij de ge meenteontvanger. Daarna werkte hij nog tijdelijk bij de belastingen en ging hij weer terug naar de gemeente-ontvanger Van novem ber 1940 tot 1 januari 1962 was hij weer werkzaam bij de belasting. Die tijd werd onderbroken door een onderduikperiode in Zeist. Op 1 januari 1962 trad De Vlieger in dienst van wat toen nog de centrale werkplaats te Zierikzee heette. Hij hield zich als administrateur vooral bezig met de financieel economi sche aspecten van het bedrijf. Bijde- vaate noemde De Vlieger iemand die meer dan zijn plicht had gedaan. Omdat De Vlieger onder meer lek ker eten houdt kreeg hij van het bestuur een grilloven aangeboden. Ook sprak de directuer van 'De Zuidhoek', J. Pomper. Deze had veel lovende woorden voor de schei dende administrateur Zo wees hij er onder meer op dat iedereen op goede voet met De Vlieger stond Ook haalde hij wat voorbeelden aan van de afgelopen ruim 22 jaar, waarin De Vlieger bij 'De Zuid hoek' werkzaam was. Daaruit bleek dat de administrateur een zeer plichtsgebouw mens was. Hij zal worden opgevolgd door J. Vo laard. Burgemeester mr J. Asselbergs van Sluis kreeg vrijdagmorgen een lam aangeboden bij de opening van de elfde braderie, die het stadje dit weekeinde in zijn greep houdt. SLUIS „Ik ben een beetje ver bouwereerd. En mijn familie niet minder", zei burgemeester mr J. Asselbergs van Sluis vrijdagmor gen, nadat hij bij de opening van de elfde braderie een heus lam in ontvangst had genomen. Het ge schenk werd hem op het bordes van het stadhuis aangeboden door voorzitter P. Koster van het actie comité 'Hier is Sluis', dat het kijk en koopfeest in de openlucht vpor de elfde keer heeft georganiseerd. Sluis ontvangt de bezoekers - vele tienduizenden - ditmaal in een ver nieuwd winkelcentrum, volgens Asselbergs een reden temeer om naar het stadje te komen. Hij herinnerde eraan, dat het actie comité in de toekomst zal worden belast met alle promotie-activitei ten. De Sluisse raad trok voor dat doel donderdagavond 20.000,- uit. PvdA en D'66 stemden tegen: zij vonden dat het voorstel moest wor den gekoppeld aan een plan tot het invoeren van toeristenbelasting. Asselbergs zei. dat 'Hier is Sluis' moeite moet doen om deze bestuur lijke minderheid te overtuigen door het geld zorgvuldig te besteden. Het speet hem. dat er nog altijd winke liers zijn die zich aan de braderie onttrekken en profiteren van de activiteiten van wél inhakende col lega's. Koster had vrijdagmorgen overi gens nóg een verrassing, al viel die niet onder de 'levende have' Secre taris A. van Beijsterveldt van 'Hier is Sluis' kreeg een tinnen bord om dat hij tien ïaar in functie is. De officiële opening van de braderie werd besloten met een ontvangst op het stadhuis en een rondgang door de binnenstad, waar ruim 80 zaken hun beste beentje - en artikelen - hebben voorgezet Vandaag (zaterdag) is er ondermeer een 'fiets-er-es-in'-speklakel (16.00 uur), de commando's uit Roosen daal geven een duikdemonstratie. er wordt kleinvee tentoongesteld en in het centrum treden straat orkesten op. Voor zondag staat het traditonele slandwerkersconcours op het programma en is er een modelbotenshow in de Kaai. Ook hengelaars en fietscrossers komen aan hun trekken en leden van de commando's maken een spectacu laire afdaling vanaf het stadhuis. In de stadhuiskelder exposeert de kunstkring Breskens. Evenementen Het bradeneweekeinde valt dit jaar voor het eerst samen met de inter nationale zwemmarathon. Zowel zaterdag als zondag zijn er wedstrij den en prestatietochten IN GEMEENTEHUIS TOT SEPTEMBER BRUINISSE Voor de vierentwin tigste maal kunnen de bezoekers van het gemeentehuis in Bruinisse een expositie bezichtigen. Deze maal heb ben de organisatoren, de Groot en T. C. Gebraat respectievelijk ge meentesecretaris en medewerker bij de afdeling bevolking in Bruinisse, gekozen voor het thema scheepvaart. Burgemeester T C. Hekman sprak vrijdag in zijn openingstoespraak over een bijzondere collectie oude schepen op miniatuur-schaal. De eer ste burger: ..De scheepvaart heeft alles te maken met het ontstaan en bestaan van Bruinisse en daarom is de verzameling zo uniek Voorts sprak Hekman zijn bewondering uit over de prestaties van de bouwers. „Het maken van de modellen vergt soms vijftienhonderd uur werk. En ze zijn precies nagemaakt aldus de burgemeester. De tentoonstelling bestaat onder meer uit miniatuur van de Chariot, reddingsboot, de Noordzeekotler Bru 12 Wolfert Franke, de sleepboot Beco 1 en een hoogaars uit 1900. die voor namelijk werd gebruikt voor de mos selvangst. Er staan modellen van J. de Ronde, J. J. de Waal-Okkerse en K. Born. Ook voor de Bru 51 de Vrouw- Jannetje van A. Vane bestaat veel belangstelling. De viskotter is radio grafisch bestuurbaar. De tentoonstellingen in het ge meentehuis van Bruinisse hebben al tijd betrekking op het hobbywerk van mensen uit de regio. „We trach- Avondvierdaagse Sint-Philipsland succesvol afgesloten ten een zo groot mogelijke verschei denheid onderwerpen te laten zien. In de voorgaande expostities stonden onder meer schilderwerken, kleder dracht en textiele werken centraal", zegt De Groot. De schepen zijn gedu rende juli, augustus en september te bezichtigen. De openingstijden zijn gelijk aan die van het gemeentehuis. Museumcommissie Axel AXEL De museumcommissie van Axel buigt zich volgende week woens dag over de begroting voor 1985 en de rekening van hel voorbije jaar Deze vergadering begint om 19,30 uur in de b. en w.-kamer. Interculturele dag kleuterschool SINT-PHILIPSLAND De avond vierdaagse in Sint-Philipsland is goed verlopen. Er waren van de 178 deelnemers maar drie uitvallers. Me de door de goede verzorging van de plaatselijke EHBO. die veel werk moest verrichten om de lopers naar het einde te brengen. Vrijdag, de laatste avond, kwamen de ¥/T. tien- en vijfkilometerlopers samen op yllSSlTlSCtl SUCCES de Tramput waar muziekvereniging Concordia de wandelaars verder bege leidde naai- het eindpunt, De Druiven tros Daar werden de medailles uitge reikt. De groepsprijs ging naar Anna Jacobapolder. Lyceum Goes GOES - Aan het Goese Lyceum slaagden de volgende kandidaten: havo: Heieen Busser. Lex van Buuren. André Hannewijk. Nienke Panna. Chris Prince. Alma Raterink. allen te Goes. Ron- ny Anthonisse te Kruinlngen; Margreta Kuipers te Hansweert VWO: Martin Hollestelle te Wilhelmina- dorp: Chris Paauwe te Kruiningen; Joost Verburg te Kloetlnge; Lilian Zegers te Kapelle. Christelijke Mavo Goes GOES Aan de Casembrootschool voor christelijke mavo in Goes zijn na het herexamen Jacco de Rijke uit Goes en Marjo Polderman uit Krui ningen geslaagd. In totaal zijn voor het examen 91 kandidaten geslaagd; 3 werden afgewezen. HEINKENSZANDHet aantal nieu we woningwetwoningen in de ge meente Borsele moet evenredig wor den verdeeld over de verschillende kernen. De behoefte van woningzoe kenden en de omvang van de dorpen dienen de belangrijkste verdelings factor te zijn. De woningstichting Borsele stelt dit in een reactie op de notitie volkshuisvesting van de ge meente Borsele. De kanttekeningen zijn gemaakt in overleg met de bewo nersadviesraad. die dc 1500 huurders van de Borselse woningwetwoningen vertegenwoordigt. De gemeente Borsele legt in zijn noti tie de nadruk .op bouw van nieuwe woningwetwoningen in de kleine kernen. De woningstichting Borsele acht dit geen goede keuze, gezien de vraag van niet-inwoners van de Bor selse gemeente naar goedkope huur woningen in de zogenaamde opvang- kernen Ovezande en Lewedorp. in 's-Gravenpolder en Heinkenszand Meer dan zestig procent van de niet- Borselsc ingeschreven woningzoeken den bij de stichting heeft voorkeur voor deze vier kernen. Het beleidsvoornemen van de ge meente nieuwe woningen evenredig over de kernen te verdelen, acht de stichting een goede zaak. De toewij zing aan de verschillende dorpen is, volgens de woningcorporatie, redelijk in overeenstemming met de vraag van woningzoekenden. De elf kleine kern en zijn in de gemeentelijke notitie goed voor de helft van het aantal te bouwen huizen tot en met 1989. De opvangkernen Lewedorp en Ovezan de krijgen hierin ieder 13 procent toegewezen en 's-Gravenpolder en Heinkenszand respectievelijk 20-en 25 procent. Natuurlijke groei De woningslichting wenst dc komen de vijf jaar 180 woningwetwoningen en 54 premickoopwoningen in de elf kleine dorpen van Borsele te bou wen. De huizen zullen in kleinere hoeveelheden neergezet worden en verspreid over meerdere kernen, zo dat er geen sprake meer zal zijn van schoksgewijze bebouwing. Het doel is de natuurlijke groei van de dorpen op te kunnen vangen. Het plan van de gemeente Borsele om bij de uitgifte van grond meer vier kante meters tc willen verkopen, bete kent volgens de woningbouwcorpora tie een verhoging van de woonlasten De grondprijs per woning zal erdoor stijgen, hetgeen doorgerekend zal moeten worden in de huren. Zij acht dit niet aanvaardbaar gezien de bezui nigingen op de huursubsidie en de sterke stijging van de aanvangshuren, binnen twee jaar tien procent. Het bevreemdt de woningstichting Borse le dat de gemeente alleen op de toewijzing van woningwetwoningen invloed wil uitoefenen De gemeente zou. aldus de stichting, ook afspraken moeten maken over woonruimtever deling met andere verhuurders De uitvoering van het toewijzingsbeleid is een zaak van de verhuurder, aldus de woningcorporatie, ook al kan hier over wel overleg gevoerd worden met de gemeente De woningstichting Borsele betreurt de eenzijdige opzet van de gemeente lijke notitie, die alleen ingaat op nieuwbouw en ruimtelijke ordening. Zij had graag ook een beleid ten aanzien van woningverbetering in de notitie verwoord gezien. VLISSINGEN - De interculturele dag die de Vlissingse kleuterschool 'Dc Kolibri' donderdag hield voor de kleuters en hun familieleden is een succes geworden. Vooral de mede- werking van de ouders heeft volgens i hoofdleidster Karin de Koek bijge dragen aan het welslagen van dit gebeuren. Zij verzorgden niet alleen de hapjes en drank jes>3ie 's avonds konden worden genuttigd, maar droegen ook vele voorwerpen aan voor de tentoonstelling, die het leven belicht in Suriname. Turkije, Indone sië en Nederland. De kleuters konden van 9.00 tot 17.00 uur verschillende internationale ge- zelschapsspelltjés spelen. Zij hadden bovendien tekeningen van zichzelf ge maakt en platen ingekleurd van wo ningen uit de verschillende streken, voor de tentoonstelling Ook de stich ting Welzijnswerk voor Surinamers en Antillianen stelde veel materiaal voor deze expositie in één van de klasloka len ter beschikking Daarnaast heb ben ook anderen, die niet bij de school zijn betrokken, een bijdrage geleverd, waardoor men onder meer kon be schikken over voorbeelden van Zeeuwse klederdrachten. De Hindoestaanse muziekgroep Santi Karan Sanget Samadj begon een half uur later dan de bedoeling was met haar optreden, met als gevolg dat het programma wat uitliep. „Nou Ja, zo'n gebeurtenis vindt ook niet elk jaar plaats", vergoelijkte hoofdleidster De Koek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 35