Akkoord bereikt in Duits staalconflict l Onderzoek uitbetaling stakingsgeld Schelde Scherpe kritiek Braks op EG-top /- DE OUDSTE Artsen tevreden over ruilhartpatient VERKORTING WERKWEEK TOT 38.5 UUR Frankrijk wint w f r 't FME 'ONAANGENAAM VERRAST Koeler Wisselend bewolkt, maar geen neer slag. Matige, later krachtige wind. Middagtemperatuur 16 graden. ROTTERDAM (ANP) - De artsen van het Academisch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam zijn tevreden over de toestand van de 40-jarige Ger de Keijzer uit Gouda, die afgelopen zaterdag een ruilhart kreeg. Volgens een woordvoerster van het ziekenhuis is zijn toestand stabiel en is hij dinsdag van de afdeling intensive care overgebracht naar een normale verpleegafdeling. De Gouwenaar, die als eerste in Nederland een ruilhart kreeg, ligt geïsoleerd in een kamer waar overdruk bestaat om infecties te voorkomen Een verpleeg kundige waakt constant over de hartpatiënt. De Keijzer, die volledig bij bewustzijn is, mag alleen van zijn vrouw bezoek ontvangen. Wanneer hij het ziekenhuis mag verlaten is nog niet bekend. Normaal staat voor een dergelijke operatie een ziekenhuisopname van vijf a zes weken, aldus de woordvoerster. Het ziekenhuis De VV'eezenlanden in Zwolle krijgt een centrum voor (600) open-hartoperaties. Staatssecretaris Van der Reijden van volksgezondheid heeft de Tweede Kamer een voorlopig overzicht gezonden van de voor de jaren 1984-1986 voorgenomen uitbreiding tot in totaal 9.000 hartoperaties. De uitbreiding omvat ongeveer 1500 operaties. Voor realisering komen acht ziekenhuizen in aanmerking Naast de oprichting van een nieuw centrum in Zwolle zijn dat: Academisch ziekenhuis Leiden (200 operaties meer), het Zuiderziekenhuis in Rotterdam (101 meer), het OLV-gasthuis in Amsterdam (213 extra), het Academisch ziekenhuis in Nijmegen (125 meer), het Acade misch ziekenhuis in Groningen (gefaseerd met 287 operaties extra), het centrum Dë Klokkenberg in Breda (200 meer) en het Catharina-ziekenhuis in Eindhoven (196 meer). STUTTGART (DPA/RTR) - Beide partijen in de Westduitse metaalindustrie hebben woensdagavond ingestemd met een compromisvoorstel van bemiddelaar Georg Leber. Het akkoord voorziet in verkorting van de werkweek tot 38,5 uur vanaf 1 april 1985. Leber verklaarde tegenover de pers dat ,zijn voorstel was aanvaard in de vorm waarin hij het dinsdag op tafel had gelegd'. Werkgevers zowel als werknemers zul len het nu aan hun achterban voorleg gen, zo zei Leber. De Westduitse metaalvakbond IG Metall was zeven weken geleden een staking begonnen om kracht bij te zetten aan zijn eis van een verkorting van de werkweek van 40 tot 35 uur met behoud van loon. Als gevolg van WEU: Bonn mag bommenwerpers en raketten maken LONDEN (REUTER) - West-Duits- land mag conventionele geleidera- ketten en zware bommenwerpers gaan produceren. Het 30 jaar oude verbod op de produktie van dergelij ke wapens is woensdag door de West- europcse bondgenoten van de Bonds republiek opgeheven. Het besluit werd genomen door de uitvoerende raad van de Westeurope- se Unie (WEU). Het maakt de weg vrij voor een herleving van dit uit 1954 daterende defensie-pact, waarbij West-Duitsland. Groot-Brittannie. Frankrijk, Italië. België, Nederland en Luxemburg zijn aangesloten. Volgens eën woordvoerder van de WEU vonden de lidstaten het beter de voor West-Duitsland geldende beper kingen op te heffen met het oog op de plannen de WEU te doen uitgroeien tot een „Europese pijler" binnen de NAVO. het conflict zijn tot dusverre bijna een Leber, oud-minister van defensie en half miljoen mensen direct of indirect ook van vervoer, had dinsdag na de zonder werk komen te zitten en ligt indiening van het voorstel verklaard inmiddels vrijwel de hele Westduitse te beogen dat het woensdag zou wor- auto-industrie stil. den aanvaard .opdat het werk maan- De sociaaldemocratische politicus dag kan worden hervat'. SPIJBELEN MET VERLOFKAART DEN HAAG iGPDl - Het schoolverzuim met toe stemming van ouders rijst de pan uit. Om aan deze ongeoorloofde af wezigheid op de lessen paal en perk te stellen, heeft de Landelijke Ver eniging van Leerplicht ambtenaren het plan ge lanceerd een verlof- kaart voor scholieren in te stellen. Met die verlof- kaart kan naar keuze een aantal vrije dagen per schooljaar worden opgenomen. Daarmee hopen de leerplichtamb tenaren dat het oneigen lijke wegblijven van school in gestructureer de banen kan worden geleid. Met name in de weken voor het eind van het schooljaar blijven op veel scholen leerlingen weg. Vaak gebeurt dit omdat de schoolvakan ties in een gezin niet gelijktijdig beginnen Ook houden ouders hun kinderen thuis als er een bijzondere gebeurtenis plaatsvindt, zoals huwe lijk en begrafenis. Zijn compromis geldt officieel alleen voor werkgevers en werknemers in het cao-gebied om Stuttgart, waar de stakingen begonnen, maar wordt van groot belang geacht voor het vinden van een oplossing in het andere cao- gebied. Frankfurt, waar ook wordt gestaakt, en zelfs voor het conflict van de Westduitse typografen van IG Druck und Papier. Het voorstel van Leber voorziet bui ten de verkorting van de werkweek van 40 tot 38,5 uur vanaf 1 april volgend jaar in een loonsverhoging van twee procent per die datum plus betaling van 3,9 procent als vergoe ding voor verlies van loon voor de uren die minder worden gewerkt. Het houdt ook een loonsverhoging in van 3,3 procent, die geldt voor de periode vanaf 1 juli van dit jaar tot 31 maart 1985, terwijl een bedrag ineens van 250 mark - omgerekend ruim 275 gulden - zal worden betaald voor de periode van enige maanden die ver streek na het aflopen op 31 januari van dit jaar van de vorige cao. Foto: De Franse aanvoerder Platini toont de bokaal aan het thuispu bliek. PARIJS Met het geluk van de sterkste is Frankrijk gisteravond in Parijs voor hel eerst in de geschiedenis van het internationale voetbal kampioen van Europa geworden. De Spaanse doelman Arconada zette het thuisland op winst met een zeldzame blunder op een vnje trap van Michel Platini Vlak voor het einde werden de Spanjaarden definitief geveld door een treffer van Bruno Bellone (2-01. (PAGINA 21) Succes De nieuwe formule voor het Holland Festival is een succes gebleken: veel belangstelling en weinig moeilijkheden. (PAGINA 2) Recht De rechtspraak in Nederland moet opnieuw worden gere geld: één zaak mag door slechts twee verschillende in stanties beoordeeld worden. (PAGINA 3) Energie In de huishoudens is de abso lute top van de bezuinigings drift op energie bereikt. (PAGINA 5) Ramp KAGOSHIMA APDe Japanner Shigechiyo Izumi hoopt morgen - vrijdag zijn 119de verjaardag te vieren. De man die in het Guinessboek als oudste bewoner van deze aardbol genoemd wordt woont op een klein eiland bij Japans zuidelijkste eiland Kyushu. VLISSINGEN - De metaalwerkgeversorganisatie FME is De FME zal zich in bestuurskring „onaangenaam verrast" door de feiten die dinsdag boven water zijn gekomen tijdens verhoren door de RSV-enquète- commissie. De organisatie heeft woensdag laten weten een nader onderzoek te zullen instellen. beraden over de gevolgen, als mocht blijken dat RSV zich inderdaad heeft schuldig gemaakt aan ontduiking van de reglementaire voorwaarden die voor steunuitkering uit het FME- fonds gelden, aldus de mededeling. (Zie ook pagina 3>. Bangemann volgt Lambsdorff op Uit het verhoor van David Rijkse, dat het scheepsbouw-concem langs coördinator van de contacten tussen een omweg loon heeft uitbetaald aan Schoolhoofd ontslagen B en w FNV en RSV, is naar voren gekomen stakende werknemers van De Schelde van Den Haag hebben een hoofd van (KMS) in Vlissingen. Het bedrag, circa een openbare school voor zeer moei- driekwart miljoen, zou - in het geheim lijk opvoedbare kinderen ontslag ver- - naar de FNV zijn overgemaakt leend. aldus heeft het college bekend- zodat RSV toch In aanmerking kon gemaakt. De man heeft gedurende komen voor financiële steun van de drie jaar. ten eigen voordele, leerlin- FME De werkgeversorganisatie com- gen meegeteld, die de school niet (DPA) - De Westduitse bonds- penseert stakingsverliezen. echter wel meer bezochten. Het gevolg was dat kanselier Helmut Kohl heeft woens- op voorwaarde dat over de niet-ge- het salaris van het schoolhoofd daar- dag door snel handelen een dreigende werkte uren geen loon wordt uitbe- door op een hoger bedrag werd vast- kabinetscrisis voorkomen. Hij aan- taald. gesteld. vaardde de door de liberale FDP voorgedragen Martin Bangemann j—j (49) als opvolger van de dinsdag afgetreden minister van economi sche zaken Otto Graf Lambsdorff. Door spoed te betrachten, voorkwam de kanselier dat in zijn partij levende bedenkingen vast vorm konden aan nemen. VAN AARDENNE: GEEN LOBBY VOOR KERNENERGIE Kohl zag af van een totale reorganisa tie van zijn regeringscoalitie (CDU DEN HAAG (ANP) - Er De socialist heeft de in is geen sprake van een druk gekregen dat er lobby vanuit het depar- een sene ..opmerkelijke tement van economi- combines gaande is CSU FDP) om - zoals regeringswoord- sche zaken voor het ge- van pleidooien voor voerder Peter Bohnisch zei - de opvul- bruik van kernenergie nieuwe kerncentrales, ling van de belangrijke post van eco- en voor uitbreiding van waarbij EZ de regisseur nomische zaken niet te vertragen, het aantal kerncentra- zou zijn. Naar verluidt heeft de Beierse chris- les in ons land. Minister tendemocraat Franz-Josef Strauss Van Aardenne zei dit Van Aardenne legde er druk uitgeoefend om de ministerspost woensdagavond in de de nadruk op dat er nog voor zijn CSU te bemachtigen Tweede Kamer tijdens geen kabinetsstandpunt Vanmorgen zal Bangemann in de een interpellatie van over uitbreiding van de Bondsdag worden beëdigd, zo liet een het kamerlid Zijlstra centrales is. FDP-woordvoerder weten. (PvdA). niveau wordt een stand punt voorbereid dat in de herfst in de minister raad komt Daarna gaat een besluit naar de kamer die daar dan over moet debatte- Hij erkende wel dat hij ten behoeve van een de finitief standpunt alvast gegevens verzamelt over voor- en nadelen van Op interdepartementaal kernenergie. Het banenverlies bij Rijkswa terstaat zal - als gevolg van de reorganisatie - boven de 1500 komen. Een ramp. vindt de kamercommissie. (PAGINA 13) Miljarden De kosten voor de pijlerdam in de Oosterschelde zullen - zegt minister Smit - de acht miljard niet overschrijden. (PAGINA 13) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Kunst/cultuur: 9 Varia: 11 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 20 en 21 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet neemt wellicht morgen, vrijdag al een besluit over extra steunmaatre gelen voor Nederlandse boeren en tuinders nu op de Europese top is besloten dat de Bondsrepubliek Duitsland zijn boeren meer steun mag verlenen dan de EG-landbouw- ministers eind maart in het landbou- wakkooord oorspronkelijk waren overeengekomen. Minister Braks van Landbouw en Vis serij, die dit woensdag heeft gezegd tijdens mondeling overleg met ae vas te Kamercommissie voor Landbouw, weet nog niet hoe die maatregelen er uit zullen zien. Bovendien wil hij afwachten hoe de maatregelen voor de Bondsrepubliek concreet door de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. worden uitge werkt. Tijdens het overleg hebben CDA. WD en D'66 sterk aangedron gen op aanvullende maatregelen Het besluit van de Europese top in Fontainebleau om de bijdrage van Groot-Brittanniè aan de EG te koppe len aan de steun aan Westduitse boe ren. waarvoor bondskanselier Kohl zich sterk had gemaakt, vond in de ogen van Braks weinig genade. Het gehele besluit draagt een politiek ka rakter. waarvoor de top uiteindelijk door de knieën is gegaaan, ondanks fel verzet van met name Lubbers, zo meende hij. In het op 31 maart gesloten akkoord werd. naast afspraken over prijzen en produktiedrempels (de superheffing op melk), afgesproken dat het tijdelij ke stelsel van heffingen en subsidies om koersverschillen aan de binnen grenzen van de Gemeenschap op te vangen (dc zogenoemde monetair compenserende bedragen) versneld zou worden afgebroken Omdat dit voor met name de Westduitse boeren tot directe prijsdaling van circa vijf procent zou leiden kreeg de Bondsre publiek toestemming in de btw-sfeer nationale steunmaatregelen te ne men. Daarvan zouden alle Westduitse boeren en tuinders profiteren, ook diegenen van wie de produkten niet onder de mcb-regeling vallen. Voor Nederland werd een soortgelij ke regeling getroffen. Sindsdien heb ben de Westduitse minister van Landbouw, Kiechle. en Kohl onder druk van Westduitse landbouwers besloten met hun maatregelen verder te gaan dan oorspronkelijk was over eengekomen. Met name ons land heeft zich daar van begin af aan fel tegen verzet omdat dit concurrentie vervalsend zou werken. De 'stroppenpot' Oosterschelde £^2^' Tn de laatste week voor de I Xzomervakantie heeft de r-^v Tweede Kamer zich ander- 'H maal uitvoerig beziggehou- den met - wat de laatste tijd nogal eens wordt gezien als - 'de stroppenpot' van de Oosterschelde- werken. Gisteren lag er het 15e voort gangsrapport van minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) ter be spreking, terwijl al weer nieuwe finan ciële tegenvallers bekend waren ge worden. een dag eerder voelde de kamercommissie voor de rijksuitga ven drie gewezen ministers van ver keer en waterstaat (Westerterp. Tuijn- man en Zeevalking) aan de tand over de manier waarop zij zich in de voor bije jaren ieder op zijn beurt tegen over het parlement voor de besluit vorming over en de financiële gang van zaken rondom de Oosterschelde- werken hadden verantwoord. De Tweede Kamer weet namelijk op een aantal punten niet goed raad met de conclusies van het rapport dat de Algemene Rekenkamer eind vorig jaar (op verzoek van de Kamer zelf) heeft uitgebracht over het kosten plaatje en de kostenbewaking bij de bouw van de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde Kopschuw ge worden door de almaar groeiende overschrijdingen van de begroting in de laatste jaren wilde de Kamer wel eens weten of ze ..voldoende in de gelegenheid is gesteld haar controle rende taak volledig uit te oefenen". Aan het Binnenhof was een gevoel ontstaan dat men steeds opnieuw voor voldongen feiten werd geplaatst, dat belangrijke gegevens niet of te laat boven tafel kwamen. De Algeme ne Rekenkamer bevestigde die indruk voor een deel. In haar rapport stelde ze vast dat de financiële besluitvor ming en latere verantwoording van de uitgaven niet vlekkeloos zijn verlo pen; bovendien werd er met vingers gewezen naar destijds verantwoorde lijke ministers. Voor de Tweede Ka mer aanleiding om de heren op het matje te roepen. Een glansnummer is het bepaald niet geworden, die hoorzitting waarin de oud-ministers Westerterp. Tuijnman en Zeevalking werden on dervraagd over hun rol met betrek king tot de miljarden voor de Ooster schelde. Opzienbarende getuigenis sen, zoals de parlementaire enquéte- RSV nog steeds oplevert, kwamen er niet uit. De ex-bewindslieden zaten er stuk voor stuk zelfverzekerd bij. Goed, ze wilden wel toegeven dat ze stnkt genomen misschien niet altijd even glashelder en snel waren geweest in de verantwoording van het vooral financiële 'waagstuk' dat nu in de monding van de Oosterschelde zijn voltooiing begint te naderen. Maar ze lieten minstens zo nadrukkelijk mer ken dat de parlementariërs aan de andere kant van de tafel naar de bekende weg zaten te vragen. Im mers beslissing van het kabinet- Den Uyl in de jaren 1974-76 om de Oosterschelde af te sluiten met een (doorlaatbare) pijlerdam is politiek compromis van de eerste orde ge weest en het parlement is daarbij van a tot z betrokken. Zoals onlangs bij de voorlopige afhandeling van de raket- tenkwestie stond ook tóen het voort bestaan van een kabinet op het spel. Iedereen die eraan meewerkte om dat kabinet overeind te houden met de bouw van een rrfonument in de Oos terschelde dat in feite twee onverenig bare belangen i milieu en veiligheid i tegelijk zou moeten dienen, wist dat besloten werd tot een gok En een gok kost nu eenmaal geld. veel geld. Na tuurlijk. de beslissers van toen waren slim genoeg om zichzelf op papier m te dekken tegen een volledige misluk king. technisch en financieel. Er wer den aan de belissing ontbindende voorwaarden' verbonden: als het technisch, in tijd en in geld gemeten uit de hand zou gaan lopen was er altijd nog een terugkeer mogelijk. Maar geen enkel kabinet en geen enkel parlementslid heeft er in de afgelopen tien jaar ooiit serieus op aangedrongen de destijds overeenge komen ontbindende voorwaarden (of één daarvan) van toepassing te ver klaren. Westerterp ging zelfs zover om doodgemoedereerd vast te stellen dat ze eigenlijk sinds 1976 al niet meer bestonden Het gejammer in het parlement over de schrikbarend hoge kosten van de Oosterscheldewerken doet (hoe begrijpelijk ooki toch tamelijk onwaarachtig aan De Algemene Re kenkamer heeft vastgesteld dat er strikt financieel en bestuurlijk gerede neerd bij de beslissing over en de bouw van de pijlerdam met de Franse slag is gewerkt In de periode 1974-76 werden voor de vorm wel financiële randvoorwaarden gehanteerd, maar eigenlijk speelde het geld een onder geschikte rol Dat zou er wel komen als het eenmaal niet meer anders kon. In de praktijk betekende dit dat er nadien voor achtereenvolgende rege ringen en gewisselde parlementen nauwelijks toetsingsmogelijkheden waren op de kostenkant van de Oos terscheldewerken Naar deze week nog «teer eens kwam vast te staan hoeft het parlement daarover hele maal niet zo verbaasd te doen. het heeft zelf geaccepteerd dat het pijler- damproject een financieel ongrijpbare zaak zou worden In alle nuchterheid sloeg Zeevalking dan ook de spijker op de kop toen hij de onderzoekende kamercommissie voorhield: „Ik heb mijn opvolgster mevrouw Smit-Kroes aangeraden het Oosterscheldeproject zo snel mogelijk af te maken Pas dón komt namelijk het eind in zicht van de financiële tegenvallers. En ook daórvan is de Tweede Kamer volledig op de hoogte. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1