Piet Hamelink 'jaagt' op een optimaal resultaat Tonny Colijn kiest in eerste plaats voor crossplezier ZEEUWS-VLAAMSE GOLFCLUB REKENT OP EIGEN TERREIN Ronde van Denoek voor mindere goden AXELAAR WIL GOEDKOOP RIJDEN KLEIDUIVENSCHUTTER: ALTIJD EENTJE MEER...' Triathlon in De Braakman: zware klus Golfles in de Braakman HOEK Zonder twijfel is voetbal de meest beoefende sport in ons land, met als snelst opkomende concurrent het tennis, een sport die de laatste vijf jaar in een ware stroomversnelling raakte. Een eeuwenoude sport die hetzelfde lot lijkt te ondergaan is golf. Deze sport steekt venijnig de 'kop' op. 'De woeste kop', is de ietwat stoere Jean Brasscur: „We wilden vanaf naam van de onlangs opgerichte de start gedegen te werk gaan, Zeeuws-Vlaamse golfclub, die voor- daarom zijn we als bestuur vele lopig z'n domicilie vindt in recrea- golfclubs gaan bezoeken, teneinde tie-gebied 'De Braakman' Hans een zo volledig mogelijk beeld te Hoekman, een van de initiatiefne- krijgen van de opzet en het conti- mers, over het ontstaan van de nuéren van zo'n club. Je praat club: „Eigenlijk was het een slag in tenslotte over een vereniging die de ruimte. Ongeveer een jaar gele- een terrein van minimaal 25 hecta- den zaten we met een groep mensen re nodig heeft om te kunnen func- bijeen. Uit het mets kwam het tioncren. Zo'n terrein kun je na woord 'golf en een daarop volgende tuurlijk nooit uit eigen middelen stilte. Iedereen kende de sport van financieren, zodat steun van de 'wel eens over gelezen of wel eens overheid geboden is. Die onont- iets van gezien', maar daar was dan heerlijke steun, wordt door provin- ook alles mee gezegd" cje en rijk landelijk gezien, met Een grote groep initiatiefnemers redelijke welwillendheid loege- stortte zich met grote voortvarend- zegd. Dit op grond van het feit dal heid op het inwiimen van alle gege- er niet alleen een specifiek golfter- vens die direct of zijdelings ook rein dient te worden aangelegd, maai' iets met de golfsport te maken maar dat hetzelfde gebied kan wor- hebben. Naarmate de kennis groei- den benut als wandelpark en uifc- de, groeide het enthousiasfne en de stekend kan worden ingepast i wil dit idee gestalte te geven. Er werd een voorlopig bestuur opge richt. met als voorzitter Hans Hoek man, vice-voorzitter Jean Brasseur. penningmeester Piet Visser, secre taris Niels Rasmussen en bestuurs lid Piet de Waal. gemeentelijke groenvoorzicnings- plannen". „Het mooie van deze sport is", vervolgt Hans Hoekman, „dat je altijd kunt spelen, zomer en winter, 'weer of geen weer'. Bij de uitrusting hoort dan ook een paraplu, zodat bij regenachtig weer gewoon doorge speeld kan worden. Wat de uitrus ting betreft, hoeft het adspirantlid zich geen zorgen te maken, de ver eniging heeft alle benodigdheden in voorraad. Ook de contributie hoeft geen belemmering te zijn. Die is bewust laag gehouden, 65 gulden per jaar en dan is er werkelijk sprake van een héél jaar", aldus Hans Hoekman. De vereniging koestert de stille hoop, dat er in de toekomst een mogelijkheid zal bestaan, het opge spoten terrein aan de overzijde van de weg als 'golflinks' te gaan gebrui ken. mits de autoriteiten hun volle dige medewerking daarnaan willen verlenen. Vooralsnog kan de argelo ze Braakmanbezoeker het tot voor kort ongewone beeld van golfbeoe- fenaars aanschouwen. Wellicht leidt zulks tot een korte stop. Hoeman- „Iedereen die het oefenterrein bezoekt is van harte welkom en wordt in de gelegenheid gesteld, zelf de 'club' te hand te nemen onder de deskundige leiding van een van de twee Belgische instructeurs. Daarvoor is er iedere zaterdag- en zondagmorgen van tien tot ongeveer twee uur gelegen heid. TERNEUZEN Min of meer toevallig kwam de jager Piet Hamelink uit Terneuzen vijfjaar geleden in aanraking met kleiduivenschieten. Het werd toen voor aankomende jagers verplicht gesteld om een jachtcursus te volgen alvorens de praktijk in te gaan. Hamelink. die al tien jaar jachtreeht had, wilde echter ook graag die cursus volgen. Daar maakte hij kennis met kleiduivenschieten en sindsdien is dat een grote hobby van hem geworden. Zijn prestatiecurve schoot omhoog en in korte tijd werkte hij zich naar de provinciale top. Door zijn Zeeuwse titel in de A-klasse mag Piet Hamelink volgend seizoen debuteren op het hoogste niveau. Nadat een serie stilstaande momen- pij de mogelijkheid om een stukje achterwege laten, het is pure nood- ten fotografisch zijn vastgelegd („Je land te pachten, omdat er daarvoor zaak. Vooral in de periode van half krijgt van de actie op zich geen goede altijd problemen waren met de jagers, april tot half juni gaat hier regelma- foto, het gaat met een snelheid van Ik heb dat aanbod geaccepteerd en tig de telefoon. Pas ingezaaide boon- 120 kilometer per uur") toont hij op het jagen groeide uit tot een ware tjes, erwten en ander jong spul wor- ons verzoek met een verbluffend ge- liefhebberij Toen ik zo een jaar of tien den opgevreten door duiven, konij- mak zijn klasse Met behulp van een gewerkt had. kwam er een wetswijzi- nen en ander klein wild. De jonge primitief 'kanon' schieten we de gele gmg. waarbij het voor nieuwe jagers gewassen zijn bijzonder schadege- plakken de lucht in. Nauwelijks een verplicht werd om eerst een jachtcur- voelig". seconde later worden ze verpulverd sus te volgen. Ik vind het wild heel „Vaak sta ik 's morgens om zes uur op tot stof. Een score van 100 G. Het belangrijk en wilde ook graag die om al op jacht te gaan. Daar komt's blijkt hem nauwelijks te verrassen, cursus volgen Het ging mij in eerste avonds dikwijls voor zonsondergang „Op de laatste Zeeuwse kampioen- instantie om een uitbreiding van mijn nog een keer bij. Het gaat echter om schappen maakte ik er 48 van de 5. kennis, maar al snel werd ik 'gepakt' de manier van jagen Als je het goed waarvan 6 bij het tweede schot. Dat door het kleiduivenschieten, dat als doet roep je geen ergernis op. Het had ik vroeger niet voor mogelijk een opleiding voor de jacht geldt jagen op zich is heel weinig schieten, gehouden, maar na mijn derde plaats Sindsdien is het een hobby geworden Soms zijn er dagen bij van maar twee in de C-klasse in 1980 ben ik pas echt die het jagen evenaart Als het in het schoten. Wij moeten ook zuinig zijn op fanatiek geworden Sindsdien zijn jachtseizoen koud en nat is denk ik ons jachtgebied, want we hebben mijn prestaties omhoog geschoten" vaak: „Eigenlijk ben je toch zot hè. maar 150 hectare. Daarbij moet je „Vijftien jaar geleden ben ik begon- Hou het bij kleiduivenschieten, dat is fatsoenlijk blijven. Wild dat zit schiet nen met jagen", zegt hij. „Ik kreeg toch een stuk aangenamer. Maar een- je niet af en een haas voor de voet toen via een verzekeringsmaatschap- maal aan de vooravond van het jacht- schieten is niet moeilijk Je moet de seizoen begint het gewoon weer te dieren echter een kans geven. Dat kriebelen. De jacht is erg boeiend betekent dat je alleen bij een klop jacht op een haas moet jagen. De 7 i hazen worden door de drijvers opge- i\ OOUZuuK dreven in de richting van de strate- Piet Hamelink weet dal natuurlief- gisch opgestelde schutters. Op die hebbers vaak sceptisch tegenover de manier schiet je de helft van het jacht staan. „Ik kan het me wel eens bestand. Zo blijft het gelukkig moei- voorstellen dat mensen zich ergeren lijk en voor velen zeer moeilijk Daar aan het gedrag van verschillende door schieten jagers 10 V, van het jagers. Maar je kunt de jacht niet wild. De rest valt door landbouwma- Trimwedstrijd in Sint Kruis SINT-KRUIS De trimmers hebben zondag opnieuw start gelegenheid in Zeeuwsch- Vlaanderen. In Sint-Kruis wordt er dan een wedstrijd ver reden, die mee zal tellen voor het klassement van de Zeeuws- Vlafhmse Trimfederatie. Zowel de A- als de C-categorie komen aan het vertrek. Traditiegetrouw gaan als eer sten de C-renners van start in Sint-Kruis, voor hen klinkt het startschot om 13.30 uur voor een race over 40 kilometer. De A- categorie wordt om 15 00 uur aan het vertrek verwacht en daar zal het ongetwijfeld een nieuwe strijd gaan worden tus sen de vooraanstaande Zeeuws- Vlaamse trimformaties, die van Wiskerke en die van Dallmga- Steigerbouw. De A's hebben dan 60 kilometer voor de wielen. Voor deze wedstrijden, kan er zondag worden ingeschreven in café 't Oud Gemeentehuis in Sint-Kruis chines en het- maaien van de berm. „Het pakket kleiduivenschieten is voor veel jagers een goede leer school". weet de Temeuzense make laar. Regelmatig kan er geoefend wor den ln Clinge. IJzendijke en Zelzate. maar in feite blijft het een onbekende sport Slechts de prestaties van Erik Swinkels vallen op en hebben nieuws waarde. „Toch zijn er alleen in Zee land honderden", weet Hamelink. „De top daarvan wordt gevormd door de genen die in de H-klasse uitkomen. Vijfendertig schutters, die een gemid delde van 46 op de 50 moeten schieten om degradatie te ontlopen. Die pres tatie moet worden gehaald tijdens de zes wedstrijden die meetellen. Daar naast zijn er heel vaak prijsschietin- gen Maar ik kan me heel goed op de competitie instellen. Ik leef naar de wedstrijden toe" Concentratie „Een goede voorbereiding is nodig om goed te presteren. Veel schutters vallen op een kampioenschap door de mand omdat ze zich niet kunnen concentreren. Aan de andere kant zijn er veel die juist te nerveus zijn. Ik kan een prima concentratie op brengen en dat kan tijdens een titel strijd doorslaggevend zijn. Regelma tig had ik in de aanloop naar de vorige maand gehouden Zeeuwse kampioenschappen 48. soms zelfs 49 duiven geschoten. Op de dag zeil' schoot ik er 48. Een goed resultaat, maar het gaat erom dat je er eentje maar schiet. Daar ligt ook de uitda ging voor mij". „Iedere keer wil je jezelf bewijzen en overtreffen", zegt Hamelmk. „Dat is een boeiend iets. Daartoe oefen ik hier bij mij thuis de verschillende posities zo'n duif komt immers ontzettend snel. Je moet bliksemsnel je doel zoeken, want er ligt tussen het zien van de duif, het schouderen en het schieten ongeveer een seconde Snel heid en timing spelen dus een grote rol. Bovendien moet je gespannen staan. Veel schutters laten juist dat achterwege, maar ik denk dat het fout is. Alle spieren moeten gespannen staan wil je tot een optimale prestatie komen. Daarom ook probeer ik me lenig te houden: ik wil zo goed moge lijk presteren". Hamelink is in staat om zich in de hoogste klas te kunnen handhaven. „Gebeuren er geen gekke dingen, dan draai ik nog jaren op het hoogste niveau mcc. Mijn score op de trap- baan is de laatste tijd 100 Sr. De skeet (in een halve cirkel uit een aantal verschillende posities) moet nog be ter kunnen", weet hij. „Gezien mijn vooruitgang van de afgelopen jaren ben ik echt optimistisch". DE BRAAKMAN Als paddestoelen zijn ze uit de grond gekomen. Zodra er een nieuwe trend van over de 'grote plas' naar Europa komt over gewaaid heeft het, zeker in Neder land, meteen succes. Zie maar als grote voorbeeld fietscross, dat in populariteit zijn weerga niet kent bij de jeugd. Sinds een paar jaar zijn de zogenaamde triathlons enorm in zwang gekomen bij de Nederlandse sporters. Zeeuwsch-Vlaanderen is ook daar niet aan ontkomen. Morgen (zaterdag) is het recreatiegebied De Braakman het strijdtoneel van een dergelijk gebeuren, waar trimmers en recreanten gescheiden hun wed strijd af zullen werken. De organisatie van deze triathlon is in handen van de Stichting Sportevene menten Zeeuwsch-Vlaanderen in sa menwerking met de kampeerdersver- eniging van De Braakman. De stich ting sportevenementen is vorig jaar ontstaan in feite om de Zeeuws- Vlaamse Jeugdtoer 'financieel' los te koppelen van de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen, maar zoals be kend gaat dit voor het jeugdwielren- nen unieke evenement dit jaar niet door wegens het geringe aantal deel nemers, dat zich had aangemeld. Ver der organiseert deze stichting nog verschillende andere sportgebeurte nissen. zoals volleybaltoernooien en dergelijke. Eén van de volgende sport evenementen was dus een triathlon, die georganiseerd zal worden in sa menwerking met de kampeerdersver- eniging van De Braakman. Er zullen twee verschillende triath lons worden afgewerkt, Allereerst een voor de trimmers, maar daarnaast komen ook de recreanten aan bod in De Braakman, waar alle onderdelen zullen worden afgewerkt. De trimmers hebben een enorm zwa re klus af te werken. Immers, nadat de deelnemers het eerste onderdeel (1500 meter zwemmen i hebben afge werkt, volgt er nog 60 kilometer fietsen, waarna tien kilometer hard lopen de triathlon zal besluiten. Voor de recreanten zijn er uiteraard wat bescheidener afstanden geprogram meerd. Daar zijn de afstanden: 500 meter zwemmen, vijftien kilometer fietsen en drie kilometer hardlopen. Speciaal voor deze organisatie heb ben de Stichting Sportevenementen Zeeuwsch-Vlaanderen en de Kam- peerdersvereniging De Braakman een bestuur samengesteld, dat deze triathlon heeft voorbereid. Voorzitter daarvan is G. Vermeulen; de verdere 'rolverdeling' is als volgt M. Roegiers, secretaris, P. Roelands, penningmees ter, en de leden E Schoof. R Rijc- kaert en R, Roelands, terwijl G. Veer man en P. van Lexmond als techni sche adviseurs zijn aangetrokken „Een sterke bezetting, vooral op het gebied van de wielersport. Dus wat dat aangaat lijkt het weinig proble men op te gaan leveren," aldus een woordvoerder van de organisatie. HOEK Dc Ronde van Denoek heeft inmiddels zijn bestaanswaarde zeer nadrukkelijk bewezen. Destijds opgezet door de trimclub De Instuif uit Hoek in samenwerking met het plaatselijke wielercomite is deze wedstrijd voor trimmers niet meer weg te denken in het 'na-tour'-gebeuren, in dit geval de Tour du Flic, die twee weken geleden plaats vond. Vrijdagavond om 19.00 uur valt, inmiddels weer al voor de zesde maal, het startschot. Aan de Ronde van Denoek mogen „en ook ditmaal zal er weer een telkens de ploegen deelnemen, die groot aantal premies te verrijden op de laatste plaatsen zijn geëin digd tijdens de Tour de Flic. „Spe ciaal om deze mannen ook eens de zijn Dat staat nu reeds vast; ja, het wordt weer een echt. centencircus", denkt De Graaf aan de vooravond mogelijkheid te bieden zich in de van deze unieke wedstrijd, die jaar- kijker te kunnen rijden. Voor de lijks een groot aantal bezoekers meesten van deze renners houdt naar Hoek lokt en waarvoor Sjaak het met het rijden van de Tour du Flic op: verder zijn er voor hen geen successen weggelegd Daarom heb ben wij toen dit initiatief geno men", aldus Rinus de Graaf van de organiserende trimclub De Instuif, die overigens nog steeds nauw sa men werkt met het nog steeds bestaande wielercomité van Hoek. Het initiatief, waar De Graaf op doelt, sloeg enorm aan bij de deel- erelijst zal nemende ploegen. Voornamelijk wie zich ook omdat de Hoekse middenstand dit ook wel zag zitten, waardoor er van der Lijke steevast de man aan de micro is. Twaalf ploegen van elk zes ren ners zullen uit gaan maken wie zijn naam in navolging van illuste re namen als Mark Dieleman en de plaatselijke favoriet Piet Pladdet (die respectievelijk twee jaar gele den en vorig jaar winnaar werden) in het gouden boek met daarin de orden opgenomen en het einde van de 60 kilometer lange rit zal mogen la ten huldigen door rondemiss Ger- voor trimmersbegrippen een enor- dy Elburg-Vos. me premiepot was leeg te halen in De volgende twaalf ploegen nemen de Temeuzense kern. „Daar lag deel aan dit trimmersfestijn in voornamelijk het succes, de cou- Hoek, 'Keldertje-De Oude, Terneu reurs waren best bereid diep in de zen. Maison Magdalena. Zaamslag; beugel te gaan om de premies. Vijverhof-Ulijn, Terneuzen. Bin- overigens wel op een eerlijke ma- nenvaart Terneuzen; snackkraam nier te verdelen. Bovendien waren er ook een groot aantal plaatselijke renners van de partij. Dit gaf uiter aard nog meer een duw in de juiste richting om deze wedstrijd tot een succes te maken", weet De Graaf En telkens bleef men in Hoek erg gul met het schenken van premies Op De Dam Terneuzen; Van der Linde-Nieuwelink Terneuzen; Stof fels Cleaning, Terneuzen; Café De Schelde Terneuzen; tc De Griete- Verhulst, Axel; Disco Love-Rue du Nord. Veilig Verkeer Nederland afd. Terneuzen en uiteraard De Instuif Hoek VRIJDAG 22 JUNI 1984 PZC/ streek AXEL - Als je hem thuis opzoekt, is hij meestal wel bezig aan een motor, want Tonny Colijn sleutelt niet al leen aan zijn eigen crossmotor, maar jongere broer Ad klopt ook regelma tig bij hem aan om advies. Als dit gebeurt blijft het meestal niet bij advies, maar wordt er ook gesleuteld. „Als je dat zelf niet kunt, dan kan je deze sport wel vergeten. Het wordt dan gewoon onbetaalbaar". Dat is de mening van deze Axclse crosser, die op dit moment fier aan de leiding gaat in de strijd om de RES-troffce (Recreatie Exploitatie Smidsschorre) bij de niet licentiehouders 125 cc. Het zijn ook de hoge kosten die verbonden zijn aan deze sport, welke hem hebben doen besluiten om niet meer terug te keren naar de rijders van de Belgische Lielhebbersbond (BLB). Een bond waar hij op jeugdige leeftijd al furore maakte, waarna de ziekte van Pfeiffer hem noopte de motor aan de kant te zetten. „Kijk, als ik mee doe wil ik winnen en dat betekent dat je over goed materiaal moet kunnen beschikken. De aan schaf van een motor betekent toch al gauw een investering van zo'n 9.000 gulden en dat is voor een gewone jongen te veel. vind ik", stelt hij onomwonden vast. Dat betekent dus. dat het met een wat minder dure machine ook wel kan. „Ja, bij de niet licentiehouders zeker en als je tevreden bent met een be scheiden positie in BLB-verband ook Maar neem maar van mij aan, als je daar steeds moet afhaken omdat je te veel hebt gevergd van je motor, dan is de aardigheid er snel af. Daarom heb ik ook gekozen om op dit niveau te rijden Ik kan hier in Axel iedere week terecht en heb er echt aardigheid in en dat is heus niet omdat ik nu toevallig aan de leiding sta in het klassement. Trouwens, het is niet zo dat ik hier zo maar even naar een overwinning rij. Er zijn al heel wat oud-crossers die de weg naar Axel hebben gevonden en die geven het je heus niet cadeau. En wat te denken van die knapen van 15 en 16 jaar die nog maar pas beginnen en zich hier aan iedereen willen bewijzen. Neem nog maar alleen de strijd die ik iedere keer moet leveren om mijn broertje Ad van het lijf te houden, daar kan een ander wel van profiteren. Ik geloof er dan ook stellig in dat de wedstrij den, zoals ze hier in Axel worden georganiseerd een grote propagandis tische waarde hebben voor de motor- crosssport. En ik denk dat het beste bewijs hiervan is. dat er steeds meer deelnemers aan de start verschijnen en ook de publieke belangstelling met de week toeneemt". Bal] :™SM *<1 Lof Veel lof heeft Colijn ook voor de wijze waarop het nieuwe stichtings bestuur van de RES en Motorcross club Axel de organisatie heeft aange pakt. „Men heeft het circuit grondig gewijzigd en er meer knippen in aangebracht, dat heeft hel voor de crossers heel wat aantrekkelijker ge maakt. Ik denk dat het hieraan ook is te wijten, dat er ook aan de wedstrij den voor licentiehouders zo'n gi deelname is. Het is natuurlijk pracht gelegenheid om te trainet waarbij ook het wedstrijdelement ii ingebouwd. Zoiets vindt je niet n maar en het is daarom ook dat jt regelmatig piloten van de grote gische bond aan het starthek zi« verschijnen. Dat maakt het andere rijders ook weer aantrekkelij ker, want wat is er nu leuker voor cti sportman, dan je meten in wedstriji verband met een man die al een nauu heeft opgebouwd. Als het dan lekke gaat, geeft dat een geweldige voldoe ning en is erg goed voor je zelfva- trouwen". Tonny Colijn vindt deze wedstrijd» ook in een ander opzicht erg belan? rijk. „Dit kweekt animo bij de jeugd en dat is duidelijk merkbaar aan groot aantal beoefenaren van dea sport in onze regio. Ze krijgen ookót gelegenheid om op erg jeugdige teJ tijd te beginnen en voor jongens nu! talent is dit erg belangrijk. Zelf beni op 15-jarige leeftijd begonnen, wal eigenlijk al te laat is. omdat je dal alles in feite nog moet leren. Je mod het eigenlijk al kunnen op die leeftijd zodat je dan al aan het rijpingsprocd kunt beginnen". Hoewel Tonny Colijn een grote voor stander is om zo vroeg mog%ijk deze sport te beginnen wil hij tod wel enige kanttekeningen makel „Het moet voor deze kinderen wd sport blijven en er moet zeker v* buitenaf, wat vrij dikwijls door ders gebeurt, een druk tot prestera worden uitgeoefend. Het moet vo« zo'n jongen prettig blijven en du komen de prestaties, mits talent aan wezig is, vanzelf, is mijn mening". Als men zo bezeten is van deze sport en bovendien nog maar 23 jaar is, das komt het toch misschien raar over of een buitenstaander dat iemand be sluit om deze sport uitsluitend voer zijn plezier te beoefenen. Zeker als s iemand regelmatig bewijst ook nogbii de licentiehouders goed mee te kun nen. „Dat kan ik best begrijpen, mal' zoals ik reeds stelde, het is voor mij duur en dan moet je zo verstandig 4js om zo n besluit te durven nemen, vind ik. Ook daar wordt door sommigen» lichtvaardig over heen gestapt en loop je met andere zorgen aan je en daar gaan de prestaties dan wee: onder lijden. Ook voor de menses waar je mee samen moet leven en omgeving moet het leuk blijven et daarom heb ik bewust voor dit geko zen", besluit Colijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 38