Abonnee-tv: 5 procent Nederlandse cultuur Explosie in raketarsenaal Russen GEEN ONDERTITELING SATELLIET-TV Zeevondelingen Franse betrekkingen Moskou verbeterd Voorvechters voor vrijheden O ©i dK®dlRDi-@®ü Beperking van walvisvaart met 40 procent Woensdrecht geschrapt uit VS-begroting VEEL WAPENS NOORDELIJKE VLOOT VERNIETIGD 'C Te koud Wisselend bewolkt, iceinig of geen neerslag. Middagtemperatuur om streeks 16 graden. Overwegend mati ge tot vrij krachtige toind uit west tot noordwest. ANjEuERSTRAAT 5-7 Teleloon 01100 16810 diverse VOLVO- en MAZDA- OCCASIONS voorradig. DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding van financiën voorziet in de rest van dit jaar onverwachte financiële te genvallers ter grootte van ruim één miljard gulden. Tot nieuwe proble men leidt dit echter niet, omdat de tegenvallers weer volledig worden gecompenseerd door meevallers, die grotendeels het gevolg zijn van hoge re aardgasinkomsten en de gestegen PTT-winsten. Volgens premier Lubbers gaat het ook niet om echte tegenvallers maar om meevallers die lager blijken uit te vallen dan dit voorjaar was voorzien. In de zogenaamde mei-nota van mi nister Ruding was over tegenvallers nog niet gerept. Het kabinet besprak vrijdag de defini tieve versie van de Voorjaarsnota, het tussentijdse financiële overzicht van 's rijks financiën. Volgende week woensdag gaat die nota naar de Twee de Kamer en donderdag wordt er over gedebatteerd. Dat de tegenvallers weer geheel wor den gecompenseerd betekent volgens premier Lubbers niet dat er dus geen sprake is van een probleem. „Dit maant ons buitengewoon aandachtig te zijn voor de ontwikkeling van de begrotingsposten", zei hij vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Tot nog toe is er echter geen sprake van dat de strakke begrotingsregels wor den overschreden, aldus Lubbers. Omdat per saldo meevallers en tegen vallers elkaar opheffen zal het finan cieringstekort voor 1984 geraamd blij ven op 10,7 procent. Dat was al door Ruding in zijn mei-nota voorspeld. Die daling van het tekort - in de Miljoenennota was nog uitgegaan van ruim 12 procent - is het gevolg van meevallers sinds het vorige najaar. De nieuwe tegenvallers die sinds de mei-nota zijn opgetreden deden zich onder meer voor in de studiefinancie ring, de sociale zekerheid (het niet doorgaan van de korting op de wwv), de sociale werkplaatsen, de EG-uit- gaven en de gestegen garanties aan het midden- en kleinbedrijf. DEN HAAG (GPD) - Iets meer ruimte voor abonnee-televisie en geen Met andere woorden, een dergelijk programma mag twee jaar lang ont- verdergaande beperkingen aan de toelating van buitenlandse satelliet- houdenwordenaandepubiieke.bin- televisie. Dat zijn de voornaamste punten uit de definitieve versie van de „Pinksterbeschikking" van het kabinet-Lubbers die vrijdag aan de Tweede binnengehaald, Iets meer ruimte voor abonnee-tv Kamer IS aangeboden. ontstaat ook door het ingelaste crite- rium dat omroeporganisaties niet zo- Komende week (dinsdagavond) de- maar slechts door enkele duizenden den betaald). Volgens het kabinet is danige kabelverspreidingsrechten batteert de vaste Kamercommissie kabelkijkers - is ondervangen door de kabelexploitant dan in staat „eni- m0gen verwerven dat abonnee-televi- voor welzijn en cultuur over de be- in de definitieve beschikking „om- ge variatie in de aan te bieden pro- sle niet meer aan ^od komt. schikking, die regels bevat voor abon- roepprogramma" te wijzigen in „tele- gramma-pakketten" aan te brengen. Qver de kabelkrant (alleen grafische nee-televisie, kabelkrant en kabel- visieprogramma Vastgehouden is De VVD lijkt gescoord te hebben met beelden en „alphanumerieke" gege- tekst. toelating van buitenlandse pro- aan de beperkende regel dat deze haar voorstel om de wens van het vens) zegt de beschikking dat dit gramma's via kabel-, straal-of satel- buitenlandse satellietprogramma's CDA inzake buitenlandse program- soort programma's gedurende een pe- lietverbindingen en (lokale) kabelom- geen op Nederland gerichte reclame ma's (geen ondertiteling) in te willi- riode van in beginsel 2 jaar mag mogen bevatten. gen in ruil voor meer mogelijkheden worden overgebracht aan alle aange- Afliankelijk van de uitkomsten van In tegenspraak met de" opvatting van voor de Nederlandse abonnee-tv-ex- slotenen op een kabelnet. In de aan- deze discussie streeft het kabinet er- het kabinet dat bij een overeenkomst pi0itanten. In tegenstelling tot wat vankelijke versie van de beschikking naar de nieuwe kabelregeling op 1 me. de kabelexploitant in beginsel het kabinet aanvankelijk oordeelde - was er nog sprake van dat de kabelex- september van dit jaar in werking te alle buitenlandse programma s aan een minimum Van tien procent aan ploitant verplicht is de eerste 9 maan- laten treden. alle aangeslotenen van het net moe- Nederlandstalige culturele program- den de kabelkrant door te geven, om ten worden overgebracht, is de toe- ma's op abonnee-tv-, blijkt nu dat zodoende te voorkomen dat de dienst Buitenlands aanbod nen^rden eeselSte^X nTr" f,percenlage op 5 is vastgesteld. ,n door gebrek aan bekendheid niet zou i. ril.:., a a - den gesegmenteerd (in „par- de loop van „een aantal" jaren moet aanslaan. In vergelijking tot de eerdere versie ten verdeeld, terwijl dan door elke dit percentage verhoogd zijn tot 20. In de nieuwe beschikking is verder GRAFTON - Cathy Jones van het new England Aquarium in de VS vertroetelt een van de vijf zeehonde-zuigelingen die onlangs aan de kust van New England werden gevonden. De baby's worden verzorgd in een instituut voor diergeneeskunde terwijl het aquarium wordt opgeknapt. De adoptief-moeders en -vaders hopen dat de diertjes later weer in hun natuurlijke omgeving kunnen worden teruggebracht. van de beschikking (die van 7 juni deel van het aanbod apart moet wor- jl.), blijft het kabinet in de eindversie MITTERRAND EN TSJERNENKO: van de regeling bij zijn besluit dat programma's van gratis aangeboden buitenlandse, commerciële program ma's van satellietstations (bijvoor beeld het Britse Sky Channel) niet in de Nederlandse taal ondertiteld mo len worden. Aan de aandrang om aan de toelating van deze programma's verdere beper kingen op te leggen, is het kabinet BUENOS AIRES (ANP/Reuter) - De riet tegemoet gekomen. „International Whaling Commis- Het bezwaar van het CDA dat Sky sion" (IWC) heeft scherp het mes Channel wordt beschouwd als een gezet in de aantallen walvissen die buitenlands omroepprogramma - het volgend jaar gevangen mogen wor- wordt niet door een aanzienlijk deel den. Op haar jaarlijkse bijeenkomst, van het Britse publiek ontvangen die ditmaal in Buenos Aires plaats vond, besloot de commissie tot een algemene verlaging van de vangs- thoeveelheden met ongeveer 40 pro cent. De Japanse vertegenwoordiger de monstreerde het bezwaar van zijn land tegen beperking van de walvis vangst door de vergadering te verla ten. Ook de Sovjetunie en Brazilië maakten bezwaar. Volgens een in 1982 door de IWC genomen besluit moet de walvis vangst in 1986 volledig worden beëin digd. Noorwegen, de Sovjetunie en Japan, die verantwoordelijk zijn voor meer dan 70 procent van de vangst op de diverse soorten walvissen, voelen daar niets voor. WASHINGTON (REUTER)- Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vrijdag 35 miljoen dollar voor de bouw van de basis Woensdrecht geschrapt uit een begroting van 9,2 miljard dollar voor militair con structiewerk. In de begroting is 122,8 miljoen dollar opgenomen voor de aanleg van andere bases voor kruis raketten in West-Europa. De post voor Woensdrecht is ge schrapt omdat het Nederlandse parle ment heeft besloten een definitief be sluit over de plaatsing van raketten uit te stellen. Werkloosheid De Europese Commissie ver wacht dat de werkloosheid in Europa volgend jaar verder zal oplopen tot gemiddeld 11,4 procent van de beroepsbevol king. (PAGINA 3) Veto Directeur Cees Muller heeft een reddingsplan voor Willem Muller in Temeuzen getorpe deerd, waarbij de Shipbro- kers-tak zou worden behou den en andere takken zouden worden afgestoten. (PAGINA 9) Een ander „winst-puntje" voor de aangevuld dat kabeltekst waarbij een exploitanten van abonnee-tv is dat zij afzonderlijk tv-kanaal van het kabel- de exclusieve rechten op een pro- net wordt gebruikt, geen aparte ver- MOSKOU lAFP-DPA-UPI)- De bilate- duidelijke verbetering in de relaties gramma twee jaar mogen behouden, gunning vereist, mits ook daarmee rale betrekkingen tussen Frankrijk lussen Parijs en Moskou. Dit heeft in plaats van één jaar. zoals in de slechts stilstaande informatie wordt en de Sowjet-Unie liggen niet onder president Francois Mitterrand vrij- eerdere versie van de beschikking, overgebracht. het vriespunt. Er is sprake van een dag in Moskou verklaard tijdens een persconferentie. Het persbureau TASS meldde dat ook Tsjernenko er op heeft gewezen dat de bilaterale betrekkingen tusssen de Sowjet-Unie en Frankrijk na alle te genslagen van de afgelopen jaren weer op alle onderdelen vooruitgang vertonen. Over het vraagstuk van de atoombe wapening zei de Franse president dat het evenwicht tussen Oost en West in stand moet blijven. Weliswaar be staan er op dit gebied uiteenlopende opvattingen, maar men kan nader tot elkaar komen. „Het is ons al een beetje gelukt", aldus Mitterrand. Hij verklaarde dat Parijs op dit terrein geen bemiddelaarsrol kan spelen tus sen de twee blokken. Vrijdag heeft de Franse president gedurende anderhalf uur met minster van buitenlandse zaken Andrei Gro- myko gesproken, terwijl de bespre king volgens het programma maar een uur zou duren. De Franse minister van buitenlandse zaken, Claude Cheysson, die bij het gesprek aanwe zig was, gewaagde van een „zeer be langwekkend" gesprek. In kringen rond de president wijst men er op aat het franke optreden van Mitterrand van donderdag - toen hij expliciet taboe-onderwerpen als SS-20 en de kwestie-Sacharov ter sprake bracht - geen invloed gehad heeft op de sfeer tijdens het gesprek. Mitterrand heeft Tsjernenko uitgeno digd voor een bezoek aan Frankrijk. De Franse president vliegt vandaag vanuit Wolgograd (het voormalige Stalingrad) terug naar huis Tour Eén dag rust na de EK-finale in Parijs, en dan begint vol gende week vrijdag de Tour de France. Vier pagina's inter views, wikken en wegen van kansen voor een nieuwe krachtproef zonder uitgespro ken favoriet. (PAGINA'S 27, 28, 29, 31) Overslaan De Post-equipe verkeert in 9rootse vorm, maar de succes volle ploegleider vreest zon dag in Geulle een "alleen-te- gen-één-reactie'„Het liefst zou ik het kampioenschap overslaan". (PAGINA 35) Binnen- en buitenl.: 2 en 3. Financiën, economie: 5. Provincie: 9, 11, 13, 15 en 17. Weekendkrant: 19, 20, 21, 23, 24 en 25. Sportkrant: 27, 28, 29, 31, 33, 34 en 35. WESTKAPELLE Vandaag worden in Middelburg, in aanwezigheid van prinses Juliana, de door president Franklin D. Roosevelt ingestelde Four Freedoms Me dals en Four Freedoms Awards uitgereikt aan mensen die zich hebben ingezet voor de viej vrijheden in de wereld: vrijheid van meningsuiting, godsdienst, ar moede en angst. Gisteren werd een deel van het gezelschap ontvangen in Zuiderduin in Westkappeue. Op de foto (v.l.n.r i Brian l/rquhart. onder-secretaris generaal van de Verenigde Naties, mevrouw Beyers Naudé. echtgenote van de Zuidafrikaanse predikant. William J vanden Heuvel, president van de Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Foundation, de actrice Liv Ullmann. Franklin D Roosevelt jr., mevrouw Franca Sciuto van Amnesty International, de Oost- duitse bisschop Werner Leich Howe naar Moskou De Britse minister van buitenlandse zaken, sir Geoffrey Howe, brengt op 2 cn 3 juli een bezoek aan Moskou. Dit heeft het Sovjetpersbureau Tass vrijdag be kendgemaakt WASHINGTON (UPI REUTER-AFP)- Bij een zware explosie in een wape narsenaal op het Sovjet-schiereiland Kola is vorige maand een groot aan tal raketten van de noordelijke vloot van de Sovjetunie vernietigd. Een onbekend aantal technici is bij de ontploffing om het leven gekomen, zo is vrijdag vernomen uit defensiekrin gen in Washington. De explosie is waargenomen door een Amerikaanse satelliet. Volgens de zegslieden in Washington is het depot geheel vernietigd, maar een exacte schatting van de schade konden ze niet geven. De Washington Post meldde eerder dat een aantal kruis raketten en mogelijk eenderde van de luchtdoelraketten van de noorde lijke vloot zijn vernietigd. Een woordvoerder van het Europese NAVO-hoofdkwartier in Bergen. Bel- gie. bevestigde de juistheid van de berichten, maar wilde er geen bijzon derheden aan toevoegen. In Moskou wilde de officiële woordvoerder Leo nid Zamyatin niet ingaan op de be richten. Defensie-experts zijn het erover eens dat de explosie vermoedelijk is ver oorzaakt door een ongeluk, en niet door sabotage. De plaats van de ex plosie was Severomorsk op het Kola schiereiland. ongeveer 100 km van de Noorse grens. Kernexplosie De ontploffing was zo hevig dat de Amerikaanse inlichtingendiensten in eerste instantie aan een nucleaire explosie dachten. Overigens is hel Pentagon niet mededeelzaam over de vergaarde informatie, vermoedelijk omdat men geen blik wil toestaan in de keuken van de Amerikaanse spio- nage-activiteit. Amerikaanse functionarissen meen den dat de vernietiging van zo'n groot wapenarsenaal het operationeel ver mogen van de vloot voor enige tijd ernstig zal aantasten, totdat de voor raden weer zijn aangevuld Maar een Britse defensiefunctionaris in Londen wees erop dat de defensie-industrie in de Sovjetunie snel kan worden omge schakeld op andere produktiedoelen, zodat aanvulling van de voorraden op korte termijn kan zijn verwezenlijkt De noordelijke vloot is veruit de grootste van alle Sovjet-marineonder- delen. Volgens het Pentagon bestaat (Slot zie pag. 3 kol. 2) De vrijheid van Bevers Naudé TT Tij hebben in Zuid- 'Wi 1 j j VV Afrika verschillende I 'gebanden' bezocht. Het wa- ■■■..■.j ren de meest vrije mensen. die wij ontmoet hebben. Mij herinnerden zij aan een typering die de apostel Paulus ergens van zichzelf en zijn medewerkers geeft: getuch tigd, maar niet ten dode; bedroefd, maar altijd blij. Zo'n man herkende ik ook in dr. Beyers Naudé." Met deze woorden besloot prof. dr. J. Plomp in februari 1978 een artikel in het Gere formeerd Weekblad, nadat hij kort tevoren als lid van een zes man sterke delegatie van de Gereformeerde Ker ken in Nederland tijdens haar verblijf in Zuid-Afrika een ontmoeting had gehad met de predikant dr C. F. Beyers Naudé. Vandaag, zaterdag 23 juni 1984. is ds. Naudé, de grote afwezige bij een bijzondere plechtigheid in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Noodge dwongen moet de wereldbefaamde Zuidafrikaanse predikant, die al ja renlang een strijd van David tegen Goliath voert, tegen het apartheidsre gime van Zuid-Afrika, verstek laten gaan in de Zeeuwse hoofdstad. Aan zes wereldburgers van allure, die op een of andere wijze de vier idealen van de Amerikaanse president Franklin Delano Roosevelt vrijheid van me ningsuiting en van godsdienst, vrijwa ring van gebrek en vrees hebben uitgedragen, wordt vandaag de Four Freedoms Award uitgereikt. Het zijn behalve Beyers Naudé. de Oostduitse bisschop Werner Leich. de vroegere Britse premier Harold Macmillan (overigens niet zelf aanwezig), de uit Noorwegen afkomstige Liv Ullmann, goodwill-ambassadrice voor Unicef, de Frangaise Simone Veil. oud-voor zitster van het Europees parlement en Brian Urquhart. tweede man bij de VN. Voorts is aan één internationale organisatie een Freedom Medal toe gekend: Amnesty International, die het lid van het uitvoerend comité, mevrouw Sciuto, naar Middelburg heeft afgevaardigd. Beyers Naudé heeft van de regering in zijn land geen toestemming gekregen zijn onderscheiding per soonlijk in ontvangst te nemen. Hem is een paspoort geweigerd. Ds. Beyers Naudé is 'geband' sinds 19 oktober 1977, zoals de term in Zuid-Afrika luidt. Het betekent dat hij zich niet buiten Johannesburg mag begeven. Dit is de straf, waarmee het regime in Pretoria tegenstanders van zijn be wind tracht uit te schakelen, zeg maar 'monddood' maken. Dr. Beyers Naudé is een man met een vrije, onafhanke lijke geest, wiens dwingende bood schap, zij het soms wat vertraagd, ook van uit zijn ballingsoord tot de wereld doordringt. Als hij in de Sowjet-Unie zou wonen, zou hij een tweede Sacha- rov kunnen worden genoemd. Prof. Plomp karaktiseerde Beyers Naudé in 1978 'als een man, gestempeld door het evangelie, zonder bitterheid, ook zonder bravoure.In een gesprek met onze correspondent in Zuid-Afrika, drie weken geleden, bleek Beyers Naudé nog steeds dezelfde man te zijn. zoals hij zich zes jaar geleden presenteerde. Maar wél iemand, die grote zorgen heeft over de ontwikke lingen in zijn land. Zijn ideeén over gerechtigheid, naastenliefde en christelijke betrokkenheid probeert hij zo goed mogelijk uit te dragen vanuit zijn ballingsoord. De toekomst van zijn land benauwt hem. 'omdat de zwarte bevolking geen enkele kans krijgt over haar eigen lot te beschik ken 'Er is weinig hoop voor dit land en de zwarte mensen De blanken moeten eindelijk begrijpen, dat de zwanen gelijke mensen zijn met de zelfde hoop. dezelfde problemen en dezelfde gevoelens. Ik kan alleen maar bidden dat de veranderingen, die een keer zullen en moeten komen, zonder bloedvergieten geschieden. Maar als ik de tegenwoordige toe stand zie, heb ik geen hoop meer.' zei hij in dat interview. Een man, die het beste voor heeft met zijn volk. zwart en blank, leeft tussen hoop en vrees. De hoop dat het allemaal tóch goed zal komen; de vrees, dat het laatste station is gepas seerd en dat de blanke trein van zelfgenoegzaamheid in een duistere afgrond terecht zal komen. Het is meer dan droevig, dat een man met de unieke kwaliteiten van een Bevers Naudé terecht door dc Roosevelt Foundation begiftigd met de Free dom of Worship Medal niet bij de prijsuitreiking in Middelburg aanwe zig kan zijn. Gelukkig zijn z'n \touw en dochter er wél bij. Hen acht het regime in Pretoria ongevaarlijk. Met Beyers Naudé is het een andere zaak: weliswaar hebben de machthebbers hem niet durven arresteren en veroor delen. maar zij beschikken dan nog altijd over het wapen van dé banning. Niet meer en niet minder dan een soort sociale, maatschappelijke en po litieke doodsverklaring. Er is moed voor nodig om onder die moeilijke omstandigheden als blanke Zuid-Afri kaan de druk van het régime jaren lang te weerstaan. Beyers Naudé ver dient daarvoor ons aller respect. Veel van die waardering klinkt door in de toekenning van de Freedom of Wor ship Medal, een onderscheiding, die meer dan woorden aangeeft op welk een bijzondere wijze ds. Beyers Naudé de fakkel van de vrijheid in een voor zwarten duister Zuid-Afrika brandend houdt Vandaag in Middelburg is het de dag van ds. Beyers Naudé. Ook al is hij er in persoon niet bij, zijn onafhankelijke, aan geen plaats ge bonden geest, zal vandaag ongetwij feld in de Nieuwe Kerk vertoeven. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1