PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet: toch verbod op ondertiteling kabel r REAGAN WEIGERT GESPREK MET JACKSON OVER CUBA Weer oproep Moskou tot gesprek ruimtewapens kleintjes Henk van de Weg uit zee gered na aanvaring walvis VERONTWAARDIGING BIJ VVD de PZC vandaag Man met ruUhart eet al weer bruin brood Wisselvallig Zonnige -perioden en kans op een but. Meest matige westnoórdwesten wind. Maximum temperatuur rond de zestien graden. 227e jaargang no. 152 Zaterdag 30 juni 1984 BOSTON (AP) De Amerikaanse kustwacht heeft vrijdag de Neder landse oceaanzeiler Henk van de Weg met een helikopter uit zee opgevist ter hoogte van Cape Cool. Van de Weg was met zijn zeiljacht in aanvaring gekomen met een walvis. Een woord voerster van de Amerikaanse kust wacht verklaarde dat Van de Weg ruim 300 kilometer uit de kust was gevonden op een reddingsvlot. Op het moment dat het jacht van Van de Weg in botsing kwam met de walvis, was de Middelburgse zeiler nog onge veer 500 kilometer van zijn einddoel verwijderd. De speurtocht naar de zeezeiler was om 7 00 uur in de ochtend begonnen, nadat de kustwacht op Nova Scotia een noodsignaal had opgevangen van het 12 meter lange zeiljacht 'Tjisje'. Van de Weg meldde dat hij een aanva ring had gehad met een walvis, dat er een gat in de boeg zat en dat zijn schip zonk Na drie uur werd Van de Weg gevonden, met behulp van een specia le zender die werd opgevangen door een satelliet. Van de weg nam deel aan de transat lantische zeilrace OSTAR. Hij was op 2 juni uit het Engelse Plymouth ver trokken. De race eindigt in Newport, Rhode Island Het wedstrijdkantoor in het Engelse Plymouth kreeg om half drie Neder landse tijd de melding via het Argos- systeem dat Van de Weg in problemen was. Daarop werd alarm geslagen. De Amerikaanse kustwacht vloog de on fortuinlijke Middelburger over naar Yarmouth op Nova Scotia. Hij ver keert volgens een woordvoerder van de organisatie van de zeilwedstrijd in goede gezondheid DEN HAAG (GPD) - Het kabinet komt niet tegemoet aan de wens van een meerderheid van de Tweede Kamer om toe te staan dat buitenlandse televisiezenders voorzien mogen worden van ondertitels in het Nederlands. Minister Brinkman (WVC) zal de kabelbeschikking waarin Melkproduktie De EG-nchtlijn voor melkpro duktie schiet de boeren in het verkeerde keelgat Het minis terie van landbouw en visserij wordt met protesten over stroomd. (PAGINA 2) Echte minima Voor de eenmalige uitkering van de echte minima is 450 miljoen gulden beschikbaar De uitkering kan in het najaar worden aangevraagd. (PAGINA 3) Hinault eerste De prologen van de Ronde van Frankrijk lijken Bernard Hi nault op het lijf geschreven. Hij won gisteren voor de vier de keer het voorspel. Hinault was drie seconden sneller dan Laurent Fignon. (PAGINA 15) Binnen- en buitenland: 2 en 3 Financien, economie: 4 Provincie: 5^7, 8,9,11 en 13 Sport: 14 en 15 Weekendkrant: 17, 18, 19, 21, 23, 25 en 27 HAVANNA iANPi De Amerikaanse presidentskandidaat ds Jesse Jackson uit hier luid zijn waardering voor een onvervalste Cubaanse sigaar bij de laatste ontmoeting met de Cubaanse leider Fidel Castro n op het vliegveld Jose Marti van Havanna. Even later vloog ds. Jackson terug naar de Verenigde Staten Foto boven: De heer De Keijzer voelt zich 'herborenna de harttransplan tatie. Foto onderMevrouw De Keijzer toont trots enkele foto's van haar echtgenoot Beinema begrijpt de afwijzing niet, omdat zijn motie volstrekt in de lijn van het kabinetsstandpunt ligt dat het Nederlandse omroepbestel en het het verbod op ondertiteling is opgenomen dan ook niet aanpassen, aldus premier Lubbers Nederlandse abonnee-tv-regiem met 1 A langs een omweg ontdoken mogen vrijdag na afloop van het kabinetsberaad. worden. Mijn motie is volkomen op Verbaasd, verontwaardigd en vooral van vakantie terugroepen, maar dat extra drempels aan buitenlandse tv- de toekomst gericht Daarvan kan het zwaar teleurgesteld. Zo reageerde het heeft geen zin. Een nieuwe motie met programma's wil opwerpen. „Dat deze kabinet nu niet zeggen: wij voeren die VVD-kamerlid Keja vrijdag op het een zelfde strekking zal zeker wéér motie niet door het kabinet wordt niet uit Ik zal te zijner tijd wel eens besluit van het kabinet. niet worden uitgevoerd. Nee, onze uitgevoerd, is een goede zaak. omdat bekijken wat het kabinet met mijn Premier Lubbers zei vrijdag na afloop parlementaire mogelijkheden zijn deze wél in strijd met het Regeerak- motie heeft gedaan van de ministerraad dat de meest uitgeput. We staan met gebonden koord zou zijn De tijdschriftuitgevers hebben vrij- betrokken ministers - Brinkman handen, juist omdat het hier gaat om Omgekeerd heeft CDA-mediadeskun- dag in een telegram aan minister (WVC), Van Aardenne (economische een beschikking en niet om wetge- dige Beinema er „begrip" voor dat de Brinkman met klem legen Neder- zaken) en de minister president, zelf - ving die door de Kamer te amenderen VVD-motie over de ondertiteling door Iandse ondertiteling geprotesteerd, tot. de conclusie waren gekomen dat is". het kabinet wordt afgewezen en Uitvoering van de motie zou beteke- de donderdag na het debatje over de De liberaal is van oordeel dat zijn noemt hij het „frustrerend ten opzich- nen dat buitenlandse commerciële Pinksterbeschikking (kabelregeling) motie geheel binnen het kader van te van het mediabeleid in de komende televisie met specifiek op Nederland door het parlement aanvaarde motie- het Regeerakkoord past en daarom jaren" dat zijn motie over de aan- gerichte programma's en reclame on- Keja niet dient te worden uitgevoerd, alleen al zou moeten worden uitge- scherping van de regels tot. toelating verbloemd in ons land wordt geintro- Ook de motie-Beinema (CDA), die v'oerd. Heel anders is het volgens hem van buitenlandse programma's met duceerd. zo zegt de tijdschrilten-or- evenals de VVD-motie met steun van gesteld met de motie-Beinema. die zal worden uitgevoerd ganisatie NOTU. de PvdA werd aangenomen en aan- dringt op aanscherping van het be- grip „buitenlands programma", zal het kabinet naast zich neerleggen. „Beide moties dienen niet het goede doel", aldus Lubbers op de persconfe rentie na de ministerraadsvergade ring. VVD-mcdiaspecialist Keja verklaar de desgevraagd: „We kunnen de Ka mer voor een nieuw mediadebat wel Norm voor de kleine school T3egin 1977 stelde het mi- 'wi I Jjmsterie van onderwijs 1 bij de indiening van het ont- -1 werp van wet op het basis- -■ onderwijs de opheffings norm vast op 75 leerlingen, in uitzon deringsgevallen op 50. Pas als de geïntegreerde kleuter- en lagere school over 75 of 50 leerlingen zou beschikken, zou zij wettelijk be staansrecht krijgen. Een storm van protesten voer door het land. want de consequentie van de plannen was dat met één pennestreek honderden klei nere scholen van de kaart werden geveegd Meer dan dertig Zeeuwse dorpen zouden hun onderwijsinstel ling voor de jeugd van vier tot twaalf jaar verliezen Jaren praten met het ministerie van onderwijs leidde in de herfst van 1982 tot nieuwe opheffings- en stichtingsnormen: 29 of bij uitzon dering 23 leerlingen. Het platteland herademde; de kleine dorpsschool was gered. Dat mede dank zij de inspanningen van schoolbesturen en -organisaties en zeker niet in de laat ste plaats de provinciale besturen van Zeeland, Friesland. Drenthe en Gro ningen Zij gebruikten alle geoorloof de middelen om 'Den Haag' van hun gelijk te overtuigen. De winst was voor het platteland, want een stukje leefbaarheid bleef behouden. Opnieuw wordt het platteland be dreigd met de sluiting van scho len, zij het dat deze keer de kleinere scholen van het voortgezet onderwijs dc dupe worden Het. gaat met name om de kleine mavo's en de kleine scholen voor beroepsonderwijs. In de rubriek 'Te Gast' in de krant van gisteren sprak de Middelburgse we tenschappelijk onderzoeker drs. W. Ovaa over een bedreiging voor een derde van de scholen voor voortgezet onderwijs in Zeeland. In de streek of plaats waar zij zijn gevestigd, vervult deze categorie scholen een belangrij ke functie. Het gaat veelal om scho len. die diepe wortels hebben in de plaatselijke samenleving en waarvan de opheffing een verschraling bete kent voor de gehele gemeenschap. De thans in voorbereiding zijnde operatie is enerzijds opgezet om de forse daling van het leerlingenaantal in de komen de jaren op te vangen en anderzijds spelen bij de verantwoordelijke minis ter en staatssecretaris bezuinigings overwegingen een rol De opheffings norm is 'opgeschroefd' tot 240 leerlin gen. mogelijk zal voor het platteland het aantal van 180 leerlingen worden gehanteerd Zekerheid daarover be staat nog niet Evenals enkele jaren geleden bij het basisonderwijs wordt een stevig robbertje uitgevochten tus sen ministerie en belanghebbenden. Ook in dit geval speelt de provincie Zeeland weer een voortrekkers rol. al kan zij op het gebied van het onderwijs slechts adviserend bezig zijn. De provincie bemoeit zich inten sief met de overlegstructuren, die de Haagse vesting stormrijp moeten ma ken Het zou voor alle betrokkenen een succes zijn als in navolging van wat bij het basisonderwijs is gebeurd, ook nu de norm omlaag zou kunnen worden geschroefd of tot een voor het platteland aanvaardbaar niveau zou kunnen worden teruggebracht Het element van een geringer aantal leer lingen in de i nabije i toekomst valt niet weg te cijfeien Ook buiten Den Haag bestaat zeker begrip voor een gedeeltelijke herschikking. Het aan vankelijk Plan voor Aanpak van Fu sies het PAF) is onder druk van het onderwijsveld en de besturenorgani saties al omgezet in de HEF. de Herschikking en Fusie-nota Veel minder begrip bestaat echter voor de financiële opstelling Onderwijskun dige argumenten tellen nauwelijks voor de bewindslieden. Het uitgangs punt is. dat bezuinigingsmaatregelen in de sector van het voortgezet onder wijs ln 1987 achtenvijftig miljoen gul den moeten opbrengen. Daar mogen MOSKOU (RTR/AFP) - De Sowjetregering heeft de VS vrijdag een concreet 'n de ogen van de bewindslieden best voorstel gedaan om in september in Wenen onderhandelingen te beginnen een paar plattelandsschooltjes aan om militarisering van de ruimte te voorkomen. worden opgeofferd. Ruim een week geleden drong de Niettemin zegt het de.voorstellen van Tn de kostenvergelijking is het mi- Sowjet-Ume er al bij de VS op aan Moskou te bestuderen. -Lnisterie van onderwijs niet veel ver- onmiddellijk onderhandelingen te be- .Ook de kwestie van volledig weder- der gekomen dan uitsluitend de las- ginnen om te komen tot een verbod zijds afzien van anti-satellietsystemen ten 'aten meewegen. Niet of nauwe- op anti-satellietwapens in de ruimte, zou in de onderhandelingen moeten Hjks 's rekening gehouden met extra Dit gebeurde op de ontwapeningscon- worden opgelost', zo stond in een kosten van opheffing, voor uitkering ferentie in Genéve verklaring van de Sowjetregering. die aan 'af te vloeien) personeel en voor vrijdag werd weergegeven door het de kinderen, die over grotere afstand Washington heeft zich tot dusverre Sowjetpersbureau TASS De onder- zullen moeten reizen. Vooral de af- terughoudend opgesteld ten aanzien handelingen zouden in september stand tot de school en de reisduur van Sowjetvoorstellen voor een ver- kunnen beginnen in Oostenrijk, als de dienen mede de argumentatie te be drag tot een verbod van ruimtewa- Oostenrijkse regering daarmee zou Pa'en bij opheffing van scholen Veel pens. De VS zien onvoldoende waar- instemmen, zo werd gezegd klemeire) scholen hebben in de loop borgen en mogelijkheden om naleving Moskou stelde tevens een verbod voor van tientallen jaren een uitstekende doeltreffend te kunnen controleren. op het beproeven en plaatsen van reputatie opgebouwd Kwalitatief ste- ruimtewapens Dit zou moeten ingaan ker. zij niet ongunstig af bij groteirei met het begin van de onderhandelm- scholen. Een herschikking tot op ze gen om gunstige voorwaarden te kere hoogte is tegen de achtergrond scheppen voor het bereiken van een vaa minder leerlingen in de komende akkoord' jaren niet bij voorbaat af te wijzen. Wél moet bezwaar worden gemaakt Stemrecht- Alle in het buiten- tegen een 'koude sanering', die louter land wonende Nederlanders krijgen in op grond van aanvechtbare getallen principe kiesrecht voor de Tweede tot stand wordt gebracht. De kleine Kamer Bovendien krijgen landgeno- mavo's en kleine scholen voor be ten. die niet in een EG-land wonen, roepsonderwijs verdienen een beter ook kiesrecht voor het Europese par- j0t lement. Dim ROTTERDAM (GPD) - Het gaat goed met de veertigjarige Gouwenaar Ger de Keijzer, die vorige week zaterdag een harttransplantatie onderging. Hij ligt nog wel geïsoleerd in een kamer met voorzieningen die infecties moeten tegengaan, maar begint steeds meer het leven van een gezond mens te leiden. De Keijzer kreeg vrijdagochtend voor het eerst weer vast voedsel in de vorm van twee bruine boterhammen naar binnen. Het echtpaar De Keijzer hoorde het hart goed was bevonden. Om vorige week zaterdag pas dat de drie uur werd mijn man geope- mogelijkheid bestond in het Rot- reerd terdamse Dijkzigt-ziekenhuis een Mevrouw De Keijzer noemde de ruilhart te krijgen. Tot die tijd reacties die het echtpaar uit het verkeerde het in de veronderstel- hele land kreeg hartverwarmend ling dat Ger de Keijzer naar Brus- Ze kunnen echter de "psychische sel mogst voor de harttransplanta- druk op met name mevrouw De tie die steeds noodzakelijker werd. Keijzer niet verlichten. „Het gaat Een jaar geleden kreeg hij zijn met mijn man beter dan met mij", eerste hartinfarct en met Pasen verklaarde mevrouw De Keijzer verslechterde zijn toestand plotse- dan ook Haar had laten weten dat ling drastisch. hij zich 'herboren' voelt „Het is allemaal zo snel gegaan". Simoons toonde zich tevreden over vertelde mevrouw Rita de keijzer het verloop van het herstel van De (32) vrijdag in het Rotterdamse Keijzer hoewel., zo waarschuwde ziekenhuis „We beginnen pas nu te hij. het besmettingsgevaar nog niet beseffen wat er gebeurd is. Zater- geweken is. Bovendien kunnen er dagochtend kregen we een tele- nog problemem met de medicatie foontje dat er waarschijnlijk een ontstaan die moet voorkomen dat bruikbaar hart was en zijn toen het lichaam het hart afstoot. Uit onmiddellijk naar het ziekenhuis een laboratoriumonderzoek is ge- gegaan. Na een paar spannende bleken dat. het hart voorlopig goed uren hoorden we om half twee dat functioneert CONCREET VOORSTEL AAN VS WASHINGTON (AFP REUTER UPD- Een wachtende menigte familieleden van de Amerikaanse gevangenen zat terugkeer van de Amerikaanse gevan- President Reagan is niet bereid de en vrienden van de ex-gevangenen op Cuba vast wegens smokkel van genen uit Cuba Amerikaanse dominee Jackson teont- verwelkomde Jackson met het zingen verdovende middelen Overigens hebben Amerikaanse rege- vangen om met hem 1c pratcnm over van „We shall overcome", het lied van ringsfunctionarissen nogal koel ge- zijn reis naar Cuba, El Salvador en de strijd voor gelijke burgerrechten Jackson sprak de hoop uit dat dit reageerd op Jacksons reis en Castro's Nicaragua. gebaar van de Cubaanse leider Fidei gebaar. Ze spraken van ccn publici- Temidden van emotionele taferelen Onder hen waren Cubaanse ballingen Castro zal leiden tot een normalise- tcitsstunt, die slechts bedoeld was op het vliegveld van Washington is die hun vrienden of verwanten vaak ring van de betrekkingen tussen Ha om Reagan in verlegenheid te bren- Jackson - een van de democratische 20 tot 25 jaar niet meer gezien hadden vanna en Washington. Daarover had gen. Naar hun mening was de vrijla- kandidaten voor het presidentshap - hij graag een gesprek willen hebben ting van de gevangenen geen serieuze vrijdag teruggekeerd in de Verenigde De Amerikaanse onderminister van met president Reagan of minister van stap naar betere betrekkingen. Advi- Slaten. Hij werd vergezeld door 22 justitie Stephen Trott deelde mee dal buitenlandse zaken George Shultz, seurs van het Witte Huis zouden een Amerikanen en 26 Cubanen die door zeven van de 22 vrijgelaten Amerika- maar Reagan heeft daarop al afwij- toenadering tot Cuba politiek niet zijn toedoen werden vrijgelaten uit nen in de Verenigde Staten gearres- zend gereageerd Reagan liet slechts wenselijk achten in een verkiezings- Cubaanse gevangenschap. teerd zullen worden Het merendeel weten dat hij verheugd was over de jaar. Frankrijk betast onbespeelde cassettes PARIJS iReutcrl - De Franse Nationale Vergadering heeft vrijdag een wetsontwerp aanvaard dat voorziet in de invoering van een belasting op onbespeelde audio- cn videocassettes, uit de opbrengst waarvan auteursrechten zullen worden betaald. Het wetsontwerp was ingediend door minister van cultuur Jack Lang. De Nationale Vergadering had er geen moeite mee Het wetsontwerp gaat nu naar de Franse Senaat. Het is de bedoeling dat de opbrengst wordt verdeeld onder acteurs, dansers, musici en andere kunstenaars en hun producenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1