Komende winter besluiten overdracht Vrederust Schippers moeten cementfabriek forse schadevergoeding betalen Produktieplatform kiest zee Toeristen verantwoordelijkheid bijbrengen in informatiecentra Zeiljacht maakt luchtreis 'Staatssecretaris verleidt Schelde met gevaarlijke illusie' PZC/ provincie BAND MET ZEEUWSE VERENIGING BLIJFT Commissie instellen voor controle op superheffing UITSPRAAK RECHTBANK IN SLEPENDE ZAAK VAN LEUVEN: Vereniging VRIJDAG 22 JUNI 1984 15 HALSTEREN Het bestuur van de vereniging tot christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland is al een eind gevorderd met de voorbereiding van de overdracht van het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren aan een nieuw te vormen stichting. Het is de bedoeling dat over deze overdracht en alles wat erbij komt kijken komende winter beslissingen worden genomen. Voorzitter E. Baerends vertelde dit donderdag tijdens de jaarvergadering van de vereniging in de gehoorzaal van De Sprenge op het ziekenhuisterrein. Inajnjaarrede ging Baerends evenals van geestes- en zenuwzieken in Zee- het psychiatrisch ziekenhuis Zeeland vorig jaar uitvoerig in op de nieuwe land zal blijven bestaan, ook al vallen en het psycho-therapeutisch centrum situatie die zowel voor Vrederust als het beheer en de exploitatie van Vre- De Viersprong in Halsteren) kan de voor de vereniging is ontstaan na de derust als taken weg. Behalve de vereniging zich bezighouden met de Ingebruikname van het psychiatrisch benoeming van bestuursleden (niet geestelijke belangen van de patiënten ziekenhuis Zeeland te Goes. Vrede- alleen voor Vrederust, maar ook voor en met de verwerving van fondsen die mst is nu in beginsel alleen nog - bestemd voor patiënten uit West-Bra bant, Tholen, Sint-Philipsland en een deel van Zuid-Holland. Met uitzonde ring van de twee genoemde Zeeuwse gemeenten is de stroom van nieuwe patiënten vanuit Zeeland vrijwel tot stilstand gekomen. ,,Zo is Vrederust", sprak voorzitter Baerends, "een van oorsprong calvinistisch en Zeeuws ziekenhuis, nu een Brabants zieken huis geworden, bevolkt met overwe gend rooms-katholieke patiënten". De ontwerp-statuten voor een afzon derlijke stichting psychiatrisch zie- HOOFDBESTUUR CBTB: GOES Het hoofdbestuur van de van veehouders Bijvoorbeeld met een CBTB West-Nederland is van mening premie op minder en een beëindi- dat er een commissie moet komen, kenhuis Vrederust, die het beheer en die het uitvoeren van de superheffing Nederland de exploitatie van het ziekenhuis van voor melkveehouders toetst. Het beurt de vereniging gaat overnemen, wor- hoofdbestuur kwam tot die conclusie den momenteel gereed gemaakt. Bae- na een uitvoerige discussie over het rends legde er de nadruk op dat al of niet instellen van zo'n commis- Vrederust onder het beheer van de sie. Het ging er om dat de mcerder- nieuwe stichting haar christelijke heid van de leden van de CBTB het cussieerden verder over het aardgas identiteit blijft behouden, hoewel het niet eens is met het instellen van de beleid. Iedereen was het er over eens exclusief protestantse karakter zal superheffing en daarom ook tegen dat wat moet gebeuren om de over- verdwijnen, De vereniging benoemt een commissie is die de uitvoering heid ervan te overtuigen dat heffin- gingsregeling, zoals dat ook in de omringendelanden Tuinders De leden van het hoofdbestuur dis gen op het aardgas, ten koste van de volgens de thans bestaandé plannen controleert. een aantal bestuursleden van de nieu- In de hoofdbestuursvergadering werd tuinders, niet terecht zijn. we stichting. De statuten zijn al door echter vrijwel unaniem gesteld dat Hoofdbestuurvoorzirer P Blokland het algemeen bestuur van de vereni- wel moet worden meegedaan met een concludeerde aan het eind van een ging goedgekeurd. Komende winter dergelijke commissie. Als besluiten indringende discussie dat het hoofd- zullen ze worden voorgelegd aan de eenmaal genomen zijn moeten ze zo bestuur erg veel begrip heeft voor de ledenvergadering. goed mogelijk uitgevoerd worden, los ergernis en de onvrede en voor de van de vraag of men het met de tuinbouwers die zich voor .acties heb- uitgangspunten van het beleid eens ben uitgesproken. Hij voegde er ech- is. zo klonk het op de vergadering van ter aan toe dat van de CBTB niet Voorzitter Baerends merkte op dat het hoofdbestuur. het beslist de bedoeling is dat de Overigens vond het CBTB-hoofdbe- vereniging tot christelijke verzorging stuur wel dat de overheid met het men dan naar verschillende kanten instellen van de superheffing verre loopt, kan en mag een gewestelijke van klaar is. Er behoort een aanvul lend beleid te komen ter begeleiding JOVD Zeeland: Standpunt IKV over kruisraket is 'gestolen' VLISSINGEN - De Jongeren Organi satie Vrijheid en Democratic (JOVD) Zeeland meent, dat dr Mient Jan Faber van het Inter Kerkelijk Vre desberaad (IKV) het standpunt van de JOVD met betrekking tot de plaat sing van de kruisraketten heeft 'ge stolen'. Vice-voorzitter Peter-Jan Smits van de JOVD-Zeeland verwijst daarvoor naar een bijeenkomst van de JOVD op 25 mei in Vlissingen, waarin de organisatie haar stand punt verwoordde. Het hoofdbestuur noemde een plaat- singsbesluit toen onontkoombaar, maar zeker niet onomkeerbaar. Wan neer de Sovjet-Unie bereid zou zijn de kernwapens die zijn geplaatst na het afbreken van de onderhandelingen in Geneve weer te ontmantelen, dan zou de plaatsingsbeslissing weer moeten worden teruggedraaid. Faber heeft het standpunt van de JOVD vorige maand in Vlissingen volgens vice- voorzitter Smits 'redelijk en bespreek baar' genoemd. Zoals gemeld vindt Faber inmiddels een tijdelijke plaat sing van kruisraketten in Nederland aanvaardbaar als tussenstap naar een kemwapenvrij Europa. Daarmee heeft hij afstand genomen van de dogmatische afwijzing van plaatsing. De JOVD zegt het teleurstellend te vinden, dat het IKV dit standpunt pas inneemt na de discussie in de Tweede Kamer. „Heel veel ordeverstoringen en vernielingen hadden hiermee voor komen kunnen worden", aldus- de JOVD-Zeeland. Recreatieplannen Brouwersdam mogen plan-Kabbelaarsbank niet doorkruisen verwacht kan worden dat ze die acties ook zal ondersteunen „De risico's die organisatie niet voor haar verant woording nemen." aldus Blokland kunnen worden gebruikt voor de bei de psychiatrische ziekenhuizen. Bae rends zag dan ook. zo verklaarde hij desgevraagd, niet in dat de nieuwe situatie zal betekenen dat de honderd plaatselijke afdelingen moeten wor den opgeheven en de corresponden ten hun functie moeten beëindigen. „We willen de betrokkenheid met het werk in de psychiatrie graag zien te behouden", zei hij. "ook al komt er een einde aan de directe band tussen de vereniging en Vrederust". Verschuivingen Geneesheer-directeur J. O. van Ros- sum vertelde aan het eind van de vergadering iets over psychiatrische zorg. Vrederust telt momenteel onge veer 600 patiënten, van wie er 190 uit Walcheren, de Bevelanden, Schou- wen-Duiveland en ZeeuwschVlaan deren komen. Uit de woorden van Van Rossum bleek dat in de loop der jaren verschuivingen hebben plaats gevonden in de ziektebeelden waar mee de hulpverleners in het zieken huis te maken hebben. De wat hij noemde klassieke psycho sen. zoals schizofrenie en manische depressies komen tegenwoordig min der vaak voor. Ook worden in het ziekenhuis minder zwakzinnigen ver pleegd. Daarentegen valt een toena me waar te nemen van patiënten met gedrags- en ontwikkelingsstoornissen en het ziekenhuis krijgt ook meer te maken met de verslavingsproblema tiek Waren aan het begin van deze eeuw (Vrederust heeft vorige maand haar 75-jarig bestaan gevierd) frisse lucht en rust de voornaamste be standdelen van de behandeling van patiënten, tegenwoordig staan ook andere methoden ter beschikking, zo als medicijnen, arbeidstherapie. psy chotherapie en sociale psychiatrie. ADVERTENTIE Het sleeptransport passeert de boulevard. VLISSINGEN - Donderdagmiddag is de Engelse sleepboot 'Yorkshireman' uit de Sloehaven vertrok ken met op sleeptouw het ponton 'H 402', met daarop een door THC/Heerema geconstrueerd produktiedek op zes poten. Sleepbootassistentie werd verleend door onder meer de 'Banckert' iv. d Akker) tot na passage van de rede van Vlissingen Het sleepboottransport verliet via het Oostgat de Zeeuwse wateren met bestemming het Kotterveld in de Noordzee, op circa 55 kilometer uit de kust van Den Helder Al eerder werd een door THC/Heerema vervaardigd 8-poots produktieplatform weggesleept naar het Kot terveld. Met de bouw van het produktiedek op zes poten was ongeveer zes maanden gemoeid Het ge wacht bedraagt 1700 ton. de lengte 35 meter, de breedte 32 meter en de hoogte ruim 38 meter. Bovenop het gevaarte is en zware werkkraan gemonteerd. CONSULENT NA TUUR MILIEU ED UCA TIE: Elke vrijdagavond optreden van artiesten Bariltuiniin 'tK^rrewie! MIDDELBURG - De provinciale pla nologische commissie vindt dat een >O0f forse recreatie-ontwikkeling bij de Damaanzet van de Brouwersdam de plannen en activiteiten vóór de Kab- belaarsbank niet mogen doorkruisen. adviseert gs in die VLISSINGEN - Vijfenvijftig meter torende de hijsarm van de kraan van het Utrechtse bedrijf Van Seu- meren boven de bebouwing van de Vlissingse wijk Paauwenburg uit om het zeiljacht 'Sardina' uil de achtertuin van zijn eigenaar G. J. van der Neut te tillen. Tientallen mensen waren er donderdag in de De Mey van Streefkerklaan getuige van hoe het scheepje een ware luchtreis over het dak van de fami lie Van der Neut heen maakte om op een trailer geplaatst te worden die het naar de werf 'De Schelde' bracht, waar de tewaterlating plaats vond. Zes jaar lang werkte LTS-leraar metaalbewerken Van der Neut naar dit ogenblik toe. Al het werk eraan is heeft hij eigenhandig verricht. Ook het ontwerp ervan dokterde hij samen met een collega uit en dat alleen al nam een jaar in beslag. Met Kerst 1979 was de romp zover klaar dat hij rechtopgezet kon worden en op enkele kleinigheden in het inte rieur na is het schip nu afgewerkt. In Breskens zal het van de tuigage voorzien worden. De 'Sardina' is tien meter lang en ruim drie meter breed en kan straks aan twee masten 54 vierkante meter zeil voeren. Opmerkelijk is dat me taalbewerker Van der Neut koos voor een houten romp De huid is van hechthout en het dek van teak. Wat betreft houtbewerken zouden zijn LTS-ers ook nog wel wat van hem kunnen leren. Het is trouwens niet de eerste keer dat hij in zijn tuin een schip bouwde: vijftien jaar geleden voltooide hij de voorganger van het huidige jacht, de 'Sardijn'. die hij overdeed aan zijn schoon zoon. Voor de tewaterlatingsoperatie was het wachten op een geschikte gele genheid om een zware kraan te kunnen huren, omdat het materieel dat in Zeeland beschikbaar is niet in staat zou zijn het karwei te klaren. De kraan van het in zware transporten gespecialiseerde bedrijf Van Seumeren had eerder op de dag een karwei in Kruiningen te doen en kon zo het klusje in Vlissingen nog even meenemen. Dc kraanmachi nist had weinig problemen met het verplaatsen van het jacht. Hij zag kans het in een minimum van tijd tussen de kruinen van de bomen door te loodsen en aan de grond te zetten. Na een korte koffiepauze werd de 'Sardina' op de trailer ge plaatst, waarna het transportbedrijf Wielemaker uit Koudekerke het vervoer verder verzorgde. GOES De consulent voor natuur- en milieu-educatie in Zeeland, M. J. Wiersma, vindt dat er in Zeeland verschillende regionale informatie centra over natuur, landschap en milieu moeten komen. In die centra kunnen toeristen zich beter informe ren over het Zeeuwse land, waardoor enige verantwoordelijkheid voor dat gebied bij de toerist gekweekt kan worden. Dat zal beter werken dan het instellen van allerlei moeilijk te con troleren ge- en verbodsbepalingen om het Zeeuwse landschap te be schermen, stelt Wiersma. Hij schrijft dat in een reactie op het provinciaal beleidsplan recreatie en toerisme, die is gericht aan het college van gedeputeerde staten van Zeeland. Wiersma constateert dat in het be leidsplan van de provincie een groei van het aantal overnachtingen in Zee land van 13.000.000 nu naar 17.000.000 verwacht wordt. Dat betekent vol gens hem een nog groter beslag op natuur, milieu en landschap „Daar mee groeit ook de verantwoordelijk heid van de overheden om onder andere de belangen van natuur, land schap en milieu veilig te stellen. Ge en verbondsbepalingen zijn m een aantal gevallen onontkoombaar. In de praktijk blijkt echter dat deze vorm van regulering niet bijzonder effectief is". Hij voegt er aan toe dat dit ook niet in het belang van de recreanten zelf is. die veel meer ge baat zouden fcijn bij een goede voor lichting. zodat ze hun omgeving leren Ledental van Zeeuwse vereniging Epilepsie groeit MIDDELBURG - De onlangs opge richte Epilepsie Vereniging Zeeland presenteert zich binnenkort met een aantal activiteiten. Aanvankelijk be perkte de vereniging zich alleen tot Zeeuwsch-Vlaanderen. Activiteiten als informatie-avonden speelden zich in de omgeving van Temeuzen af. Na een oproep in het contactblad van de Epilepsie Vereni ging Nederland van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen meldden zich geïnteresseerden in Heinkeszand die een afdeling van de vereniging in Zuid-Beveland wilden opzetten. De Epilepsie Vereniging Zeeland telt op dit moment 57 leden. Ruit ingegooid winkel Temeuzen TERNEUZEN Onbekenden hebben woensdagnacht een grote ruit van Albert Heijn in het winkelcentrum Zuidpolder vernield met een zwaar voorwerp De schade is aanzienlijk Uit de winkel wordt niets vermist. waarderen en ontzien. „Om die reden betreur ik het bijzonder dat in de nota niet wordt voorgesteld om daartoe een actief beleid te voeren", stelt de consulent natuur- en milieueducatie in Zeeland. ..Binnen een actief beleid op dit terrein is het zeker passend om minimaal per regio te komen tot informatiecentra over natuur, land schap en milieu. Dergelijke centra zouden ook beschouwd kunnen wor den als 'elk-weer'-voorziening en daar mee een bijdrage leveren aan de toe ristische infrastructuur", schrijft Wiersma aan g.s. Rapport Hij haalt daarbij een rapport van het ministerie van landbouw en vissenj aan uit 1983 waann de waarde wordt aangegeven van bezoekerscentra die gebiedsgebonden functioneren Ook worden al enkele suggesties aangege ven voor in te richten bezoekerscen tra. Het zou kunnen gaan om de Kop van Schouwen, waarmee aangesloten kan worden bij de concept-beheersvi- sie voor de speerpunt 'Brouwersdam', de zuidkust van Walcheren met de speerpunt Vlissingen: de noordkust van Walcheren waar het Zeeuws Bio logisch Museum als bezoekerscen trum kan worden beschouwd; de West-Zeeuws-Vlaamse kust en de Zak van Zuid-Beveland waarbij de plan nen rond de stoomtram Borsele een rol kunnen spelen. P VDA -KAMERLID VAN DER DOEF: VLISSINGEN - Het Zeeuwse PvdA- tweede kamerlid Jaap van der Doef vindt dat staatssecretaris mr drs F. Bolkestein van economische zaken de werknemers van de Koninklijke Maatschappij De Schelde 'probeert te verleiden met een gevaarlijke illu sie'. In het juni-nummer van 'De Baanbre ker'. het kaderblad van de Partij van de Arbeid in Zeeland, uit Van der Doef kritiek op uitspraken die staatssecre taris Bolkestein begin deze maand deed na afloop van een werkbezoek aan De Schelde Bolkestein zei toen onder meer, dat de KMS een rol van betekenis kan spelen op de internatio nale markt voor kernenergiecentra les. Nu al is de KMS onder meer Jaap van der Doef Gevaarlijke illu sies". richting in een beschouwing op de »anzet voor een provinciaal beleids plan recreatie en toerisme. Men wijst fop, dat voor de Kabbclaarsbank vergelijkbare plannen bestaan als voor de Brouwersdam. waar een toe komstig 'speerpunt' in het recreatie- beleid wordt voorzien. Die locaties liggen op zeer geringe afstand van elkaar", houdt de com- 'e gs in het advies voor. Om te voorkomen dat allerlei ontwikkelin gen elkaar in die gebieden doorkrui sen. beveelt de planologische commis sie aan het .speerpunt Brouwersdam' niet op korte termijn tot ontwikkeling brengen. In de reactie aan gs duidt de PPC aan, dat het beleidsplan ervan uitgaat dat binnen afzienbare tijd de nieuwe kam- Peerwet in werking zal treden. Als dat echter niet gebeurt, ontbreekt er een belangrijk instrument om een recrea- üebeleid van kwaliteitsverbetering te voeren. Daarom geeft men gs in over weging in die situatie zelf een provin ciale kampeerverordening op te stel len. in het algemeen vindt de commis sie dat er meer duidelijkheid moet komen over de afweging, die op hoofd- Hlnen van het recreatiebeleid in rela tie met andere z-aken is gemaakt. betrokken bij hét Kalkarproject en voor een gering deel afhankelijk van nucleaire activiteiten. „Ik vind dat de heer Bolkestein Zee land en in het bijzonder de werkne mers van de KMS probeert te verlei den met een gevaarlijke illusie. Neder land heeft voor haar toekomstige energievoorziening geen nieuwe kern centrales nodig, en ook als bewinds lieden op economische zaken zich notoire voorstanders van meer kern centrales tonen, moet nog blijken of daarvoor een parlemeptaire meerder heid is", aldus Van der Doef. „De Brede Maatschappelijke Discussie wees uit dat een royale meerderheid van de bevolking tegen uitbreiding van het aantal kerncentrales was, en zo'n uitspraak moet toch gewicht heb ben in de besluitvorming" Het kamerlid constateert dat de toe komst van de KMS veilig lijkt gesteld door de politieke besluiten, vorig jaar en dit jaar genomen. Hij koppelt daar de conclusie aan, dat de KMS als gevolg daarvan meer afhankelijk is geworden van defensieopdrachten. „De KMS blijft vrij om op de civiele markt te opereren, maar de ervaring met de inschrijving op de nieuw te bouwen veerboot wijst uit, dat de KMS een (te) hoog uur-tarief heeft. De zogenaamde 'overhead' (leiding, staf. tekenkamers, service-diensten) is kennelijk zo groot, dat de KMS voor kleinere opdrachten in de scheeps bouw niet concurrerend is Dit moet", schrijft Van der Doef, „de directie en de ondernemingsraad zor gen baren, want het beperkt de moge lijkheden tot conversie (omschake ling) van militaire produktie naar civiele bouw". Van ome correspondent MONS De Terneuzense schippers gebroeders Rinus en Willem van Leu ven zijn donderdag door de recht bank van koophandel in het Belgi sche Mons veroordeeld tot het beta len van een forse schadevergoeding ten bedrage van 450.000 Bfrs (25.000 gulden) aan de cementfabriek Ci- ments d'Obourg uit Mons. Vader Diet van Leuven won echter het proces tegen het cementbedrijf. De rechtbank van koophandel van Mons velde donderdag na lang beraad vonnis in het al tweeëneenhalf jaar slepende juridisch conflict tussen het cementbedrijf Ciments d'Obourg en de schippersfamllie Van Leuven uit Temeuzen De schippers Rinus en Willem van Leuven dienen aan het bedrijf elk een schadevergoeding van 450.000 Bfrs te betalen wegens het plegen van contractbreuk. In dit be drag zijn tevens de kosten begrepen die Ciments d'Obourg moest doen om de cementtanks uit de schepen van de Terneuzense schippers te laten ver wijderen De tanks waren eigendom van de fabriek. De rechtbank oordeel de verder dat vader Diet van Leuven onschuldig is in de affaire en stelde meteen een expert aan die het bedrag zal moeten bepalen dat het cementbe drijf aan de schipper moet vergoeden. De rechtbank stelde zich op het standpunt dat vader Van Leuven niet deelnam aan de actie en niet het initiatief heeft genomen tot het ple gen van de contractbreuk. De affaire Van Leuven begon in het najaar '81 toen de directie van Ci ments d'Obourg de schepen van de Van Leuven's, de Trio. de Armada en de Majorca, voor de poorten van het bedrijf aan de ketting liet leggen. Daaraan was een vraag voorafgegaan van de Terneuzense schippersfamllie om tot een gesprek te komen over aanpassing van de vervoerstarieven. De directie nam dat niet en be schouwde de eis van de Van Leuven's als contractbreuk en werkweigering Vast Het cementbedrijf diende onmiddel lijk een schadeclaim in. Dat deden op hun beurt de schippers. In kort ge ding kon Ciments d'Obourg bereiken dat de tanks uit de schepen werden gedemonteerd. De schepen van de Van Leuven's lagen in Mons maanden vast. Twee van de drie schepen zijn inmid dels. na te zijn omgebouwd, opnieuw in de vaart Het dossier werd uiteinde lijk naar de rechtbank van koophan del verwezen en werd in de loop van de afgelopen twee jaar herhaaldelijk behandeld De debatten werden begin april gesloten Het is niet duidelijk of de Van Leuven's overwegen tegen het vonnis beroep aan te tekenen Schipper Diet van Leuven, die don derdag in Mons aanwezig was toen het vonnis werd voorgelezen, had als eerste reactie op de veroordeling van zijn zonen: „Het is een ramp" Anti-vandalenvet nu ook in Drenthe TERNEUZEN, HOOGEVEEN (GPD) - Het voorbeeld van Ter- ncuzen om schoolgebouwen in te smeren met anti-vandalenvet om vernielingen door de jeugd te voorkomen, krijgt navolging. Na de zomervakantie zal ook de Drentse gemeente Hoogeveen regenpijpen, dakranden en ko zijnen van vijf lagere scholen met het middel bewerken. Net als in Temeuzen wordt er gebruik gemaakt van anti-con- sistentvet en afgewerkte olie. dat indringers vuile handen en kleren bezorgt Vooraf zal Hoo geveen de ouders schriftelijk op de hoogte brengen van het plan. In Temeuzen is ruim acht maan den geëxperimenteerd met het anti-vandalenvet op een van de scholen. De resultaten waren dermate gunstig dat de gemeen te besloot ook de andere school gebouwen in te smeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 33