PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eerste Nederlandse harttransplantatie Aanvallen Perzische op tankers in Golf hervat PZC Libanees kabinet eens over veiligheidsplan 4 kleintjes IAMENWERKING ROTTERDAM-LEIDEN l Vrouw Franz Joseph Strauss verongelukt -W Biedettkopf als opvolger van Thorn genoemd Waddengebied ontsnapt aan milieuramp vandaag Vanochtend regen Veel bewolking met regen of motre gen. Later in de middag ook opklarin gen. Matige tot vrij krachtige wind. Middagtemperatuur omstreeks 16 graden. 27e jaargang no. 147 baandag 25 juni 1984 LEIDEN Staatssecretaris Van der Reyden van volksgezondheid hoorde het nieuws van de harttrans- plantie pas na de persconferentie die zaterdagmiddag in het Academisch Ziekenhuis Leiden werd gehouden. Het verbaasde hem dat de ziekenhuizen een advies van de Gezondheidsraad niet hebben afgewacht. „Ik had het leuker gevonden als ik het wat tijdiger had geweten, maar voor de financiering van deze trans plantatie maakt het niet uit", aldus Van der Reyden, die zich uit medisch oogpunt verheugd toonde over deze ontwikkeling. Of het uitvoeren van harttransplantaties op deze manier verder kan, is volgens de staatssecretaris in de eerste plaats afhankelijk van het ministerie van onder wijs en wetenschappen. „Onderwijs heeft een speciale experimenteerpot waaruit zo'n harttransplantatie be taald kan worden. Als de sociale diensten voor de kosten opdraaien, wordt het een zaak van het ministe rie van sociale zaken en pas als harttransplantie in het verzekeringspakket wordt opgenomen, komt men bij mij terecht" De Nederlandse Hartstichting en de Nederlandse Hart patiënten Vereniging hebben in een eerste reactie verheugd gereageerd over de nieuwe ontwikkeling in de hartchirurgie. LEIDEN (GPD) - Een 40-jarige man heeft zaterdagmiddag in het Academisch Ziekenhuis door de Hartstichting. Ook van de Botterdam een nieuw hart gekregen. Deze eerste harttransplantatie in Nederland is iSK erhlmnr uitgevoerd door een gecombineerd team van artsen, afkomstig uit het Academisch dienst de kosten van een operatie in p Ziekenhuis Rotterdam (AZR) en het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). Voor deze bet buitenland hebben betaald. Directeur Peters: „Wij - mijn Rotter- harttransplantatie, die politiek nogal omstreden is, is vooraf geen toestemming gevraagd aan damse collega Barendregt en ik - zijn staatssecretaris Van der Reyden van volksgezondheid. Ook is niet zeker of de kosten van de inderdaad vooruit gelopen op een operatie door een ziektekostenverzekeraar zullen worden vergoed. overigens.^e^^aren^p ^ciflaat wachten en dat frustreert ons mate- directeur AZL: „In principe wel, maar Momenteel gaan er ongeveer tien tot loos. We sturen mensen naar het wij hopen in een later stadium over- vijftien patiënten per jaar naar het buitenland, terwijl we het zelf kun- eenstemming te bereiken met een buitenland voor een harttransplanta- nen". De operatie die vier uur duurde, kan geslaagd worden genoemd. Hoewel er over de verdere prognoses op het ogenblik weinig valt te zeggen, deelde het medisch team. onder leiding van de Leidse thoraxchirurg prof. dr. H.A. Huysmans en de Rotterdamse hoogle raar, prof. dr. E. Bos, gistermiddag mee dat het hart klopt en de patiënt Inmiddels weer op eigen kracht ademt. MÜNCHEN (DPA/UPI) - De echtgenote van Franz Josef Strauss, minister- FONTAINEBLEAU (DPAi - De West- duitse regering wil de CDl'-politicus Kurt Biedenkopf voorstellen als nieuwe voorzitter van de Europese Commissie. Biedenkopf zou dan de Luxemburger Gaston Thorn opvol gen die aan het eind van dit jaar aftreedt. De kandidatuur van Biedenkopf werd zondag in Fontainebleau bevestigd door de Franse minister voor Europe se zaken. Roland Dumas. „Bieden kopf is de officiële kandidaat van de Bondsrepubliek Duitsland", zo zei hij. Bonn heeft herhaaldelijk te kennen gegeven aanspraak te willen maken op het voorzitterschap van de Europe se Commissie. Een naam is tot zondag echter niet genoemd- HOLWERD (ANP) - De bemanning van de veerboot Holwerd-Ameland heeft zaterdagmorgen vroeg een mi lieuramp in het Waddengebied weten te voorkomen door tijdige signale ring van het gedeeltelijk zinken van de met 48 ton gasolie geladen bunker boot BSP 1 uit Harlingen. Tijdens harde noordwesten wind en hoogwater werd het voorschip van de bunkerboot op de walbeschoeiing van de Holwerderpier bij Holwerd gezet. ziektekostenverzekeraar of de sociale tie. De voor- en nazorg wordt ge- Een voorlichter van WVC verklaart president van de Westduitse deelstaat Beieren, is zaterdag verongelukt. De Heineken-losgeldBehalve de dienst. Als dit niet lukt. is er overigens woonlijk wel door Nederlandse zie- dat de staatssecretaris ru geen uit- 54-jarige Marianne Strauss kwam bij een ongeluk met haar auto om het leven grote bedragen die de politie van het geen man over boord. Zo'n incidenteel kenhuizen gedaan. Het eigenaardige spraak doet over de consequenties, in de buurt van de woonplaats van de familie Strauss Kreuth am Tegernsee. beeft weten te ach- geval kunnen wij makkelijk financie- is dat de financiering van deze trans- „Hij wacht het advies van de Gezond- De politie kon nog niet zeggen wanneer en onder welke omstandigeheden Z'J"_er '"^^^"^btnonaerd ren". Hij schat de kosten van deze plantaties meestal gebeurt door het heidsraad af. De kosten kunnen wor- Marianne Strauss om het leven kwam. d J ODDervlakte eekomen Dit transplantatie op een ton. „Dat gaat ministerie van sociale zaken (via de den betaald uit de experimenteerpot. Franz Josef Strauss, die een driedaags bezoek brengt aan Joegoslavië, werd heeft woordvoerder Klaas Wiltinic van niet uit boven de bedragen die de gemeentelijke sociale dienst van de Deze pot is in het leven geroepen door door zijn oudste zoon op de hoogte gesteld van het overlijden van zijn vrouw. de Amsterdamse politie zaterdag buitenlandse centra rekenen". Klaar Het medisch team had zich al enige maanden voorbereid op deze trans plantatie. „Wij waren er helemaal klaar voor", zei prof. Huysmans tij dens een persconferentie in het AZL. De patiënt die aanvankelijk op dc lijst stond om een harttransplantatie DEN HAAG (GPD) - De isolatiesubsidie blijft de komende jaren bestaan, te ondergaan in een van de buiten- staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting heeft de onderhandelingen landse centra, had een ernstige ziekte hierover met minister Ruding (financiën) bijna afgerond. Dit zei Brokx aan de hartspier. Volgens chirurg ZOndag voor de AVRO-radio. Bos was de enige manier om die Ruding wilde door het schrappen van de isolatiesubsidie 116 miljoen gulden ziekte te overwinnen: een harttrans- bezuinigen plantatie. Wel is afgesproken, dat Brokx het benodigde bedrag elders op zijn begroting „De patiënt was er erg slecht aan toe. zal bezuinigen, maar aan de individuele huursubsidie het bouwprogramma en Er was zelfs haast geboden bij de de stadsvernieuwing wordt niet getornd, aldus de bewindsman, harttransplantatie. Vandaar dat wij hadden besloten, overigens in goed overleg met het buitenland, om de transplantatie in Nederland uit te voeren". Zaterdagmorgen kreeg het team van de transplantatiecoordinator van Eu rotransplant, gevestigd in Leiden, te horen dat er een donorhart beschik baar was. Nadat in de ochtenduren het donorhart was verwijderd door drie chirurgen - twee uit Leiden en een uit Rotterdam - vond in de mid dag de transplantatie plaats, waarbij het oude hart werd geruild voor het nieuwe. Bos vertelde dat zich daarbij geen complicaties hadden voorge daan. In het totaal is het hart drie uur van bloed verstoken geweest, maar nadat het was afgekoppeld van de hart-longmachine en „keurig afge werkt" in de borstholte lag, klopte het weer als tevoren. De operatie op zich wordt door de chirurgen betrekkelijk eenvoudig ge noemd. De problemen komen pas als het nieuwe hart door het lichaam wordt afgestoten. „Maar daarop zijn we goed voorbereid", aldus Bos, die schat dat de patiënt zo'n zes weken in het AZR zal moeten vertoeven. Om redenen van privacy konden er geen verdere mededelingen worden gedaan over de herkomst van de patiënt en donor plaats waar de patiënt woont) en het ministerie van onderwijs en tenschappen en speciaal bedoeld voor dit soort zaken. Dat is een keus van de ziekenhuizen, maar dit betekent niet dat de begroting in 1986 dan kan worden bijgesteld. Die staat vast". Peters laat in het midden of ze het geld voor de transplanttatie ook daadwerkelijk uit deze pot zullen ha len. „Wij wachten af hoe het een en ander gaat lopen". Thoraxchirurgen Bos en Huysmans werken al sinds 1968 samen op het gebied van de hartchirurgie en im munologisch onderzoek. „Gezamen lijk zijn we ons al jarenlang aan het voorbereiden op een harttransplan tie. We hebben reeds een keer eerder een donorhart van een patiënt gehad, maar toen niet besloten vanwege de politieke situatie", aldus Huysmans. meegedeeld. Strijd Ruim i„ cc weken sclfden maaklcn DijkngtMmhut!, de beide academische ziekenhuizen bekend dat ze zich gezamenlijk kan didaat zouden stellen als een cen trum voor harttransplantatie. Dit ge beurde op 6 juni nadat een werk groep van vijf Nederlandse zieken huizen (alle vijf hadden zich als hart transplantatiecentrum kandidaat ge steld) niet tot onderling overeen stemming konden komen over wie met de eer mocht gaan strijken. De werkgroep is inmiddels opgeheven. De rare situatie doet zich nu voor dat een commissie van de Gezondheids raad zich op dit moment nog buigt over de vraag of er harttransplanta ties in Nederland moeten worden ge- door een nieuwe militaire raad be- Weer busongeval in Spanje CALATAYUD (SPANJE) (UPI) - Een bus met 86 passagiers van Barcelona naar Madrid is zaterdag over de kop geslagen. Bij het derde ernstige bus ongeluk van deze week in Spanje kwamen negen reizigers om het leven en liepen 29 verwondingen op. Dit heeft dc politie gemeld. De passagiers waren Spanjaarden en Portugezen. De bus. die bij de stad Het chirurgisch team: v.l.n.r. dr. M. L Simon, cardioloog van hel Dijkzigtziekenhuis Rotterdam, prof. dr. H. A. Calatayud van de weg af raakte, was Huysmans. hoogleraar thoraxchirurgie aan het AZ Leiden, prof. dr E. Bos. hoogleraar thoraxchirurgie aan het op weg van de noordoostelijke stad Barcelona naar Madnd en Lissabon. HERENIGING VAN BEIROET BEIROET (AFP/RTR'DPA) - De Liba- staande uit zes hoge officieren van dag door onbekenden vermoord in nese regering heeft zaterdag een her- verschillende godsdiensten, en veilig- West-Beiroet. Vrijwel tegelijkertijd slructureringsplan voor het leger heidsmaatregelen om de orde in de werd enkele honderden meters ver aangenomen en een veiligheidsplan verdeelde hoofdstad te herstellen, derop een Libische diplomaat door voor Beiroet goedgekeurd, dat voor- Ook zal een nieuwe staatsinlichtin- enkele gewapende mannen ontvoerd. ziet in de hereniging van de hoofd- gendienst worden opgericht met een Dit heeft de politie in de Libanese stad en de heropening van de al bijna shi'itische functionaris aan het hoofd, hoofdstad gezegd, vijf maanden gesloten havens en De Falangisten noemden het akkoord De Israëlische pohtie heeft zes Pale vliegveld. Een geëmotioneerde pre- een „mogelijk keerpunt". stijnen aangehouden die het plan zou- micr Karami maakte na een bijzon- Het kabinetsberaad vond plaats in de den hebben gehad de burgemeester dcre kabinetszitting van zes uur het zomerresidentie van president Amin van Bethlehem, Elias Freij, te ver- langverwachte akkoord bekend, dat Gemayel in Bïkfaya. De gehele mor- moorden Dit heeft het dagblad „Jeru- grotendeels met Syrische bemidde- gen vonden bij de zogeheten groene za!em Postvrijdag gemeld, ling tot stand is gekomen. lijn in Beiroet hevige beschietingen Hel biad identificeerde een van de Hij sprak van "een geluksdag voor plaats. verdachten als Bishara Kumsiya. lei- alle Libanezen" De maatregelen om- A/J rtrtt-r] der van de door Israel gesteunde vatten onder meer de benoeming van iri OU! u Arabische dorpsliga in het gebied brigade-generaal Michel Aoun. een Een Oostenrijkse diplomaat in Liba- van Bethlehem. De politie weigerde christen, tot opperbevelhebber van non. Gerhard Loitzenbauer, is zater- ieder commentaar, het leger, die zal worden bijgestaan Platini MANAMA (AFP-UPI) - Na een tame- iciuers uit Bahrein. Kuweit. Oman. xander de Grote licht is beschadigd, mere in Teheran spraken zondag de daan, en of deze ingrepen geacht lijk rustige periode van twee weken Qatar, Saoedi-Arabie en de Verenigde Een na de raketinslag ontstane brand verwachting uit dat Iran spoedig zal mogen worden uit het experimentele zijn zondag de aanvallen op olietan- Arabische Emiraten, hebben in de kon spoedig worden geblust en geen antwoorden met nieuwe aanvallen op stadium te zijn. Doordat de directie van zowel het 152.000 ton metende Griekse olietan- AZL als tan het AZR toestemming ker Alexander dc Grote werd getrof- kers in de Perzische golf hervat. De Saoedische hoofdstad afspraken ge- van de 21 opvarenden raakte gewond olietankers in de Golf De Egyptische maakt over een gezamenlijke verdedi- Het schip heeft zijn naar de president Hosni Mubarak heeft zich ging van de scheepvaart in de Golf. uitgang van de Golf voortgezet. De voor de eerste maal in de Iraans- hebben gegeven voor deze harttran^ fen door een raket en raakte licht Volgens goedingelichte kringen in minister kon niet zeggen welk land de Iraakse oorlog gemengd. Hij maakte plantatie. is voorbij gegaan aan het beschadigd. Irak meldde zondag dat Riad hebben de zes landen gesproken aanval heeft uitgevoerd zondag bij de installering van het advies dat de Gezondheidsraad op het ten zuiden van het eiland Kharg over het scheppen van een snelle Een Iraakse militaire woordvoerder nieuwe Egyptische parlement bekend korte termijn zou uitbrengen aan op zee vier 'grote doelen' heeft aange- interventiemacht onder gezamenlijk verklaarde dat de doelen „met preci- dat de Egyptische regering de komen- staatssecretaris Van der Reyden van vallen en getroffen, het ministerie van Welzijn. Volksge zondheid en Cultuur (WVC). De uit- De hervatting eindelijke beslissing ligt bij de c heid. commando. Tevens is gesproken over sie en afdoende" waren getroffen. Hij de weken stappen zal ondernemen om het doorgeven van inlichtingen die herhaalde dat de operatie ten doel een einde te maken aan de oorlog, de aanvallen komt worden verzameld door in Saoedi- heeft de blokkade van het eiland na een bijeenkomst in Riad zaterdag Arabiè gestationeerde Awacs-radar- Kharg en de overige Iraanse havens Mubarak riep het islamitische regi- van de chefs van staven van de landen vliegtuigen aan de Golf te verscherpen me van ayatollah Khomeini op posi- Betekent dit dat beide ziekenhuizen die deel uit maken van de Samenwer- De Griekse minister van koopvaardij De Iraanse radio heeft de Iraakse tief te reageren op Egyptische vre de kosten van de transplantatie zelf kingsraad zullen moeten dragen? J. H. Peters, r de Golf. De militaire maakte zondag bekend dat de Ale- aanvallen indirect bevestigd. Waame- desinitiatieven. Bijna zorgde Portugal zaterdag avond voor een enorme sensatie in het Europees voetbalkampioen- •HJ schap. Luttele minuten voor het ^|J einde van de verlenging stonden de Portugezen tegen Frankrijk nog met 2-1 voor. Maar met een ver bluffende eindsprint kregen Plati ni en zijn medespelers Portugal toch nog op de knieën. Platini zelf scoorde het winnende doelpunt in U- de laatste minuut (3-2) De finale gaai nu woensdagavond tussen Frankrijk en Spanje, dat na een gelijkspel Denemarken bij het ne men van strafschoppen versloeg. (PAGINA'S 9 EN II) Norminkomen Minister De Koning van sociale zaken en de Landelijke Specialis ten Vereniging botsen over de Hoewel Jan Raas nog altijd niet kwestie van het norminkomen, helemaal hersteld is van zijn rug- Een speciale adviescommissie blessure, werd hij gisteren toch buigt zich nu over de geschilpun- iceer kampioen van Nederland op ten. de weg. Een akkoord met Johan (PAGINA 3). van der Velde droeg bij aan dit succes. A wards (PAGINA 9) Voor de tweede keer zijn zaterdag in Middelburg zes 'Four Freedoms Vader Awards' uitgereikt. Bij de Nederlandse atletiekkam- (PAGINA 5). pioenschappen veroverde Els Va- Rtv, kunst: 2 der weer goud op de 100 en 200 Binnen- en buitenland: 3. meter. Marjan Olyslager viel ge- Provincie: 5 en 7. blesseerd uit Sport: 9, 10, 11.12,13,14, 15 en (PAGINA 14) 16. Raas

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1