Met korter werken meer banen gezondheidszorg Alternatieve routes naar zon niet altijd veiliger Kaapverdiërs mogen voorlopig blijven f Bevrijdingsdag volgend jaar op zondag JAARLIJKSE GROEI MET 1,7 PROCENT VVD-fractie: deregulering dringende noodzaak Deel Bronbeek vernieuwd Wijsheden over geluk gaan niet altijd op Lubbers: geen kans op crisis in rest van kabinetsperiode ïreidhi t rijdt: ïeeft: d aan Trudt ïeehj; opvul: ïldtom oners jordaa s 85 rens :h het eld, tien i nt var bevln ro'n li ver verbei sten strek het ht ;temu oost hebbt dan c ntrekl r, en ■ovinc tige tt n uit nunt trits hij igdet irboni 1 als ter (1 mstei ses M lodigi erlei :s-Brit rijn 1: iele -se kc if en is hui tapti inneri ing: idestlc at kla de in or idelijk con (t olpen n zijn kerk- ïenisd rwerki ;t isa mtacï jolitid gew# n sp? angn.ï iverbt ld in voort aan a erlani deke >pge» rdeni seft :erk: zeltJ uite' idigh! e in iedbo ?d: J) gebfï it ver VRIJDAG 22 JUNI 1984 PZC/ b'iinen-buiten land den HAAG (anp) - De viering van 5 mei zal volgend jaar op zondag 5 mei plaatsvinden en niet op maandag 6 mei. Dit bleek donderdag tijdens een kort debatje tussen de Tweede Kamer en premier Lubbers, dat was aangespannen door de kamerleden Schutte (GPV) en Faber (CDA). Schutte en Faber zeiden dat de viering op 5 mei problemen geeft voor degenen die uit geloofsovertuiging de zondag ais rustdag gebruiken. Daarom zou de viering volgend jaar naar maandag 6 mei moeten worden verschoven. Noch premier Lubbers noch de meerderheid van de Tweede Kamer steunden de beide kamerleden in dat standpunt. Schutte en Faber bepleitten de verschuiving vooral omdat er volgend jaar, 40 jaar bevrijding van de Duitsers, volgens hen sprake zal zijn van een speciale viering. Premier Lubbers ontkende met dat er volgend jaar wellicht sprake zal zijn van een speciaal karakter van de 5de mei. maar zei dat degenen die daar uit geloofsredenen niet aan kunnen deelnemen mogelijk andere vormen van viering kunnen bedenken die wel aansluiten bij hun geloof. Lubbers zei bovendien dat de koppeling tussen 4 mei. dodenherdenking, en 5 mei volgens hem heel wezenlijk is. Een motie die Schutte en Faber indienden om hun verlangen te onderstrepen zal geen meerderheid halen. Alleen SGP en RPF onderschreven de inhoud van de motie. PvdA. VVD en CPN - samen een kamermeerderheid - lieten weten geen behoefte te hebben aan de verschuiving van 5 mei. DEN HAAG (ANP) - De werkgelegenheid in de gezondheidszorg zal per jaar met 1,7 procent stijging van de werkloosheid onder toenemen als de capaciteit in deze sector in 1995 de omvang heeft die de overheid zich nu j^fen op korte waarschijn- voorstelt en een jaarlijkse arbeidstijdverkorting met 1,75 procent bij een herbezetting van de De vooruitzichten voor tandartsen en vrijgekomen arbeid met 80 procent wordt doorgevoerd. Dat staat in een rapport over arbeids- traal Planbureau en het Sociaal-Cul- vraag en -aanbod in de gezondheids- tureel Planbureau hebben gepubli- zorg op lange termijn, dat het Cen- ceerd. fysiotherapeuten zijn wat werkgele- genheid betreft volgens het rapport ™"lt"efn„n°?i!,r.0eJena'Satbi"1f «-"Ier meer somber. Ook als hun tijdverkorting wordt doorgevoerd, al dus de Planbureaus. Zonder arbeidstijdverkorting neemt werkgelegenheid jaarlijks nog arbeidstijd aanzienlijk wordt terug gebracht moet de opleidingscapaci teit voor deze groepen worden inge krompen, willen vraag en aanbod op over- .MRI.,Numerus fixus maar met 0,4 procent toe. Uit het Als direct wordt begonnen met 1,75 de 'anSe termijn met elkaar rapport blijkt dat de werkgelegenheid procent arbeidstijdverkorting per jaar eenstemming komen. voor artsen (en 2,5 procent voor spe- cialisten) en dat -wordt een lange W^grklOOShcld in de extramurale gezondheidszorg (vooral bij huisartsen, kruiswerk, kraamzorg en ambulante geestelijke gezondheidszorg) uitgaande van de zelfde arbeidstijdverkorting en herbe zetting met 3,3 procent per jaar zal groeien, terwijl dat bij de intramurale zorg (ziekenhuizen, inrichtingen) Lukt het niet om de arbeidstijd van DEN jjaAG (ANP) De stijging van drimrend irehoden termr te keren maar 1.3 procent per jaar zal zijn. In artsen aanzienlijk te verkorten dan is de werkloosheid in mei met 5600 tot ^'n_g! de laatste sector zal het personeelsbe- volgens de Planbureaus een sterke 847.800 (voor seizoen gecorrigeerd) is periode volgehouden dan is een dras tische verlaging van de numerus fixus ppcfpppri H n O r voor de universitaire studie medicij- oc:,lcfec" UUU1 nen overbodig. DEN HAAG (ANP) - Volgens de VVD- fractie in de Tweede Kamer i schoolverlaters ARNHEM (ANP) - Prinses Juliana heeft donderdag de totaal gerenoveerde westvleugel van het tehuis voor oud-militairen Bronbeek in Arnhem officieel ge opend. In de opgeknapte vleugel zijn negentien nieuwe ka mers ondergebracht. De renovatie vergde een investe ring van ongeveer een miljoen gulden. Prinses Juliana verrichtte de opening in aanwezigheid van onder andere staatssecretaris Hoekzema van defensie, de Gelderse commissaris der koningin M. de Bruijne en burgemeester J Drijber van Arnhem door de klok van Bronbeek te lulden De verbetering van de westvleugel van het tehuis is de eerste fase in een totale renovatie van Bronbeek Het tehuis telt op het ogenblik 39 bewoners Bronbeek heeft plaats voor ongeveer zestig bewoners. Foto. prinses Juliana Bronbeek-bewoners. gesprek met een naar een situatie waarin de hoeveel heid overheidsregels alleen wordt bepaald door wat maatschappelijk minimaal is vereist en niet door wat maximaal mogelijk is. Dit stelt een commissie uit de WD- fractie in het rapport „Deregulering en privatisering in theorie en prak tijk" dat donderdag is gepubliceerd. Sedert de jaren zestig is de overheids bemoeienis, volgens de liberalen, schrikbarend toegenomen. Zonder overdrijving mag Nederland langza merhand wel „regeltjesland" worden genoemd. Het overzicht is vaak ver te raeken. De WD wijst daarbij op de ontelbare hoeveelheid noodzakelijke vergunningen van rijk. provincie, ge meente en waterschap voor bedrijfs vestigingen. De voordelen wegen vaak niet op tegen de nadelen. Zo veroorzaakt de beperkte geldigheids duur van paspoorten en rijbewijzen veel administratieve rompslomp op. De kosten voor overheid en burger nemen te grote vormen aan. De liberalen geven een groot aantal voorbeelden van deregulenngsmoge- ljjkheden. Genoemd worden onder meer streekplannen, bestemmings plannen, milieuvergunningen. Het is itól gebleken dat ongeveer 80 procent van alle aanvragen voor vergunningen op het gebied van milieu gelijk of gelijk soortig zijn. Slechts in 20 procent van de gevallen is sprake van specifieke g omstandigheden. Voor die 80 procent confectiegevaUen moet, volgens de WD, zoveel mogelijk met algemene regels worden gewerkt. Voor de 20 procent maatwerk kunnen zwaardere procedureregels in stand blijven. Wat de toepassing van de hinderwet betreft zou een algemene vrijstellings- verordenmg kunnen worden vastge- CONCLUSIE ONDERZOEKER: ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse socioloog R. Veenhoven, die het geluk van de mensen in 32 landen is tot de conclusie gekomen dat veel volkswijsheden over ge luk toch niet zo wijs zijn. De 42-jarige wetenschappelijk hoofdmedewerker bij de vakgroep sociale psychologie aan de Erasmu- suniversiteit in Rotterdam, die donderdag promoveerde op een proefschrift over de voorwaarden voor geluk, ruimt met zijn wereld wijde onderzoek allerlei misver standen uit de weg. De moderne westerse samenleving is bepaald geen poel van ongeluk. Het door romantici zo graag verheerlijkte platteland blijkt minder geluk te brengen dan het leven In de stad. Huisvrouwen zijn niet minder ge lukkig dan vrouwen met een baan. Het modieuze idee dat het vrijge zellenbestaan steeds aantrekkelij ker wordt blijkt volstrekt onjuist. Maatschappijcritici betwijfelen nogal eens of de maatschappelijke vooruitgang de mensen wel zo veel gelukkiger heeft gemaakt. Op grond van zijn studie constateert Veenhoven echter dat de gemiddel de tevredenheid met het bestaan momenteel nergens ter wereld zo hoog is als in de westerse wereld, in het bijzonder in de economisch meest welvarende en politiek meest vrije delen daarvan. In West- Europa is bijvoorbeeld nog geen 10 procent van de bevolking ontevre den met het eigen bestaan. In India bijvoorbeeld is dat meer dan 50 procent. Alleenstaanden zijn over het alge meen minder gelukkig dan mensen met een vaste levenspartner. De verschillen tussen de levensvoldoe ning van een vrijgezel en die van een samenwonende worden vol gens Veenhoven eerder groter dan kleiner. Ook de traditionele ideeèn over de voorwaarden voor geluk in het gezinsleven blijken niet langer houdbaar. Het is naar de mening van de socioloog bepaald geen garantie voor plezier in het leven van een echtpaar als er kinderen komen. grotendeels toe te schrijven aan de toevloed van schoolverlaters, zo blijkt uit het maandverslag arbeids markt van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Het aantal werkloze schoolverlaters onder de 23 jaar steeg in deze maand met 8200 tot 101.500. Voor driekwart ligt die stijging bij jongeren onder de 19 jaar. De schoolverlaters maken nu 45 pro cent uit van de totale jeugdwerkloos heid onder 23 jaar. Vorig jaar mei was dat nog 39 procent en een jaar eerder 35 procent. De jeugdwerkloosheid be draagt thans 28 procent van de totale werkloosheid. Bij de mannen is dat percentage 21 en bij de vrouwen 43. Naar beroepsgroep is in mei voor seizoen gecorrigeerd alleen de werk loosheid onder bouwvakkers iets ge daald, terwijl zij in andere beroeps groepen steeg. Bij de metaalbewer kers was de groei toe te schrijven aan schoolverlaters, aangezien de werk loosheid daar exclusief schoolverla ters gelijkbleef. Daarmee zet de trend van de laatste maanden zich voort, een daling bij de bouwvakkers, een stabilisatie bij de metaalbewerkers en een verdere stijging bij dienstverle nende beroepen (handels-, kantoor- en onderwijzend personeel). Personeel ziekenfonds De 41 werknemers van het ziekenfonds Slie- drecht hebben donderdag vrijwel una niem besloten, vandaag in staking te gaan wegens een conflict met de di rectie van het fonds over arbeidstijd verkorting. ONDERZOEK VAN DE ANWB DEN HAAG (ANP) - Vakantiegangers 1200 ANWB-leden van wie de helft wel ongeluk waren betrokken lag dit an- die een alternatieve route naar het en de helft niet tijdens de vakantie bij ders. Zij hadden slechts voor 28 pro zuiden kiezen om daarmee drukke een verkeersongeluk was betrokken, cent hun heil gezocht in een altema- doorgaande autosnelwegen te mij- Bijna de helft van hen die een altema- tieve route en bovendien had 55 pro den, kunnen deze routes beter niet in tieve vakantieroute hadden gekozen cent een beter tijdstip van vertrek de weekeinden en op feestdagen ne- kreeg een ongeval. Zij hadden ver- gekozen en 60 procent een betere men. Ze kunnen zelfs gevaarlijk zijn. trouwd op de alternatieve routes om vertrekdag, dus niet de vrijdag ol Uit een onderzoek van de ANWB is de verkeersdrukte te mijden maar zaterdag gebleken dat de meeste ongelukken hadden daarentegen relatief weinig Op de snelwegen naar Frankrijk, op deze alternatieve routes gebeuren, geprobeerd de drukte te vermijden Spanje en Portugal gebeurden relatiel Dit heeft de ANWB donderdag in Den door de dag of het tijdstip van vertrek weinig ongelukken maar veel meer op Haag bekendgemaakt. aan te passen. de drukke secundaire wegen buiten Het onderzoek strekte zich uit over Bij de vakantiegangers die niet bij een de bebouwde kom. Als directe aanlei ding voor deze ongelukken werd ge DEN HAAG (ANP) - Premier Lub bers voorziet, nadat het debat over de kruisraketten voor de CDA/ VVD-coalitie met succes is afgeslo ten, geen „andere potentiële crisis- punten" meer. Hij zegt dat in een vraaggesprek met het CDA-partijblad van don derdag. Zelfs de omstreden herzie ning van het stelsel van sociale zekerheid beschouwt de premier met als een „coalitieprobleem". Over de stoten van „bokser" Nij- pels merkt Lubbers op- „Na ander half jaar kabinet is gebleken dat het niet dodelijk is maar het kan wel risico's hebben". Maar Lubbers signaleert dat ..de wil om samen door te gaan erg groot is" noemd inhalen, een ander reed op de verkeerde baan. de trage of slechte reactie van een medeweggebruiker enzovoort, aldus de ANWB. Caravan stda Allerlei middenstandsbedrljven ]\A AANDRANG VAN KAMER zouden dan voor hun activiteiten met 1 een melding aan het gemeentebe stuur kunnen volstaan en geen tijdro vende en kostbare vergunningenpro cedures hoeven te volgen. Iets derge lijks zou ook in de Algemene Politie verordening kunnen worden inge bouwd, zoals bijvoorbeeld voor slui tingstijden van horecabedrijven. Uitgangsfilosofic moet volgens de WD zijn dat in principe alles is Er wordt op gewezen dat vooral voor caravancombinaties de alternatieve routes belemmerend zijn. Regelma tig gaat het om smalle wegen met onoverzichtelijke bochten en veel vrachtverkeer waarop moeilijk kan worden ingehaald. De ANWB-woordvoerders wezen er op dat het rijden van een route, zoals de „Bison Futé" in Frankrijk als goed koop en aangenamer alternatief voor de Autoroute du Soleil. de moeite waard is. zij het alleen buiten de weekeinden en de feestdagen Voor de lange trajecten raden zij in Frankrijk de „Routes Nationales" af. Op deze wegen wordt veel meer irrita tie gewekt dan op de autoroutes, zodat de kans op een ongeval groter is. De alternatieve routes zijn alleen zinvol, aldus de ANWB, wanneer de DEN HAAG (ANP) - De ongeveer 200 tegemoet aan de wens van de Tweede Nederlandse opvarenden voorrang Kaapverdièrs besloten daarop een verblijfsvergunning kunnen aanvra- grote doorgaande reisroutes door ste- Kaapverdiërs die met uitzetting uit Kamer. moeten hebben boven buitenlandse, kort geding aan te spannen tegen de gen. Het vinden van werk wordt voor den gaan waar zich opstoppingen Nederland werden bedreigd, mogen De Kaapverdiërs werden bedreigd Nederlandse staat om alsnog een ver- hen echter bemoeilijkt, doordat het voordoen, zoals bij Lyon, waar de wat staatssecretaris Korte-Van He- met uitzetting, nadat zij door Neder- „De Kaapverdiërs vallen nu tussen blijfsvergunning te bemachtigen. Rotterdamse arbeidsbureau weigert autoroute overgaat in een tunnel of - - - mei (Justitie) betreft „voorlopig" in landse scheepvaartmaatschappijen wal en schip, nadat zij hun bijdrage De Kamerfracties vonden het een te bemiddelen Het arbeidsbureau bij Parijs de Boulevard Péripheri- joegestaan, tenzij iets uitdrukkelijk Nederland blijven in afwachting van waren ontslagen in verband met in- hebben geleverd aan de Nederlandse onrechtvaardige zaak dat buitenland- stelt dat de Kaapverdiërs eerst een que. moet morden verboden, eventueel de procedure voor de door hen aange- krimpingen. Het ontslag van de economie", zo concludeerde het CPN- se opvarenden, indien zij bmnen een .-erbUjfsvergunmng moeten hebben. Vorig jaar heeft de ANWB ongeveer clung- vraagde verblijfsvergunningen. Kaapverdièrs. van wie velen al 15 tot Kamerlid mevrouw Brouwer. Ook de half jaar geen werk vinden, hun uitke- 800 caravans gerepatrieerd Oorzaken TTT!TDe staatssecretaris zei dit donderdag 20 jaar op Nederlandse schepen werk- Rotterdamse kantonrechter oordeel- ring verliezen en het land worden Een vicieuze cirkel", zo vinden de waren meestal kleine aanrijdingen of Middenschool Het kabinet zal tijdens het mondeling overleg met de ten, was goedgekeurd door het Rot- de dat het ontslag van de Kaapver- uitgezet. Dat kan zelfs gebeuren als zij .amerfracties. Ze vroegen Korte- vaak een veel te zwaar beladen cara- acn binnenkort gaan buigen over de vaste Kamercommissies van Justitie terdams arbeidsbureau. Ook de werk- diërs op grond van hun vreemdelin- al langer dan zeven jaar voor een »'an Hemel een uitzondering te ma- van. Dit laatste is een veelvoorko- waag of men tegejnoetjvil komen aan en van Sociale Zaken en Werkgele- gevers-en werknemersorganisatie wa- genstatus onwettig was. Een vorm Nederlandse werkgever werken, een ken en de Kaapverdiërs een verblijfs- mend euvel, aldus F. Beems. hoofd de wens van de meerderheid van de genheid. Met deze toezegging komt zij ren e Tweede Kamer om het aantal experi menten met de middenschool met 15 tot 20 uit te breiden. De kamer sprak deze wens donderdag uit door het aannemen van een motie van het CDA, Minister Deetman zei op de vraag van CDA-kameriid Hermes of hij de motie gaat uitvoeren, dat hier over nader beraad in het kabinet nodig is. met op tegen. Zij stelden dat van discriminatie, zo oordeelde hij. De gegeven op grond waarvan zij een vergunning te verlenen. ADVERTENTIEI PGEM verlaagt stroomprijs ARNHEM (ANP) - De Provincia le Gelderse Energie Maatschap pij (PGEM) zal de elektriciteits tarieven per 1 juli met 0,1 cent per kilowatt verlagen. Dat is mogelijk geworden door verbe tering van het rendement bij de produktie van stroom. Begin dit jaar verlaagde de PGEM de ta rieven daarom ook al met 0.1 cent. Beide verlagingen gelden zowel voor klein- als voor groot verbruikers. Hoewel het financiële voordeel van de verlaging met name voor kleinverbruikers beperkt is (en kele guldens per jaar), kost de maatregel de PGEM volgens de woordvoerder ruim 7 miljoen gulden. Er is toch toe besloten omdat de elektriciteitsmaat schappij na twee jaar van forse verliezen (75 miljoen gulden in 1981 en 7,8 miljoen in 1982) vorig jaar weer een winst boekte van 41,6 miljoen. De stroomprijsverlaging door de PGEM staat los van de recent door de Vereniging van Exploi tanten van Elektriciteitsbedrij ven in Nederland (VEENi beplei te verlaging per 1 januari 1985. van de ANWB-Alarmcentrale donder dag „De Nederlandse vakantieganger verwart de vakantie vaak met een verhuizing". Volgens Beems zijn de uitlatingen van de politie over de slechte staat van onderhoud van caravans overdreven. De steekproeven betroffen tot nu toe enkele honderden caravans Er mag niet uit het oog worden verloren dat al die andere tienduizenden caravans geen problemen hebben oplgeleverd, aldus Beems. Volgens de schatting van de AN'WB- Alarmcenlrale zullen dit seizoen on geveer 300.000 caravans, bagage-aan hangwagens en of boottrailers de exodus naar het buitenland begin nen. BÜRSTNER Cily 3501 Crty 390 N/400 N C<ty 4S01N/TMM60 TIM70II lui 100 IN LinaCO 1M<«S9 IN/470 II BRON ANWB Geld lenen doe je met iedere dag. Als postgiro. Dat is wel zo voordelig. En je doet 't gev waarin ook het aanvraagformulier zit En mocht u toch nog vragen hebben, tot 21 00 uur bellen: 058 -95 8001. Haal onze leei kantoor of vraag ze aan via de coupon hiernaast. Stuurt u mij de folders 'Ftersoonlijke Lening' Deze bon in een envelop zonder postzege' en 'Doorlopend Krediet'. versturen naar: Administratiekantoor postgiro/ rijkspostspaarbank, afdeling Consumptief krediet, j Naam:fbstbus 22000.8900 KA LEEUWARDEN Adres: ostgiro fkspostspaarbank Nieuwe grenzen aan inkomens vrije beroepen DEN' HAAG (ANP) - Het aanvaardba re inkomensniveau voor apothekers moet volgens minister De Koning van sociale zaken en werkgelegen heid in 1984 op 147.200 gulden komen, hetzelfde bedrag als vorig jaar. Ook het norminkomen van tandartsen kan met 135.000 gulden volgens hem dit jaar nagenoeg gelijk blijven (vo rig jaar 135.400 gulden). De minister heeft zijn plannen en die voor enkele andere vrije beroepen aan de betrokken beroepsorganisaties be kendgemaakt De wet verplicht hem dat te doen dertig dagen voordat hij de inkomensniveaus definitief vast stelt. Het aanvaardbare inkomensniveau voor logopedisten zou in 1984 volgens hem 75 400 gulden moeten bedragen (1983: 76.400 guldeni. voor oefenthera peuten Cesar Mensendieck 57.500 gul den 158 300 guldeni en voor verloskun digen 63.900 gulden <64.800 gulden)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 5