Hinault demonstreert pure kracht in proloog Joop Zoetemelk hield eer hoog Tijdrijders van Post hadden tegenslag en slechte benen BRETON OP EENZAME HOOGTE OOSTERBOSCH: IK HAD KUNNEN WINNEN DE 'EEUWIGE TWEEDE' IS OP REVANCHE UIT ïTlz PZC/sport Parkoers was te zwaar voor Raas (Door Peter de Jonge) na een halve minuut moest hij in vijf kilometer toegeven op de ontketende NOISY-LE-SEC (GPD) - Het mysterie Bernard Hinault is gisteren een stap dichter bij de Hinault. „Ik trek mezelf helemaal uit ontknoping gekomen. Nooit, werd er gezegd, zou de Breton nog het allerhoogste wielerniveau elkaar in zo n proloog. Maar ik weet *- o o T-» i i van te voren dat ik tijd verspeel. Ik halen, waarmee hij jarenlang het peloton had geteisterd. De bewijzen lagen er met de baai verschrikkelijk van dergelijke uitslagen die de Fransman dit seizoen boekto. Sinds de proloog van de Tour de France echter ritten, al ben ik toch wel blij dat het zijn alle twijfels weer haastig ingeslikt, want met zijn imponerende winst bracht hij vrijdag See'Zwïmln echtt/móeS'meïïeêd' in de voorstad van Parijs alle theorieën aan het wankelen. „Dit", zei Hinault, „is de dag waar wezen constateren dat Phil Anderson ik het hele jaar naar toe heb geleefd. De mooiste dag van het jaar, maar er komen nog slechts negen seconden verloor op J Hinault en nu dus hoger in het klasse- mooiere ment staat. De positie als kopman Grootspraak of niet. de viervoudig ingedragen, maar statig als een vorst, ment mislukte en 'de Kneet' werd staat voor Winnen weliswaar niet ter Tour-winnaar joeg met zijn krachts- die de erewacht inspecteert, stapte hij zelfs niet de eerste Nederlander. discussie, zelf de beste uitgangsposi- explosie in de 5400 meter tellende rit er weer uit om naar de huldiging te tie hebben is altijd een voordeel, tegen het onverbiddelijke uurwerk de gaan. De specialisten en de concur- Die positie was er voor Joop Zoete- Peter Post overigens toonde zich niet concurrentie wel de stuipen op het lijf. renten keken beteuterd toe. Alleen melk, de 37-jarige veteraan die met ontevreden over Winnen. Net zo min Tot nu toe klampten potentiele kan- Laurent Fignon, de Tour-winnaar van een achtste tijd meer dan tevreden als de prestatie van Hinault hem didaten voor de eindwinst zich nog vorig jaar, had nog alle reden om met was Bet meest interesseerde hem verraste. „Hinault weet precies waar vast aan zijn matige uitslagen van dit geheven hoofd naar zijn hotel te gaan. echter de verrichting van Knete- hij mee bezig is", aldus Post. De seizoen. Bovendien was hij in de laat- De overigen verloren zo'n tien secon- mann. Hijgend vroeg Zoetemelk wat Breton loste gisteren een waarschu- ste test, de Dauphiné Libéré. geklopt den of meer. zijn landgenoot had gepresteerd in die wingsschot dat indruk maakte. De in de afsluitende tijdrit en had hij in korte openingsrit van de Ronde van vraag is alleen of het later in de Tour de bergen toch voor Columbiaanse Jammer voor de tijdrijders. die eigen- Frankrijk. „Zie je nou wel dat het niks de France, als het peloton de bergen amateurs moeten capituleren „Hi- lijk maar één dag de kans hebben om uitmaakt", lachte hij zijn tanden indraait, gevolgd zal worden door nault", zei Peter Winnnen voor de de gele trui te pakken. Sommigen bloot, „ik ben twee seconden sneller een vernietigend salvo. Maar tot die start van de Tour, ,,is nog niet kapot, hadden er alles aan gedaan om te dan hij. Dat is een hoopvol begin van tijd sidderen zijn tegenstanders ech- maar hij is ook niét meer de oude", flonkeren. Gerrie Knetemann ver- deze Tour. al moet je nog maar af- ter weer als nooit tevoren. „Je vraagt Zijn proloogzege was echter als van- scheen met het modernste materiaal wachten wat het wordt" je aF', zei wereldkampioen Greg Le- ouds. Een demonstratie van kracht. °P det startpodium in Montreuil Sous Heel wat minder opgetogen was Peter mond. „wat het de rest van de Tour Hinault tastte zo diep in zijn reserves Bois. Met een dicht achterwiel, a la Winnen, het vinnige klimmertje uit de moet worden als hij nu al zo tekeer dat hij van pure uitputting in elkaar Moser, een 'ossekopstuur' en een klein Panasonic-ploeg van Peter Post. Bij- gaat", zakte bij de wagen, waai" de verfrissen- voorwiel. „Die dichte wielen zijn van- Enc Vanderaerden ontgoocheling aan de eindstreep, maar op dat moment voerde hij het klassement nog aan. Renners weer de flesjes bronwater worden verstrekt, morgen pas uit Brussel aangekomen". Slap als een vaatdoek werd hy die bus verklaarde Knetemann. „en ik heb er maar heel even mee kunnen trainen. Omdat het met twee dichte wielen moeilijk sturen was, hebben we beslo- a ten een voorwiel met spaken te ne- in helikopters men Veel verschil maakte het niet. AI- PARIJS (ANP) Helicopters moeten thans niet in tijd. want hij werd er tijdens de Ronde van Frankrijk slechts tiende met veertien seconden aan te pas komen om de wielrenners achterstand op de superieure Breton, tijdig in de hotels af te leveren. De die op een orthodoxe racefiets door hefschroefvliegtuigen zijn noodzakc- de voorsteden van Parijs knalde, lijk op zondag 15 juli op de col la „Maar Hinault heeft speciale benen Ruchère-en-Chartreuse aau het eind en als je die. zoals ik, niet hebt moet de zestiende etappe, een klim- je het proberen met een speciale tijdrit. fiets", stelde Knetemann. Het experi- Het was een tegenslag voor Peter Post, die nota bene op twee paarden erd dus als kon wedden. Immers, de Belg Eric treurde Oosterbosch, „en ik had geen geluk Beroerder kan het eigen lijk niet". i Door Peter de Jongei Eric Vanderaerden net dichtste bij. kleine verkeerde beweging NOISY-LE-SEC (GPD) - Volkomen „Maar nog nooit had ik zulke goede schuift onderuit", ontgoocheld passeerde Bert Ooster- benen als vandaag. Mijn voorberei- De vederlichte fiets bosch gistermiddag de finish in het ding is uitstekend geweest Daarom mede-oorzaak genoemd. Toch was Vanderaerden veroverde vorig jaar Parijse voorstadje Noisy-le-Sec. ben ik er zeker van dat ik Hinault het opvallend dat Oosterbosch niet tijdens zijn debuut in 'la grande bou- Schaafwonden en gescheurde kle- vandaag had kunnen verslaan be- op een •tijdritmachine' aan de start cle' het geel. Maar de Belgische kam- ding waren de illustratie van de weerde hij. Overigens wezen de tus- verscheen. „We zijn bij Raleigh bezig pioen kon niet tippen aan de prestatie afschuwelijke tegenslag die de rood- sentijden daar nog niet op, want hal- met het ontwikkelen van een fiets en van zijn concurrenten. Eveneens rij- harige tijdritspecialisl had in de pro- verwege het 5400 meter lange par- het moet meteen een hele goeie wor- dend op een gewone fiets i„maar loog van de Tour de France. Met een koers had hij acht seconden achter- den. Eentje waarop ik het werelduur- volgens mij maakt het op korte af- tijd die volgens hem concurrerend stand op Bernard Hinault. record kan aanvallen", aldus Ooster- standen weinig verschil i was er geen was met die van winnaar Bernard Ploegleider Peter Post hield het op bosch. „Alleen is het ontwerp nog hoofdrol voor hem weggelegd. „Ene Hinault dook Oosterbosch de laatste een piepklein stuurfoutje. „Ik denk niet helemaal af. Maar dat neemt niet had vandaag geen goede benen, denk bocht naar de eindstreep in en daar dat hij met iets te hoge snelheid die weg dat ik Hinault hier vandaag zou smakte hij onderuit. „Ik mag de bocht is ingegaan. Dat is riskant, hebben kunnen verslaan. Dat was op proloog van de Tour geloof ik niet want het materiaal is licht en één deze fiets zeker ook gelukt", winnen", verzuchtte hij gedemorali seerd. „Het is al de zoveelste keer dat ik het niet red". Alles had hij gezet om een keer de gele trui te veroveren, door op zijn terrein te schitteren. Alles leek er op dat het zou lukken tot die fatale bocht naar de brede Avenue Jean Jaures. „Ineens lag ik onderuit", reconstrueerde Oos terbosch zijn val. „Er moet iets op de weg hebben gelegen, anders kan ik het niet verklaren". De illusie op een ereplaats vervloog. Zelfs bij een ra zendsnel herstel verliest een renner door zo'n val al gauw twintig secon den. nu eindigde hij 22 seconden na Hinault. Jarenlang al probeert Oosterbosch via de proloog leider van de Tour de France te worden en vorig jaar was hij daar met een tweede plaats achter Uitslag proloog De uitslag van de proloog van de Ronde van Frankrijk is: 1 Hinault Fra. Crepel 15,4 kilometer in 6 minuten 39.44 seconden, gemiddelde snel heid 48,721 km uur 2 Fignon (Fra. Guimard)6 42.87 3. Peiper (Aus, Berland)6.48.09 4 Anderson (Aus. Post)6.48.20 5 Sean Yates (GBr.'Berland)6 49.46 6. Van den Broucke (Bel. Theve- net)6.50.47 7 Roche (Ier Theveneti6.51.20 8. Zoetemelk (Ned, Godefroot)6.51,65 9 Lemond (VSt, Guimard)6.51.74 10. Knetemann (Ned, De Witte)6.53,10 11 Bondue iFra. Thevenet)6.53,63 12 Andersen 'Den. Danguillaumei6 54,03 13. Somers (Bel. De Witte)6.54.60 14. Kelly (Ier. De Gribaldy)6.55,70 15 Visentini (Il.a, Boifava)6.56,71 16. Gorospe (Spa, Echevarri)6.56,72 17. Vanderaerden (Bel, Post)6 56.83 18 Veldschollen iNed, Post)6.58.!5 19 Laurent (Fra, Danguillaumei6 58.56 20. Jules iFra, Guimard)6 58,68 De overige Nederlanders: 25 Hanegraaf (Ned, Godefroot)7.01 27. Oosterbosch (Ned. Post)7 02 52 Raas (Ned, Godefroot)7.03 39. Kuiper (Ned, Godefroot)7.04.56 40. Van der Poel (Ned. Godefroot)7.04,77 44. Lubberding (Ned, Post)7.05 50 Peeters (Bel. Godefroot)7.06 51 De Rooy (Ned, Post)7.07.16 53 Winnen (Ned. Post)7 07.40 76. Nulens (Bel, Posti7.12 84 Van Houwelingen (Ned, Godef- root)7.13 87 Wijnands (Ned, Godefroot)7.l5 97 Planckaert (Bel, Post)7.l6 107 Manders (Ned. Godefrooti7 18 111 De Keulenaar (Bel. Post)7 20 '?9 Van Vliet <Ned, Godefroot)7.27 170 en laatste Greclano (Spa. Echevar- ri)7.49. 29 6.84 proloog l; 5,4 km*" 1e RIT 148,5 km Zaterdag 30-6le etappe Bondy-Seine St. Denis. Parcours zonder noemens waardige moeilijkheden Drie hellin gen van de vierde categorie zorgen ervoor dat de bolletjestrui kan wor den uitgereikt. De sprinters kunnen zich onderweg uitleven in vier bonifi- catiespnnts. Magere winst in ploegentijdrit 249 km 14 ZATERDAG 30 JUNI 1984 NOISY-LE-SEC (GPD) - Met flitsen de en bovenal krachtige pedaalsle gen zette Joop Zoetemelk gisteren aan voor zijn veertiende Tour de France. Als zo vaak hield „onze Joop" de vaderlandse eer hoog in het grootste wielerspektakel van de wereld. En dat terwijl de verfranste Nederlander nog altijd niet klaar is met de Tour van '83. Die voor hem slechts ellende en wanhoop bracht. Immers, Zoetemelk kwam met onge schonden uit een van de dopingcon troles tevoorschijn, in zijn urine wer den sporen van nortestosterron aan getroffen, een stof die op de verboden UCI-lijst staat. Tot op de dag van vandaag vecht de Tour-veteraan die uitslag met voor zijn doen ongeken de vastberadenheid aan. Joop is on schuldig en dat wil hij vroeg of laat weten ook. Eerherstel, daar is hem alles aan gelegen. De voormalige „eeuwige tweede" vindt ten onrechte dat hem het gebruik van nortestosteron in de raceschoentjes werd geschoven. Het is een zogenaamde lichaamseigen stof, hetgeen betekent dat het li chaam die zelf produceert. Het ene meer dan de ander en daar zit hem nu de kneep. Zoetemelk gaat er. alvorens het tegendeel is bewezen, vanuit dat hy meer dan normale hoeveelheden kweekt Dat wil hij onderzocht hebben en zolang het resultaat van dat onderzoek niet bekend is, blijft Joop volhouden dat hij vorig jaar ten onrechte is gestraft. De UCI, de mondiaal overkoepelen de wielerbond, is verre van gelukkig met de zich fel verwerende Zoete melk. die de rechterlijke macht heeft ingeschakeld om zijn gelijk af te dwingen. Via de KNWU probeerde de UCI de zaak in de doofpot te depone ren, maar daar wil Zoetemelk, bijge staan door zijn vrouw Francoise, niets van weten. Het gerucht ging dat de UCI zo met deze slepende affaire in de maag zat, dat men tot afkoping wilde overgaan. Zoetemelk ontkent dat echter: „Nee, er is zeker geen geld geboden. Men heeft mij alleen gevraagd of ik van verdere stappen af wil zien". Dat is Zoete melk echter niet van plan „Ik ga nu tot het bittere einde door", laat Nederlands populairste wielrenner strijdlustiger dan ooit weten. Met ik bedoelt hij vooral Francoise, die in deze het voortouw heeft geno men en vanuit het hotel in Germiny l'Eveque de strijdbijl hanteert. Want een dergelijk fanatieke aanpak is eigenlijk niets voor Joop. de Joris Goedbloed van het peloton. „Maar", verklaart Zoetemelk nader, „ik kan al dat gedoe niet aan mijn hoofd heben, zeker nu niet Ik ben nu met de Tour bezig en in zo'n ronde moet je dan met met andere dingen bezig zijn, want dan kun je het wel verge ten". Wat hij nog wel over deze zaak kwijt wil, is de lange duur ervan. „Nu stellen die toxicologen, die mij op de produktie van nortestosteron heb ben onderzocht, de uitslag daarvan maar steeds weer uit. Ze weten blijk bar ook niet wat ze er mee aan moeten". Zonder drog De hele kwestie heeft Zoetemelk tot het diepste van zijn ziel gekwetst Voornamelijk om te laten zien dat hij zonder drog echt wel een goede Tour kan rijden, is hij in deze editie van La Grande Bouclé tot in de vingertop pen geladen vertrokken. Is hij zo wraaklustig geworden? Zoetemelk „Nee dat niet. Je moet het meer als revanche nemen zien". Uitsterst consciëntieus bereidde Zoetemelk zich op het zware karwei in Frankrijk voor Met het oog op zijn leeftijd (37nam hij dit seizoen niet al te veel aan het grote competitiewerk deel Zoetemelk: „Ik heb het gewoon wat rustiger aan gedaan om opti maal naar de Tour te kunnen gaan In tegenstelling tot voorgaande ja ren heb ik minder klassiekers gere den en heb ik ditmaal ook de Dau phiné uit mijn programma gelaten. Ik ben ook speciaal voor de Tour bij Kwantum gekomen Ik had min of meer carte blanche, als ik er in de Tour maar zou staan". Riep Hinault de steun in van een specifieke wielrentrainer (de Zwitser Paul Kochli), Zoetemelk stippelde zijn voorbereiding helemaal in zijn eentje uit. Een man als Kochli heeft hij niet nodig. Zoetemelk: „Ik weet na zoveel jaar echt wel wat ik alle maal moet doen en laten. Daarvoor heb ik geen trainer nodig' En Hi nault dan, die weet er toch ook wel een beetje van. Hij heeft echter wèl de assistentie ingeroepen van een trainer Zoetemelk weer „Maar het is wel zo dat Hinault zelf alle beslis singen neemt. Volgens mij heeft Kochli maar weinig invloed Hij zal hoogstens hier en daar wat advise- 'Peter de Jongei NOISY-LE-SEC (GPD) - Aërodynami ca, de leer van de luehtkrachten. is altijd het onderwerp van gesprek voor, tijdens en na tijdritten. Fietsen met platte buizen, omgekeerde stu ren, dichte wielen en futuristische helmen staan op zulke momenten in het brandpunt van de belangstelling. Maar lang niet iedereen doet er aan mee Nationaal kampioen Jan Raas bijvoorbeeld, die halverwege de pro loog de op één na beste tussentijd had. liet wel blijken op het terrein van de nieuwste ontwikkelingen geen fa naat te zijn. Gevraagd naar de specia le voorzieningen aan de fietsen van zijn Kwantum-ploeg zei hij alleen maar: „Er zit niet zoveel lint om het stuur gewikkeld. Dat is dus gunstig voor de luchtweerstand". Overigens kon Raas die uitstekende tussentijd niet tot het einde vasthou den. Het was", zei hij, „geen parkoers voor mij Voor een groot deel was het hellend en zoiets ligt me niet. Het ging dan ook volstrekt niet, dat voelde ik al gauw genoeg", besloot de Zeeuw, die 32e werd op bijna 25 seconden van Hinault. se- nen. its te (gre- e en een oog- pen ;pen mm ook rans pas- g en; der- PARIJS (ANP) - De voordelen van de ploegentijdrit in het schema van de Ronde van Frankrijk zijn dit jaar zo geminimaliseerd, dat dit spectaculai re onderdeel net zo goed geschrapt had kunnen worden. De overwinning in de 51 kilometer lange rit van maandag tussen Lou- vroil en Valenciennes levert ten op zichte van de tweede ploeg hooguit vijftien seconden op. Is het verschil in echte tijd minder dan vijftien tellen dan wordt dat kleinere verschil door berekend. De renners van de ploeg op de zeventiende en laatste plaats ver hezen hooguit twee en een halve mi nuut. Bert Oosterbosch gaat onderuit in de laatste bocht voor de finish en is op slag kansloos voor de ereplaatsen Zondag 1-7: 2e etappe Bobigny-Lou- vroil. Vlakke rit richting Noord- Franknjk. De Cote Laon tderde cate gorie) zorgt na 148 kilometer voor enig klimwerk. Er zijn na 8. 51190 en 235 kilometer bonusseconden te ver dienen. .Bernard Hinault in zijn krachtige stijl op weg naar een supertijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 15